1IÉP de Oswald heeft de schoten op Kennedy gelost Centra-Kruidenier dehr* Wansink lij aamkaep van 1 fles Garlo-wijn, zoute pinda's GRATIS Voor gjnE«jrL> boer Landbouwbedrijfseconomie Voetba! DTO-Holten 2-3 Duiven-kampioenschappen 1964 SPORTVOEDING EEN SOCIALE KAART VAN HOLTEN Zaterdag 3 uklnbcr 190 1 HOLTENS NIEUWSBLAD Voordeelkoopjes geldig tot en met 10 oktober a.s. Heel blik SPINAZIE 0.45 Heel blik APPELMOES 0.59 2 pak CENTRA LUCIFERS 0.49 1 pak BONZO HONDEBROOD 0.98 1 pak KATTEBROOD met vis of vlees0.52 1 zak KOEKJES 0.79 1 paar rubberhandschoenen, maat 8 - 8%-9.. 0.98 2 WAFELDOEKJES 0.49 1 DWEIL 0.49 3 plastic PANSPONZEN 0.62 1 straalbreker 0.25 1 STRAATBEZEM nr. 1 1.45 150 gram DUCHESSE BONBONS 0.89 200 gram DROPTOFFEES 0.55 1 ASBESTPLAATJE 0.35 4 rol CENTRA TOILETPAPIER 0.49 Na een onderzoek van maanden heeft de commissie-Warren nu haar rapport voltooid over de moord op president Kennedy op 22 november van het vo rige jaar. Zoals men zich zal weten te herinneren werd de wegens de moord gearresteerde Oswald de dag daarop bij het overbrengen naar een gevange nis vermoord door Ruby, de eigenaar van een nachtclub, die verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen uit medelij den met de weduwe van de president. De merkwaardige samenloop gaf voed sel aan geruchten, dat Ruby Oswald uit de weg had moeten ruimen voordat deze zijn medeplichtigen of opdracht gevers had kunnen verraden. Som mige boeken waarin deze theorie werd uitgewerkt, zijn in de laatste maanden verschenen. In een enkele komt de schrijver zelfs tot de conclusie, dat Os wald onmogelijk de dodelijke schoten kan hebben gelost. Het onderzoek van de commissie van Earl Warren, de voorzitter van het Amerikaanse Hooggerechtshof, heeft evenwel tot de conclusie geleid, dat Oswald de schoten wel degelijk heeft gelost en dat er geen aanwijzingen zijn, dat Oswald medeplichtigen heeft ge had. Hiermee wordt de geruchten van een rechts-extremistische samenzwe ring de kop ingedrukt. Ruby heeft eveneens op eigen initiatief en zonder medeplichtigen of opdrachtgevers ge handeld. Flinke kritiek levert het rapport op de geheime dienst, de politie van Dal las en op de federale rechters. Er blijkt dat de gebouwen langs de weg, die de president zou nemen, niet doorzocht zijn, hetgeen toch een elementaire vei ligheidsmaatregel is. Men verwacht, dat er nieuwe maatregelen zullen wor den bestudeerd om de president bij op treden in het openbaar te beschermen. GOLDWATER HEEFT HET MOEILIJK De verkiezingscampagne in de Ver- Staten gaat onderwijl door en senator Goldwater begint het naar algemeen oordeel wat moeilijk te krijgen. Zijn tactiek was een conservatief alternatief te bieden voor de liberale Johnson, maar diverse van zijn uitlatingen heb ben de indruk gewekt, dat men met een gevaarlijke radicaal heeft te ma ken. Toen hij en de zijnen daarop poog den de zaken weer wat recht te buigen, wekte dat de indruk, dat Goldwater een man is, die er maar wat uitflapt en daarna gaat proberen te denken. De conservatieven voelen zich juist meer op hun gemak met Johnson, wie de overwinning op 3 november wel niet zal ontgaan. Het enige belanghebbende zal zijn, of de republikeinse kandidaten voor andere functies de weerslag van Goldwaters tegenslag zullen onder gaan. En vooral zal ook belangwek kend zijn te meten in hoeverre een man als Goldwater nog stemmen kan vergaren. PASJES IN BERLIJN Veel nieuws komt er deze week uit Duitsland! In de eerste plaats is na maandenlange onderhandelingen een nieuwe pasjesovereenkomst voor West- berlijners uit de bus gekomen. Vier maal per jaar kunnen de Westberlij- ners pasjes krijgen om in een periode van viermaal ongeveer twee weken familieleden in Oost-Berlijn op te zoe ken. De harde onderhandelingen die hierover zijn gevoerd, waren vooral gewijd aan de betiteling van Oost-Ber lijn. De Oostduitsers wilden op de aan vraagformulieren gedrukt zien: hoofd stad van de D.D.R. (Duitse democrat:.