AGENDA Bouw van een berenstal Varkensfokvereniging geeft haar fiat Groene Kruis had rustig jaar Onrustige Zenuwen? Brommers botstee Roekeloos inhalen veroorzaakt brokken Gevonden en verloren Bouw troephuis W aardenborchgroep KERKDIENSTEN flurgerfi/ke frtani) NESTOR DER BIJENHOUDERS 80 JAAR Zaterdag 10 april 1965 No. 8. Jaargang: 19 i NIEUWSBLAD Uitqave van de Stichtinq .Holtens Nieuwsblad" fa te Holten. Telefoon 051,83 - 23U Adv.-pnjs 1-15 mm. (a contant) f 3,—. Iedere HOLTEN! De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal In de maandagavond in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman gehouden jaarvergadering van de Var kensfokvereniging „Holten e.o." zijn en kele belangrijke besluiten genomen. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan het voornemen van de varkens-K.I.- vereniging „Zuid-West Overijssel" tot het bouwen van een z.g. berenstal aan de Sangeldijk te Dijkerhoek, op het terrein naast de runder-K.I.-stal, en zij besloot een commissie in te stellen om tot de oprichting van een varkenskern te komen door overleg met de beide standsorganisaties en de agrarische jon gerenverenigingen. De vergadering, welke eerst de gebrui kelijke jaarverslagen aanhoorde, stond onder leiding van de heer H. Markvoort, die in een korte terugblik er op wees, dat de varkensfokkerij en -mesterij wel niet zo goed zijn als in 1963 en 1964, maar over welker resultaten men toch ook weer niet geheel ontevreden kan zijn. De .belangrijkste factoren bij de fokkerij noemde hij de kwaliteit en de uniformiteit. In zijn jaarverslag wees de secretaris, de heer W. Rensen, op de noodzaak van verbetering der voedermethoden en om te komen tot enige mechanisatie. Twee begrippen staan daarbij op de voor grond: betere voeding en beter uitgangs materiaal. De vereniging telt 98 leden. Zij beschikken over goede beren, zowel bij de K.I. als bij de particuliere heer- houders, die allemaal met B-plus zijn geklassificeerd. De vereniging beschikt wel niet over veel geldmiddelen, maar zij kon de noodzakelijke uitgaven bestrijden, zoals bleek uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer G. W. Baltus. De inkomsten bedroegen f 242,50 en de uitgaven f 137,-, zodat er een batig sal do was van f 105,50. De kascommissie, bestaande uit de he- ren J. Jansen en E. Krikkink, had de boekhouding in orde bevonden, zodat de penningmeester, evenals de secretaris, voor hun verslagen dank werd gebracht. De heer H. Rietberg G.J.zn. bracht een uitvoerig verslag uit van de alge mene vergadering van het Varkensstam boek. Daaruit bleek o.m., dat op 29 april a.s. een districtsfokdag wordt gehouden te Almelo en op 13 mei te Raalte, waar voor de Holtense fokkers het meeste zijn geïnteresseerd. De centrale varkens- •fokdag zal op 8 september a.s. te Raalte worden gehouden, indien het mond- en klauwzeer geen spaak in het wiel steekt. Bij de verkiezingen, die volgden, werd de heer Markvoort herkozen als be stuurslid, de heer W. Rensen als be stuurslid van de varkens-K.I.