A Oudej aarsrede burgemeester mr. W. H. Enklaar HOUTENS NIEUWSBLAD Mijne Heren Leden van de Raad, Wanneer ik boven mijn oudejaarstoe- spraak, welke ik nu reeds gedurende tal van jaren op onze laatste vergadering van het jaar pleeg te houden, een titel zou willen zetten, dan geloof ik dat de woorden van André Gide: „Ik houd van het verleden, maar ik verkies de toe komst" wel zeer toepasselijk zouden zijn. Met name is ditmaal onze vergadering wel zeer sterk bij die toekomst bepaald geweest. De begroting 1965 toch, waarover wij ons hedenmiddag hebben gebogen, is in feite het programma van het gemeentelijk beleid voor het komende jaar. Mijn beschouwing, waarmede ik onze vergadering in het jaar 1964 zou willen afsluiten, wil een achteruitzien en een vooruitzien zijn. Toen ik er mij toe zette, om de ge gevens, die ik hiervoor nodig had, te ver werken, ben ik mij er opnieuw weer van bewust geworden, hoezeer toekomstvoor spellingen, ook al worden deze in een begroting verwerkt, betrekkelijke waarde hebben. Veel van .wat ik het vorige jaar op deze zelfde plaats als een stellige ver wachting voor 1964 uitsprak, bleef helaas een vrome wens. Bij onze blik terug op het afgelopen jaar moge deze wens van toepassing zijn: Mon Dieu donnez moi la Serenité d'accepter les choses, que je ne puis changer le courage de changer les choses, que je peux et la Sagesse d'en connaitre la difference. Mijn God, geef mij de kalmte om die dingen te aanvaarden, welke ik niet kan veranderen, de moed om die din gen te veranderen, waartoe ik in staat ben en de wijsheid om het verschil tussen beide te kennen. Wanneer wij in deze stemming het jaaroverzicht benaderen, dan zullen wij ons aangorden om daar, waar de resul taten beneden onze verwachtingen ble ven, ons nog meer in te spannen tot het verbeteren daarvan. Wij zullen daar, waar teleurstellingen buiten onze schuld ons deel waren, de wijsheid vinden om deze te aanvaarden. De begroting 1965, het bestek voor het komende jaar, geeft een duidelijk beeld hoezeer het ontbreken der middelen een gemeentelijk beleid fantasieloos en pers pectiefloos maakt. De lange lijst van al lerminst onbescheiden wensen, waarvan het gemeentebestuur meent, dat deze op korte termijn dienen te worden uit gevoerd, hebben wij aan de gemeentebe groting toegevoegd. Hij vormt een illus tratie, hoezeer op het ogenblik roofbouw wordt gepleegd, hoe noodzakelijk onder houd achterwege moet worden gelaten, j Tal van voorzieningen, die in het ver- leden aan redelijke wensen van het pu bliek voldeden, zijn thans bepaald on voldoende geworden. Ik noem U b.v. de meer dan onvol doende straatverlichting, de wel zeer an tieke wijze van huisvuil ophalen, J^'et sportdal, dat als sportveld die naam niet meer kan dragen, enz. enz. Wij kunnen aan een op peil brengen van deze voorzieningen naar het zich laat aanzien, in het komende jaar weinig doen. Daarnaast zullen door de veranderde inzichten de kosten voor maatschappe lijke steun en de hulpverlening aan min der validen een zware wissel trekken op het gemeentelijk budget. Ik heb hiermede slechts willen aan tonen, hoe onredelijk het is, dat het ge meentefonds zodanig gevoed wordt, dat uit de uitkeringen daaruit aan de ge meenten de aan deze normaal toeval lende taken niet meer kunnen worden bekostigd. In het conjunctuurbeleid van de rege ring moge het afremmen van investerin gen onvermijdelijk zijn, ik geloof, dat, nu de gemeentebesturen tengevolge van dit beleid, op het punt zijn aangekomen, dat zij niet meer in staat zijn hun taak naar behoren te vervullen, het aandeel van deze gemeenten in dit conjunctuur beleid boven het redelijke is gestegen. Mij thans bepalende tot de hoofdza ken, welke wij in 