- sche Republiek). Maar hier wilden de West-Duitsers niet aan, omdat dat een erkenning van het Oostduitse regime zou zijn.. Men is het tenslotte eens ge worden over een tussenoplossing. Er komt de vermelding van Oostduitse hoofdstad, maar met de aantekening, dat dit geen erkenning inhoudt van West-Duitse zijde. Diverse West-Duit sers zien hierin toch een gevaarlijke concessie, een capitulatie, maar d® overweging, dat het hier een verzach ting van menselijk leed betekent, heeft de regering doen zwichten- Per slot van rekening zijn de verkiezingen van het volgend jaar niet zo ver meer weg. SOCIALISTISCHE WINST Een voorproefje van de parlements verkiezingen van volgend jaar hebben de Duitsers zondag gehad met de ge meenteraadsverkiezingen in de deel- staaten Noord-Rijnland, West-Falen en Neder-Saksen. De mislukking van de chr. democraten om de rode stadhuizen te veroveren, vooral in Neder-Saksen, is een teken aan de wand voor de re gering van Erhard, wiens positie als stembuslocomotief van de chr.-demo- craten wat gevaar gaat lopen. De grote overwinnaars zijn de sociaal-democra ten. Vergeleken met de gemeenteraads verkiezingen van 1961 zijn de socialis ten in Noord-Rijnland-Westfalen van 40,6 op 46,6 pet. gekomen, waardoor zij de grootste partij zijn geworden, want de chr.-democraten daalden van 45 pet. tot 43,1 pet, terwijl de liberalen van 10,2 op 8 pet. daalden. In Neder-Saksen was de S.P.D. al de grootste partij, maar door een stijging van 38,8 op 43,2 pet. heeft zij deze po sitie weten te versterken. De chr-de' mocraten gingen ook flink vooruit, n.l. van 28,2 op 37,5 pet. Zelfs de liberalen boekten winst en kwamen van 6,9 op 9,2 pet. Deze niet-socialistische winst naast de socialistische winst, moet men verklaren uit het feit, dat de conserva tieve Duitse partij en de vluchtelingen- partij, die drie jaren geleden nog 18 pet. veroverden, nagenoeg van het to neel zijn verdwenen. Een troost voor de chr.-democraten is, dat zij bij ge meenteraadsverkiezingen altijd slech ter boeren dan bij parlementsverkie zingen. In 1961 behaalde de C.D.U. bij de parlementsverkiezingen in Neder- Saksen bijv. 39 pet. ERHARD VOELT VOOR PLAN-SPAAK. Vrijdag heeft bondskanselier Erhard een grote persconferentie gehouden, waarin hij zich ook uitsprak over bui tenlandse politiek en met name de Europese politiek. Hij blijkt wel iets te voelen voor het initiatief van Spaak, de Belgische minister van buitenlands^ zaken, om op proef maar eens met de Europese politieke Unie te beginnen. Daarna kan men het nog altijd in een verdrag vastleggen. Gaat De Gaul le dan toch met de winst strijken, vraagt men zich af, De Gaulle die in de Europese unie een instrument ziet om de Franse buitenlandse politiek te bedrijven, die op roem en bedilzucht in de wereld is gebaseerd. Erhard lijkt door de knieën, maar toch niet vol doende, want hij gaf te kennen, dat zes het minimum is. Wanneer Neder land dus neen blijft zeggen omdat het niets wil weten van de Gaullistische ideologie, dan legt Duitsland zich daar bij neer. Hoopt Erhard op een blijvend Nederlands verzet en verschuilt hij zich