S§ Indonesië verlaat de Merenigde Naties «fc-èil Jan Adriaanszoon Leegliwater Van het erf der Kerk VEELZIJDIG PIONIER: Metselaar, schrijnwerker, klokkenmaker, molenbouwer, architect, publicist en tovenaar Later nag 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Indonesië heeft officieel gebroken met de Veren. Naties. Op oudejaarsdag heeft president Sukarno gezegd, dat zijn land ■uit de Verenigde Naties zal treden wan neer Maleisië zijn plaats in de Veilig heidsraad zal innemen. Vorig jaar was al beslist, dat Maleisië na een jaar de zetel van Tsjecboslowakije zou overnemen. In donesië had toen niet tegengestemd. Maar in het afgelopen jaar heeft Sukarno zijn „confrontatiepolitiek" tegen het gehate Maleisië verhevigd. Hij stuurt ook regel matig infiltranten naar Maleisië. Toch is Maleisië vermoedelijk niet het enige motief van Sukarno om de Ver enigde Naties de rug toe te keren. In de visie van Sukarno zijn de Verenigde Na ties steeds te zeer beheerst geweest door de tegenstelling tussen communistische en niet-communistische landen, waardoor, volgens zijn oordeel, de voor hem belang rijker tegenstelling tussen kolonialisti sche en jonge, vrije mogendheden te zeer gemaskeerd werd. De oude kolonialisti sche mogendheden hebben, zo meent hij, van de tegenstelling communisme en niet- communisme misbruik gemaakt om haar invloed in de oude koloniale gebieden weer te herstèllen. Als typisch voorbeeld van dat neokolonialisme ziet hij de vor ming van Maleisië (Malakka, Singapore en iNoord-Borneo) onder bescherming vair Engeland. Het feit, dat een dergelijk land lid van de Veiligheidsraad zou kun nen worden, is voor Indonesië het be wijs van het toenemende reaktionaire ka rakter van de Verenigde Naties. Het be hoeft geen betoog, dat Sukarno bijvoor beeld de Kongolese kwestie geheel van uit deze gezichtshoek beziet. Het spreekt vanzelf, dat er van het re ferendum, dat voor eind 1969 in West- Irian (Nieuw-Guinea) zou moeten wor den gehouden onder auspiciën van de Verenigde Naties, niet veel terecht zal komen. HOOG SPEL Waarom echter deze scherpe maatregel, uit de Verenigde Naties te treden, hoe kri tisch Sukarno er ook tegenover mag staan? Is het de angst het gezicht te ver liezen wanneer Maleisië in de Veilig heidsraad komt? Of grijpt hij de nieuwe situatie aan om zich een belangrijker rol toe te delen dan -hij tot nu toe op inter nationaal terrein heeft gespeeld? Wil hij de spanningen zo lateii oplopen, dat de tegenpartij uit vrees concessies gaat doen? Hij weet, dat Maleisië niet bijzon der levensvatbaar is en dat het bestaat bij de gratie van de Amerikaanse en En gelse garanties. Engeland heeft ook al een duizend parachutisten naar Maleisië gezonden om alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Maar zal het een grotere oorlog met Indonesië riskeren en zal daarvoor bij het Engelse publiek voldoende belangstelling bestaan? Bo vendien gaat het met Zuid-Vietnam, door Amerikaanse hulp gesteund als het Zuid- Oostaziatische bolwerk tegen het com munisme, voortdurend slechter. Dat maakt de Westelijke positie in dit geboed al wankeler. Uit Japan komen berichten, dat com munistisch China, dat niet in de Verenig de Naties is vertegenwoordigd, daar For mosa de Chinese zetel nog altijd bezet houdt, met gedachten rondloopt samen met Indonesië een soort tegen-V.N. op te richten, die een zeer sterke anti-kolonia listisch karakter zou dragen. Wanneer Rusland de oude V.N. trouw zou blijven, zou het zich aan de zijde van de kolonia listen scharen, hetgeen Peking in het touwtrekken om de macht wel gelegen zou komen. Maar het zijn nog maar ge ruchten. De reakties in de zogenaamde onge bonden wereld van de Afro-Aziatische landen zijn niet zo gunstig voor Sukarno. Zowel Joegoslavië als Egypte heeft al la ten weten niet geestdriftig te zijn en ook de Filippijnen met Indonesië gekant tegen Maleisië betreuren de