1964 te vervullen had den, moge ik Uw aandacht vragen voor BOUWNIJVERHEID EN VOLKS HUISVESTING De sterke contingentering van bouw volumen, welke ook reeds 1963 kenmerk te, werd ook in 1964 geprolongeerd. Talrijke bouwplannen voor woningen en bedrijfspanden konden daardoor niet worden gerealiseerd. Thans liggen nog 92 aanvragen voor de bouw van woningen te wachten. In het afgelopen jaar kwamen gereed: 30 woningwetwoningen (1963: 16') 17 particuliere woningen (1963: 10) In aanbouw zijn: 60 woningwetwoningen, 43 particuliere woningen. De bouw van 80 fabriekmatige woning wetwoningen bleek einde van dit jaar onuitvoerbaar. Gelukkig is het evenwel alsnog moge lijk gebleken hetzelfde aantal woningen in uitvoering te geven, zij het met een belangrijke vertraging. Met de bouw van 42 woningwetwo ningen is deze maand nog begonnen, de bouw van 48 fabriek-matige woningen zal in augustus begonnen worden.» Er mag derhalve op worden vertrouwd, dat ik op de volgende oudejaarsvergadering van Uw raad melding kan maken van het feit, dat ons woningbezit met 90 wo ningen is uitgebreid. Ik wil niet verhelen dat het niet door gaan van de voorgenomen bouw van de 80 fabriekmatige woningen het gemeen tebestuur een onaangename teleurstelling heeft bereid, omdat toezeggingen aan toe komstige bewoners niet konden worden gehonoreerd. Met name ten aanzien van de huisves ting van de werknemers van de vlees verwerkende industrie van de heer Ude- ma werden wij voor een onaangenaam probleem gesteld. Het zal ten gevolge daarvan noodza kelijk zijn een aantal woningen, dat bin nenkort gereed komt, in afwachting van de komst van deze werknemers, onbe woond te laten staan. Wij hebben deze sociaal moeilijk aan vaardbare beslissing toch genomen, om dat de omstandigheden ons geen andere keuze lieten. Gezien de omstandigheden moge ik met voldoening" vaststellen, dat de pro vinciale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid voor de bouwbe- hoeften onzer gemeente een open en wel willend oog heeft. In het afgelopen jaar werden 200 rijks goedkeuringen afgegeven tegen 159 in het vorige jaar. Door verkoop gingen 5 woningwetwo ningen in particuliere handen over, ter wijl in het komende jaar nog 3 woning wetwoningen zullen worden verkocht. Een ander probleem, dat wij bij de bouwactiviteit in onze gemeente ontmoe ten, is het gebrek aan bouwterreinen. Het Kolplan is nagenoeg geheel uitge geven, terwijl de pogingen om nieuwe grond aan te kopen, slechts zeer traag succes oogsten. UITBREIDINGSPLANNEN De voortgang in de stedebouwkundige arbeid baart ons grote zorgen. Aan de conceptie van een wijziging van het uitbreidingsplan Kol, van het plan de Haar, van het saneringsplan kom Holten en van de herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaken wordt nu al jaren gewerkt, zonder dat één van deze plannen het tot een behandeling in de raad heeft gebracht. Daar wij het niet langer verantwoord hebben geacht de ontwikkeling van de gemeente nog langer afhankelijk te doen zijn van de trage voortgang der stede- bouwkundige arbeid, hebben wij gezocht naar een doeltreffende oplossing. Wij menen deze gevonden te hebben door bij het stedebouwkundige werk on zer planologen de stedebouwkundige af deling van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij te betrekken. Het personeelstekort op de bureaux der stedebouwkundigen, oorzaak van de onaanvaardbare vertragingen, zal thans worden opgevangen door de Nederlandse Heidemaatschappij. Ik heb hoop, dat het thans mogelijk zal zijn van U in het komende jaar op het wijzigingsplan Kol, het plan de Haar en het saneringsplan Kom Holten, vast stellingsbesluiten te vragen. De ontwikkeling van onze gemeente in deze zich