MsssrlitÉtfflg aan ouders van blinde sleehtsiende kinderen De heer J. J. ter Horst na ongeval overleden opbreagst VOETBAL Pechpakket reserve-onderdelen voor saellle hülpverlening van groot belang Sterk gestegen belangstelling voor Sfindie verkeuden De Ronde van Nederland Schietwedstrijden Pioniers wonnen in ffederlandse militairen ingeënt tegen 1-grisp ie eerste viool Zaterdag 27 februari 1965 HOT/PENS NTEUWSBEAD Het ligt in het voornemen van het clir. instituut voor blinden en slechtzienden „Bartiméus" te Zeist om evenals in voor gaande jaren provinciegewijze een bijeen komst te beleggen voor ouders van blinde en slechtziende kinderen. Voor de provincies Overijssel, een deel van Drente en een deel van Gelderland zal di.t samenzijn plaats vinden op zater dagmorgen 6 maart 1965 om half 11 in één der zalen van hotel Gijtenbeek, Sta tionsplein te Zwolle. Deze bijeenkomst is niet slechts bedoeld voor ouders die een kind hebben, dat het instituut bezoekt, maar zeker ook voor hen, die thuis een 'kind hebben dat blind is of een beperkt gezichtsvermogen heeft. Het gaat om kinderen van zeer jeug dige leeftijd af tot ca. 13 jaar. Veel ouders zijn niet in voldoende mate op de hoogte van de opleidingsmogelijkheden, die er voor deze kinderen zijn. Hierdoor zouden wellicht velen de kans missen, zo niet op een voldoende lagere-school-opleiding, dan toch op een vervolg- Of vakopleiding, die rekening houdt met de handicap. Over de mogelijkheden die er zijn bij het chr. instituut „Bartiméus" zal op deze bijeenkomst voorlichting gegeven worden door de daar aanwezige instituutsstaf. Het bezoek is geheel vrijblijvend. Voor doorverwijzing van niet-geestverwanten naar andere instituten kan eventueel wor den zorggedragen. Voor ouders van een blind of slechtziend kind, die niet in de gelegenheid zijn de bijeenkomst te bezoe ken, bestaat de mogelijkheid om een be zoek te vragen, aan één der maatschap pelijk werkers voor het ontvangen van in lichtingen thuis. Een brief naar afd. Maatschappelijk werk van bovengenoemd instituut is dan voldoende. (oudste direkteur van Kon. Jutefabriek Rijssen) Dinsdag j.l. .is in het Prinses Irene-zie- kenhuis te Almelo op 82-jarige leeftijd overleden de heer J. J. ter Horst, oudste direktielid van Ter ITorst en Co. N.V. Kon. Jutefabrieken te Rijssen. De 'heer Ter Horst overkwam enkele dagen geleden op de Geskesdijk een auto- ongeluk, ten gevolge waarvan hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Als jutefabrikant heeft hij veel gedaan in het belang van de Rijssense inwoners! Eén van de belangrijkste gebeurtenissen in het leven van de heer Ter Hors't was wel de opening van het nieuwe fabrieks complex De Bijvank in 1924. Ook bij de opening van het nevenbe- drijf in Holten betoonde de heer Ter Horst zijn belangstelling en de ontwikke ling hiervan had zijn voortdurende aan dacht. De heer Ter Horst werd in 1950. offi cier in de Orde van Oranje-Nassau we gens zijn verdienstelijke werkzaamheden op maatschappelijk, economisch en cul tureel terrein. Ter gelegenheid van de herdenking van het 125-jarig bestaan van het bedrijf werd hij benoemd tot ere-bur- ger van Rijssen. De heer Ter Horst is tevens .mede-oprichter van de kamgaren- fabriek. Op politiek gebied heeft de heer Ter Horst vele aktiviteiten ontplooid. In 1918 werd hij gekozen tot lid van de gemeen teraad van Rijssen, terwijl hij van 1927 tot 1941 het wethouderschap in deze ge