Prinses Margriet verloofd met Pieter van Vollenhoven Neringdoenden, Holtenaren, let op uw saeck Agenda Een faioem in de zon en een gewone jongen 1>; -I De Pioniers staan op winst Roode Kruis-afdeling deed goed werk Predikbeurten Gevonden en verloren Burgerlijke Stand Snui f en wrijf Zaterdag 13 maart 1965 No. 8. Jaargang 19 NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf83 - 231/. Adv.-prijs 115 mm. (d contantf 3,Iedere mm. meer 0,12 Het jaar 1943 zette somber in. Nederland was door de Duitsers, Neder- landsch Indië door de Japanners bezet. Do Duitse oorlogsmachine scheen onstuit baar. Weliswaar vochten de Russen krampachtig om de ruïnes van Stalingrad, maar deze stad was toen nog niet gewor den tot de eerste mijlpaal op de weg naar de ondergang van liet Derde Rijk. De onbeperkte duikbotenoorlog vergde grote offers, niet in de laatste plaats van de Nederlandse koopvaardij. Hier, in ons land, waren de Jodendeportaties in volle gang. Duisterder dan ooit was de maand januari. Toen kwam het bericht van de geboor te van Prinses Margriet en bracht een glimlach op sombere gezichten. Een glimlach, meer niet. Want zou deze doch ter van het Huis van Oranje wel ooit de vaderlandse bodem betreden? Zij was een kind van de ballingschap. Het prinselijk gezin vertoefde in Ottawa. Prinses Margriet zou, in Canada gebo ren, daardoor automatisch Canadees staatsburgeres worden. Men moest zijn toevlucht nemen tot buitengewone maatregelen. De vleugel van het ziekenhuis in Ottawa, waar Prin ses Juliana haar derde kind ter wereld zou brengen, werd tijdelijk tot Nederlands grondgebied verklaard en zo werd Prin ses Margaretha Pra'ncisca toch als Neder landse geboren. Enkele maanden latei- werd zij gedoopt in de St. Andrews Church te Ottawa en het was de Nederlandse koopvaardij, die daarbij peet stond. Margriet zou zij worden genoemd, zo besliste Prinses Juliana, en de margriet, de witte bloem met het gouden hart, sym boliseerde voor haar het offer, door zove- len aan het front, in het verzet en voor zeker ook op zee door marine en koop vaardij voor de vrijheid van hun land ge bracht. Een flauwe zonnestraal was door de wolken gebroken en bleek een voor bode van de zon der vrijheid, die twee jaren later weer zou gaan schijnen. Prin ses Margriet en haar zusters, Beatrix en Irene, kwamen terug in Nederland. Prinses Juliana nam de taak van haar koninklijke moeder over en het leek of zij van die moeder de afkeer had geërfd van wat Wilhelmina noemde de „gouden kooi", waarin zij haar leven lang opge sloten had gezeten. Haar kinderen geno ten zoveel mogelijk van de vrijheid. Met andere kinderen gingen zij naar schóól in „De Werkplaats" van Kees Boeke, met andere jongelui bezochten zij later de universiteit. Zij leefden temidden van het volk. Dat gold zeer zeker voor Prinses Mar griet, die tussen de zusters een beschei den plaats innam. Aller ogen waren ge richt op Beatrix, de kroonprinses. Daar naast eiste Prinses Irene de aandacht op, een aandacht, die ongezonde aspecten kreeg, toen zij door haar huwelijk met een Spaanse troonpretendent zover bleek te zijn verwijderd geraakt van de denkbeel den van het volk, dat haar zijn genegen- (Foto: MAX KOOT) heid had geschonken en haar ondanks dat alles niet vergeten heeft. Prinses Margriet ging rustig