TER HARMSEL (i Twintig Jaar Muziekconcours op zaterdag 5 juni en 7 juni (Pinkstermaandag) &Jbza.£ POOTAARDAPPELEN Voorjaarsleverrng VALENTIJN voor vrienden, verliefden en verloofden FILMNBEUWS Schietwedstrijden Onrustige Zenuwen? Grote jaarlijkse collecte voor Internationale Hulpverlening Een jaar vrijgesteld Jaarvergadering CBTB Plattelands vrouwen- afdehïig groeit 0e eerste viool HOT,TENS NIEUWSBLAO on modern karakter levert syie£; en voordelic Agent: JAN WIGGERS Kol weg 14 - tel. 356 Alle soorten o.a. Pimpernel, Surprise, Noordeling, Li- bertas; Burmania, K. Blauwe enz. Alles van de klei, maat 28/40. Thuisbezorgd. Gevraagd: EETAARDAPPELEN, Pimpernel, Noorde ling enz. enz. STATIONSDWARSWEG - tel. 2361 of 2911 KIJSSEN Regeren is vooruitzien; een gezegde, dat zeker opgeld doet als men een be langrijk evenement igaat organiseren als een tweedaags muziekconcours. Het be stuur van ,,HMV" heeft daarom ook in samenwerking met het bestuur van de supportersclub meteen het sein gegeven: „alle hensaan de'k" en zich inmiddels verzekerd van de volle medewerking van een aantal ingezetenen, die htm werkzaamheden zijn begonnen met de vaste wil een concours te organiseren, dat in alle opzichten. ,af" moet zijn. Het concours zal worden gehouden in de weide van de heer Kalfsterman, die dit terrein gratis beschikbaar heeft gesteld. De terreincommissie heeft inmiddels reeds een onderhoud gehad met onze oud-plaatsgenoot, de heer Ko ter Horst te Ommen, en overeenstemming bereikt over de voorwaarden betreffende het plaatsen van een muziekkoepel, een con sumptietent, jurytent enz. Er zijn een zestal commissies gevormd, n.l. een ter reincommissie, pers- en propagandacom- missie, financiële- en prijzencommissie, kaartverkoop/controlecommissie, ont vangstcommissie en een regelingscom missie, waarvan lid zijn de voorzitters van de diverse commissies en de heren, die in deze commissies zitting hebben namens „HMV" en het bestuur van het korps. Tot voorzitter, secretaris en pen ningmeester van de regelingscommissie werden resp. benoemd de heren J. Wig- gers, A. Vincent en A. Nekkers. In de verschillende commissies hebben de volgende personen zitting: Terreincommissie: T. Koopman, voor zitter; G. Broekmaat, namens HMV; H. Heijink; H. Huisman; G. J. Meyer en G. Jansen. Pers/propagandacommissïe: J. Wig- gers, voorzitter; A. Vincent, secretaris; W. Beijers; Gerh. v. d. Bos; H. Heusink- veld en B. Maats, namens HMV. Financiële/prijzen commissie: Egb. Koop man, voorzitter; M. Bouwhuis en H. Ooi- In gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de geweldig spannende avonturenfilm „James Bond 007 contra dr. No." Al jarenlang staan de thrillers van Ian Fleming hoog genoteerd op de internatio nale lijsten van best-sellers. Zijn held is James Bond, geheim agent 007. Op het hoogtepunt van zijn populariteit heeft Ja mes Bond gestalte gevonden in de acteur Sean Connery. Dit is het eerst gefilmde James Bond-avontuur, vervaardigd in prachtige technicolorkleuren. Een rolprent waarin de spanning en sensatie tot ongekende hoogte stijgen waardoor de toeschouwer van de eerste tot de laatste minuut ongekend zal meeleven in de adembenemende avonturen welke James Bond beleeft. Hevige gevechten van man tegen man, opwindende achtervolgingen, afgewisseld door enorme revolvergevechten zorgen er voor, dat het witte doek telkens weer in vuur en vlam staat. Voor de echte liefhebbers een film waarvan ze met volle teugen zullen genie ten. Bij de vrijdagavond in zaal Vosman ge houden schietwedstrijden van de schiet vereniging „De Eendracht" werden de volgende uitslagen genoteerd: Vuurbukscompetitie groep A. G. Tuitert 46 pnt.; A. Schuppen 45 pnt. groep B. J. A. Aanstoot 41 pnt.F. Sluiter 39 pnt Windbukscompetitie. G. Jansen 94 pnt.; J. Haan 92 pnt.; G. Tuitert 92 pnt. Windbuks -vrije baan. J. Haan 35 pnt.; G. Jansen 34 pnt.; A. Schuppen 33 pnt.; A, Mensink 33 pnt. r?' Mijnhardt's Zenuwtablettan bekking Jr., namens HMV; K. B. Koning; bekink Jr., namens HMV; K. B. Koning, secretaris; F. Haan; A. Fransen; H. Ool- bekkink Sr.; A. Nekkers; L. Meinsma; J. Konijnenberg; J. Romeyn en J. W. H. Slotman. De taak van deze commissie is zeer omvangrijk, want meer dan 150 ingeze tenen zulilen in de eerstkomende weken bezocht moeten worden in verband met het beschikbaar stellen van een prijs in de vorm van een beker, lauwertak, me daille of een financiële bijdrage voor het •kopen van prijzen. Kaartverkoop/controlecommissieD Aaftink, voorzitter; H. Eb recht; W. Brinks; J. Wegstapel; v. d. Stouw; H. J. Pinkert (namens HMV)G. Kers en G. Linde. Tot leden van de „ontvangstcommis sie" werden benoemd de heren A. Wes- terik, G.'Brands en F. J. Schuppert, res pectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester van „HMV". Van 6 tot 13 februari Zover zijn we dan. Zover zijn we dan met al onze tech niek, dat wij dagelijks een maanraket lan ceren, die de toestand in het heelal kan ob serveren, hetgeen belangrijk is op stuk van politiek. Want de Russen zijn ons voor, dat is ons lang niet naar de zin, Maar Amerika zet door, die haalt ze vast en zeker in. Maar wat dan te zegen van 't nijpend probleem, van mensen, die nimmer genoeg kon den eten; van kinderen, die sterven aan honger oedeem, zou God dat alles weten? Zover zijn wij dan met al onze tech niek, dat machines het verstand haast eve naren; en wie niet meer houdt van fluitspel of van snaren, kan het doen met electronische muziek. En de wetenschap wint elke dag een metertje terrein, net zolang tot ér misschien niet één geheimpje meer zal zijn. Maar wat dan te zeggen van het nij pend probleem van mensen, die overal uit zijn ge smeten; of die zijn gevlucht voor een kei hard systeem, zou God dat alles wel weten? Zover zijn we dan met al onze tech niek, dat een kleine, mens de wet aan land en zee stelt, dat de snelheid van het geluid niet eens meer meetelt en te zijner tijd benut wordt „en pu bliek". Economisch groeien alle landen lang zaam aan elkaar, ook al duurt die politiek nog wel een dikke honderd jaar. Maar wat dan te zeggen van het ban ge probleem van mensen door mensen de dood in gedreven van kinderen, die sterven aan honger oedeem, zou God ons dat vergeven? Jules de Corte Aan de dienstplichtige der lichting 1965, G. TI. Sluiter, Beuseberg 169, is een jaar vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens persoonlijke onmisbaar heid. De leden van dë plaatselijke afdeling van de Chr. Boeren en Tuinders Bond (CBTB) kwamen vrijdagavond 29 januari in gebouw„Rehoboth" in jaaxwergade- ring bijeen onder voorzitterschap van de heer Hm. Landeweerd, die deze goed be zochte bijeenkomst met gebed en schrift lezing" (Psalm 145) opende. Na een woord van. welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heer G. de Wolf te Zwolle, administra teur Landbouwhuishoudonderwijs CBTB in Overijssel, sprak de voorzitter een openingswoord naar aanleiding van het gelezen schriftgdeelte, Psalm 145, het lof lied van David op des Heren grootheid en goedheid. Bij een terugblik op het af gelopen jaar is er voor onze boerenstand alle reden om dankbaar te zijn. Dank baarheid jegens de Here, die een rijke oogst gaf. Er kwam op tijd regen en zon neschijn, zodat de overvloedige oogst op tijd in de schuren geborgen kon worden. Onze arbeid en vlijt zijn rijk beloond door Hem, in Wiens hand ons leven is. 