JONG HOLTEN" VEERTIG JAAR PaSHp®bevrij^!' Agenda Hl faterilag '13 tfeeemfcer 1964 Druk bezochte receptie in „Amicitia" Kerst- en Oudejaarsnummer Koninklijke onderscheiding E. Stegeman Predikbeurten Begroting 1965 sluitend, maar Gemeente staat voor moeilijke financiële problemen Ko. 43 Ivniüag 18 i NIEUWSBLAD Uitgave van de Stichting .JSoïtens "Nieuwsblad £e HoZtew. Telefoon 05h83 - 23k Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) j 3—. Iedere H0LTEN9 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal W De Vereniging „Jong Holten" afdeling van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Overijssel" (PJGO) herdacht dinsdagmiddag in zaal „Amicitia" haar 40 jarig bestaan en dit feit is voor zeer velen aan leiding geweest om het bestuur van de jubilerende vereniging geluk te wensen tijdens een druk bezochte receptie die namens de vereni ging met een kort woord van welkom werd geopend door het be stuurslid de heer W. Aalpol. DANKBAAR EN TROTS. Voordat de afgevaardigden van verschil lende verenigingen en organisaties het woord werd verleend voor het uitspre ken van een gelukwens, hield de voor zitter van „Jong Holten,, de heer G. J. Beldnian een toespraak en hij -verklaarde op de dag van vandaag met een gevoel van dankbaarheid en trots terug te zien op de achterliggende jaren. „Jong Holten" heeft zoals elke vereni ging „ups en downs" gekend, en vooral in de eerste jaren na de oprichting liep het niet altijd even vlot. De oprichters zagen echter het grote belang van deze vereniging en het is aan hun volhouden en doorzetten te danken dat de vereniging bleef bestaan en later tot grote bloei is gekomen. Een hartelijk woord -van dank en grote waardering past dan ook jegens de heren J. Wegstapel en H. J. Rensen die in 1924 het initiatief namen tot deze oprichting. Er is in de achterliggende jaren ook op agrarisch gebied enorm veel veranderd en ook op het terrein van de landbouw kan van een stormachtige ontwikkeling wor den gesproken. De EEG onderhandelingen zijn in volle gang en wij zullen als jongeren er reke ning mee moeten houden dat de EEG in 1970 volledig rond zal zijn. Wij moeten zorgen voor scholing en ontwikkeling op zo breed mogelijke basis, samen moeten vormen een jongerenorga nisatie die haar tijd verstaat. Bouwen aan de toekomst van het plat teland en dit leefbaar houden. Met open oog de blik vooruit, gaan wij de nieuwe paden, -vertrouwend boven 't leven uit, in denken en in daden. LANGE RIJ VAN SPREKERS De heer J. Wegstapel sprekend namens medeoprichter de heer H. J. Rensen stond in een korte toespraak stil bij de oprich ting in 1942 waartoe werd besloten nadat men eens was gaan praten met de heer Janmaat te Almelo als man van de prak tijk. De heer Wegstapel wenste de ver eniging van harte geluk met de bereikte mijlpaal en het deed hem en andere wer kers van het eerste uur bijzonder deugd dat men als oude garde vandaag nog eens op de voorgrond mag treden. Dit doet je als ouderen goed. Ds. J. H. Israël, die het woord voerde namens de kerkeraad der Hervormde Ge meente wees op het contact dat tussen kerk en platteland wordt onderhouden door de sectie „Kerk en Platteland". De Hervormde Kerk telt voor het overgrote deel plattelandsgemeenten en kerk en platteland horen bij elkaar, en wat meer contact zou zeker wenselijk zijn en vruchten af kunnen werpen. Bij de viering van dit jubileum kijken wij terug doch ook vooruit en letten we op de sterk