meente heeft vervuld. De teraardebestelling zal plaats heb ben op zaterdag 27 februari a.s. om 13.15 uur op de Algemene Begraafplaats Het Lenfert te Rijssen. looie De door het Holtense Comité gehouden verkoopaktie van kinderpostzegels „Voor het kind" heeft f.1057,29 opgèbracht. (vo rig jaar f 933,46). Het comité zegt allen hartelijk dank, die zegels hebben gekocht en hierdoor hebben meegewerkt aan het behalen van - dit mooie resultaat. Het samenzijn belooft een prettig en ongedwongen karakter te hebben, waarin het gezelligheidselement niet zal ontbre ken. PROGRAMMA 4.15 uur (1) 3 uur (1) 3 uur (2) 2.30 uur (1) 2.30 uur (2) 12.30 uur (2) 12 uur (1) Zaterdag 27 februari 1965: Holten aDES a L. Holten bHector c RKSV b—Holten c Zondag 28 februari 1965: Holten 1—Bon. Boys 1 Almelo 5Holten 2 RV 2—Holten 3 Holten 4Omhoog 3 De prognoses van onze sportmedewer- ker staat achter de wedstrijden vermeld! De wedstrijden voor ons le en 4e elftal en voor de juniorenelftallen a en b wor den zeer spannend als men de standen per 14 februari j.l. bekijkt. AAN DE SLAG Wij hopen dat allen weer flink aan de slag zullen gaan, want dé lange rust periode heeft velen zeker geen goed ge daan. Geen bier en beslist minder roken, dan komt iedere speler fit in het veld. Zet 'm op jongens, dan zal het waarachtig wel gaan. STANDEN Eerste klasse, A: gesp. punt. Victoria 1 12 19 Unisson 1 12 18 Haarl. Boys 1 12 14 Rood Zwart 1 12 13 Bon. Boys 1 12 12 SOS 1 12 12 Holten 1 12 11 RKSV 1 12 10 DTO 1 12 9 VSV 1 12 2 Derde klasse, F: Tubantia 4 12 22 W'school 3 12 19 Hengelo. 5 10 12 Achilles 5 11 12 Holten 2 10 10 MVV 4 10 10 Delden 2 10 7 BWO 4' 11 7 Almelo 5 11 5 Borne 4 9 2 Derde klasse, G: De Zweef 3 10 18 Almelo 4 10 14 Haarl. Boys 2 10 13 Rietvogels 3 10 11 Nijverdal 2 10 10 SOS 2 io 10 Holten 3 10 6 RKSV 2 10 5 RV 2 io 3 Vierde klasse, O: Omhoog 3 8 14 Holten 4 8 13 Haarl. Boys 4 8 10 Wierden 3 8 9 Eornerbroek 3 8 2 RV 3 8 0 Junioren: Groep I, O: Holten a 11 18 Hulz. Boys a 8 16 DES b 10 16 Excelsior b 8 8 De Zweef b 10 8 SDOL a 9 7* Nijverdal a 10 6 Haarl. Boys b 8 3 Sportcl. R. a 10 0 Groep ÏI, R: Holten b 10 18 Vesos a io 16 Nijverdal b io 15 SOS a 10 13 SDOL b 118 DES d 12 6 Haarl. Boys d 9*2 SVVN c 10 2* Groep III, R: Nijverdal. c 10 20 RV b io 15 Holten c 10 13 Enter c 10 12 Haarl. Boys e 10 12 SVVN e 10 4 SDOL c 10 2 De Zweef e 10 2 9 De Wegenwacht van de ANWB on dervindt gedurende de weekends steeds grotere moeilijkheden met het verkrij gen van onderdelen voor hulpverlening aan gestrande automobilisten. Dit is een gevolg van de ook in het garagebedrijf doorgevoerde vijfdaagse werkweek en van de grotere verkeers drukte op zaterdagen en zondagen dooi de toeneming van het autobezit in de particuliere sector. Reeds nu is op veel wegen de verkeersintensiteit op zater dagen en zondagen vele malen groter dan op een gemiddelde werkdag. De stij ging van het aantal pechgevallen is even redig aan de toeneming van de verkeers drukte. Vooral nu steeds meer bedrijven tijdens de weekends niet meer voor on derdelen-leverantie beschikbaar zijn, gaat bij hulpverlening veel tijd verlo ren met het zoeken naar voor de repa ratie noodzakelijke onderdelen. De ANWB heeft daarom nagegaan in hoeverre de automobilist zélf tot een snellê hulpverlening kan bijdragen. Het in de auto aanwezig hebben van enkele eenvoudige onderdelen, die dan door de Wegenwacht kunnen worden benut bij het opnieuw