t Agenda GED. STATEN VERORDONEREN Heen Piitfereiding lomerfiuisjesterrein Inbrekersixie maakte omgeving onveilig BOER BIET Verkeersongevallen ANWB wil rijkssubsidie voor „toeristengemeenten" Teeristerabsid acht toeristenbelasting onbillijk Herziening uitbreidingsplan voor het Dorp Holten Eerste prijs voor Tamboerkorps Bejaardeosociëteit Jan Müller won jachtspringcoEcoixrs Burgerlijke «stand Uit de raadspertefeuille Zaterdag 24 oktober 1964 No. 43. Jaatgang IS HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 051+83 - 231+ Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 3,Iedere mm. meer 0,12 De gemeente Holten mag het zomer- liuisjesterrein op de Borkeld niet uit breiden. Gedeputeerde Staten van Over ijssel hebben him goedkeuring onthou den aan het besluit van de raad van 24 december 1963, waarbij een complex hei de met wat opslag aan dennen en loof hout tussen de Winterweg en Borkelds- weg aan het zomerhuisjesterrein is toe gevoegd en aan de bebouwingsmogelijk heden binnen het bestaande terrein aan de Markeloseweg enige uitbreiding is ge geven. Gedeputeerde Staten motiverien hun beslissing uit de overweging, dat in het vigerende uitbreidingsplan aan de Bor- keldsweg ruim 200 huisjes zijn gebouwd en dat in totaal, gelet op de bebouwings voorschriften, alsmede op de gerealiseer de, dicht bij elkaar staande huisjes, circa 400 zomerhuisjes kunnen worden opge richt. De terreinen begrepen in de on derhavige herziening zullen nog plaats bieden aan 60 a 70 zomerhuisjes. Dit gaat het college blijkbaar te ver, want het is van oordeel, dat de in het bestaande plan reeds aanwezige capaci teit tot een te grote concentratie van de ze huisjes zal leiden, hetgeen ongewenst is, omdat teveel vakantiegangers op een beperkt terrein worden bijeengebracht, met als gevolg een gebrek aan privacy (persoonlijke vrijheid) en natuurterrein in de omgeving van de verblijven. Het projecteren van nieuwe terreingedeelten voor de bouw van zomerhuisjes zal de reeds te grote concentratie nog bevorde ren. Gedeputeerde Staten hebben bovendien tegen de situatie van de beide nieuw ge projecteerde terreinen voor zomerhuisjes bezwaar, omdat de langs de Markelose weg geprojecteerde bebouwing vanaf de ze grote verkeersweg zichtbaar zal zijn, de overblijvende bosstrook van 50 meter te gering is om een goede afscherming te garanderen en de praktijk leert, dat de neiging bestaat de bosstrook sterk uit te dunnen om uitzicht op de weg te krijgen, zoals is gebleken ten aanzien van het na bij gelegen terrein „De Haspel". Het driehoekig terrein ten noorden van de Winterweg bestaat uit een open hei develd en G.S. vinden dat bebouwing aan weerszijden van deze weg in het belang van het recreatief rijwielverkeer onge wenst is. Al deze overwegingen hebben er toe geleid, dat zomerhuisjesbouw op de strook langs de rijksweg en op het terrein ten noorden van de Winterweg De daders van de inbraak in het VVV- gebouwtje tien dagen geleden, waarbij ruim f 125,- werd ontvreemd, zijn ge vat, dank zij de oplettendheid van een inwoner van Ommen. Maandag j.l. werd te Ommen om streeks 21.30 uur eveneens ingebroken in het WV-kantoor. Door een burger werd gezien, dat drie mannen, waarvan er één een kasregister droeg, het ge bouw verlieten. Na het opnemen van het kenteken van de auto, waarmede de dieven vertrokken, waarschuwde hij de politie. Door een nauwe samenwerking van de politie te Ommen, Vriezenveen en Almelo gelukte het in de loop van die avond en nacht de mannen op te spo ren en hen aan te houden. Het bleken te zijn de 40-jarige A. B. uit Westerhaar, de 18-jarige G. M. v. d. B. uit Vriezenveen en de 26-jarige F. W. v. d. B. uit Almelo. De buit, bestaande uit een bedrag van driehonderd gulden, was