veranderende situaties op zo velerlei ter rein. Bij het maken van plannen moeten we echter nooit uit het oog verliezen dat het God is die uiteindelijk de wasdom moet geven. God is in het kind van Bethlehem gekomen om de wereld te behouden. Heel de wereld is het eigendom des Pieren. In verantwoordelijkheid aan Plem moeten wij ons werk doen. Ook als vereniging. Mej. A. Wegstapel, sprekend namens de afd. Plattelandsmeisjes, wees op de prettige samenwerking met „Jong Hol ten". Bij het organiseren van verschil lende evenementen kon men op elkaar rekenen en deze samenwerking zal in de toekomst zo moeten blijven en moge lijk nog uitgebreid moeten worden. Zij deed haar woorden van gelukwens ver gezeld gaan van een aktetas. Namens Kring II van de PJGO werd het woord gevoerd door de heer T. in 't Hof te Bathmen. Hij wees op het grote belang van fusie van de afdelingen jon gens en meisjes. De culturele kant moet de volle aandacht hebben. Men zal een zo breed mogelijk terrein moeten bestrij ken zodat ook de niet agrarische platte lands jongeren zich als lid komen aan melden. De heer E. Meilink te Gi-amsbergen, die als voorzitter van het Provinciaal bestuur het woord voerde, deed het bij zonder deugd dat de afd Holten bij gele genheid van haar 40-jarig bestaan zich aan de buitenwereld gaat tonen. Uit de titel van de revue „Van B.O.O. tot P.G.J.O." blijkt duidelijk dat men met de tijd meegaat. Wat de oprichters deden is ongetwijfeld van onschatbare waarde, maar we moeten thans het ver leden laten schieten en naar de toekomst zien. Moeilijkheden die er zijn en zeker nog zullen komen zijn er om op te los sen. Wanneer we samen de schouders er onder zetten zal het wel lukken. Burgemeester, mr. W. Enklaar, die in gezelschap van de beide wethouders, de heren B. J. Veneklaas Slots en G. Brands en de gemeenteseretaris, de heer G. Lan- genbarg, kwam gelukwensen namens het gemeentebestuur-, wees in zijn toespraak op de vele problemen die in 't bijzonder op landbouw-economisch gebied om een oplossing op korte termijn vragen. Voor de jonge boeren is een grote taak weg gelegd. Men zal zich samen moeten be raden op tal van problemen en samen moeten zoeken naar de juiste weg die naar de toekomst gaat, zoeken naar de plaats in de tijd van morgen. Dat de jonge agrariërs op hun vereni gingsavonden veel aandacht schenken aan de cultuur is zeer goed gezien en dat ook „Jong Holten" op bijzonder breed terrein activiteiten ontplooit, bewijst dat men begrijpt wat het wil zeggen „men moet met de tijd mee". De heer G. S. E. Vegter, die mede na mens de beide andex-e adviserende leden de heren C. Bx-oex-sma en M. Bouwhuis het woord voerde, verklaarde steeds met bijzonder veel genoegen deze taak te hebben waargenomen. Men heeft steeds graag de hlepende hand geboden indien deze werd gevraagd. In een bijeenkomst als deze hoort men telkens weer praten over allerlei nieuwe dingen en over zo veel goede resultaten die bereikt zijn. Natuurlijk moet men hier oog voor heb ben en grote waardering, maar men moet bij het najagen van het nieuwe het goede van het oude bewaren, zo besloot de he'er Vegter die namens het „drieman schap" de voorzitter van „Jong Holten" tooide met een sierlijk lint met medaille. De heer Joh. G. Holtex-man sprekend namens de beide Fok- en Controlevereni gingen, verklaarde blij te zijn met de snelle ontwikkeling op zo velei'lei ge bied. De tijd gaf veel maar nam ook veel waaraan we zo gehecht