(f'irU ^^Oroege lenteboden Ontspanningsavond O.L.M. Bathmense P.J.G.O. bracht goed toneel Ouderavond Openbare Kleuterschool Plattelandsvrouwen bezichtigden B.B.-commandopost EN DIT BLRD Kredietmogelijkheden voor de Borgstellingsfondsen voor de Middenstand verruimd Hulp voor de Groesbeekse Tehuizen V rouwen-W ereidgebedsdaj°r Schaakuitslagen I Vlees is goed, maar kaas of ei ook! Z&terdag 27 februari 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD De vorige week vrijdag hield de afde ling Holten van de O.L.M. haar jaarlijkse ontspanningsavond voor leden en geno digden in Amicitia, waaraan de toneel club van de vereniging „Jong Bathmen" haar medewerking verleende. In zijn welkomstwoord wees de voor zitter, de heer J. W. Wesseldijk, o.m. op de vruchten, die de organisatie voor de boer afwerpt en vestigde daarbij de aan dacht op het landbouw- en huishoud- onderwijs en het voortgezet landbouw onderwijs. Doelende op een vergadering van andere agrariërs, die op hetzelfde moment elders in een zaal gehouden werd, vestigde hij de aandacht cp de noodzaak van eensgezindheid onder de boeren, vooral ook met het oog op de ont wikkeling in de E.E.G. JAARVERSLAG Door de secretaris, de heer J. G. Ruiter kamp, werd hierna een uitvoerig jaar verslag uitgebracht, waaraan wij het vol gende ontlenen: 1964 is voor de boer een gunstig jaar geweest. Wat betreft het weer was het wel uitzonderlijk goed te noemen. Ook t.a.v. de veehouderij kon een opti mistisch geluid worden gehoord, niet al leen de melkprijs, doch op de opbrengst van gebruiksvee zowel als van slachtvee was goed te noemen. Ook wat betreft de varkenshouderij is 1964 redelijk goed geweest, zowel voor de fokker als voor de mester. T.a.v. de pluimveehouderij moet gezegd worden dat deze tak van het bedrijf wel slecht tot zeer slecht is geweest. HET LEDENAANTAL Het ledenaantal der afdeling bedraagt momenteel 238, enige leden hebben be dankt wegens opheffing van het bedrijf, terwijl enkele anderen meenden te moe ten bedanken, daar volgens hen de con tributie te hoog is. Toch hebben zich ook weer een aantal nieuwe leden gemeld, waarmede de af deling zeer blij is. De sekretaris releveerde voorts de acti viteiten van het bestuur en afdeling, waaruit bleek dat het bestuur 12 keer in vergadering bijeen was geweest en dat er 2 algemene ledenvergaderingen werden gehouden, welke goed werden bezocht. I Onrustige Zenuwen? Mifnhardt's Zenuwtabletten In het gebouw „Irene" werd donder dagavond 25 februari de jaarlijkse ouder avond gehouden van de openbare kleu terschool. De voorzitter van de ouder commissie, de heer P. H. Cammeraat, heette de aanwezigen welkom. Dat de Herv. Kerk met twee afgevaardigden aanwezig was, werd bijzonder op prijs gesteld. Uit het grote aantal aanwezige vaders en moeders bleek duidelijk, dat men zeer met de school meeleeft. De voorzitter gaf een kort overzicht van de aktiviteiten van het afgelopen jaar. Het bestuur van de Coöp. Raiffeisenbank „Holten" werd door hem dank gebracht voor de gastvrijheid, die het de school geboden heeft toen er ruimte voor het derde klasje werd gezocht. Het was een noodoplossing overigens geen slechte waarvan dankbaar gebruik gemaakt is. Voor de Kolbewoners is het noodlo- kaal, dat in gebruik genomen is, een op lossing, omdat het gevaarlijk oversteken voor voel kleuters tot het verleden be hoort. Voorlopig moeten de school aan de Tuinstraat en het lokaal op de Kol nog als één geheel gezien worden onder leiding van mej. Post. Dat er voor beide scholen al weer een wachtlijst bestaat, rechtvaardigt, aldus de