i Pm ro! Twintig jaar na de bevrijding FILMNIEUWS h@udtd— «ssa: Tentoonstelling te Lemeie Pols gebroken op zilveren trouwdag Voor Sanatorium te Hellendoorn Onrustige Zenuwen? Jaarvergadering Plattelandsmeisjes Bouw bungalow Holten I weer hoger op de ranglijst Huwelijk van de dag „De Rietvoorn" postte 200 kg karper Het jaarlijkse sprookje van de bloeiende tulpen Zaterdag 1 mei 19 C?5 Nu het twintig jaar geleden is, dat Nederland bevrijd werd van het Duitse juk Holten was reeds bijna een maand eerder onder de laars van de bezetter heengekomen lijkt het ons interessant nog eens af te drukken wat wij bij het eerste lustrum onzer bevrijding schreven, in het nummer van 8 april 1950. Van onze idealen is niet zo heel veel terecht geko men. Moge vooral de jeugd hieruit begrij pen wat vrijheid in gebondenheid en ver draagzaamheid betekent. „Vandaag is het precies vijf jaar gele den, dat we bevrijd werden van het Duitse juk, van de beklemmende angst van oor log en bezetting, uit de wurgende greep onzer politieke onmacht. Op deze dag, vijf jaar geleden, barstten de granaten en klonken onophoudelijk de schoten, die het einde inluidden van de nachtmerrie die vijf jaren over ons kwam. Dood en vernieling bracht dit geweld, maar het moest komen, wilden we weer vrije mensen worden. De oorlogsmachine is over onze ge meente gegaan. Gelukkig bleef het aantal doden en gewonden beperkt, maar de ma teriele schade was aanzienlijk, door de vernieling van vele boerderijen, de prach tige molen op de Belt, de school, de toren en andere gebouwen. Wat wij hier meemaakten was maar een fractie van het vele, dat b.v. de be woners van Brabant en Limburg te ver duren hadden, maar toch telt ook hier het stoffelijk verlies zwaar, als men na vijf jaar bevrijding nog steeds in 'n nood woning zit of de schade nog niet vergoed heeft gekregen. Smartelijk is deze dag voor hen, die ge liefde doden betreuren als gevolg van oorlog en bezetting. Wij denken aan de slachtoffers der beschieting of van het bevrijdingsgeweid en aan onze joodse plaatsgenoten, waarvan slechts enkelen uit de hel van Sobibor of Dachau terug keerden en maar een paar het vege lijf wisten te redden, door tijdig onder te dui ken en zich met de moedige hulp van an deren voor de wrede bezetter verborgen te houdeh. Wij denken niet in de laatste plaats aan dè mannen, die als militair voor de onafhankelijkheid van het vader land op de bres stonden in da Meidagen van 1940 en niet in hun woonplaats terug keerden en aan hen, die door het brute geweld van de bezetter hun leven verlo ren. Zou het geen aanbeveling verdienen, dat wij voor allen, die omkwamen een ge denkteken oprichten, waarin hunne namen gebeiteld kunnen worden? Ook van hem, die in de strijd in Indonesië, welke toch als een verlengstuk van de tweede wereld oorlog kan worden gezien, is gevallen? Maar wij, die het immense genot van onze bevrijding mochten smaken, wat waren we gelukkig. Er is geen vreugde denkbaar, die inniger beleefd werd, dan het moment, waarop we onze bevrijders zagen en uit de schuilplaatsen durfden te komen om hen te verwelkomen en te be jubelen. In een roes leefden we deze dagen en aan de heerlijkheden kwam bijna geen einde. Wij hoopten, dat de wereld voortaan in vrede zou leven en dat ook de onderlinge verhoudingen der mensen aangenamer en liefdevoller zouden zijn. Vandaag herdenken wij 't eerste lus trum onzer bevrijding. Het is een dag om met vreugde en grote dankbaarheid aan te