Rijk ze! spoed achter afbouw wan E B Voetbal Ongeluk bij spe! Holtense schutters aan de spits FILMNIEUWS Hei zaaien en bemesten van snijmais 11 B/oncfiiieffen II MJ8HK MEUMMTMMST Een goedkopere vorm van melktransport De eerste vioo! Zaterdag 3 april 1965 HOUTENS NIEUWSBLAD DEN HAAG. Voor de nieuwe E 8- snelweg, zal dinsdag 20 april in Den Haag het eerste tienniiljoehplan worden aan besteed voor het weggedeelte tussen Hoe velaken en Barneveld. Momenteel wordt reeds een directiekeet te Holten gebouwd, om na de aanbesteding zo spoedig moge lijk met de bouw van de weg te kunnen beginnen, die tot een ontsluiting van het oosten moet leiden. WEGENFONDS WORDT AANGEWEND Vooral te Enschede toont men zich ver heugd over deze hernieuwde activiteiten van verkeer en waterstaat, waarvoor het „comité E8" onder bezielende leiding van burgemeester Thomassen zo heeft ge ijverd. Burgemeester Thomassen toonde zich bijzonder in zijn schik met het feit, dat het in het leven geroepen wegen fonds o.m. wordt aangewend om voor continuïteit in de aanleg van de ES te zorgen. Hoewel in dit stadium nog niet urgent, worden reeds met Westduitse autoriteiten inleidende besprekingen gevoerd om de grensovergangen te bepalen, die voor een directe aansluiting op de reeds gereed gekomen gedeelten van de ES in Duits land moeten zorgen. Ook in Polen is men reeds klaar met een stuk van de E8. Plet Ontmoeting met de kampioenen. De strijd om de titel in de le klasse A van de TVB is duidelijk beslist ten voor dele van Victoria. De andere negen ploe gen zijn er de laatste weken niet meer aan te pas gekomen. Met 27 punten uit 16 wedstrijden zijn de Enschedeërs kam pioen geworden. Zondag komen ze in Holten op bezoek. Als onze rood-zwarten nu eens flink partij gaven, wat zou het dan enorm zijn, als de lijstaanvoerders maar met één puntje of zonder puntjes naar huis gingen. De onzen kunnen die puntjes zo goed gebruiken en tegen kam pioenen behoef je toch niet zenuwachtig te zijn. Unisson nam het zekere voor het on zekere en versloeg Haarlese Boys met groot verschil. Het reeds gedegradeerde VSV verloor ook van RKSV, dat door de ze zege de voorlaatste plaats verliet. SOS Iclom naar de vierde plaats dank zij de grote zege op Bonifacius Boys. Welke ploeg met VSV zal degraderen, is nog niet bekend. Dat moeten de Holtenaren in elk geval niet zijn. De volledige uitslagen in de eerste klasse A waren als volgt. Holten speelde wegens terreinafkeurmg niet. Unisson-Haarlese Boys 7—3 VSV-RKSV 0—2 Victoria-DTO 2—1 (Victoria kampioen) SCS-Bonifacius Boys 8—3 De stand in I A ziet er nu als volgt uit: Victoria 16 13 1 2 27 45-23 Unisson 16 11 0 5 22 51-25 Rood Zwart 14 6 4 4 16 28-28 SOS 15 fi 4 5 16 33-26 Bon. Boys 15 7 2 6 16 31-30 Haarl. Boys 16 3 2 8 14 39-37 RKSV 16 6 2 8 14 22-36 Holten 14 5 3 6 13 17-18 DTO 16 4 4 8 12. 32-48 VSV 16 1 2 13 4 13-40 Programma: Zaterdag: Holten a-Vriezenv. Boys a 4.15 uur Holten b-Excelsior c 3.uur Enter c-Holten c 3.uur Zondag: Holten 1-Victoria 1 2.30 uur Holten 2-Wilhelminaseh. 