Van het erf der Kerk De kortste Constructiebedrijf en Machinefabriek omgezet in een N.V. Universal" ¥rêjs keren zijn niet tegen ambtenaren en wetten Mr F. Stam overleden Zaterdag 27 februari 19(55 I10I.TKNS VIKI'WSHLAI) De Remonstranten en de Ned. Herv. Kerk. In een -bericht over de besprekingen in de Buitengewone Algemene Vergadering van de Remonstrantse Broederschap op 30 januari in Utrecht vertelt ds E. J. Kui per ook over de discussie inzake het con tact met de Ned. Herv. kerk en in de ge mengde Herv.-Remonstrantse commis sie. Het gaat daarbij om klaarheid en waarachtigheid. Ds Kuiper schrijft in het Remonstrantse Weekblad: Daarvoor wordt gepleit, klaarheid ten aanzien van de eigen geestelijke geaardheid van de Broederschap, die duidelijk moet zijn ten aanzien van de veel-soortigheid van haar raakvlakken. De Broederschap bewoont niet een huis van twee onder één dak. Kerkordelijke kwesties behoeven niet te ontaarden in een formeel-juridisch steek spel. Dat bewees de gevoerde discussie, waarin het karakter, de taak en de plaats van de Broederschap impliciet of expli ciet aan de orde waren. Dat houdt de mensen duidelijk bezig in deze tijd van de vele interkerkelijke relaties en inter nationale contacten. Het wordt betreurd, dat ten aanzien van de Ned. Herv. kerk niet alles op basis van volkomen weder kerigheid kan geschieden, wat in de over wogen wijzigingen in de kerkorde be paald wordt, al verheugt men zich ook erover, dat de gezindheid van toenade ring ook in de Kerkorde-bepalingen ge stalte gegeven wordt. Het blijkt echter wel hoe moeilijk dat is bij twee kerken van verschillende grootte en structuur. Het mag hier nog wel eens worden ge zegd, dat het verheugend is, dat de meest principiële uitspraken in de vergadering steeds de toets der waarachtigheid aan legden, ook al werd het woord als zoda nig niet genoemd. Waarachtigheid ten aanzien van eigen geaardheid; waarach tigheid ten aanzien van de betekenis van het kerklidmaatschap, dat noch over-, noch onderschat mag warden. Waarach tigheid ook in de verhouding tot andere kerken en organisaties met wie de Broe derschap zich verbonden weet. Ook in onze tijd zullen het pleidooi voor inner lijke waarachtigheid zowel persoonlijk als qua gemeenschap en „rekkelijk heid" niet zonder elkaar kunnen. Daar om kan onze Kerkorde niet alleen re gels, maar ook wenselijkheden uitspre ken. Daardoor ook hoort men ten on zent telkens de opvatting verdedigen, dat de persoonlijke beslissingen ten aanzien van, het lidmaatschap van en de vriend schap voor een kerk niet moet worden overwoekerd door regelingen, die meer van de kerk uit, dan van de persoon uit denken. Ook tussen „rekkelijkheid" en mondigheid is een relatie! Reeds een ton voor Suriname. De aktie 3 x 35 ten bate van het dia- conessenwerk in Suriname heeft in de eerste week na de TV-uitzcnding een op brengst gegeven van f 100.000,-. Van alle kanten stromen de giften binnen en ook de toezeggingen. Verheu gend is het feit. dat vele scholen en ook fabrikanten zich spontaan hebben opge geven om aan de aktie hun medewerking te verlenen. Het gironummer van de aktie is 35.35.35 ten name van Vriendenkring Diakones- senarbeid in Suriname, te Utrecht. HERVORMD AMERSFOORT ONS GEMEENTEBLAD In het hervormde weekblad voor Amersfoort en ook in het gemeen teblad van de (vrijzinnige) buiten gewone wijkgemeente aldaar (Jo- hanneskerk) stonden de volgende stukjes van resp. ds J. Swijnen- burg namens de Centrale kerke- raad en ds E. van Loenen namens de vrijzinnige groep, die wij in verband met de doorvoering van de omzetting van noodvoorzienin gen in buitengewone wijkgemeen- ten volgens het besluit van de Gene rale Synode overnemen. In Amers foort is de instelling van een bui tengewone wijkgemeente voor de vrijzinnige „minderheidsgroep" op broederlijke wijze geregeld.. Dat mag blijken uit deze stukken. J. Swijnenburg: Van noodbewoner tot huisgenoot. De Centrale