denken, maar deze vreugde wordt ge temperd door een gevoel van onbehagen. Vele wensen zijn onvervuld gebleven en het leven is voor velen moeilijk geworden. Een nieuwe dreiging is ontstaan, die ieder aanvoelt, maar velen zich nog onvoldoen de realiseren. Er is een periculum in mora, een drin gend gevaar, dat de wereld bedreigt. Men heeft ons, toen wij onlangs met 'n enkel woord wezen op het gevaar naar Siberië te worden verbannen, gezegd, dat dit een overdreven voorstelling was en dat er andere middelen zijn, dan opvoering der bewapening, om een nieuwe oorlog te voorkomen. Dit laatste zij gaarne toegege ven, maar hoe ze tot gelding te brengen. De gevaren zijn ernstig. Wie de littera tuur over het wereldgebeuren der laatste jaren of de symptomen der oorlogsdrei ging niet als maatgevend wil aanvaarden, leze de jongste artikelen van de Engelse journalist. Alan Moorehead, die in de grote pers zijn verschenen. Er 'zijn twee methoden om het gevaar te bezweren, n.l. door overleg, door het we reldgeweten wakker te schudden of door het stellen van een bewapening tegenover de machten der duisternis, welke de be wapening dezer machten overtreft. Laat ons elkaar goed begrijpen, het gaat niet tegen deze volken, maar tegen de macht hebbers, die- hen regeren. De eerste reis is verre te verkiezen bo ven de tweede, maar is niet afdoende, omdat zij zeer ernstige gevaren inhoudt. Zij vraagt zware offers, maar is voorlopig de enig mogelijke. Geen angst of onrust vervulle ons bij het lezen van deze woorden, maar een grote vastberadenheid. Een vastberaden heid, die hfet ons mogelijk maakt grote persoonlijke en geldelijke offers te bren gen. De sterken voor de zwakken, de rijken voor de minder bedeelden. Moge dit ook de boodschap van Pasen zijn, dat wij toenadering tot elkander zoe ken, de volkeren der wereld, de volkeren van Europa, het volk van Nederland en wij in onze gemeente. Dat wij elkander trachten te vinden om te komen tot gro tere eenheid en tot grotere kracht, ieder met het behoud zijner levensbeschouwe lijke inzichten. De wereld is op het ogenblik niet in de eerste plaats in gevaar door de atoombom, maar door de lauwheid, de verdeeldheid en de zelfzucht der democratische volken. Mogen wij, bij het eerste lustrum onzer bevrijding, leren inzien, dat het voor de mensheid nog niet te laat is, maar dat wij dan onze plicht moeten verstaan, willen wij vrije mensen blijven. Er kan nog vreugde blijven in ons hart. W.B. Op donderdag 6 mei en vrijdag 7 mei zal door de heer W. Stoevelaar,groot handel in landbouwwerkhuigen te Lemeie, een tentoonstelling gehouden worden. Dat de heer Stoevelaar op de juiste manier met de tijd is meegegaan, zal een ieder, die deze tentoonstelling bezoekt, toe moeten geven. Door het blijvend toenemend aanbod van werkgelegenheid neemt het aantal werknemers in de landbouw steeds af, zodat de moderne boer, die een doelbe wust en weldoordacht bedrijfsbeleid voert, steeds meer en meer overgaat tot de aanschaf van goede landbouwwerktui gen. De vraag naar landbouwwerktuigen stijgt dan ook voortdurend. Bij de aanschaf spelen de capaciteit van de machine en de kwaliteit van het ge leverde werk een buitengewoon grote rol. Door deze zaak zijn deze twee pun ten altijd als eerste eis gesteld. Men kan dan ook zeggen, dat de machines en trek kers, waarvan de heer Stoevelaar dealer is, overal uitstekende prestaties leveren. Zij worden ook in Holten verkocht. De bekendste merken zijn wel de „Mie- tra" transporteurs