-vereni- ging, terwijl de heer G. H. Bosman werd aanjgewlezen als afgevaardigde naar de In de dinsdagavond in hotel Holter- man gehouden ledenvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis" heeft de voorzitter, de heer G. J. Langenbarg, naar aanleiding van de geringe belangstelling van de leden, opgemerkt, dat het kruis werk toch wel dooi de gehele gemeente gedragen wordt, gezien het toenemende werk van de beide wijkverpleegsters, de zusters Groeneveld en Ter Borg. Hij bracht hen dan ook dank voor de uit nemende wijze waarop zij hun taak in het afgelopen jaar hebben verricht en betrok in zijh dankwoord ook de beide huisart sen, de heren J. P. Nagelhout en C. H. Rietdijk, die als adviserende leden het be stuur terzijde hebben gestaan. Ook de familie Meerman werd dank gebracht voor het conciergewerk. De heer Langenbarg acht het gevaar aanwezig, dat de belangstelling voor het kruiswerk nog minder zal worden omdat het werk van het Groene Kruis zich in een andere richting gaat bewegen, n.l. in de richting van de preventie, die min der aanspreekt. De taak van het bestuur zal hierdoor niet gemakkelijker worden. Hij deelde nog mede, dat besloten is de bergruimte van de conciërgewoning als garage in te richten en nieuwe bergruim te te bouwen. De secretaris, de heer G. Brands, con stateerde in zijn jaarverslag dat 1964 een bijzonder rustig jaar voor de vereniging is geweest. Het ledental steeg van 1754 tot 1795, t.w. 1569 gezinshoofden en 226 alleenstaande gezinsleden. Door de wijk verpleegsters werden 6268 bezoekers af gelegd, waaronder 2333 voor ziekenver pleging, 1841 voor zuigelingen- en 1579 voor kleuterbezoek (vorige jaar 5764 be zoeken). Voor het zuigelingenbureau wer den 43 zittingen gehouden voor 300 baby's en 24 zittingen van het kleuterbureau voor 543 kleuters. Er werden 2 voedings- voorlichtings-, 1 moeder-, en 1 zwanger schapscursus gehouden. De financiële aspecten der vereniging waren gunstig. Ondanks de lage contri butie van resp. f 8.en f 3.50 per jaar, kon men nog een batig saldo boeken van f612.54, aldus bleek uit het finan cieel verslag van de penningmeester, de heer H. J. Oolbekkink. De inkomsten be komende algemene vergadering van het varkensstamboek. De inspekteur van het varkensstam boek, de heer Holsbrink, gaf hierna een uiteenzetting waarom de districtsfokdag te Goor niet meer wordt gehouden. De belangstelling aldaar was tanende, ter wijl Wij he, Bathmen, Markelo en Holten evengoed naar Raalte kunnen gaan. In het vervolg is deze fokdag op de tweede donderdag in mei. De vraagprogramma's kunnen spoedig verwacht worden. De inschrijvingen kunnen lopen via de se cretaris der verenigingen. Bij de bespreking van de bouw van een berenstal' deelde de secretaris na dere bijzonderheden mede. Met de nood- stalling kan niet worden doorgegaan. Met de bouw van een nieuwe stalling, waarover reeds enige jaren geleden is gesproken, is het zover, dat de heer B. J. Paalman te Dijkerhoek als aannemer zal optreden, mits dei samenwerkende varkensfokverenigingen er hun fiat aan geven. Er is een voorlopig koopcontract voor bouwgrond naast de runder-K.I.- stal, zodat beide inrichtingen geheel vrij van elkaar komen te staan. Het bestuurs voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De heer Holsbrink gaf verder een uit voerige uiteenzetting over de gang van zaken met de oprichting van een var kenskern. De aanvankelijke besprekin gen zijn op niets uitgelopen. Toch is het voor de boer noodzakelijk om te weten hoe zijn bedrijf reilt en zeilt. Spreker legde nog eens de nadruk op het nood zakelijk contact tussen fokkers en mes ters. De particuliere veevoederhandelaren staan niet onsympathiek tegenover de plannen, maar een