kerkeraad heeft in zijn vergadering van de 22e januari een be langrijk besluit genomen. Hij heeft na melijk de beslissing laten vallen, de ge meente van Vrijzinnige Hervormden, be ter bekend als de „Johanneskerk", op te nemen in het verband met de Hervorm de gemeente Amersfoort als buitenge wone wijkgemeente. Geheel nieuw was deze zaak voor ons niet, zoals allen kunnen weten, die al langer hebben meegeleefd met hetgeen in onze gemeende gebeurt. Vele jaren gele den is deze zaak al in bespreking ge weest, heel wat vergaderingen zijn daar over gehouden, en veel geduld en wijs heid .was nodig om te begrijpen van weerszijden wat aan een beslissing als thans genomen is, kon vastzitten. Maar tot dusverre is een dergelijk besluit nog niet genomen; men heeft het niet aan gedurfd om samen met deze gemeente een geheel te vormen in Amersfoort, ter wijl elders een dergelijke bijeenkomst of gemeenschap werd gesloten of gevormd. Men verstond daar, wat nu door de meer derheid van onze kerkeraad ook begre pen werd, dat men door dit besluit geen nadeel behoefde toe te brengen aan het belijdend karakter van de kerk als zo danig, of aan het evangelie, dat jaren lang in gehoorzaamheid aan de Schrift door vele predikanten werd en wordt ge bracht. De Generale Synode en de Provinciale Kerkvergadering van Utrecht hebben dit indertijd al geweten, toen zij in de plaats van onze kerkeraad het wél aandurfden om deze gemeente als noodgemeente te aanvaarden en daarmee hun arbeid als deel van het werk van de hervorm de kerk te erkennen. Het stemt velen tot dankbaarheid, dat het nu ook zover is ge komen, dat onze kerkeraad het zelf erop wil wagen, met deze minderheidsgemeen te open en eerlijk samen te gaan leven. Het besluit kon niet met algemene stemmen worden genomen. Wij hebben respect en begrip voor hen, die alsnog de volledige erkenning van het bestaan van deze vrijzinnige prediking binnen onze gemeente niet voor hun rekening duiven te nemen. Zij hebben nu de taak, duide lijk te blijven getuigen waarom zij dit niet kunnen en zich de vraag te laten stellen, of dit verantwoord kan zijn. De buitengewone wijkgemeente staat voor de taak, ons te zeggen wat hun bij zondere opdracht binnen het geheel van een gemeente van Christus mag en moet zijn. En degenen die in onze gemeente deze gemeenschap aanvaarden en zich daarin verheugen, zullen alles moeten doen om dit tot een echt „welkom" te maken, en zich moeten beijveren de kri tiek van „rechts" en „links" in de ge meente te brengen onder de tucht van het evangelie, dat ons nu allen tot de or de gaat roepen, waar ieder met zijn bij zondere taak gaat beginnen en wij met hetgeen ons gezamenlijk aangaat. Hartelijk welkom, na jaren van schei ding, mogen we u toeroepen, als predi kant, kerkeraad en leden van de Jchan- nèskerk. Welkom in onze kerkeraad, ker kelijke organen, gezamenlijk gebed en gezamenlijk overleg. God roept, en wat de mensen scheidt, dat zij geen schei ding meer. Zijn liefde houdt ons allen saam, en samen met den Heer. Moge het besluit, misschien later nog meer dan vandaag, genomen blijken te zijn tot blijvende geestelijke zegen voor de hervormde gemeente van Amersfoort. E. v. L.: Opname in de Hervormde gemeen te. Vrijdagavond nam de centrale kerke raad het verblijdend besluit om onze Jo hanneskerk als buitengewone gemeente op te nemen in het verband van de her vormde gemeente hier ter plaatse. Zoals vanzelf spreekt verblijden wij ons ten zeerste over dit besluit. Een scheiding, die langer dan een halve eeuw heeft be staan, is hiermee te niet gedaan. Hier mede is tevens voorkomen, dat in de na bije toekomst twee volwaardige hervorm de gemeenten hier naast elkaar zouden bestaan. Wij zijn dankbaar, dat de centrale ker keraad heeft willen uitspreken, dat zij ook de verantwoordelijkheid voor het werk van en !n de Johanneskerk wil aan vaarden. Gaarne willen wij daar tegen- ever onze medeverantwoordelijkheid voor