waren. Terug willen naar de dagen van vroeger? Be slist niet. Mechanisatie ook op de boeren bedrijven is een dringende noodzaak, maar dat als gevolg hiervan de edele viervoeters moeten verdwijnen is zeer te betreux-en en doet de paardenliefhebber pijn. De heer W. Stax-ink te Bathmen die het woord voex-de namens de Paarden- fokvereniging „Holbathco" waren de woorden van de heer Holtex-man uit het hart gegx-epen. Hij deed een dringend beroep op de jonge landbouwex-s om het paax-d indien enigszins mogelijk in ere te- houden. Laten we paarden voor de sport fokken luidde zijn advies. Het moet niet nodig zijn dat Nedei'landers die de paar densport willen beoefenen om een paard naar Duitsland moeten. De voorzitter van de plaatselijke af deling van de Overijsselse Landbouw Maatschappij, de heer J. W. Wesseldijk, wees op het grote belang van een ox-gani- satie van plattelandsjongeren. Hij dankte voor de samenwerking en het onderling contact en wenste „Jong Holten" in de toekomst een bloeiend verenigingsleven. De eerste voorzitter van de jubilerende vex-eniging, de heer B. J. J. Groot Brons voort te Bathmen, die het woord voerde namens het bestuur en het hoofd van de Lagere Landbouwschool te Bathmen, had zijn toespraak op rijm gesteld. 1-Iij dicht te o.m.: Een ieder grijpe de kansen die N worden gegeven Het is een bezit voor het verdere leven, In welke richting men ook gaat. Zorg dat U met uw kennis bent paraat". De heer G. J. Rietberg, die kwam ge lukwensen namens de Coöp. Boeren leenbank, de Coöp. Fabriek van Melk- prodiikten „De Vrijheid" en de Coöp. Aan- en Verkoopvex-eniging, dankte voor de medewerking die steeds werd onder vonden. „Jong Holten" is ook vertegen woordigd in de „Jeugdraad" die door de drie coöperaties in het leven werd geroe pen en van haar diensten wordt steeds gaarne gebruik gemaakt. De heer H. Kers, die in het verleden een aantal jaren voorzitter van „Jong Holten" is geweest, had behoefte om te rug te zien op het werk van de ouderen waaraan men zo heel veel te danken heeft. Hij zei zeer wel oog te hebben voor het culturele werk en vorming op zo breed mogelijke basis, maar laat men toch vooral de technische kant niet uit het oog verliezen. De heer E. Stam Gzn., die het woord voei-de namens de plaatselijke afdeling van de Chr. Jonge Boeren Organisatie, wees in een korte toespraak op de pret tige samenwex-king tussen „Jong Holten" en de C.J.B.O., o.a. bij het ox-ganiseren van de jaarlijkse veekeuring en in het „Coöp. Jeugdbestuur". Verder werd nog het woord gevoerd door de heer M. Miedema namens de K.I. Vereniging „Zuid-West-Overijssel" en de Varkensfokvereniging „Holten" en door de heer Mensink, bestuurslid van de La gere Landbouwschool te Markelo. De voorzitter, de heer G. J. Beldman, heeft met enkele woorden dank gezegd voor de vele gelukwensen die werden uitgesproken en de bloemen, cadeaus en enveloppes met inhoud die werden aan geboden. REVUE Dinsdagavond brachten leden van de jubilerende vereniging en leden van de afd. Plattelandsmeisjes in zaal „Amicitia" voor een groot aantal genodigden de re vue „Van B.O.O. tot P.J.G.O.". In deze revue die vlot werd gepresen teerd, werd uitvoerig aandacht geschon ken aan de ontwikkeling van de platte landsjongeren. Heel aardig was het ge sprek tussen enkele boeren en boerinnen met vakantiegasten. Na afloop van de revue was er gelegen heid om op de muziek van „The Rocking Ramblers" een dansje te maken. De