Ingezonden Jeugdmiddag Ring Holten CJ.V. Wenken voor zelfbescherming Bejaardensociëteit Schaakuitslagen Bezichtiging NW-gebouw 7- .ais» Botsing op de Rijssenseweg FILMNÏEUWS Holten veroverde kostbaar puntje Holten I ontworstelt zich moeizaam aan degradatiegevaar Opening Cafetaria annex Snackbar Plattelandsbibliotheek Is de televisiegolf over de dorpen weggeëbd? Opening Midget-Golfbaan De eerste viool Zaterdag10' april 1965 OFFICIËLE PUBLIKATIES PARTIëLE HERZIENING VAN HET UITBREIDINGSPLAN IN ONDERDELEN VOOR HET DORP HOLTEN Het ihoofd van liet gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 8 april 1965, gedurende vier weken ter gemeente-secretarie ter in zage ligt een ontwerp tot partiële her ziening van het uitbreidingsplan in on derdelen voor het dorp Holten, vastge steld bij raadsbesluit van 23 november 1954, nr. 3353, sedert gewijzigd. Het ontwerp heeft voornamelijk be trekking op de bouw van woningwetwo ningen met garages in het Kolcomplex. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebben den 'bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. Holten, 7 april 1965. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. OPHALEN HUISVUIL Op Goede Vrijdag (16 april a,s.) zal geen huisvuil opgehaald worden. In ver band hiermede wordt het huisvuil opge haald op donderdag 15 april a.s. Tevens wordt medegedeeld, dat in verband met Tweede Paasdag 'het huisvuil wordt op gehaald op dinsdag 20 april a.s. De dames van het IZB uit de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen hebben dinsdagavond in „Het Trefpunt" te Espelo en woensdagavond in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek voor lichting gegeven over zelfbescherming in geval, van een atoomoorlog. De belang stelling voor deze voorlichtingsavonden was helaas niet groot. De Plattelandsvrouwen te Dijkerhoek hebben na afloop nog gesproken over hun jaarlijks uitstapje, dat gepland werd op 11 mei a.s. Er zal een bezoek gebracht worden aan de handels- en couranten- drukkerij van Misset te Doetinchem en aan de emaillefabriek Bekkon. De eerstkomende bejaardensociëteit zal worden gehouden op dinsdag 13 april a.s. des namiddags om half drie in het gebouw „Irene". Alle bejaarden zijn hartelijk welkom op deze middag die in het teken van het a.s. Paasfeest zal staan. Evenals het vorig jaar zal er weer een wedstrijd worden gehouden in het verven van eieren waarvoor enkele prijsjes be schikbaar gesteld zullen worden. De maandelijkse- bijeenkomsten van de. Holtense bejaardensociëteit staan bekend als zeer gezellig en het is jammer dat niet nog meer bejaarden hun belangstelling tonen. Het damescomité verwacht dinsdagmid dag niet dat „Irene" vol zal worden maar rekent wel op een flink aantal bejaarden. De leden van de Schaakclub „De pio niers" speelden donderdagavond in hun clublokaal, hotel I-Iolterman, voor de ónderiinge clubcompetitie de volgende partijen: B. van Beek—H^ Roelofs 0—1, P. H. van Doorn—A. Stukker 01, F. .GroenewoudtC. van Geerestein 10. W. D. Koopman—F. J. Hol 1—0, H. H. J. Stukker— G. J. Hoeve 0—1, J. P. Poll Jonker Jr. -J. Steenbergen 10, A. Stuk ker- ~B. van Beek V2—V2, G. J. Hoeve— J. P. Poll Jonker Jr. 1—0„ F. Groene woudtJ. Steenbergen 10. De volgende week donderdag wordt de jaarvergadering gehouden met een fees telijke sluiting van het seizoen. De Holtense Bestuurdersbond organi seert op zaterdag, 24 april een bustocht naar Amsterdam met als hoofddoel dé bezichtiging van het nieuwe NW-gebouw. Daarnaast wil men, bijgoed weer, een rondvaart maken d'oör de Amsterdamse grachten en. een tocht langs de bollenvel den. Aanmeldingen kunnen nog tot zater dag ingeleverd worden bij de voorzitter de heer H. Koopman, A. J. Goldsteinstraat De ring Holten van de CJV hièld zater dag een jeugdmiddag in het gebouw Ire ne. Jongens en meisjes yan 10 tot 16 jaar uit Markelo, Bathmen, Okkenbroek; Hol ten, Dijkerhoek, Beuseberg en Espelo waren met hun