Agenda Wupmpiijké a KERSTFEEST 1964 Een betreurenswaardige zaak CAESAR AUGUSTUS Kerstfeest Zondagsschool Uit de raadsportefeuille Dorp in kerststemming Raadsvergadering Predikbeurten Gevonden en verloren Donderdag 24 december 1964 No. 49 Jaargang 18 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting ,jHoltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf83 - 23Jf Adv.-prijs 1—15 mm. (d contant) f 3,Iedere mm. meer 0,12 „Ere zij God in den hoge, en vrede op aarde bij mensen des welbehagens". (Lukas 2 14). Het zou weinig moeite kosten om over de verlichting en de versiering van de stal van Bethlehem te schrijven. Je zou kunnen beginnen bij het Kerstvrouwtje (ja heus, een Kerst vrouw en niet de Kerstman) dat ik in een groot warenhuis zag en elke bezoeker van de Kerst-afdeling verwel komde met hem een zelfbedienings-emmertje en een kaars in handen te drukken. Via onze Kerstwijdingen, -maaltijden en -bomen zouden we dan zeer zeker in de sfeer komen van de gezellige Kerstavond, waarop één van de huisgenoten een ontroerend soldaten-verhaal zou voorlezen. U weet wel zo'n verhaal waarin ons verteld wordt van soldaten, die in de Kerst nacht niet schieten, maar „Vrede op aarde" zingen, om een paar dagen later met des te meer energie de vijand te lijf te gaan. Neen, eerlijk, er zou heel veel Kerst-romantiek beschreven kunnen wor den. Alleen. we zouden aan de boodschap van het Kerstfeest niet toe komen. Kerstfeest richt nl. de blik op God! Het is het feest van God, de Vader, die Zijn Kind gaf aan deze wereld. „Ere zij God!" zingen de engelen. Merkwaardig! Ze beginnen niet met „Vrede op aarde" en dan „Ere zij God". Neen, eerst Eer aan God, die in mensen een welbehagen heeft. Je wrijft je ogen uit als je dat tot je laat doordringen: Wij zijn mensen van Gods welbehagen! God houdt van ons! Dat zit-em niet in ons, maar in God. Daarom „Ere zij God in den hoge". Prachtig mooi drukt de engelen-zang uit: God is, God woont in den hoge! Hij is ontheven aan alle aardse wetten, machten en krachten. Hij is een majesteitelijke God! Tegelijk is Hij echter de liefhebbende God. De God die bewogen is om ons lot. „Zonde, het doel missen) zonde „denkt God" als mensen van Mijn schepping verloren gaan! Dan bereiken zij het doel niet." Zie daarom wordt het Kerstfeest. Deze God, die in den hoge woont (bui ten onze mensenwereld) komt nu in en door Christus in onze wereld. God wordt mens om ons te redden! Om ons het doel te laten bereiken nl. de storeloze gemeenschap met God in Zijn Koninkrijk! Kerstfeest predikt ons, dat het Koninkrijk Gods is begonnen voor ons en onder ons! Het Kerstkind kwam onze wereld binnen. Het toonde ons, de zelfverloochenende liefde van God. Het Kerstkind ging langs de weg van de natuurlijke dood onze wereld ook weer uit en overwon die dood! Nu roept dat Kefstkind ons allen op, om Hem te volgen. Als wij zondaar-af willen worden, dan achter Jezus Christus aan. Dan U laten redden door Hem. Kerstfeest zonder de visie op Pasen is een vreemd feest. Wie bij de Kerstboom zingt „Gods belofte wordt heerlijk vervuld" moet door het kaarslicht de Paaszon reeds zien rijzen. Wie dat begrijpt, die stamelt „Leer m' U danken daarvoor!" Holten, december 1964. A. SCHELLEVIS Zoals men in ons blad van 19 dezer heeft kunnen lezen, roept de V.V.V. „Hol- tens Belang" een administrateur of ad- minstratice op om in de vacature G. H. Kers. De heer Kers, die gedeeltelijk in ge meentedienst was en ten dele in dienst van de V.V.V.'komt nu als meteropnemer-in- casseerder in vol-ambtelijke dienst. Dat is voor de heer Kers, gezien de sociale status, welke aan de functie van ambtenaar verbonden is, een verbetering. Voor het V.V.V.