Van het erf der Kerk Diploma-uitreiking LLS Markelo Kleutercursus Lompen voor Open Deur-bijeenkomst De beste jaren van ons leven Holtense KJ.-stieren maakte» uitstekende indruk Mooie opbrengst „Een beitje voor een karweitje" Geringe daling arbeidsaanbod Gewest Deventer 9e eerste viool Zaterdag 24 april 1965, In de LLS vond de diploma-uitreiking na het gehouden centrale examen plaats. Bij genoemd examen, dat onder controle van de tweede Inspektie stond, waren ge- comitteerden van de buurtscholen aan wezig. Van de zestien kandidaten kregen veertien het diploma en twee het ge tuigschrift uitgereikt. In aanwezigheid van 'het schoolbestuur, de direkteur van de MLS te Hengelo, de vertegenwoordi ger van het hoofdbestuur van de OLM en de ouders der leerlingen, reikte de heer Mensink als vice-voorzitter de di ploma's uit. Hierna hield het hoofd van de Markelose LLS, de heer Harkink, een toespraak- gevolgd door felicitaties van de vertegenwoordiger van het hoofdbe stuur der OLM, de heer Ooms, waarbij deze de beste leerling van de klas, de heer G. J. Kolkman, een fotoboek van de OLM aanbood. Nadat vervolgens de voor zitter van de PJGO de geslaagden had toegesproken, werd er onder leiding van de leerkrachten Sevenster en Boschlo een quiz gehouden. Tevens werden nog enkele kleurenfilms vertoond. Aan het eind van de middag toog het voltallige sohoolpersoneél met de geslaagde leer lingen van de éde klas naar café Har- geerds, alwaar genoemde leerlingen het schoolpersoneel een diner aanboden. De namen van de geslaagden zijn: (d is diploma; g is getuigschrift): G. J. Bek- kernens, Holten d; J. W. G. Eertink d; J. Eertink d; J. W. Elkink d; G. J. H. Gij- mink d; H. J. Hidders d; G. J. Hofmeijer d; A. J. Koeleman d; G. Kolkman d; G. de Leeuw d; D. J. Lubberin'k d, allen te Markelo; B. J. Odink, Markelo g; A. J. Schorfhaar, Markelo d; G. W. Tij ink, Markelo g; D. W. Tuitert, Ambt-Delden d; W. A. Wansink, Holten d. 's Avonds werd een gezamenlijke slot- avond gehouden in verband met het ein digen van de cursussen handvaardigheid, motoren en elementaire bedrijfsleer. Ge noemde cursussen werden het afgelopen seizoen door de OLM en PJGO samen georganiseerd in de LLS. De diploma's werden uitgereikt door ir v. d. Wal, in- spekteur voor de tweede Inspektie van het landbouwonderwijs in Hengelo. De heer v. d. Wal hield vervolgens een in leiding over een door hem gemaakte reis naar Zuid-Oost-Afrika. Na de pauze werd Op maandag 10 mei a.s. begint er weer een kleuter cursus, die gegeven wordt door mej. zr. Faber, districts-verpleeg- ster voor de kinderhygiëne van het Groe ne Kruis. Zij, die aan deze cursus wensen deel te nemen, worden verzocht dit zo spoe dig mogelijk op te geven bij het Groene Kruis, Gaardenstraat. PERSOONLIJK ONMISBAAR 9 De dienstplichtige van de lichting 1965 M. Rietberg, Beuseberg 80, is voor een jaar vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens persoonlijke onmisbaar heid. Op de te Doetinehem gehouden Paas- veetentoonstelling heeft de heer G. Bo- link (met witte jas), Borkeld 71, in de rubriek „mestkalveren" een ereprijs be haald, alsmede het algemeen kampioen schap in deze rubriek. over dezelfde reis een grote serie dia's vertoond. Aan het eind van de avond deelde de voorzitter van de Streekverbe- teringscommissie, de heer Schreurs, me de, dat degenen, die thuis een z.g. werk hoek willen inrichten, voor subsidie in aanmerking kunnen komen. Tenslotte zei de heer H. Kottelenberg namens de OLM en de PJGO verheugd te zijn, dat de genoemde cursisten zo uit stekend geslaagd •zijn Hij bedankte de heer Harkink in het bijzonder voor het organiseren