haar gang Zij manoeuvreerde haar auto door het drukke verkeer van de universiteitstad, zij volgde de colleges, zij vierde feest met de studenten en bleek een al even enthou siast beoefenaarster van de wintersport als haar familieleden. En zo kon ook de thans 22-jarige prin ses, vrijwel ongehinderd door publie ke belangstelling, de vriendschap met haar mede-student, Pieter van Vollenho ven, laten rijpen tot een inniger verstand houding. Het is een unieke gebeurtenis in ons vorstenhuis, dat een Prinses zich ver looft met een Nederlander en dan nog Nederlander zonder titel of adelijke staat. Veel is er gespeculeerd. Prinsen van re gerende of gewezen vorstenhuizen liet men de revue passeren. Daardoor wel licht ook schonk men geen aandacht aan de vriendschappelijke verhouding tussen de twee, die als „gewone" mensen met elkaar omgingen. Prinses Margriet staat nu opeens in het volle licht van de publieke belangstelling. De sterke voorliefde voor het vorstenhuis, die dreigde iets van haar glans te verlie zen tengevolge van recente, smartelijke gebeurtenissen, bloeit weer op. Het feit, dat Prinses Margriet zo zelfstandig haar onconventionele keuze deed, het feit, dat haar oudex-s daarmee van harte instem men, heeft ons doen beseffen, dat Konin gin en Prins zowel als hun kinderen men sen zijn van de nieuwe tijd en hun demo cratische beginselen beleven tot in de sfeer van hun particuliere leven. Straks, als Prinses Margriet is afge studeerd, gaat zij nog enige tijd „in de verpleging", een morale ruggesteun voor de zeer vele vrouwen en meisjes, die dit beroep, dat tegelijk een roeping is, heb ben gekozen. Lang heeft de MARGRIET in het ver borgene gebloeid. Nu staat zij in de volle zon. De zon der genegenheid van het Neder landse volk! Het eerste tiental van de schaakclub .,De Pioniers" speelde donderdagavond in hotel Holterman een competitiewedstrijd voor de 3e klasse A van de TSB tegen „ENO 2" uit Nijverdal. Er kon slechts een voorlopige uitslag worden vastgesteld aangezien twee partijen werden afgebro ken. Deze vooi'lopigë uitslag is 4%3'/2 in het voordeel van de Holtenaren. De individuele uitslagen waren: W. D. KoopmanG. Kapteyn 10, F. J. Hol dr Klein Nagelvoort 10, F. Groenewoudt -J. Schothans 01, H. RoelofsJ. Lang kamp 0—1, A. StukkerP. Pieltjes 10, H. H. J. StukkerJ. Horstink afgebr., A. J. C. BrandsG. Hemmink 10, J. BroereH. OJthof afgebr., Mevr. HolH. Keizer Ms7- en C. van GeeresteinJ. Wolthuis 0—1. De afdeling Holten van het Ned. Roo de Kruis heeft in het afgelopen jaar weer belangrijk bijgedragen in het liefdewerk, dat deze organisatie ook in vredestijd verricht. Dat bleek duidelijk uit de jaar verslagen van secretaresse en penning- meesteresse, die in de maandagavond on der voorzitterschap van dokter C. H. Rietdijk in hotel Holterman gehouden jaarvergadering werden uitgebracht. Aan het verslag van de secretaresse, mej. E. H. W. Vincent, ontlenen wij, dat ae jaarlijkse collecte, waaraan de heren H. Bosman, G. J. Nekkers, H. Oolbek- kink en H. J. Pinkert door het huis aan huis ophalen van de geldzakjes hun me dewerking verleenden. f 1682,46 op bracht of 109,9 pet. van het door het hoofdbestuur -gestelde streefbedrag. De wellfax-e-vrijwilligsters, de dames G. Weijl-Goldstein, leidster; H. Maats- Kevelam en