't Past ons Hem hiervoor te danken en Hem te verheerlijken op de plaats, waar Hij ons gesteld heeft. Als CBTB-ers wil len wij in onze organisatie de Here die nen en in diepe afhankelijkheid van Hem ons werk doen. Bidden en werken! Wan neer wij dit doen, zullen wij Gods zegen ervaren. JAARVERSLAGEN De secretaris, de heer J. W. Hulsman, las hierna de notulen en liet in een uit voerig jaarverslag de verenigingsactivi teiten de revue passeren. Het ledental bleef in het afgelopen jaar ongewijzigd en bedroeg op 31 december 68. Uit het financieel overzeilt van pen ningmeester D. J. Bronsvoort bleek dat er over 1964 een batig saldo is van 138.42. De inkomsten en uitgaven be droegen resp. 2685.95 en 2547.53. De commisie voor kascontrole, die be stond uit de heren J. W. Rietberg en M. Meijerink, had boeken en bescheiden in orde bevonden. Als leden van de controlecommissie 1965 werden benoemd de heren M. Meije rink en A. Lubberdink. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heren Hk. Lande- weerd en J. Rietberg met bijna algemene stemmen herkozen. Na de pauze waarin koffie met koek werd gepresenteerd vertoonde na een korte inleiding de heer Wolff het klankbeeld „Ons rentmeesterschap". In dit klankbeeld werd uitvoerig stil gestaan bij de snelle ontwikkeling in de agrarische sector en de moeilijkheden en problemen, die van deze ontwikkeling een gevolg zijn. Ook werden enkele prachtige kleuren- dia's vertoond va'n de Chr. Landbouw- huishoudschool vdn de CBTB te Rijssen, de modernste scftool in Overijssel, met het grootste aant|l leerlingen. De heer De JWpIfeindigde deze jaar vergadering met dankgebed, nadat de voorzitter hem b aftel ijk had dank gezegd voor het vertbnén van het boeiende klankbeeld. Aangevoerd: Runderen 18, Varkens 1003. Totaal 1021. Prijzen: 12 melk- en kalfkoeien van f950,tot f 1.100,p. st; 4 pinken van f625,tot f750,'p. st.; 2 graskalveren van f350,tot f475,— p. st.; 7 drachtige zeugen van f350,tot f450,p. st.; 996 biggen van f 55,tot f 70,p. st. Overzicht handel: Rundvee: Handel zeer kalm, prijzen gedaald. Zeugen: Han del redelijk vlot, prijzen aanzienlijk ho ger. Biggen: Handel traag, prijzen staande. SCHAAKUITSLAGEN De uitslagen van de donderdagavond door de leden van de schaakclub „De Pio niers" in hun clublokaal, Hotel Holterman gespeelde wedstrijden voor de onderlinge clubcompetitie luiden als volgt; J. Steen bergen-C. van Geerestein 0-1, H. Roelofs- F. Groenewoudt 10, H. H. J. Stukker- G. J. Kromdijk 10, J. P. Poll Jonker- A. Stukker 01, G. J. Hoeve-A. J. C. Brands 10 en F. J. HolMevr. TIol 10. Voor wie het nog niet wist„Het eerste meisje, dat een man op 14 febru ari ziet, wordt zijn vrouw". Dit zegt een oud (bij)geloof en al eeuwen lang zijn er meisjes, die er op uit zijn er voor te zorgen, dat hij, die zij zich tot echtge noot wensen, haar het eerst ziet. Of het helpt? Het valt te proberen. Het is allemaal begonnen in het Rome van vóór onze jaartelling. Daar vierde men. op 15 januari nogal uitgelaten Lu- .percalia, het verzoeningsfeest ter ere van Faunus, een oud-Italiaanse natuurgod. In de mythologie was hij de 'kleinzoon van Saturnus, die werd vereerd als veld- en bosgod. LOOTJES TREKKEN Op die feestdag, Lupercalia, deponeer den de teenermeisjes van toen haar na men in een grote urn, welke op het plein was neergezet. De jongens trokken de lootjes en de meisjes wachtten in span ning af wie haar naam had getrokken, want dat werd gezien als een gunstig voorteken. De Christelijke wereld nam dit ge bruik over