CPKPD Sint naar de maan? ■WARMTE VOOR ZONDER GRENZEN PFAFF ZIGZAG MACHINES 44®,* Wonnink Gebuw „Irene" Holten „De Lefschopper" Grote verwerping in De Halm N.O.-Bestuurdersbond Holten Openbare vergadering UNIVERSAL Electrisch lassers en halfwas, Constructiewerkers, LJ.S.'ers met diploma bankwerken Populair concert door „H.M.V" „Zeg nooit vaarwel" IJsclub „DeJNoordpool" E. I* Vincent FOTOTOESTEL VELÖHIIIS GefiPo Wasisink bmkTneren Elk jaar, in december, ontvangt de Sint weer stapels „Fan-maii" JOH. BRONSVOORT ZN HOLTEN MMBMIi—— Spreker: Drs D. Roemers, Indien U zich thans opgeeft als donateur bedragen de kosten f 5,- aVWfWWWffW Sinterklaasliedjes zullen altijd „Top-hits" blijven Waaraan dankt Sinterklaas zijn grote populariteit? „De Pioniers" verloren eerste ontmoeting Zaterdag 21 november 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD en service is er een Lijzonder goed adres: het onze! Wij komen snel. En "wij laten alleen warmte achter. Yeel warm te! Veilige warmte! Van Esso Petroleum - de haard- olie die schoner, zuiniger CcSSOj en reukloos brandt» OLIEHANDEL Deventerweg 12 handhaaft nog steeds de verlaagde prijzen van de En er is reeds een PFAFF van f 198,— Naaimachinehuis voorheen f 498,— NU ZONDAG 22 NOVEMBER des avonds 7.30 uur vertonen wij de daverende en dolle klucht met in de hoofdrol de wereldbekende komiek NORMAN WISDOM Nog nooit van Uw leven hebt U zó moeten lachen als bij deze nieuwe film van Norman Wisdom, de koning der komieken. Neem vooral een extra zakdoek mee, want U zult huilen van het lachen. Toegang 15 jaar. Kaarten in voorverkoop bij Beltman's Kleding- huis tot zaterdagavond 7 uur. 99 99 om krentebrood, gebak enz. op zaterdag 21 en zaterdag 28 november. (Gewijzigde oproep) op vrijdag, 27 november 1964 in AMICITIA. voorzitter van het N.V.V. over: „Het NVV en de hedendaagse problemen" Aanvang 19.30 uur Toegang vrij CONSTRUCTIEBEDRIJF MACHINEFABRIEK 99 99 HOLTEN, INDUSTRIESTRAAT 7 Wij vragen voor de fabricage van gladheidsbe- strijdingsma chines Aanmelden dagelijks aan het kantoor der fa briek, 's avonds: Industriestraat 5. Zaterdagavond 21 november om half acht in „Irene". Na de pauze de prachtige speelfilm Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Na zaterdag 12 december a.s. wordt dit bedrag ver hoogd tot tien gulden. Op een donateurskaart hebben twee personen toegang tijdens het seizoen 1964-1965. Opgave bij: J. Wiggers, penningm., Kolweg 14, tel. 356. Verkoop en koop Taxaties Hypotheken Verzekeringen Makelaar onr. goederen Holten: Moïenbelterweg 13, tel. 420 GEVAERT AGFA Het mooiste geschenk een echt reeds vanaf pl.m. f 20, Volop films, zwart-wit en kleurendia 8 mm, flitsap- paraten enz. LARENSEWEG ILFORD KODAK GE.RO (ZILMET de motieven EEKHOORNTJE of KONIJNTJE ALLEENVERKOOP VOOR HOLTEN: Och heden! zucht men op de Maan, daar komen d'aardbewoners aan. Wat zullen ze ons brengen? Alleen maar strijd en haat en nijd en met atoomgeleerdigheid de hele boel verzengen? Het is daar alle dagen wat, het kijven worden ze niet zat, ze praten en ze praten. En raken z' eindelijk in 't slop dan slaan ze er meteen maar op; ze kunnen het niet laten. Ze spreken daar elkander suf, ze zingen heel de dag van „love", gewapend tot de tanden; ze rennen heel de lieve dag en meestal harder dan het mag al ronkend door de landen Wat moeten wij toch op de Maan met deze aardbewoners aan? We zijn er mee verlegen. Al maken ze zich nog zo mooi, zelfs in hun allerbeste tooi dan vallen ze nog tegen Voor wie zullen wij op de Maan dan wél met open armen staan? Een kunnen w' er slechts noemen: die ieder gul van 't zijne geeft en die zich mag beroemen, dat in zijn naam. één keer in 't jaar die stugge mensen met elkaar in vree en vreugde leven wanneer voor hen niet enkel telt: hoe krijg ik in mijn zak jouw geld, maar dat ze blijde geven! Die man maakt grote mensen klein, doet hen weer even kind'ren zijn en door de kille straten doet hij een blijde feestglans gaan Laat hém maar komen op de Maan; met hém kunnen we praten! Pas op! want straks gaat Sinterklaas, saam met zijn trouwe Pieterbaas, naar betere gewesten. Dan snort hij weg op een raket, zijn