collectieve toezegging werd niet ontvangen. De Coöperatie heeft zelf al een voorlichter in dienst, maar is bereid aan een algemene opzet mede te werken. Slechts op deze laat ste voorwaarde een algemene opzet is een subsidie van het Veevoederbu reau te verwachten. Deze organisatie vorm is ook te bereiken, indien de stands- en jongerenorganisaties hun me dewerking zouden willen verlenen. Voor eén goede financiële opzet bestaat geen beduchtheid. De vergadering wees ten slotte de heren H. Markvoort, W. Ren sen en H. Rietberg G.J.zn. aan om een gesprek te beginnen van de voornoemde landbouworganisaties. Daarna zal de no dige medewerking van de varkensfok kers moeten worden verkaregen. Er volgde tenslotte nog een korte rond vraag. Mijnhordfs Zenuwfgblëtten droegen f30.500.18 en de uitgaven 1' 29.887.64. Er rust slechts een schuld op het nieuwe wijkgebouw van even boven de twintigduizend gulden. Mej. A. Stam en de heer H. Meerman hadden de boekhouding keurig in orde bevonden, waarna secretaris en penning meester dank gebracht werd voor hun veelvuldige arbeid. NaaSt mej. Stam werd de heer A. Nekkers tot kascontroleur aangewezen. De begroting werd met inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f30.945, en een kleine post voor „onvoorzien" vastgesteld. Het bestuur zag in dit laat ste geen bijzonder risico. Aan de achterstand bij de zittingen van het kleuterbureau zal aandacht worden geschonken, verklaarde de voorzitter. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. H. Maats-Kevelam en de heer G. Brands met bijna algemene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van de heer A. Fran sen, die zich niet hei'kiesbaar stelde, ge kozen werd dokter C. H. Rietdijk, die eerlang als voorzitter zal optreden. Men hoopt van de heer Fransen, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, in een bestuursvergadering afscheid te ne men. Bij de rondvraag werd nog uitvoerig gesproken over de zich wijzigende ver houding in het Groene Kruis-werk, die zich o.m. manifesteert in de langere opleidingsduur van de wijkverpleegstei's en de elders over het algemeen x-eeds voorkomende en gewaardeerde wijzi ging in de zuigelingen- en kleuterzorg. Het echtpaar D. J. Tuitert, uit Ambt- Delden is zatei'dagavond omstreeks 8 uur toen het per bromfiets in de richting Hol ten reed op de Markeloseweg bij het Erve Platvoet, in botsing gekomen met de bromfiets, bestuurd door de heer M. Hof man alhier. De heer T. kreeg een hoofd wonde en een lichte hersenschudding. Zijn echtgenote had schaafwonden. Zij zijn beide met de Holtense ziekenauto naar hun woning vervoei'd. Het ongeluk ge beurde dooi'dat de heer Tuitert te ver uitweek voor een wielrijder. Er was ver der enige materiële schade. Twee trucs met oplegger tegen boom Het X'oekeloos inhalen van de automo bilist N. V. uit Culemborg, was de oor zaak, dat twee Rijssense trucs met opleg ger dinsdagmiddag omstreeks 3 uur op de Deventer weg ex'nstige averij opliepen en dat één van de chauffeurs, de heer A. Jansen uit Rijssen, zodanig werd ge wond, dat hij naar het prinses Irene Zie kenhuis in Almelo moest worden overge- bracht.Beide trucs raakten een boom en kwamen dwars over de weg te staan, zo dat het verkeer geruime tijd gestremd was. De bestuurder van de personenwagen kwam met grote snelheid uit een file auto's om te passeren. Toen de truck van de