van deze cursussen. De namen van de geslaagden voor de cursus bedrijfsleer (gegeven door de heer Harkink) zijn: H. Altena, G. H. Heile ring, D. H. Hidders, E. Klumpers, G. H. Leuverink, H. J. Pinkert, A. J. Reef, H. Schreurs, H. J. Slijkhuis, J. Stokreef, G. J. Slaghekke, G. Wevers, J. H. Wissink en H. Zandman. Afgewezen: 1. Voor de cursus motoren slaagden (le raar J. M. Edinga): A. J. Koeleman te Goor; J. Reef, J. W. Schorfhaar, H. Ren- gerink, G. H. Hoevink. L. Sevenster. H. J. Nijkamp, W. Roeterdink B. H. Lefe- rink, H. Wolfers en H. J. Ölijdam, allen te Markelo. Voor de cursus handvaardigheid slaag den (leraar: H. Stukker): G. Rohaan, A. Nijkamp, H. Leunk, A. J. Koeleman, G. J. Kottelenberg, A. ter Haar, G. B. J. Schreurs, D. H. Worsink, H. Kottelen berg, H. J. Wissink, A. J. Slagman, H. H. J. Berendsen, B. van Boven, J. PI. Schot- tink en J. A. Martijn. Blijkens een advertentie in dit nummer zal zaterdag 24 april (heden) weer de jaarlijkse inzameling plaats hebben van lompen voor onze plaatselijke muziek vereniging „H.M.V." Het ligt in de bedoeling om de hele ge meente in één dag te „zuiveren". Mocht dit wegens onvoorziene omstandigheden niet lukken dan zal t.z.t. een 2e inzameling worden gehouden. De opbrengst is bestemd om de schuld (5000 gulden) af te lossen van de nieuwe uniformen die totaal tienduizend gulden hebben gekost. Evenals voorgaande jaren wil „H.M.V." weer graag rekenen op de medewerking van alle buurtschappen. De inzamelings- ploegen worden om half negen en half twee verwacht bij de Coöp. Aan- en Ver koopvereniging in de Stationsstraat. Op initiatief van de „Jonge Kerk" der Hervormde gemeente zal zondagavond 25 april om 19.15 uur in de Ned. Herv. Kerk de eerste Open Deur-bijeenkomst worden gehouden. In deze bijeenkomst zal catecheet Schel- levis spreken over het onderwerp „Een paardenmiddel". De heer Gerhard Hek man uit Nijverdal zal enkele liederen zin gen. Ongeveer 10 minuten vóór de aanvang zal men, terwijl de bezoekers nog binnen komen, gezamenlijk verschillende be kende liederen zingen ter voorbereiding op de samenkomst. De Open Deur-groep hoopt dat velen deze eerste samenkomst, die uiteraard nog een experimenteel karakter draagt, zullen bezoeken. KERKELIJK ORGELSPEL Mej. J. M. Brouwer alhier behaalde te Utrecht het getuigschrift kerkelijk orgel spel van de Ned. Organistenvereniging te Amsterdam. Op de avond van de bevrijdingsdag, 5 •mei a.s., zal de toneelclub „OCH" in het 'gebouw „Rehoiboth" opvoeren het to neelspel: „De beste jaren van ons leven" door Richard Person bewerkt naar. de Amerikaanse ïoman Glory for me" van Mckinley Kantor. Het stuk speelt in de tijd na de twee de wereldoorlog, als de mannen, die de ze bloedige periode hebben meegemaakt, naar huis en haard teruggekeerd zijn en willen trachten weer een normaal leven te beginnen. Wat hen, doordat velen volkomen ontworteld zijn, maar heel slecht lukt. Zij moeten vechten om weer een plaats in de maatschappij te verove ren en het stuk laat zien met welke moeilijkheden en morele remmingen dit gepaard gaat. Het is een stuk, dat alle ouderen, maar vooral de jonge mensen, die deze tijd niet meegemaakt hebben en zich daarvan moeilijk een voorstelling kunnen vor men, moeten gaan zien. Nadere bijzonderheden zullen worden gepubliceerd in ons volgend nummer. De Coöp. KI-vereniging „Zuid-West Overijssel", in het Holterbroek, heeft goe de resultaten geboekt met een aantal van haar stieren op de Centrale MRIJ-stiei-en- keuring voor Overijssel en Gelderland te Zutphen. De op woensdag aldaar gehouden keu- rin trok, ondanks het voor dit doel minder gunstige weer, een grote