Honger in de wereld DE TELEFOON WORDT OUDERWETS Menselijke stem te langiaam iS Enige weetjes over de voeding Nederlandse regering bezint zich @p Europa ANWB-Verlichtingsactie: Dit najaar controle van ten minste 3Q.000 personenauto's Bij proef bleek: 85% van Autokoplampen verkeerd afgesteld Zaterdag 24 oktober 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD PROBLEEM VAN ONBEGRIJPELIJK GROTE GETALLEN In de week van 26 oktober tot 1 novem ber a.s. wordt in ons land de Antie-Honger Actie gehouden. Het is het jaarlijkse Ne derlandse aandeel in een grootscheepse campagne tegen de honger, die in 1960 door de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties werd gelanceerd. Het doel van die campagne is kort gezegd, de rijke landen te wagen geld, kennis en mankracht te leveren voor de verbetering van de voedselvoorziening in de uitge strekte noodgebieden van Azië, Afrika en Latijns Amerika. Als u nu al de konklusie trekt, dat het in de laatste week van oktober dus om geld gaat, dan heeft u gedeeltelijk gelijk. Maar we zouden u willen wagen de ge dachte aan het geld, dat bijeengebracht moet worden nog even naar de achter grond te verschuiven en uw aandacht eerst te bepalen bij de omvang van het ontzaglijk grote probleem waarom het hier gaat. Begrip voor dit probleem is na melijk het allereerst nodig. Als dat begrip er eerst maar is, dan komt het geld van zelf. 2/3 VAN DE WERELDBEVOLKING LIJDT GEBREK. Het probleem van de honger in de we reld is er een van onbegrijpelijk grote ge tallen. Er wonen 3000 miljoen mensen op aarde. Daarvan zijn er 1000 miljoen, die genieten van een redelijke levensstan daard. De overige 2000 miljoen lijden ge brek. 500 miljoen mensen worden direkt door de hongerdood bedreigd. Ruim 1000 miljoen mensen zullen misschien niet de hongerdood sterven, maar wel een vroeg- Ondervoeding kinderen Er zijn in onze wereld minstens 100 miljoen kinderen die lijden aan proteïne ondervoeding: honger naar eiwitten, die érnstige ziekten veroorzaakt. Er zijn stre ken waar van de 4 kinderen die er gebo ren worden 1 of 2 nog voor hun eerste verjaardag zullen sterven. Dat zijn de verschrikkelijke feiten die de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties tijdens de Anti-Honger-Actie on der onze aandacht wil brengen: er wordt honger geleden in onze wereld van over vloed. Tegenover elke moeder in onze hoogontwikkelde landen staan er elders in de wereld 2 die haar hongerlijdende kinde ren niet voldoende kunnen geven waarom zij iedere dag vragen: eten. Weet u nog wat in onze nederlandse hongerwintei*, die precies 20 jaar geleden begon, het aller ergste was? Niet de eigen honger maar de honger van de kinderen die huilden om brood dat wij niet konden geven om dat het er niet was. De honger in deze laatste oorlogswinter was een verschrik king maar geen verschrikking zonder uit zicht. Wij geloofden, wij wisten dat het einde in zicht was. Werk in uitvoering In de vele noodgebieden van de wereld is het einde van de honger niet in zicht, tenzij door een machtige wereldwijde aktie iets groots wordt verricht. En daar voor wordt in de Anti-Honger-week onze medewerking gevraagd. Het geld dat in Nederland tijdens deze aktie wordt bij eengebracht, zal worden besteed aan en kele belangrijke projekten in noodgebie- tijdige dood door een van de ernstige ziek ten die het gevolg zijn van eenzijdige voe ding. 500 miljoen en 1000 miljoen. Het kunnen er ook 550 miljoen en 1200 miljoen zijn. Wij kijken in onze tijd van grote getallen niet op een paar honderd miljoen