3 10.30 uur Tijdens het beoefenen van een balspel op het plein bij de Chr. Ulo-school te Rijssen kwam Willy Klein Nagelvoort uit de A. J. Goldstéinstraat dinsdagmid dag bij een valpartij met het hoofd te gen een muur terecht, waardoor zij een gapende wond opliep, die door dokter Molenaar uit Rijssen werd gehecht. Zij werd per auto naar haar ouder lijke v/oning overgebracht en zal enkele dagen rust moeten houden. belangrijkste acht men vooralsnog in Twente, dat er nu binnenkort een snelle verbinding met het westen tot stand zal zijn gekomen. Het „Comité E8" zal zijn activiteiten echter niet staken. Morgen of overmor gen zal van Enschede uit de laatste „nieuwsbrief" in Den Haag worden aan geboden. Daarna komt er waarschijnlijk een maandelijks „bouwbericht" voor in de plaats, want het „Comité ES" zal zich om schakelen en zich nu ten dienste stellen van Verkeer en Waterstaat om andere mogelijke obstakels te overwinnen, ten einde elke stagnatie in de -afbouw van de snelweg te voorkomen. (Deventer Dagblad) (Men denkt in Den Haag - over het „ontsluiten" van het oosten des lands sprekende - blijkbaar nog aan een achter gebleven gebied. Nou dat valt nog wel mee. Alleen heeft men bij het Rijk de verbindingen te lang verwaarloosd. De directiekeet wordt momenteel nog niet gebouwd, maar zij zal wel in de nabijheid van of in onze plaats verrijzen. Red.) Er zijn zuivelfabrieken'die verandering in het systeem van transport van de boerenmelk aangebracht hebben of gaan aanbrengen. Een tiental heeft reeds de rijdende melk- ontvangst aangeschaft. Een aantal andere is bezig 'n beslissing te nemen, aldus de heer dr. ir C. J. Schipper, Rijkszuivel- consulent voor de melkwinning te Wage- ningen onlangs voor de microfoon. De reden waarom tot een dergelijke aanschaf wordt overgegaan of waarom zij wordt overwogen, is van géval tot geval ver schillend. Overwegend is vaak wel de ge dachte, dat op deze wijze een goedkoper transport mogelijk is. Andere factoren, die verder bij de beslissing over het aan schaffen ervan meespelen zijn o.a.: De moeilijkheid om voldoende melkrij ders te krijgen; de noodzaak tot uitbreiding van de ont vangstcapaciteit - een tweede melk- ontvangst is vaak moeilijk het gehele jaar rendabel te maken bijv. juist bo ven 20 millioen liter - een rijdende ont vangst kan een oplossing geven; bij kleinere fabrieken waarvan verwacht wordt dat zij bij een concentratie be trokken raken en waarvan de ontvangst gemoderniseerd moet worden, behoeft men geen geld meer in gebouwen te investeren, de rijdende ontvangst kan meegenomen worden als de fabriek in een stad ligt, is de hinder die ondervonden wordt (verkeer, ge luid) geringer; de vijfdaagse werkweek; stijging van de loonkosten (overuren, on aangename uren). In de loop van de tijd hebben zich enkele melkafhaalmethoden ontwikkeld. Voor namelijk uit Amerika heeft zich de me thode verbreid, waarbij melk op de boer derij diepgekoeld wordt bewaard in boer derijtanks, terwijl het ophalen gebeurt met een tankwagen, waarop slechts een pomp .voor het opzuigen van de melk is gemonteerd. Het bepalen van de hoe veelheid melk geschiedt dan met de meet lat. De monsters voor de bepaling van het vetgehalte en de kwaliteit worden uit de tank geschept. Deze werkwijze is door een aantal landen o.a. Engeland en Zwe den en hier en daar in Frankrijk, Italië en Denemarken overgenomen. Uit Duitsland heeft zich de werkwijze verbreid, waarbij gebruik wordt gemaakt van de rijdende meikontvangsten. Bij deze wagens wordt de melk met een afzuig- inrichting uit de bussen of uit de boer derijtank gezogen. De apparatuur om de hoeveelheid melk per leverantie te meten en de apparatuur voor het nemen van het monster voor vetgehaltebepaling is op de wagen gemonteerd. Het ophalen is dus minder