TWEE BUNKÊRsTe HOLTEN IN GEBRUIK GESTELD fliipgerliftfi fttanb lt Agenda Meer dan een miljoen onder de grond Volksonderwijs gaat jubileren Gevonden en verloren Raadsvergadering Myxomatose Predikbeurten Bedrijfsbeëindiging voor de welvaart van anderen Zaterdag 21 november 1964 No. 47 Jaargang 18 i NIEUWSBLAD Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsbladx te Holten. Telefoon 051,83 - 231, Adv.-pnjs 1—15 mm. (a contantf 3—, Iedere mm. De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal De beide bunkers, welke de afgelopen twee jaar in Holten gebouwd zijn aan de Oranjestraat als provinciale comman dopost voor de BB en op de Holterberg als provinciaal centrum voor de civiele verdediging zijn donderdagmiddag door de Directeur-Generaal voor Open bare Orde en Veiligheid van het Ministe rie van Binnenlandse Zaken, mr F. R. Mijnlieff, officieel in gebruik genomen. Dat geschiedde o.a. in gezelschap van de Commissaris der Koningin, Jhr. mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, en een select gezelschap genodigden. Tevoren werd de pers de gelegenheid geboden een kijkje te nemen in de on dergrondse commandoposten, welke sa men een bedrag van pl.m. één miljoen gulden hebben gekost. Holten had reeds een bovengrondse provinciale commandopost voor de BB in de voormalige pastorie aan de Oranje straat, waar een uitgebreide apparatuur was ondergebracht en reeds velen zijn opgeleid, o.a. als telefoniste en telexiste. Maar in tijd van oorlog zou zo'n gebouw beslist onvoldoende zijn; daarom heeft men een 'bunker gebouwd, waarin 50 mensen kunnen werken en desnoods 14 dagen van de bewoonde wereld afgeslo ten zijn. DOEL EN FUNKTIE Hier komen de verbindingen samen met het landelijk ster-net van de waar schuwingsdienst, met de nationale com mandopost, met de drie kring-comman doposten van de BB-kringen in Overijs sel, met het centrum civiele vex-dediging op de Holterberg en nog tal van andere instanties. Er is in deze bunker dan ook een uitgebreide apparatuur opgesteld voor vaste telefoonlijnen de z.g. in- ductorlijnen radio en telegrafie, te lextoestellen en een facsimilé-verbinding voor het overbrengen van foto's, kaarten en dergelijke. De bunker bevat een nood-aggregaat voor het opwekken van eigen elektrici teit voor het, geval de netspanning weg valt en een eigen lucht- en watervoor ziening. Zij kan hermetisch worden ge sloten voor het geval in de omgeving een atoombom zou ontploffen en een z.g. fall- out-toestand zou ontstaan. De mensen, die hier in geval van oorlog zullen moeten werken, kunnen er, wat het verblijf en de inrichting be treft, best wezen. Zij zullen de burgerbe volking op alle terreinen de nodige bij stand moeten verlenen en het moreel op peil moeten houden. Of dat mogelijk is, zal echter geheel van de omstandigheden afhangen. HOLTERBERGBUNKER Het provinciaal centrum civiele verde diging (PCCV) op de Holterberg is de zetel van de Commissaris der Koningin in tijd van oorlog en tijdens andere bui tengewone omstandigheden. De bunker is wat kleiner, maar bevat eveneens veel De jaarlijkse ledenvergadering van Volksonderwijs, afdeling Holten, werd woensdag gehouden in de nieuwe zaal van de heer Kalfsterman aan de Stationsstraat. De bijeenkomst werd geleid door de voor zitter, de heer B. H. Brouwer. Na een kort openingswoord werden enige inge komen stukken besproken. Besloten werd de heer P. Viet, secretaris der afdeling, af te vaardigen naar de federatiebijeen komst te Zwolle, op zaterdag 21 maart be legd. De heer Viet las de notulen en het