achter Luns? Overigens gaf hij in andere opmerkin gen wel blijk, dat hij niet getornd wenst te zien aan de Atlantische oriën tatie van de Duitse politiek. Samenwer king met Amerika blijft een belang- Men schrijft ons: Bij voldoende deelname is het moge lijk, dat de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting in de komende winter een vrij korte, maar een zeer praktische cursus in landbouwbedrijfseconomie organiseert, welke ontworpen is door de Landbouw- voorlichtingsdienst. De onderwerpen, welke deze avonden besproken zullen worden, zijn: 1 Algemeen, waarin enkele veel ge bruikte bedrijfseconomische termen worden verduidelijkt. 2 Toelichting van een resultatenover- zicht van een gemengd bedrijf met een bedrijfseconomische boekhou ding. 3 Bespreking van de bedrijfsonderde len, t.w. marktbare gewassen, rund veehouderij (melkvee, mestvee), var kenshouderij (fokkerij, mesterij), pluimveehouderij (leghennen en mestkuikens). 4 De produktieomvang en rentabiliteit van het gehele bedrijf. 4 Financiering, waarbij de diverse mo gelijkheden van financiering worden besproken. Dezer dagen is verschenen een sociale kaart onzer gemeente, samengesteld door de Stichting Overijssel (Sociaal Opbouw- orgaan). „Een schets van een plaatselijke situatie", zoals de ondertitel luidt. Onder een sociale kaart wordt hier ver staan een periodiek bij te werken regis tratie van gegevens over de sociale si tuatie in een bepaald gebied in casu de gemeente Holten. De sociale situatie om vat daarbij zowel aktiviteiten als instel lingen, organisaties, instanties en accom modaties (de 'maatschappelijke outille ring), alsmede structuur en dynamiek van het sociale leven in meer algemene zin. Aldus de omschrijving in het voor woord. De sociale kaart is samengesteld van uit de behoefte aan een hanteerbaar sa menvattend overzicht (van materiaal, dat verspreid in diverse rapporten aanwezig is), aan de hand waarvan snel een in zicht in de plaatselijke situatie kan wor den verkregen. iDe van belang geachte gegevens uit deze rapporten is hierin bij een gebracht, bewerkt en aangevuld met gegevens uit eigen onderzoek verkregen. Het is duidelijk, zeggen de samenstellers, dat een dergelijke sociale kaart niet pre tenderen kan volledig of up-to-date te zijn. De waarde van verschillende onderde len van het overzicht wordt hierdoor be trekkelijk, omdat men moet werken met verouderde gegevens, o.m. ontleend aan de volkstelling in 1960. Niettemin lijkt het ons van belang deze sociale kaart eens wat nader te bezien. Zij bevat o.m. gegevens over de sa menstelling der bevolking, kerkelijke ge zindte en politieke samenstelling, de be staansmiddelen, onderwijs en beroeps keuze, de jeugd en het jeugdwerk, sport en openluchtrecreatie, het organisatie- en verenigingsleven en de welzijnszorg. Holten heeft een oppervlakte van 65,9 vierkante kilometer met ruim 6200 inwo ners. Van het totaal aantal bewoonde wo ningen in 1960 (1218) dateert 31,0 pet. van na 1945. Met uitzondering van de Holterberg en het Zomerhuisjesterrein vindt in de buurtschappen weinig uitbrei ding plaats. De gemiddelde woningbezet ting bedroeg in 1960 4,7 (Overijssel: 4,2). In de verspreide huizen was dit 5,2. Het heeft ten gevolge van het toeristenbezoek rijke pijler. Hij hoopt van harte, dat de misverstanden van Parijs en Washing ton vooral over de NAVO uit de weg kunnen worden geruimd, bijv. door een bezoek van de nieuwe Amerikaanse president aan Europa, want dan is de samenwerking in het Frans-Duitse verdrag zoveel gemakkelijker. Hieruit