PW Najaars-modeshow Wonnink Mode winter 1964-'65 is mode van het detail Chads kwaliteit op Espelose Fskveedag ANTWOORD '64 s£$:;r n ï#pf eens schudt het leven je wakker IN DIT BLRD Zaterdag 3 oktober 1964 HOUTENS NIEUWSBLAD Onder een stralende herfsthemel hield de buurtschap Espelo zaterdag haar jaar lijkse fokveedag op het terrein van de heer W. F. Boode. De aanvoer was minder groot dan voorgaande jaren, waarschijn lijk omdat men in Espelo begint in te zien, dat deze veekeuring van grotere waarde zal zijn, wanneer men haar houdt vóór de centrale fokveedag die in het dorp Holten voor de gehele gemeente gehouden wordt, en niet daarna. Hetzelfde gebeurt ook in andere gemeenten. Voorzitter Toorneman heeft er in zijn openingswoord niet over gerept, maar deze gedachte viel wel te beluisteren. Hij sprak nu de verwachting- uit, dat deze fokveedag een stimulans mag zijn voor de rundveefok^erij in de gehele omgeving. Dat kan zij dan ook zeer zeker zijn. Het gemis aan kwantiteit werd deze morgen goedgemaakt door de kwaliteit van de aangevoerde dieren. De jury was vooral goed te spreken over het jonge ma teriaal, dat in de ring werd gebracht. Vooral de 3-jarige en 4-jarige koeien, de vaarzen en de pinken vormden goede klas sen, waarbij vooral de pinken geboren tus sen 1 jan. en 1 juli 1963 een prima beoor deling kregen. Er werd uitsluitend M.R.IJ. vee aangevoei-d, waarbij opvallend was het groot aantal afstammelingen van „Sjaak", een goede productie-stier van de Coöp. K.I. Vereniging „Zuid-West Over ijssel", dat werd aangevoerd. De heren H. J. M. Giessen uit Wijhe, B. H. Rietberg uit Raalte, H. G. Schrijver uit Terwolde en Fr. Tuitert uit Laren, die de jury vormden, stonden voor een moei lijke keuze bij de aanwijzing van de kam pioenen. Bij de melkgevende koeien en vaarzen ging het tenslotte tussen Jantina 2, eig. J. G. Toorneman, Willy 7, eig. F. J. Sluiter en Betsie 11, eig. wed. G. Blan- kena. De bijna 5-jarige Jantina 2, een mooie sterk melkrijke koe met beste uier, maar een kleine bemerking op de achter benen, kwam tenslotte als kampioene uit de bus. Zij had bij de keuring in Holten ook reeds dit kampioenschap behaald. Re serve-kampioene werd Willy 7. Bij de vaarzen en pinken werd kampioe ne Willy 22 van de heer J. Haverslag en rëserve-kampioene Bertha 3 van de heer J. A. Haverslag. De Melkwaarde-beker voor de beste uier werd gewonnen door de bijna 4-jarige Gerda van de heer G. Meijerink en een zelfde beker voor het beste kalf viel ten deel aan Jantina 6 van de heer J. G. Toorneman. Een bijzonder goede indruk maakten de collecties koeien van één eigenaar, waarbij De keuring op de fokveedag te Espelo in volle gang. de collectie van 4 van de heer F. J. Sluiter boven de middelmaat uitstak, bij de fok- families was dit het geval bij Betsie 6 met 3 dochters van de wed. G. Blankena. De heer H. J. Bouwhuis verleende zijn onmisbare medewerking