jaarverslag, waarvoor hij woorden van dank had te incasseren. De heer G. Weijl, penningmeester, gaf een overzicht van inkomsten en uitgaven en eindigde met een batig saldo. De kas- commissie, bestaande uit mej. J. H. Wol- ters en de heer W. Ras, hadden alles in de beste orde bevonden. De heer Weijl werd gedechargeerd en bedankt voor zijn accu raat werk. Tot 'nieuwe kascommissieleden werden mej. W. E. Wolters en mej. H. W. de Vrieze benoemd. De reglementair periodiek aftredende secretaris en penningmeester werden bij acclamatie herkozen en ze aanvaardden de bestuursfuncties opnieuw. In verband met het honderdjarig be staan van Volksonderwijs in 1966, werd van gedachten gewisseld over een te voe ren ledenwerfactie en werd kennis geno men van de landelijke plannen voor be doeld jubileum. Vernomen werd dat er de laatste tijd 45 nieuwe leden zijn gewon nen. Met name de heer Viet heeft zich hierbij zeer verdienstelijk gemaakt. Enige der aanwezigen gaven zich ter vergade ring op om mee te helpen bij het werven van nieuwe leden. Nadat de rondvraag aan de ox'de was gesteld werden er nog twee kleurenfilms gedraaid met Nederlandse tekst, nl. Nw. Zeeland en de Philippijnen. apparatuur. Het is gebouwd als onder komen, dat beveiligd is tegen radio-ak- tieve neerslag, luchtdruk en scherfwer- king en bevat evenals de doipsbunker een luchtbehandelingsinstallatie en eert aparte watervoorziening. Behalve voor de bescherming van de bevolking en haar bezittingen is zij o.m. gebouwd voor de voortzetting van het be- stuur, de instandhouding van het maat schappelijk en economisch leven, de handhaving van de inwendige veiligheid en, zoals reeds gezegd, voor de instand houding van het moreel der bevolking. ENORME KOSTEN Deze beide bunkers hebben een enorm bedrag gekost. In het miljoen zijn nog niet eens de kosten van de apparatuur begrepen. Het is geen prettige gedachte zoveel geld in de gx-ond te moeten stop pen, maar het is zoals de Commissa ris der Koningin zeide nu eenmaal noodzakelijk, dat voorzorgsmaatregelen worden genomen voor onplezierige even tualiteiten. De overheid heeft de taak vooruit te zien en ook minder plezierige maatregelen te nemen. De provinciale commandant der BB, de heer A. F. J. Brummer, bij de Holtense vrijwilligers en vrijwilligsters wel be- I kend, gaat op 1 januari met pensioen. Hij wordt opgevolgd door de brigade-gene raal der artillerie, de heer M. C. Schram de Jong. De nieuwe provinciale comman dant is 54 jaar oud. Op de vraag of deze mogelijkheid er is voor alle bedrijven meende spreker ont kennend te moeten antwoorden. Er is voor eexx aantal bedrijfsgenoten geen plaats. Het uittreden van enkelen is beter voor de anderen. Zich bepalend bij het ge mengde bedx-ijf schetste spreker hoe zijn inziens de ontwikkeling om gelijke tx-ed te houden met de wereld om zich heen zich zal dienen te voltx'ekken. Een van zijn stellingen was daarbij, dat naast de ver- betei'ing van het inkomen de jonge boer streeft naar betere secundaix-e voorwaar den met o.a. meer sociale zekerheid. De boer van de toekomst zal nog wel bereid zijn 10 a 11 uur per dag te werken als hij die zekerheid, naast arbeidstijdvei'kox-ting, vacantie e.d. heeft. Uitvoerig ging spx-eker daax-bij in op kostenstijging en productie stijging. In 1920 kon één agrariër 7 consu menten van voedsel voorzien, in 1950 was dit aantal 16 en 1960 25 en deze stijging zet zich nog steeds voox't. AFVLOEIÏNG Er zullen dus bedrijfsgenoten af moeten vloeien om andei'en mee te doen delen in de welvaart en spreker ziet