meer of minder, ook niet als het om mensen gaat, om vaders, moeders, om kinderen. Zegt het ons eigenlijk wel iets dat 1500 a 2000 mil joen mensen in onze wereld gebrek lijden De getallen zijn misschien te groot. En het leed dat het hongerprobleem in de wereld met zich meebrengt, wordt op te grote afstand geleden. Als er in onze eigen straat een gezin leefde waar van de kinderen zouden wegkwijnen omdat zij van vader en moeder niet voldoende te eten kregen, dan zouden wij in opperste verontwaardiging aller lei hulpinstanties alarmeren en niet ge rust zijn voordat wij zeker wisten dat er voortaan voor die kinderen beter zou worden gezorgd. En als die honger een gevolg was van bittere armoede dan zouden wij wel manieren weten te vinden om die nood te lenigen. Geluk kig komen zulke gevallen in ons wel varende landje zelden voor. Maar in wekelijkheid is de situatie in onze we reld toch zo dat tegenover elk gezin dat geen zorgen heeft voor het dage lijkse voedsel, er elders twee gezinnen staan die in nood verkeren. Als u 2 kinderen heeft dan staan daar elders in de wereld 4 kinderen tegenover die gebrek lijden. Eén van die 4 kinderen wordt direkt door de hongerdood bedreigd. En de 3 anderen leven op de rand van ver hongering. Ze hebben misschien wel dagelijks iets te eten, maar hun voed sel is zo eenzijdig dat vroegtijdig, mis schien nog wel als kind, aan een van de verschrikkelijke ziekten die het gevolg zijn van een gebrek aan mine- p-iwift<*n en vifamipgfi. ACTIE: AAN ELKE TAFEL EEN GAST Kinderen snakken naar voedsel De Novib heeft in tal van gebieden op de wereld wat goed te maken. Stelt U haar in staat dit snel en doeltreffend te doen door Uw bijdrage. den. Met het geld van vorige akties werd in samenwerking met de FAO een 'moes- tuinprojekt' gestart in West Afrika. Het doel daarvan is om door het verzamelen, kweken, distribueren en leren eten van groenten en fruit de honger, ontstaan door slechte en eenzijdige voeding uit te ban nen. In Dahomey is een centrale tuin in gericht en zal spoedig worden begonnen met de opleiding van inheemse krachten die het geleerde in de dorpen zullen door geven. In Dahomey is geld nodig voor de uitbreiding van een landbouwschool. In Sierra Leone komt een tuinbouwverbete- ringsprojekt op gang. In Nepal wil FAO met nederlandse financiële hulp een pro- jekt tot verwerking van dierlijke bijpro- dukten, zoals het bewerken van huiden en de produktie van beendermeel gaan uitvoeren. In Columbia zal nederlands geld worden besteed aan de uitvoering van een 4-jaren-plan ter verbetering van het onderwijs, een eerste voorwaarde voor het uitbannen van de honger. In Ethiopië staat eveneens een onderwijs- projekt op het programma. Grootse taak Het is een grootse taak, waarvoor de medewerking van het nederlandse volk in de komende Anti-Honger-Actie worden gevraagd. En daarom mag het beroep dat op ons allen wordt gedaan, niet onbeant woord blijven. Iedere dag uitstel van de hulpverlening betekent dat er duizenden kinderen zullen sterven van de honger, sterven in de armen van wanhopige moe ders, die hun kinderen niet het eerst noodzakelijke in dit leven konden geven: voedsel. De Anti-Honger-Actie wordt in Neder land gevoerd door de NOVIB, de Neder landse Organisatie Voor Internationale Bijstand, in samenwerking met het Ne derlands Comité UNICEF en het UNES CO-Centrum Nederland en in overleg met het Nederlands Nationaal FAO-Co- mité. Het gironummer van de Anti-Honger- Actie is: 100200. Terwijl de Nederlandse PTT de groot ste moeite heeft om de