Logiesbezetting met Pasen Van het erf der Kerk 'i Is weer lente 111 SCHUPPERT AANSTOOT Zomerjaponnen SCHUPPERT Hoe is onze gemiddelde voeding Zaterdag 3 april 1965 HOI.TENS NIEUWSBLAD Voor 't allernieuwste en 't allerbeste eerst kijken bij Tijd voor een nieuwe bromfiets. Wij hebben een uitgebreide collectie voor U gereed staan. LARENSEWEG. Te koop: 2 BKW bromfietsen Aanstoot - Larenseweg. Gevraagd: huishoudelijke hulp voor de ochtenduren één of meer dagen per week. Mevr. H. J. Bal-Keiler, Holterberg 49, tel. 1314. Te koop: VW de Luxe in prima staat bij C. Knijff, Holterberg 16, tel. 1438. Te huur: ruim 1.5 ha weiland om te weiden van mei tot nov. a.s. Briefjes inleveren tot 10 april 15.00 uur. Tevens te koop drachtige zeug. 4e worp, a.d.t. 13 april a.s. B. Jansen Manenschijn, D 25, Holten. Gevraagd: MEISJE of WERKSTER Hartsuiker, Oranjestraat 5, telefoon 1337. Te koop: prima bascule met gewichten (zeer ge schikt voor boerderij enz.) En een Pfaff trapnaaima- chine (zware uitv.) Bevr. Jan Wiggers, Kolweg 14, telefoon 1356. Exclusieve modellen. Eerst kijken bij Nog enkele weken scheiden ons van Pasen en we kunnen constateren, dat de logiesinrichtingen in Overijssel voor de komende vrije dagen over het algemeen overal plaats bieden. Er zijn evenwel en kele uitzonderingen. Zo zijn de hotels op de Holterberg in Holten vol; de overige Holtense hotels hebben nog wel plaats. Ook de hotels in^ Markelo zijn bezet. De zomerhuisjes in Delden zijn eveneens bezet, terwijl deze in Giethoorn en Oot marsum beperkt plaats bieden. Van de pensions zijn alleen de pensions in Del den bezet. Dit is natuurlijk een zeer globaal over zicht; niet meer dan een algemene in druk. Daarom: wilt u alsnog het lange Paas-weekend in het rustige Overijssel doorbrengen, dan is er dus alle gelegen heid voor. Wendt u zich ten spoedigste tot de plaatselijke VVV in het oord uwer keuze. Paasgebruiken. In verscheidene dorpen en steden in Overijssel worden de Paasgebruiken in hoge ere gehouden. Zo bijvoorbeeld in: Ootmarsum, waar op Palmpasen (11 april) "s morgens om 9 uur de kinderen bijeenkomen op het Marktplein met hun Palmpasens, waarmee ze een rondgang' door het dorp maken. Op 17 april (Paaszaterdag) vertrekken 's middags om 1 uur in Ootmarsum de Paaswagens om .het hout te halen voor het Paasvuur. Hierbij worden oude lie deren gezongen. Op 18 april (Eerste Paasdag) trekken de „Poaskêêls" door het dorp (dit be gint om 8.45 uur) onder het zingen van Paasliederen. Dit folkloristisch gebruik wordt 's middags om 14.15 uur herhaald. Later op de middag (om ca. 17 uur) be gint het vlöggelen (hand in hand rond trekken) door het dorp om de stiepels (paal in een boerderij) en door de hui zen. 's Avonds, tegen achten, worden de Paasvuren op de Paasweide aan de Al- melosestraat ontstoken, waarbij de toe schouwers liederen zingen. Op dit Paas vuur heeft men een schitterend gezicht vanaf de Kuiperberg. (Van het vlöggelen denkt men, dat dit een laatste overblijfsel is van de z.g. geselprocessie uit de 13e en 14e eeuw. Geselbroeders of flagallanten trokken in die dagen aalmoezen inzamelend dooi de steden en dorpen. Het vlöggelen kan ook een overblijf sel van de oude Germaanse reidansen zijn. Sinds onheuglijke tijden wordt in Ootmarsum gevlöggeld). Het programma op Tweede Paasdag" is hetzelfde als op 18 april, behoudens het ontsteken van het Paasvuur. In Denekamp zijn de Paasgebruiken in hoofdzaak afgestemd op het Paasvuur op Eerste Paasdag. Eerst kan men op Palm zondag het „Eier gadüern" zien. Jongens lopen