het als een plicht van de bedrijfsgenoten en voor het Nedei'landse volk als een nationale zaak deze dikwijls pijnlijke afvloeiing met een sociale begeleiding gepaard te doen gaan. Dit zal geschieden door middel van het sanei'ingsfonds, dat een 5-tal voorwaarden stelt, waaxwan onder geen beding kan wox-den afgeweken. De sanering kan al leen geschieden ten behoeve van natuur lijke personen, die op het tijdstip van af vloeiing de 54-jarige leeftijd moeten heb ben bex'eikt, sinds 1 januari 1960 zonder ondex-bx-eking het landbouwbedrijf moe ten hebben uitgeoefend, wier zuiver fis caal inkomen op het tijdstip van aan vrage gemiddeld over de laatste 3 jaar niet hoger is geweest dan f 6500,en dit inkomen voor meer dan 50% uit de land bouw hebben verkx-egen. Als er moeilijk heden zijn met betrekking tot deze voor waarden wordt het advies gevraagd van de provinciale commissie. Een belangrijke taak heeft de lioofding.-directeur van de cultuui'-technische dienst, die als secreta- ris der commissie opti'eedt en wiens dienst de aanvrage onderzoekt. Een belangrijk punt is ook. dat niet reeds met de liqui- Geboren: Tonia Hendrika, dochter van E. Jansen en T. H. Wilmerink, Look 12. Tonia Gerritdina, dochter van H. W. Luggenhorst en H. Stegink, Holter- broek 83. Gehuwd: B. Hartman, 28 jr., Diepen veen en L. H. Nijenhuis, 23 jr., Holten. F. Kristel, 22 jr., Amsterdam en J. R. van Beek, 22 jr., Holton. Overleden: Z. Nijkamp-Bx-inkman, oud 86 jr., Beuseberg 117. G. H. Bosman, oud 85 jr., Deventerweg 13. C. Smit, oud 29 jr., Weversstraat 7, overleden te Deventer. H. J. Landeweerd-Wansink, oud 84 jr., Beusebex-g 161. BEVOLKING: Ingekomen: F. J. Kramer van Assen n. Larenseweg 31. J. Keizer en gezin v. Rijssen naar Zomerhuisjesterrein N 12c. A. W. Heil en gezin van Deventer n. Holterberg 35. Mevr. M. Hazewinkel van Rotterdam naar Aalpolsweg 36. Gevonden: groen beursje met inhoud; rood gebreide want (x-echts); zakmesje in etui; kinderbril; x-ode portemonnaie met inhoud; een paar gebreide handschoenen plus regenkapje; kunstleren rechter bruine herenhandschoen Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie le Holten, Dorps straat 22, tel. 352 (doch niet tussen 13 en 14 uur). datie van het over te nemen bedrijf is be gonnen, tenzij dit een gevolg is van een rechtelijke uitspraak of van het feit, dat de gronden in een ruilverkaveling of in een uitbreidingsplan liggen. Als de gron den in een ruilverkaveling liggen moeten zij aan de Stichting Beheer Landbouw gronden worden overgedragen. Overigens is de aanvrager vrij zijn gronden te ver kopen, mits zij ten goede komen aan de ontwikkelingskans van andere bedrijven. Ook de pachter kan voor sanering in aan merking komen. Hij is daarbij echter sterk afhankelijk van de medewerking van de eigenaar der gronden, die de gron den moet toevoegen aan een ander bedrijf of aan zijn eigen bedrijf mits dit econo misch verantwoord is. Men mag de wo ning blijven bewonen, maar de bedrijfs ruimte moet ontmanteld worden of on klaar gemaakt. Men mag haar echter wel voor andere doeleinden gebruiken b.v. voor vakantiegangers, als gai-age of derge lijke. De gesaneex'de boer mag nog wel kippen houden, mits niet meer dan 50, ook ten hoogste twee schapen en een var ken voor huisslachting. Een nieuwe var- kensschuur, kippenhok of aparte stalling mag bij nieuw bedrijf gevoegd wox-den. Daarvoor is de goedkeux-ing van de com missie nodig. De gesaneerde ontvangt op 55-jarige leeftijd uit het saneringsfonds f 215, per maand, bij 56 j. f 230,p. m., 57 j. f 255,p. m., 58 j. f 280,p. m., 59 j. f 330,p. m., vanaf 60 jaar tot 65 f 380, p. m. en bij het bex-eiken van de A.O.W.