I Van het erf der kerk DE ANTWOORD KERK GEOPEND Holten mag met uitslag tevreden zijn Voetbal Rekord aantal overnachtingen N.J.C. Wering autoverkcopplaatsen in bebouwde kom Snuif en wrijf VOOR DE DERDE KEER Dijkerhoeks revue, oogstte wederom «rai stieses De moeilijkheden in de Amsterdamse bouwwereld eens schudt het leven je wakker Zaterdag 24 oktober 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Hoogvliet. Twee ministers - mr. B. Biesheuvel en mr. E. H. Toxopeus - wa ren aanwezig bij de ingebruikneming van de Antwoord-kerk op de Zalmplaat te Hoogvliet; één - drs P. C. W. M. Bogaers - had zich laten vertegenwoordigen door zijn secretaris-generaal in de overvolle kerkdienst, die werd uitgezonden door de televisie en de radio in een gemeenschap pelijk programma van IKOR en Convent van Kerken. Vertegenwoordigers van de negen kerken - van ds P. G. van den Hooff, praeses van de generale synode 'er hervormde kerk, tot monseigneur P. J. Jans, oud-katholiek bisschop van Deven ter - waren zelden in zulk een verschei denheid en aantal bijeen. Van rooms-ka- tholieke zijde werd de plechtigheid bij gewoond door pastoor C. N. M. Hammann van de parochie Sint Jan op de Meeuwen plaat. Zijn parochie had gezorgd voor een klein, maar fraai boeket rozen, waarbij het kaartje „alle hulde". Deze parochie huist nog in een houten noodkerk. De ingebruikstelling van de liturgische elementen in het kerkgebouw vond plaats door vertegenwoordigers uit alle negen samenwerkende kerken. Toen de klok ken voor het eerst officieel hun bronzen stemmen over de Zalmplaat lieten horen, kon de eerste kerkdienst beginnen. Aan het eind ervan werd een collecte gehou den voor de internationale hulpverle ning. Dat geschiedde ook aan het einde van de zangdienst, waarmee, na de mid- dagdienst vol officiële personen, des avonds Hoogvliet als het ware bezit van zijn nieuwe kex'k heeft genomen. Ook toen was de kerk stampvol. Duizenden hebben in de loop van de dag een bezoek gebracht aan de Zalm plaat. Ze kwamen niet alleen uit Hoog vliet, maar ook uit verre uithoeken van het land. De burgemeester van Rotterdam en mevrouw Van Walsum kwamen slechts enkele minuten vóór het begin van de openingsdienst het kerkgebouw binnen; evenals andere genodigden hadden zij vastgezeten in de enorme file auto's, die zich van de Zalmplaat tot halverwege Rotterdam uitstrekte. Klok - Hoogvliet Moesten wij een vorige keer melding maken van de gereformeerde klok, die in het negental bij de Antwoord-kerk een onzuiver geluid deed horen, thans blijkt de klok, waarop de naam van de her vormde kerk staat, niet geluid te kunnen worden. Kinderziektetjes in de elektri sche bediening hebben tot merkwaardig gevolg, dat telkens wanneer de her vormde klok zijn stem laat horen, er on middellijk kortsluiting optreedt Opbrengst Landelijk was het een bedrag van pl.m. 21 miljoen gulden, dat binnenkwam. In onze gemeente zijn de volgende bedra gen te vermelden: In de hervormde ge meente werd tot nu toe f 19.282,50 opge bracht; in de Geref. Kerk was het een bedrag van f 9570,-. Dat deze resultaten geboekt konden worden, is mede te danken aan hen, die op die bewuste vrijdagavond in het dorp Gevonden: zakdoek; doublé schakel armband; basketbalschoen maat 8. Verloren: beige regenjas met capuchon; Avros fiets met bromfietsstuur; een paar donkerblauwe kinderwanten; nikkelen zakmes. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend van 8-13 en van 14-22 uur. en daarbuiten (en wat was het soms een opgave, juist daar) de antwoorden heb ben opgehaald. Helaas was niet iedereen thuis! Wie zijn of haar antwoord nog geven wil, kan dit alsnog doen via giro of predikant. In een vaak gelijk opgaande strijd met tal van spannende momenten aan weers zijden hebben Holten en Rood Zwart Delden in het Sportdal te Holten de pun ten gedeeld. Het werd 2-2, met welke uitslag de Holtenaren tevreden konden zijn, want de bezoekers waren technisch hun meerderen en wat gevaarlijker in de aanval. Maar hun verdediging wist eenmaal geholpen door de staander op kritieke momenten stand te houden door het vaak resoluut ingrijpen van de spil Kwintenberg, al was het niet al te fraai voetbal, dat dan gespeeld werd. Reeds in de derde minuut gaf Hommes uit een voorzet van Jansen met een fraaie kopbal Holten de leiding. Velen, die gedacht hadden, dat het deze keer een zacht eitje voor Holten zou worden, kwamen bedrogen uit, want al spoedig wijzigde zich het spelbeeld en lieten de rood-zwarten zien, dat ze de wedstrijd niet cadeau zouden geven. Na op- en neer golvend spel scoorde H. ter Doest in de 16e minuut de gelijkmaker. Het zag er soms gevaarlijk uit voor de Holtenaren. Beltman kreeg weer last van zijn knie en werd vervangen door Wim Nijenhuis, maar dat bracht geen verbe tering. In de laatste minuut van de eer ste helft verraste Jansen bij een plotse linge uitval van de Holtenaren de Del- dense doelman, die de bal onder zich door liet gaan (2-1). In de 15e minuut van de tweede helft bracht Westerik de Dcldense linksbinnen wat ruw ten val binnen het strafschop gebied. De penalty werd door F. Exter- kate uitstekend genomen, waarmede de partijen weer op gelijke voet kwamen (2-2). Tien minuten later wist de Del- dense doelman een hard schot van Hom mes nog in het uiterste hoekje te keren en enige tijd later bracht de paal red ding voor de Holtenaren. Gescoord werd er echter niet meer. Het was jammer, dat de wedstrijd aan het einde van de twee de helft werd ontsierd doordat twee Del- dense spelers een dreigende houding aannamen. Er werd soms wel hard, maar niet unfair gespeeld. Eerste klasse A: Bon.Boys -SOS DTO-Victor ia Holten-Rood Zwart RKSV-VSV Haarlese Boys-Unisson Holten 2-BWO 4 Nij verdal 2-Holten 3 Omhoog 3-Holten 4 Uitslagen. 0—1 3—3 2—2 3—1 3—1 6—1 2—2 3—0 De stand in 1 A is thans als volgt: Victoria 7 5 1 1 11 19—11 Unisson 7 5 0 2 10 28—12 SOS 7 3 3 1 9 10— 7 RKSV 7 3 2 2 8 15—17 Holten 7 3 2 2 8 11—12 Bon. Boys 6 2 1 3 5 12—13 Rood Zwart 6 2 1 3 5 9—13 Haarlese Boys 7 2 1 4 5 13—15 DTO 7 1 3 3 5 16—24 VSV 7 0 2 5 2 7—16 Programma: Zaterdag: Holten a-Sportcl. Rijssen a 3.uur SWN c-Holten b 2.55 uur SVVN e-Holten c 1.45 uur Per 1 oktober 1964 mocht de Neder landse Jeugdherberg Centrale wederom tot haar genoegen konstateren dat het aantal overnachtingen in haar huizen zich nog steeds in stijgende lijn bevindt. Per 1 oktober 1963 werd een totaal van 503.134 overnachtingen geboekt, terwijl de cijfers over de termijn 1 oktober 1963 1 oktober 1964 een totaal van 534.121 doet boeken, een meertal derhalve van 31.000 in één jaar. Pieken in maart en mei. De grote verschillen ten aanzien van 1963 doen zich voor in de maanden maart (1963 6.852, 1964 22.101) en mei (1963 57.402, 1964 70.534). Oorzaak hiervan zoekt de N.J.H.C. bij de vroege Pasen en Pinksteren, terwijl voorts een sterke-ver hoging veroorzaakt werd door de schooi en