reeds verdeeld en het kasregister was in het water geworpen. De twee oudsten bleven verder zwij gen, maar de jongste heeft losgelaten, dat ook werd ingebroken te Dedems- vaart, Vriezenveen, Almelo, Zenderen en Harbrinkshoek. Men verwacht, dat dit trio nog meer inbraken op zijn geweten heeft en dat er enig licht zal komen in een reeks diefstallen, welke in Almelo in de voorbije maanden zijn gepleegd. fVVWWWWWVWWWtWA'V^VA De natuur heeft het bijzonder goed gemaakt met de boeren dit jaar. Behalve een meer dan gemid deld goede oogst van talrijke ge wassen zijn ook uitschieters te mel den. Zo'n uitschieter verbouwde de heer W. Nijland, landbouwer in de Beuseberg, die een voederbiet oogstte van maar liefst 19 kg. en een omtrek van 80 cm. De voeder biet had een gunstige plaats bij een mestvaalt in vochtige aarde. Of de koeien er wel zo gesteld op zullen zijn is een vraag die moeilijk valt te beoordelen; meestal is het groot ste niet het lekkerste. WVWWA\WWWWyAWWWW door het college onaanvaardbaar wordt geacht. WAAR NU? Deze beslissing zal het gemeentebe stuur zeer ongelegen komen, want de vraag naar zomerhuisjesterrein is zeer groot. En hoewel nog heel wat huisjes op het bestaande terrein gebouwd kunnen worden, er zal een geheel nieuwe plaats in de gemeente gezocht moeten worden voor het projecteren van een uitbrei dingsplan in onderdelen voor zomerhuis jes. Alleen al uit planologische overwe gingen is dat niet zo eenvoudig. Ten aanzien van het bestaande uitbrei dingsplan in onderdelen voor zomerhuis jes willen G.S. n.l. nog verder gaan dan het onthouden van hun goedkeuring aan de bovengeschetste herziening. Zij heb ben het gemeentebestuur in overweging gegeven het plan zodanig te herzien, dat aan enkele thans nog voor bebouwing in aanmerking komende terreinen een be- bouwingwerende bestemming wordt ver leend, zodat binnen het zomerhuisjester rein ook enige open ruimten blijven ge handhaafd. De huisjes staan zeer dicht op elkaar. Weliswaar zijn hierbij over het algemeen de voorgeschreven minimum afstanden in acht genomen, maar voort zetting van deze dichte bebouwing op de thans nog voor bebouwing in aanmer king komende terreinen, zal, naar het oordeel van G.S., tot een te grote con centratie van zomerhuisjes op dit terrein leiden en zij vrezen, dat de privacy in het gedrang zal komen. Verder achten zij een goede ontsluiting van dit gebied ge wenst, omdat diverse huisjes niet aan een behoorlijke weg zijn gelegen. Er moet een exploitatieverordening komen, waar door het onderhoud van dergelijke we gen wordt gewaarborgd. In Den Bosch zou men zeggen: „Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerretje?" Auto verleende geen voorrang. Donderdagmorgen om half acht is de heer G. J. Lodweges, bakker bij de fa. Gebr. Dikkers en wonende op de Bor keld; toen hij per bromfiets op weg naar zijn werk was, op de hoek van de Rijs- senseweg door een auto, komende uit de richting Rijssen, aangereden en ernstig aan het hoofd gewond. Het slachtoffer klaagde over pijn in de rug en ledema ten en bleek een enkel gebroken te heb ben. Na door dokter Nagelhout voorlo pig behandeld te zijn is hij per ambu lancewagen naar het St. Jozef Zieken huis in Deventer vervoerd. De bestuur der van de personenauto G. J. W. uit Al melo, die een voorrangsweg opreed, ver leende geen voorrang. Bromfiets contra autobus. De 21-jarige E. R. Tuitert, radio-mon teur, in het Neerdorp, is dinsdagmorgen, op weg naar zijn werk in Deventer, om streeks kwart vóór acht met zijn brom fiets tegen een autobus van Schutte's Tours uit Zwolle opgebotst. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Wevers- weg en Pasmansweg met de oude Die- penveenseweg. Het zicht was slecht van wege de mist, die over de weilanden hing. T. is met een ernstige kaakfractuur naar het Prinses Irene-ziekenhuis in Al melo vervoerd, nadat dokter C. Rietdijk uit Holten de eerste hulp had verleend. De bus werd bestuurd door W. B. uit Zwolle. De bromfets werd ernstig be schadigd. In verband met het toenemende aantal verkeersongelukken, zoekt de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid naar de juiste middenbermbeveili ging. Op het terrein van de Bernhard ka zerne te Amersfoort, demonstreerde zij wat er gebeurde als een auto met 100 km. snelheid tegen een juiste vangrail aan botst De ANWB heeft de Regering voorge steld, om een aantal gemeenten in ons land in aanmerking t.e brengen voor een „recreatiesubsidie". De Bond heeft hierbij het oog op die gemeenten, die zich in het bijzonder lenen voor het vreemdelingen verkeer. Om dit „verkeer" in goede ba nen te leiden zijn de gemeenten vaak ge noodzaakt maatregelen te treffen, die hun financiële krachten ver te boven gaan. De Toeristenbond doet de Rege ring dit voorstel, omdat er voor al de laatste tijd weer geluiden opgaan, om over te gaan tot het in voeren van een toeristenbelasting. Tegen het heffen van een derge lijke belasting veelal een toeslag op overnachtingskostien heeft de ANWB ernstige bezwaren, omdat dit niet billijk kan worden toege past. De enige toeristen, die „grijpbaar" zijn, zijn de geregistreerden in hotels, pensions en kampeerterreinen. Het is n.l. in de praktijk vrijwel onmogelijk om belasting te innen van het z.g. „eendagsbezoek". En het is dikwijls speciaal dit bezoek dat het treffen van maatregelen nodig maakt. Van de toeristen, die overnachten in niet oii het Bedrijfschap Horeca bekende ba drijven zoals gemeubileerde woningen, flats en kamers, zal het eveneens onmoge lijk zijn om belasting te innen. Dit acht de Bond een discriminatie. Voorts leert de ervaring, dat de opbrengst van een bestemmingsbe lasting vaak niet ten volle voor de betrokken bestemming wordt ge bruikt. Bovendien vraagt de Bond zich af of er van een toeristenbelas ting, na aftrek van de inningskos- ten, nog wel voldoende overblijft voor het doel, waarvoor het is be stemd. De Toex-istenbond heeft alle begrip voor de moeilijke situatie, waarin sommige ge meenten zich als gevolg van dit vreemde lingenverkeer bevinden. De Bond meent dat een betere oplossing dan het heffen van een toeristenbelasting gevonden kan worden in een i-ijkssubsidie. Dit toeken nen van voorx-echten aan bepaalde ge meenten is niets bijzonders. Het gebeurt al vele jaren in het kader van het indu- striespreidingsbeleid. Het uitbreidingsplan in. onderdelen voor het dorp Holten dient te worden herzien in verband met de voorgenomen bouw van 84 woningwetwoningen vol gens een arbeidsbesparende bouwmetho de (Vanos-woningen) in het Kol-com- plex. In verband niet de hoogteverschil len in de bouwterreinen is hierop een aaneengesloten bouw niet mogelijk, zo als de straten thans zijn geprojecteerd, zonder het treffen van kostbare voorzie ningen. De bouwblokken zijn nu haaks op de Kozakkenstraat geprojecteerd. Bij de geplande bouw van deze 84 wo ningen is tevens rekening gehouden met de bouw van 34 garages en 2 speelter- reintjes. Het ten zuiden van de Kolweg gelegen terrein, bestemd voor de bouw van een school, is vergroot om de mogelijkheid te openen op dit terrein tevens een kleu terschool te bouwen. Een in 1963 tot in dustrieterrein bestemd complex voor wo ningbouw, moet wederom de bestemming krijgen van „eensgezinswoningen A". De mogelijkheid voor de bouw van eensgezinswoningen is voorts nog uitge breid door een wijziging van de bestem ming van een terrein ten noorden van de Kolweg van „dorpsbebouwing" in „eens gezinswoningen A" en „eensgezinswonin gen B". B. en