fa. G. J. Meenks uit Rijssen, bestuurd door de heer J. ter Harmsel, van de kant van Deventer naderde, moest hij krachtig remmen om weer in te voegen. De perso nenauto draaide door de gladheid van de weg als een tol in het rond en versperde de doorgang voor de heer Ter Harmsel, die uitweek, krachtig remde en met zijn wagen tegen een boom opbotste. De ach ter hem rijdende truck van de Fa. G. J. Wessels uit Rijssen, bestuurd door de heer Jansen remde eveneens uit alle macht, maar kwam met een boom en met zijn voorganger in botsing, zodat de ge hele cabine van de truck werd afgerukt. De heer Jansen werd daarbij op verschil lende plaatsen ernstig gewond. Door glas scherven kreeg hij een hoofdwonde die zich aanvankelijk nogal ernstig liet aan zien. Een juist passerende ambulancewa gen bracht hem naar het ziekenhuis in Almelo. Nadat de glassplinters verwij derd wax'en, kon hij 's avonds echter naar zijn woning terugkeren. Er ontstond na de botsing een onoverzichtelijke situatie, die de rijkspolitie uit Holten nog veel werk heeft gegeven. Gevonden: schot van auto; wieldop v. auto; zak kunstmest; zijden sjaal; zwarte bontlaars. Verloren: koker, i.ih. diploma en rap port; dameshorloge; rode sjaal; padvin- dex*shoed; een paar glacé's. Weggevlogen: dwerg-papagaai. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie alhier van 8 tot 13 en van 14 tot 22 uur, dooh niet tussen 13 en 14 uur. De nestor der Holtense bijenhouders, de heer J. Oud Aanstoot in de Look, beter bekend als „Julekes Jan", vierde vrijdag 9 april zijn 80ste vei'jaai'dag. De heer Oud Aanstoot is vanaf 1936 het jaar waarin de afdeling werd opgericht lid van de afdeling Holten van de Vex-eniging tot bevordei'ing van de Bijenteelt. Maar hij is al veel en veel eerder met de bijenhouder ij in aanx-aking gekomen, want reeds vanaf zijn 12e jaar is hij im ker. Dat is een familietraditie. De liefde voor de bijenhouderij heeft hij van zijn vader, die op het Erve „Juleke" op de Zuux'berg ook reeds een bijenstal van zijn ouders geërfd had en waar vanouds het imkersbedrijf werd uitgeoefend. Na zijn schooljaren was hij als boerenknecht werkzaam bij wijlen de heer Hs. Sand- voort, waar hij pl.m. 6 jaar diende en tevens de imkerij beoefende. Tijdens de lange winteravonden nu bijna 70 jaren geleden werden dan de strokorven gevlochten, welke vaak in de nazomer met bijen werden verkocht. Dat vormde een kleine bijverdienste, die een boeren knecht in die dagen wel te pas kwam. Later diende hij bij de familie Klumpers op het erve „Menum" in de Beuseberg, waar zijn iraraen ook een plaatsje kre gen en hij de imkerij op dezelfde wijze kon voortzetten. Na zijn huwelijk ves tigde hij zich eerst op (het plaatsje Bek- kémens op de Borkeld en daarna in de Look bij het Twenhaarsveld, waar zijn bijen vooral in het najaar volop honing konden vinden op de heidevelden. Hij Men schrijft ons; Degenen, die de laatste tijd in de Beu seberg geweest zijn, zullen ongetwijfeld verbaasd hebben gekeken, toen ze zagen hoe ver de bouw van het troephuis al ge vorderd is. Geen wonder, want behalve op de (vrije) zaterdagmorgen, wordt er ook 's avonds vaak gewerkt. Vorige week waren ruim 60 ouders aan het timmeren. Het is altijd weer een prachtig gezicht mensen met „twee linkerhanden" te zien zwoegen naast de meer handige ouders. Maar tezamen wordt er een prachtig stuk werk geleverd. Men