snel veranderende tijd dient haar weerspifegeling te vinden in het uit breidingsplan, dat deze moet kunnen bij houden of liever nog daaraan vóór moet kunnen blijven. Toepassing van artikel 20 der Weder- opbouwwet, bedoeld om, vooruitlopende op een wijziging van het uitbreidings plan, voorzieningen te treffen, die stag natie in realisering van bouwplannen voorkomen, heeft haar doel volkomen voorbij geschoten. De procedure, welke thans hiervoor moet worden gevolgd, is dermate tijdro vend geworden, dat de betekenis van dit wetsartikel illusoir wordt. Het ware te wensen, dat Gedeputeerde Staten een vlottere afdoening van bij hen aanhangig gemaakte bouwplannen ex artikel 20 der Wederopbouwwet zou kunnen bevorderen. HUISVESTING Het beeld, dat het werkterrein van de woonruimtecommissie vertoont is helaas nog steeds niet opwekkend. Er komen weliswaar vele woningen ge reed, doch verschillende hiervan moesten worden gereserveerd voor hen, die uit hoofde van hun functie een recht van voorkeur konden doen gelden. Ik kan mij voorstellen, dat anderen, die niet in een dergelijke positie verke ren, wel eens teleurgesteld zullen zijn. Zij mogen daarbij echter bedenken, dat het betrekkelijk gunstige woningcontin gent, dat ons jaarlijks wordt toegewezen, mede is afgestemd op het feit, dat Holten wegens industriële vestigingen en het be staan van vele inrichtingen van onder wijs, velen van buiten heeft te huisves ten. Ik ben erkentelijk voor het begrip, dat hiervoor in het algemeen door het pu bliek wordt getoond. Het aantal woningzoekenden bedraagt thans 138 tegen 125 in het vorige jaar. Ik verheug mij er in, dat wij in Holten een zeer gedifferentieerd woningbezit verkrijgen. Woningwetwoningen, de huurwoningen van de heer Van de Bo- vekamp en de huurwoningen van dokter Rietdijk bieden huisvestingsmogelijkhe den in verschillende huurprijsklassen. Het initiatief van particulieren op ge bied van volkshuisvesting verdient onze erkentelijkheid. De woonruimtecommissie heeft onder zorgvuldige afweging van wat recht en billijk is ons college in het afgelopen jaar geadviseerd. Zij moge zich overtuigd weten van onze erkentelijkheid voor het werk, dat zij verrichtte. Burgemeester mr W. H. Enklaar BEVOLKING Het inwonertal vertoonde ook dit jaar weer een stijgende lijn. Op 1 januari 1964 telde Holten 6248 inwoners tegen 6367 op dit ogenblik, het geen een groei betekent van 119 inwo ners. Geboorten: 1963 148; 1964132 Overlydens: 1963 49; 196450 Vertrokken: 1963 225; 1964241 Ingekomen: 1963 262; 1964 278 WEGEN In een tijd, waarin paard en wagen bij kans een folkloristische verschijning zijn geworden en tractor en auto in de agra rische bedrijfsvoering niet meer zijn weg te denken, zou aan de wegen-verharding en wegenverbetering door het gemeente bestuur een hoge prioriteit n^oeten wor den toegekend. Helaas, in 1964 konden wij niet ver der komen dan de openstelling van één verharde weg van pl.m. 2 km, n.l. de Stevenssteeg. De verhardingsplannen voor de Heide weg en de Landmansweg liepen figuur lijk en letterlijk in het zand. Slechts het verbeteringsplan voor de Lichtenbergerweg bracht het tot en met de aanbesteding. Moeilijkheden met de financiering en de. wijze, waarop de baat belasting moest worden opgelegd, brach ten stagnatie. Het is zeer de vraag of 1965 mogelijk heden zal bieden om aan wegenverhar ding veel te doei?.. De wet wegenfinanciering, reeds zo lang in uitzicht gesteld, zou misschien uitkomst kunnen geven. Ik heb echter het geloof verloren, dat deze wet, mocht zij ten langen leste toch tot stand komen, het soulaas zal bren gen, dat daarvan in eerste instantie ver wacht mocht worden. Desniettegenstaande hebben wij ons beraden op toekomstige