het geheel van de gemeente op ons nemen. Wij vertrouwen dat in het samen spreken, bidden en handelen de band met de andere wijkgemeente zal groeien. Ook verheugt het ons, dat althans in principe en als begin aan' een geestelijk éénrichtingsverkeer een einde komt. ïn een vruchtbaar contact kan zowel de verscheidenheid als de eenheid der ge meente tot zijn recht komen. Wij danken Gpd, dat Hij ons hiertoe heeft willen leiden! De heren H. Klein Velderman, fabri kant en H. F. Klein Velderman, construc teur, beiden wonende te Holten, hebben opgericht het constructiebedrijf en Ma chinefabriek Universal N.V., gevestigd te Holten. Het bestaande bedrijf wordt hiermede omgezet in een N.V. De vennootschap heeft ten doel het vervaardigen en/of de handel in machi nes ten dienste van de gladheidsbestrij- ding, wegenbouw- en landbouwmachi nes, hydraulische installaties en trans- portmaterieel, de fabrikage van metaal- en/of andere constructies, daaronder be grepen het uitvoeren van alle werkzaam heden, welke met het vorenstaande ver band houden, zomede het deelnemen in en/of het beheer voeren over an dere ondernemingen mét soortgelijk en/ of aanverwant doel, alles in de ruimste zin van het woord. Het maatschappelijk kapitaal der ven nootschap bedraagt vijf honderd duizend gulden, verdeeld in tien prioriteitsaande len, elk groot eenhonderd gulden en vier honderd negenennegentig gewone aande len elk groot eenduizend gulden. Hiervan zijn geplaatst en volgestort alle prioriteitsaandelen en eenhonderd- negenenveertig -gewone aandelen. In het kapitaal wordt deelgenomen door de heer H. Klein Velderman voor tien prioriteits aandelen en 148 gewone aandelen en door de heer H. F. Klein Velderman voor één gewoon aandeel. De heer H. Klein Velderman is tot direkteur benoemd. In de vorige week vrijdagavond in café „De Waag" door de aid. Holten- Rijssen van de Boerenpartij belegde openbare vergadering heeft de heer Jeh. v. d. Brake te Elspeet, voorzitter van de Gelderse afdeling en lid van de Provinciale Staten van Gelderland voor de Boerenpartij, gesproken over het on derwerp: „Problemen rond het agrari sche bedrijf". Steeds weer, aldus spreker, heeft men het over het „probleem van de kleine boer". Dat er zo links en rechts wel eens moeilijkheden zijn, die om een oplossing vragen, is bekend, maar een probleem is er zeer beslist niet. Het grootste pro bleem is het overtollige ambtenaren korps, dat onder het bewind van minis ter Biesheuvel alleen op het departement van Landbouw en Visserij groeide van 8760 tot 9611. Dat er een ambtenaren korps nodig is. weet ieder weldenkend mens, maar als men gaat spreken van een „leger", dan is er iets niet in orde. De Boerenpartij weet ook zeer wel, dat er ambtenaren nodig zijn in onze geordende staat. De Boerenpartij is beslist niet tegen wet ten en bepalingen, maar keert zich fel tegen wetten en bepalingen, die overbo dig zijn. De Boërenpartij wil geen vrijheid in ongebondenheid, maar wel een zo groot mogelijke vrijheid. Men wil als boeren meer te zeggen hebben. Thans wordt Vorige week vrijdag is in het St. Elisa beths- of Groote Gasthuis te Haarlem op de leeftijd van 34 jaar nog onverwacht overleden de heer mr F. Stam, ambte naar ter provinciale griffie van Noord- Holland, tevens secretaris van de com missie voor gebiedswijziging, als be doeld in de wet op de geneesmiddelen voorziening, in genoemde provincie. De heer Stam was in Holten geen on bekende. Hoewel geboren en getogen op da Borkeld in de gemeente Markelo, was hij op Holten georiënteerd, waar hij ook de School met de Bijbel aan de Sta tionsstraat heeft bezocht. De Arjos in Holten heeft hem als voorzitter gekend, terwijl hij in dezelfde tijd ook deel uit maakte van de Holtense jeugdgemeente- Na bedoelde school té hebben doorlo pen bezocht hij de bijzondere Ulo-school te Rijssen en het christelijk lyceum in Almelo. Na het behalen van ligt diploma gymnasium vertrok de heer