kan wel zonder over drijving zeggen: zulke padvindershuizen vindt men héél weinig. Het gebouw is glasdioht, het pafond zit er in exx de houten binnenwand is aange- bx-acht. Nog enkele weken zal de afwer king duren. Ook dan zullen velen ons willen komen helpen. Behalve het feit, dat iedereen tevreden is, dat de Holtense Padvinderij spoedig een nieuw tehuis krijgt, is er nog iets an ders waar we zo dankbaar voor zijn: de belangeloze medewerking van zo velen in (en zelfs buiten) onze gemeente. Natuur lijk: de ouders van de jongens zelf hel pen dapper mee. Maar ook mensen, die géén kinderen bij de padvinderij hebben, zijn werkzaam bij de bouw. Vele metse laars hebben hun vrije tijd er aan gege ven - vele timmergezellen. Er was zelfs een patroon, die spontaan zijn personeel vele uren aan het troephuis liet werken. We vermelden dit alles met blijheid, omdat het een bewijs is, dat er in de te genwoordige tijd ook nog vele mensen zijn, die niet alleen aan eigen materiële voordelen denken. Het plaatsen van renteloze aandelen loopt naar wens, hoewel er nog wel een aantal geplaatst moet worden. Tot slot iets over de groep zelf. Tot nu toe draait alles zéér goed. Natuurlijk wor den er wel eens fouten gemaakt, maar dat is nü eenmaal onvermijdelijk bij een jonge vereniging. De Waaidehborchgroep telt momenteel njim 80 jongens en 14 leidsters en leiders (de grootste groep in het district Deventer). Het grootste pro- bleem is vaak: het aantrekken van goe de leiding. Gelukkig kan geconstateerd worden, dat de leiding van de Waarden- borchgroep met groot enthousiasme haar werk verricht. Straks in het nieuwe troephuis zal het echte padvinderswerk nog beter tot zijn recht komen! had toen pl.m. 10 korven. Later breidde de bijenstal zich uit en werden het 60 a 70 korven. Omstreeks 1935 schakelde hij over op bijenkasten. De eei'ste kast, wel ke hij kocht van de toenmalige rijksveld wachter J. van Est, diende als model om zelf de kasten te vervaardigen. Het zijn er ongeveer twintig geworden, want de jarige had zijn hart verpand aan de kor ven, daar kon hij nog het beste mee werken. Met de verkoop van de honing heeft de heer Oud Aanstoot nooit veel moeite gehad. Het grootste deelN werd hem uit huis gehaald en vei'der op be stelling bezorgd. Ondanks zijn 80-jarige leeftijd denkt Oud Aanstoot er nog niet aan om zijn bijen af te schaffen. Het korvenvlechten is voor hem nog een gemakkelijke bezig heid, gezien het aantal nieuwe korven, dat op een bijenvolk wacht. De heer Oud Aanstoot is vanaf zijn huwelijk steeds dagloner geweest, die o.a. werkte op het erve „Sandvoort", thans bewoond door de familie Sprokkereef en op het erve „Liezen" van de familie Joh. G- Holterman, met tevens een eigen klein landbouwbedrijf je. Ook heeft hij vele ja ren bij de dorpsbewoners de tuintjes om gespit, maar de liefde voor de bijenhou derij heeft hem nooit verlaten. Er zijn in de ruim 70 jaar heel wat zwermen door zijn handen gegaan. Voor het bijen gif is hij volkomen immuun. Zijn bijen zullen hem zeker ook niet steken, daar is zijn zorgzaamheid te groot voor. Vrijdag 9 april, 7.30 uur: Raadsvergade ring. Vrijdag 9 en zaterdag 10 april, maandag 12 en dinsdag 13 april: Filmvoorstel ling in het Parkgebouw te Rijssen met „Irma la Douche" (zie adv.). Zaterdag 10 april: De Chr. Gem. Zang vereniging „Soli Deo Gloria" werkt mee aan de