beslis sing van Sukarno. ARRESTATIES IN INDIA Niet alleen hier hebben wij aanwijzin gen, dat er overal spanningen aan het groeien zijn, die men wat simplistisch zou kunnen verklaren uit het verminde ren van de angst voor een oorlog met kernwapens. De kleinere landen, maar ook de grotere, menen weer wat ruimte te krijgen om het ouderwetse politieke spel te spelen. In tegenstelling tot vroe ger zitten de problemen nu niet zo sterk in de Europese hoek, al hebben wij dan De Gaulle en het Duitse probleem, maar in Azië, waarbij China de duistere ach tergrondfiguur is. India gevoelt zich niet helemaal veilig; dat blijkt wel uit de woorden van minister Nanda, dat een groep communisten een revolutie had moeten beginnen, welke zou moeten sa menvallen met een nieuwe Chinese aan val. Hij heeft dit niet verder uitgewerkt. Wel zijn er meer dan 700 personen ge arresteerd. AJOEB HERKOZEN Verkiezingen in Pakistan hebben het mandaat van president Ajoeb, die in '58 door een onbloedige staatsgreep aan de macht was gekomen, verlengd. Zijn te genstander was de 72 jaar oude Fatima Jinnah, de zuster van de grondlegger van Pakistan, die streed voor het herstel van een parlementaire democratie naar Engels model, terwijl Ajoeb van het standpunt uitgaat, dat in de ontwikke lingslanden een presidentieel bewind be ter op zijn plaats is. Hij kon de kiezers, bestaande uit 80.000 leden van het kies college, wijzen op de geringe samenhang in de aanhang van Fatima Jinnah, waar in men inderdaad semifascistische 'groe peringen naast half-communistische aan treft. Ajoeb heeft zijn steun vooral op het platteland gevonden. De kritiek komt van de intelligentia in de steden. SPANNINGEN IN NIGERIA Verkiezingen in Nigeria hebben tot ernstige spanningen geleid. Deze groot ste Afrikaanse staat, voor velen het toon beeld van Afrikaanse democratie, be staat uit vier deelstaten, waarvan het conservatieve, Mohammedaanse Noor den numeriek de belangrijkste is. De daar heersende partij, de Nationale Al liantie, maakte goede kansen op een flin ke meerderheid bij de parlementsverkie zingen, hetgeen uiteraard de Grote Al liantie van oppositiepartijen, met hun voornaamste steun in het Zuid-Oosten bij de stam der Ibo's, mishaagde. De dag voor de verkiezingen riep de Grote Al liantie op tot een boycot van de verkie zingen, wanneer deze niet zouden wor den uitgesteld om malversaties tegen te gaan. De verkiezingen zijn toch gehou den, maar nu weigert president Azikiwe, de grote man van de Ibq's, de afgetreden premier, die uit het Noorden komt, te benoemen. Diverse groepen eisen een re gering van de Grote en Nationale Allian tie, maar de Nationale Alliantie, met haar absolute meerderheid, verzet zich hiertegen. De spanningen in het land ne men hand over hand toe en hier en daar gaan stemmen op, dat de Zuidoostelijke staat, waarin de laatste tijd veel olie is gevonden, zich maar moet afscheiden. Legereenheden zijn naar diverse gebie den gestuurd omdat men ongeregeldhe den vreest. Op Oudejaarsavond sloot president Soe- karno van Indonesië 1964 af met de me dedeling uit de Verenigde Naties te tre den omdat de Republiek Maleisië o.a. als lid was gekozen voor de Veiligheidsraad van de V.N. Men verwacht dat de strijd om Ma leisië er des te feller om zal worden. Reeds werden Indonesische infiltranten op zuid-west Malakka overmeesterd en gevangen genomen door inheemse strijd krachten. Enkele van de infiltranten werden bij ge vechten gedood. De Indonesiërs worden naar een krijgs- gevangenkamp gebracht. Nederland is bekend in de wereld als waterland en polderland. Een groot ge deelte van onze bodem ligt onder de zee spiegel. Hoe zou ons land er uit zien zonder zijn polders, die oneindige vlakten van vruchtbare grond, leveranciers van een groot deel van ons voedsel? Met recht hebben wij een belangrijk deel van onze grond aan de elementen ontworsteld. Het zijn onze