mijter vast op 't hoofd gezet en zitten w' in de nesten! Hoe kunnen we voorkomen, dat de Bisschop kiest het hazenpad? Zouden wij hém het vragen, dan zei ons vast de oude baas: Laat toch de geest van Sinterklaas hier heersen alle dagen! JEAN BARD (Nadruk verboden). Het is in deze tijd, met zijn massa-com municatiemiddelen, niet zo moeilijk om snel populair te worden. Vooral in de we reld van de lichte muziek stijgen sterren snel omhoog. Geluidsjagers zijn dagelijks op zoek naar nieuw voer voor de slok- ops - radio - televisie. Vandaag nog on bekend, morgen een wereldnaam. De platenindustrie zorgt er bovendien wel voor, dat aarzelend ingezette accoorden tot een tophit worden versterkt. Maar met dezelfde snelheid, waarmee men om hoog wordt gevoerd, verloopt meestal de afdaling. „Uitgeknepen als een citroen", heeft iemand eens gezegd, „wordt men als een nutttloze schil weggeworpen". Ver geten zijn de successen, geslonken is de fan-mail, de aanbidders laten hun rug Maar niet alleen in de amusementswereld ook in andere kringen is het een spoe dig komen en gaan. Sporthelden, ja zelfs staatslieden vliegen met een recordvaart naar de top, maar vallen even snel weer naar beneden. En tussen al die artisten, sportmensen en staatslieden is er één persoon, die zich gedurende eeuwen vaak tegen de zin van de overheid als 's lands meest po pulaire figuur wist en nog weet te hand haven. Het is de oude Sinterklaas, die elk jaar bij zijn bezoek in december weer op onze onverdeelde sympathie kan rekenen. Zijn liedjes zijn dan weer top-hits en zijn fan-mail bestaat weer uit miljoenen brie ven, van zijn fan-club is vrijwel ieder Nederlander lid Elk jaar is dit het geval en elk jaar zal dit ook wel zo blijvenDe popu lariteit van de goede Sint begint nog geen tekenen van verval te tonen. En is het een wonder, dat we ons wel eens af vragen: Waaróm is deze man zo geliefd? Of: hoe komt het, dat deze bisschop, bo- De schaakclub „De Pioniers" speelde donderdagavond in hotel Holterman haar eerste competitiewedstrijd voor de derde klasse A van de Twentse Schaakbond te gen de Goorse schaakclub. De uitslag was niet bemoedigend voor de Holtenaren, zij verloren deze wedstrijd met 4Ys tegen 5Va. De uitslag aan de borden was: W.D. Koopman—J. Moorman 1—0, F. J. Hol M. Reugebrink VzYz, H. RoelofsJ. Caudron 0—1, A. Stukker—M. A. Perdon y2—Yz, G. J. Hoeve—G. C. Hofmans y2y2, j. BroereR. Wijnen 10, A.J.C. Brands—J. R. Leeftink 0—1, F. Groene- woudtH. J. Reef 0—1, C. van Geere- stein—G. J. Geerts 1—0 en J. Steenber genJ. J. van de Rijke 01. ven zijn vele collegae, zo bemind is ge wordenWie heeft hem naar de top gevoerd? Waaraan dankt Sinterklaas zijn goed reputatie? Van Oost naar West, van Zuid naar Noord De afkomst van Sinterklaas is wel een beetje duister. De Sint was bisschop van Myra, een havenplaats aan de Zuidkust van Klein-Azië. Er zijn in die omgeving echter twee bisschoppen geweest, die de naam Nicolaas droegen. Eén in de 4e eeuw, de bisschop van Myra de echte, naar wordt aangenomen en één in de 6e eeuw, de bisschop van het nabijgelegen Pinora. Deze laatste stierf op 10 december 564. Het schijnt nu, dat de bisschop van Myra vele daden, verricht door Nicolaas van Pinora, worden aangerekend. Dit neemt echter niet weg, dat in de 6e eeuw de naam van Sint Nicolaas en dan wordt natuurlijk de bisschop van Myra bedoeld reeds ver boven die van alle andere heiligen uitsteekt. In de Griekse kerk worden talloze bedehuizen aan hem gewijd. Hij wordt de patroon van de ge vangenen, de zeelieden, de huwbare meis jes ennatuurlijk ook de bescherm heilige van de kinderen. Dit alles heeft plaats in het Midden- Oosten. En men zal zich afvragen: Hoe is het zo gekomen dat deze verre bisschop b.v. later patroon van een stad als Am sterdam zal worden Want het merkwaardige is, dat inzake de ze Nicolaas-verering er zich in de loop der eeuwen een geografische verschuiving voordoet. Terwijl in het Oostelijk ge deelte van de Middellandse zee Sinter klaas bijna in het vergeetboek geraakt, be gint zijn bekendheid in Europa en spe ciaal in ons land steeds groter te wor den. Zijn „roem" verhuisd vanuit Klein- Azië over