en gaf het de naam St. Va lenten. Dit was de naam van een bis schop van Rome, Valentine, die op 14 fe bruari van het jaar 270 werd onthoofd, omdat hij Christenen had geholpen. De ze monnik was altijd een vriendelijk, zachtaardig en hulpvaardig man geweest. Iedereen kon met zijn moeilijkheden bij hem komen. Ook. jonge geliefden, bij wie het niet alleen rozengeur en maneschijn was, konden op hem rekenen. Hij luis terde geduldig en gaf wat bloemen mee uit de prachtige kloostertuin, bloemen, die geluk brachten. Ruzietjes werden bij gelegd, een gebroken hart genas, kort om: de problemen verdwenen. Om nu de nagedachtenis van Valentijn in ere te houden, is men elkaar op zijn sterfdag bloemen blijven schenken, bloemen, die geluk moeten brengen. Volgens een oude Engelse overlevering is Valentijndag een gevolg van een oud- Germaanse mythe over de strijd van de lente, Vali, tegen de winter. Volgens dat volksgeloof paren de vogels op 14 fe bruari. In de Engels-sprekende landen viert men al eeuwen op die dag feest en ook daar trok men „lootjes". De getrok ken naam betekende de vriend of de vriendin voor die dag. Zo'n Valentijn- vriendschap was veelbelovend OokShakespeare laat Ophelia in Ham let de Valentijndag bezingen: „Op morgen is het Sint-Valentijns- dag; bij de eerste morgenschijn kom ik aan Uw venster, verheugd Uw Valentine te zijn". Wie het echter bij bloemen wil laten, dient er wel rekening mee te houden, dat bloemen een eigen taal spreken, die, voor wie die taal beheerst, aan 'duidelijk heid niets te wensen overlaat. PER KAART Het behoeven niet altijd echte bloemen te zijn. De Valentijnkaarten zijn ouder dan de kerstkaarten. De eerste waren zelf getekende blaadjes met of zonder versje. Het verhaal doet de ronde, dat de hertog van Orleans, die in de Tower in Londen gevangen zat, een Valentijn- kaart aan zijn vrouw stuurde. En voor de zestiende eeuw geschiedde het ver zenden van post bijna uitsluitend per koerier en dan te voet. Vorsten en an dere voorname personen huurden hen en betaalden hen per dag. Was de post voor verre landen be stemd, dan gaf -men deze mee aan rei zende monniken, pelgrims en marskra mers. Men moest er dan maar op ver trouwen, dat zij, op hun plaats van he- stemming gekomen, weer een ander von den, die verder voor de brief wilde zor gen. Een paar honderd jaren later versche nen de eerste boekjes met kant-en-klare Valentijnversjes en kwamen de gedruk te Valentijnkaarten in de belangstelling. In Engeland nam het sturen van kaarten pas een grote vlucht na 1840, het jaar waarin de eerste postzegel werd uitge geven. Typerend voor de „geluks"-kaarten is altijd de afbeelding van een hart. De mogelijkheden zijn eindeloos te variëren. Maar ook een geschenk of het nu uit bloemen, bonbons of een boek bestaat behoort vergezeld te gaan van een harte, als symbool van de vriendschap, welke déze Valentijn (men kan even tueel anoniem blijven) voor degene, voor wie het bestemd is, gevoelt. In de vergadering van de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, welke vrijdagavond onder voor zitterschap van mej. M. ter Borg in hotel Holterman gehouden werd, kon de presi dente met vreugde constateren, dat de belangstelling voor het werk van de afde ling nog steeds toeneemt. Naast woorden van dank aan de leden voor de goede opkomst op de vergaderin gen en de hulp, die het bestuur in het afgelopen jaar van de leden bij allerlei activiteiten mocht ontvangen, verwelkom de zij ook weer drie nieuwe leden. In het geheel traden in 1964 27 nieuwe leden toe - zo bleek uit het jaarverslag van de secretaresse mevr, L. Steenhuis- Wieringa - waardoor dit aantal steeg tot 137. Megedeeld werd, dat door de afdeling Overijssel een wedstrijd wordt gehouden in het vervaardigen van felicitatiekaarten en dergelijke aankondigingen,, die voor 1 april moeten worden ingezonden. Blijkens het financieel verslag van de penningmeesteresse mevr. G. Bouwhuis- Geltink bedroegen de inkomsten 2002,05 en de uitgaven 1828,86, zodat de uit komsten resulteerden in een batig saldo van 173,19. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van mevr. Bouwhuis-Geltink, die niet herkiesbaar was, gekozen mevr. M. Aaftink-Somer en werd mevr. Steenhuis- Wieringa herkozen. Er werden enkele voorlopige medede lingen gedaan omtrent het programma voor de komende maanden, waarop o.m. voorkomt een bezoek aan de provinciale B.B.-Commandopost in de Oranjestraat in febr., een lezing van Zr. Loeff over de kankerbestrijding, een optreden van de voordrachtkunstenares Aafje Top in april en een Veilig-verkeersavond in de maand mei. Vijf dames werden door de presidente even in het zonnetje gezet, omdat zij geen enkele bijeenkomst of vergadering hadden overgeslagen. Het zijn de dames Aaftink- Wegstapel, ter Harmsel-Aaftink, Sprok- kereef-Stam, Nijland-Klein Horstman en Bosschers-Krikkelink, die een kalende{r kregen aangeboden. Na dit huishoudelijk gedeelte van de jaarvergad. hebben de dames Boonstra en Rosing, leraressen van de landbouw- huishoudschool, iets verteld over „Tuin kruiden in tuin en keuken", voor welke met aandacht gevolgde causerie, de pre sidente hen aan het slot heeft bedankt. door L. VAN SCHOOTEN 10) En misschien zou er wel iemand zijn die verband legde, en zei dat zo'n vrouw een man ook verder hielp, dat Jaap van Santen verstandig had gedaan door San dra Cranenburgh te trouwen, dat zie je maar weer. Anders was-ie maar zo'n doodgewoon onderwijzertje gebleven. Ze liep haast het burgemeestershuis voorbij, zo diep was ze in gedachten. Nog glimlachend belde ze aan. Jaap van Santen en Dick van Herpen waren inmiddels naar Amsterdam gere den, niet op de motor. „Je moet er een beetje als heer verkleed uitzien," zei Van Herpen, „anders denkt die uitgever dat je komt bedelen." Zo hadden nog ruim en ruim de tijd en Van Herpen stelde voor, dat ze in Americain een kopje koffie zouden gaan drinken. Het was er druk, bijna alle ta feltjes bezet. Het viel Jaap op dat Van Herpen hier blijkbaar bekend was. Van verschillende zijden werd hij gegroet, hij zelf wuifde joviaal. Toen stootte hij Jaap aan. „Zie je die vent die daar alleen aan het tafeltje zit met die krant?" „Ja." „Dat is Kerkhoff." „Kerkhoff...de criticus?" „Ja, hij publiceert zelf, als Willem Hovius." „Zo, is 'em dat," zei Jaap zijns ondanks geïmponeerd. Kerkhoff was een uitermate kundig kritikus, een man van groot gezag. En de laatste roman van Willem Hovius was zeer goed ontvangen. „We kunnen wel even bij hem gaan zitten," zei Van Herpen achteloos. Jaap wilde protesteren, maar zijn metgezel liep al vooruit. „Is het misschien gepermitteerd, me neer," vroeg hij overdreven beleefd, „dat wij ons aan uw tafeltje zetten?" Kerkhoff keek verstoord op van zijn krant, smeet die toen op de tafel en sprong op. „Snertvent!" hij klapte Dick van Her pen op de schouder. „Sjonge Dikkie, waar heb jij zo lang gezeten jongen? Ben je nog altijd broekebinder op die school van je?" „Nog altijd," zei Van Herpen plechtig. „Hier Frits... dit is Jaap van Santen, collega van me, straks ook van jou," „Van mij, hoezo?" „Is ook bezweken voor de verleiding, boek geschreven." „Aangenaam," zei Kerkhoff effen. Hij zag Jaap scherp aan. Die moest lachen om de formele begroeting. „Ook