waterbouwkundigen, die Neerlands naam als heerser over het wa ter, hebben groot gemaakt. Van hen is Jan Adriaenszoon Leeghwater de geeste lijke vader. Zijn pioniersarbeid op water bouwkundig gebied kan niet hoog ge noeg worden geschat en met dankbaar heid herdenken we zijn sterfdag nu 315 jaar geleden. Dankbaar zijn we hem, om. dat zijn durf en werkkracht ons de mo gelijkheid schiep het rijk in Europa te vergroten zonder andere volkeren te be nadelen. Het droogmalen van de Zuider zee heeft ons bewezen welke perspectie ven er nog zijn in de strijd tegen onze erf vijand: het water. Leeghwater was een veelzijdig man en zeer eenvoudig, zoals alle werkelijk groten nu eenmaal zijn. Zijn verdiensten liggen op velerlei gebied. Verwierf hij grote roem met het droogmalen van polders, minder bekend is zijn architectonische bekwaam heid, uitgekristalliseerd in. het raadhuis van De Rijp, waarvan hij de bouwmeester is. Behalve dit juweeltje van oud-HollancL se bouwkunst vervaardigde hij ook klok kenspelen en torenuurwerken voor vele dorpen en steden. Noemen wij de klok ken van de Wester- en Zuiderklokkento rens te Amsterdam, dan kan men daaruit afleiden dat zijn kwaliteiten ook op dit terrein nog hoog moeten worden geroemd. Als metselaar heeft hij meegebouwd aan de toren van de Nieuwe Kerk en het paleis op de Dam te Amsterdam. Voorts was hij een bekwaam schrijnwerker, terwijl hij ook uit marmer, steen en ivoor iets fraais wist te scheppen. Tenslotte leverde hij als publicist tal van verdienstelijke prestaties. Leeghwater zag. het levenslicht in 1575. Temidden van meren, plassen en sloten heeft hij zijn kinderjaren gesleten en al op jonge leeftijd leefde het verlangen in hem, die lastige- watervlakten droog te leggen. Hij ontpopte zich als een eerste klas bouwer van molens, die echter hoofd zakelijk werden geconstrueerd voor het persen van olie. Jan had al lang ontdekt, welke mogelijkheden er waren voor die molens, met betrekking tot de droogma- ling en zwoegde dag en nacht aan de perfectionering van zijn vierwiekige hel pers. De resultaten die hij boekte met kleine plassen waren verbazingwekkend en hij besloot grotere werken uit te voe ren. Bij de boeren en vissers uit die dagen ontmoette hij weinig geestdrift toen hij hun zijn plannen voorlegde om de Pur- mer, Wormer en Beemster droog te leg gen Die meren waren visrijk en hadden hun strategische waarde in de 80-jarige oorlog ten volle bewezen. Men vreesde ook de wraak der watergoden indien men zich tegen het water zou keren. De stormen richtten echter nogal wat schade aan op de oever en mede dank zij de vooruitziende blik van vele Amster damse kooplieden, die het werk finan cierden, kwam Leeghwater tenslotte tot de uitvoering van zijn bemalingsplannen, die een groot succes werden. Modder, storm en sabotage. De meeste moeite had men met de Beemster, die reeds voor een groot gedeelte drooggelegd door een plotse ling opgestoken storm weer volliep, waar_ door men jaren van noeste arbeid in de golven zag verdwijnen. Leeghwater ver dubbelde zijn krachten daarop letterlijk, door in plaats van 21 molens nu 42 van die verfraaiers van het landschap rond het meer te bouwen, dat toen nog Baamstria, Bamester of Bemster heette. Zelf werkte hij als arbeider actief mee en dat was geen kleinigheid in die dagen. Goede barakken waren er niet. Duizenden arbeiders, die uit allerlei plaatsen werden aangevoerd, wroetten dagen, maanden en jaren in de modder. Boeren en vissers be_ dreigden hen en saboteerden de werk zaamheden. Sociale maatregelen en ar beidsinspecties waren dingen, waar nog nooit iemand van had gehoord. Harde ke rels had Leeghwater nodig, die van 's morgens vroeg tot zonsondergang groe ven, zwoegden en pompten, wegzakten in de moerassen en stikten in de modder. Met bloed en zweet is Neerlands grote naam als waternatie geschreven. Veel van alles is vergeten. Tientallen