kan men toch ook weer opmaken, dat Erhard niet met De Gaulle alleen in zee wil. DE GAULLE IN ZUID-AMERIKA! De Gaulle maakt op het ogenblik een vermoeiende reis door tien Latijns- Amerikaanse landen, waar hij sympa thie voor Frankrijks leiderschap in de wereld poogt te wekken. Dat hij voorna melijk anti-Amerikaanse gevoelens weet te stimuleren, zal hem niet on welgevallig zijn. De Zuid-Amerikanen blijven vrij sceptisch kijken, wanneer De Gaule hoog opgeeft van de rol van de Latijnse landen, van de latiniteit in de wereld. Dat heeft naar hun gevoelen zo weinig met de wex-kelijkheid te ma ken. DEENSE UITSLAG. Tenslotte nog een verkiezingsuitslag. De Denen hebben zo gestemd, dat de regeringscoalitie van sociaal-democra ten en radicalen uiteen is gevallen. De socialisten handhaafden zich op 76 ze tels, maar de radicalen verloren een van hun elf zetels. Aangezien de nieu we regering ook niet meer kon rekenen op de steun van een Groenlandse af gevaardigde en de oppositiepartijen, van wie de conservatieven vier zetels wonnen, ook geen meerderheid konden vormen (de halfcommunistische socia listische volkspartij kwam op 10 zetels) is men overgegaan tot de vorming van een socialistische minderheidsregering. Omdat de bedrijfsboekhouding uitvoe rig wordt besproken, zijn deze avonden voor mensen met een dergelijke boekhou ding van bijzonder belang; daarnaast evenzo voor elke praktische boer en jonge boer. Leeftijd voor deelname: 21 jaar en ouder. Dit beloven een aantal avonden te worden (pl.m. 8 avonden), waarop de aktuele onderwerpen van van daag aan de orde komen en samen be sproken worden. Het aantal deelnemers moet minstens 14 zijn. De kosten bedragen f 9,- per per soon. De cursusstof zal U in stencilvorm wor den aangeboden. Op woensdag 7 oktober a.s. om 3 uur zal de heer Lubbersen in hotel Holterman een korte uiteenzetting geven van de opzet van deze cursus. Tevens verwachten wij dan opgave voor deelneming en kan gezamenlijk be sproken worden, wanneer met deze cur sus gestart zal warden. Mocht U die avond verhinderd zijn en U voelt voor die cursus, wil dit dan op geven vóór 7 oktober a.s. bij de secreta ris van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting, de heer J. A. Kolkman, Beuse- berg 29, tel. 559. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Holten en Dijkerhoek hopen geza menlijk deze cursus te organiseren. De cursus zal gegeven worden door de rayon-assistent of één der stafmedewer- keik van de Landbouwvoorlichtings- dienst. De economie op het landbouwbedrijf wordt steeds belangrijkei\ Grijp daarom deze kans om U hierin te ontwikkelen. een goed ontwikkelde middenstand. Voor grotere inkopen, medisch-specialistische verzorging, ontspanning e.d. is men voor al op Deventer georiënteerd. Holten was lange tijd een agrarisch centrum van betekenis, hetgeen o.a. blijkt uit de drie varkenskoppen in het gemeen tewapen. Het heeft zich vooral ontwik keld tot een belangrijk toeristencentrum. Het aantal personen, dat naar Holten met vakantie kwam, steeg van 1962 tot 1963 van 16.116 tot 22.126 en het aantal over nachtingen nam toe van 123.503 tot 166.628. BURENPLICHTEN De „noaberplichten" spelen in de buurt schappen nog een belangrijke rol, doch zij verliezen zo langzamerhand hun be tekenis. In 1947 bedroeg de bevolking 5033 zie len, in 1960 5753 en per 1 januari 1964 6248. Van de totale bevolking is 44,4 pet. jon ger dan 25 jaar (Overijssel 46,6 pet.). Voor de mannen is dit 44,9 pet. en voor de vrouwen 43,8 pet. per 31 mei 1960. Het aandeel van