Agenda Feestelijke intocht van St. Nicolaas üieiiw feuilleton DE EERSTE 100L De heer F. J. Hol 25 jaar bij het onderwijs Door vallend glas gewond VOOR BABY'S HUIDJE Zoekt de N.A.M. naar gas of aardolie in Holten? St. Nicolaasdrukte Dropping van de motorclub Verkeerscompetitie Schaatsliefhebbers, opgelet! Predikbeurten fittrjerlj/jfë Perronklokken ^afercïag 5 'december 1964 7?o. 49 Jaargang 18 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,-per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf83 - 23 lf Adv.-prijs 1—15 mm. (d contant) f 3,Iedere mm. meer 0,12 De Holtense jeugd heeft Sinterklaas za terdagmiddag, bij zijn aankomst en feeste lijke intocht, een spontane en enthousiaste ontvangst bereid. Toen de Sint om 14.57 met de trein arriveerde, waren op het stationsplein naar schatting achthonderd tot duizend kinderen <en ouderen samen gestroomd om van zijn aankomst getuige te zijn. De muziekvereniging „H.M.V." en de drumband waren al vroegtijdig aan wezig en speelden Sinterklaasliederen, die afgewisseld werden met grammofoon plaatjes van Radio ter Harmsel. Nadat de grijze kindervriend was uitge stapt werd hij verwelkomd door het be stuur van de Holtense Handelsvereniging en toen hij voor de ingang van het sta tion verscheen steeg een luid gejuich op en speelde de muziek „Zie daar ginds komt de stoomboot van Spanje weer aan". WELKOM De 8-jarige Willy Kevelam kwam op verzoek van de voorzitter der Holtense Handelsvereniging, de heer ten Berge, even voor de microfoon om Sinterklaas te begroeten. Zij deed dat erg leuk en vrij moedig en heette hem welkom namens alle Holtense kindertjes. Zij vroeg hem of hij hun allemaal wat wilde brengen. Daarna zong zij nog een sinterklaasliedje, dat door alle kinderen spontaan werd meegezongen. De heer ten Berge sprak toen een wel komstwoord tot de Sint en bedankte de ouders en kinderen, dat zij in zo'n grote getale waren opgekomen. St. Nicolaas be dankte Willy Kevelam, vertelde, dat hij nu tijdelijk in Hoorn woonde en zei dat hij gehoord had dat er in Holten zoveel huizen bijgebouwd waren. Hij had niets dan goede berichten gekregen over de Holtense kinderen. SPAARPOT De 7-jarige Georgje Dijkstra, vorige jaar uit Canada gekomen, had stilletjes van geld uit zijn spaarpot, een schrift ge kocht en gaf dit aan Sinterklaas. Welke bedoeling of hij daarmee had was echter niet helemaal duidelijk. Begeleid door H.M.V. en de drumband maakt de Sint en zijn zwarte Pieten die overal pepernoten strooiden op zijn schimmel een tocht door het dorp waarbij veel publiek op de been was. Het werd een ware triomftocht voor de Sint, die overal werd toegewuifd. Op de Smidsbelt werd ten slotte de stoet ontbonden. Het was een bijzonder leuke middag voor de kinderen en een keurig georga niseerde feestelijke intocht van de Sint. IN DIJKERHOEK Het bezoek van St. Nicolaas aan Dijker- hoek bracht dinsdagavond veel volk op de been. De Sint arriveerde per auto en de muziekvereniging „H.M.V.", met drum band, per bus. Bij de winkel van de heer G. H. Bosman filiaalbedrijf Gebr. Dik kers N.V. had de eerste ontmoeting met de Dijkerhoekse jeugd plaats, die al vex-- langend stond uit te zien uit welke rich ting de grijze bisschop met zijn zwarte knechten zou aiTiveren. De muziek speelde hier sinterklaasliedjes, waarna de voorzitter van de buurtveren. „School- kring Dijkerhoek", de heer H. Kers, er zijn vreugde over uitsprak, dat St. Nico laas ook dit jaar de gelegenheid