Wethouder Veneklaas Slofs ontving koninklijke onderscheiding Ganaiees ieioek eist grondige voorbereiding Sa ssrste mml Grote militaire taptoe - JNEfc De heer M. Bouwhuis ontving de gouden medaille ipfg Herdenking op 4 mei De heer G. J. Mossink in het brons - P.J.G.O. krijgt Duitse jongeren op bezoek Voor twaalffionderd gulden lompen Zaterdag 1 mei 1965 in. een bijzondere bijeenkomst van de gemeenteraad is de heer B. J. Veneklaas Slots, wethouder dezer gemeente, op bijzonder hartelijke wijze gehuldigd, omdat hem ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin het ereteken in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau is verleend. Het eremetaal werd hem op de borst gespeld door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, in tegenwoordigheid van de voltallige raad, zijn echtgenote, kinderen ien kleinkinderen, de hoofden van dienst, een grote afvaardiging van het gemeentepersoneel en nog tal van personen, waarmede de wethouder, die volkomen verrast was, veel omgang heeft. De komst van de 75 Canadese grafbe zoekers van 3-11 mei eist een belangrijke organisatorische voorbereiding. Daarom had de afdeling Holten van het Ned. Oor- logsgravien Comité vrijdagavond in hotel Holterman een bijeenkomst belegd met de gastheren ien gastvrouwen, die de buiten landse bezoekers gedurende deze periode onderdak zullen verschaffen. De voorzitter van het comité, burge meester Mr. W. H. Enklaar, zei in zijn welkomstwoord, dat deze pelgrimage oor spronkelijk voor september gepland was. Door organisatorische moeilijkheden is dit nu mei geworden, maar onze dank aan U, aldus Mr. Enklaar, is er niet minder om. Het streelde zijn ijdelheid als Holtenaar, dat hier 75 bezoekers ondergebracht kun nen worden tegen 65 in Bergen op Zoom. Er waren hier voldoende mensien, die hun huis en hun hart wilden openstellen voor de Canadese grafbezoekers. Deze worden aangevoerd door de voorzitter van het Ca nadese Oud-strijders legioen, Chester Mir- riam, een Canadese farmer. Bij de bespreking' van het programma heeft de burgemeester de gastheren en gastvrouwen vooral op het hart gedrukt hun gasten, die op 3 mei al om 6 uur 's morgens op Schiphol arriveren en na een rondreis en ontvangst in Holten om half twee de gastgezinnen zullen ontmoeten, ge legenheid te geven het bed op te zoeken, omdat zij een enorme zware reis achter de rug hebben, o.a. in verband met hun nachtelijke vliegtocht. In de aula van de openbare ulo-school zal de kennismaking die middag plaats vinden en mocht men daaraan behoefte hebben, dan zal een ulo leerling beschikbaar gesteld worden voor het geval er taalmoeilijkheden mochten zijn. Bij het graf bezoek op 4 mei zijn ook de adoptanten der graven uitgenodigd, om dat veel Canadese gasten er prijs op stel len met de families, waarmede zij reeds vanaf de bevrijding corresponderen, ken nis te maken. Voor de plechtige herdenking van Ca nadese gevallenen op het kerkhof op de Holterberg die voor het publiek toe gankelijk is moet men uiterlijk om half drie 's middags aanwezig zijn. Zaterdag, 8 en zondag 9 mei zijn z.g. vrije dagen, omdat er Canadezen zijn die b.v. familie in Engeland of Frankrijk wil len bezoeken, hetgeen waarschijnlijk slechts per vliegtuig mogelijk zal zijn. Voor hen die geen bepaalde plannen heb ben bestaat er echter gelegenheid voor tochtjes waarbij o.a. gedacht wordt aan Arnhem, de havezate Everlo of de molen van Bels in Vasse. Bij het bezoek aan de „social evening" in het Parkgebouw