onzer voor ouders hebben de strijd tegen het water met de dood moten bekopen. Maar Leegh water slaagde. In 1612 was zijn grootste werk, ooit ter hand genomen, voltooid: de Beemster lag droog aan zijn voeten. Maar zelden is iemand tevreden. Een voorbeeld van deze stelling is ook Leegh water, die dikwijls tussen Haarlem en Amsterdam reisde en dan vervuld werd van zijn levensdroom: het droogmalen van de Haarlemmermeer. Veel moeite heeft hij zich getroost dit doel te bereiken. Zijn gedachten omtrent de mogelijkheden van uitvoering schreef hij neer in 'n opzienba rend werk voor die dagen: „Haarlemmer- Meer Boeck". Zijn naam ging over de ge hele wereld. Hij reisde naar Vlaanderen, Duitsland, Frankrijk en Zweden, maar 'kwam tenslotte weer naar Amsterdam in 1635, na in Duitsland bij een geweldige storm ternauwernood aan de dood te zijn ontsnapt, In de twintiger jaren had hij Frederik Hendrik hog even geholpen, die 's-PIerto_ genbosch belegerde en daar bijna in de moerassen was blijven steken. De onneem_ baarheid van Den Bosch maakte Leegh water tot een legende door al het land rondom de stad droog te malen, waar door men de vestiging kon bereiken, die weldra in handen van de Prins overging. Geheimzinnige duikproeven Dit was het tweede contact van Leegh water met prins Frederik Hendrik. Het eerste dateerde uit zijn jeugd, toen hij duikproeven demonstreerde. Zeker is, dat hij een tijdlang onder water heeft vertoefd waar hij enkele peren half heeft opgege ten en op een muziekinstrument psalmen heeft gespeeld op zodanige wijze dat de de prinsen Maurits en Frederik Hendrik, die in spanning op de begane grond wa ren gebleven, konden meezingen. Nooit heeft men kunnen uitzoeken op welke WERELDRAAD VAN KERKEN HULP VOOR VLUCHTELINGEN IN INDIA GEVRAAGD De Wereldraad van Kerken heeft door middel van zijn afdeling voor Interker kelijke Hulpverlening een beroep op zijn. leden gedaan tot hulp aan Oost-Pa- kistaanse vluchtelingen in India tot een bedrag van 193.500. De vluchtelingen •bevinden zich in 97 kampen, waarvan er 28 in het Assam-gebied verblijven. De rest wonen verspreid over acht staten van India. Dit verzoek volgt op een noodkreet eerder dit jaar voor $60.000, dat geheel werd toegezegd. Verwacht werd, dat ongeveer een tien de van de vluchtelingen voor het eind van het jaar 1964 teruggekeerd zou zijn naar zijn oorspronkelijke woonplaatsen, omdat zij door de regering van Oost-Pa- ki-stan gewaarschuwd waren, dat hun grond verbeurd verklaard zou worden als ze op 31 december niet terug zouden zijn. Toch werd verwacht, dat de mees- ten niet zouden ingaan op die waarschu wing, temeer omdat ze nu verblijven in een gebiedt waar de bevolking met hen verwant is, zodat ze er gemakkelijker opgenomen worden. In een groep kam pen rondom Matia, waar ongeveer 65.000 vluchtelingen verblijven, hebben de Bap tisten en Anglikanen de christelijke vluchtelingen-gemeenschap van 8.000 mensen gesteund bij de bouw van eigen kerken en in de geestelijke verzorging. Deze stam-vluchtelingen, die de vruch ten van het werk van geslachten achter zich hebben gelaten, zijn ijverige men sen, die er op uit zijn zich zo spoedig mo gelijk een goede plaats te verwerven. Daar zij zeer onafhankelijk van aard zijn, zullen zij daar stellig met een mini mum aan hulp in slagen. Het thans ge vraagde bedrag is bestemd voor het op zetten van medische diensten, van co öperatieve weverijen, voor huisvesting, watervoorziening en landbouwprojecten. OPROEP TOT OVERLEG IN ZAKEN VAN KERKBOUW De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland richtte zich tot de kerkeraden der aangesloten kerken naar aanleiding van de gezamenlijke kerkbouwactie „Ant woord '64" met een oproep om te streven naar onderling overleg in zaken van kerk bouw. De oproep luidt als volgt: Enige weken geleden is in ons land door negen kerken gezamenlijk een inten sieve actie