had ge vonden Dijkerhoek met een bezoek te ver eren. Begeleid door de muziekvereniging maakte de Sint hierna een tocht langs de verschillende winkels waar even halt ge houden werd om een paar nummers te blazen. In de bakkerij van de fa. A. M. Nij- kamp waren juist veel mensen verzameld voor het verwerpen van krentenbrood, ge bak en speculaas. Een oud gebruik, dat in deze streken nog steeds in ere wordt ge- houden en een attractie vormt voor en tijdens de Sint Nicolaasweek. Daarna werd een bezoek gebracht aan café 't Bonte Paard, waar het bijzonder gezellig was en waar de heer B. J. Paal man, H.M.V., namens de Dijkerhoekse en Espelose winkeliers en namens de buurt vereniging enveloppen met inhoud aan bood. De penningmeester van H.M.V., de heer F. J. Schuppert, zeide in zijn dank woord het slechts te betreuren, dat het niet vier keer in het jaar Sint Nicolaas is. Met een spontaan gezongen „Dag Sinter klaasje, dag, dag!" nam de Sint hier af scheid om zich weer naar zijn residentie van dit jaar Hoorn te spoeden. Te voren had H.M.V. in het Neerdorp bij de winkel van.de heer. A. Paalman en in Espelo bij de smederij van de heer B. J. Nijland enkele nummers .uit haar uitge breide repertoire ten gehore gebracht. is de titel van ons nieuwe feuilleton. Als vanzelf verbindt men aan de titel de gedachte van „de eerste viool spelen" en op zijn beurt wekt dit gevoelens van tegenstelling. Wat dit laatste betreft, brengt het ver haal de aandachtige lezer al spoedig in die sfeer, die gemakkelijk con flictstof van velerlei aard met zich meebrengt. Sandra, de vrouw uit „de betere kring", speelt een hoofd rol in het verhaal. Om haar figuur bewegen zich personen, die ieder voor zich de nodige belangstelling op zich weten te vestigen. Wij ho pen dat het verhaal veel aandach tige lezers zal vinden, die aan het slot tevreden zullen zijn over deze bijdrage van onze medewerker: L, van Schooien. De heer F. J. Hol, hoofd der openbare lagere school te Espelo herdacht woens dag het feit, dat hij 25 jaar bij het on derwijs werkzaam was. Aangezien de sympathieke jubilaris nog maar ruim zes en een half jaar als hoofd aan deze school verbonden is, was er aan dit jubileum geen ruchtbaarheid gege ven. Het was voor het dagelijks bestuur der gemeente echter voldoende aanleiding om de Heer Hol en zijn echtgenote met een afvaardiging van de oudercommissie ten gemeentehuize te ontvangen om hem de gelukwensen van het gemeentebestuur aan te bieden. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, herinnerde aan de loopbaan van de heer Hol en wees er op, dat zijn benoeming tot hoofd in Espelo voor hem een zware op gave betekende, maar dat de kwaliteit van het onderwijs aan een tweemans- school beslist niet minder is dan aan welke school ook. Espelo heeft zich in de loop der jareix mogen verheugen in goe de hoofden en deze traditie wordt met de heer Hol op dezelfde wijze voortgezet. De jubilaxis heeft met bijzonder veel liefde en vrucht het onderwijs hier ge geven en spreker heeft wel gemerkt, dat de heer Hol bijzonder gaarne ver keert onder de Espelose bevolking. Met de gelukwensen van het gemeentebe stuur bood hij hem de gebruikelijke en veloppe met inhoud aan. Oudercommissie. De voorzitter van de oudercommissie, de heer G. J. Toorneman, die met de heer Boode de buurtschap Espelo en omgeving vertegenwoordigde, gewaagde van de grote waardering welke men koestert in de schoolkring Espelo voor t onderwijs en de