W. stellen de raad voor het uit breidingsplan aldus te wijzigen. Promotie naar de hoogste afdeling. Wat het tamboerkorps van de Holtense Muziekvereniging de afgelopen zomer op het muziekconcours van Markelo's Fan fare niet lukte (een puntje tekort!) lukte zaterdag 17 oktober op het concours ge organiseerd door de muziekvereniging „Emmeloord" wel. De jongelui trommelden onder leiding van commandant-tamboermaitre Lieuwe Meinsma rustig de punten bijeen die nodig waren voor een royale eerste prijs en promotie naar de „Ere-afdeling". De jury die bestond uit de heren Ger hard Boedijn, Oscar van Hemel en Mein- dert Boekei kwam tot de volgende waar dering: Lopende mars: Techn. en ritm. uitvoe ring 8Va - 8y2 - 8V2; Klankgehalte 9 - 9 - 9; Tempo 8-8-8; Ordelijk en gericht marcheren 9-9-9. Stilstaande mars: Techn. en ritm. uit voering 8V2 - 8V2 - 81/2Klankgehalte 9 - 9-9; Tempo 8-8-8; Correctheid 9 - 9 - 9. HULDIGING Bij de terugkeer in Holten om plm. 5 uur werd onder de tonen van „H.M.V." een mars gemaakt vanaf de OAD door de Gaardenstraat, de Kerkstraat, de Dorps straat en de Stationsstraat, waarna in café Vruggink de officiële huldiging plaats vond. De voorzitter van „H.M.V.", de heer A. Westerik verklaarde bijzonder blij te zijn met het prachtige succes en hij richtte zich met zijn woorden van gelukwens in 't bijzonder tot de leider van het korps de heer H. Bosch te Nijverdal en de cdt- tamboermaitre, de heer Meinsma. Namens het korps sprak de heer J. Calkhoven een hartelijk woord van dank tot de heer Bosch, die als leider alles heeft gedaan om tot dit prachtige resultaat te komen. Hij bood een geschenk onder en veloppe aan. De heer J. Wiggers, voorzitter van de Supportersvereniging „H.M.V." wees op de prachtige „staat van dienst" van het korps en op het grote belang van een bloeiende muziekvereniging en een drum band voor de Holtense gemeenschap en hij bracht dank aan de ingezetenen die steeds weer bereid zijn om „H.M.V." te steunen. Alle spi'ekers deden hun woorden van gelukwens vergezeld gaan van een en veloppe met inhoud. Door het oud-lid slager Piet Brands werden bloemen aangeboden. De heer Meinsma dankte namens het korps voor de spontane huldiging, de ge lukwensen en de geschenken die werden aangeboden. Dinsdagmiddag 27 oktober a.s. om half drie zal in het gebouw „Irene" weer be jaardensociëteit gehouden worden. De heer Haneveld uit Laren zal een praatje houden over bloemenschikken en daarbij demonstreren. Er zal ook gelegenheid zijn zelf bloe men te schikken. Men wordt daarom ver zocht, indien mogelijk, zelf wat mee te brengen, wat de tuin nog oplevert, met een mesje en een vaas of bakje. Het spreekt vanzelf, dat iedereen kan meedoen, maar wil men liever toekijken, dan is er ook wel tijd om een kaartje te leggen of te schaken of te dammen. Iedere bejaarde, die nog niet tot de vaste bezoekers behoort, wordt uitgeno digd ditmaal de stap eens te wagen en eens te komen meemaken hoe gezellig het toegaat op de bejaardensociëteit! Bergruiter Jan Müller die op uitnodi ging deelnam aan een groot nationaal springconcours te Barneveld met als inzet het gouden ei, boekte een prachtig succes door met Johny als eerste te eindigen in het jachtspringconcours. Hij reed een fout loos parcours en maakte een tijd van 48.4 sec. In het z.g.n. „verkenningsparcours" ein digde hij op de vijfde en bij het „Parijs- springen" bezette hij met 160 punten de 4e plaats. In het eindklassement bezette hij de zeer eervolle vierde plaats. Aan het concours te Barneveld namen 54 ruiters uit het gehele land deel. Geboren: Erik, zv H. Mekenkamp en D. Schooien, Oranjestraat 75a. Wille- mien Hermanna, dv W. L. ter Beest en H. B. Broekhuis, Beuseberg 53. Gehuwd: J. W. Leeftink, 24 jr. en H. Baltes, 24 jr., beiden te Holten. Overleden: G. H. F. Rodijk, 32 jr., Es- pelo 18, overleden te Zwolle. BEVOLKING: Ingekomen: J. M. Richter en gezin van Indonesië naar Holtarberg 26. A. Meerman van Deventer naar Gaarden straat 27. A. Naarding, wv Bos, van Zeist^ naar Boschkampsstraat 10. Vertrokken: G. H. Beldman van Bor keld 46 naar Duitsland. Zaterdag 24 oktober, 19.