verenigingsovernachtingen. Wintergebruik Jeugdherbergen Gedurende de wintermaanden wox'dt door de N.J.C.H. ieder weekeinde in een van haar huizen een programma-weekein de georganiseerd. Het afgelopen jaar is gebleken, dat deze weekeinden (vooral ge zien de 5-daagse wei'kweek) in een be hoefte voorzien. Rekord aantal nieuwe leden. T.a.v. de inschx-ijving nieuwe leden be weegt het beeld zich in dezelfde stijgende lijn. Bij afsluiting van het jaar 1963 wa ren ruim 20.000 nieuwe leden genoteerd, terwijl de jaax-sluiting 1964 meer dan 22.000 nieuwe inschrijvingen laat zien. Oorzaak hiexwan zoekt de N.J.H.C. bij de door haar georganiseerde zomer- en win terreizen, en voorts bij de meerdere toe ristische service en inspanning van de Jeugdhex-bergouders, bij het samenstellen van een geslaagde vakantie. Internationaal verband. Voorts is het zeer interessant dat men door het lidmaatschap van de N.J.H.C. automatisch toegang heeft tot 4000 jeugd- hei'bergen over de gehele wereld, waar van het mei-endeel in West-Europa. In 1964 werd over de gehele wereld ruim 17.000.000 ovexnachtingen geboekt. Het gemeentebestuur wil autoverkoop plaatsen in de bebouwde kom wei-en. De raad zal in zijn donderdag te houden vergadei'ing een voorstel van die strek king te behandelen krijgen. In de toe lichting op hun voorstel dienaangaande zeggen bux-gemeester en wethouders, dat het hoe langer hoe meer vooi'komt, dat op vex'schillende terreinen vei-koopplaat- sen van tweedehandsv auto's worden ge vestigd. Dat dergelijke opslagplaatsen het dorps- en lanüschapschoon in ern stige mate kunnen aantasten, behoeft volgens het college géén nader betoog. Evenals de Staten van Overijssel hier- tegen maatx-egelen hebben getroffen door aanvulling van de vex-ordening betreffen- de de bescherming van de schoonheid van stad en land, welke verordening slechts van toepassing is op het gebied buiten de bebouwde kom, willen B. en W. de algemene politieverordening aan vullen met dezelfde vex-bodsbepaling als de px-ovinciale verordening bevat, om het dorpsschoon te beschermen. Uw verkoudheid vmn aeue, Voor de derde maal werd zatex-dagavond voor een totaal uitverkochte zaal van café ,,'t Bonte Paard" door het Dijker- hoeks Amateurtoixeelgezelschap „D.A.T." de revue opgevoerd „Heel Dijkerlxoek op de been voor revue nummer één", dit maal op uitnodiging van de paardenfok- vex-eniging „Holbatheo". Na afloop werd de spelers, onder aanvoering van burge meester Ganzeboom van Raalte een don derende ovatie gebracht. De voorzitter van „Holbatlieo", de heer W. Starink uit Batlimen opende de avond met een kort welkomstwoord, waarbij hij in het bijzonder welkom heette burge meester Bazan van Bathmen, burgemees ter Gaixzeboom van Raalte, de heer G. A. R. Nieuhoff, secretaris van de afd. Over ijssel van de V.L.N. met hun echtgenoten en de heer H. G. Schrijver, jurylid uit Terwolde. Hij wees op de successen, die een drietal leden met hun deelname aan de paardendagen te Utrecht ter gelegen heid van het 25-jarige bestaan van de V.L.N. hebben behaald, waarbij o.a. de ster-merrie van de heer H. J. Rcilink te Schalkhaar werd bekroond. DE REVUE Hiei'na werd een zeer gevarieerd pro- gramma in een vlot tempo voor het voet licht gebracht. D.A.T. ki'eeg reeds vanaf het begin de lachers op zijn hand, doordat een clown op spectaculaii-e wijze met een zes-tal welgemikte schoten uit een enorm groot geweer de opening verrichtte. Vervolgens