leiders en leidsters naar het jeugdgebouw gekomen om zich te verdiepen in zang en spel en te luisteren naar een causerie van de heer Kees Bos, eigenaar van het natuur-historisch mu seum „Piet Bos" op de Holterberg over de fauna van deze omgeving. Na een kort inleidend woord van de voorzitter van de ring de heer Henk Riet berg, waarbij deze o.m. een beroep deed op de leidsters en leiders om de voor hen geplande bijeenkomsten toch vooral te bezoeken, omdat dit in het belang is voor de aktiviteiten in hun afdeling, werd een gevarieerd progamma afgewerkt. Een meisjesclub uit Holten koos stel ling tegen het rassenonderscheid en zong met orgel- en mandolinebegeleiding van Ineke Kevelam en de Holtense Papoea, Sem Kajoj, „Ook al is je huid dan zwart, halleluja, naar de vrijheid vraagt je hart, halleluja." Zij oogstten bij het jeugdige publiek veel bijval. Heel spannend was het zaalspel tussen een meisjes- en jongenselftal, dat op een voetbalverslag met zakopblazen gespeeld werd en met gelijke stand 11-11 eindigde. De afdeling Bathmen kwam met het spel „Een Nederlandse Amerikaan" en de Espelose meisjes demonstreerden de „Letkis", welke dans veel enthousiasme verwekte. Markelo bracht een parodie op „Top of Flop", presentator was Hendrik Kotte- lenberg. Het publiek was enthousiast. De Dijkerhoekse meisjes en een groepje uit de Beuseberg brachten toneelstukjes en tussen de bedrijven door werden gezellige liederen gezongen. De heer E. J. Kers zorgde voor de geluidsweergave. Na de pauze heeft de heer Kees Bos de jongelui uitgebreid verteld over de schutkleuren bij de in het wild levende dieren en vogels, van, Hans de torenkraai en hen aan de hand van geprepareerde exemplaren veel belangrijks verteld over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het was niet alleen een gezellige maar ook leerzame middag. Op de Rijssenseweg had een botsing plaats tussen een busje met 4 werk nemers van een schildersbedrijf uit Arnhem, en een personenauto, be stuurd. door de heer J. P. Tant, die voor zijn woning de Geskesdijk wilde oprijden. Beide voertuigen kwamen via een droge sloot op een lager gelegen bosterrein met stobben terecht, waardoor de inzittenden van het Volkswagenbusje dat' over 'de personenauto heenduikelde - nog al wat builen en schrammen opliepen. Of de bestuurder van het busje, de heer N. C. uit Renkum, het voorsorteren van de personenauto niet had opgemerkt is niet helemaal komen vast te staan. In Gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de geweldig spannende en sensationele wildwest film in kleuren „Texas" met in de hoofdrollen o.a. Glenn Ford, William Holden, Claire Trevor en George Baricraft. Een hevig opwindende film die zich afspeelt in'het land, dat eens dè grootste staat van een wereldmacht zou worden: TEXAS. Een woest en wild land, waar revolvers en geweren de wet voorschreven-. Een land waar pioniers baanbrekend werk moesten verzetten, waar zij moesten vech ten tot de stukken eraf vlogen, waar over vallen op postkoetsen schering en inslag waren. In dit Texas speelt deze film zich af. Een film vol spanning en sensatie met gevechten op leven en dood. „TEXAS" is een western van de be proefde soort, waarvan de vele liefheb bers ongetwijfeld naar hartelust zullen genieten. De wedstrijd Holten 1 - Victoria ein- digde in een gelijkspel (0-0). De Holtenaren, die nog niet buiten de gradatiegevaar zijn hebben daarmede de kampioen van hun afdeling, het Ensche- dese Victoria, een kostbaar puntje afge snoept. Voordat de aftrap plaats vond bood Hollens voorzitter, de heer H. Klein Vel- derman, met een woord van gelukwens de aanvoerder van Victoria bloemen aan. Victoria's voorzitter beantwoordde de korte toespraak. De eerste helft gaf een gelijk opgaande strijd te zien, waarbij, de thuisclub vaak in het offensief wasj De aanvallen van Victoria waren gevaèrüjker, zodat doel man Breukink telkens handelend moest optreden, hetgeen hem