rijklaar maken van de ge strande wagen, kan de hulpverlening in grote mate bespoedigen. De ANWB heeft daarom in samenwer king met de Bond van Garage- en Aan verwante Bedrijven, BOVAG, een pech pakket van reserve-onderdelen samenge steld, dat iii ca. 90 pet. van de plotseling langs de weg optredende storingen uit komst zal kunnen bieden. Deze onderde len zijn zodanig gekozen, dat de aan schaf voor geen enkele automobilist fi nanciële bezwaren kan opleveren. Het pechpakket dient te bestaan uit een ventilator-riem, een set contact-pun ten, een condensator, één bougie, een stel koolborstels voor de dynamo, een doosje zekeringen en een set reserve lampen. Ook dient in de auto aanwezig te zijn: crick, wielsleutel, reservewiel en handgereedschap. Uiteraard moeten al deze onderdelen geheelzijn aangepast aan het type wagen, waarvoor deze zijn ^öereno eder DAMPO bestemd. De kosten van een dergelijk pechpakket zullen, afhankelijk van het wagentype, variëren van f 20,- tot f 30.-. Een groot deel- van de storingen, die langs de weg onverwacht optreden, kan door de automobilist, na eenvoudige in structie, ook zélf worden verholpen. De ANWB organiseert daartoe sinds 1960 de cursus „Pech Onderweg", die in vier avonden de automobilist wegwijs maakt in het zelf opzoeken en verhelpen van eenvoudige autostoringen. De ANWB verwacht dit jaar een re cord aantal van meer dan 10.000 inschrij vingen voor deze cursus. Tot nu toe heb ben reeds meer dan 40.000 automobilisten de cursus „Pech Onderweg" gevolgd. De ze cursus wordt momenteel in 23 steden gegeven. Als instructeurs treden wegenwachten en technochefs op, die, beter als geen an der, de praktijk van de reparatie langs de weg en de plotseling optredende sto ring hebben meegemaakt. „Pech Onder weg" wordt geïnstrueerd met behulp van een personenauto, waarvan de deel nemers de door de instructeur aange brachte storingen zelf moeten proberen op te sporen en te verhelpen. Verder wordt gebruik gemaakt -van duidelijke tekeningen, opengewerkte modellen van ontstekings-onaerdelen en carburateurs en tal van kleinere auto-onderdelen. Doordat de deelnemende groepen klein zijn gehouden ten hoogste 25 perso nen krijgen de automobilisten alle kans het behandelde in praktijk te bren gen. Vooral -voor diegenen, die zich dage lijks in het verkeer bewegen en zij, die van plan zijn een langè buitenlandse reis te maken, kan het volgen van een cur sus „Pech onderweg" van groot belang zijn. WIELERSPORT De Ronde van Nederland, de jaarlijkse klassieker in de wielersport, zal op 13 mei a.sl ook door Holten komen. Men heeft ii.l. als route gekozen' de recreatie- weg om van Nijverdal naar Holten te ko men. Het tijdstip van het passeren is ge legen tussen 5.30 en 6 uur 's avonds. De uitslagen van de vorige weck vrij dag in zaal Vosman gehouden schietwed strijden voor de onderlinge competitie van de Schietvereniging „De Eendracht" lui den als volgt: Vuurbuks competitie groep A: G. Jansen 48 pnt. A. Lensink 47 pnt. G. Bannink 42 pnt. B. J. A. Aanstoot 35 pnt. Windbuks competitie G. Jansen 91 pnt. J. Haan 91 pnt G. Tuitert 90 pnt. A. Schuppert 90 pnt. Windbuks vrije baan: G. Jansen 35 pnt. J. A. Aanstoot 35 pnt G. Tuitert 34 pnt. J. Haan 34 pnt. TUSSENSTANDEN. Hier volgen enkele tussenstanden van déze competitie: Windbuks competitie: G. Jansen 91,2 pnt G. Tuitert 90 pnt. J. Haan 88,6 pnt. H. Paalman 87 pnt. G. Schuppert 86,8 pnt. Vuurbuks