te Rijssen op maandag, 10 mei, waarbij ook de gastheren en gast vrouwen tegenwoordig zullen zijn, dient men om 7.45 aanv/ezig' te zijn, zo werd door de secretaris van de afdeling, de heer J. Kroon, die de organisatie van deze pel grimage voor een belangrijk deel in han den heeft, medegedeeld. Na de bespreking van het programma werden een tweetal films gedraaid. Over de bevrijding van Nederland, „The Vic tory in the Netherlands" en een prachtige kleurenfilm over „Een Reis door Canada". Strijd, bevrijding en de aftocht der gehate bezetters, werd de aanwezigen nog eens weer duidelijk voor de geest gebracht. De grote militaire taptoe op vrijdag, 7 mei a.s. des avonds om 9 uur (aanwezig zijn om 8.30 uur) in het Sportdal wordt aangeboden door de minister van Defen- fensie op verzoek van de burgemeester van Holten en met medewerking van de Garnizoenscommandant van Deventer. Aan de taptoe nemen deel: Het Fanfarekorps der Genie uit 's Her togenbosch Het tamboerkorps van het Garde-Batal. jon Fuselier „Prinses Irene" te Schalk haar. (Beide korpsen in ceremonieel cos- tuum). Het Luchtmacht-demonstratie peloton - het bekende spook-peloton, dat exerceert zonder commando's - uit Nijmegen. Zulks tor ere van de Canadese gasten die van 3-11 mei in Holten vertoeven. De burgemeester herinnerde aan 5 sep tember 1964, toen de heer Veneklaas Slots gehuldigd werd wegens zijn 25-jarig lid maatschap van de raad, waarvan hij 15 jaar eerste wethouder was, en schetste hem als een principieel en karaktervast mens, die met opoffering van eigen be hangen, de gemeenschap op voortreffe lijke wijze heeft gediend. Trouw en be trouwbaarheid waren mede de eigen schappen, die hem naast onbaatzuchtig heid en plichtsgetrouwheid sierden. Om standigheden, die samen aanleiding vorm den tot zo'n uitstekende samenwerking in het college. Als bijzondere activiteiten noemde, de burgemeester de electrificatie van de onrendabele gebieden en.de ver harding 'van en het toezicht op de we- >.enh aldus Mr. Enklaar, een krach tig verdediger van de belangen der hele gemeente en van de belangen van de boerenstand, waarbij u in alle beschei denheid uw weg gaat. De burgemeester bracht de. heer Veneklaas Slots dank voor al dit werk en speldde hem het eremetaal op. Mevr. Veneklaas Slots bood hij bloe men aan. Nadat de erewijn was rondgediend, sprak het oudste lid van de raad, de heer J. H. Sprokkereef, woorden van geluk wens namens de raadsleden. Het zijn 1 slechts weinigen, die deze koninklijke on derscheiding mogen ontvangen, daarom betekent het voor de raad een grote eer iemand ais de heer Veneklaas Slots in zijn midden te hebben. Spreker noemde de gedecoreerde geen man van veel woor den maar wel van de daad, die een sie raad vormt voor de boerenstand. Hij bood namens de raad de draagmedaille aan. De heer J, Rietberg sprak namens de C.H.-fractie woorden van gelukwens en waardering, terwijl de gemeente-secreta ris, de heer G. J. Langenbarg, namens het gemèentepersoneel het woord voerde en wijzende op de steeds omvangrijker wordende personeelsaangelegenheden hem dank en hulde bracht voor de goede verstandhouding. De heer J. Kroon voerde tenslotte nog het woord als voorzitter van de C.H. kiesvereniging en verheugde zich er over, dat het werk van de heer Veneklaas Slots door deze onderscheiding zijn erkenning heeft gevonden. Hij zegde hem foto's toe van deze bij zondere bijeenkomst. De heer Veneklaas Slots heeft de spre kers en allen, die hem deze avond hulde