belangstelling uit het zuidelijke rood-bontgebied (Lim burg en Brabant). Het waren vooral de oudere dieren, die het algemene beeld van de dag beheersten, De Gereformeerde kerken over liet ooriogsvraagstuk. Bij de uitgeverij Nok in Kampen ver scheen onlangs een klein boekje, dat de nadere toelichting bevat op de uitspra ken van de Generale Synode der Gere formeerde kerken in 1957/'58 te Assen en van de Gereformeerde Oecumenische Sy node van Potchefstroom in 1958 over het ooriogsvraagstuk. De Generale Synode van Groningen 1963 achtte het noodzake lijk, dat dit onderwerp meer bekendheid zou krijgen en dan op een zodanige wijze, dat het in de Gereformeerde kerken voor meer overleg in aanmerking zou komen. Ds S. J. Popma uit Amsterdam, die me de behoorde tot de opsteller-s van een rapport aan de synode van 1957 over dit vraagstuk, kreeg het verzoek deze toe lichting te schrijven, waarbij de nadere ontwikkelingen sindsdien niet uit het oog verloren zijn. In een zestal hoofd stukken stelt de schrijver eerst de vraag of de kerk wel de roeping heeft zich uit te spreken over de huidige wijze van ooi'l'ogvoeren. Dat leidt tot een princi piële bezinning op de verhouding van christendom en oorlog, nader toegespitst op deze tijd, waaiin de moderne bewa pening en de volkenrechtelijke situatie de oorlog bijzonder problematisch ge maakt heeft. Waar van oorlog gesproken wordt, dient ook over vrede gesproken te worden. Ten aanzien daarvan heeft de kerk een eigen opdracht, die in een apart hoofdstuk besproken wordt: de taak van de kerk ter bestrijding van de oorlog. Tenslotte zijn er dan een aantal punten van pastorale leiding, terwijl in het geheel aandacht gegeven wordt aan de bijbelse gegevens in verband met het Verkenners en welpen van de Waar- denborghgroep hebben zich weer bijzonder ingespannen voor de bekende jaarlijkse padvindersactie „Een heitje voor een kar weitje". Zij stonden o.a. aan de overweg bij de Bannink na er eerst 's nachts overnacht te hebben, en bij de spoorweg overgang bij 't Twenhaarsveld om de rui ten van de automobilisten schoon te was sen. Voorts werden in het dorp en de buurtschappen tal van karweitjes opge knapt, die gezamenlijk volgens de laatste telling f349,opbrachten. ST. JORISDAG Vrijdagmorgen werd in verband met St. Jorisdag de ceremoniële opening verricht bij het nieuwe troèphuis in de Beuseberg. 's Avonds volgde het kampvuur waarbij alle padvinders aanwezig waren. maar, in de beide jongste klassen waren de dieren gemiddeld van een zodanig ge halte als men de laatste jaren niet gezien heeft. De uitslagen yoor de Holtense stier-en waren als volgt: Rubriek II: la Sjoerd 22892, zoon van Roland, gefokt te Heino. Rubriek III: la Rob, 22494, goede soor- tige zoon van Sjaak-Pedro uit de stal van J. H. Wor-sink te Markelo. Rubriek III: 2a Benno, zoon van Roza's Boris II, gefokt door Demmer, Albergen. Rubriek IV: la Donar 22051, zoon van Roland, Laren, gefokt door L. J. Hofmeij er. Rubriek VII lb Tilda's Maurits, 20758, zoon van Maurits-Fleringen, dezelfde fok ker. Rubriek IX: lc Sjaak, 17704, bekende stief met prachtige vererving. onderwerp. De teksten van de genoemde uitspraken zijn opgenomen als bijlage, terwijl het geschrift de daarbij eventueel nodige toelichting verschaft. Gezien het belang van dit vraagstuk moge dit hoek je zijn dienst doen om de standpunten te verhelderen. Smeekschrift. De Volkskrant - 18 maart 1965 De vorige week publiceerden een zestiental vooraanstaande rooms- katholieken een verzoek aan het Nederlandse episcopaat tot een meer -gezagvolle leiding. De Volks krant heeft niet veel op met dit geluid al weet het