door geheel Denekamp en vragen om eieren of geld. De aanvoerder van de ze groep is Judas; zijn assistent Krioter. (Bij het horen van deze namen denkt men vanzelf aan Judas Iskarioth). De opbrengst van het „Eier gaddern" is be stemd voor het Paasvuur. Op Goede Vrijdag (16 april) of een dag later wordt het hout gehaald met grote met paarden bespannen wagens en HERVORMD-GEREFORMEERDE CONTACTEN Weer enkele berichten over contacten tussen hervormden en gereformeerden, die op plaatselijk' niveau al leidden tot nauwe samenwerking. Zo was het in Friesland bijv. Anjum, waar na overleg van de beide kerkeraden in een gezamen lijke vergadering tot samenwerking werd besloten met betrekking tot de oprichting van een zondagsschool, tot de viering van het Heilig Avondmaal in het bejaarden tehuis en tot het houden van gemeen schappelijke kerkdiensten op bijzondere dagen - dit laatste uit de aard der zaak onder goedkeuring van de gereformeerde classis. Tot heden weden er al wel zang- diensten gezamenlijk gehouden. Die zullen dan met goedkeuring van de classis tot kerkdiensten worden. Nadat al enige jaren gesprekken waren gevoerd tussen de hervormde en gerefor meerde kerkeraden van Hindelopcn die hadden geleid tot het houden van geza menlijke diensten op tweede feestdagen enz., was men het er nu'over eens, dat men een stap verder kon gaan. Daarom vroeg de gereformeerde kerkeraad in stemming van de classis om te mogen overgaan tot kanselruil, tot meer ge zamenlijke diensten en ook cathechisa- tieruil. De classis kon zich met al die plannen echter nog niet verenigen en keurde alleen de bijzondere diensten goed. In I)en Haag wordt voor de Paasmor- gen weer een Paasmorgenzang voorbe reid. Daarin werken de Haagse Oecume nische Jeugdraad (dus niet alleen de her vormden) en de Gereformeerde Jeugd raad samen. De Paaspiorgenzang wordt gehouden om 8 uur 's morgens in de Gro te Kerk. M65, een missieblad bracht een bezoek aan de zending Een sinds kort verschijnend blad van Marianhill te Arcen onder de titel M65 heeft een nummer gewijd aan missie en zending. Die twee ontmoeten elkaar ge regeld in de landen overzee, wat niet al tijd zonder strubbelingen gaat, en ook hier in Nederland hebben beide contacten. Zo ging de redactie van M65 dan ook een bezoek brengen aan het Zendingshuis in Oegstgeest en had daar tal van gesprek ken. Gesprekken met bewoners van het huis, studenten die zich voorbereiden op uitzending, met hun gezinnen, met docen ten en met de rector van de Zendingsho geschool. Opvallend was, dat er ondanks verschillen toch ook zoveel overeenkom- even buiten het dorp gebracht. Op Eerste Paasdag gaat een groepje dorpsbewoners (waaronder Judas en Krioter) om ca. 1 uur naar kasteel Sin- graven. Aan de bewoner vraagt Judas een „paosstaoken", welk verzoek altijd wordt ingewilligd. Men zoekt een boom uit en hakt hem om (het hakken is aan slechts enkele personen toegestaan; dit „recht" vererft van vader op zoon). Di rect, daarop wordt de boom naar de Paas weide gesleept waar hij wordt opgericht. En dan begint het opbieden. Judas en Krioter proberen de boom aan de man te brengen, .wat na veel moeite gelukt. Dan nodigt Judas de aanwezigen uit tot het bijwonen van het Paasvuur. Onder liet zingen van „Christus is opgestanden" gaan de dorpsbewoners naar huis om ca. 8 uur 's avonds weer present te zijn. Tij dens het branden van het. Paashout wordt weer gezongen. Lidderen zoals „Heden is de grote dag dat Christus opstond uit het graf" en „Daar nu het feest van Pa sen is". In Losser begint