brachten door hun aanwezigheid, harte lijk bedankt. De muziekvereniging „H.M.V." en drumband brachten de koninklijk onder scheiden wethouder en zijn familie een muzikale hulde, waarna men tenslotte in hotel Holterman nog geruime tijd gezellig bijeen kwam. De lintjesregen, die ter ere van Konin- gin's verjaardag op Holten is neergedaald, heeft ook nog een andere verdienstelijke Holtenaar getroffen. De heer M. BOUWHUIS, directeur van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Hol ten" is onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oran je Nassau. De koninklijke onderscheiding werd hem donderdagmiddag in tegenwoordig heid van het bestuur, zijn echtgenote en familie door de burgemeester Mr. W. H. Enklaar uitgereikt. De heer Bouwhuis, die geboren is 9 november 1904, is sedert 23 febr. 1925 in dienst van de coöperatie, aanvankelijk als jongste bediende en vanaf 1 november 1933 als directeur. Bij zijn 40-jarig ambts jubileum in februari j.l. is hij hoewel De herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog zal dinsdagavond, 4 mei geschieden door een stille tocht van alle oud-strijders en de ingezetenen, die zich daarbij willen a-ansluiten naar het Monument der gevallen Strijders aan de Molenbelterweg. Men stelt zich om 19.30 uur op bij de Ned. Herv. Kerk. De bur gers worden verzocht zich onderweg bij de stoet aan te sluiten. Aan deze herden king zal ook worden deelgenomen door de 75 Canadese grafbezoekers, die van 3- 10 mei in deze gemeente vertoeven. Om precies 20 uur worden enige minuten stilte in acht genomen! De muziekvereni ging H.M.V. begeleidt de stoet naar het monument. Na de herdenkingsplechtigheid vindt een int er-kerkelijke ^dienst plaats (om plm. 20.30 uur) in de Ned. Herv. Kerk met medewerking van het' Herv. Kerkkoor en Holtens Gemengd Koor. Als predicator zal optreden: ds C. C. Addink, herv. predi kant en als liturg ds R. A. Hoogkamp, geref. predikant. De leiding van de bond van oud-strijders, Indonesië-strijders en de B.S. verzoekt de deelnemers eventuele decoraties en onderscheidingen bij deze gelegenheid te dragen. hij deze dag stilzwijgend voorbij'had wil len laten gaan nog op spontane wijze gehuldigd. De heer Bouwhuis heeft n.l. in de loop der jaren zijn steentje bijgedragen in het plaatselijk gemeenschapsleven. Hij was o.a. 45 jaar actief werkend lid van de mu ziekvereniging „H.M.V.", waarin hij thans nog meespeelt, 20 jaar als le tenor trom pettist en ruim 20 j. als le alt (trompet), hij was 8 jaar secretaris van de V.V.V. „Holtens Belang" en een aantal jaren in de dagen dat de heer Beijers secretaris penningmeester was voorzitter van de voetbalvereniging „Holten". Voorts maak te hij deel uit van de Volksfeestcommissie en is hij thans nog secretaris van de Hol- tense Oranjevereniging en penningmees ter van de filmcommissie voor Irene. Ook voor deze onderscheiding zal men in Holten zeer verheugd zijn, gezien zijn prettige persoonlijkheid en zijn werk voor de gemeenschap. De lieer G. J.MOSSINK, beheerder Van het baanvak Holten-Rijssen (wachtpost 12) der Ned. Spoorwegen, ontving donder dagmorgen in De-venter in tegenwoordig heid van zijn echtgenote als Koninklijke onderscheiding de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit handen van zijn superieuren van Weg en Werken. De heer Mossink is 58 jaar en bijna 39 jaar aan de „spoorwagen" verbonden. Drie jaar als los arbeider en 36 jaar in vaste dienst. De liefde voor dit vak heeft hij niet van een