voorzitter, de hoop, dat er spoedig ruimte voor deze kinderen komt, zodat zij ook naar school kunnen. De grootte van de wachtlijst be paalt de urgentie, OUDERCOMMISSIE De aftredende leden van de oudercom missie, de dames Oolbekkink en Kna pen, werden door de hoofdleidster, mej. Post, hartelijk bedankt voor het vele werk, dat zij zo ongemerkt voor de kleu terschool gedaan hebben. Voor hen in de plaats werden gekozen de dames Meijer en Bronsvoort. De oudercommissie be staat nu uit de dames Bronsvoort, Meijer en Wierbos en uit de heren Cammeraat, G. T. Jansen en J. Calkhoven. De verloting in de pauze viel voor de kas van het ouderfonds zeer voordelig uit. Na de pauze begaven de ouders zich naar de Kleuterschool in de Tuinstraat, w&ar zij in de klas aan het werk wer den gezet, zoals overdag met hun kinde ren 'gebeurt. Dit programmapunt werd pas op het laatste moment bekend ge maakt. De leidsters, die hun idee ten uit voer wilden brengen, begrepen, dat dit experiment zou staan of vallen met de reakties van de ouders. Zij hebben zich echter enthousiast op hun opdracht het in groepswerk uitbeelden met allerlei materialen, van de onderwerpen boer derij en verkeer geworpen. Er heerste een bijzonder gezellige sfeer en er werden prachtige werkstukken sa mengesteld. Op deze wijze beleefden de ouders zelf eens hoe hun kinderen da gelijks bezig zijn. Al met al een gezellige avohd. BENOEMD Met ingang van 1 maart a.s. is tot tijde lijk onderwijzeres aan de O.L. Dorpsschool benoemd mej. J. H. L. Caro te Brummen. Overduidelijk bleek uit het verslag dat het bestuur talrijke malen op de bres heeft gestaan om de belangen van de Holtense boeren te behartigen. Belangrijk zijn ook de verzekeringsaan gelegenheden van de O.L.M. en wel met name de ziektekostenverzekering die zich dan ook in een steeds grotere belangstel ling mag verheugen. Ook het landbouwhuishoudonderwijs ondervindt in Holten steeds toenemende belangstelling. Indertijd is er veel moeite gedaan om de lagere landbouwschool als streekschool voor Holten te behouden, hetgeen niet is gelukt, misschien zijn we met de huishoudschool nog gelukkiger, hetgeen de tijd zal leren. Tenslotte wekte de secretaris op om de O.L.M. te blijven steunen. Hierdoor ge ïnspireerd zal het hoofdbestuur en Uw afdelingsbestuur de moed hebben om ook in het nieuwe jaar voor de belangen van de boerenstand in het algemeen en die van de leden in het bijzonder op te ko men, aldus de heer Ruiterkamp. Na dit huishoudelijk gedeelte was het woord aan de Bathmense dilettanten, die het bekend blijspel in 3 bedrijven geschre ven door Gerard Nielsen, naar het En gelse toneelstuk van Douglas Muri-ay Polly Perkins" goed op de planken brachten. Het is een stuk met veel liefdes perikelen en komische situaties, waar steeds hartelijker om werd gelachen. Het werd vlot gebracht en de spelers en speelsters waren stuk voor stuk voor hun taak berekend. De regie was in handen van de heer D. J. Groot Nibbelink, direc teur van de Coöp. Aankoop vereniging te Bathmen en de grimmering was door de heer H. Bessels uit Deventer, uitstekend verzorgd. Voorzitter Wesseldijk bracht hét gezel- shcap dan ook hartelijk dank voor het kostelijk gebrachte spel. In de pauze werd nog een kleine verloting gehouden. De afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft een zeer aktief bestuur, dat naast de maandelijk se huishoudelijke vergaderingen telkens weer excursies en cursussen voor haar leden organiseert. Zo werd er een hoedenopmaakcursus met aan het slot een hoedenshow gehou den, die in de jongste vergadering