wegenverhar- dingsplannen, welke het afgelopen jaar werden neergelegd in een raamontslui- tingsplan. Op het ogenblik onderzoeken wij of de aanleg van een parallelweg van het voor malige station Dijkerhoek ten zuiden van de spoorbaan naar het dorp Holten te verwerkelijken is. Wij menen, dat deze aantrekkelijke verbinding met het dorp, welke tevens een ontlasting betekent voor de Rijks weg, slechts gerealiseerd kan worden door een gedeeltelijke vrijwillige ruilver kaveling. Wij verzochten de Heidemaatschappij hiertoe voorbereidende werkzaamheden te willen verrichten. ONDERWIJS Mijn beschouwing over het onderwijs, dat in onze gemeente wordt gegeven, of het een openbaar of bijzonder karakter draagt, moge ik beginnen met een woord van bijzondere waardering voor de toe wijding en bekwaamheid, waarmede de onderwijzers, onderwijzeressen en leid sters zich van hun taak kweten. KLEUTERONDERWIJS Na de kerstvacantie zal de openbare kleuterschool haar dependance op de Kol betrekken, terwijl ook de Christelijke Kleuterschool reeds rekening houdt met een vestiging van een dependance op de Kol. LAGER ONDERWIJS De openbare lagere Dorpsschool begint uit haar voegen te groeien. Dit jaar werd een 10e onderwijzer benoemd. Het is te voorzien, dat deze groei verder voort gaat, daarom zullen het komende jaar noodlocaliteiten bij de school moeten worden opgericht. Wij stellen ons voor om, zodra van de o.l. Dorpsschool een 4 mansschool kan worden afgesplitst, een nieuwe openbare school op de Kol te stichten. De openbare scholen te Dijkerhoek en Espelo ontwikkelen zich naar wens. Het leerlingen-aantal baarde voor de instandhouding dier scholen geen zorgen. Ons verzoek om een urgentieverklaring voor een nieuwe school in Dijkerhoek kon nog niet worden gehonoreerd. Het hoofd der school in Espelo her dacht zijn zilveren jubileum bij het on derwijs. U.L.O. ONDERWIJS Op ons verzoek om aan de U.L.O. - school een H.A.V.O. te mogen vex'binden is door de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen positief ge reageerd. Hierdoor is de Scholengemeenschap, waarin H.A.V.O. en M.A.V.O. definitief en M.E.A.O. waarschijnlijk een plaats hebben gevonden, een feit gewoi'den. Per 1 september 1965 zal de naam U.L.O. wat Holten betreft tot het verle den gaan behoren. Holten zal van die datum af gaan behoren tot de twee in richtingen van openbaar onderwijs in den lande, waar het H.A.V.O/M.A.V.O. on- derwijs zal worden gegeven. Hiermede is een kroon gezet op het werk van al degenen, die zich hebben ingespannen voor de groei en de uit bouw van onze Holtense U.L.O. school. Ik denk hierbij aan de beide hoofden dier school, aan het Algemeen Pedago gisch Centrum. Vooral de heer Hiddink heeft zich voor deze laatste ontwikkeling van onze U.L.O. school bijzondere inspanning ge troost, ik wil hem hiervoor gaarne de dank brengen, waarop hij recht heeft. Hij mag hierin een ministeriële erkenning zien van het voortreffelijke werk dat aan zijn U.L.O. school in de loop der jaren is verricht. De stichting van de H.A.V.O.-afdeling betekent tevens een mijlpaal in onze on- derwijsgeschiedenis, omdat per 1 septem ber 1965 voor het eerst een inrichting voor middelbaar onderwijs haar zetel, in onze gemeente heeft gevonden. Het gebouw, waarin wij in maart van dit jaar de U.L.O. school vestigden, is alweer te klein. In het komende jaar zul len wellicht 5 noodlokalen moeten wor den bijgebouwd. Ingebruikneming van een eigen gym nastieklokaal voor de U.L.O. zal in 1965 tegemoet kunnen worden gezien. De 16e onderwijzer, welke aan de U.L.O.-school werd verbonden, demon streert eens te meer de plaats, welke de U.L.O.-school in deze streek inneemt. Het feit, dat al de onderwijzers, die hun krachten aan de U.L.O.