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia". Zaterdag 24 oktober, 7.45 uur: Dropping beide afdelingen van de PJGO. Ver trek vanaf de Coöperatie in Holten. Maandag 26 oktober, des avonds om 8 u.: Vergadering van de Hervormde Vrou wengroep Dijkerhoek in „Bethanië". Dinsdag 27 oktober, 2.30 uur: Bejaar densociëteit in het gebouw „Irene". Woensdag 28 oktober: De wolauto komt (zie adv.). Woensdag 28 oktober, 8 uur: Ledenver gadering Motor- en Automobielclub „De Holterberg" in café Vxruggink. Donderdag 29 oktober, 7.30 uur: Raads vergadering ten gemeentehuize (zie agenda). Donderdag 29 oktober, 8 uur: Hervorm de Vrouwengroep in „Irene". Jaarver gadering met verloting. Donderdag 29 oktober, 8 uur: Vergade ring Plattelandsmeisjes in de Land- bouwhuishoudschool. Vrijdag 30 oktober: EHBO-dropping. Vertrek om 19.30 uur bij het Groene Kruisgebouw. Vrijdag 13 november om 7.45 uur: Le denvergadering afd. OLM in Hotel Holterman. Spreker: de heer H. J. Roe rink uit Enschede over: „Het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds in de Land bouw". Zaterdagavond 19 december: Kerstuit voering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. Kerk. Zondag 25 oktober 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 9 en 10.30 uur (Bed. H. Doop) ds Addink. Gezinsdienst. In beide diensten extra coiiecte voor „Kerk en Gezin". Dijkerhoek: 10 uur ds Israël. Extra collecte voor „Kerk en Gezin". Gerei. Kerk 9.30 en 3 uur ds Koffeman van Nij- kerk. In beide diensten is het éne of fer bestemd voor de Kerk. Bij de uit gang collecte voor „Eigen Kerkbouw". De gemeenteraad komt donderdag 29 oktober a.s. om 7.30 uur in openbare ver gadering bijeen' ter behandeling van de volgende agenda: 1 a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 2 Voorstel tot aankoop van grond ten behoeve van de verharding van In- coretwegen. 3 Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de heer B. Ger- bers te Herten (L.). 4 Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer G. M. L. Rou- wenhorst als secretaris van de woon ruimtecommissie. 5 Voorstel tot het benoemen van een secretaris der woonruimtecommis sie. 6 Voorstel tot wijziging en aanvulling van de algemene politieverordening 7 Voorstel tot het in voorbereiding verklaren van een herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen villaterrein Look. 8 Voorstel tot vaststelling van een partiële herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor het dorp Holten. 9 Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woningen Rietmo- ienstraat 3 en Neerdorp 29. 10 Voorstel tot verbetering van wo ningwetwoningen, complex Zant- voortskamp. 11 Voorstel tot verhoging van de pre sentiegelden voor het bijwonen van de vergaderingen van de woonruim tecommissie. 12 Voorstel tot het bestemmen van een gedeelte van de Nieuwendijk tot openbare weg. 13 Voorstel tot het benoemen van een onderwijzer aan de openbare lagere dorpsschool. De voordracht luidt: 1 de heer H. Arendshorst, onderwij zer aan de openbare b.l.o.-school te Neede; 2 de heer J. H. Klanderman, onder wijzer aan de openbare lagere school te Hallum. 14 Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting 1964 (krediet ver harding Lichtenbergerweg en aan brengen verwarming in kleine brand weer gar age 15 Rondvraag.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1