v. d. Keulen-Kolkman, heb ben in 1964 weer een middag in de week een patiënt bezocht en geholpen met handwerken. Met de boot. de „Henri Dunant", mochten twee patiënten mee, n.l. de heer H. J. Potman en mej. M. Klein Lebbink, die erg genoten hebben van de zesdaagse tocht. Het bestuurslid, de heer W. ten Berge, bracht hen naar Kampen, vanwaar zij per taxi weer wer den opgehaald. Ook mocht een patiënt een weekend in hotel „De Uitkijk" in Hellendoorn meemaken. Met St. Nico- laas en Kerstmis werden door de afde ling 35 fruitbakjes aan langdurige zie ken en patiënten verzonden. Voor het Jeugd Roode Kruis werden door school kinderen postzegels, capsules e.d. mee gebracht, die door de heer Knijff wer den verzameld en verzonden. Het lec- tuurkastje leverde 370 kg tijdschriften en 125 boeken op. De hoeveelheid tijd schriften liep helaas terug en bedroeg 178 kg minder dan in 1963. Door tussenkomst van de afdeling na men 30 personen als donor deel aan de bloedtransfusie-aktie te Rijssen, waar voor een extra bus werd ingelegd. De door de heer II. Bosman gevoerde ledenwerf-aktie had een groot succes. Niet minder dan 54 nieuwe leden werden ingeschreven, zodat dit aantal op het einde van het jaar 493 bedroeg. Blijkens het financieel verslag van de penningmeesteresse, mevr. H. J. Bal- Keiler, werd aan het hoofdbestuur we gens collecte-opbi-engst en contributie afgedragen f 1163,63. Voor de boottocht en het wellfare-werk werd door de afde ling resp. f210,- en f527,84 uitgegeven. De contributie bracht f 105,50 meer op, doordat verschillende leden hun bijdra ge verhoogden. De inkomsten bedroegen f 3301,99 en de uitgaven f 2335,51, zodat er een batig saldo was van f 966,48.Dit hoge eindsaldo vindt mede zijn oorzaak in de bijdrage wegens aandeel in de postzegel-aktie in verband met het 100- jarig bestaan van het Roode Kruis ad f 409,-. Nadat de kascommissie, bestaande uit de heren A. Nekkers en K. Bos, ver klaard had de bescheiden keurig in or de te hebben bevonden, bracht de voor- In ons blad van 24 december j.l. hebben wij onder de titel „Een be treurenswaardige zaak" kritiek geoefend op het bestuur van de V.V.V., omdat het voornemens bleek te zijn, de administrateur der vereniging, de heer Kers, volledig in dienst van de gemeente te laten overgaan. Wij schreven toen, dat de heer Kers zich in de loop der jaren tot een uitstekende kx-acht heeft ontwikkeld, die dag en nacht voor de V.V.V. klaar'itond,-die later -toen het steeds drukker .werd zijn vrouw bij het werk inschakelde en die een goed organisator bleek te zijn. Wij behoefden slechts op het V.V.V.-vakantieprogramma te wijzen, waaruit zijn ox-ganisatietalent reeds voldoende bleek. Wij hebben toen ook gewezen op de belangrijke inkomsten, die in Holten door het vreemdelingenverkeer binnen vloeien en die bij meer dan 160.000 overnachtingen en een bedrag van f 10,per overnachting naar de maatstaf zoals die door de provinciale V.V.V. wordt gehan- teerd zeker één miljoen zeshonderdduizend gulden bedragen. Daar bij is dan in het geheel nog geen rekening gehouden met de talrijke dagjesmensen en doortrekkenden, die in Holten wat verteren en er hun inkopen doen. De V.V.V. wil nu een poging doen de heer Kers voor haar wex-k te behouden, maar daarvoor heeft zij de financiële steun van „alle nering