-school geven deze trouw blijven, geeft mij de over tuiging dat de taak, welke zij hebben te vervullen hen boeit en dat de team geest voortreffelijk is. De ontwikkeling van onze U.L.O.- school is een sprekend voorbeeld van het feit, dat in eendrachtig en toegewijd sa- menwerken veel te bereiken is. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS De landbouwhuishoudschool kwam in de loop van dit jaar onder nieuwe di rectie. De heer Cammeraat werd als eerste man in deze provincie, als directeur van de huishoudschool benoemd. De school ontwikkelde zich voorspoe- dig. en mocht zich in een goede belang stelling in de streek verheugen. Onderzocht wordt in hoeverre U.L.O.- en Landbouwhuishoudschool raakvlakken hebben en in hoeveree op bepaald ge bied samenwerking mogelijk is. CULTUUR Het culturele leven in onze gemeente is vanzelfsprekend van bescheiden om vang. Het is de verdienste van dokter Nagelhout, dat hij door zijn Holtense Kunstclub ons bij de kunst wil bepalen. Wij prijzen ons gelukkig, dat een teke ning van één der onzen, Kees Stoop, de wanden van 's Raads vergadei'zaal siert. Ik wil gaarne de expositie, welke deze kunstenaar te Holten hield, met voldoe ning vermelden. Het beeld „de Toerist", dat de heer Te Siepe aan de gemeente aanbood, mag zich als leesbare kunst vei'heugen in de waardering van zeer velen. Het mag dan zijn, dat sommigen de kunstwaarde van deze toerist minder hoog aanslaan, wij hier in Holten be leven er onze vreugde aan. Onze toneel-, zang- en muziekvereni gingen hebben zich in het afgelopen jaar in de beoefening van hun kunst verdien stelijk gemaakt. Zij hebben zich zelf en hun publiek voldoening en vreugde bereid door hun prestaties. De le prijs van de drumband van HMV zij hier met ere vermeld. SPORT Ook het jaar 1964 ging voorbij, zon der dat de redelijke wens naar een betere sportaccommodatie werd vervuld. De Grontmij heeft het zij een schra le troost het plan voor een complex spoi'tvelden aan de Larenseweg op pa pier gereed. De IJsclub „De Noordpool" stichtte een nieuw clubgebouw, terwijl de paarden sport door de op handen zijnde bouw van een manege nieuwe impulsen zal krijgen. De padvinderij, een voor Holten jonge vereniging, wist het door de offervaardig heid van sympathiserenden tot een nieuw troephuis te brengen. Het nieuwe jaar zal zeker de opening daarvan brengen. ZWEMBAD TWENIIA ARS VELD Mede dank zij het gunstige seizoen steeg het bezoek van 85.000 tot 110.000 personen, hetgeen resulteerde in een op brengst van f42.686.— tegen f32.448.— in het vorige jaar. NIJVERHEID EN HANDEL De modernisering van zakenpanden in onze gemeente ging ook in het afgelopen jaar voort. Ik noem u de nieuwe zelfbedienings winkel van Gebr. Dikkers in het dorp en de modernisering van de winkel van de zelfde vennootschap in Dijkerhoek. Voorts vermeld ik de opening van de nieuwe garage van Joh. Schuppert, de nieuwe winkel van Radio ter Harmsel. Een nieuwe luxe banketbakkerij van de heer F. M. Pluygers werd aan de Oranjestraat gevestigd. Hotel Vosman kreeg een nieuwe exploi tant en heropende zijn deuren. De Holtense boekhandel ging over in de handen van de heer H. Heusinkveld. De heer Damming uit Hollandscheveld vond op het industrieterrein een plaats voor zijn houtbewei'kingsbedrijf. MAATSCHAPPELIJKE ZORG Hoewel de Algemene Stichting voor Maatschappelijk Werk, waarin ook de ge meente participeert, reeds in 1963 het levenslicht zag, is het helaas nog niet mogelijk gebleken een maatschappelijk werkster in dienst te nemen. Het ware te wensen, dat in het komen de jaar in deze reëel levende behoefte zou kunnen worden voorzien. De Diaconie der Ned. Hervormde Kerk heeft haar schouders