op Palmpasen om 14 uur een Palmpasen-optocht op de markt. Op Eerste Paasdag wordt op de dorps- bleek het ^eiertikken gehouden. Tiental len kinderen verzamelen zich, gewapend met prachtig gekleurde (gekookte) eieren op de dorpsbleek orn uit te maken wie het ei met de sterkste schaal bezit. Des avonds om ca. 8 uur wordt, het Paasvuur op ihet terrein van de nieuwe kerk aan de Kloppenstraat ontstoken. Ook in de omgeving" van Holten wor den op Eerste Paasdag 's avonds om on geveer 8 uur de Paasvuren ontstoken. Vanaf het hoogste punt van de Holter berg heeft men een uniek gezicht op de zeker twintig Paasvuren in de omge ving. Verder worden nog Palmpasenoptoch ten op 11 april gehouden in: Almelo ('s middags om 12 uur met ca. 300 kinde ren; 18 april 's avonds Paasvuren in de buitenwijken), Raaltc (start van de op tocht om 12 uur met ca. 100 kinderen), Borne (op de avond van 18 april even eens ontsteken van een groot Paasvuur), Hengelo, Palmzondag: Palmpasenoptocht ('s middags). Toeringcarondernemers en de B-wegen in Overijssel. Ook voor dit seizoen zal het'weer mo gelijk zijn, dat toeringcarondernemers een vergunning voor het gehele seizoen voor het berijden van de provinciale B- wegen in Overijssel verkrijgen. De belanghebbenden doen bet beste zich telefonisch te richten tot de ambte naar ter Provinciale Waterstaat te Zwol le, de heer H. Drost, tel. 05200-18541. De ze kan u mededelen welke gegevens voor de vergunning nodig zijn. Kunst en Vliegwerk Zwartsluis In het natuurhistorisch museum Schoone- welle in Zwartslui wordt vanaf 6 april ('s .middags 16.30 uur) en verder het gehele jaar door een tentoonstelling Kunst en Vliegwerk- gehouden. Deze expositie is een combinatie" van fotografische repro- d'ukties van kunst, met geprepareerde dieren. Bovendien wordt speciale aan dacht besteed aan de bekende bioloog stigs is tussen zending en missie. In de verschillende weergegeven gesprekken komt dat uit. Maar ook kwam naar voren hoe er op het zendingsveld overzee vaak moeilijkheden rezen. Toch is de algemene indruk van de bezoekers van Oegstgeest geweest, een thema dat telkens weer te rug kwam, zoals een der redacteuren schrijft: laat ons in vredesnaam proberen iets aan die ergernis van de verdeeldheid te doen. Niemand hoeft zijn overtuiging op te geven, maar we zullen er een over tuiging bij moeten dragen: dat er één Heer is. Pas als de avond valt, gaan we weg. We hebben ons thuis gevoeld tussen deze mensen voor wie de wereld i'n de naam van Christus openstaat. Er is ge noeg hetzelfde om ons bij elkaar thuis te voelen en .er is voldoende verschil orn veel van elkaar te kunnen leren. De kerk moet ook aandacht hebben voor de problemen -van de landbouw Allerlei maatregelen op landbouwge bied, hoe noodzakelijk ook, grijpen diep in in het leven van velen op het platte land. Zo bijv. de maatregelen tot ruilver kaveling en het premiestelsel voor be drijfsbeëindiging. In Friesland heeft in verband hiermee de hervormde provinci ale Kerkvergadeing enige, tijd geleden al een commissie ingesteld, die zich met al deze vraagstukken moet bezighouden. Maar de. Friese Maatschappij van Land bouw wil nog verder gaan. In een verga dering van de FMVL deelde de. voorzitter, Ir. G. J. A. Bouwma mee, dat het hoofd bestuur er naar streeft ook plaatselijke contacten tussen de afdelingen en de ker ken tot stand te brengen. Het is dringend nodig, zo betoogde hij, dat de kerken meer aandacht geven aan de huidige ontwikke lingen en daartoe wil de Maatschappij de predikanten en kerkeraden er over