de bejaarden (65 jaar en ouder) in de totale bevolking op laatst genoemde datum bedraagt 8,6 pet. (Over ijssel 8,2 pet.). Het percentage bejaarden is het laagst op de Holterberg (6,4 pet.) en het hoogst in de verspreide huizen (buurtschappen) (9,7 pet). Van de totale bevolking was 88,5 pet. afkomstig uit Overijssel. Bijna 73 pet. van de bevolking is in Holten geboren. Van de mannen is dit 75,9 pet., van de vrou wen 69,7 pet. De bevolking heeft dus een sterk autochtoon karakter. SOCIALE STRATIFICATIE Grote tegenstellingen tussen de ver schillende sociale groepen komen in de gemeente niet voor. Wel houden de boe ren zich in het algemeen afzijdig van de burgerbevolking, bijv. in het verenigings leven. Deze situatie is echter historisch gegroeid, d.w.z. voornamelijk traditioneel bepaald. Van de Bond van Plattelandsvrouwen zijn zowel boerinnen als vrouwen uit an dere groeperingen lid; de boerinnen vor men echter een minderheid. AUTOCHTONEN-ALLOCHTONEN Nieuwkomers worden bij voldoende aanpassing vrij gemakkelijk in de sa menleving opgenomen en geaccepteerd, hoewel vooral bij de oudere autochtone bevolking lange tijd een zekere distantie blijft bestaan. In het verenigingsleven gaan nieuwe initiatieven bijna steeds uit van allochto nen. De vestiging van allochtonen vindt in hoofdzaak in het dorp en op de Holter berg plaats. Tot zover een eerste overzicht van de inhoud der sociale kaart. Er volgen er meer. Het is zeer goed mogelijk, dat men het met de uitspraken der samenstellers niet eens is. Bewaar de gepubliceerde uittrek sels en laat ons weten waarover U van mening verschilt. Het kan na publika- tie tot een juister inzicht leiden. UITSLAGEN DTO—Holten 2—3 Tubantia 4Holten 2 2—1 Rietvogels 3Holten 3 8—2 RV 3—Holten 4 0—3 Holten aHulz. Boys a 1—3 Des d Holten b 3—4 SDOL cHolten c 1—4 Enschede DTO en Holten hebben zon dag een aantrekkelijke wedstrijd gespeeld, waarin beide partijen weinig voor elkaar onder deden. Dit blijkt ook uit hetscore- verloop: Na een half uur nam Holten de leiding door een doelpunt van Hommes, maar vijf minuten later maakteJ. IJspeerd voor de Enschedeërs gelijk. (11). Onge veer vijf minuten na de hervatting strafte Veeneklaas een fout van de DTO-achter- hoede met een doelpunt af, maar i*eeds een minuut later was de stand weer gelijk door een doelpunt van J. IJspeerd. Tien minuten voor afloop viel de beslissing, toen opnieuw Veeneklaas doelpuntte en hiermee Holten een 23 zege bezorgde. (Tubantia). De stand liudt nu in IA Unisson 4 4 0 0 8 24—6 Victoria 4 4 0 0 8 12—4 Holten 4 2 1 1 5 5—6 Rood Zwart 3 2 0 1 4 5—5 SOS 4 1 2 1 4 4—3 RKSV 4 1 1 2 3 8—13 Bon. Boys 3 1 0 2 2 7—8 Haarl. Boys 4 1 0 3 2 6—9 DTO 4 0 1 3 1 7—18 VSV 4 0 1 3 1 2—8 PROGRAMMA Zaterdag: De Zweef bHolten a 2.30 uur Haarlese Boys dHolten b 3.10 uur Holten cDe Zweef e 3.30 uur Zondag: Holten 1—RKSV 1 2.30 uur SOS 2—Holten 3 2.30 uur Holten 2-MW 4 12.00 uur De vereniging „De Bergvliegers" heeft de balans opgemaakt van de sportvluch- ten in het afgelopen seizoen en de kam pioenschappen vastgesteld. Deze luiden als volgt: Vitesse: 1 J. Schoneveld 341.6 pt; 2 H. J. Aaftink 306.7 pt en 3 C. W. Reeves 305.7 pt. Kampioensvogel G. Veldhuis 115.7 p. Mid-fond: 1 J. Schoneveld 683.0 pt; 2 L. Gazan 619.4 pt; 3 H. J. Aaftink 548.8 pt. Kampioensvogel L. Gazan 253.1 pt. Fond: 1 G. Veldhuis 901.8 pt; 2 L. Ga zan 736.9 pt en 3 H. J. Aaftink 605.7 pt. Kampioensvogel G. Steunenberg 369.0 pt. Junior Kampioen Oude Duiven: J. W. Willems 419.6 pt. Jonge duiven: 1 G. Steunenberg 565.9 pt; 2 