- uitkering daax-boven f 80,p. m., wel- vaartsvast. Op 16 oktober waren in Overijssel 340 aanvragen ingediend, hiervan waren er 89 afgewezen en van de 251 overgeble ven aanvragen waren er 125 zover, dat formulier F 200, omtrent de bestemming van de grond, kon worden ingediend. Dan treedt de rust in en kan men trachten een koper voor de grond te vinden. Deze grond moet bestemd zijn voor de agra- rische sector of ten algemene nutte (na- tuui'bescherming) Bij de beantwoox-ding van de vragen welke na de inleiding werden gesteld bleek, dat omtrent de ontwikkelingshulp momenteel nog weinig te zeggen valt. Ex- worden veestallen als proefprojecten ge- De gemeenteraad is voor vrijdag, 20 november 's avonds half acht bijeen ge roepen voor de volgende agendapunten: Voorstel tot verkoop van een bouwter rein aan de heer J. Th. de Jager, al hier, de benoeming van een machinist bij het openbaar slachthuis, wijziging van de salarisverordening van het gemeen- tepersoneel, de vaststelling van een ver ordening tot het toekennen van een te gemoetkoming in bovenmatige ziektekos ten aan enkele groepen I.Z.A.-deelnemers, tot vastelling van een nieuwe premie- spaarverordening voor het gemeenteper- soneel en tot het aanvragen en aanvaar den rijksvoorschotten en -bijdragen ten behoeve van de bouw van woningwet woningen. Verder komen aan de orde een voorstel tot het verlenen van een onderhandse opdracht tot het bouwen van woningwetwoningen, tot het nemen van een principe besluit om een gedeelte van de Kortedijk aan het openbaar verkeer te onttrekken in verband met beveiliging van overwegen en een voorstel tot het ver lenen van een onderhandse opdracht aan de N.V. Aannemings- en Wegenbouwbe drijf v/h J. Krekel Zn. te Holten tot het verharden van de Lichtenbergerwëg. De konijnenstand op de Holterberg en omgeving wordt momenteel weer ex:n- stig bedreigd door de zeer besmettelijke en voor de dieren wrede ziekte, de myx omatose. Er worden telkens zieke en ge storven dieren in het jachtveld aange troffen. Het aantal wilde konijnen, dat dit voorjaar en deze zomer belangrijk was toegenomen wordt nu weer gedeci meerd totdat er slechts enkele exempla ren overblijven, die blijkbaar een zoda nige graad van immuniteit bereiken, dat het voortbestaan van het ras ver zekerd is. Enkele jaren merkt men dan niet veel van deze - voor de landbouw zeer schadelijke - viervoeters, totdat er weer een geboortegolf komt en deze cy clus opnieuw begint. Dit is nu al jaren achtereen aan de gang. Een paar jaar geleden was de geboor tegolf zo groot, dat door het ministe rie van landbouw zelfs vergunning werd verleend tot afschot bij kunstlicht. Zo groot is dit jaar echter de vloedgolf - ondanks de gunstige zomer - niet ge worden. Deze voortplanting en uitroeiing blijft een mysterie. bouwd, maar hoe het ontwikkelingswerk zich verder zal voortzetten kon de heer Roerink nog niet zeggen. De voorzitter, de heer J. W. Wesseldijk heeft de heer Roerink dank gebracht voor zijn duidelijke causerie, terwijl de heer Landeweerd namens de C.B.T.B.