met de geluids installatie. Voor de veekeuring waren niet minder dan 22 medailles en 2 bekers be schikbaar gesteld door het gemeentebe stuur en ingezetenen. Als ringmeester fungeerde de heer H. Koopman. De volledige uitslag luidt als volgt: Klasse I: melkgevende koeien geb. voor 1--7--5S: la Willy 3 eig. F. J. Sluiter; 1b Nanda alsvoren; 2a Marijke eig. wed. T. Boode; 2b Gretha eig. F. J. Sluiter; 2c Roosje 8 eig. wed. G. Blankena. Klasse H: melkgevende n iet-stamboek koeien geb. voor 1-1-60: la Elli 3 eig. J. Rensen; 2a Frida eig. W. F. Boode; 2b Jo eig. G. Meijerink; 2c Lientje 4 eig. T. Boode. Klasse III: melkgevende stamboek koeien geb. 1-7-58 tm. 1-1-60: la Jantina 2 eig. J. G. Toorneman; lb Bertha 7 eig. wed. T. Boode; 2a Olga 7 eig alsvoren; 2b Wanda 8, eig. alsvoren; 2c Betsie 6 eig. wed. G. Blankena. Klasse IVdroogstaande koeien geb. voor 1-1-60: la Margaretha 3 eig. G. J. Boode Mzn.; 2a Metha eig. W. F. Boode; 3a Hanna 3 eig. J. Rensen. Klasse V: droogstaande koeien geb. na 1 jan. 60: la Mien 6 eig. J. Rensen; 2a Flora 5 eig G.J.Boode Mzn.; 3a Bertha 9 eig. wed.. T. Boode. Klasse VI: melkgevende koeien geb jan. 60 tm. jan. 61: la Gretha 4 eig. F. J. Sluiter; lb Helena eig. T. Boode; 2a Bet eig. alsvoren; 2c Hanna 4 eig. J. Rensen; 2d Gerda eig. G. Meijerink. Klasse VII: melkgevende koeien geb. van 1-1-61 tm. 1-7-61: la Willy 7 eig. F. J. Sluiter; 2a Roose 12 eig. G. J. Boode Mzn.; 2b Emma eig. alsvoren; 3a Elli 5 eig. J. Rensen; 3b Frieda 2 eig. W. F. Boode. Klasse VIII: melkgevende vaarzen geb. na 1-7-61: Betsie 11 eig. wed. G. Blankena; lb Mien 8 eig. J. Rensen; 2a Nanda 2 eig. F.J. Sluiter; 2b Coba 8 eig. alsvoren; 3a Roza 27 eig. W. F. Boode; 3b Margretha 11 eig. G. J. Boode Mz. Klasse IX: dragende vaarzen geb. voor 1 juli 62: la Johanna 11 eig. W. F. Boode; lb Gerritje eig. T. Boode; 2a Margretha 13 eig. G. J. Boode Mzn.; 2b Willy eig. W. F. Boode; 2c Gretha eig. F. J. Sluiter. Klasse X: pinken geb. na 1 juli 62-15 nov. 62: la Ria eig. G. Meijerink; 2a Leentje 4 eig. F. J. Sluiter; 2b Gerrina eig. T. Boode; 3a Mien 12 eig. J. Rensen. Klasse XI: pinken geb. van 15-11 tm. 31-12-62: la Dini 6 eig. J. Rensen; 1b Gre tha 6 eig. F. J. Sluiter; le Willy 21 eig. J. Haverslag; 2a Betsie 14 eig. wed. G. Blan kena; 2b Miena 9 eig. W. F. Boode 2c Christina 9 eig. W. F. Boode; 3a Betsie 13 eig. wed. G. Blankena. Klasse XII: pinken geb. 1-1-63 tm. 28-2- 63: la Willy 22 eig. J. Haverslag; lb Olga 11 eig. wed. T. Boode; lc Betsie eig. T. Boode; ld Hendrika eig. alsvoren; 2a Roosje 16 eig. wed. G. Blankena; 2b An nie eig. F; J. Sluiter. Klasse XIII: pinken geb. na 1-3-63 tm. I-7-63: la Bertha 3 eig. J. A. Haverslag; lb Mini 8 eig. T. Boode; lc Bontje 13 eig. wed. T. Boode; 2a Dini 7 eig. J. Rensen. Klasse XIV: stierkalveren geb. na 1 jan. 64: 2a Jantina's Sjaak eig. J.G. Toorneman Klasse XV: vaarskalveren geb. voor 15 nov. 63: la Hanna 