vreemde, want ook zijn vader is bijna zijn hele leven in dienst van de spoorwegen werkzaam geweest. De titel van ploegbaas bestaat bij NS niet meer, vandaar dat de heer Mossink reeds tal van jaren als „beheerder van een baan vak" grote verantwoordelijkheid draagt voor de stabiliteit en zuiverheid van de baan, die een zo rustig mogelijke gang van de treinen waarborgt. Met meetwa- gens wordt de zuiverheid van de baan regelmatig gecontroleerd en weg en wer ken heeft daarbij onder leiding van de „beheerder" een belangrijke taak. Deze koninklijke onderscheiding is te zien als een bewijs, dat de gedecoreerde uitstekend voor zijn taak berekend is. Het zal hem niet aanbelangstelling ontbroken hebben, vooral van de zijde van „de spoorjongens" en de buren niet aan belangstelling ont broken hebben. HOLTENS NIEUWSBLAD In een goed bezochte ledenvergadering van de vereniging „Jong Holten", afde ling van de PJGO, die maandagavond on der voorzitterschap van de heer G. J. Beldman gehouden werd in café Jansen, heeft de voorzitter van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Overijssel, de heer E. Meilink, een causerie gehouden over de vraag: „Hoe draait onze jonge ren-organisatie?" Voordat de heer Mei link aan het woord kwam, deed de plaat selijke voorzitter een aantal mededelin gen, waaruit o.m. bleek, dat op zaterdag 1 mei a.s. de algemene voorjaarsvergade ring gehouden wordt. Hij drong aan op een grote afvaardiging. Door organisato rische moeilijkheden moest het program ma van de sport- en wedstrijdendag te Bathmen op 15 mei zodanig gewijzigd worden, dat 's morgens de sport- en 's middags de technische wedstrijden wor den gehouden. Op 22 en 23 mei heeft een uitwisseling plaats met Duitse agrarische jongeren en komt de afdeling „Böhmte" van de Nie- dersaksische Landjugend een tegenbe zoek brengen. Getracht zal worden in de nazomer een weekend-uitwisseling met een Zuid-Hollandse afdeling te organi seren. Op 19 juni wordt samen met de afdeling Bathmen in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek een ontspanningsavond ge houden. De vergadering besloot tot verkoop bij inschrijving van de vat-sproeier en het schoffeltuig der vereniging, omdat het gebruik niet lonend is. Bestuurswisseling. Van het ibestuur waren de heren G. J. Beldman, G. Mekenkamp en J. J. Ren- sink niet herkiesbaar. Na een aantal stemmingen werden in hun plaats geko zen de heren E. Krikkink, Helhuizerweg 6; J. A. Podt, Borkeld 88 en H. Klaasses, Espelo 46. In een bestuursvergadering zal de funktieverdeling plaats vinden. De heer Meilink, die daarna aan het woord kwam, gaf in een vlot -betoog al lereerst een overzicht van de doelstel lingen van de BOO, waaruit de PJGO is ontstaan. De oud-leerlingen van de land- bouw-avondscholen hielden zich hoofd zakelijk bezig met technische cursussen, inleiding en meer op de landbouw ge richte aktiviteiten. In 1957 had een fusie plaats met de meisjes toen B.v.O.L.O. en werd de PJGO opgericht, die zich op een veel breder terrein beweegt en die ook open staat voor niet-agrarische jongeren. Naast cursussen wordt sport bedreven, het volkshogeschool-bezoek aangemoedigd, bijeenkomsten georgani seerd waar de gezelligheid een veel gro tere rol speelt en de algemene ontwikke ling wordt bevorderd. De plattelandsjon geren moeten zich tonen aan anderen om ook in de toekomst sterk te staan. De PJGO telt 60 afdelingen en 6 kringen. Het hoofdbestuur ibestaat uit 15 perso nen, waarvan 12 gekozen door de krin