revue zal zaterdagavond weer wor den opgevoerd op de Jubileum-Feest avond in Amicitia. De gemeentebegx-oting voor het jaar 1965, die met de bedrijfsbegrotingen aan de raadsleden is toegezonden, vertoont geen opwekkend beeld van de finan ciële positie der gemeente. Zij biedt wei nig perspectief voor de toekomst, maar in dat opzicht is de situatie in Holten weinig anders dan in vele andere ge meenten in ons land. De uitkeringen van het Rijk, waarvan de gemeenten afhan kelijk zijn, zijn ten enenmale onvol doende om een behoorlijk 'beleid te voe ren. In de zeer uitvoerige aanbiedingsbrief van B. en W. wordt o.m. gezegd, dat de ze begroting wederom een stijging aan de uitgaven-kant geeft te zien in verge lijking met 1964 van rond f 250.000,-. On danks deze verhoging ook aan de in komsten-kant is het wederom nood zakelijk op enkele onderdelen bezuini gingen aan te brengen, c.q. noodzake lijke voorzieningen na te laten. Uiter aard is hieraan niet vreemd het zich nog steeds in stijgende lijn bewegende prijs peil, ondanks de van hogerhand uitge vaardigde prijsstabiliserende maatrege len. Voorts wordt op de gemeente in toe nemende mate een beroep gedaan ten aanzien van het vex-lenen van bijdragen en subsidies, waaraan niet valt te ontko men, daar bij niet-inwilliging van deze verzoeken het voortbestaan van deze op terreinen van het algemeen belang en de volksgezondheid werkende vereni gingen, in gevaar wordt gebracht. Niettemin is het mogelijk dit jaar een sluitende begx-oting aan te bieden, waar bij echter een beroep moet worden ge daan op i/30 van de reserves tot eexi be drag van f 9.800,-. Op de post „onvoorziene uitgaven" resteert f 15.132,66, waarin begx-epen de van hogex'hand voorgeschreven f 1,50 per inwoner tot een bedrag van f 9.525,- ter dekking van de normale schommelingen in de gewone uitgaven, zodat er nog geen zesduizend gulden beschikbaar is voor lasten, voortvloeiende uit financieel niet te grote, noodzakelijk te achten kapi taalsvoorzieningen. Hoe moeilijk de situatie is, moge blij ken uit de in de aanbiedingsbrief gedane niet limitatieve opsomming van uitgaven, waarvoor in deze begroting geen nximte is, c.q. van objecten, waar van de uitvoering in de komende jaren niet achterwege kan worden gelaten tot een bedrag van vier en een halve ton. Daarin zijn dus nog niet eens begrepen de lasten van de aanleg van sportterrei nen en de bouw van een aula op de be graafplaats, die dringend nodig zijn. In dit bedrag is f 150.000,- aan uitgaven op genomen, die feitelijk gewoon onderhoud zijn en uit de gewone dienst zouden be horen te worden betaald, o.a. wegens ondex'houd van het gemeentehuis, her bestrating van wegen e.d. Als investe- ringen worden o.m. genoemd: aankoop brandweerauto f32.000.-; voorzieningen (herstel) zwembad f 44.500,-; verharding Sangeldijk f67.000,-; completering riole ring Oude Deventerweg f 32.400,-; bouw muziektent f 15.000,-; vervanging veeg- machine f30.000,-; centrale verwarming kleuterscholen f 30.000,-; verlichting Rijfcstraverse en Raaltexweg f 48.700,-. Zij zullen tot een later tijdstip moeten wachten. Van de in vex-gelijking met 1964 hogere uitgaven tot een bedrag van f 250.000,- noemen wij jaaxwedden ruim f 100.000,-; dx-inkwatervoox-ziening super- onrendabele gebieden f 1300,-; verple ging krankzinnigen f24.000,-; sociale voorzieningsregelingen f 22.000,-; ver lichting en verwarming schoollokalen HET KERSTNUMMER en OUDEJAARSNUMMER van