wei'd door een zes-tal mede spelenden het openingslied gezongen, dat gebaseerd was op wat in Dijkerhoek reilt en zeilt. Vier paar zingende zusjes, met name de zusjes Bosschei', Wegstapel, Markvoort en Leemkuil zorgden voor pittige versjes, begeleid door de „Rocking Ramblei's", die de muzikale omlijsting op uitmuntende wyze verzoi'gden. Dhr. Bosman kreeg voor zyn voox'dracht „De Generaal" een hartelijk applaus. De schetsjes „Bij de dokter", waarbij men via een televisiescherm getuige kon zijn van een niet allerdaagse operatie, ge speeld door de heren G. Nikkels en D. Jansen en „Soldaat Rampslinger", ge speeld door mej. D. Bosschei's en de he ren B. Veneklaas als majoor en W. Wis sink als x'ekruut werden op voortreffelijke wijze gebi'acht. Het lachen was dan ook niet van de lucht. Ook de komische opera „Eulalia", oogstte veel bijval. Vooral de goede zang van mej. T. Wegstapel viel op. Het speciaal voor Holbatheo ingelaste stukje, gespeeld door de hei'en J. Nikkels en T. Stegink was bijzonder leuk. Het opgezette paard (was het nu een hengst of een merrie?) zoi'gde voor een verras sing. Ook wisten de hei'en J. Nikkels en T. Stegink als Adi'iaan en Olivier, met hun conference de lachspieren in beweging te brengen. Het schetsje „James", gespeeld door de heren B. Veneklaas, II. Wissink en H. Geltink, hield het publiek tot het eind in spanning. Dhr. T. Stegink, die optrad als amateur goochelaar wist het publiek gezellig te boeien. Ook de heer J. Nikkels oogstte in een televisiekasl, als imitatoi's van Dorus, Veel bijval. De grime van de heer W. Drent, bleek wedei'om in goede handen te zijn. De de hors waren op voorti'effelijke wijze ge- geschildei'd door de heer W. Wissink. De kostuums waren met zorg ontworpen door mej. T. Wegstapel. De vei'lichting en het geluid werd verzorgd door dhr. E. J. Kers en de regie was in handèn van de heren J. Nikkels en T. Stegink. In de pauze reikte bui'gemeester Bazen de door de heer Ganzeboom beschikbaar gestelde bekers uit, de heer Ganzeboom de wisselbekers van Holbatheo en de heer Schrijver de bekei's voor de tuigpaai'den. De naam van de pop „Sonja" werd niet- gex-aden. De pop „Rietje", kwam na lo ting in het bezit van de heer Soeters uit Bathmen. Aan het slot van de revue heeft de heer Starink de spelers bedankt en daar na werd er nog geruime lijd gezellig ge danst. GESLAAGD De heer H. B. Beltman te Holten slaag de te Amsterdam voor het diploma vak bekwaamheid voor de detailhandel in spox'tartikelen. Zondag: Victox'ia 1-Holten 1 W'school 3-Holten 2 Holten 3-Enter 3 2.30 uur 2.30 uur 2.30 uur De A.N.B. (Alg. Ned. Bond van werkers in de Bouwbedrijven), de K.NJB. „St. Joseph" en de N.C.B. (Ned. Chr. Bond van werkers in de Bouwbedrijven) heeft dinsdagmiddag in Krasnapolsky in Am sterdam een persconferentie gehouden met betrekking tot de moeilijkheden in de Amsterdamse bouwwereld. Op de foto v.l.n.r.: D. Commanee (N.C.B.) A. Janmaat (K.N.B.) en H. van Gende- ren (A.N.B.) VOORDRACHT ONDERWIJZER Voor het benoemen van een onderwij zer aan de o.l. dorpsschool hebben bur gemeester en wethouders de. volgende voordracht opgemaakt: 1. de heer H. Arendshorst, onderwijzer aan de b.l.o.