zangavond van de Ring Twenthe van de Bond van Chr. Zang en Oratoriumverenigingen te Vriezen- veen. Zaterdag 10 april, 's avonds kwart vóór acht in gebouw „Trefpunt": Jaarfeest CJV-clubs Espelo. Zondag 11 april, 7.30 uur: Filmvoorstel- „Irma la Douce" (zie adv.). Maandag 12 april tot 17 april: Collecte voor het Sanatorium Hellendoorn. Dinsdag 13 april, 's middags om half drie: Bejaardensociëteit in gebouw „Irene". Dinsdag 13 april van 19-19.30 uur: Zitting Thomassen en Drijver in café Kalfster man (zie adv.). Woensdag 14 april, 20 uur: Officiële ope ning cafetaria-snackbar „De Molen belt", Burg. v. d. Borchstraat (zie adv.). Donderdag 15 april: Meimarkt op Kalf- stermansweide. Donderdag 15 april om 8 uur: Paaswij- ding Heiv. Vrouwengroepen Holten en Dijkerhoek in „Irene". Woensdag 21 april, v.m. 9.30-12 uur: Zit ting van de OLM in het Stationskoffie huis van de heer M. Kalfsterman. Donderdag 22 april, 7.45 uxir: Optreden voordrachtskunstenares Aafje Top voor de Plattelandsvrouwen van Holten, Dij kerhoek, Espelo enz. in „Amicitia". Zaterdag 24 april: Jaarlijkse lompeninza meling ten bate van het uniformfonds van „HMV". Maandag 26 april om 8 uur: Jaarvergade ring van de hengelsportvereniging „De Rietvoorn" in hotel Holterman. Maandag 26 april, 's avonds om 8.15 uur in de Ned. Herv. Kerk: Samenzang on der leiding van Kees Deenik met me dewerking van het NCRV-koperkwar- tet en Verenigde Koren. Vrijdag 7 mei, 's avonds om 8 uur in Dorpshotel „Holterman": Vergadering van de regelingscommissie muziekcon cours „HMV" met de leden van de di verse commissies- op zondag 11 april en vrijdag 16 april (Goede Vrijdag) Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Addink (bevesti ging van lidmaten) en 15 uur ds Is raël' (bevestiging van lidmaten). Ex tra collecte noodlijdende kerken en personen. Goede Vrijdag: 10 uur ds Israël (Viering en Dankzeg ging H. A.) en 19 uur ds Addink (Vie ring en Dankzegging H. A.). Dijkerhoek: Goede Vrijdag: 10 uur ds Addink (Viering en Dankzegging Hei lig Avondmaal). Geref. Kerk: 8.30, 10 en 3 uur ds Hoogkamp (Bedie ning Heilig Avondmaal). In alle dien sten is het éne offer bestemd voor de Diaconie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kex-kbouw". Goede Vrijdag: 9.30 uur ds Hoogkamp. In deze dienst is het éne offer bestemd voor het Evangelisatiewerk in de classis De venter. R.K. Kerkdienst: Zondag om 9 uur in het gymnastieklokaal van de voormalige Uloschool (ingang Larenseweg). Zondagsdienst Dierenartsen: zaterdag 10 april en zondag 11 april: de heer Warrink, Noorderibergstraat 19, telef. 803. Geboren: Dirk, zv G. W. Leunk en J. W. Vasters, Espelo 30. Gerrit Jan, zv J. Broekmaat en C. W. Hillebrand, Gaar- denstraat 34. Ondei*trouwd: W. Kruik, 24 jr., Oost- voorne en A. M. Jansen, 22 jr., Holten. E. Mossink, 22 jr., Holten en A. C. Mak kink, 20 jr.; Laren (Gld.). Overleden: J. Bolimk-Stokman, 79 jr., Look 66. J. Smit, 82 jr., Gaardenstr. 45. Dirk Leunk, Èspelo 30, overleden te Deventer. BEVOLKING: Ingekomen: J. Thalen en gezin van As sen naar Hoffesstraat 30. A. J. Drenfch en gezin van Vries naar Hoffesstraat 34. Vertrokken: Mevr. J. Jansen-v. d. Brink van Holterb'erg 35g naar 's-Gra- venhage. De heer H. E. Kemper van Espelo 9 naar Warga (Fr.). J. Haze- rneijer en gezin van Holterberg 67 naar Hengelo (O).

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1