- leden dankte voor de uitnodiging. VOORLOPIG NOG GEEN RUILVERKAVELING In de vergadering van de OLM-afde- ling, die aan de lezing van de heer Roe- rink uit Enschede vooraf ging, heeft de voorzitter, de heer J. W. Wesseldijk, er op gewezen, dat er in de afgelopen zomer veel gegroeid is, hetgeen de melkveehou- derij zeer ten goede zal komen en waar door op een goede melkplas gerekend mag worden. De melkprijs is redelijk te noemen en de melkveehouderij vormt dan ook het beste inkomen voor de boer. De pluimveehouderij opbrengst eieren is slecht geweest. Momenteel zijn de prijzen wat aangetrokken, maar hoe het verdere verloop zal zijn, valt nog moei lijk te beoordelen. De varkensstapel en de opbrengsten wetèn zich nog te handhaven, ondanks de vooruitzichten, die pessimistisch werden 'genoemd. Over de ruilverkaveling valt nog wei nig te zeggen. Uit een ondex-houd met de cultuur-technische dienst is de heer Wes seldijk gebleken, dat het nog wel enkele jaren zal duren voordat de Holtense aan vrage in behandeling kan worden ge nomen. Uit informaties op de districtsver gadering te Markelo is hem gebleken, dat een stx-eekverbetering het beste kan sa mengaan met ruilverkaveling, omdat dan de beste resultaten worden verkregen. Afgevaardigden van de afdelingen der CBTB en Gelderse Mij. van Landbouw te Laren, de CBTB-afdeling te Holten en de OLM-afdelingen te Markelo en Hol ten hebben samen een onderhoud gehad met het Dagelijks Bestuur van het Wa terschap „De Schipbeek" over water schapsaangelegenheden, die een prettig verloop hebben gehad. Van de zijde van „De Schipbeek" heeft men het zeer op prijs gesteld, dat op deze wijze de za ken besproken konden worden. Uit een bespreking van de afdeling met het Dagelijks Bestuur van het Water schap „De Regge" is komen vast te staan, dat een vergoeding voor de kosten van het ondex-houd der leidingen bij het wa terschap in Almelo kan worden aange vraagd. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat dc heer J. H. Veneklaas Slots te Espelo kandidaat is gesteld als lid s van het hoofdbestuur der OLM. Vrijdag 20 en zaterdag 21 november: Jaarfeest CJV te Dijkerhoek. Zaterdag 21 november van 10-12 uur: De monstratie aluminium voorzetramen in hotel Holterman (zie adv.). Zaterdag 21 november, 7.30 uur: Grote dans - en showavond in „Amicitia". Zaterdagavond 21 november: Grote ver werping in „De Halm". Zaterdag 21 november, 7.30 uur: Jaarlijkse uitvoering Holtense Muziekvereniging in „Irene" (zie adv.). Zondag 22 november: Filmvoorstelling in „Irene" (zie adv.). Maandag 23 november om 8 uur: Bijeen komst Hervormde Vrouwengroep Dij kerhoek in „Bethanië". Dinsdag 24 november, 2.30 uur: De be jaardensociëteit wordt niet gehouden in het gebouw „Irene", maar in het ge bouw „Rehoboth", Stationsstraat. Dinsdag 24 november, 's avonds 8 uur: Le denvergadering IJsclub „De Noordpool" in café Kalfsterman (zie adv.). Woensdag 25 nov. t.m. 5 december: Win kelweek Holtense Handelsvereniging. Woensdag 25 november om 7.30 uur: Jonge Kerk ten huize van de fam. Overbeek, Haarstraat 15. Donderdag 26 november, 7.45 uur: Bij eenkomst en loterij van de Holtense Kunstclub in „Amicitia". Vrijdag 27 november, 7.30 uur: Open bare vergadering NW Bestuurders- bond in „Amicitia". Spreker: drs D. Roemers, voorzitter van het NW (zie adv.). Vrijdag 27 november, 7.45 uur: Voor lichtingsavond goede melkwinning in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaterdag 28 november, 's middags om 2 uur in de hal van de o.l. Dorpsschool: trekking verloting BATO (zie adv.). Zaterdag 28 november, 2.57 uur: Feeste lijke intocht van St. Nicolaas vanaf Sta tion N.S. m.m.v. H.M.V. enz. Zaterdag 28 november: Cross-country Landelijke Rijvereniging „Bergruiters" op de Hoge Borkeld. Zaterdag 28 november: Dans- en show avond in hotel Vosman (zie adv.). Zaterdagavond 28 november: Grote ver werping in bakkerij „De Halm", In dustriestraat (zie adv.). Dinsdag 