-wezen vinden wij dit een zeer betreurenswaardige beslissing. Het vreemdelingenverkeer is klein be gonnen. Vroeger werd het secretariaat belangeloos door een der bestuursleden vervuld. Daarna werd een betaalde kracht aangetrokken in de vorm van een meis je, dat in het seizoen de werkzaamheden aan huis verrichtte en daar ook de mensen ontving, die om inlichtingen kwamen vra gen. De werkzaamheden namen, met de stijging van het aantal mensen, dat hier hun vacantie komt doorbrengen, zodanig toe, dat het werk niet meer pro deo, maar ook niet meer door een meisje, uitslui tend voor het seizoen, kon worden ver richt. Dat demonstreerde zich ook duide lijk in het aantal overnachtingen, dat van 26.000 in 1954 steeg tot over de 164.000 in 1963. Men vond de heer Kers bereid het ad ministrateursschap van de V.V.V. als dag taak op zich te nemen. Aanvankelijk wel iswaar op - uit sociaal oogpunt gezien - niet zulke aanvaardbare voorwaarden, maar de nieuwe administrateur moest het vak nog leren en met het oog op zijn ge zondheid was deze aanstelling een alles zins aannemelijke oplossing. De heer Kers heeft zich in de loop der jai'en als een uitstekende kracht ontwik keld, die dag en nacht voor de V.V.V. klaar stond, die later toen het steeds druk ker werd zijn vrouw bij het werk inscha kelde en een goed organisator bleek. Wij vragen ons af of 't VVV-best. zich wel vol doende gerealiseerd heeft wat deze admi nistrateur vooral gedux-endo het seizoen voor het V.V.V.-werk in onze gemeente heeft betekend. Men behoeft daarbij alleen maar te den ken aan het VW-vakantieprogramma. Wij hebben de indruk, dat men dit niet ten volle heeft begrepen, want dan had men hem niet laten gaan. Een van de redenen, dat de hr. Kers ten slotte zelf ook de ambachtelijke dienst heeft gekozen, is het feit dat men geen twee Heren kan dienen, terwijl ook het g.e.b. er geen genoegen mee kon nemen dat zijn metex-opnemer, niet volledig be schikbaar was. Het VW-bestuur zal zeer zeker het motief hantex'en, dat de mensen, die vaxx het vreemdelingenverkeer profiteren niet voldoende bijdragen om een administra- teur volledig te bezoldigen en ook nog - met 'n belangrijke gemeentelijke subsidie - de verdere entourage te bekostigen. Deze motivering is gedeeltelijk aanvaard baar, maar toch niet geheel deugdelijk. De WV in Holten is een van de vereni gingen in Overijssel, die de hoogste con tributie ontvangt. Het Rijk voteert 6 miljoen gulden voor de bevordering van het vreemdelingenver- keer via de ANVV en de provincie ette lijke duizenden guldens voor de px'ovinci- ale WV, zonder dat ook maar één zaken man daarin bijdraagt, anders dan via de normale belastingen. Een klein rekensommetje leert, dat bij een aantal overnachtingen van meer dan 160.000 per jaar - welk aantal ieder jaar nog stijgt - en een gemiddelde besteding van 5,per overnachting, reeds een be- drag van 800.000,per jaar in de ge meente binnenkomt, dat als een olievlek over de gehele gemeente uitvloeit. Holten is op één na de grootste toeristenplaats in Overijssel. Ommen is nog groter, maar daar heeft men dan ook twee bezoldigde krachten op het VV V-bureau zitten. Wij houden het op minstens één miljoen gulden per jaar, want 5,per over nachting is tegenwoordig niets meer en in werkelijkheid zal het dan ook nog veel hoger zijn, maar daarbij is dan nog niet gerekend hetgeen de duizenden dagjes mensen in de gemeente binnenbrengen. Is het niet de taak van de gemeente en de WV, die „Holtens Belang" zegt te bevorderen, waar het voor de gehele ge meenschap om zulke ontzettend belangrij ke bedragen gaat, de beste kracht voor dit werk beschikbaar te stellen, die er maar te vinden is, die bewezen heeft zijn vak te verstaan, en die in dit werk - gezien de overuren in de zomer - zeker een volle dige dagtaak heeft. De gemeente moge krap in de middelen zitten, voor deze - uit economische overwegingen alleen al uiterst belangrijke taak moet altijd geld te vinden zijn. Men heeft de klok teruggezet en dat is een zeer betreurenswaardige zaak. Hij schuift de mensen als pionnen over de velden van de aarde; ze zijn voor hem van weinig waarde in 't spel dat hij zelf heeft verzonnen. Hij schuift. In 't verre land der Joden gaan daar een man, een vrouw te zamen, - hij kent hen niet, niet eens hun namen - naar 't dorp waarheen zij zijn ontboden. Dat zij al dx*a haar kind verwachtte, het deert hem niet, 't doet niet ter zake, dat zij zo slecht de i-eis kan maken en niet weet waar te overnachten. Hij schuift. Zij werden slchts geschoven. Ze zijn toch enkel maar pionnen, in 't. spel dat Caesar heeft verzonnen. Hij, tronend hoog en ver daax-boven. Zo komen alle stukken