o.m. veel reden tot vrolijkheid gaf. Enkele dames, die een cursus als voor lichtster van de IZB (individuele zelfbe scherming) hadden gevolgd, hebben ge durende twee avonden de leden verteld over de gevaren van en de bescherming tegen atoombommen, waarna men woens dagavond gezamenlijk de ondergrondse provinciale commandopost van de BB in de Oranjestraat heeft bezichtigd. Het hoofd van de verbindingsdienst, de heer Pen uit Deventer, heeft de da mes in de catacomben van deze verdedi- gingspost, bij een eventuele atoomoor log, rondgeleid en hen o.m. verteld van de vele verbindingen die hier samenko men. Er zijn hier belangrijke preventieve maatregelen getroffen, zoals duidelijk bleek. Voor donderdag 4 maart staat er weer een bijeenkomst op het programma, waarin Zuster Loeff, verpleegster in al gemene dienst bij het provinciale Groene Kruis, zal spreken over de kankerbestrij ding. Een belangrijk onderwerp, dat ze ker aller aandacht verdient. tiéWt fi i t V l.sA> Van enkele plaatsen in ons gewest kon reeds gemeld worden dat er lammetjes geboren werden, moeder schaap en jon gen dartelen al in de wei. Dat zijn onmis kenbaar lenteboden, ofschoon de winterse dagen van de laatste week van februari nog niet bepaald hoopvol stemden. Toch heeft men o.a. in modekringen reeds de finitief met de winter afgerekend en staat alles in het teken van de vrolijke, jonge voorj aarsmode. Dat is een kolfje naar de hand van onze winkelzaken die het kwakkelweer van winter '64-'65 gaarne zo spoedig mo gelijk willen afschrijven. Vlotte jurkjes, praktische pakjes, mooie mantels en wat dies meer zij zijn langzamerhand weer te kust en te keur voorhanden. De dagen lengen en de vorst zal wel niet meer strengen, we gaan het voorjaar tegemoet. De kalender wijst het aan en ook de natuur spreekt reeds een woordje mee. Het seizoen waarin het weer dubbel zoveel „dag" is als in het gure jaargetijde dat we nu weer achter ons laten, is in aantocht. Het staat vast dat onze goedgeklede vrouwen en meisjes weer een feestelijk modegebeuren tegemoet gaan. In de Nederlandsche Staatscourant van 12 februari jongstleden is de kredietbe schikking midden- en kleinbedrijf 1965 gepubliceerd. Bij deze beschikking zijn ook de kre dietmogelijkheden voor de borgstellings fondsen verruimd. Tot zover konden de fondsen in kre dietbehoeften van de middenstand voor zien tot bedragen van maximaal f7500,- per geval, Dit maximum is nu verhoogd tot een bedrag van f 10.000,-. Dit betekent, dat middenstanders voortaan in gevallen waarin zij niet zelf of met behulp van hun bankrelatie in hun kredietbehoeften kunnen voorzien, een beroep op ons fonds kunnen doen ter verkrijging van een krediet van maximaal f 10.000,-. Het krediet wordt slechts verleend voor zakelijke doeleinden. Enige hiervan zijn: vervanging of uit breiding van de inventaris, aankoop van machines, verbouwing van het bedrijfs pand, aanvulling van de voorraad, ver betering van de liquiditeit etc. De aflossing wordt aangepast aan de mogelijkheden en de aard van het te fi nancieren object. De rente bedraagt in de meeste gevallen twee procent, soms Voor werkzaamheden, welke doorgaans tot de taak van de banken behoren, blijft de betrokkene aangewezen op zijn rela tie met de bank zijner keuze. Nadere mededelingen over het boven staande worden gaarne verstrekt door de Stichting Borgstellingsfonds voor de Middenstand voor Salland en Omstreken te Zutphen. Iedere dag wendt men zich tot de Ne derlandse Centrale voor Practische Hulp verlening (Groesbeekse Tehuizen) met het verzoek een kind of een volwassene