vraag naar tele foonaansluitingen bij te houden, begint men in Amerika de telefoon zoals wij die kennen al weer als een heel oud com municatiemiddel te beschouwen. Ame rika is het Mekka van de communicatie wereld. Daar worden allerlei nieuwe vin dingen toegepast, waaraan men in Euro pa nog lang niet toe is. Onlangs is zelfs in de VS de eerste „picturephone" in gebruik genomen, een combinatie van te levisie en telefoon, waarbij men niet al leen elkaar kan spreken, maar ook zien. Het eerste net is in september in ge bruik gesteld tussen Washington, New York en Chicago. In Nederland is het principe ook bekend. Het kan echter niet worden toegepast, doordat het hier veel te duur zou worden. Andere moderne Amerikaanse verbe teringen van de oude telefoon zijn: een toestel waarbij dè kiesschijf geheel is verdwenen, een zelf luisterende telefoon en een telefoon, die zichzelf beschermt tegen afluisteren. Het draaien van een nummer kost teveel tijd, menen de Ame rikanen, en omdat seconden dollars zijn, moet de kiesschijf maar verdwijnen. De eerste oplossing is een toestel met druk knoppen. Sensationeler is het apparaat, dat met behulp van ponskaarten werkt. Ieder groot bedrijf met veel vaste tele foonrelaties kan zo'n toestel voorzien met maximaal driehonderd kaartjes. De tele foniste behoeft alleen maar de kaart in een gleuf te stoppen en het apparaat zorgt dan zelf voor de verbinding. Maar het eind van alles is toch wel de telefoon waarin men alleen maar het gewenste nummer behoeft te lispelen en voor de rest kan afwachten. Deze telefoons zijn in Nederland niet in gebruik. Het kan ook niet. Zij eisen een electronische centrale. Nederland heeft nog centrales, die werken volgens mechanische systemen. De centrales zijn te langzaam om de supersnelle electroni sche telefoons bij te benen. De Neder landse PTT wil wel graag omschakelen, maar voorlopig ontbreekt daarvoor nog het geld. Wel wordt in Utrecht een eer ste proef genomen met een kleine elec tronische centrale. Hoe snel de telefoon ook een verbin ding tot stand brengt, in ons jachtige le ven blijft het toestel toch te langzaam. Het is namelijk afhankelijk van onze eigen stem. Vooral het grote bedrijfs leven vraagt snellere methoden om ge gevens uit te wisselen. Dat kan, zeiden de Amerikaanse telefoonmaatschappijen. Zij vonden een methode om computers met elkaar te laten praten. En bij die methode is een mens even snel als een slak vergeleken bij een straaljager. De computers kunnen per minuut duizenden woorden met elkaar afwisselen. Als een man in een minuut een paar honderd woorden kan uitbrengen is hij een waar recordhouder. De pratende computers (die overigens geen geluid, maar electronische impulsen met elkaar uitwisselen) vormen een ge heel nieuwe tak van de telecommunicatie. Er is al een naam voor ook: data-trans missie. Enkele duizenden bedrijven in de Verenigde Staten maken er al gebruik van. In Europa zal de invoering heel wat moeilijker zijn. De data-transmissie vraagt namelijk een groot aantal verbin dingsmogelijkheden. Die kan Europa nog niet leveren. Het bestaande kabelnet is maar nauwelijks voldoende voor de no dige telefoonverbindingen. Een uitbrei ding kost miljoenen guldens. Geld dat doodeenvoudig niet aanwezig is. Het gro te probleem is, dat de PTT-bedrijven in Europa vrijwel allemaal door de staat worden beheerd en daardoor op het punt van investeringen afhankelijk zijn van de rij ksbegrotingen. Amerika staat er wat dit betreft heel gunstig vooiV De maatschappijen daar zijn in particuliere handen en