blad wel, dat er meer verontrusten zijn. Wij nemen het korte commentaar hier over. De katholieken, die zich met een smeekschrift tot de bisschoppen hebben -gewend, vormen een kleine groep, maar zij zijn niet de enige verontrusten. Het episcopaat ontvangt meer brieven van deze soort, al brengen de afzenders die meestal niet in de open-baarheid. Maar de zestien behoeven echt geen petitie uit te lokken om te laten weten dat ook bui ten hun kring wel het verlangen leeft naar gezagvoller optreden van de bis schoppen. De opvattingen over het gezag hebben Oen enorme ontwikkeling doorgemaakt, buiten de Kerk en daardoor ook in de Kerk. De tijd van het beleid vanuit de ivoren toren is voor-bij, de klok laat zich niet terugzetten. En dat willen de zes tien, als zij een krachtig optreden be pleiten tegen wat genoemd wordt mini malisering van het pauselijk gezag, on zekere opinies op het gebied van de ge loofsleer, bedenkelijke uitlatingen over zedelijke waarheden. Het is in feite een pleidooi voor terug keer tot een autoritair regiem, compleet met censuur, index en mandementen. De „vrijheid der kinderen Gods", waarvan wij pas in onze dagen de ware omvang beginnen te bevroeden, wekt verwach tingen voor een verjonging van de Kerk, die te kostbaar zijn om ze door nieuwe instituties een voortijdige dood te doen sterven. Er zou dan weldra geen Kerk meer zijn. HOLTENS NIEUWSBLAD FILMNIEUWS Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen ook in Gebouw „Irene" zeei' bin nenkort de z.g.n. Cinemascope^films ver toond kunnen worden. Daartoe wordt o.m. deze week een nieuw groot projectie doek aangebracht met een breedte van 6V2 meter en een hoogte van ongeveer 2,75 meter, een kolossaal groot scherm dus. Ook de cabine-installatie moet daartoe aangepast en uitgebreid worden, onder meer door het monteren van een speciaal objectief-systeem, de zogenaamde cine- mascope-anamorphoot. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat wereldbekende en be roemde films als „De langste dag", „De kanonnen van Navarone", „Ben Hur", „52 dagen Peking", „The bridge on the River Kwai" in vertoning te brengen. Een aanzienlijke verbetering alzo die we met grote belangstelling tegemoetzien. Deze week zondagavond draait een der grootste succesfilms van de laatste tijd, ge titeld „De tante van Charley" met in de hoofdrollen o.a. de bekende sterren Peter Alexander en Rudolf Vogel. Een koste lijke amusementsfilm met dolle situaties, waai-om U zult gieren van het lachen. „De tante van Charley" is momenteel één der grootste succesfilms van de laat ste tijd, die onder meer in Amsterdam thans voor de 4e achtereenvolgende week geprolongeerd wordt. Een kleurenfilm met 100% amusgment die we U van harte kunnen aanbevelen te gaan zien. Hoewel het geregistreerde aanbod van mannen ten opzichte van de vorige ver- slagrpaand bij het Gewestelijk Arbeids bureau Deventer een daling te zien geeft yan 254 tot 242, is deze daling geringer dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar (192165). De vermin dering van de geregistreerde arbeidsre serve vond voornamelijk plaats in de be roepsgroepen „bouwvakarbeiders" (56 33), „metaalbewerkers" (96) en „land- bouwpersoneel" (1310). Daarentegen steeg het aanbod van losse arbeiders (17 25), hoofdzakelijk door inschrijving van een aantal ongeschoolde bouwvakarbei ders in verband met het langzaam afko men van bouwvergunningen. Ook de groep „minder geschikten" nam niet on aanzienlijk toe van 121 tot 130, voorname lijk door inschrijving van een aantal min der valide arbeidskrachten. Niettegen staande de daling van de geregistreerde arbeidsreserve in