Naar een gezonde oude dag zonder Hart- en Vaatziekten door tijdig kalmer aan te doen. D© trein wordt ouderwets Hoe vieren wij de vijfde mei Zangkoren voor de radio F. Bouwman afweiig wagen ©p lushtbanden KOSTHUIS Slagerij Harry Gazan Mnller9s DANSEN Zaterdag 24 april 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Onder de ziekten van de oude dag ne men aandoeningen van hart en bloed vaten wel de voornaamste plaats in. Vaatverkalking en allerlei hartafwijkin gen, die de arts veelvuldig bij mensen op gevorderde leeftijd vaststelt, zijn ziek ten die in veel gevallen te vermijden waren geweest. Wanneer men nog in de kracht van zijn leven is, moet men zijn gezondheid niet opzettelijk lopen ce verwaarlozen: dat kan voor later heel vervelende gevolgen hebben. Speciaal aandacht in dit opzicht verdient allereerst de vetzucht. Corpulentie vormt een zeer zware belas ting voor de bloedcirculatie, daarover zijn de geleerden het wel eens. Juist mensen van middelbare leeftijd hebben de neiging tot dikworden; in deze le vensfase dient men daarom zijn maat regelen te nemen. Vermageringskuur Mensen met neiging tot dikworden moe ten daarom dringend worden aangera den hun lichaamsgewicht op een voor hen normaal peil te houden. Soms zal het nodig zijn dat zij het lichaamsge wicht verminderen door het volgen van een vermageringskuur met een passend diëet. Dan is het parool: weinig vet, weinig meelkost, weinig zoetigheden. De meeste volwassenen eten helaas meer dan goed voor hen is; doordat zij daarvan te dik worden vergen zij teveel van hart en bloedvaten. Een andere belangrijke oorzaak voor het optreden van hartziekten kan gele gen zijn in het doormaken van reuma tiek in de jeugd. Bij deze ziekte worden «Je hartkleppen immers dikwijls aange tast. Reumabestrijding Hier zijn we dus niet meer in de mid delbare leeftijd: reuma treedt vooral op bij jongere mensen, de tieners en de twens; dat wil zeggen diè vorm van reuma waarbij vaak hartafwijkingen ontstaan. Na afloop van het ontstekingsproces gaan de hartkleppen vaak schrompe len, zodat zij niet meer in voldoende mate voor afsluiting van de verschil lende delen van het hart kunnen zor gen. Dat de bloedsomloop daardoor ern stig wordt gestoord, ook in het latere leven, spreekt vanzelf. Een zeer nauwgezette behandeling van alle kinderen en jonge mensen die aan reuma lijden, is daarom dringend ge wenst. Door een intensieve reumabestrij ding is het mogelijk het aantal ouder domskwalen belangrijk te verminderen. Hier ligt nog een groot arbeidsveld voor de medici. Dat hele rustige.... Maar meer in de persoonlijke sfeer en nu zijn we weer bij de mensen van middelbare leeftijd kan een ieder er voorts zelf het zijne toe bijdragen om het optreden van hart- en vaatziekten te voorkomen. Het leiden van een geregeld leven ver dient in dit verband alle aanbeveling. Overmatige geestelijke en lichamelijke inspanning dient te worden vermeden. Men vermijde eveneens het misbruik van tabak en alcohol. Men hoede zich voor een al te bezig en bezet leven. Men vermijde zo mogelijk al te grote emoties. Tenslotte zorge men er voor, dat men geregeld voldoende nachtrust krijgt. Niet voor niets wordt de slaap wel „de behoeder van de ge zondheid" genoemd. Te belangrijke baan Eigenlijk is het recept bijzonder een voudig. Men dient een matig en sober leven te lijden wil men de beste voor waarden scheppen om gezond te wor den. Tal van mensen zullen daar wel het een en ander voor moeten gaan nalaten Voor de meesten van ons houdt dit recept in: minder emoties, minder ta bak, minder verplichtingen, minder alco hol, minder eten, minder latertjes. Ongetwijfeld zijn er mensen die menen daar om de een of andere