persoon van de heer Hol. Hij sprak de hoop uit dat de heer en mevrouw Hol nog vele jaren in Espelo zullen blijven en bood de jubilaris mede namens de onderwijzeres, mej. E. van de Ridder, een boekenbon aan. Mej. van de Ridder bood zelf met haar gelukwen sen bloemen aan en zei verheugd te zijn over de prettige verstandhouding welke aan de school heei'St. Zij sprak de hoop uit, dat dit op dezelfde voet voort mag gaan in het belang van het onderwijs in Espelo. Dankwoord De jubilaris dankte 'de burgemeester, het gemeentebestuur, de oudei'commis- sie en mej. van de Ridder voor de pret- tige wijze waarop men aan zijn jubi leum aandacht heeft geschonken. De heer Hol begon zijn loopbaan als jong onderwijzer te Doi'drecht. Na de vervulling van zijn militaire dienst plicht was hij achtereenvolgens werk- Bij het openen van de deur van zijn zomerhuisje op de Borkeld, werd dokter Rougholt uit Baarn door vallend glas uit het bovenraam zodanig gewond, dat on- middelijk medische hulp moest worden ingeroepen. Het glas vernielde niet alleen de kleding maar de heer R. kreeg tevens een snee van 20 cm. in zijn onderbeen, dat hevig bloedde. Hij is naar het Prinses Ireneziekenhuis in Almelo overgebracht, nadat dokter Rietdijk de eerste hulp had verleend. BEKROONDE DUTVEN. De heer Joh. Veldhuis heeft op de door de Rijssense Pluimvee- en Konijnenfok- kei'svereniging „De Eendracht" gehouden kringtentoonstelling met zijn inzending „Duitse schoonheidspostduiven" prach tige successen behaald. De jury waardeerde viermaal met „zgg" en viermaal met „zg". De heer F. J. Hol. zaam bij het openbaar onderwijs te Dor drecht, Sliedrecht, Harderwijk en Alk maar. Op 1 maart 1950 werd hij verbon den aan een b.l.o. school te Alkmaar en van 1 november 1954 tot zijn benoeming als hoofd in Espelo met ingang van 1 febr. 1958 - aan de school voor buiten gewoon lager onderwijs „De Prinses Ireneschool" van de J. P. Heije Stich ting te Oosterbeek. OFFICIëLE PUBLICATIE: WIJZIGING ALGEMENE POLITIEVERORDENING. Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat gedurende drie maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage is neergelegd een besluit van de raad dezer gemeente dd. 29 oktober 1964, nr. 2766, tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de Alge mene Politieverordening voor de Ge meente Holten. (Opslagplaatsen voor de verkoop van tweedehands auto's). Er worden de laatste dagen in deze omgeving telkens zware ontploffingen gehoord, waarbij de bodem trilt, als bij een lichte tectonische aardschok. Naar moet worden aangenomen is men van de zijde van de Ned. Aardolie Maat schappij, de N.A.M., bezig met het doen van z.g. seismische opmetingen, om na te gaan. of zich in de dieper gelegen aard lagen mineralen bevinden t.w. aardgas en olie. Deze onderzoekingen hadden o.m. plaats op gronden van de heer J. B. Hullegie in de Heihuizen, buurtschap Es pelo. Daar is men met een vijftal auto's bezig geweest deze opmetingen te ver richten. In verband met de slechte weers omstandigheden is het werk waarschijn lijk voorlopig even gestaakt. De terrei nen welke men momenteel onderzoekt zijn gelegen aan de voet van de Holter- berg. Bekend is, dat dit onderzoek in de richting van de buurtschap Haarle, ge meente Hellendoorn zal worden voortge zet. Het zou van grote betekenis zijn voor deze omgeving, indien inderdaad exploi- teerbare hoeveelheden aardgas of aard olie in de bodem zouden worden aan getroffen, maar