uitstekend afging. Dat de stand in deze eerste helft gelijk bleef, was voor een groot deel aan zijn doortastend optreden te danken. Na de pauze heeft het doel van Victoria meer dan een half uur onder zware druk gestaan. De Holtenaren bouwden vaak uitstekende aanvallen op, maar de En- schedese verdediging gaf weinig krimp, terwijl de thuisclub.op het'critieke mo ment de sehotvaardigheid miste. Een enkele maal was zij dan ook min der fortuinlijk met haar schoten. De aan vallen van de bezoekers wist .de Holtense verdediging telkens .goed op té„ vangen. De Holtenaren kregen in deze periode heel wat hoekschoppen te nemen, die zij niet wisten te benutten./ Gezegd kan wordén, dat het wel een spannende, maar geen goede wedstrijd was. Door het doelpuntloos gelijk spel tegen Victoria hebben de rood-zwarfen zich een reële kans .geschapen om in de eer ste klasse te blijven. Zij hebben nog maar één .puntje nodig om zich veilig te stellen. DTO kan na de nederlaag tegen de Haarlese Boys met nog' één wedstrijd te spelen aan het degradatiespook -bijna niet meer ontsnappen. Bonifacius Boys speelde gelijk tegén het reeds gedegradeerde VSV, maar kwam toc-h nog een plaats hoger, daar Rood Zwart van RKSV verloor. Unisson zette zijn voorlaatste wedstrijd tegen SOS om in een overwinning. De uitslagen in 1 A waren als volgt: Bon. BoyVSV 33 DTO-Haarlese Boys 12 SOS-Unisson j2 Holten-Victoria 00 RKSV-Rood Zwart 42 COLLECTE VOOR HÉT SANATORIUM TE HELLENDOORN De bestrijding dër tuberculose is een zaak die onze voortdurende aandacht ver dient. Theoretisch is een ;algehele uitroeïng denkbaar. Dit zal echter alleen bereikt: kunnen worden wanneer iedereen mee doet en op de juiste wijze behandeld wordt, zodat geen onverwachte infecties meer kunnen plaats vinden. Onverflauwd dient eö- dus op gewezen te worden dat- een ketting slechts zo sterk is als haar zwakste schakel, en dat de gehele reeks vat} maatregelen voor de bestrijding van de tuberculose vanaf het bevolkingsonderzoek, in de consultatie- bureaux en in het sanatorium voortdu rend in stand moeten gehouden worden. Het sanatorium Hellendoorn rekent dan ook gaarne in de week van 12 17 april weer op uw bijdrage om deze in richting tot verpleging van tuberculose patiënten zo goed mogelijk" te doen func tioneren. .j; J. van Haeringeiji,;, Geneesheer-Directeur van sanatorium en Dr. Homoetkhriiëk te Hellendoorn. De stand ziet er n A als volgt uit: Victoria 17 13 2 2 28 45-23 Unisson 17 12 0 5 24 53-26 Bon. Boys 16 7 3 6 17 34-33 Rood Zwart 15 6 4 5 16. 30-32 SOS 16 6 4 6 16 34-28 Haarlese Boys 17 7 2 8 16 41-38 RKSV 17 7 2 8 16 26-38 Holten 15 5 4 6 14 17-18 DTO 17 4 4 9 12 33-50 VSV 17 1 3 13 5 16-43 Programma: Zaterdag: DES a-Holten a Twente b-Holten :b Holten c-Twente c 4.15 uur 3.30 uur 3.30 uur Zondag: Haarlese Boys 1-Holten 1 2.30 uur Holten 2-Achilles 5 2.30 uur Holten 3-Almelo 4 11.30 uur In het voormalige winkelpand van de heer H. Klein Velderman aan de Burge meester van der Borchstraat 8, heeft de heer J. Paalman een cafetaria, annex snackbar ingericht, die de naam heeft gekregen van „De Molenbelt". De nieuwe zaak zal op woensdag a.s. des avonds 8 uur door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, officieel worden ge opend. Men is druk bezig de laatste hand te leggen aan de inrichting van het pand, dat van binnen een verbouwing heeft on dergaan. Nadere bijzonderheden vindt men in. een aankondiging in dit blad. Men verzoekt ons mede te delen, dat de plattelandsbibliotheek niet op vrijdag, maar op woensdag a.s. geopend zal zijn voor het ruilen van de boeken. JBOLTENS NIEUWSBLAD PLATTELANDSBIBLIOTHEEK BOEKT 20% MEER UITLENINGEN Het jaarverslag van de Plattelandsbi bliotheek Overijssel over het jaar 1964 kon- een toename van het aantal uitleningen melden' van 20%. Deze stijging werd be reikt dank zij een sterke toename van de uitleencijfers in het laatste kwartaal van het jaar. Het is opvallend, dat