C. W. Reeves 565.4 pt; 3. H. J. Aaf tink 553.9 pt. Kampioensvogel L. Gazan 183.8 pt. Na vluchten: 1 H. J. Aaftink 299.7 pt; 2 G. Veldhuis 274.1 pt en 3 L. Gazan 272.9 pt. Totaal-Generaal: 1 G. Veldhuis 2463.4 pt; 2 H. J. Aaftink 2314.8 pt en 3 L. Gazan 2301,4 pt. De sport zal binnenkort weer een plaats veroveren op de voorpagina van de krant en de tijd wordt door velen dan niet meer gemeten in jaren, weken en uren, maar in tienden en honderdsten van seconden. Niet alleen op het hoge niveau van de Olympische Spelen, maar ook op nationaal en plaatselijk niveau is een goede training van lichaam en geest een vereiste om tot goede prestaties op sportgebied te komen. Voor een goede conditie is een goede voe ding nodig. Het behoeft geen overdreven voeding te zijn met dagelijks drie gebak ken eieren en/of dagelijks een flinke bief stuk - ook al zal men hierop best goede resultaten kunnen krijgen. Wanneer men pas met training begint en dus zijn spieren nog moet ontwikkelen is het goed om voor die spier-ontwikke- ling extra bouwmateriaal aan te voeren. Onze spieren bestaan voornamelijk uit eiwitten, dus is wat meer eiwit in de voe ding gewenst. Eiwitten komen o.m. voor in vlees, vis, eieren, kaas, pindakaas en niet te vergeten in melk en melkgerechten. De jonge sportman en -vrouw, tussen 14 en 20 jaar, raden wij, dagelijks te gebrui ken: a 1 liter melk, karnemelk of yoghurt zowel bij brood als bij de warme maal tijd een portie vlees, vis of kaas - in totaal 75 a 100 gram en dan nog een paar maal per week een ei. Het vlees behoeft niet altijd mager te zijn en vleeswaren kunnen er ook onder gere kend worden. Een haring is uitstekend, terwijl pinda kaas zeker af en toe de andere hartige broodbeleggingen kan vervangen. De vitamines en mineralen komen er natuurlijk ook aan te pas daarom zor gen we iedere dag voor bruin of volkoren brood of roggebrood en voor een flinke portie rauwe of gekookte groente en zo mogelijke iedere dag rauw fruit Dit geldt ook voor de dagen dat men niet traint, want regelmaat in de voeding is belangrijk. Voor een goede spieron fcwikkeling is suiker niet nodig. Het heeft dus geen zin om extra suiker in de koffie, thee of pud ding te doen en veel zoet beleg te nemen. Wél kan het tijdens een langdurige wed strijd, bijvoorbeeld een Tour de France of een lange afstandsloop, voordelen bieden onderdchand suikerrijke drank of een sui kerklontje te nemen. Aan dergelijke sportevenementen zullen de meesten van U wel niet meedoen en daarom is een matig gebruik van suiker veel beter, zoals voor iedereen. De oudere sportbeoefenaar kan met minder melk, vlees e.d. volstaan dan de nog groeiende. Van de melk of melkpro- dukten is b.v. V2 liter per dag voldoende. Is hij aan de bovengenoemde porties ge wend, dan is er uit voedingsoogpunt niets tegen ze te blijven gebruiken. Misschien bent U wat teleurgesteld om dat wij geen heel speciale voeding voor de sportbeoefenaar aanraden. Toch is dit eigenlijk heel begrijpelijk. Een sportsman of -vrouw is geen wondermens, met een wonderlichaam, maar een gewone sterve ling, zij het een die heel fit is en daarbij meer dan een ander zijn spieren be heerst. Dat fit-zijn is een deel van een goede gezondheid die voor iedereen van belang is, sport of geen sport. Ook zij die niet aan sport doen moeten trachten zo gezond mogelijk te blijven. Daarom maken wij praktisch geen onder scheid in de voedingsregels voor sport lieden en niet-sportlieden en mikken wij voor beide even hoog.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 4