afhankelijk van de wijze van be waren van de melk. De melk kan zowel in tanks als in bussen op de boerderij worden bewaard. Het vaststellen van de hoeveelheid geschiedt met een volume meter, terwijl het monsternemen voor het vetgehalte-onderzoek halfautomatisch of volautomatisch plaats heeft. Tot nu toe wordt het mohster voor de kwaliteitsbe- De schutters van „De Eendracht" heb ben zich op het schietconcours te Goor uitstekend geweerd. Zij behaalden in groep C de eerste prijs met 359 punten, en liéten daarmede 4 korpsen behoorlijk achter zich. Ook op de vrije baan in groep C hebben de Iioltenaren een zeer goed figuur geslagen. Men hoopt het volgend jaar uit te komen met een A, B en C- groep en deel te nemen aan de kam pioenschappen. Dat was dit seizoen nog niet mogelijk, omdat men eerst tweemaal aan een concours moet hebben deelgeno men. De hoogste C-schutter was G. Tui- tert met 98. punten. Ook een knappe pres tatie. De volledige uitslagen zijn als volgt: Groep C le prijs „De Eendracht" Holten, met 359 punten, 2e pr. Enschede-Lonneker, 344 pnt., 3e pr. Drienerlo 344 pnt., 4e pr Den Ham 342 pnt. en 5e prijs Buurse 341 p.tn. Groep C vrije baan 1 J. P. Engelbertink 234 pnt., 2 G. Jansen Holten 226 pnt., 3. H. Paalman, Holten 226 pnt. en 4 J. Haan 219 pnt. paling nog uit de bussen of de boerderij tank geschept. Voor de omstandigheden in ons land lijkt over het algemeen de rijdende melk- ontvangst meer geschikt dan het gebruik van een tankauto en tanks met een meet lat en wel om verschillende redenen. In. de eerste plaats laat een rijdende ontvangst de mogelijkheid open om ook melk van kleinere leveranciers, die om economische redenen geen melktanks kunnen aanschaffen, te blijven ontvan gen. Een rijdende melkontvangst kan zo wel tanks als bussen leegzuigen. In de tweede plaats is de situatie veel al zo, dat ter weerszijden van een grotere leverancier meer klein,e wonen. In de derde plaats is het in verband met de bepaling van de hoeveelheid en het nemen van monsters voor het vetge halte en de kwaliteit bij veel leveranciers beter dat de daarvoor benodigde handelin gen geautomatiseerd worden. De fabrieken, die nu reeds een rijdende melkontvangst in gebruik hebben, hebben over het algemeen één of meer ritten, uitgevoerd met auto of trekker, vervan gen door één rit met een rijdende melk ontvangst zonder verplichting tot koeling, van melk tot bijv. lager dan 15°C. En kele fabrieken die '3/roéger met het oude systeem één keer ip.er ;dag de melk op haalden, zijn er toe overgegaan met de rijdende ontvangst1 de'melk in de zomer twee keer per dag 'öp te halen, terwijl men in het algemeen wil volstaan met- in de winter één keer per dag ophalen. Als geen eis tot koeling wordt gesteld, is de vrees gewettigd, dat bij zo'n organi satie een achteruitgang van kwaliteit za! In gebouw „Irene" draait, deze week zondagavond de geweldig sensationele en hevig spannende oorlogsfilm: „MARS DOOR DE HEL" met in de hoofdrollen o.a. de bekende aktiesterren Larry Mann en Victor French. Deze film uit de laatste wereldoorlog toont ons de dodelijke angst van de sol daat en de wreedheden van de moderne oorlogsvoering in al ziin realisme. Het is een verhaal van ongelooflijk heldendom, waarin we een patrouille zien, die bezig is zich een weg te banen over met bloed doordrenkte grond. Een handvol dappe ren achter de vijandelijke linies, die vooruit wisten, dat