doenden", wij zouden liever zeggen van „alle ingezetenen" nodig. Want elke gulden door de vreemdelingen hier besteed vloeit uit over de ge hele gemeente. Wij hebben er allemaal belang bij dat het Holten goed gaat. Nu zijn er mensen zelfs belanghebbenden die zeggen och die vreemdelingen komen toch wel. Holten is rijk aan natuurschoon, er zijn hier veel zomex-huisjes, hotels, pensions, kampeerteiTeinen en de grote weg loopt door het dorp. DENKFOUT Wie zo spi'eekt maakt echter een zeer grote denkfout. Er is nl. geen onderwerp waar op het ogenblik meer over gesproken wordt dan over de recreatie (denk o.a.: vreemdelingenverkeer). De A.N.W.B., de K.N.A.C., de Ned. Heide Mij, maar vooral de rijks- en provinciale over heden en nog tal van andere instanties houden zich zeer intensief en in toenemende mate bezig met de recreatie, omdat men over enkele jaren de recreatiebehoeften van onze snel groeiende bevolking moet kunnen opvangen. Dat heeft tot gevolg, dat er in gemeenten, die op het gebied van natuurschoon niets of nauwelijks iets te bieden hebben b.v. in de nabijheid van de grote steden nu al wordt gewerkt aan recreatie voorzieningen. Dat betekent concurrentie voor bekende toeristencentra. Als bovendien binnen enkele jaren de E 8 gereed zal zijn gekomen en de omleidingsweg door de Holterenk klaar is, dan kan Holten een stil en dood dorp worden, waar geen dagjesmensen meer wat verteren. Dan zullen wij alle zeilen bij moeten zetten om door middel van reclame en propaganda de vreemdelingen naar ons dorp te trekken en ze door het bieden van een uitstekende service met aai'dige evenementen (o.a. folklore) zo lang mogelijk in ons dorp te houden. Een voorbeeld. Meer dan drie weken hebben alle grote dagbladen in Nederland hun vakantierubi-iek met reclame-advertenties reeds vol. Holten is daar nog niet bij. Het V.V.V.-bestuur zit met de moeilijkheid, dat het nog niet weet in verband met de aanstelling van een volledig gesalarieerde admini- strateur en diens sociale vöox-zieningen over hoeveel geld het be schikken kan. Men weet, dat men een geroutineerde kracht als de heer Kers niet missen kan. Wij zouden willen zeggen, daar staat en valt het gehele V.V.V.-werk in onze plaats mee. Willen wij onze 2e plaats als vakantiecentrum in Overijssel behouden, dan moet er geld op tafel komen. Het V.V.V.-bestuur doet middels een circulaire een ernstig beroep op alle leden en op alle ingezetenen, die in meerdere of mindere mate economisch belaixg hebben bij het vreemdelingenvex-keex-, hun jaar lijkse bijdrage te verhogen of alsnog een bijdrage toe te zeggen. De gemeente zal dan waarschijnlijk gebonden als zij is aan hogere goed keuring haar bijdx-age ook kunnen verhogen. Luistert naar goede raad: Geeft de V.V.V. het geld, dat zij hard nodig heeft in het belang van een bloeiende gemeente Holten. „Neringdoenden, Holtenaren, let op Uw saeck" schreveix wij hier boven. Het is een parodie op een oud gezegde, maar in dit geval van een beklemmende actualiteit. Handelt er naar, in Uw eigen belang. Maakt de V.V.V. sterk! zitter de beide dames dank voor htm uit voerige verslagen. Tot nieuw lid van de kascommissie werd in de plaats van de heer Nekkers gekozen: mevr. Van Ber- kel. De aftredende bestuursleden mej. W. E. Wolters en de heer C. H. Rietdijk, werden