inlich ten, opdat zij er over meedenken kunnen. De problemen van de landbouw zijn zeker even belangrijk als die van de industria lisatie. Is een hoge kijkdichtheid zóveel waard? Bij de televisie kan de tendens opge merkt worden in de programma's zich zoveel mogelijk te voegen naar de smaak van het publiek ten koste van de kwaliteit, aldus stelt de Duitse Evangelische werk groep voor gezinszaken. In haar orgaan critiseert de werkgroep het streven van alle betrokkenen bij de televisie-uitzendingen om een zo hoog mogelijke kijkdichtheid te bewerkstelligen. De werkgroep aanvaardt de televisie wel als bruikbaar communicatiemiddel, maar constateert tevens, dat de verandering die wijlen dr Jac. P. Thijsse, die zoveel voor de popularisering van het natuurbegrip heeft gedaan en precies 100 jaar geleden werd geboren. De expositie is op werk dagen geopend. Inlichtingen: gemeente huis, -tel. 05208-745 en 738, alsmede VVV Zwartsluis, tel. 05208-684. Wielersport Zwolle Op 10 april komt in Zwolle Tiemen Groen uit -het Friese Follega aan de start in de internationale wielerwedstrijd „De ster van Zwolle". Hij zal daarbij o.m. ge zelschap krijgen van Tokio-rijder (en winnaar) Evert Dolman. De gehele kara vaan zal bestaan -uit 225 renners, die 150 km. voor de bo'eg hebben. Onder de deel nemers bevindt zich een Duitse ploeg met o.m. Dieter Leitner, de Engelsman Chef Nice en. andere bekende renners. Tourmiss is radio-zangeres I-mca Marina. Het parcours is uitgestippeld over Zwol le, Ittersum, Windesheim, Wijhe, Heino, Wythem, Zwolle, Dalfsen, Rechteren, Vilsteren (ravitaillering), Ommen, Balk brug, Den Hulst, Lichtmis, Hasselt, Ge- nemuiden, Kampen, IJsselmuiden, 's- Heerenbroek, Westenholte, Zwolle. De finish is op de Nieuwe Veemarkt. Inlich tingen: D. van Berkum, Beethoven'laan 152, Zwolle, tel. 05200-13137. Basketball Enschede In de periode van 10 t.m. 18 april wor den in Enschede drie belangrijke toasket- iballtoernooien gehouden. Het eerste georganiseerd door de Enschedese club „The Greyhounds" vindt plaats op 10 april, 's Middags om 2 uur wordt begon nen in de gemeentelijke spelzaa'l, Bod- denkampstraat 32. Aan dit toernooi doen verscheidene -bekende Nederlandse ploe gen mee, evenals scholierenteams van bezettingsautoriteiten in West-Duitsland. Een dag later, op 11 april, organiseert het Enschedese „Jugglers Cotton Games" een baskètbaHtoern-ooi met teams -uit Nederland, Duitsland en België. Wat Ne derland betreft: ploegen met -een reputa tie nemen aan deze wedstrijden deel. Op'zondag 18 april -heeft Enschede de primeur van de Nederlandse jeugdkam pioenschappen basketball. De teams ko men uit geheel Nederland; het toernooi wordt georganiseerd door het district Twente. Inlichtingen: Gemeente Ensche de, afdeling Sportzaken, tel. 05420-9765. Vlaggetjesdag Urk Op 1 mei viert Urk het jaarlijkse feest van vlaggetjesdag, symboliserend de ope ning van het nieuwe palingseizoen. Ruim 150 Urker vaartuigen zullen een vloot revue presenteren, die wordt afgenomen door de Commissaris van de Koningin in Overijssel. Op dezelfde -dag zal door de Commissaris de nieuwe visafslag worden ■geopend. Aan de vlaggetjesdag! gaat vooraf een nationale visserij t entoonstelling, die duurt van 28 april tot en met 1 mei. In lichtingen: gemeentehuis Urk, tel. 05277- 300. Bioemenbloei Ommen Naar men verwacht zullen de krente- bomen op het landgoed Eerde bij Ommen omstreeks eind april/begin -mei in bloei staan. Inlichtingen: VVV Ommen, telef. 