en de „Lely" kunst meststrooiers. Alleen al van deze kunsr- meststooiers werden er in. dit rayon meer dan 1000 stuks verkocht. Uit de Amerikaanse John Deere fabrie ken worden maaidorsers, persen, trekkers, opladers, maaikneuzefs, hooimachines, ploegen enz. tentoongesteld. Verder zijn er vele andere merken ma chines en werktuigen aanwezig. Donderdagmiddag 6 mei, 's middags 2 uur, hoopt Ir. P. W. Bakker Arkema uit Wageningen een Algemene Beschouwing te geven. Verwezen wordt naar de aankondiging in dit nummer. Het echtpaar J. Maats-Kevelam zal al tijd een minder prettige herinnering be waren aan de dag waarop het 25 jaar ge trouwd was. Toen mevr. Maats vóór de receptie vrijdagmiddag even vóór 4 uur in café Maats aanwezig was, kwam zij te vallen, waardoor zij één van haar pol sen brak. Deze werd in een ziekenhuis in Deventer in het gips gezet. Receptie en bruiloft konden, dank zij de courage van mevr. Maats wel doorgaan, maar de pols zal nog opnieuw behandeld moeten worden, omdat deze vrij ernstig gebro ken bleek te zijn. De voor het Sanatorium te Hellendoorn gehouden collecte heeft f 707.25 opge bracht. 't Vorig jaar was de opbrengst f673.50. De gezamelijke Vrouwenverenigingen, die dit jaar met de collectebus rond gingen, wordt hartelijk dank gezegd voor hun medewerking, alsmede dankt het plaatselijk comité allen die gaven. Miji-linrdt's Zenuwtabletten Voor de laatste keer in dit seizoen opende de presidente Albertha Wegsta- pel dinsdagavond de jaarvergadering van de Plattelandsmeisjes, welke werd ge houden in Hotel Holterman. Evenals de leden werd ook Jo Odink, afgevaardigde van het hoofdbestuur, hartelijk verwel komd. De presidente 'herinnerde de leden aan de algemene voorjaarsvergadering op 1 mei a.s. in Zwolle. De uitwisseling kwam ter sprake; hieruit bleek, dat er bij de dames veel belangstelling voor was. Ge dacht werd aan een afdeling in Zuid-Hol land. Uit het jaarverslag van de penning- meesteresse bleek, dat we een goed jaar hadden gehad en een batig saldo hadden overgehouden. Het jaarverslag van de secretaresse gaf een terugblik over wat in het afgelopen jaar gebeurd is. Ook in dit verslag kon men terugzien op vele bijeenkomsten en aktiviteiten, welke al len goed bezocht waren. Het ledenaan tal was gedaald, maar daarentegen wa ren er nieuwe donateurs bijgekomen. De bestuursverkiezing was weer een belang rijk punt van de agenda. Albertha Weg- stapel was aftredend en niet herkies baar. In haar plaats werd gekozen: Han- nie Pasop. Dineke Rietberg was aftre dend, maar wel 'herkiesbaar. Zij werd met algemene stemmen herkozen. Albertha dankte allen voor de goede samenwerking en voor het vertrouwen, dat haar was geschonken. De secretaresse dankte (haar voor het vele werk, dat zij gedaan had en bood haar een kleine attentie aan. Deze avond werd verder gevuld met spelen, welke zeer in de smaak vielen. De presidente sloot deze avond met een dankwoord aan alle aanwezigen voor hun opkomst. In Gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de zeldzaam goede klucht „Gekken trekken de kaart" met in de hoofdrol de enorm populaire Amerikaanse komiek Danny Kaye. Een amusementsfilm vol tempo en vaart waarin Danny van het ene in het andere nog hachelijker avontuur verzeild raakt en overal waar hij komt, ware ra vages en explosies veroorzaakt, maar ten slotte een berucht gangster weet te ont maskeren. Als held wordt hij dan gevierd en krijgt als beloning tenslotte nog het meisje zij