kunnen vrijelijk een beroep doen op de kapitaal markt. Hoeveel dit uitmaakt, blijkt wel uit de investeringscijfers van de grootste Amerikaanse maatschappij, de American Telegraph and Telephone Company. Deze gaf sinds het eind van de oorlog 30 mil jard gulden uit voor nieuwe commu nicatieprojecten. Dat is meer dan de to tale uitgaven van de gehele Nederlandse staat sinds de oorlog. En daar kun je echt wel wat mee doen. :.v Wist u dat u gerust rauwkost kunt eten na dat u de groente of het fruit goed ge wassen en/of schoongemaakt hebt. Tegen de tijd, dat groenten en fruit in de handel worden gebracht, is er van bestrijdingsmiddelen weinig of niets meer over. Aangetoond is, dat resten van bepaalde bestrijdingsmid delen in kleine hoeveelheid niet scha delijk zijn. dat u aardappelen en groenten wel een tijdje vóór het gébruik kunt schoonmaken en désgewenst snijden. Vooral wanneer 'de 'groente met een flink scherp mes is gesneden en op een koele plaats, niet in water, wordt bewaard, gaat in een paar uur niet veel van de voedingswaarde verlo ren. dat u, wanneer uw gasfornuis of -komfoor voor aardgas omgebouwd wordt, geen nieuwe pannen béhoeft te kopen en dat de vlam zoals hij uit de gasleiding van het kooktoestel komt niet heter is dan die van het vroegere gas? U behoeft uw kookme- thoden en kooktijden er niet voor te veranderen. dat u beter geen pannen, die inwen dig verkoperd zijn, kunt gebruiken voor het koken van groenten; het vi taminegehalte gaat er sterk door ach teruit. dat bij het koken in een hogedrukpan praktisch evenveel vitamine C blijft behouden als bij het koken in weinig water in een gewone pan. dat u er goed aan doet matig te zijn met vetten en met suiker en zoetig heid, óók nis u en de uwen niet aan een vermageringskuur bezig zijn. Re ken gemiddeld per persoon bijvoor beeld niet meer dan VA pakje boter of margarine en 350 g suiker, inclu sief snoep per week. dat u champignons qua voedingswaar de niet op één lijn kunt stellen met vlees, omdat hun eiwitgehalte veel lager is: champignons 4 pet., vlees 18 pet. dat u zelf onze recepten naar wens calorieën-armer kunt maken door om te beginnen de hoeveelheid boter of margarine en/of suiker te verminde ren en doorregen of vette vlees- of vissoorten te vervangen door magere. dat voor hen, die moeten vermage ren, stoofschotels van weinig aardap pelen en veel groente zeer geschikt zijn. dat u met een halve kilo bananen of een kilo appelen evenveel calorieën opneemt als met 100 gram suiker en dat het daarom geen zin heeft om tussen de maaltijden door heel veel fruit te eten ter vermagering. dat u het gebruik van patates frites maar beter kunt afremmen, wanneer uw gezinslden daarna geen trek meer hebben in een goede gewone maal tijd, of wanneer ze aan die maaltijd weinig eten om toch nog maar trek te hebben in een zakje patates „toe". dat het helemaal niet zo moeilijk is om zelf patates en croquetjes te bak ken en dat er vetten te krijgen zijn, die de baklucht in huis tot een mini mum beperken. dat u het in vergelijking met uw bui tenlandse zusters al heel erg gemak kelijk hebt, omdat u maar voor één maaltijd behoeft te koken en een me nu behoeft te bedenken. dat u uw tijd beter besteedt dan u misschien denkt, wanneer u voor gezellige maaltijden zorgt, die bij uw ?ezin in de smaak vallen. Begint het kabinet-Marijnen zich over een nieuwe koers te bezinnen, welke tot Euro pese eenheid kan voeren Het heeft er alle schijn van. Na eerst Zweden en daarna Italië te hebben bezocht, heeft minister Luns zich tenslotte naar