voor kerkbouw gevoerd, waar bij door de inspanning, toewijding en viój- gevigheid van zeer velen een groot bedrag bijeenkwam. Door „Antwoord '64" is de bouw van vele tientallen nieuwe kerken mogelijk geworden. In de Oecumenische Raad is over de be tekenis van deze actie gesproken en daar bij is de Raad tot enige conclusies ^ge komen die hij graag aan U wil voorleg gen, nu de plannen voor de kerkbouw in de komende maanden zullen worden ter hand genomen of reeds in een vroeg sta dium verwerkelijking zijn. De Raad is van mening dat deze kerk- bouw-actie mag gezien worden als een eerste stap van samenwerking op een terrein, waar in toenemende mate een zo ver mogelijk samengaan der kerken en gemeenten dringend noodzakelijk is. De Raad zou U dan ook willen vragen plannen tot kerkbouw, die uw kerkeraad wellicht heeft, zo spoedig mogelijk voor kennisneming en nader overleg voor te leggen aan de overige kerkeraden of kerkbesturen in uw woonplaats van de kerken die deelnamen aan de actie „Ant woord '64". Gezamenlijk overleg vóór de bouw acht de 'Oecumenische Raad van groot belang. Mocht dit om een of andere reden niet of niet meer mogelijk blijken, dan dringt de Raad er bij uw kerkeraad of kerkbe stuur op aan die stappen te nemen die tot een gezamenlijk gebruik van de nieuwe kerkgebouwen kunnen leiden. Hierdoor zullen die kerken, waarvan de bouw mogelijk werd door de in één ge zamenlijke actie bijeen gebrachte gelden, op meer blijvende wijze uitdrukking ge ven aan de wil tot samenwerking van de negen kerken die in de actie „Antwoord '64" deelnamen. De Oecumenische Raad beseft dat zo- manier Leeghwater erin geslaagd is deze proef uit te voeren, maar men vermoedt, dat hij vóór de demonstratie een soort duikerklok in het water heeft neergelaten. Na zijn terugkomst in het vaderland heeft Leeghwater nog vele pogingen ge daan zijn Haarlemmermeerplannen te ver wezenlijken. Echter zonder succes. Twee eeuwen moesten verglijden aleer men zijn van vooruitziende blik getuigende levens droom in vervulling deed gaan. Nochtans kan hij terugzien op een vruchtbaar le ven, Niet minder dan 40.000 ha vrucht bare grond werden door zijn initiatief aan het water ontrukt. In 1937 werd in Midden-Beemster een borstbeeld van Leeghwater onthuld dat ontworpen is door D. Steenbergen. Deze sobere hulde was geheel in overeenstem ming met de eenvoud die deze grote Ne- de ander kenmerkte. De grootste eer ontving hij bij het droogleggen van de' Haarlemmermeer, toen men een der ge malen naar hem noemde. Terecht, want zijn geest maalde hier reeds droog, toen niemand nog de golven dezer miniatuur zee durfde trotseren. Willen wij hem thans 315 jaar na zijn dood, herdenken, dan die nen wij naast hem te zien die velen van zijn medewerkers en arbeiders, wier naam nooit genoemd werd, doch die door noeste vlijt en grote offers hebben bijgedragen tot de glorie van Nederland als een natie, die de wateren tart en heeft overwonnen. (Nadruk verboden) mr. A. G. wel aan de gezamenlijke bouw als aan het gemeenschappelijk gebruik moeilijk heden kunnen zijn verbonden wij zijn in Nederland nog maar aan het begin van de oecumenische samenwerking, 't samen gemeente van Christus zijn maar hij ziet daarin ook een nieuw perspectief. Juist het regelmatig elkaar ontmoeten ten behoeve van het gezamenlijk bouwen en gebruiken van een nieuwe kerk kan leiden tot een diepergaand contact en een gezamenlijke arbeid, die het samengaan van de plaatselijke gemeenten in belang rijke mate kan bevorderen. De Oecumenische Raad verzoekt U be richten over gezamenlijke bouw en ge bruik van de nieuwe kerken ter kennis van de Raad te willen brengen (Malie baan 88 te Utrecht), zodat deze in het maandblad van de Oecumenische Raad 'Gemeenschap der Kerken' te zijner tijd kunnen worden gepubliceerd. De Oecumenische Raad doet graag een beroep op alle kerkeraden, kerkbesturen en gemeenten in