deze toename in het eerste kwartaal van het jaar 1965 onverminderd voortgaat. Wanneer wij de cijfers van.de eerste kwartalen van de jaren 1963, 1964 en 1965 vergelijken, dan blijkt, dat alhoewel in het totale cijfer de uitleningen met gemid deld 20% stegen, in vele dorpen in het eerste kwartaal van 1964 de uitlening, achter bleef in vergelijking met het voor gaande jaar. De indruk is, dat vooral in de winter' I ter van 1963/1964 het aantal televisietoe-: I stellen sterk is toegenomen. In de com petitie tussen kastje-kijken en lezen; schijnt de laatste aktiviteit zich niet alleen hersteld te hebben doch zelfs weer aan de winnende hand te zijn. De reeds nieuwe bibliotheekgebouwen, welke in 1964 gereed kwamen, bleken het lezen eveneens sterk te bevorderen. Een toename van het aantal uitleningen met méér dan 20% behaalden de bibliotheken, in Balkbrug, Dalfsen, Diepenheim, Enter, Den 1-Iam, Kerkbuurt, Lutten, Rouveèn,; Vriezenveen, Westenholte en Westerhaar. Enkele uitschieters bij een vergelijking tussen de eerste kwartalen van 1963 en 1965 zijn Den Ham (1963: 7641 uitlenin gen, 1965: 14221 uitleningen!; Holten' 1963: 8029 uitleningen, 1965: 12158 uit leningen; Lutten 1963: 4190 uitleningen, 1965: 6806 uitleningen; Rouveen 1963: 3164 uitleningen, 1965: 7381 uitleningen; Vriezenveen 1963: 4907 uitleningen, 1965: 9793 uitleningen; Wetstenholte 1963: 3542 uitleningen, 1965: 5685 uitleningen. Door de. Stichting voor Actieve Recre atie door Sport en Spel te Amsterdam is een midget-golfbaan aangelegd op dié Holterberg op een terrein van de heer J.-M. Metzger tegenover liet Lösse Hoes. De officiële opening wordt vrijdagmiddag, 9 april om 16 uur verricht door de burge meester, mr. W. PI. Enklaar, en namens de Stichting door de voorzitter, de heer F. J. Goedhart, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal. Op de te Doetinchem gehouden Paas- veetentoonstelling behaalde slager Piet Brands met een 2-jarige dik bil-vaars de ere-prijs en het algemeen kampioen schap. door L. VAN SCHOOTEN 19) „Expositie Erika van Wittem" las hij „Welke ster is dat nou weer?" vroeg hij Van Herpen. „Erika?" Hé ja, die is weer terug. Nee, die heb je hier nog niet ontmoet. Schilderes. Zéér gemengd bloed, beetje Noors, beetje Brabants, en ik geloof ook nog een beetje Iers da's gevaarlijk, zo als je weet. Daar heeft ze ook haar rooie haren van, échte, niet geverfd, zoals bij Sonja." De Koninck wist er meer van. „Erika is terug, ja. Uit Joegoslavië en Griekenland. Heeft een bom schilderijen gemaakt, ik heb er een paar gezien. Die meid kan er wat van, Jaap. Modern en toch „Toch om aan de wand te hangen", lachte Dick. „Weet je wel dat ding met die rooie boot, Jaap, op mijn kamer? Dat is van haar." Jaap herinnerde het zich vaag. „We gaan allemaal kijken", zei August, „al is het maar om Erika een plezier te doen. Zelfs Koert, die haar kunst ontaard vindt, trouwens helemaal geen kunst, prentbriefkaarten voor de VW, zegt Koert, maar dat is beslist niet waar. Ik geloof dat Erika met één tube verf meer doet dan Koert met vijf en twintig, maar laat hem het niet hpren." - Zo toog Jaap op een middag, toen de school hem een uur eerder losliet dan anders, naar het zaaltje van „Arti". Hij wou niet met de hele club, hij wou niet praten#over schilderijen, hij wou ze alleen maar zien. Op dit uur had je de minste kans, dat je een dozijn soosklanten tegen het lijf liep, die je meteen de oren doof brulden met hun inzichten en hun appre ciaties, en je de tijd niet lieten je zelf een oordeel te vormen. Een oud heertje inde zijn gulden en gaf hem een gestencild programma. ,,'t Is niet druk meneer" zij hij veront schuldigend. „Ik kom niet voor de mensen", glim lachte Jaap. Er waren gelukkig maar heel weinig mensen en .hij kende geen ervan. Dick van Herpen had niet overdreven, vond hij. Déze Erika van Wittem „kon er wat van", inderdaad! Soms laaiend van vlammende keleur, soms teer