daarvoor zou men dan nog eerst boringen moeten verrichten. In verband met St. Nicolaas was er de ze week 's avonds veel drukte in het dorp en in de winkels. De indruk be staat, dat de mensen al vroeg inkopen gedaan hebben. Bovendien maakte HMV enkele malen een rondgang als muzika le omlijsting van de actie der winkeliers. Goed verlichte etalages en op vele plaat sen een aardige gevelverlichting geven aan deze winkelweek de nodige sfeer. Het is te hopen, dat de weersomstandig heden zoveel verbeteren, dat er ook de laatste avond nog gelegenheid zal zijn om te winkelen. De inwisseling van de winkelbonnen voor de deelnemerskaarten van de wed strijd voor het schatten van het gewicht der 8 personen op de foto in Holtens Nieuwsblad en van het formuliertje in de krant voor de lintwedstrijd moet ge schieden maandag a.s. van 14 tot 21 uur in Amicitia of van 19 tot 21 uur in 't Bonte Paai'd te Dijkerhoek. Dan kunnen ook reeds de deelnemers kaarten worden ingeleverd. Na dinsdag middag 12 uur worden door de winke liers geen deelnemerskaarten en lintwed- strijdformulieren meer aangenomen, in verband met het sorteren van deze kaar ten en formulieren. Dinsdagavond om half acht wordt in café Maats de uitslag bekend gemaakt. Aangezien het seizoen voor oriënte- ringsritten en puzzletochten niet meer geschikt is, organiseert de M.A.C. „De Holterberg" nu een dropping en wel op vrijdag, 11 december a.s. Deelname staat open voor leden en niet-leden, mits zij de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Zo'n dropping is een gezellig en vaak spannend evenement, want men weet nooit, waar men de woestijn in gestuurd woi'dt. In het donker komt men ergens terecht, maar men weet niet waar. Wel wordt er bij 't vertrek in een geblindeer de auto nog getracht zich te oriënteren, maar altijd raakt men de kluts kwijt, omdat er zoveel bochtjes gedraaid en omwegen gemaakt worden. Een avon tuurtje, dat wij U gaarne willen aanbe velen. Vooral op het trefpunt is het meestal een gezellige boel. Wel wordt U aangeraden te zorgen voor een goede electrische lantaarn - kan Sinterklaas daar misschien iets aan doen? want het is om deze tijd van het jaar vaak aards donker. Er zijn aan deze wedstrijd mooie prij zen verbonden in de vorm van wild en gevogelte. Vei-wezen wordt naar de aan kondiging in dit nummer. Aan de, vanwege de M.A.C. „De Hol terberg", georganiseerde veikeerscom- petitie van de K.N.M.V. hebben op woensdag 25 november j.l. in het club lokaal café Vruggink, onder leiding van adjudant Kruit, der rijkspolitie, 15 deel nemers meegedaan. Na invulling van de onder couvert ingesloten vragen, werd hierover een bespreking gehouden. De uitslag is nog niet bekend. Ter voorbereiding van deze verkeers competitie, heeft de wachtmeester Hos- mar, eerst een paar avonden de ver keersregels met de deelnemers bespro ken. Dat waren zeer nuttige avonden. Liefhebbers van de schaatssport raden wij aan goede nota te nemen van een advertentie van de ijsclub „De Noord pool" betreffende de kosten, verbonden aan het donateurschap van de club. Tuincentrum „Holten" gesloten in de maanden december, januari en fe bruari (zie adv.). Vrijdag 4 december om 8 uur in café Kalf sterman: pot- en plankstoten bil jartclub „VOP" om wild en gevogelte, gebak en krentebrood (zie adv.). Zaterdag 5 december: St. Nicolaasbal in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Maandag 7 december, 14-21 uur: Inwisse ling winkelweekbonnen voor