reden niet aan te kunnen voldoen. De ene maal zal zijn omdat ze (denken dat) zij 'n belangrijke functie (moeten) bekleden, een andere keer kan men vernemen, dat zulk een sober leven voor hen geen le ven isEnfin, dat zijn dingen die men (gelukkig) zelf mag beslissen. Kwaadaardige gezwellen Behalve de hart- en bloedvaatafwijkin- gen verdienen de kwaadaardige gezwel len ook alle aandacht. Bij de bestrijding van de kwaadaardige gezwelsziekten is ook nog heel wat werk te verzetten. Om te beginnen dient bij het publiek de onjuiste voorstelling te verdwijnen „dat er aan kanker niets meer te doen is". Door deze gedachtengang verzuimt men vaak (uit angst) om tijdig de dok ter te raadplegen en juist in een vroeg stadium kan er aan kanker tegenwoor dig zoveel worden gedaan Vele ouderdomsartsen ijveren er voor, dat alle mensen boven vijftig jaar zich periodiek, bijvoorbeeld eenmaal per jaar, van top tot teen laten onderzoeken. Hier en daar heeft men hij ons te lande ook een begin gemaakt met zulk een onderzoek van „gezonde" mensen. In de komende jaren zal hieraan vast en zeker uitbreiding worden gegeven. Dr. Alfrede Briedé. 100 kilometer per uur niet snel genoeg Onze goede, oude trein, die nog niet zo lang geleden zijn honderdste verjaardag vierde, lijkt te bejaard geworden om in onze jachtige tijd nog te kunnen mee komen. In de technisch meest ontwik kelde landen Amerika en Japan wordt al naarstig gespeurd naar nieuws, aan vaste banen gekluisterde vervoer middelen, die honderden passagiers kun nen vervoeren met veel hogere snelhe den dan wij nu voor mogelijk houden. Vooral in deze twee uitgestrekte landen waar de afstanden naar Nederlandse begrippen ongekend groot zijn ver liest de trein steeds meer reizende klan ten aan de luchtvaartmaatschappijen, die met snelle straalvliegtuigen tegen redelijke tarieven de verbindingen tus sen de grote steden onderhouden. Ook de moderne, comfortabele bussen, die langs brede autowegen snel van stad tot stad zoemen, trekken steeds meer reizigers aan. Hoewel de verhoudingen in ons kleine land heel anders zijn, begint ook in de dichtbevolkte landen om ons heen de vraag naar snelle treinen toe te nemen. Nederland zit er overigens nog wel warmpjes bij. De Nederlandse Spoor wegen werken met modern materiaal. Juist op dit moment werkt men aan de geleidelijke invoering van moderne, snel lere en comfortabele treinstellen. Toch blijft het hier een topprestatie wanneer een snelheid van iets meer dan honderd kilometer kan worden bereikt. Duitsland is er minder goed aan toe. Daar kan men zich moeizaam en puffend voort slepende stoomlocomotieven tegenko men, een wijze van railvervoer, welke al helemaal niet meer thuishoort in onze technische wonderjaren. Bliksemürein Het meest gevorderde op het gebied van railvervoer zijn op dit moment nog de vooruitstrevende Japanners. In okto ber zullen de Japanse spoorwegen op het traject Tokio./Osaka een lijn, waarover wekelijks vele honderdduizen den passagiers worden vervoerd de „Bliksem" inzetten. De gestroomlijnde trein moet de afstand van bijna vijfhon derd kilometer afleggen in drie uren, zo nu en dan zelfs voortrazend met snelheden, die de 200 kilometer per uur nabij komen. Dit betekent een absoluut nieuw wereldrecord. En de Japanners zouden geen Japanners zijn als zij daarop niet bijzonder trots zouden zijn. De Amerikaanse spoorwegen willen het hierbij overigens niet laten zitten. Zij golden tot nu toe als de meest moderne der wereld. De ingenieurs van Uncle Sam werken hard aan haar plannen voor een trein, die nog veel sneller dan de „Bliksem" over de rails moet dende ren. Zij willen de grens van maar liefst 300 kilometer per uur doorbreken. De technische