zij een zekere dood tegemoet gingen. Onder oorverdovend en moordend mortier- en granaatvuur trekken zij •voorwaarts, door een hel van vuur en staal. Van het hele peleton blijven er ten leste nog drie in leven; de.rest stierf de heldendood „Mars door de hel" is een film, die de oorlog in al zijn hevigheid toont, een realistische film, die op iedere toeschou wer diepe indruk zal achterlaten. kunnen plaatshebben. En dit nog niet eens zozeer vanwege goede melk die ge mengd wordt met slechtere melk, maar meer omdat men de neiging heeft de ritten van langere duur te maken dan vroeger bij de oude transportwijze het ge val was. Daadoor kan de gemengde melk te lang onderweg zijn en kan vooral in de zomer de melk te lang ongekoeld op de boerderij blijven. Bij fabrieken met nog al wat kleinere leveranciers is men hier al gauw toe geneigd. Vooral wan neer men door een herhaalde malen in zetten van dezelfde rijdende ontvangst deze zoveel mogelijk wil uitbuiten, zal er niet aan zijn te ontkomen, dat men de koeling op de boerderij verplicht stelt. Het herhaalde malen op één dag inzet ten van de rijdende ontvangst is wel aan trekkelijk voor de fabriek want daardoor wordt mogelijk gemaakt dat de aanvoer van de melk regelmatiger over de ge hele dag wordt gespreid. Dit kan het op treden van arbeidspieken in de fabriek vooral in de zomer verminderen. Uit ervaringen, die tot nu toe zijn op gedaan, is al wel naar voren gekomen, dat er geen verschil bestaat in. de mate waarin de constructie van de verschillen- lende wagens doordacht is. Dit kan van groot belang zijn i.v.m. de snelheid waar mee kan worden gewerkt, maar het kan tevens van invloed zijn op de kwaliteit van de melk en de nauwkeurigheid waarmee wordt bemonsterd. In hoeverre het trans port en het ontvangen goedkoper kun nen plaatshebben dan met het tot nu toe gebruikelijke systeem, hangt sterk af van de omstandigheden in het gebied van de rijdende ontvangst. De verbouw van snijmais vindt: steeds meer ingang. Het aantrekkelijke van dit Tijdens de maandag j.l. te Rijssen ge houden .veemarkt werden aangevoerd: 109 runderen, 773 varkens. Totaal 882. Prijzen: 42 melk- en kalikoeien van f 1150,- tot f 1250,- per stuk; 60 pinken van f775,- tot f900,- per stuk; 17 gras kalveren van f 575,- tot f 675,- per stuk; 12 drachtige zeugen van f 325,- tot f 385,- për stuk; 761 biggen van f 63,- tot f 75,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel vlug, prijzen hoog. Zeugen: Handel kalm, prijzen lager. Biggen: Handel yloï, prijzen staande. iHoesfdrqnk in fablefvorm. 95ct voedergewas is, dat het een hoge op brengst geeft van een goede kwaliteit voer. Bij een juiste toepassing van chemi sche onkruidbestrijding vraagt dit gewas tevens weinig arbeid. Ook op minder goede grond kan men snijmais met succes telen. De beste zaaitijd is eind april - begin mei. Zaaien op bezakte voor. Wanneer clit niet mogelijk is dan voor of na het zaaien flink rollen met Cambridge rol. Zaaizaad 40-50 kg per ha. Aanbevolen rassen zijn C.S.V. 7, Caldera 402 en evt. Caldera 561. Het gewas vraagt een goede bemesting. In de eerste plaats een flinke gift stalmest. Daarnaast 400-500 kg Super per ha, 600 kg K 20% of 300 kg K 40% en 200 kg kieseriet per ha. Als stikstof naast stalmest 500 kg kalkammon per ha. Het is gewénst deze te strooien tussen zaaien en opkomst. Bij latere toediening is er gevaar voor verbranding'. Lang niet