05291-1638. de televisie in de gezinnen teweeg brengt en daardoor ook de invloed, die op de geest van de mensen wordt uitgeoefend, niet zonder meer een verandering ten goe de kan genoemd worden. Naast winst staat hier ook veel verlies, naast de ge legenheid tot verdieping staat ook de kans op vervlakking. De mensen van de televisie hebben een reusachtige verant woordelijkheid Toen er twaalf jaar geleden nog maar een duizend televisie eigenaars waren (thans tien miljoen in Dutsland!) was het toch een mooie tijd, omdat de mensen van de televisie hun werk deden öm het werk zelf, niet om het resultaat in de vorm van steeds meer kijkers. Aldus de mening van de Evan gelische werkgroep voor gezinsvragen, v. D.: Vooronderstelde voorwaarde. DE CHRISTEN (12 maart 1965) Ds Van Dam, de redakteur van de wekelijkse rubriek „Nader bezien" in het orgaan van de Unie van Baptis tengemeenten, is zeker niet blij met de mogelijkheid, die hier en daar ge opend wordt, dat kerkelijke gemeen ten gesubsidieerd worden uit de kas van de burgerlijke gemeente, juist vanwege de motivering: „De over heid vaart wel bij de -medewerking van de kerken in de uitvoering van haar taak". Hoe zullen -onze gemeenten, in voor komende gevallen, tegenover deze subsi die staan? Men hoeft ons er niet van te overtuigen, dat de overheid aan een der gelijke subsidieverlening geen enkele voorwaarde stelt. We weten dat al. We weten ook al, dat de verhouding kerk en staat tegenwoordig dermate gecompli ceerd is, dat niet zo gemakkelijk meer ge sproken kan worden van de zilveren koorden (als in de vorige eeuw) waar mee de kerken zich aan vadertje staat gebonden geven. Wat ons vooral irri teert, is de gedachte dat de overheid im mers ook wel vaart bij de medewerking van de kerkenDaarom hoeft, dachten we, de -overheid -geen voorwaar den te stellen: De voorwaarden schijnen, als vanzelfsprekend, al 'lang aanwezig te zijn! Naar onze mening gaat de kerkge meenschap, die overheidssubsidie accep teert, akkoord met deze vooronderstelde voorwaarde: Overheid en kerk werken sa-men, -steunen elkaar en vullen elkaar aan. Deze veronderstelling -moge gelden voor de historische -kerken de deining rondom het (hervormd) synodale schrij ven over de kernwapens, tot in -ons par lement zelfs, .geeft gegronde redenen om te vermoeden, dat dit „a priori" réeds niet meer klopt ten aanzien van de „va- De gemiddelde Nederlander bestaat niet, zoals u weet,maar toch kan men bere kenen wat deze statistiek-figuur jaarlijks eet en drinkt. Aan de hand van verbruiks cijfers van het Ministerie van Landbouw en Visserij over 1963 willen wij hier eens nagaan hoe de voeding van het gemid delde „hoofd der bevolking" in grote trekken wel is. Hij zal ongetwijfeld an ders zijn dan de voeding die u zelf ge bruikt. Desondanks vindt u een beoor deling ervan waarschijnlijk wel interes sant. Wij gebruiken gemiddeld per persoon per week ongeveer: 1500 g brood (bijna 2 broden); 1% kg aardappelen; 800 g vlees en spek (incl. vleeswaren); 60 g gevolgelte (dus bijv. 1 x per 10 weken een halve kip); 200 g vis; 4 eieren; 150 g kaas; 3% 1 melk, kar nemelk en melkproducten; 100 g meel- en grutterswaren, zoals havermout, rijst, grutten; 35 g peulvruchten dus b.v. om de 2 weken een portie); iy2 kg groente; D/.i kg fruit; V2 kg boter en margarine (incl. boter en margarine, verwerkt in gebak e.d.); 900 g suiker en stroop (incl. suiker verwerkt in jams,vruchtenconser- ven, gebak e.d.)85 g koffie (voor 15 a 20 kopjes); 13 g thee (voor 10 a 15 kopjes). Hoe is deze voeding, uit het oogpunt van voedingswaarde bekeken? In de eerste