Gerweink Nijhois Zn. Doeltreffend raftenverdelgingsmiddel ontdekt Dank zij de Klaprooscollecte-opbrengst: In 1885 zes grste greepsi ooriögsiiabestaasideïi naar Nederland Imerika loopt nog achter met ruimtewaar! Russisch uitstapje in ruimte succes if* t U ziel auto' ■-• ,:?bfo.*'<4,?3LSê-'y' ?»v -:i-:'trU: Wm^lé Neem^R ALSTON Zaterdag 10 april 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Een voorbeeld van de nieuwe mode is, dat ze behalve elegant, eenvoudig en praktisch is. Er is keuze te kust en te keur en onze kledingbedrijven zijn be kend vanwege hun uitstekende service, hun grote voorraden en hun prettige prij zen. Ze kunnen velen met iets moois voor de nieuwe gaderobe blij maken. NSU-dealer voor Markelo en omliggende plaatsen: AUTOBEDRIJF SB.Ao Arendzen HOLTERWEG 2 TELEFOON 05476-244 Neem^RALSTON „502" veegvaste muurverf! Met 1 liter water 2 kg verf voor 1,40; in 7 kleuren en wit. Volop voorraad bij: Dorpsstraat 43 MILJARDENSCHADE DOOR RATTEN In de Verenigde Staten is een prepa raat in de handel getracht ter bestrij ding van ratten. Dit nieuwe verdelgings middel, dat de naam Raticate heeft gekre gen en (nog) niet in Nederland beschik baar is, heeft de eigenaardige eigenschap, zo meldt het maart-nummer van „Het Beste uit Reader's Digest", dat het on schadelijk is voor alle andere diersoor ten. Ook de gezondheid van vrijwillige proefpersonen heeft na toediening van dit nieuwe middel geen nadelige gevolgen ondervonden. Jarenlange proeven heb ben aangetoond, dat honden, katten, ko nijnen, kippen, paarden, koeien, varkens, schapen, muizen en zelfs resusaapjes en chimpansees, geheel ongevoelig zijn voor dit preparaat. Het Amerikaanse „Wild Life Research Center" heeft dit verdel gingsmiddel, dat door één der oudste Amerikaanse pharmaceutische fabrieken, de McNeil Laboratories, is ontwikkeld, „het tot nu toe meest exclusieve, in één keer werkende dodelijke vergif" ge noemd. GROTE SCHADE Men schat, dat het aantal ratten dn Amerika even groot is als de ,bevolking van dit werelddeel. Tot voor kort was er nauwelijks „rattenkruid" tegen deze die ren gewassen, aangezien een rattenpaar elke tweeëntwintig dagen jongen kan krijgen, hetgeen neerkomt op vijftienhon derd nakomelingen per jaar. Bovendien ■heeft men kunnen nagaan, dat elke rat per jaar voor ongeveer honderd gulden opeet of door besmetting onbruikbaar maakt. Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw heeft uitgerekend, dat de schade, die jaarlijks door ratten wordt aangericht, gelijk is aan de opbrengst van honderdduizend middelgrote boerde rijen. De rat is een knaagdier, dat móét knagen, omdat anders zijn snijtanden ge middeld twaalf tot vijftien centimeter per jaar zouden aangroeien. Vandaar dat hij zich met grote vastberadenheid door hout, metaal en zelfs door :beton een weg baant en ook op deze wijze gróte schade aanricht. Regelmatig komt het voor, niet alleen 3n de Verenigde Staten, maar ook in ons land, dat een rat kortsluiting veroorzaakt in de hoogspanningsnetten, waardoor niet alleen .branden uitbreken, maar ook de communicatiemiddelen worden verlamd en hele steden en dorpen zonder elektri citeit komen te zitter.. In krottenwijken valt de .rat bovendien mensen aan; vaak zijn slapende zuigelingen zijn slachtof fers. Alsof dit nog niet genoeg is, kan hij tot de belangrijkste overbrengers van de gevreesde tyfus en builenpest worden ge rekend. Jaarlijks presenteert het dier de Verenigde Staten een rekening van onge veer vier miljard gulden. TOEVALLIG ONTDEKT Het nieuwe preparaat is bij toeval ont dekt. Experts van McNeil waren onge veer vijf jaar bezig met speurwerk, ten einde te komen tot de samenstelling van een nieuw geneesmiddel tegen artritis (gewrichtsontsteking). Hoewel een pre paraat tot stand kwam, dat de codenaam McN 1025 kreeg, bleek aan de hand van proeven, dat dit en nog een honderdtal andere, nieuwe samenstellingen igeen hij- rondere kwaliteiten bezaten om artritis het hoofd te kunnen bieden. Na enige tijd werden er proeven genomen met McN 1025 om te kunnen vaststellen,of het wel licht een gunstige uitwerking op de spijs vertering zou kunnen hebben. Men be handelde een aantal ratten en muizen met zes milligram van dit preparaat. Merkwaardigerwijze" stierven alle ratten, terwijl de muizen levenslustig hieven rondspringen. Proeven met grotere do ses, tot duizend milligram per kilo lichaamsgewicht toe, op ratten en andere dieren genomen, wezen uit, dat alleen de ratten, stierven, terwijl