de eerste plaats op die van de Raad aangesloten kerken om in deze alle vindingrijkheid en geloofs moed aan te wenden, opdat er in Neder land nieuwe vormen, van samenwerking groeien terwille van de ene dienst aan de ene God en Heiland, Jezus Christus, de Heer der Kerk, de Hoop en het Licht van de wereld. Namens de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, E. J. Beker, voorzitter P. J. Jans, viee-voorzitter S. M. Holsteijn, secretaris H. Mulderije, penningm. J. J. Legêne, assessor SOVJET-UNIE ATHEÏSTISCHE ENCYCLOPEDIE VERSCHENEN In Moskou is een kleine encyclopedie van het wetenschappelijk atheïsme ver schenen, de eerste in zijn soort, uitgege ven door het Instituut van Wijsbegeerte aan de Academie van Wetenschappen. Er zijn bijdragen in verwerkt van 83 mede werkers van filosofische en atheïstische instituten in de Sovjet-Unie, in Europa en in Azië en ook van het Historisch Mu seum voor Godsdienst en Atheïsme in Leningrad. Ongeveer 1500 'begrippen worden in deze encyclopedie omschreven. Een aantal mogen wij hier enigszins ver kort weergeven. Amen - Deze uitdrukking, afkomstig uit het oud Hebreeuws, geeft het eind van het gebed aan en bevestigt en ver sterkt als het ware de inhoud daarvan. Het heeft het karakter van een magisch toverwoord. Het Leger des Heils - Een internatio nale christelijke en filantropische orga nisatie, die bestaat uit„soldaten", „offi cieren", „adjudanten", aangevoerd door een „generaal" (William Booth, 1865) en met hoofdkwartier in Londen. Op mili taire leest geschoeid heeft de organisa tie ten doel de Christelijke vroomheid aan te moedigen, onafhankelijk van an dere confessies en godsdienstige propa ganda te voeren onder het proletariaat van de Londense achterbuurten. Talrijke vertakkingen van het Leger des Heils bestaan overal. De bourgeoisie beschouwt die als een apparaat in de strijd tegen de anarchie en de geest van ongehoorzaamheid, die in de wereld heerst. Tegenover de verleende hulp moeten de armen deelnemen aan be paalde godsdienstige samenkomsten. Het Leger des Heils exploiteert de ellende van de onderdrukte klassen onder het kapitalistisch systeem door godsdienstige huichelarij te combineren met de machts wellust van een sergeant-majoor. Het Leger des Heils werkt in tal van kapita listische landen. De Wereldraad van Kerken - ....Meer dan de helft van het jaarlijks budget wordt gedekt dooi' bijdragen van ker ken in de Verenigde Staten. Typerend was, dat de oprichtingssamenkomst van de Wereldraad van'Kerken (gehouden in Amsterdam in 1948 met als thema: „De wanorde der mensen en Gods plan") naar wegen zocht om de communistische beweging omver tc werpen en de wereld beschouwing van het dialectische mate rialisme. Openlijke kritiek van bepaalde aspecten van het kapitalisme ging 'hand in hand met verdediging van het begin sel van privé-eigendom. Het thema van de tweede Assembly (Evanston) was: „Jezus Christus, de hoop der wereld". Resoluties van deze Assem bly lieten duidelijk de kapitalistische aspiraties van de leiding zien. Druk van de gelovigen veroorzaakte echter een vredes-verklaring Gebed - Hierin richten de gelovigen zich tot bovennatuurlijke machten (gees ten, goden enz.), uitgevonden door gods dienstige (fantasten, samen met bezwe ringen en klaagliederen. Het gebed is een integrerend deel van de christelijke eredienst. Het komt voort uit primitieve magische toverformules, die hun grond daarin vinden, dat gemeend wordt, dat de bovennatuurlijke machten door deze formules kunnen worden beïnvloed De predikers van alle godsdiensten (Boeddhisme^ Jodendom, Christendom en Islam) schrijven wonderbaarlijke krachten toe aan de gebedspraktijk en beweren, dat de gelovige gemeenschap kan hebben met God door het gebed en Hem, de Eeuwige, Alwetende, Onveran derlijke kan bewegen om .zijn plannen te veranderen.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4