bij acclamatie herkozen. De be langstelling voor deze vergadering was gering. Zaterdag 13 maart, 7.30 uur: Grote dans en showavond in „Amicitia" (zie adv.). Zondag 14 maart, 7.30 uur: Film in ge bouw „Irene" (zie adv.). Maandag 15 maart, 's avonds om 8 uur: Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Dij- •kerhoek in gebouw „Bethanië". Maandag 15 maart, 's avonds om 8 uur in café Kalfsterman: Ledenvergadering Controle vereniging „Holten en Omstre ken". Dinsdag 16 maart: Heropening van Van Vorden's Schoenhandel, v.h. Fa. Ool- bekkink (zie adv.). Dinsdag 16 maart, 7.45 uur: Jaarverga dering „School met de Bijbel" in de hal van de school. Dinsdag 16 maart, 's avonds om 8 uur in café Jansen: Algemene ledenvergade ring Coöp. Boerenleenbank „Holten" (Raiffeisenbank). Zie advertentie. Woensdag 17 maart, 2.30 uur: Bejaax-den- sociëteit in „Irene". Woensdag 17 maart, 8 uur: Ledenverga dering van de Vereniging „Jong Hol ten" in café Vruggink. Donderdag 18 maart, 19.45 uur: Ouder avond o.l. Dorpsschool in „Irene". Donderdag 18 maart, 8 uur: Jaarverga dering Chr. Hist. Kiesvereniging in de „School met de Bijbel". Donderdag 18 maart, 20 uur: Vergade ring Plattelandsmeisjes, afd. der PJ- GO, in hotel Holterman. Donderdag 18 maart, 8 uur: Herv. Vrou wengroep in de o.l. Dorpsschool. Ds. Addink vertoont dia's over zijn Italië- reis. Vrijdag 19 maart, 19.45 uur: Ledenver gadering afd. OLM in café M. Kalf sterman. Zaterdag 20 maart, 's avonds om 7.30 u.: Grote teenagershow in gebouw ..Irene" (zie adv.). Donderdag 25 maart, 8 uur: Gezamenlij ke bijeenkomst Plattelandsvrouwen Espelo en Dijkerhoek en Buurtvereni gingen „Schoolkring Dijkerhoek" en „Schoolkring Espelo" in „Het Tref punt" te Espelo. Spreker de heer Wis- selink uit Bathmen. Maandag 29 maart, 's avonds om 8 uur: Jaarvergadering VW „Holtens Be lang" in hotel „Vosman". Ned. Herv. Kerk: Holten: 9 en 10.30 uur de Weleerw. Heer Schellevis. Extra collecte voor „Den Alerdinck". Dijkerhoek: 10 uur ds Addink. Extra collecte voor „Den Alerdinck". Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Vrije Universiteit. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kei'kbouw". Zondagsdienst Dierenartsen: zaterdag 13 en zondag 14 maart: de heer Th. A. Oostenburg, Diessenplasstraat 2, tel. 515. Gevonden: ontstekingsspoel van brom fiets; 2 autosleuteltjes: zakmes; heren hoed; muntbiljet. Verloren: gouden herenring; bruine schooltas; linker kinderhandschoen; een nijptang; bx-uine lederen herenportemon- naie zonder inhoud. Inlichtingen dagelijks (doch niet tus sen 13 en 14 uur) aan het groepsbux-eau der Rijkspolitie. Dorpsstraat 22 te Hol ten, tel. 352. Geboren: Dex-k Jan, zv D. J. Muller en G. J. L. Bekkei'nens, Look 17. Henny, dv G. H. Schooien en A. Tuitert, Zomer- huisj ester-rein K 16a. Christina Ma rian, dv J. S. Molewijk en D. W. Arend- sen, A. J. Goldsteinstraat 19. Gerrit Willem, zv G. H. Schoneveld en J. G. Schoneveld, Neerdorp 69. Overleden: A. Ebrecht, wv J. A. Podt, 75 jx-„ Dijkerhoek 20. BEVOLKING: Ingekomen: G. Jansen van Nijverdal naar Beusebex-g 44. Mej. W. J. H. Wan- sink van Duitsland naar Dorpsstraat 17. M. D. Malaihollo van Moordrecht n. Holterbex-g 26. Uw verkoudheid toö aeua, kmk of borst we* met

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1