gen en de overige 3 door de algemene vergadering. Vroeger geschiedde de ver- enigingsarbeid op vrijwillige basis. Dat is nu niet meer mogelijk, zodat een ge honoreerde secretaris en secretaresse zijn gekozen. Dit is nodig omdat de platte landsjongeren zich ook in de toekomst moeten kunnen doen gelden om een ge lijkwaardige positie in te nemen als an dere bevolkingsgroepen. Bij de opening der vergadering kon de voorzitte r nog in het hij zonder welkom heten de afgevaardigden van de OLM- afdeling, de heren E. Keuterman en E. Rietberg, het adviserend lid, de heer M. Bouwhuis en het hoofdbestuurslid, de heer H. Wesseidijk. De door de Holtense Muziekvereniging in samenwerking met de Supportersclub gehouden lompeninzamelingsaktie ten bate van het „Uniformfonds", heeft ruim f 1200.opgebracht. In een deel van de gemeente (o.a. Beuseberg) werd nog niet ingezameld, doch te zijner tijd zal dit nog gebeuren. Ook zullen de lompen gaarne worden afgehaald bij hen, die zaterdag 24 april niet thuis waren en bij die huis vrouwen, die met de voorjaarsschoon maak nog niet klaar waren. Opgave bij A. Nekkers, I-laarstraat 12, tel. 1329, en J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 1356, en bij de leden van „H.M.V.". door L, VAN SCHOOTEN 22) ,.Tk heb haar voor de eerste keer op de tentoonstelling gezien. Ze is geloof ik uit de Balkan gekomen. De anderen kenden haar allemaal, maar je moet niet verge ten, ik ben daar nog maar een groentje". „Nu, zij ziet daar niet naar uit", zei Sandra met nog een keurende blik naar de jonge vrouw, die, ditmaal in een cor rect grijs wandelcostuum, heel represen tatief met de wethouder en zijn vrouw stond te babbelen. Toen pas wendde ze zich naar de schilderijen. Sandra mocht van het eerste ogenblik af een tikje antipathie hebben tegenover Erika van Wittem, maar ze was niet klein geestig, En ze wist een goed schilderij te waarderen.. „Je hebt gelijk, Jaap het is goed. Steengoed, zou Oiga zeggen. Ze heeft het wel in haar vangers." „Kijk daar heb je dat schilderij van vriend Guust/ Dat heeft me -gewoon getroffen". „Hij lijkt, zou ik zo zeggen, hier ernsti ger dan hij is." „Dat is 't em juist. Hij is ernstiger dan hij lijkt. Maar je moet hem kennen". „Zij kent hem dan zeker goed". „Daar weet ik niks van, maar na dit schilderij te oordelen zou ik zeggen van wel". Toen ze naar de zijzaal wandelden, nam Erika net afscheid van de wethouder. Ze glimlachte toen ze Jaap en Sandra zag. „Meneer van Santen mevrouw". „Sandra dit is juffrouw van Wittem". „Zijn jullie kunstenaars onder mekaar altijd zo formeel?" vroeg Sandra wat arg wanend. „Ik denk", glimlachte Erika, „dat wan neer we elkaar eens op de kring ontmoe ten, we voor we het weten zitten te jijen en te jouwen. Maar deze helè tentoonstel lingssfeer maakt me zo officieel, me vrouw. Na dat gesprek met de wethouder voel ik me net een lerares in oude talen". Sandra glimlachte terug. Er waren ér maar weinig, die Erika van Wittem kon den weerstaan, als ze charmant wilde zijn. „Mag ik u een paar dingen laten zien waar ik zelf zo aan gehecht ben, dat ik ze niet eens wil verkopen?" vroeg ze. Ze vroeg het aan Sandra. Jaap huppelde maar mee, blij dat de eerste botsing zon der blikschade was verlopen. En hij verwonderde zich over Erika van Wittem. Wat had dat kind 'n mensen. kennis! Zijn eigen Sandra, die in zo vele opzichten voor hem nog steeds een ge sloten boek vormde, had ze als met één oogopslag gepeild. Hoe zag ze anders kans al binnen vijf