samen, zo'kennen wij thans hunne namen, zo wordt, als eeuwen van te voren voorspeld, in Bethlehem geboren Hij, die de koningen en hex-en van alle eeuwen zal regeren, de Grote Meester zetelt boven. Ook Caesar wordt geschoven. L. van Schooten Men verzoekt ons mede te delen: Dé zondagsschoolkerstfeesten in 't dorp zijn gesteld op de le Kerstdag van 23 uur voor de klassen 1 tot en met 4 en van 4.30 5.45 uur voor de klassen 5 tot en met 8. Een half uur voor de aanvang is het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente geopend voor iedereen, die het kerstfeest wenst bij te wonen. Toegang en zitplaat plaatsen zijn vrij. In de raadsvergadering van maandag, 28 december a.s„ waarin de begroting voor het jaar 1965 aan de orde zal komen en die om 2 uur begint komt ook een voorstel aan de orde om de aanlegbelas- ting te wijzigen. In hun voorstel zeggen b. en w„ dat de toepassing van deze verordening op per celen gelegen binnen een gebied waarvoor een uitbreidingsplan in onderdelen is vast gesteld of in de naaste toekomst zal wor den vastgesteld in de praktijk tot onbil lijkheden aanleiding heeft gegeven- Zij stellen daarom voor dergelijke per celen, die uit hoofde van hun geringe diepte, breedte of anderszins niet voor be bouwing in aanmerking komen, geen aan- legbelasting zal worden geheven. Een ander voorstel betreft het verlenen van financiële medewerking voor het aanbrengen van een centrale verwarming in het schoolgebouw van de Christelijke Kleuterschoolvereniging aan de School straat, omdat de lokalen met de huidige oliekachels onvoldoende kunnen worden verwarmd. Vanwege een destijds geldende bezui nigingsmaatregel was het niet mogelijk gelijktijdig met de bouw van deze school een dergelijke installatie aan te brengen. B. en w. stellen voor de medewerking voor deze aanleg te verlenen, alsmede voor de aanschaffing van een blandblusappa- raat. Vanwege het gemeentebestuur zijn op drie plaatsen in het dorp prachtige kerst, bomen opgericht, n.l. op de Smidsbelt, op de hoek van de Gaardenstraat en Dorps straat en op de hoek van de Oranjestraat en Noordenbergstraat. Met hun helderwitte electrische lampen vormen zij de voorboden van het nade rend Kersteest. Wat het vreemdelingenverkeer, betreft zijn de hotels op de Holterberg met de kerstdagen volgeboekt. Ook bestaat belangstelling voor zomer huisjes en bungalows, die verwarmd kun nen worden. Overigens waagt men zich wat pension en logeergelegenheid betreft niet gaarne aan het experiment van een koude kerst, die momenteel tot de waarschijnlijkheden behoort. De gemeenteraad komt maandag, 28 de cember 1964 des namiddags 2 uur bijeen voor de behandeling van de volgende AGENDA 1. Notulen van de vergaderingen van 9 sept. en 29 okt. 1964 2. a. Ingekomen stukken, b. Medede lingen. 3. Voor-stel tot aankoop van grond van de heer W. Pot te Almelo. 4. Vooi'stel tot verkoop van grond aan; a. de heer D. Oostervelt te Almelo; b. de fa. H. Koopman en Zn., alhier en c. de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente, alhier. 5. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot wijziging van de alge mene politieverordening. 6. Voorstel tot het aangaan van een ovex-eenkomst met de heer H. Smale, alhier, inzake verharding van een ge deelte van de Vijfhuizenweg. 7. Voorstel tot wijziging van de gasta- rieven. 8. Voox-stel tot het benoemen van keur meester-s bij het keurings-, waag- en slachthu isbedrij f 9. Voorstel tot het verlenen van mede werking ex artikel 50 der kleuteron derwijswet aan het bestuur der Chr. Kleuterschool, alhier, ten behoeve van; a. de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie; b. de aan koop van een blandblusapparaat. 10. Voorstel tot het benoemen van leden van de commissie van advies ex ar tikel 8 der Woonruimtewet 1947, Stbl. H 291, voor het jaar 1965. 11. Voorstel tot het vaststellen van de gemeente- en bedrijfsbegrot. voor- het jaar 1965. 12. Voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroting voor de jaren 1964 en 1965. 13. Voorstel tot het vaststellen van het bedrag per leerling voor openbare la gere scholen, als bedoeld in artikel 55 bis der Lager onderwijswet 1920, voor het jaar 1965. 