gezet onder de stichting van een bejaardentehuis. Het gemeentebestuur zal waar moge lijk de realisering dezer plannen gaarne bevorderen. De bejaardensocieteit mocht zich ook in het afgelopen jaar in een goede be langstelling verheugen. De nieuwe Bijstandswet zal op 1 januari 1965 de ondersteuning en financiële bij stand in een geheel ander licht stellen. De gewijzigde inzichten op maatschap pelijk en sociaal terrein, zullen van ons aanpassing vragen in de benadering van de maatschappelijke zorg en invloed hebben op het gemeentelijk budget. VREEMDELINGENVERKEER De ontwikkeling van het vreemde lingenverkeer bracht Holten in 1964 op de tweede plaats onder de toeristenplaat sen van Overijssel. Het valt niet te loochenen, dat niet al leen de logies verstrekkende bedrijven, doch zeker niet minder de neringdoen den van het vreemdelingenverkeer grote inkomsten verwerven. Het is daarom teleurstellend, dat zij het grote belang, dat zij hebben bij het vreemdelingenverkeer, niet voldoende tot uitdrukking brengen in hun bijdrage aan de plaatselijke V.V.V. Wanneer allen, die bij dit vreemdelin genverkeer gebaat zijn, dienovereenkom stig hun bijdrage zouden verlenen, dan zou het mogelijk moeten zijn tezamen met de gemeente een volwaardig V.V.V.- apparaat op te bouwen. Een toegewijde functionaris als de heer Kei*s zou dan voor de V.V.V. niet verlo ren behoeven te zijn gegaan. CANADA De hechte banden, welke ons land met het land onzer bevrijders verbinden, zijn in Holten wel van bijzondere aard. Wij hebben het afgelopen jaar voor de derde maal gedurende een week een groep van 80 Canadese nabestaanden in onze gezinnen mogen ontvangen. Dit Canadese grafbezoek heeft onze gas ten troost en voldoening geschonken, bij ons als gastheren heeft dit dankbare her inneringen achtergelaten. De overeenkomst van een nieuwe pel grimage van Canadese nabestaanden in de dagen, waarin wij het feit, dat 20 ja ren geleden de Duitse bezetter uit ons land werd gejaagd, zullen herdenken, zal nog meer inhoud geven aan ons herden ken in 1965. ELECTRICITEITSBEDRIJF Het bedrijf functioneerde goed, al wer den de bedrijfsinkomsten moeilijker. Op den duur zal aan tariefsverhoging wel niet zijn te ontkomen. GASBEDRIJF Eerder dan mocht worden verwacht, vertoont dit jonge bedrijf een sluitende exploitatie. Wij zijn er ons van bewust, dat de stichting van het gasbedi'ijf juist op tijd is geschied. De gunstige "uitkomsten van gas- en electriciteitsbedrijf zijn mede te danken aan de uitnemende wijze, waarop de di- rëeteur, de heer Van den Berg, met niet aflatende ijver deze bedrijven leidt en aan de toewijding van het personeel. KEURINGS-, WAAG- EN SLACHT- HUISBEDRIJF Het nieuwe slachthuis nadert zijn vol tooiing. Het oude slachthuis is thans tot op de draad versleten. In het vooruitzicht dat spoedig betere arbeidsvoorwaarden zullen worden ge schapen in een modern slachthuis is het slachthuisbedrijf door directeur en per soneel voortreffelijk gaande gehouden. Wij zijn hen dank verschuldigd voor het werk, dat zij met hart en ziel verrichtten. Het aantal slachtingen bedroeg in 1964 5472, tegen 7060 in 1963. Ingevoerd werd 555999 kg vlees tegen 476724 kg in 1963. Keurrechten f 16.287,16 tegen f 12.887,67 in 1963. PERSONEEL Het aantal ambtenai'en in dienst der gemeente bedroeg in 1964 79 tegen 78 in het vorige jaar. De heer J. Louwerse werd als direc teur gemeentewerken opgevolgd door de heer T. Prak. De heer W. C. van de Weerthof volgde de heer H. Slagter op als opzichter-gas fitter. De heren G. J. Ailink en E. Paalman, oude getrouwen, verlieten de dienst van gemeentewerken met pensioen. (Slot op de volgende pagina)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 6