minuten er achter te komen dat Sandra een Cranenburgh was? Hoe zag ze kans dat element van eerbied in haar stem te leggen toen ze de namen noemde van de Cranenburgh's, die deze naam met zoveel eer droegen? Hoe zag ze kans Sandra te suggereren, dat het voor haar een voorrecht was, een vrouw van zo grote eruditie te mogen rondleiden? En Idat alles zonder gekwispelstaart zonder pluimstrijkerij, maar met een zekere ge meenzaamheid van Vrouwen-onder mekaar? Ze leek Jaap zelfs helemaal ver geten. „Mijn man zegt", hoorde hij Sandra toen ze voor het portret van Guust de Koninck terugkwamen, „dat hij dit portret zo meesterlijk geschilderd vindt. Kent u De Koninck zo goed?" „Nee mevrouw", bekende Erika oprecht „ik was een keer op de Kring en toen zat Guust alléén. Dat gebeurt haast nooit. Hij zat zo maar te staren, hij merkte niet dat ik naar hem keek, en ja toen zag ik opeens een andere Guust dan de vro lijke Vlaming, oubollig noemen ze dat ge loof ik graag. En toen wist ik dat ik hem zó wou schilderen. Nu, tijdens dat schilderen heb ik hem natuurlijk beter leren kennen, al was het alleen maar omdat hij bijna niet stil kon zitten, de stakker!" Je ziet niet vaak landschap èn portret even goed geschilderd", zei Sandra des kundig. „Lang niet altijd mevrouw", sllemde Erika toe. „Ik heb mijn opleiding bij een portretschilder gehad. En portretschilde ren dwingt je tot een heel ander soort concentratie dan het landschap. U ziet, ik hou van dat barre, dat woeste, de Do lomieten, daarginds, dat barre gebergte in de buurt van Ankara, en die wonderlijke zeeën in de Peloponesus daarin kan ik me uitleven. Portretschilderen is als bet ware een correctie, een bezinning voor me dan voel ik me soms als een auto coureur', die in zijn vrije tijd probeert een ouwe*antieke klok in elkaar te zetten. De uitersten raken elkaar." Sandra bedacht hoe heerlijk zij al deze vertrouwelijke conversatie te berde zou kunnen brengen op de dameskring, en hoe ook thuis haar aanzien zou stijgen door haar intiem gesprek met Erika van Wittem. Opeens kreeg ze een idee en im pulsief als ze was, voerde ze het meteen uit. „Zeg juffrouw van Wittem of mag ik Erika zeggen?" „Ik hoopte dat u het zou doen weet u, alleen plechtige mensen, ambtenaren en zo zeggen juffrouw. Erika klinkt zo veel gezelliger". „Is het waar dat u dat je een portret van mijn man wilt schilderen?" Even zag Erika haar scherp aan. „Ja," zei ze. „Hij heeft een goeie kop. En hij heeft meer geduld dan Guust. In ruil kan hij me dan tijdens het poseren wat vertellen over de achtergronden van zijn boek. Dan hebben we allebei wat. Weet u ik heb eigenlijk een stoutmoe dig plan. Ik heb zo de indruk, dat die avonturen van dat jongetje dat daar veel jeugdherinneringen van uw man tus sen schuilen". „Dat kon. wel eens zijn", glimlachte Sandra. „Ik zou een fantasieportret willen ma ken van dat jongetje Gertjan, de held uit zijn boek. Zonder dat hij het weet. Dat kan ik pas als ik hèm ken. En als ik dan zijn portret af heb, wou ik hem het beeld van Gertjan laten zien, zoals ik hem zie. hoe vindt u dat? Zou hij dat goed vinden, zou hij dat kunnen waarderen? Ploe denkt u er zelf over?" Ze zag met een bijna kinderlijke blik naar Sandra op. ,,'t Is een stoutmoedig plan," zei Sandra nadenkend. „Net zoals u zegt. En het is ook waar dat alleen wie mijn man kent, een schilderij zou kunnen maken var. dat jongetje, Gertjan. Waarom zou u het niet doen?" (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2