alle machines zijn geschikt om de mais goed te zaaien. Om deze re den is reeds enkele jaren dit zaaien ver zorgd door de loonwerker v. d. Riet uit Goor, welke ook dit jaar weer bereid is dit te doen. De Vereniging voor Bedrijfs voorlichting werkt er aan mede om dit een vlot verloop te doen hebben. Wanneer U het zaaien der mais wilt la ten verzorgen hetzij voor het eerst of op nieuw, wil dit dan vóór 20 april a.s. op geven bij D. B. Nijland E 71, J, A. Kolk man B 29, of ondergetekende. Zij die dit reeds bij ondergetekende op gegeven hebben behoeven die niet op nieuw te doen. Landbouwvoorlichter, J. W. Lubbersen Je hoeft niet speciaal in het circus te zijn om dieren kunsten te zien maken, zeggen deze kinderen. Zij hebben liun hond touwtje springen geleerd en dat liet dier er wat van kan, bewijst deze foto wel. VOOR DE BOER door L. VAN SCHOOTEN 18) Dat nam niet weg, dat hij graag in de kring vertoefde van degenen die zich op een of andere wijze met de Kunst in al haar facetten bezig hielden. In de stad waar hij les gaf, was er een „soos" in een café waar de tijd scheen te hebben stil gestaan, waar men niet dacht aan moderne vernieuwingen, waar gammele stoelen stonden om gammele tafels en waar één avond in de week de hele artis tieke bent bijeenkwam, zonder plan, zon der organisatie, om wat te kletsen, 'n kop koffie, een pot bier of een borrel te drin ken, en te genieten van de enige stevige verkwikking die „het huis" bood: warme worstjes met mosterd. Maar die waren dan ook best. En de tarieven waren niet hoog, ook de meest gesjochten kunstenaar kon het zich veroorloven. Was hij hele maal blut, dan waren er altijd wel vrienden die een voorschot hadden gekregen'en dit zo snel mogelijk opmaakten, om straks op hün beurt te worden vrijgehouden. Daar was Dick van Herpen vaste klant, daar zag je dikwijls de dichter Govert Deelen, die verzen schreef in een katho liek tijdschrift, Evert van Mannen, die radiohoorspelen schreef, Sonja de Geus, die zich met het restaureren van wand tapijten bezig hield; de moderne schilder Koert Dijk,die soms zijn tubes zo maar op het linnen uitkneep, kibbelde er heer lijk met Piet Posse, die vooral jeugdboe ken illustreerde. Verder zat er de direc teur van de oratoriumvereniging, Johan van Oosten en Mina Lesoeur, die piano lessen gaf en ook wel eens een recital voor 't Nut en (met soms de klei nog in de groeven van zijn vingers) de beeld houwer August de Koninck, een Vlaming, die altijd naar Vlaanderen terugverlangde en als hij twee borrels ophad, slechts met moeite weerhouden kon worden om De Vlaamse Leeuw te gaan zingen. Deze mensen en nog vele anderen, tel kens wisselend, bevolkten „Het gouden anker" op de wekelijkse soosavond. Jaap was meegenomen door Van Herpen en zijn goede humeur, zijn totaal gebrek aan enige „deining" plus het feit dat hij mak kelijk een minder bedeelde kunstbroe der vrijhield, hadden hem daar snel doen inburgeren. De ouderen beschouwden hem als een man die door zijn talent een plaats in hun midden verdiende, de jongeren vonden hem een geklofte vent omdat hij hen serieus nam en zo aandachtig kon luisteren wanneer ze hun lange theoriën ontwikkelden over wat kunst moest zijn en hoe het publiek die moest zien. Jaap zelf voelde hoe door dit alles zijn horizon wijder werd, hoe hij hierdoor het gevaar van 'n geestelijk eenrichtingsverkeer ont liep en al kwam hij niet iedere week, hij