de gezqndheid van geen enkel ander dier ook maar enige nadelige invloed ondervond. PROEVEN In een groot aantal steden heeft men in zakenpanden, graanopsLagplaatsen en dergelijke, sinds enkele jaren proeven genomen met, uitstekende resultaten. Het nieuwe preparaat kan gemakkelijk wor den verwerkt in namaak etenswaren en ook wanneer er andere dieren in huis zijn, heeft men niets te vrezen, hetgeen vooral voor de hoeren van hij zonder be lang is. Zij behoeven niet meer in angst te zitten over eventuele consumptie van rattenvergif door hun vee; Eén van de vele proefnemingen onder toezicht van het Wildlife Research Center, waarbij duizenden ratten, die een varkensfokke rij onveilig maakten, werden gedood, ter wijl de gezondheid van geen enkel ander dier werd geschaad, heeft dit onder meer uitgewezen. Niet alleen in de Verenigde Staten zelf, maar ook in Frankrijk, Israël en India heeft de Wereld-Gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties met uitstekende resultaten proeven genomen. Het ziet er naar uit. dat dit nieuw ont- VOOR HET EERST EEN PELGRIMAGE UIT DE VERENIGDE STATEN De in november 1964 gehouden „Klap rooscollecte" ten bate van het werk van het Nederlands Oorlogs graven Comité (gastvrijheid verlenen aan geallieerde oorlogsnabestaanden, waardoor zij in staat zijn het graf van man, vader, zoon of broer in Nederland te bezoeken) is een groot succes geworden. Behalve aan vele nabestaanden, die in dividueel of met enkele lotgenoten naar ons land komen, zal het Nederlands Oor logsgraven Comité in 1965 dan ook gast vrijheid kunnen verlenen aan zes grote groepen. Voor het eerst is daarbij een groep Amerikaanse nabestaanden: Van 16 tot en met 24 mei zullen 50 „Gold Star Mo thers" een bezoek brengen aan de gra ven van hen, die in de Tweede Wereld oorlog in Nederland sneuvelden en op het grote Amerikaanse oorlogskerkhof bij Margraten in Limburg werden begraven. Veder komen er twee groepen - elk van 140 personen uit Canada. De eerste arriveert op 3 mei en verblijft tot 11 mei in Bergen op Zoom en Holten. De tweede is van 17 tot en met 25 september in Nij megen en Groesbeek. Tenslotte staan er in 1965 drie Engelse pelgrimages op het programma. De eer ste (80 personen) van 28 mei tot en met 1 juni naar Nijmegen en Amersfoort, de tweede (eveneens 80 personen) naar Nij- megen van 18 tot en met 22 juni en de derde (100 personen) logeert van 9 tot en met 13 juli in Nijmegen en Groesbeek. Van daaruit brengen de nabestaanden van deze laatste groep een bezoek aan de gro te Britse oorlogskerkhoven Reichswald en Rheinberg, juist over de Nederlandse grens. Hier zijn verscheidene duizenden geallieerde militairen begraven, die kort voor hun dood deelnamen aan de bevrij dingsgevechten in de omgeving van Nij megen en in deze stad waren ingekwar tierd. Hun nabestaanden geven er de voorkeur aan om bij het bezoek aan hun graven op Nederlands gebied te logeren. De nabestaanden, behorend tot de vijf overige groepen, bezoeken begraafplaat sen in ons land. Het korte uitstapje, dat de 31-jarige Russische luitenant-kolonel Aleksej Leo- now vanuit zijn Woschod II als eerste aardmens in de ruimte heeft gemaakt, heeft, hoe formidabel ook, de wetenschap pelijke gemoederen niet danig kunnen schokken. Dergelijke korte „uitstapjes" vanuit een ruimtecabine door een man, die alleen wordt beschermd door een dun ruimtepak, werden al enige tijd verwacht. Dat het opnieuw de Russen zijn, die deze primeur hebben veroverd, 'bewijst alleen, dat de Amerikanen nog altijd een stap achter lopen in de wedloop naar de ver overing van de ruimte. Ongelooflijk groot zijn de risico's ge weest, die Aleksej Leonow heeft genomen bij het verlaten van de Woschod II. Afge zien van het gevaar, dat de complete lucht en temperatuurinstallaties in zijn ruimtepak het konden; begeven, was de kans niet gering, dat straling óf minia- tuurresten van meteoren hem zouden dekte verdelgingsmiddcl het antwoord zal zijn op de onvoorstejbarp schade en ellen de, die door ratten jaarlijks overal ter wereld worden aan|eriqht. treffen. Het allergrootste risico was nog het missen of breken van de lijn, die zijn tochtgenoot, de 40-jarige kolonel Pawel Beljajew, hem nawierp toen hij de cap sule verliet. Hij zou dan zijn gedoemd als menselijke satelliet voor eeuwig rond de aarde te cirkelen, daarmee het lot delend .van de zeven of acht Russische ruimte vaarders, die volgens sommige bronnen vóór hem het leven lieten in mislukte lanceringspogingen