ner dromen. „Gekken trekken de kaart" is een amu sementsfilm van uitstekende kwaliteit, waarvan men naar hartelust kan genieten. Naar wij tenslotte nog vernemen, wordt als eerste cinemascope-programma over 14 dagen vertoond, de geweldige film „De Leeuw van Babyion". De bouw van een bungalow op de Hol- terberg voor rekening van de heer D. J. Warjjgink is na aanbesteding onder de plaatselijke aannemers gegund aan: Fa. B. J. Vukkink, Neerdorp 26 (hoofdaanne mer), Fa. H. G. Jansen en Klein Velder- man, Larenseweg 33 (metselwerk) en W. J. Wennekes, A. J. Goldsteinstr. 23 (schil derwerk). Bevrijdt van het degradatie-spook heeft Holten I zondag in het Sportdal een ver diende en éclatante 5-0 overwinning be haald op Bonifacius Boys uit Haaksber gen, dat evenals Holten geen belang meer had bij de uitslag, maar toch uitstekend partij gegeven heeft. In de eerste helft waren het vooral de wederzijdse defensies, die in het modder, ballet net voor de aanvang van de wed strijd viel er een fikse regenbui wisten stand te houden. Er ontwikkelde zich een, over hét algemeen, gelijk opgaande strijd, die echter geen doelpunten ople verde, (0-0). Na de hervatting was de thuisclub het meest in de aanval, waarbij haar ver dediging het voordeel had op het meest droge terreingedeelte haar krachten te kunnen ontplooien, terwijl de defensie van de tegenpartij- zich vaak moeilijk staande kon houden. Het was Joh. Veneklaas die in de tiende minuut zijn club met een fraai schot de leiding gaf (1-0). Zeven minuten later werd bij een glibberpartij voor het Bon. Boysdoel een Holtense voorwaarts binnen het strafschopgebied door twee spelers ten val gebracht. De penalty werd door stopper Soer onhoud baar langs de Haaksbergse keeper in het doel gedeponeerd, (2-0). Aan de andere kant moesten Soer en doelman Barend Breukink, die zich weer uitstekend weerde, allé zeilen bijzetten om niet door de aanvallen der bezoekers over rompeld te worden. Gerrit Soer wist steeds op het juiste moment in te grijpen en had, naast het goede werk van de an dere achterspelers, dan ook een belangrijk aandeel in het puntloos spel van de Haaks, bergers. In de 34e minuut was het Johan Veneklaas, die de voorsprong voor zijn club vergrootte (3-0), negen minuten later gevolgd door een doelpunt van Jansen die zijn vorm nog niet teruggevonden heeft, (4-0). Het spel bleef op en neer gaan, maar de Holtenaren wisten vaak beter te combineren. Enkele minuten voor het ein de verrichtte Johan Veneklaas de hattrick door de Haaksbergse doelman voor de der. de maal het nakijken te geven (5-0). De Holtenaren hebben nu 18 punten en spelen a.s. zondag hun laatste wedstrijd tegen Rood Zwart in Delden, dat ook 18 punten heeft. Haar wedstrijd tegen SOS werd afgelast. De stand in IA is thans: Victoria 18 14 2 2 30 47-24 Unisson 18 13 0 5 26 55-27 Rood Zwart 16 7 4 5 18 31-32 Holten 17 7 4 6 18 25-18 SOS 17 6 5 6 17 35-29 Bon. Boys 18 7 3 8 17 35-40 Haarl. Boys 18 7 2 9 16 41-41 RKSV 18 7 2 9 16 27-40 DTO 18 4 5 9 13 34-51 vsv 18 1 3 14 5 16-44 PROGRAMMA. Zaterdag Holten AExcelsior A 4.15 Holten BGFC D 3.00 Hector D—Holten C 3.00 Zondag Rood Zwart IHolten I 2.30 Holten 2Hengelo 5 11.00 Holten 3—SOS 2 2.30 Op de maandag 'j.l. te Rijssen gehou den veemarkt werden aangevoerd.: 158 runderen en 943 varkens. Totaal 1101 stuks. Prijzen: 3 vette koeien van f 4,20 tot f 4,50 per kg. slacht gewicht; 57 melk- en kalfkoeien van f 1100,- tot f 1350,- per stuk; 68 pinken van f700,- tot