op te nemen in een van de 14 Tehuizen en gezinspaviljoens, die van deze Prote stantse instelling te Groesbeek uitgaan. Kinderen, die de veilige beschutting van het ouderlijk huis moeten ontberen: vol wassenen, die gehandicapt zijn naar li chaam of geest of in sociaal opzicht; lang durig zieken, die vaak reeds jaren aan hun ziekbed zijn gekluisterd, en voor wie een passende verpleging thuis niet langer mogelijk is. Deze allen vinden in de Groesbeekse Tehuizen rust, werk en naar wij hopen wat geluk. Maar van de 350 aanvragen per jaar moet een groot gedeelte worden afgewezen wegens plaatsgebrek. Daarom wil men deze arbeid in Groes beek financieel verder helpen, zodat uit bouw van het werk voortgang kan vinden. Tot dat doel zal er in de week van 1 tot 6 maart ook in onze gemeente een open bare inzameling worden gehouden. Veel is er nodig, geeft dus met gulle hand. Sn als U kunt en wilt, helpt dan met deze collecte en meldt U bij mevr. W. Israël- Hofmeijer, Pastoriestraat 44. Men schrijft ons: Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar de Vrouwen-Wereldgebedsdag wor den gehouden op de eerste vrijdag in de lijdensweken, n.l. op vrijdag 5 maart a.s. Over de gehele wereld zullen op deze dag weer miljoenen Christen-vrouwen en -meisjes zich verenigen in gebed, om te bidden voor de vele noden, die er in de wereld zijn. De liturgie is samengesteld door mevr. Jesse Jai McNeil, de vrouw van een ne ger-predikant uit Noord-Amerka. Het onderwerp van de liturgie is: „Wat verlangt God van de mens?" In deze dienst wordt een collecte ge houden voor verschillende zendingsdoel einden. We hopen, dat vele vrouwen en meis jes uit onze gemeente zullen deelnemen aan deze bijeenkomst, die gehouden zal worden in het gebouw „Irene", 's avonds om 8 uur. Het Comité. De uitslagen van de donderdagavond 25 februari in hotel Holterman gespeel de schaakwedstrijden voor de onderlinge clubcompetitie van de schaakclub „De Pioniers" luidden als volgt: C. van Geerestein-Mevr. Hol 1—0 A. J. C. Brands-H. H. J. Stukker 01 A. Stukker-G. J. Hoeve V<-Y> J. Steenbergen-W. D. Koopman 1 F. Groenewoudt-J. P. Poll Jonker Jr. 1—0 H. Roelofs-P. H. van Doom 1o G. J. Kromdijk-F. J. Hol De schaakclub „De Pioniers" mag zich in een toenemende belangstelling voor al ook van de zijde van de jeugd ver heugen. Er traden weer enkele nieuwe leden toe, die op de clubavond donderdag in hotel Holterman direct hun partijtje meespeelden. De uitslagen waren als volgt: W. D. KoopmanP. F. van Doorn 1-0; A. Stukker—H. H. J. Stukker 0-1; C. van Geerstein—A. J. C. Brands 1-0; J. P. Poll Jonker Jr.—H. Roelofs 0-1; B. van Beek—F. Groenewoudt 1-0; J. Steenber genG. J. Kromdijk 1-0; P. F. van Doorn B. van Beek 1-0 en J. Broers—H. Heu- sinkveld, afgebr. een half procent boven het promesse-dis conto van de Nederlandsche Bank. De kredieten worden op aanwijzing van het fonds verstrekt door één door het fonds gekozen kredietgeefster. Wij menen hierbij nog uitdrukkelijk te moeten opmerken, dat dit geschiedt bij wijze van een, als regel in gelijke ter mijnen af te lossen, voorschot dus niet in rekening-courant. Of de vleesprijzen laag zijn of hoog, kaas en eieren zijn altijd goedkoper. We behoeven kaas en ei (en ook vis) echt niet te beschouwen als een soort tweederangs vleesvervanging. Zij zijn volwaardige le den van ons levensmiddelenassortiment. Evenals vlees leveren ze ons voedingsstof fen, die nodig zijn voor ons lichaam: o.a. eiwitten en voedingszouten. Een aantal kaas- en eiergerechten weet iedereen wel klaar te maken, maar om veel variatie te vinden