- school te Neede en 2. de heer J. H. Klan- derman, onderwijzer aan de o.l. school te Hallum. door Leida Graafland De volgende morgen was hij met haar meegewandeld naar het kantoor, de en kele voorbijgangers, die verbaasd keken, vriendelijk groetend. Op het kantoor had Roeiie hem terstond geïnstalleerd in zijn oude vertrek. Het kwam goed uit. dat Roest net ontslagen was. Tom ging achter het bureau zitten, lachte wat onwennig en keek toen vra gend naar de vrouw, die aan de andere kant was blijven staan. „Waar kan ik mee beginnen, mevrouw?" Ze was nu weer de zakenvrouw en antwoordde op rustige toon: „We gaan straks eerst samen de post doornemen. Dat moet jij geleidelijk aan maar weer van me overnemen,zodat ik meer tijd krijg voor m'n kinderen, zie je, want dat is werkelijk nodig." En ze vertelde van de capriolen van haar oudste doch ter, die ze nu tijdelijk in een klooster in Venray had. „Je moet haar terughalen, Roelie.. zo'n kind.. Ze knikte. „Vanmiddag, dan doen we het samen. Ik wil nog niet te veel van je vergen, zie je? Voorlopig halve da gen Hij keek haar verontwaardigd aan. „Zeg eens ,ik ben niet ziek. „Ssst!' Ze legde haar vinger op de lip pen en antwoordde op gemaakte toon: „U bent ziek geweest, meneer Talingen, wilt U daaraan denken? Daarom gaan we niets forceren, doch doen we voor lopig kalmpjes aan. 's Morgens werken en 's middags een beetje rusten of een toertje maken. Dat lijkt me heel ver standig." Hij knikte lachend. Wanneer u denkt, dat dit noodzakelijk is, me vrouw." Ze keek hem doordringend aan. „Het lijkt me zeer noodzakelijk, meneer Ta lingen. Ik wil u niet een tweede keer kwijtraken, begrijpt u?" Hij slikte aangedaan, i,,Sorry Roel, maar dat stel ik ontzettend op prijs. Dit laatste." 's Middags reden ze naar Venray en haalden daar een volkomen tam gewor den teenager op. Annie Burger had in die dagen begrepen, dat het werkelijk volle ernst was bij haar moeder. En daarom had ze besloten om maar eie ren voor haar geld te kiezen. Het werk in de oude vertrouwde om geving deed bij Tom Talingen wonde ren. Binnen enkele weken had 'hij zich weer geheel ingewerkt en op een mid dag kwam Roelie zijn kantoor binnen en ging op de rand van zijn bureau zit ten. Hij gaf haar een sigaret en vuur en toen ze rookte, begon ze: „Ik heb er vanmorgen eens over nagedacht: dit vertrekje is eigenlijk wat te klein voor jou. Je kunt nu het werk wel zo lang zamerhand wel alleen af, dus na van middag kom ik niet meer. tenzij je me beslist nodig hebt. Neem jij vanaf mor gen maar mijn plaats in, daar." Ze wees naar de geopende deur, waar haar bu reau zichtbaar was. „Daar is dus van af moi'gen je plaats, voorgoed. Ik zal je alle volmachten geven, die nodig zijn. Jij hoort hier en ik in mijn huis. Bii mijn kinderen, want daar heb ik een taak, niet hier. Dat is me nu duidelijker dan ooit." Ze rookte, keek hem even aan en tipte de as van haar sigaret. Toen vervolgde ze: ,,Ten tweede ben je vanaf morgen geen procuratiehouder meer, maar direc teur. Ik zal alles daaiwoor in orde laten maken. Dan heb je volledige verantwoor delijkheid en volledige handelingsbe voegdheid. Het is jouw wel toevertrouwd. Enfin, mag ik dan de eerste zijn om je te te feliciteren met je promotie, meneer Ta lingen?" Ze stak over het bureau haar hand uit en aarzelend legde hij de zijne erin. „Roe lie... dat is... alles wat ik had gedacht... maar dit... ik hen gewoon sprakeloos." Ze knikte lachend en drukte stevig zijn hand. „Dan zijn we gauw klaar. Ik weet dat ik tenvollc op je kan vertrouwen. Wat had jc anders verwacht? Dat ik hier ten eeuwige dagen zou blijven zitten? Mei'ci, ik heb er schoon genoeg van. Ik heb mijn kinderen al te lang vei waaxloosd; zij