competitie groep A: J. Haan 41,1 pnt. G. Tuitert 40,4 pnt. A. Schuppert 39,8_ pnt. G. Jansen 39,6 pnt. Vuurbuks competitie groep B: G. Bannink 38,5 pnt. J. ten Dam 37,5 pnt. F. Sluiter 35,2 pnt. J. A. Aanstoot 35 pnt. Het tiental van de schaakclub „De Pio niers" behaalde in Rijssen een 7-3 over winning op het team van de plaatselijke schaakclub voor -de competitie van de 3e klasse A der TSB. De uitslagen aan de horden luidden: J. G. H. Kieven-W. D. Koopman H. P. Stoker-F. J. Hol A. Pauw-H. H. J. Stukker H. J. Fidder-H. Roelof s H. Jans-A. Stukker J. Pijffers-G. A. Brands J. Marra-A. J. C. Brands G. Troost-J. Broere Mevr. Hol en de heer C. van Geerestein behaalden een winstpunt door het niet opkomen van hun tegenstanders. 0—1 w-y» 0—1 0—1 1—0 0—1 1—0 Vi-Vi In het Walaarts-Sacrekamp van de Ko ninklijke Luchtmacht (nabij Bilthoven) is de militair geneeskundige dienst dins dag begonnen mét liet inenten van mili tairen tegen a-griep. De inenting geschiedt op basis van vrijwilligheid. door L. VAN SCHOOTEN 13) Hoofdstuk V TWEEDE VIOOL Had Sandra haar kleine triomf reeds in 't vooruit genoten in de dameskring, voor het gezin Van Santen braken dagen vol belevenissen aan, toen het boek, door de man en vader geschreven, uitkwam. Sandra was bepaald nerveus, toen het pakket van de Librye arriveerde en ze kon haast niet wachten tot Jaap thuis kwam, maar ze begreep, dat ze hém dit genoegen moest laten haar handen trilden toen ze het boek in handen hield en op het schutblad die twee woorden ge drukt zag staan „Voor Sandra". Spontaan omhelsde ze hem. „Voor Sandra", dat klonk toch nog heel anders dan „Aan mijn vrouw". „Jaap," zei ze, „ik ben nog nooit er gens zó blij mee geweest als met dit." „O", zei hij nuchter, „ik weet wel iets waarom ik nog honderd maal blijer was." „En dat was?" „Toen jij ja zei!" En ze wist dat hij het meende. Nu nog, nu ze zolang getrouwd waren, kon hij haar soms zitten aankijken, en hij zei het ook wel eens: „Ik heb naar je zitten kij ken of ik je voor het eerst zag, en ik dacht: zó'n vrouw zou ik willen hebben. En ik werd wakker en zie: het was mijn vrouw!" Sander was de enige, die nog eniger mate een nuchtere houding wist te be waren. Yvonne wilde met alle geweld een exemplaar mee naar school om het aan heel de klas te laten zien. Olga zei dat ze haar vadér voortaan alleen nog maar met „u" zou aanspreken. Jaap wist, dat ze alle drie geweldig trots op hem waren. Hij vond het overdreven, maar het deed hem innig goed. De grootste spanning kwam nog. Hoe zou het boek worden ontvangen? Het duurde enige tijd vóór ze zich daar over een oordeel konden vormen. Want niet alle recensenten haastten zich. Maar toen het ene na het andere knipsel door de uitgever werd toegezonden, toen een gevierd radiorecensent er een lovende bespreking van had gegeven, en toen er een brief was gekomen van de televisie, met het verzoek of Jaap zich over zijn boek wilde laten uitvragen door een der medewerkers, toen stond het vast...Jaap van Santen had maar niet „een boek" geschreven,'dit boek beloofde, voor zover dat in het kleine Nederland mogelijk was, een „best seller" te worden. Meneer Bur- gerhoudt van de Librye had Jaap dan ook hartelijk gelukgewenst en zichzelf er bij. En meteen gevraagd wanneer het vol gende boek uitkwam. „Dat weet ik nog niet", zei Jaap droog jes, zich de waarschuwing van Van Her pen herinnerend. „ITebt u al niet eerder iets geschreven, dat