en stil als een ochtendschemering, hingen de doeken aan he wanden. Hé daar portretten ook al, August de Koninck, warempel, had die smakker niets van verteld! Hij stond vóór het portret van Zijn eigen vriend, en overwoog dat deze Erika Augustus dè Koninck goed moest ken nen. Hoe wonderlijk had ze dat type ge troffen, zijn breed gebaar, zijn imposante kop, luidruchtig, vrolijk, en ergens in die ogen het heimwee naar het onbereikbare, dat ook hij, Jaap, er soms een moment in gezien had, als August van die ogen blikken had, waarin hij zwijgend voor zich uitstaarde Opeens werd hij er zich van bewust, dat er iemand naast hem stond. En hij wist meteen wie het was. i,U moet Erika van Wittem zijn." „Dat ben ik. U kent mij dus. Ik ken niet.'' „Jaap van Santen. Op de soos hadden ze het over u. Ik zag het aan uw haar". „Ja, mijn rooie manen." „Rooie manen het is van dat heel bijzondere Engelse rood, dat „Pardon, niks Engels bij. Iers." „Neem me niet kwalijk. Ierland en En geland, water en vuur!" „Ja, u hebt Iers bloed, ongetwijfeld. We staan hier eén minuut:, we kennen elkaar nog niet eens, en we zitten al in de Ierse twisten." Het meisje lachte, haar grote grijs blauwe ogen zagen naar hem op. „Jaaj? van Santen wacht es hebt u niet pas dat boek geschreven ik heb er iels over gelezen maar ik ben net terug." „Verontschuldig u niet." „Ik mis er niet veel aan, wou u zeker zeggen.Dat zeggen alle schrijvers in dc hoop-dat je hot tegendeel beweert." „Juffrouw Erika van Wittem, wat bent u verschrikkelijkagressief! Hoe weet u nu wat ik wou zeggen! En waarom zal ik zeggen, wat alle schrijvers zeggen!" „Meneer Jaap van Santen, ik ben een onuitstaanbaar individu. Het is goed dat u dat maar meteen weet. En u hebt het in vijf minuten tijd al ondervonden. Zeg me liever wat u van het portret van onze Guust vindt." „Alsof ik daar een oordeel over zou kunnen uitspreken!" „Ik neem aan dat u een vriend van Guust bent, dat moet haast wel. Bent u net het type voor." „Ik mag Guust bijzonder graag ja, erg graag. Daarom durf ik me nog niet z'n vriend te noemen." „Kijk eens, bescheiden ook al. Nee, u bent beslist geen Groot Schrijver. Maar zeg het es." „Ik sta verbaasd." „Waarover." „Over dit portret." „Hoezo?" „Ik zou haast willen zeggen: u moet een vriend van onze Guust zijn, en hem heel goed kennen, om hem zó te kunnen schilderen. Om door al z'n lawaaiigheid en drukte heen te kunnen kijken.." „Kom," zei ze opeens, „die andere schil derijen kunt u een andere keer wel zien. Ik wil met: u ergens gaan zitten en pra ten. Ik merk, dat ik wat gemist heb, door dat ik u nog niet heb leren kennen." Ze stonden al buiten, toen Jaap er zich van bewust werd dat hij zich zonder meer had laten commanderen. Wat drommel, hij was hierheen gegaan om schilderijen te gaan zien en niet om met een rooié juffrouw ergens te gaan zitten keuvelen:' Maar hij kon nu niet meer omkeren, want de rooie juffrouw zat al in een klei ne zwarte wagen en wenkte hem. In snelle vaart reden ze naar Bosch- lust. Jaap grinnikte voor zich heen. Wat zouden de collega's zeggen, wanneer ze hem, Jacob van Santen, onderwijzer aan de Ilildebrand-school voor ulo, hier zagen zitten in een two-seater met een jonge vrouw met een fladderende koperrode haardos, op weg naar avontuur? Wat? Naar een kopje koffie in Boschlust. „Weet u," heropende Erika toen ze za ten de aanval, „dat ik erg blij ben dat ik u ontmoet heb?" „Waarom?" vroeg Jaap rustig. „Om wat u gezegd hebt over dat schil derij. U hebt geen theorieën staan op hangen, u hebt niet gedaan of u overal verstand van had, u hebt niet gesproken van compositie en toon en al die dingen meer, u hebt alleen maar gekeken naar de méns, die ik heb proberen te schil deren. En u hebt die mens uit mijn schil derij herkend. Nu, daar ben ik méér mee in m'n schik dan met al die beste kritie ken." „Waar bent u geweest?" vroeg Jaap. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2