moeilijkheden bij derge lijke ontzagwekkende zijn verschrikke lijk gecompliceerd. De Japanse „Blik sem" moet al gebruik maken van spe ciaal geconstrueerde rails, welke rusten op rubber blokken en volgens een bij zonder procédé vervaardigde betonnen dwarsliggers. Zou dit niet het geval zijn dan zouden de passagiers op een vrese lijke manier door elkaar worden geram meld door de hevige trillingen. De nieu we spoorweg tussen Tokio en Osaka kent bovendien alleen maar zeer flauwe bochten en ongelijkvloerse kruisingen om een zo hoog mogelijke veiligheid te waarborgen. Blaaspijp De Amerikaanse regering is nauw be trokken bij de pogingen de Amerikaanse treinen sneller te laten voortrazen, wel bewust van het grote economische be lang van goede en snelle spoorwegver bindingen. President Johnson wil vijftig miljoen gulden uittrekken om de ko mende drie jaren de zaken eens nauw gezet te bestuderen. Als eerste stap zal binnenkort op het traject New York- Washington een trein worden ingezet, die het lieve vaartje van 160 kilometer per uur haalt. Hoe indrukwekkend ook, vergeleken met de Japanse „Bliksem". De Amerikaanse ingenieurs weten, dat zij, als zij de droomgrens van 300 kilo meter willen doorbreken, letterlijk nieu we wegen moeten vinden. De gewone spoorstaven zullen bijvoorbeeld bij der gelijke snelheden niet in staat zijn een trein in bedwang te houden, bovendien zouden de electrische leidingen smelten door de wrijvingshitte van 'de beugel. Maar wat dan als de bekende zaken niet meer voldoen Geen zorg, de Ame rikanen hebben heel veel ingenieuze plannen op de tekentafels gebracht, die de stoutste dromen overtreffen. De meest sensationele toekomsttrein is wel de „luchteter". In plaats van over rails moet dit voertuig zich voortbewegen door een gigantische buis. Een kracht- tige motor zorgt er voor, dat aan de voorkant lucht wordt aangezogen, die aan de achterkant met grote kracht wordt uitgespoten. Als in een blaaspijp beweegt de trein zich dan voort met, naar de ontwerpers veronderstellen, mo gelijke snelheden van liefst 800 km/u. Net zo snel dus als de jachtvliegtuigen uit de tweede wereldoorlog. Speciale „blazers", die de lucht ook naar de kanten uitstoten, zorgen er voor, dat de trein de wanden van de buis niet raakt. Of deze torpedotrein het rail-, pardon buisvoertuig, van de toekomst wordt Men durft het in Amerika nog niet te zeggen. Het zal helemaal afhangen van de kosten. Want, zo zeggen de ingeni eurs, een spoorkaartje moet tenslotte altijd betaalbaar blijven. (Nadruk verboden) 5 mei 1965 zal een nationale feestdag zijn. Dan is het twintig jaar geleden, dat de Bevrijding van ons land een feit werd. En daar is besloten, dat dit om de vijf jaren nationaal zal worden ge vierd, zal dit vierde lustrum inderdaad tot een feest moeten worden. Gemeenschappelijk feestvieren is voor Nederlanders geen gemakkelijke opgave. Vooral niet in dit geval. Want de orga nisaties, welke zich hiermede bezighou den, hebben vijf dagen tevoren al een Koninginnedagviering moeten organise ren. Er is dan ook alles voor te zeggen om het Engelse voorbeeld te volgen en voor Koninginneverjaardag een vaste, gunstig liggende datum aan te houden, waarbij dan wordt gedacht aan 31 au gustus, de verjaardag van wijlen Ko ningin Wilhelmina, in ruim een halve eeuw tot een traditie geworden. Vaak is het psychologisch bijzonder moeilijk een feest te maken niet alleen voor, maar ook van de gehele bevol king. De „totale" inspanning en deel neming, zoals wij die de laatste tijd gedemonstreerd zien in televisieprogram ma's zoals „Een tegen allen", waarbij heel de gemeente, van burgemeester tot zuigeling wordt ingeschakeld, is aller eerste voorwaarde