1 december, 19 uur: Verwerping krentenbrood, enz. bij A. M. Nijkamp, Dijkerhoek. Dinsdag 1 december, 19.30 uur: Sinter klaas bezoekt Dijkerhoek m.m.v. H.M.V. enz. Zaterdag 5 december: St. Nicolaasbal in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Maandag 7 december, 14-21 uur: Inwisse ling winkelweekbonnen voor deelne merskaarten en van lintwedstrijd in Amicitia en van 19-21 uur in 't Bonte Paard. Dinsdag 8 december, 19.30 uur: Bekend making uitslag duizendguldenslag win kelweekactie in café Maats, Zaterdag 19 december, 's avonds om 8 uur: Kerstuitvoering Chr. Gem. Zang ver. „Soli Deo Gloria" in de Ned. Hex*v. Kerk. Zondag 22 november 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 9 en 10.30 uur ds Israël. Ex tra collecte jeugdwerk. Dijkerhoek: 10 uur ds Addink. Extra collecte jeugdwerk. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds Oomkes v. Leeuwar den. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Zending op Soemba en het Idenbur-gfonds. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". OFFICIËLE PUBLICATIE OPENSTELLING BUREAU VAN DE BURGERLIJKE STAND (Geen openstelling op zaterdag meer) Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat op grond van de Wet van 25 juli 1964 (Stbl. 315) juncto de Koninklijke Besluiten van 16 oktober 1964 (Staatsblad no. 393 en 395) houdende aanpassing aan de Al gemene terxnijnenwet van enige wetten het bureau van de burgerlijke stand ter gemeentesecretarie met ingang van 1 december 1964 OP ZATERDAG NIET MEER VOOR HET PUBLIEK GEOPEND ZAL ZIJN. Holten, 16 november 1964. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LA'NGENBARG, secretaris. OP DE AANBEVELING Burgemeester en Wethouders hebben de volgende aanbeveling opgemaakt voor de benoeming van een machinist bij het openbaar slachthuis: 1. De heer F. Oosterdijk te Wierden en 2. de heer H. v. d. Berg te Kampen. In de ledenvergadering van de afdeling Holten der O.L.M., welke het afgelopen weekend in hotel Holterman gehouden werd en waax-in ook leden van de C.B.T.B.- afdeling aanwezig waren heeft de heer H. J. Roerink, lid van het dagelijks bestuur der O.L.M., een inleiding gehouden over het Ontwikkelings- en Sane^'agsfonds voor de landbouw. De heer Roerink heeft zitting in de provinciale commissie van advies voor dit fonds. Bij de bespreking van de voorgeschiedenis van het fonds wees spreker er op, dat de landbouwpolitiek in Nederland tot voor kort een prijspolitiek was. Sedert het optreden van minister Biesheuvel wordt meer gedaan aan structuurpolitiek om daarmede de inkomenspositie voor de boer, die allerwege een verhoogde welvaart ziet, omhoog te brengen. Doel van de maatregelen is de kostprijs der landbouwpro ducten te verlagen en de productie per man-eenheid op te voeren. Spreker sprak er zijn voldoening over uit, dat de regering niet alleen met woorden deze doelstelling propageert, maar ook meer gelden voor dit doel beschikbaar stelt. Op de begroting voor 1965 is voor ruilverkaveling 130 miljoen gulden uitgetrokken tegen 104 miljoen in 1964. Voorts komt daar 35 miljoen gulden op voor uitkering aan werken van waterschappen en gemeenten. Ook voor andere doeleinden als grondaankopen enz. zijn gelden op de rijksbegroting uitgetrokken. In 1964 is het ontwikkelings- en sane ringsfonds gestart in welk fonds de regering elk jaar voor beide doeleinden 25 mil joen, dat is totaal 50 miljoen gulden denkt te storten voor sanering en het structu reel gezond maken van de landbouw.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1