heb ben ook hun rechten. Ze hebben recht op mijn volle liefde, mijn belangstelling voor hun werk, hun hobby's. Dat wordt weer mijn taak." De mooiste die er voor eeji vi'ouw be staat, Roelie." Die middag wandelde mevrouw Burger naar de pastorie, waax- ze aanbelde. Con stance, de dienstbode, opende de deur. „Komt u binnen, mevrouw. Meneer pas toor zag u al aankomen. Loopt u maar door, u weet de weg." In de grote kamer kwam een glimla chende man met uitgestoken hand naar de vi'ouw. „Mevx'ouw Bui'gei', ik zeg pro ficiat tegen u. En weet u waarom?" Verbluft ging ze zitten en keek naar de geestelijke, die voor haar bleef staan. „Omdat u een grote overwinning hebt be haald. Op uzelf. Verleden jaar ben ik boos geweest. En bedroefd. En u begrijpt wel waai'om. Ik mocht Tom. Hij is een veelbe lovende man. Gisteravond was hij voor het eerst na maanden weer eens enkele uur tjes bij me. Hij heeft enkele dingen vci- teld. Daax'onï heb ik u nu gelukgewenst. Hij is een gelukkig man, mevrouw, om dat hij weer het werk kan doen, dat hem lief is." Ze knikte. „Ik heb het ook gemerkt, me neer pastoor. En nu we het toch over Tom hebben, indertijd is besloten, dat hij na de dood van Dolf toeziend voogd zou zijn over mijn kinderen. U had dat zwart op wit, als ik me niet vergis? Hebt u dat papier nog?" Hij glimlachte en antwoordde; „Index'- daad. Ik had het willen vei'scheuren, maar iets weerhield me." „Ik ga ermee akkoord, meneer pas toor. Op dit ogenblik ben ik de vaste over tuiging toegedaan, dat ik geen betei-e voogd voor mijn kinderen kan wensen." Pastoor Dei'ksema ging tegenover de vrouw zitten en leunde met zijn armen op de tafel. Hij keek ernstig. „Ik heb veel ge beden, mevi'ouw, voor u en voor Tom. Ik heb God gewaagd een zijner engelen te zenden om over Tom te waken. Wat men sen niet veiinogcn is bij Hem niet onmo gelijk. En het heeft Hij mij door uw mond gegeven. Voor ons mensen zijn Zijn we gen soms ontzettend ondoorgrondelijk. We begx-ijpen zoveel niet, maar uiteindelijk komt alles ten goede. Dat zien we nu ook. „En, meneer pastoor, met ingang van morgen zetelt Tom op mijn plaats. Ik heb hem vanmiddag benoemd tot directeur." De geestelijke keek haar blij aan. „Al die maanden, dat de last van het grote bedrijf op uw schouders rustte, heb ik u bevvondei'd. Ik heb alle respect voor uw wilskracht en doorzettingsvermogen. Maar aan de andere kant had ik ook vrees. Niet dat ik een vrouw minder acht dan een man. Er zijn bewijzen genoeg in het leven, die aantonen, dat een vx'ouw een massa aan enei'gie kan opbrengen, dat ze in staat is grote, drukke zaken te leiden en uit te breiden. Desondanks vreesde ik wel eens, dat u een te zware taak op u had genomen. Uw beslissing van vandaag, om Tom met de leiding van gehele bedrijf te belasten, lijkt xne een verstandige beslissing. Hij heeft feeling, en zal zelf kunen beoordelen, wat hij kaxi en wat hij aan anderen moet ovei'laten. En voor dat andere zal hij de juiste mede- werkei's uitzoeken." Hij ging even verzitten en vouwde de toppen van zijn vingers tegen elkaax*. „Indertijd heb ik eens tegen Tom gezegd, dat hij zijn capaciteiten beter op een groot bedrijf, in de stad bijvooi'beeld, tot ont plooiing kon brengen. Hij heeft leiders capaciteiten en dus zou hij mogelijk meer tot zijn recht komen daar, waar hij een topfunctie zou kiijgen. Maar Tom zag zijn roeping hier, in ons dorp. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2