Stam naar Amsterdam, waar hij aan de Vrije Uni versiteit rechten ging studeren. In 1956 slaagde hij aldaar voor het doctoraal examen. Kort daarop aanvaardde mr Stam bij de N.V. Amsterdamse Levens verzekeringsmaatschappij „Amstleven" een funktie als bedrijfsjurist. Meer be vrediging vond hij evenwel in de werk kring. welke hij tot zijn verscheiden heeft gehad. Dinsdag j.l. heeft onder grote belang stelling de teraardebestelling plaats ge had op de Nieuwe Begraafplaats te Hol ten. Tevoren werd een rouwdienst ge houden in het gebouw „Rehoboth", wel ke onder leiding stond van de Haarlemse gereformeerde predikant J. C. W. van 't Hoff. Vóór de aanvang van deze dienst speelde de organist, de heer D. J. Schup- pert, het bekende gezang: „Vaste rots van mijn behoud". De voorganger hield een toespraait over: Jesaja 41 10 en 13. zonder ons over onze belangen beslist door „plannenmakers" in Zwolle, Arn hem en Den Haag. De Boerenpartij is niet tegen ruilver kaveling, maar verzet zich hiertegen met man en macht als men met verkaveling beoogt opruimen van kleine boeren. Een bedrijfje van 5 hectare heeft nog moge lijkheden voldoende als de eigenaar die maar niet ontnomen worden door moed willig opgelegde zware lasten. Men wil de Boerenpartij ook altijd graag in de schoenen schuiven, dat ze te gen de coöperatie is. Ook dit is beslist niet waar. Wel is de Boerenpartij tegen coöperaties, die gebonden zijn aan een combinatie van 7 of 8 of soms nog meer fabrieken. In zulke gevallen verdwijnt de concurrentie en blijft het niet bij een nummer op de melkbussen, maar wordt de boer ook zelf een nummer. In Drente is een vergevorderd plan in voorbereiding om te komen tot een zui velfabriek voor de hele provincie (DO MO te Beilen). Men is, zo zegt men te gen de boeren, niet verplicht om hiervan lid te worden of de melk te leveren. Dit klinkt natuur ijk heel royaal, maar deze royaliteit heeft geen enkele waarde, om dat men nergens anders terecht kan. Aan het slot van zijn betoog stond de heer v. d. Brake nog stil bij het opoffe ren van goede cultuurgrond ten behoeve van de recreatie, de baatbelasting, het saneringsfonds (vernietigingsfonds!!) en het Landbouwschap. De heer H. W. van Schooten, die bij verhindering van voorzitter Averesch te Rijssen, de leiding van deze door pl.m. 60 vrije boeren bezochte vergadering had, sprak een woord van dank tot de spre kers en hij riep de boeren op om zich aan te sluiten bij de Boerenpartij om samen de strijd te voeren tegen ambte narij en staatssocialisme. Terwijl de kist werd uitgedragen werd het koraal „Als ik eens van d' aarde scheide" gespeeld. Op de begraafplaats werd namens het provinciaal bestuur van Noord-Holland en het personeel van de eerste afdeling der griffie het woord gevoerd door de heer mr M. van Manen, chef dier afde ling, en tevens loco-griffier, die verge zeld was van een aantal collega's van de overledene. Nadat mr Van Manen woor den van troost tot de familie had ge sproken, schetste hij de heer Stam als een rustige en plichtsgetrouwe mede werker, waaraan ter griffie zeer goede herinneringen zullen worden bewaard. Deze ambtenaar, aldus spreker, was geen man, die voor zijn eigen moeilijkheden veel aandacht vroeg. Hij trachtte alles wat op hem aankwam zoveel mogelijk zelf te verwerken. Tot het laatst toe heeft hij zijn werk in alle getrouwheid ver richt, vaak onder zeey moeilijke om standigheden. De heer Van Manen vond het zinvol de heer Stam juist in Holten te begraven. Daar heeft hij zijn jeugd doorgebracht on de landelijke omgeving had een grote plaats in zijn hart gehou den. In eigen land genoot de heer Stam toch maar het liefst van zijn vakantie in de omgeving van Holten. Vervolgens sprak ds Van 't Hoff het Apostolicum uit. Een zwager van de overledene bedankte voor het grote me deleven, dat mevrouw Stam-Burgler en haar familie mochten ondervinden.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 5