ons blad worden gedrukt op woensdag 23 december en woens dag 30 december a.s. Copij en ad vertenties voor deze bladen moeten UITERLIJK op resp. dinsdag 22 en 29 december bij ons binnen zijn. Voor een vlotte gang van zaken is het beter, dat wij deze echter reeds op maan dag daaraan voorafgaande in ons bezit hebben. neuskeel en borst van vastzittend slijm f 27.700,-; kapitaals-lasten f 23.000,-; sub sidie uitleenbibliotheek f 1500,-; subsidie kraamcentrum f 2600,- enz. Aan inkomsten zal o.a. meer worden ontvangen: uitkering gemeentefonds f 135.000,-; reinigingsrechten f 4000,-; rijksvergoeding kleuteronderwijs f7200,-; subsidie verpleging krankzinnigen f9000; rijkssubsidies sociale voorzieningsrege lingen f 17.000,-; huur van huizen f 2000,-; grond- en personele belasting f 5460,-. De woonforensenbelasting wordt geraamd op f 12.000,-. Over de uitbreiding van het plaatselijk belastinggebied en de wegenfinanciering, waaromtrent wetsontwerpen zijn inge diend, valt nog weinig concreets te zeg gen, aldus merken B. en W. in hun nota op. Daarvan is voor 1965 nog geen soulaas te verwachten. Het was vrijdag veertig jaar geleden, dat de heer E. Stegeman, bedrijfsleider van de juteweverij te Holten van de Kon. Jutespinnerij en -weverij ter Horst Co. N.V. te Rijssen bij de firma als jong maatje in dienst trad. De jubilaris werd vrijdagmiddag met zijn echtgenote op het kantoor te Rijssen ontvangen, waar behalve de voltallige di rectie, de heren H. A. ter Horst, G. W. ter Horst en H. Jordaan, ook de burge meester van Holten, Mr. W. H. Enklaar aanwezig was. Na een welkomstwoord van het oudste directielid, de heer A. H. ter Horst, werd de jubilaris toegesproken door burge meester Enklaar, die verklaarde, dat het gemeentebestuur van Holten het bijzon der op prijs stelt wat door ter Horst Co in Holten wordt verricht en dat - voor zover hij kon nagaan - ook de jubilaris daar een belangrijk aandeel in heeft. Mr. Enklaar deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, de heer Stege man de zilveren medaille te verlenen ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, waarvan hij de versierselen de jubilaris op de borst spelde. De heer A. H. ter Horst sprak de ju bilaris vervolgens toe en zei, dat het be drijf te Holten op een paar man na vol ledig bezet is. Toen het filiaalbedrijf daar gesticht werd, heeft men na enig beraad, de heer Stegeman capabel gevonden om er als bedrijfsleider op te treden, welke taak hij tot nu toe op uitstekende wijze heeft verricht. De heer ter Horst schet ste de verdere verdiensten van de jubi laris tijdens z'n langdurige loopbaan in 't bedrijf, bood hem de gebruikelijke enve loppe met inhoud aan en overhandigde hem het ereteken van de fabriek, het zil veren anker met gouden kroontje. De heer Stegeman heeft Burgemeester Enklaar en de dix-ectie dank gezegd voor de koninklijke onderscheiding en de lof, die hem werd toegezwaaid. Tijdens een druk bezochte receptie 's avonds in hotel Holterman mocht de jubi laris nog tal van gelukwensen in ont vangst nemen, waarbij hem o.a. door het personeel van het bedrijf te Holten in een schietstoel een cadeau in geld werd aangeboden. De muziekvereniging H.M.V. bracht de jubilaris hier een serenade. IN DOORNSPIJK BENOEMD De heer J. v. d. Veen, Kolweg 21, is met ingang van 1 januari a.s. benoemd als onderwijzer aan de Chr. School te Doornspijk. Zaterdag 19 december, 's avonds om 8 uur: Kerstuitvoering