plaats is hij te calorierijk en wel vooral te rijk aan vetten. Deze gemiddelde voeding levert bijna 3000 ca lorieën, een aantal dat praktisch alleen nodig is voor volwassen mannen die' zware tot zeer zware arbeid verrichten en voor jongens van 14 tot 20 jaar. Voor anderen zal het aantal in het al gemeen te hoog zijn met als gevolg dik- De Oosterscheldebrug, die in totaal 5 km. lang wordt, is nu voor de helft ge reed. Men hoopt eind van dit jaar de brug compleet te hebben, die Schouwen-Duive- land zal verbinden met de rest van Zee land. De brug ligt tussen Kats op Noord- Beveland en een. punt ten oosten van Zie- derlandse kerk"! voor gemeenten, die zic-h zo nadrukkelijk nieuw-testamenti- sche gemeenten wensen te noemen geldt deze vooronderstelling beslist niet. Ten zij -ook -hier reeds het goud verdonkerd is. ker of te dik worden. Remedie: naar beneden met de hoeveel heid vetten, ook met suiker, zoetigheid, en hapjes tussendoor. De hoeveelheid eiwitten, hier voorna melijk geleverd door brood, vlees, melk en melkproducten is ruim voldoende. Vol wassenen die bijv. wat minder vlees en/of ei gebruiken dan de gemiddelde hoeveel heid, behoeven zich daarover geen zor gen te maken, zeker niet als meer brood wordt gegeten dan hierboven is aange geven. Voor jongens en meisjes in de groei (13 jaar en ouder) zijn genoemde hoeveelheden eiwitrijke levensmiddelen zeker aan te bévelen. Lager dan de opgegeven portie melk en kaas moetën ook volwassenen liever niet gaan. DeZe twee producten vormen verreweg onze voornaamste calciumbron- nen; de gebruikte V2 liter melk en 20 g kaas voorzien maar nèt in de dagelijkse be hoefte aan calcium. Voor de „opgroeiende jeugd" zijn resp. 1 melk en 30 g kaas per dag gewenst. Deze extra's leveren dan tevens de gewenste extra portie eiwitten. De belangrijkste leveranciers van ijzer- zouten in deze voeding zijn brood en in mindere mate vlees, aardappelen en groente. Aan vitamine A is door het hoge mar- garinegebruik geen gebrek. Ook wanneer het totale vetgebruik een stuk omlaag J zou gaan, zou de vitamine A-vocrziening geen gevaar lopen. Ook vitamine C wordt voldoende opge nomen bij de genoemde wekelijkse con sumptie van 1 kg fruit, IV2 kg groente en 1% kg aardappelen. Worden véél min der aardappelen gegeten, dan is compen satie door meer groente en/of fruit ge wenst. De B-vitamines haalt onze gemiddelde Nederlander vooral uit brood, melk en melkproducten, vlees, aardappelen en groente. Bij een lager broodgebruik dan de 5 sneden per dag en een laag aardap- pelgebruik is uitkijken geboden. In dat geval meer brood in de vorm van bruin-, volkoren- of donker roggebood en/of meer van andere vitamine B-rijke producten nemen. Dat was dus onze gemiddelde voeding: te vet, te zoet, maar verder wel goed. De voeding van sommige volwassenen, vooral van de zg. kwetsbare groepen als aanstaande moeders en bejaarden, en van sommige kinderen laat echter nog wel eens te wensen over. rikzee op Schouwen-Duiveland. De hoog ste drijvende bok van Europa (76 meter) zet cte 50 meter lange betonpalen over eind in zeegrond. Het betonnen wegdek wordt met een speciaal voor de brugmon- tage gebouwde stalen hulpbrug gemon teerd, die elke keer weer enige segmen- tenverder wordt geschoven. Onder deze brug worden de wegdeltdelen opgehesen en op him plaats gemonteerd. Het wegdek ligt ca. 20 meter boven het water. Boven: een gedeelte van de brug en de montagebrug. Onder: het plaatsen van de 50 meter lange betonnen pijlers.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4