Engeland begeven in de hoop zijn nieuwe Engelse collega Gordon Walker te ontmoeten, die door een kleine Labouroverwinning op het Foreign Office de leiding heeft gekregen. Bij de Algemene Politieke Beschouwingen hebben zowel de KVP als de P.v.d.A. verlangd, dat minister Luns een actieve Europese poli tiek zou voeren. Nadien hebben zich in de wereldpolitiek, zowel in de Sovjet Unie, waar Chroestsjov ten val werd gebracht, als in Communistisch China, dat een kern bom tot ontploffing bracht, zulke grote wijzigingen voorgedaan, dat een nieuwe be zinning nodig is. De Europese eenwording lijkt noodzakelijker dan ooit; binnenkort zal de Nederlandse regering bovendien ant woord moeten geven op de suggestie van de Belgische minister Spaak een comité van „drie wijze mannen" een voorproef te laten nemen met de door De Gaulle begeer de Unie. Tegenover de Franse president heeft minister Luns tot dusver kunnen vol houden, dat Engeland daarbij zou moeten worden betrokken. Maar dat betrof het Engelse kabinet-MacMillan, dat toegang tot de Euromarkt zelf begeerde. Hoewel de Labourpartij ook voorstanders van de E.E.G. kent, heeft Wilson zich altijd meer tot het Britse Gemenebest aangetrokken gevoeld; zal dit zo blijven, nu hij met de leiding van de Engelse regering is belast? Het lijkt voorlopig niet waarschijnlijk en ook dat maakt een heroriëntatie van de Nederlandse politiek met betrekking tot Europa wenselijk. TOTO Bij alle crises in verschillende leidende lan den ter wereld is Nederland overigens een oase van politieke rust. Weliswaar kwam deze week in de Tweede Kamer de Wet op de kansspelen aan de orde. Maar hoewel hierbij de voetbaltoto is betrokken, brengt dat de politieke gemoederen toch niet meer zo in beweging als onder het vorige kabi net-De Quay het geval was. Toen zorgde de liberale fractieleider in de Eerste Ka mer, Van Riel, er voor, dat het totowetje een tijdelijk karakter kreeg, in afwachting van een geheel nieuwe wet op de kansspe len, die zowel op de voetbaltoto als de paardentotalisator en de staatsloterij be trekking zou hebben. Van die definitieve regeling heeft minister Scholten nu ge bruik gemaakt om de hoofdprijs van de voetbaltoto van 50.000,tot 100.000, te verhogen een bedrag, dat ons uit de staatsloterij al sinds eeuwen vertrouwd in de oren klinkt. Onder aanvoering van de KVP-er Baeten trachtten verscheidene li berale en socialistische kamerleden te be werkstelligen dat de prijzen belastingvrij zouden worden verklaard. GRONDWET Al heerste er dan geen politieke crisis stemming maar eerder het tegendeel, zoals bleek uit de vergaande overtekening van de laatste staatslening van minister Witteveen zijn geestverwant op het de partement van binnenlandse zaken werd toch wel even in het nauw gedreven. Bijna alle kamerleden hadden tijdens de openbare commissievergadering, waarin de begroting van binnenlandse zaken aan de orde kwam, bezwaar tegen zijn plan om een departementale afdeling een proeve voor een nieuwe en vooral kortere grond wet te laten vervaardigen, welke dan bui ten zijn politieke verantwoordelijkheid aan een politieke discussie buiten de Staten- Generaal, zou worden onderworpen. Men vond dit niet verenigbaar met het beginsel van de ministeriële verantwoordelijkheid voor alle ambtelijke handelingen. BIJLMERMEER Tegelijkertijd kreeg minister Toxopeus van KVP en P.v.d.A. een terechtwijzing omdat hij kort voordat de Bijlmermeer in de volksvertegenwoordiging aan de orde is hierover in een televisiedebat is getreden. Men was geneigd dit toe te