Chr. Gem. Zang- ver. „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 19 december, 8 uur: Jubileum feestavond „Jong Holten" met opvoe ring revue in „Amicitia". Zaterdag 19 december: Dans- en show avond in hotel Vosman. Zaterdag 19 december: Grote verwerping van krentenbrood en gebak bij J. Vis ser, Okkenbroek (zie adv.). Zondag 20 december, 7.30 uur: Filmvoor stelling in „Irene" (zie adv.). Maandag 21 december, 7.30 uur: Kerst bakjes gereed maken door de Jonge Kerk in „Irene". Dinsdag 22 december van 9-4 uur op Smidsbelt: verkoop van Kerstbomen enz. door de fa. Johan Egbers te Neede. Dinsdag 22 december, 's avonds om kwart vóór acht: Kerstwijding Hervormde Vrouwengroep Dijkerhoek in gebouw „Bethanie". Vertrek dienstbus om 7 u. uit Holten. Donderdag 24 december en donderdag 31 december: Hotel „Vosman" na 5 uur gesloten (zie adv.). Donderdag 24 december: Café „De Waag" na 5 uur gesloten (zie adv.). Donderdag 24 december: Café Maats na 6 uur gesloten (zie adv.). Donderdag 24 december, 's avonds om 8 uur: Volkskerstzangavond op „Smids belt" (zie bericht en advertentie). Vrijdag 25 december (le Kerstdag): Café Maats en Café „De Waag" gesloten (zie adv.). Vrijdag 25 december (le Kerstdag): Ho tel „Vosman" gesloten. Zaterdag 26 december (Tweede Kerst dag): 2.30 en 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" met mede werking van „The Sensation Rockets" (zie adv.). Maandag 28 december, 2 uur: Raadsver gadering. Donderdag 31 december: Café „De Waag" na 5 uur gesloten (zie adv.). Donderdag 31 december: Café Maats na 6 uur gesloten (zie adv.). Zaterdag 2 januari: Nieuwjaarsbal in „'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zondag 20 december 1964 Ned Herv Kerk Holten: 10 uur ds Israël (na de dienst kopje koffie in „Irene") en 7 uur ds Cuperus van Rouveen. In beide dien sten extra collecte voor Inwendige Zen ding. Dijkerhoek: 10 uur ds Addink. Extra collecte voor Inwendige Zending. Geref Kerk 10 en 3 uur ds Mak van Hengelo (O). In beide diensten is het éne offer be stemd voor het Fonds Algemeen Ker kelijke Arbeid (F.A.K.A.). Bij de uit gang collecte voor „Eigen Kerkbouw". OFFICIëLE PUBLICATIE: OPHALEN HUISVUIL Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat in de week van 21 tot en met 25 december en in de week van 28 de cember tot en met 1 januari a.s. MAAR EENMAAL huisvuil zal worden opgehaald en wel op dinsdag 22 en woensdag 23 de cember en op dinsdag 29 en woensdag 30 december. Het huisvuil, dat anders op maandag wordt opgehaald, wordt nu op dinsdag afgevoerd en dat anders op dinsdag wordt opgehaald, wordt nu op woensdag opge haald in deze weken. Holten, 16 december 1964. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Geboren: Gerrit, zv M. Meijerink en G. J. Hulsman, Espelo 67. Gerrit Hen drik, zv G. M. Bannink en W. H. Smale, Kerkplein 4. Gehuwd: J. ten Berge, 18 jr., Rijssen en J. Nijenhuis, 17 jr., Holten. Overleden: K. Brinkman, 79 jr., Dorps straat 44, overleden te Hellendoom. BEVOLKING: Vertrokken: E. Godeschalk van Oran jestraat 72 naar Hengelo (O.). A. M. Mudde van Gaardenstraat 7 naar Bun- nik. W. Koopman en gezin van Kos terspad 8 naar Warns veld. GESLAAGD Mej. A. Kruit uit Holten slaagde aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor het kandidaatsexamen psychologie en de heer S. J. de Groot alhier slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen biologie.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1