voor zulk een feest. Maar helaas kan men dat niet overal opbrengen. De nieuwe generatie De gehele generatie, de jonge mensen tot 25 jaar, heeft aan de bezetting nau welijks of helemaai geen herinneringen. Zij moeten het hebben van de overleve ring. Onder de ouderen zijn er maar al te veel, die het maar liever vergeten. Waarom al die narigheid weer op te halen? Waarom (en dit heeft vaak een commercieel tintje) buitenlandse toeris ten, klanten, voor het hoofd te stoten Waarom oude wonden openrijten Men beseft niet, dat het om deze nega tieve zaken helemaal niet gaat. Het gaat er om in het herdenken van de be vrijding het besef te verlevendigen, welk een groot goed de vrijheid is. In een periode, waarin negativisme, nivellering, materialisme zich duidelijk demonstre ren, is dit nog te meer belangrijk. Het gaat niet om het verleden, maar om heden en toekomst. Alleen in dit licht bezien heeft een feestelijke herdenking van de bevrijding blijvende waarde en zou het verwateren daarvan een verlies zijn. Positieve bijdrage De gemeenschappelijke viering van de Bevrijdingsdag, voorafgegaan door de ge meenschappelijke dodenherdenking, zal alleen een blijvend' karakter behouden indien de positieve waardering van vrij heid, democratie ^n1 gemeenschapszin daarin de boventoon voert. Dit zal ook in het programma voor deze feestelijkheden tot uiting dienen te ko men. Gemakkelijk is dit niet, want ons volk gevoelt zich het best in de toeschou- wersrol. De actieve deelneming door au toriteiten en leidende figuren in de ge meenschap kan hier stimulerend wer ken. Goed voorbeeld doet goed volgen. Dat geldt zelfs bij het uitsteken van de vlaggen. Wanneer van één huis in de rij 's morgens vroeg al de vlag wappert, willen de anderen vaak niet achter blijven. En hoe bescheiden ook, het algemeen uitsteken van de vlaggen is een demon stratie van gemeenschappelijk beleven van dit feest. Ook samenzang met medewerking van koren en muziekkorpsen, en dan bij voorkeur daar, waar men de menigte reeds in groten getale bijeen heeft, helpt ons de dag weer in herinnering brengen, waarop wij voor het eerst het Wilhelmus weer konden zingen in een vrij land. Samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk. Op vrijdag 14 mei a.s. zullen onze drie plaatselijke zangkoren: HGK, het Her vormd Kerkkoor en „Soli Deo Gloria", in een NCRV-programmaserie „Door de wereld gaat een woord" voor de radio een viertal liederen ten gehore brengen. Aan dit programma zal medewerking worden verleend door het NCRV-koper- kwartet en J. Plomp, orgel. De microfoonrepetitie en opname (niet voor publiek toegankelijk) zal plaats hebben op maandag 26 april a.s., des avonds van 6.30-7.45 uur in de Ned. Herv. Kerk. De koren zullen onder leiding staan van de dirigent van Holtens Gemengd Koor, de heer J. K. Warmink te Goor. Voor uitzending op 14 mei zullen de koren zingen: 1 'k Sla naar 't gebergt' mijn ogen heen Scottish Psalter 2 God onzer Vaad'ren James Warren 3 Aanbidding en eer J. M. Haydn 4 Mijn Herder is de Here God J. Irvine Om acht uur staat het kerkgebouw open voor ieder, die graag zingt. Onder leiding van Kees Deenik zullen met be geleiding van koperkwartet en orgel in samenzang worden uitgevoerd de beken de liederen: „De kerk van alle tijden kent slechts één vaste grond" ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik" „Wij geven het niet over". Deze samenzang zal eveneens voor uit zending op 14 mei ('s avonds van 20.50- 2i.20 uur) op de (band worden vastge legd. De samenzang zal worden afgewis seld met zang van de verenigde koren. Onze geliefde ouders B. JANSEN en A. J. JANSEN— KALFSTERMAN hopen zondag 25 april hun 25-jarige echt- vereniging te vieren. Hun dankbare kinderen Marinus en verl. Gerrie Rijssen, april 1965 Markeloseweg 21. Gelegenheid tot feli citeren maandag 26 april, 's avonds na 7 - uur in hotel Gijsbers, Enterstraat 7, Rijssen. Inplaats van kaarten J- Op vrijdag 30 april g hopen wij ons 25-jarig Tj. huwelijk te herden- ken. G. J. BOKS J. BOKS— SCHOTEN Holten, april 1965 Deventerweg 62. Gelegenheid tot feli- citeren vanaf 8.00 uur avonds in hotel „Müller", Deventer weg 61, te Holten. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk betuigen wij aan allen onze hartelijke dank. G. EGGENGOOR H. EGGENGOOR— PONGERS Enschede, april 1955 Roessinghsbleekweg 75 Voor de zeer vele blijken van belangstelling ter ge legenheid van ons 25-jarig huwelijk ondervonden zeg gen wij allen hartelijk dank. Familie H. H. J. Stukker Holten, april 1965 Oranjestraat 70. PLAST. CHIRURG tot 15 mei 1965 Notaris Pluimers, te Markelo, zal op donder dag 29 april a.s. des nam. 2 uur ten huize en ten verzoeke van de heer Joh. Reilink, Holterbroek 37 te Holten, wegens opheffing van het landbouwbedrijf a contant publiek verkopen sleepkar, gierpomp, gier- vat, (500 1), 3 PK electr mo tor op wagentje, hooihark, hooischudder, zware eggen, paardetuigen, zelfdrink- bakken, wentelploeg, 3000 kg hooi, partij takkebos- sen, stoelen, kast en tafel enz. Te koop: 4 g.o.h. fauteuils met kloostertafel Westra, Haarstraat 25. Te koop: best drachtig varken werptijd 27 april. W. Riet berg, Beuseberg 131. Te koop: pl.m. 25 mud aardappelen (Noordeling) G. Rensen, Neerdorp 90. Te koop: 3 mooie jonge fokkies H. Stevens, Larenseweg 30. Te koop: wandelwagentje In zeer goede staat. Weverstraat 33. Jongeman zoekt net B. J. Kraan, p/a Drogisterij „De Vijzel", Oranjestr. 20. Heden behaagde het de Heer van ons te nemen onze geliefde man, vader en grootvader HENDRIKUS BUSSINK Echtgenoot van WILHELMINA EVERTS in de ouderdom van 71 jaar. Holten Wed. BussinkEverts Goor A. BussinkVrielink G. D. Vrielink Rijssen A. J. Bussink M. BussinkWesselink Markelo J. H. Bussink-Roelvink J. H. Roelvink Deventer il. W. BussinkWitteveen A. Witteveen Goor W. J. BussinkKevelham J. Kevelham en kleinkinderen Holten, 19 april 1965 Pastoriestraat 15 De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad. CONFECTIE MANUFACTUREN KLEDING NAAR MAAT WONINGINRICHTING DORPSSTRAAT 2 en 31 - TELEF. 1223 - HOLTEN ORANJESTRAAT - TELEFOON 1372 Maandag tot en met donderdag: 500 gram gehakt 185 500 gram magere speklappen 155 1 kg dikke braadribben 22© 1 kg vet spek 18? 1 kg dik gerookt spek210 BEGRAFENISONDERNEMING Larenseweg 48 telefoon 1320 Regeling en verzorging van begrafe nissen voor Holten en omstreken. Nadere inlichtingen worden gaarne aan ons kantoor verstrekt. Elders zo maar lukraak gaan kopen, Blijkt heel vaak een dure les. Wilt U steeds tevreden blijven? In deze krant vindt U een goed adres. Te koop: z.g.o. harkschudder merk Kuhn, J. Haverslag, Espelo 86, tel. 05725-255. ZATERDAG, 1 MEI in 't Bonte Paard M.m.v. „The Rocking Ramblers". 9 Huur Philips-televisie v. f 25,95 per maand, zon der vooruitbetaling, maar met recht van koop. Mor gen al bij u thuis? Bel dan 08300-50087 (óók 's avonds). Te koop toom biggen J. van Zon. Neerdorp 103. Te koop: z.g.a.n. Daffodil 36.000 km gelopen. Automobielb edry f Schuppert, Oranjestraat. Te koop: 3 toom beste biggen bij W. Bieleman, Dijker- hoek 23. Te koop: toom beste biggen bij Baltus (Bouwhuis) Neerdorp 65. Te koop: twee wielig aanhang- wagentje en onderstel Beuseberg 148, tel. 1465 Gevraagd: leerling- of hulpmonteur Automobielbedrijf SCHUPPERT Oranjestraat. Te koop: electr. wasmachine J. Aaltink, Erve „Twen- haar", Look 33.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 3