14. Voorstel tot het vaststellen van het voorschot op de vergoeding ex artikel 101 der Lager-onderwijswet 1920 voor- het jaar 1965 ten behoeve van het bij zonder lager onderwijs. 15. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot wijziging van de ver ordening op de aanlegbelasting. 16. Voorstel tot het vaststellen van een maximum bedrag der op te nemen kasgelden voor 1965. 17. Rondvraag. (Deze agenda kan nog wijziging en aanvulling ondergaair)» Donderdag 24 december, 's avonds om 8 uur: Volkskerstzangavond op „Smids belt" (zie bericht en advertentie). Donderdag 24 december, (Kerstavond): Hotel „Müller" gesloten. Donderdag, 24 december: Alle winkels en zaken na 5 uur gesloten (zie adv.). Donderdag 24 december: Garage E.H.A.G. na 7 uur gesloten (zie adv.). Vrijdag 25 december (le Kerstdag): Café Maats, Café „De Waag" en Hotel „Vos man" gesloten. Vrijdag 25 december, (le Kerstdag): Hotel „Müller" gesloten. Vrijdag 25 december, (le Kerstdag): Ga rage E.H.A.G. de gehele dag gesloten. Zaterdag 26 december (Tweede Kerst dag): 2.30 en 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" met. mede werking van „The Sensation Rockets" Zondag 27 december: 7.30 uur Filmvoor stelling in Irene (zie adv.). Maandag 28 december, 2 uur: Raadsver gadering. Woensdag 30 december: Na 19 uur Verzil vering Kerst- en Nieuwjaarzegels bij P. F. v. Doorn, H. J. Wansinkstraat 10. Woensdag 30 en donderdag 31 december: Kapsalons Joh. van Geenhuizen geslo ten (zie adv.). Donderdag 31 december: Café Maats na 6 uur gesloten. Donderdag 31 dec., (Oudejaarsavond): Hotel „Müller" gesloten. Donderdag 31 december: Coöp. Boeren leenbank gesloten (zie adv.). Donderdag 31 december: Alle zaken en winkels na 5 uur gesloten (zie adv.). Donderdag 31 december: Garage E.H.A.G. na 7 uur gesloten (zie adv.). Zaterdag 2 januari: Nieuwjaarsbal in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaterdag 2 januari: Textiel- en Confectie zaken Beltman, Dollekamp, Huzen, Wed. A. Mulder, Roelofs, Rugenbrink, Gebr. Schuppert en fa. Wonnink, gesloten. Zaterdag, 2 januari: Winkels en zaken ge sloten (zie adv.). Woensdag 13 januari: om 8 uur in gebouw „Rehoboth" jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Ned. Herv. Kerk: Holten: donderdag 24 dec. (Kerstavond): 21 uur ds Israël m.m.v. het Kerkkoor. le Kerstdag: 9 en 10.30 uur ds Addink. 2e Kerstdag: 10 uur ds Roldanus, Ex tra collecte „Kerk en Wereld". Zon dag 27 dec.: 10 uur WelEerw. Hr. Schel- levis; 10 uur Jongerendienst in Irene. Dijkerhoek: le Kerstdag: 10 uur ds Is raël (Bethanië). Extra collecte „Kerk en Wereld". Zondag 27 dec.: Bethanië 10 uur ds Israël. Geref. Kerk: le Kerstdag: 10 en 3 uur ds R. A. Hoog kamp. 2e Kerstdag: 10 u. Zangdienst m.m.v. de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria", Riek Bolink-Landeweerd, sopraan en Egbert Voordes, trompet. Tijdens de Kerstdagen is het ene offer voor de Zending op Soemba. Zondag 27 dec.: 10 uur ds R. A. Hoogkamp; 3 u. ds W. S. Schenk, van Enter. In beide diensten is het ene offer voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor Eigen Kerk bouw. HOLTEN Geboren: Gerrit Jan, zv. H. Stam en J. Veldhuis, Waardenborchstraat 1. Har- mina, dv. H. Koopman en G. Manenschijn, Dorpsstraat 16. Gehuwd: J. Megelink, 32 jr, te Holten en T. Vos, 36 jr, te Olst. H. Koetsier, 24 jr en J. A. ten Dam, 20 jr, beiden te Hol ten. Overleden: E. Vorkink, 71 jaar, Beuse- berg 100. BEVOLKING Ingekomen: L. van der Steen en gezin, van Lochem naar Noordenbergstraat 5. J. Struik en gezin, van Gieten naar Zo merhuisjesterrein L 10e. Gevonden: 1 kindenvantje (brain-beige); 1 dop v. benzinetank (bromfiets); 1 rech ter zwarte leren want; 2 autosleutels v. V.W. Verloren: 1 rood-blauwe linker kinder handschoen; 1 donker bruine kinderhand schoen (gebreid); 1 blauwe muts met rode en witte sti-epen; 1 kinderwantje rood- beige; 1 kinderwantje blauw-wit; 1 rode gebreide sjaal; 1 rechter rode want; 1 he ren portemonnee met inh. Inlichtingen dagelijks (doch niet tussen 12 en 14 uur) aan het groepsbureau der rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten, tel. 352.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1