schrijven aan de slechte verstandhouding tussen mr. Toxopeus en mr. Van Hall, de burgemees ter van Amsterdam. Hoewel mr. Toxopeus erkende, dat hij had geantwoord op iets dat hij als „stemmingmakerij" van de hoofd stad omschreef, ontkende hij, dat er per soonlijke onaangenaamheden waren. Intussen had staatssecretaris Bakker het nog lastiger met de verdediging van de no ta inzake de regionale industrialisatie, waarbij het aantal kernen drastisch wordt verminderd. De staatssecretaris gaf niet toe, maar hij beloofde de wensen van de Kamer in het kabinet aan de orde te stel len. DEINING Neen, echte deining heerste er alleen even in de CHU. Een medewerker aan een christelijk-historisch weekblad, de t.v- commentator Dick Houwaart, werd name lijk als zodanig geroyeerd wegens critiek op de unievoorzitter Beernink. Hij reageer de daarop maandag met een t.v.-uitzending over een socialistische minister in Oosten rijk, die door zijn partij werd teruggeroe pen omdat hij in een vraaggesprek met een niet-socialistische krant critiek had uitge oefend op zijn partijleiding De ANWB is begonnen met een ver- lichtings actie. De bedoeling hiervan is de aandacht van de particuliere automo bilisten te vestigen op de slechte toestand waarin de verlichting van het grootste deel van de Nederlandse personenauto's blijkt te verkeren. Tijdens een proefactie die de ANWB de vorige winter hield in Dordrecht, Deven ter en Haarlem bleek dat niet minder dan 85°/o van de 3.633 auto's die vrijwillig ter controle werden gebracht, iets mankeerde aan de koplampen. Dit is thans voor de Bond aanleiding om met speciale keuringsequipes, ver deeld over drie mobiele controle-sta tions, eerst een week lang te Hilver sum de inwoners van het Gooi gele genheid te bieden de verlichting van hun voertuig zonder kosten te laten afstellen. Hierna volgen Leiden en Alphen aan de Rijn; Delft, Gouda en Vlaardingen; Breda en Bergen op Zoom; Middelburg, Goes en Vlissin- gen; Oostburg, Terneuzen en Tilburg; Eindhoven, 's-Hertogenbosch en Hel mond. Als laatste van dit jaar zullen Nijmegen en Oss aan de beurt komen. Ook in de eerste maanden van 1965 zal de ANWB zijn verlichtingsactie !£ortzeUem Alleen al in oktober, november en dec. verwacht de ANWB tenminste 30.000 per sonenauto's te onderzoeken. De gebreken zijn veelal te verhelpen door het juiste afstellen v. d. koplampen. Van de 3.633 auto's die in het begin van dit jaar als proef werden gecontx*oleerd, waren er 325 waarvan rem- of achterlich ten, kentekenverlichting of clignoteurs kleine defecten vertoonden, die ter plaatse door hiervoor aanwezige wegenwachten werden gerepareerd Van alle gecontro leerde auto's werden er 247 voor repara ties verwezen naar garages. De proefactie v. d. ANWB heeft gestimulerend gewerkt. Talloze automobilisten gingen meer aan dacht aan hun voertuigen besteden. De drie ANWB-keuringsequipes die nu op 20 okt. j.l. aanvingen met een ver lichtingsactie op grotere schaal zullen be staan uit elk vier technici. De in totaal 6 ANWB-technochefs en de zes wegenwach ten zullen onder leiding staan van een wegenwachtinspecteur. De automobilisten kunnen bij de con trolestations terecht van dinsdag tot vrij dag, elke dag van 12.00 uur tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00 uur tot 17.00 uur. Bij de ANWB-verlichtingsactie die van 20 oktober a.s. tot 24 oktober in Hilversum wordt gehouden zullen alle drie controle stations worden geplaatst op een terrein aan dc Hoge Naarderweg, hoek Melk

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 4