of ruimte-experimen ten; De 24-uurs tocht van de basis Banko- noer in midden-Siberië gelanceerde Wo schod II kwam dus niet als een grote ver rassing. Het werd al als vanzelfsprekend aangenomen, dat de Russen, kort voor de Amerikanen met hun Gemini-programma zouden beginnen, andere troeven naar voren zoüden brengen. Het ziet er trou wens naar uit, dat de Russen dit jaar nog wel meer van zich zullen laten horen. De leider van het Amerikaanse nationale bu reau voor lucht- en ruimtevaart, James E. Webb, verklaarde onlangs, dat er reke ning mee werd gehouden, dat de Russen de Amerikaanse experimenten, waaronder het project Gemini, aanzienlijk zullen overschaduwen. De Amerikaan ver wachtte, dat de rollen pas zullen worden omgedraaid als de Amerikaanse Saturnus V raket gereed is om het maanvaartpro- gramma „Apollo" uit te voeren. De Satur nus V is de machtigste raket die ooit (Rus land inbegrepen) is gebouwd. De raket zal echter pas over drie jaren voor uitvoering van het programma gereed zijn. Vóór die tijd moeten de Amerikanen zich behelpen met Atlas-Centaur en ahdere bestaande raketcombinaties, die inderdaad zwakker zijn dan wat de Russen nu ter beschik king hebben. Korte uitstapjes in de ruimte, zoals nu door luitenant-kolonel Leonov zijn gede monstreerd, behoren zowel in de VS als in de USSR tot 'het voorbereidingsschema voor reizen naar de maan. Het volgende stadium in dit schema is nog veel sensa tioneler. Het betreft de zogenaamde „ren dezvous techniek", waaraan ook beide landen hun krachten zullen wijden. Het ligt voor de hand, dat de Russen nog dit jaar een poging zullen wagen. Zij moeten dan twee ruimteschepen lanceren, die el kaar in de ruimte ontmoeten. Het is dan denkbaar dat een bemanningslid van de ene cabine in de andere overstapt. Deze ontmoetingen in de ruimte vormen een onderdeel van het programma voor het samenstellen van een „tussenstation" in de ruimte. Hierbij worden door vracht raketten onderdelen vervoerd, terwijl des kundigen met een Woschod als basis in de vrije ruimte deze onderdelen als bij een mecanodoos in elkaar passen. Zoals het er nu uitziet, hebben de Russen zeker op dit punt nog een voorsprong. Zij 'be schikken nu eenmaal met de Woschod over een ruimtecabine, die meer moge lijkheden biedt dan de kleinere Gemini, die de Amerikanen beproeven. De vijf ton wegende Woschod moet in staat zijn zelfs vijf astronauten tegelijk mee te nemen. De Amerikanen zullen dergelijke presta ties pas kunnen evenaren wanneer zij be schikken over de krachtiger Saturnus ra ket, die ook dergelijke lasten in een baan om de aarde kan stuwen. Volgens de jongste gegevens zullen de Russen dit jaar ook hun „Polyof'-satel- lieten verder beproeven. Dit zijn de eerste bestuurbare ruimteschepen, die in een baan om de aarde zullen Worden ge bracht. Zij maken het mogelijk bijvoor beeld twee gelanceerde Woschod-cabines •bij elkaar te brengen, waardoor de ren dezvous techniek aanzienlijk wordt ver gemakkelijkt. Plet kan voor de Amerika nen alleen maar aanleiding zijn hun ruimtezaken nog forser aan te pakken. Ja, inderdaad, Pasen dient zich al weer op verschillende manieren aan. En ieder een voornamelijk de dames koes tert de wens om weer wat nieuws aan te schaffen. Vooral de goedgeklede vrouw wil haar gaderobe wéér wat opfrissen en in haar gedachten combineert ze len te. en zomertinten in passende verschei denheid. Trouwens, de ruim voorziene kledingma gazijnen, die we hier rijk zijn, gaan in dit opzicht vooraan en zijn reeds geruime tijd druk in de weer om iedere nieuws gierigheid te bevredigen en om met de mooiste creaties en de fijnste dessins aan te treden. Dat is ook nu weer wonderwel gelukt en de rijk voorziene etalages spre ken weer een duidelijke taal. Wij hebben al eens meer opgemerkt, dat werkelijk niet de eersten de besten versteld staan van wat men in ons gewest weet te. presteren. Daarvan zijn de goed geklede vrouwen een duidelijk voorbeeld. Nogmaals: ze hebben eigenlijk ook wel een bepaalde eis hoog te houden. Als het fijnste uit het fijnste uit de industrie van dit gewest moet komen, dan zou het toch een dissonant zijn als onze vrouwen en meisjes daarvan niet het voorbeeld waren in hun kleding. druk op het strand. Vooral de kinderen willen niet thuis blijven zitten, al moeten zij er alleen op uit, zoals deze kleine, goed ingepakt. Hoewel het weer nog niet vol overtuiging helemaal meewerkt, is het toch af en toe

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4