u nog nooit naar een uitgever hebt gestuurd?" „Nee." „Dat is jammer, want met dit succes zou een volgend boek er ingaan als koek." „Jaja", zei Jaap, „maar laten we me kaar goed begrijpen meneer Burgerhoudt, wanneer ik er ooit toekom wéér eens een boek te schrijven, dan kom ik zeker aller eerst naar u toe, want u hebt de oudste rechten. Maar ik verbind me nergens toe, ik bepaal geen enkele datum. Ik schrijf enkel en uitsluitend voor m'n plezier en wanneer het me lust." „Dat is natuurlijk", gaf Burgerhoudt toe, „vanuit Uw standpunt bezien, heel juist, U bent bang voor maakwerk. Ik ook. Er zijn méér schrijvers geweest, die zich contractueel verbonden tot twee boeken per jaar, en dan kregen ze vast een voorschot en dan zaten ze aan de ketting. En u weet net zo goed als ik de voorbeelden, zelfs van schrijvers van naam, die er op die manier de klad in brachten. Maar u neemt me niet kwalijk dat ik van uitgeversstandpunt:,.," „Ik begrijp uw standpunt volkomen," lachte Jaap. „Goed. Daar praten we niet meer over. Maar, meneer Van Santen...een man als u, die het zo in z'n vingers heeft, moet het hier niet bij laten. Goed, wacht: u op inspiratie, wacht tot u denkt dat u er voor klaar bent, maar schrijf dan ook. U kunt het en u moet dit talent niet begraven." „Je hebt je heel goed gehouden", prees Van Herpen, „en Burgerhout van zijn kant had ook gelijk. Maar laten we ons voorlopig niet op stang jagen, Jacob, Rust eerst maar eens uit op je lauweren en vergeet daarenboven niet dat je vol gende week een repetitie moet geven. Je broodwinning is nu eenmaal school meester, jongen!" Maar zelfs die „broodwinning" leverde Jaap in deze weken ongedachte genoe gens. Zijn klas zag hem met andere ogen aan. Mies de Groot, zijn meest bijde- hande leerling, stond op en zei: „Meneer, geeft u ons het werk maar op, en we zullen het keurig maken...maar besteed u dan dit uur om ons wat over uw boek te vertellen". 1-Iet was zijn eerste lezing, en hij genoot er nog meer van dan de klas. Het' was niet zijn laatste, O heden neen! In Jaap's leven begon het patroon dui delijk te veranderen. Hij kreeg uitnodigingen om uit zijn werk te komen voorlezen, te vertellen over zijn jeugdjaren, waarin zijn boek speelde. Natuurlijk ook van de dames- krans van Meerlo, en Sandra probeerde door haar ogen neergeslagen te houden, de trotse glans daarin te verbergen, toen ze zag met hoeveel égards de „school meester", die ze vroeger „eigenlijk geen partij voor Sandra hadden gevonden, door de presidente werd ontvangen. Jaap van Santen hield zichzelf gedurig voor, dat hij maar met beide benen op de grond moest blijven. Zijn kinderen hiel pen hem daarbij wel. „Wie de dominee wil eren moet niet met hem verkeren" citeerde .Olga, „als ze es wisten paps, hoe je werkelijk was, hadden ze je boek nooit uitgegeven." „Of als ze wisten wat hij voor 'n dochter had," meesmuilde Sander. In deze dagen had hij veel steun aan Van Herpen, Bij al zijn begaafdheid had deze ook nog een scherp zakenmansin stinct en wist Jaap meestal goed te ra den. „Als je die man ziet en hoort:," zei Olga eens, „dan zou je denken dat hij commissionair in effecten was en niet begrijpen dat hij zulke linke gedichten kon maken." Soms zat ze hem verscholen gade te ..slaan, wanneer hij, zijn scherp getekend gezicht met de donkere ogen naar Jaap gewend zat te praten. Wonderlijke vent. (wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2