zal vaak moelijker gaan. Probeert u daarom de onderstaande recepten eens. Recepten voor 4 personen: Kaaspannekoek met selderij 100 g (1 kopje) bloem, 2 eieren 2 dl melk, 200 g belegen kaas, 1 eetlepel boter of margarine, 1 bosje selderijgroen, zout. De bloem met wat zout zeven. De eieren erin breken. Een deel van de melk er bij schenken en vanuit het midden, al roeren- Ie, een beslag maken. Het beslag verdunnen met de achter gehouden melk. De selderij wassen en fijnsnijden. De kaas in blokjes snijden. rn een koekepan de boter of margarine .heet laten worden en de helft van het öeslag in de pan gieten. Daarop de helft van de kaas strooien, dan alle selderij en de rest van de kaas. De rest van het be slag erover verdelen en de pannekoek zachtjes bruin en gaar bakken. De koek met behulp van een deksel keren en de andere kant bruin bakken. De pannekoek zo vlug mogelijk opdie nen. Rijst met kaas en uien. 400 g rijst, 1 water, 2 bouillon blokjes of een stukje van een bouillonta blet, kg uien (een of meer teentjes knoflook), 25 g (2 eetlepels) boter, margarine of olie, 150 g geraspte kaas. De uien (en knoflook) schoonmaken. De uien fijnsnijden (de knoflook in een braad pan fijnwrjven). De uien in de hete boter, margarine of olie lichtbruin bakken. De rijst toevoegen en onder omscheppen even meebakken. Het water toevoegen en het geheel aan de kook brengen. De rijst in 30 minuten gaar koken. De rijst even droogstomen en de geraspte kaas erdoor mengen. Een fris slaatje van rauwe groente erbij geven. Gekookte eieren met appel en kerriesaus 4 eieren, 1 stevige appel, 1 eetlepel boter of margarine, Vz 1 water of bouillon, 50 g (4 eetlepels) boter of margarine, 35 g (5 eetlepels) bloem, Yz eetlepel kerrie, zout (aroma). De eieren 8 a 10 minuten koken, pellen en warm houden. 3 eetlepels boter of mar garine laten smelten, de kerrie even erin fruiten. De bloem toevoegen en geleidelijk de bouillon erbij schenken» De -massa steeds gladroeren. De saus even laten doorkoken en op smaak afmaken met zout (aroma) en eventueel nog wat ker rie. De appel schillen, boren en in 4 of meer plakken snijden. 4 plakken appel in de rest van de boter of margarine aan weerskanten lichtbruin bakken. Eventuele restjes appel raspen en in de saus ver werken. Van de eieren een kapje afsnij den, zodat ze stevig kunnen staan. De kapjes zeer fijn snijden en eveneens door de saus roeren. De plakken appel in een schaal leggen, daarop de eieren zetten en de kerriesaus erover schenken. Dit gerecht kan gegeven worden met gebakken of gekookte rijst of als hapje bij de broodmaaltijd op een geroosterd sneetje brood. Eier-pindakaasragout 4 eieren, Yz 1 water of bouillon van vlees of een bouillontablet, 4 eetlepels pindakaas, een stukje ui, 2 eetlepels boter of margarine, 30 g (4 eetlepels) bloem, worcestershiresaus of sojasaus, zout (to matenketchup of sambal oelek). De eieren in 10 minuten hard koken, pellen en in parten of stukjes snijden. Het stukje ui schoonmaken, kleinsnijden en in de boter of margarine fruiten. De pinda kaas en de bouillon toevoegen en het ge rei zachtjes (onder roeren) aan de kook brengen. De bloem aanmengen met een paar lepels water en de saus ermee binden. De eieren door de saus roeren. De ragout op smaak afmaken met een een paar druppels worcestershiresaus of sojasaus (en tomatenketchup of sambal oelek) en zonodig wat zout. De ragout geven bij gekookte rijst of aardappelen en bijvoorbeeld savooiekool, winterwortel, boontjes of spinazie of een groenteslaatje.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 3