aangenaam," zei hij. Nu lachten ze allebei. „Deze man," legde Van Herpen uit, „is de vent die dat verhaal geschreven heeft dat ik je laatst heb laten lezen." „Toch niet uit dat dorp, hoe heet het ook weer... o wacht es, Van Santen zei je, nou gaat me een licht op. Nou, me neer Van Santen, je kon het minder doen voor de eerste keer." Jaap was met zijn houding verlegen. Die Dick Van Herpen, die had hem al verkocht waar-ie bijzat. Zijn manuscript aan Kerkhoff laten lezen! Meteen maar voor de bijl. „En heb je d'r een uitgever voor?" „Burgerhout wil het uitgeven, van de Librye. Maar voor een jodenfooi." „Nou ja, dat probeert hij altijd. Nieuw talent, nog onbekend, valt niet mee me neer voor een arme uitgeverwe ken nen dat. Stink er niet in, Van Santen." „Dat heb ik hem ook al gezegd. Van middag gaan we op audiëntie. En dan zullen, we het eens anders gaan aanpak ken, maar m'n vrind Jaap is zelf te onze ker. Hij kan niet geloven dat hij wer kelijk. iets goeds geschreven heeft." „Luister es van Santen," zei Kerkhoff met nadruk, „Dick hier weet dat ik geen mens ooit stroop om de mond smeer en dat ik vind dat veel te veel mensen die het niet kunnen zich bezondigen aan boe ken schrijven. Maar ik zou het jammer vinden als dat boek van,jou ongeschreven gebleven was. Het is geen Hoge Litera tuur, je bent eigenlijk meer verteller dan literator. Wees er blij mee. Al dat hoge gedoe vind toch geen koper, je verdient er geen droog bxxxod mee. Iemand die goed, die meestexdijk vertellen kan, vindt altijd lezei's. De voorbeelden zijn voor het grij pen. Ik voorspel je met dit boek een gi'oot succes. Laat Burgerhout maar klet sen, maar die weet het zelf heel best. Ik ben blij dat ik nou es kennis met je maak en wil. je alleen maar zeggen; be gin niet aan een tweede in opdracht van je uitgevei-, want dan bedexxf je je eigen markt. Schrijf je tweede boek net als je eerste, omdat je er plezier in hebt, omdat je schrijven móet." „Jaja," zei Jaap, „eerst maar es kij ken hoe dit afloopt." „Nou, het succes zal. jou niet vex-blin- den, gelukkig. Blijf maar met allebei je benen op de grond. Jongens, hier moeten we wat op dxinken. Ober!" Jaap luisterde naar het gesprek tussen Van Herpen en Kerkhoff. De laatste gaf adviezen, hoe dit boek te introduceren. „Je moet het zelf aan Gerard van Mar ken geven, er bij zeggen dat ie het niet met de grote hoop mee recenseert. Ge- x~ard neemt dat wel van jou, hij kent je natuurlijk niet zo goed als ik..." „Hou m'n naam een beetje hoog bij m'n vrind- Van Santen," verzocht Van Herpen. Twee uur later waren ze terug in Ame ricain. „Nou, wat heb ik je gezegd?" triom feerde Van Herpen. „Dat is wat anders dan die kale vijfhonderd gullden, I-Iet is net als ik hoopte. Burgerhout had dek sels goed in de gaten wat hij voor bx-ood op de plank had. Hij heeft het alleen maar geprobeerd. Hij was doosbang dat we met jouw boek naar een ander zou den gaan!" Jaap knikte, in gedachten het gesprek met de uitgever herhalend. Hij was wel een beetje ontdaan van alle gebeurte nissen van deze middag, eerst dat ge sprek met Kerkhoff, die beloofd had „dat hij er wex-k van zou maken" en toeix het duel met de uitgever. Het was goed dat Van Herpen er bij was. Dat was een scherp mannetje! „Zonder jou," zei hij tot zijn collega, „had ik geen letter gesclmeven. Ik zou het aan jou willen opdragen." „Nooit doen," wuifde deze weg, „er is maar één aan wie je het kunt opdragen en dat is je vrouw. Trouwens, ze zou denken dat je niet meer van haar hield als je het niet deed. Een vrouw als de jouwe kun je zó niet passei'en!" (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2