de beroepsgroep bouw vakarbeiders ten opzichte van het vo rige jaar bijna evenredig is, blijft het aanbod in deze beroepsgroep momenteel toch beduidend hoger dan in maart 1964 (3315). Dit kan als een indicatie wor den opgevat, dat de reeds geconstateerde tendenz tot ontspanning van de arbeids markt- in de bouwsector zich ook in maat heeft voortgezet. De geregistreerde vraag vertoont even eens een geringe daling (722711), doch ligt in vergelijking met de overeenkom stige maand van het vorige jaar aanzien lijk hoger (517711). De vraag strekt zich uit over bijna alle bedrijfsgroepen en heeft voor 70 betrekking op jeug dige krachten. Het laat zich aanzien, dat de vraag de eerstkomende maanden, mede in verband met de seizoeninvloe den, nog zal toenemen. VROUWEN Het toch al zeer lage aanbod van vrou welijke arbeidskrachten verminderde de afgelopen verslagmaand opnieuw, zij het in geringe mate, van 17 tot 15. Rekening houdend met het feit, dat in dit aantal nog 6 minder geschikten begrepen zijn, kan van een groot tekort aan vrouwelijk personeel gesproken worden, hetgeen ook blijkt uit het aantal openstaande aanvra gen (455). Dit aantal ligt niet onaanzien lijk hoger dan in maart 1964 (408) en gezien de vele advertenties mag aange nomen worden, dat de reëele vraag nog hoger ligt. Verdeeld over de gemeenten ziet het aanbod van mannelijke arbeidskrachten er als volgt uit: Deventer 172 (121), Bath- men 5 (3), Diepenveen 12 (8), Holten 11 (5), Olst 9 (7) en Diepenveen 33 (21). De arbeidsreserve per 1000 loontrek- kenden (mannen) bedraagt: Deventer 11 (v.j. 8), Bathmen 14 (9), Diepenveen 8 (5), Holten 13 (6), Olst 5 (4), Raalte 14 (9), van het gewest 11 (8), de provincie 15 (11) en het rijk 12 (10). door L. VAN SCHOOTEN 21) „Zeg moeder", vroeg Olga die het eerst haar dessert op had, moeten jullie met de krans nog naar die tentoonstelling in Arti? Van Erika van Wittem? Moet steen goed zijn. Of gaan jullie alleen maar om met letterkundigen?" „Weet jij er wat van?", vroeg. Sandra, die wel oren had naar een motief voor een gang naar de stad, aan haar man. „Jaja", zei did, een beeljje verward, want het kwam zo onverhoeds. „Ik ben er al even gaan kijken. Van Herpen zei dat het zo goed moest zijn. Ik vond het wel de moeite, ja." Goeie mensen, nu moest hij zo dadelijk met de rest van het verhaal komendat aanbod om zijn portret te schilderen. Maar hij kreeg even respijt om zijn ge dachten te ordenen, want Olga had een verhaal over een meisje van haar klas daf les had gehad van Erika van Wittem. „Ze heeft overal gezworven", besloot Olga. „Ja," zei Jaap, „dat weet ik. Ik heb haar gesproken. Ze was op de tentoonstelling." Hij was opeens weer het middelpunt van de belangstelling. „Dat krijg je", zei Sander met geveinsd ontzag, „als je je in een kunstenaars milieu beweegt." „Zit ze ook in de Kring, vader?" Sandra luisterde een beetje geïrriteerd. Vroeger waren haar verhalen over de literaire kring van de dames uit Meerlo altijd met aandacht aangehoord. Sinds Jaap in de Kring met échte kunstenaars omging als met jan en alleman, en over mensen waarvan zijn kinderen alleen maar de namen kenden, allerlei leuke dingen wist te vertellen, was de Meerlose kring afgezakt tot een stelletje amateurs dat er met de pet naar gooide wat dan ook, eerlijk gezegd, zo was. De jeugd is genadeloos, maar ziet scherp. „Ze heeft een heel goed portret geschil- dert van Guust de Koninck". „Is dat die Guust waar u wel eens van hebt verteld? Die leuke man uit Vlaan deren", vroeg Yvonne vol jeugdig respect voor kunst en kunstenaars. „Dat is 'em ja. Het was een merkwaar dig portret. Heel modern, maar