de zee naar Italië en van daar uit naar Noord-Europa. Geslaagde overval In het begin van de 11e eeuw bezetten de Turken voorgoed Klein-Azië. De eerste Christengemeenten gevolg van de Zen dingsreizen van de apostel Paulus wor den uitgemoord. Myra, de stad van de bis schop Nicolaas, wordt een verlaten stad. De bewoners zijn óf gedood óf gevlucht. Deze voor de Christenheid zo dramatische gang van zaken lokt een tegenaktie uit. In het jaar 1087 lichten drie schepen in de haven van Bari het anker. Ze zetten koers naar het OostenDoel isMyra. Al daar aangekomen, veroveren de aan land gezette matrozen het gebeente van de ge liefde heilige op de vijand. In triomf wor den de relikwieën naar huis gevoerd. In Bari wordt speciaal hiervoor en dit duurt wel tien jaren een kerk ge bouwd. In deze Nicolaas-kerk verrijst een praalgraf, waarin het stoffelijk overschot komt te rusten. Sindsdien is Bari pel grimsoord van de eerste orde. Daarna ko men de kruistochten. Ridders uit vrijwel alle Europese landen trekken naar het Oosten. Meestal doen zij de havenstad Ba ri aan om van daaruit- verder 1:e reizen. Zij bezoeken het graf van de heilige Ni colaas, wiens geschiedenis hen zo aan spreekt. Vaak vragen zij zijn voorspraak ter beveiliging van hun verdere tocht. Ke ren de kruisridders behouden terug, dan wordt thuis verteld over de bovennatuur lijke bescherming, die zij hebben genoten van Sint Nicolaas. Zo krijgt ook in andere oorden van Europa deze heilige een aparte plaats. Bari krijgt later wel geducht van con currentie te lijden, want een Venetiaanse vloot bezoekt in 1116 ook Myra. Ook déze schepen komen terug met het ge beente van Nicolaas. Hoewel aan Bari's graf meer waarde wordt gehecht dan aan de rustplaats te Venetië, is het thans zo, dat er twee Italiaanse steden zijn, waarin de heilige Nicolaas wordt geëerd. En zo wordt vanaf de 12e eeuw in begin de cember het feest van de bisschop van Myra algemeen in Europa gevierd. Zo ook in ons land. Patronaten en legenden Overal in den lande verschijnen, vooral in de 13e eeuw, kerken en kapellen, die de naam „Klaas" dragen. Amsterdam, Utrecht, Dordrecht, Delft. Leiden, Gro ningen, Zutphen, Venlo, Vlieland, Sta voren, Kampen, Monnikendam, Edam... om maar een gedeelte van de lange rij van steden te noemen, wijden een kerk aan Sint Nicolaas van Myra. Ook het aantal legenden over Sinterklaas is groot. Om de nu nog het meest bekende te noemen: Zeelieden, varend in de buurt van Myra, worden overvallen door een zware storm. Zij kennen de bisschop van Myra en in grote nood roepen zij zijn hulp in. De bis schop verschijnt op het water.en redt de wanhopigen. De opvarenden besluiten daarna naar Myra te gaan, ze herkennen aldaar hun wonderdoener en danken hem ontroerd voor zijn redding. Sinterklaas trekt zich ook het lot der huwbare dochters aan: „Eens zo vertelt een oud verhaal was er een man, die, hoewel van goeden huize, geheel buiten zijn schuld aan lager wal was geraakt. De vader heeft geen bruidsschat voor zijn drie schone dochters. In wanhoop besluit hij zijn kinderen aan de schande over te geven. Sint Nicolaas hoort dit en zorgt voor een zodanige som geld, dat de drie dochters fatsoenlijk kun nen. trouwenTer herinnering aan de ze legende worden nu nog de „vrijers" aan meisjes van huwbare leeftijd rond gedeeld. Bekend is ook het verhaal van de drie kinderen, die op zoek naar onderdak bij een herberg aangekomen en logies vra gen. De herbergier neemt hen in huis, be rooft hen echter en snijdt de arme kin deren in stukken. Deze stukken worden in een inmaakpot verstoptNa vele ja ren komt Sinterklaas op bezoek. Hij ge last de waard het bewuste pekelvat te ha len. Zeer geschrokken voldoet de her bergier aan het verzoek. En dan geschiedt het wonder.De bisschop doet de kin deren weer levend uit het vat komen Deze en nog vele andere legenden hebben ertoe bijgedragen, dat Sinterklaas nu nog in ons land een realiteit is. En dit is een verheugend teken, want het feest, van Sinterklaas betekent toch altijd weer: „Elkander iets geven" en „eerlijk zullen we alles delen (Nadruk verboden)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 4