f 900,- per stuk; 30 graskalveren van f450,- tot f650,- per stuk; 18 drachtige zeugen van f 325,- tot f 400,- per stuk; 925 (biggen van f 65,- tot f 75,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel redelijk vlot, prijzen hoger. Zeugen: Handel rustig, prijzen staan de. Biggen: Handel vlot, prijzen hoger. Vrijdag, 23 april werd het huwelijk voltrokken tussen Jkvr. G. W. van Cceverden en de heer J. H. Steltenberg uit Gelselaar. De bruid is de dochter van Jhr. A. G. van Coeverden, landbouwer in de Beuseberg ,en lid van een oud Overijssels adelijk ge slacht. Toen na de huwelijksvoltrekking door de burgemeester, Mr. W. Al. Enklaar, het bruidspaar op het bordes van het gemeentehuis verscheien, vormde de meisjes club van de C.J.V. „De Vriendenschaar" uit de Beuseberg een erehaag met kleine gekleurde erebogen. Be kerkelijke inzegening van het huwelijk had plaats in de herv. kerk te Gelselaar door ds E. C, van Offeren, aldaar. De hengelsportvereniging „De Riet voorn" hield maandagavond een goed be zochte ledenvergadering in hotel Holter man onder voorzitterschap van de heer H. Hilverink. Deze wees er in zijn openingswoord o.a. op, dat het seizoen 1964-1965 voor de sportvissers niet ongunstig is geweest. Een mooie zomer en een zachte winter maakten, dat velen praktisch hebben doorgevist tot 16 maart j.l. Diverse kar pers, meunen en mooie voorns zijn in de eerste maanden van dit jaar voor „San- dermans-stuw" in de Schipbeek buit ge maakt. De schade aan de visstand door de strenge winter van 1962-'63 is hier bo ven verwachting meegevallen. De heer Hilverink memoreerde, dat aan de vereniging op 21 december 1964 door de dood is ontvallen de mede-op richter en oud'-lbestuürslid van „De Riet voorn", de heer K. Brinkman. Een harts tochtelijk hengelaar is hiermede heenge gaan. Het is nog steeds niet igelukt uitbrei ding van het viswater voor de vereni ging te verkrijgen. De hoop is gevestigd op de verbreding van de waterlopen in het Holterforoek, die door het water schap „De Schipbeek" gepland zijn en op de aanleg van de E-8 door het Hol terbroek, waar mogelijk één of meer zanduitgravingen zullen ontstaan. Aan gezien de WV haar oog ook op derge lijke „recreatie-uitbreiding" (heeft laten vallen, achtte de voorzitter waakzaam heid geboden. Na voorlezing van het verslag van de vorige jaarvergadering door de tweede secretaris, de heer H. G. Landeweerd, bracht de secretaris, de heer H. J. Ool- bekkink, het jaarverslag uit, waaraan wij ontlenen, dat de vereniging 138 leden telt en 8 adspirant-leden; en dat in ok tober 1964 200 'kg. karper in de Schip beek werd gepoot. De penningmeester, de heer H. Brinks, bracht een gunstig jaarverslag uit, met een ibatig saldo, dat door de kascommis- sie, bestaande uit de heren J. Haan en M. Kers, keurig in orde was bevonden. Voor het aanstaande seizoen werden plannen gemaakt, o.a. een reisje op za terdag 3 juli naar Tacozijl en wedstrij den m de Schipbeek bij Sanderman op 11 juni van 19-21 uur De heren G. Jansen en Wolters zullen zich nader beraden over het houden van een jeugdwedstrijd1 en zich daar -even tueel mee belasten. De aftredende bestuursleden, de heren H. Holverink en H. G. Landeweerd, wer den met bijna algemene stemmen herko zen. Tenslotte heeft de heer Fr. Russ de door hem opgenomen kleurenfilm „Op safari in Afrika" vertoond, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. smetteloos- zuiver

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4