deelne merskaarten en van lintwedstrijd in Amicitia en van 19-21 uur in 't Bonte Paard. Maandag 7 december, pl.m. 4 uur: Kin dermiddag NW Bestuurdersbond in café Maats. Maandag 7 december, 7.45 uur: Gecombi neerde ledenvergadering OLM, CBTB en Bedrijfsvereniging Holten en Dijker hoek in hotel Vosman. Spreker de heer H. E. Huiskamp over: „Boedel scheiding". Maandag 7 december, 8 uur precies: Le denvergadering afdeling Holten van de Partij van de Arbeid in hotel Hol- terman. Maandag 7 december, 's avonds om 8 u.: Bijeenkomst Hervormde Vrouwen groep Dijkerhoek in „Bethanië". Dinsdag 8 december, 19.30 uur: Bekend making uitslag duizendguldenslag win kelweekactie in café Maats. Donderdag 10 december, 8 uur: Film avond School met de Bijbel: „Time- lock" (gevecht met de tijd). Donderdag 10 december, 8 uur: Bijeen komst Herv. Vrouwengroep in de Ulo school. Vrijdag 11 december, 7.30 uur: Dropping van de MAC „De Holterberg" vanaf café Vruggink (zie adv.). Zaterdag 12 december, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" met medewerking van „Rudi and his Fla ming Stars" (zie adv.). Zaterdagavond 12 december: Grote ver werping bakkerij „De Halm". Dinsdag 15 december, 14 uur: Officiële herdenking 40-jarig bestaan vereni ging „Jong Holten" met receptie in „Amicitia" en 's avonds opvoering ju bileumrevue. Zaterdag 19 december, 's avonds om 8 uur: Kerstuitvoering Chr. Gem. Zang ver. „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 19 december, 8 uur: Opvoering jubileumrevue „Jong Holten" in „Ami citia". Zaterdag 26 december (Tweede Kerst dag): 2.30 en 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" met mede werking van „The Sensation Rockets". Zondag 6 december 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Sterringa van Zut- phen (Voorb. H. Av.) en 7 uur ds Ad- dink. Extra collecte voor Provinciaal Kerkewerk. Dijkerhoek: 10 uur ds Addink (Voor bereiding H. Av.). Extra collecte voor Provinciaal Kerkewerk. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Diaconie. Bij de uitgang collecte voor Eigen Kerkbouw. Geboren: Johanna Willemina Renata, dv H. J. C. Truschel en J. Hofman, Kol- weg 31. Ondertrouwd: H. J. J. ten Velde, 26 jr. en H. J. A. van Geenhuizen, 23 jr., bei den te Holten. J. Megelink, 32 jr., Hol ten en T. Vos, 35 jr., Olst. J. ten Ber ge, 18 jr., Rijssen en J. Nijenhuis, 17 jr., Holten. H. Koetsier, 24 jr. en J. A. ten Dam, 20 jr., Holten. BEVOLKING: Ingekomen: L. Troost van Amsterdam naar H. J. Wansinkstraat 7. J. Hof- steenge en gezin van Rolde naar Zomer huisjesterrein H lig. G. van der Veen van Valburg (Gld.) naar Beuseberg 77. A. Sappema en gezin van Coevorden naar Noordenbergstraat 17. J. Mege link van Duitsland naar Dorpsstraat 18. T. H. Udema en gezin van Gieten naar Pannenbakkersstraat 19. Vertrokken: A. Pagrach van Oranje straat 35 naar Purmerend. J. A. Ver veda en gezin van Kohveg 23 naar De venter. F. M. Muller van Binnenstraat 1 naar Apeldoorn. H. Beldman van Kosterspad 4 naar Utrecht. J. Y. Mur- ris van Holterberg 46 naar Rh eden (G.). De Ned. Spoorwegen hebben op de beide perrons van het station alhier een grote klok aangebracht, zodat de reizi gers niet meer in het onzekere behoe ven te verkeren hoe laat het is. De klok ken zijn bij avond helder verlicht. Zij zijn aangesloten op het net waarop ook de overige stationsklokken zijn aange sloten op het baanvak Deventer-Ensche- de.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1