zat graag op de soos. Maar het was in zijn leven niet alles rozengeur en maneschijn. Reeds enige tijd bespeurde hij een ver andering in zijn verhouding tot Sandra. Voorheen was Sandra de zon geweest in zijn heelal, het middelpunt waarom al les draaide. Hij had dat vanzelfsprekend gevonden en zij blijkbaar ook. De laatste tijd kwamen er wolken voor de zon. Vroeger, wanneer hij thuiskwam, was het Sandra die van alles te vertellen had. Hij zelf praatte nooit zoveel, weinig over zijn werk, meestal over de kinderen. Hij was een goed. luisteraar. Hij vond het leuk Sandra te horen praten, te zien hoe voldaan ze was over de manier waarop ze dit en dat had opgeknapt, haar zijn oor deel te horen vragen en tegelijk alvast duidelijk maken hoe ze dat oordeel ver wachtte. Nu, nu hij in deze gans nieuwe wereld getreden was, was er opeens zoveel, waar over hij met Sandra wilde praten. Aller lei nieuwe gezichtspunten, nieuwe proble men doemden voor hem op, hij had aller lei belevenissen. Maar het leek wel of Sandra daar maar weinig interesse voor had. Wanneer Dick van Herpen op bezoek kwam, die toch altijd vol attenties voor Sandra was, kwam het vaak voor dat Dick en hij samen het gesprek voerden, terwijl Sandra nauwelijks geïnteresseerd scheen. In deze tijd kwam. Olga hem veel nader, die zat altijd met wapperende oren te luisteren. En al kibbelde ze veel en vaak met Dick, het ontging hem toch niet dat deze twee jongelui elkaar zeer goed verstonden. Een enkele keer dacht hij maar dan verwierp hij dat weer. Hij zag Van Herpen te veel als collega, Olga nog te veel als kind, Van Herpen als leraar, Olga als leerling al zat ze niet bij Dick op school. Yvonne bleef hem het zonnetje in huis. Onpartijdig verdeelde ze haar gunsten onder vader en moeder, maar toch vol trok er zich langzaam een haast onzicht bare scheiding. Aan de ene kant bij, Jaap en Olga, aan de andere kant Sandra, die haar aandacht sterk op Yvonne concen treerde. Sander stond er buiten en er bo ven; dat hij zich het meest interesseerde voor de gesprekken van zijn vader en Van Herpen, raakte niet zijn gevoels- maar zijn verstandsleven. Hij werd steeds 'meer de kameraad van zijn vader, maar hij zou nooit naar bed gaan zonder zijn moeder een nachtzoen te geven. Voor Sander was moeder nog de eerste en enige vrouw in zijn leven, verder eiste de wetenschap hem voorlopig op. Jaap merkte ook steeds duidelijker dat Sandra niet zo erg op Van Herpen gesteld was. Ze was hoffelijk en gastvrij, maar niet hartelijk. Van Herpen moest dat ook wel merken, dacht hij, maar bleef toch komen. Dat Olga een rol speelde vermoed de hij niet, maar Sandra wel en dat verbe terde haar stemming ten opzichte van de jonge leeraar niet. Ze had voor Olga heel andere plannen en vergat dat zij, Sandra, het indertijd toch óók met een onderwij zer gewaagd had, die voor de toekomst nog heel wat minder beloofde dan de be gaafde Dick. Liever dan thuis met Van Herpen te praten, trok Jaap met hem naar de soos. Ook die sombere vrijdagavond. Jaap stond in de deur en ovex-zag het publiek ze waren er bijna allemaal. De Koninck bespeurde hem en wenkte, zijn forse grij ze kop uit de schaduw plots in het licht van de magere lampjes, die „Het gouden anker" illumineerden. Jaap stopte opeens voor een fel plak kaat in bijna vloekende'kleuren, maar van een merkwaardig raffinement. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2