zo raak als. „Juja", viel Olga in. „Straks schildert ze jou ook, paps." „Die kans is inderdaad groot." Deze mededeling viel als een steen in de vijver van het gezin. ,,'t Zal wel", zei Sander ongelovig. „Dat zal je geld kosten", rekende Olga. „O nee, dat kost me niks. Ik hoef het alleen maar goed te vinden." „O, dan moet je voor haar poseren!" Yvonne klapte in de handen. „Wat echt!" „Is het een gevaarrrlijke vrouw paps?", vroeg Olga met rollende rr's, „dan mag je wel oppassen mams." „Ik wou dat jullie niet zulke zottepraat uitsloegen" kwam Sandra er tussen. „Daar hou ik niet van". Sander zag zijn moeder opmerkzaam aan. Wat had ze toch? Kon ze niet meer tegen een grapje? Jaap hoorde ook het scherpe kantje in Sandra's stem. „Nou ja," zei hij, „ik weet nog niet of ik het doe. Maar ze heeft het aangebo den." „Zo maar meteen?" vroeg Sandra iro nisch. „O, bent u meneer Van Santen? Aangenaam mag ik u schilderen?" „Welnee we stonden te praten over het portret van Guust en dat is inder daad een bijzonder goed portret.." „Ja, dat zei je al." „Ze hoeft het voor het geld niet te doen, geloof ik. Ze schijnt er best van te kun nen komen, en ze verkoopt goed." „Het is in de kunst al net als overal", zucbtte Sander, „de arme lui verdienen niks, en die het niet nodig hebben wordt hét geld met scheppen in huis gesmeten". „Toch niet in de kunst der létteren", lachte Jaap, „hier in huis is dat tenminste nog niet het geval". Maar hij glimlachte er bij, want inderdaad waren zijn finan ciën er niet op achteruit gegaan door het succes van zijn boek, vooral nu ze er een televisie-serie van wilden maken. Hij moest eens met Van Herpen praten over de fiscale kant van dit alles de belas ting zou wel zorgen aan zijn trekken te komen! De gedachte dat hij enkele maan den terug nog een „arme schoolmeester" een belasting-adviseur zou nodig hebben vermaakte hem. „Ik zou best met jou naar die tentoon stelling toe willen, zei Sandra opeens, „veel liever dan met die wijven van de krans". „Miet mij is het ook veel leuker", knip oogde hij haar toe. En die zaterdag gingen ze samen naar Arti. Jaap was opgewekt, maar een beetje geforceerd. Hij had Sandra wel verteld van zijn gesprek met Erika, maar niet dat; ze samen in haar auto naar Boschlust waren gereden en daar hadden zitten pra ten. Waarom begreep hij zelf niet, hij had nooit geheimen gehad voor Sandra. Van het gesprek met Erika zou hij haar zon der blozen een woordelijk verslag kunnen geven. Toch had hij het gevoel gehad dat Sandra het niet zou appreciëren. In gedachten hoorde hij haar vragen, met die intonatie die hij vooral de laatste tijd zo goed leerde kennen. „En ben je toen zómaar met die wildvreemde juf frouw in een auto gaan zitten en in een café?" Enfin, hij had het haar niet ver teld, en hij was nu alleen maar bang dat Erika er zou zijn, en dat ze er iets over zou loslaten. Dan stond hij daar voor aap, en zou Sandra groot gelijk hebben als ze ontstemd was over zijn geheimzinnig doenerij. Erika was er. Hij zag haar meteen. Ze stond te praten met de wethouder van onderwijs, een bekend kunstliefheb ber, die na de officiële opening nog eens een keertje met zijn vrouw privé kwam kijken. „Is ze dat?", vroeg Sandra „Ja". „Wel een opvallend persoontje, niet?" „Dat haar hè?" „Nou, verder ook. Is ze een Hollandse?" „Wat heb je toch scherpe ogen meisje. Ze heeft Iers bloed," „Vandaar dat rooie haar zeker. Heeft ze jou dat allemaal verteld?" „Nee," kon Jaap met een gerust gewe ten zeggen, „dat weet de hele kring". „Komt ze daar geregeld? Ik heb je nooit over haar gehoord". (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2