6 eig. J. Rensen; lb Ol ga 13 eig. wed. T. Boode; 2aWilly 23 eig. J. Haverslag; 2b Emma 12 eig. G. Meije rink; 2c Zwaantje eig. alsvoren. Klasse XVI: vaarskalveren geb. na 15- II-63 tm. 31-12-63: la Roosje 13 eig. W. F. Boode; lb Olga 14 eig. wed. T. Boode. Klasse XVII; vaarskalveren geb. na 1 jan. 64: la Jantina 6 eig. J. G. Toorne man; lb Betsie 16 eig. wed. G. Blankena; 2a Nettie eig. G. Meijerink; 2b Bontje 14 eig. wed. T. Boode. Klasse XVIII: fokfamilies, moeder met 2 of 3 dochters: la Betsie 6, 11, 14 en 16 eig. wed. G. Blankena; lb Gretha met Gre tha 4 en 5 eig. F. J. Sluiter. Klasse XIX: collectie koeien van 1 eige naar: la F. J. Sluiter; lb T. Boode; lc wed. T. Boode; 2a J. Rensen; 2b G. J. Boo de Mzn.; 2c wed. G. Blankena. Klasse XX: collecties vaarzen en pinken van 1 eigenaar: la T. Boode; lb J. Ren sen; 2a F. J. Sluiter; 2b W. F. Boode. Er gaat in onze kerken iets belangrijks gebeuren. Negen kerken willen hun bouw- zorgen voor de komende vijf jaar verlich ten. Met elan. Ze hebben daarmee samen een zeer grote verantwoordelijkheid op zich geno men. En al hun leden dragen die vei-ant- woordelijkheid méé. De negen kerken leggen beslag op men sen; veertigduizend medewerkers gaan 2 keer in één week op pad. Alleen al het bij elkaar zoeken van deze medewerkers is een zaak van grote inspanning. Die recru- tering is nu in grote lijnen voltooid. Maar dan! De negen kerken hebben hun leden ge vraagd om éénhonderdste van hun jaar inkomen. Om allen die zouden kunnen en willen geven te bereiken, hebben de ker ken zeer luid gesproken. Ze doen dat nog: met oproepen in de bladen, met de hulp van radio en televisie. De zaak is dat waard: bijna 400 ker ken moeten gebouwd worden in de eerst komende vijf jaar. Op vierhonderd, plaat- wiigj|§§p •- vajaBPftg' Ze glimlachte naar hem. „Het kan me niet. schelen. Tom. Ik ben alleen maar blij, dat ik je gevonden heb. Goed, ik ga nu naar huis. Geen muizenissen meer in je hoofd halen, ik zal je helpen, met al les." Ze liep op hem toen en greep hem nu met beide handen vast. „Ik wil je niet meer kwijt, Tom. Morgenochtend kom ik terug. Zul jeGa je niet weer weg, Tom? AlsjeblieftZe ging op haar tenen staan en drukte zacht een kus op zijn wang. Hij keek haar met grote ogen aan en langzaam ging zijn hand omhoog naar zijn vuile, ongeschoren wang. Toen klopte hij haar op de schouder en zei op haast vrolijke toon: „Roelieverdraaid, je kunt op me rekenen." HOOFDSTUK 17 De volgende morgen reed Roelie al vroeg het dorp uit. Ze had op haar bureau een briefje gelegd, waarin ze Bakker op dracht gaf deze dag de honneurs waar te nemen. Terwijl ze over de nog stille straatweg reed, bezag ze door de achter uitkijkspiegel de grote doos, die ze op de achterbank had gezet. Ze had nog veel dingen van Dolf bewaard en nu was ze er blij om. Het zou Tom goed van pas ko men. door Leida Graafland In Eindhoven stopte ze voor een groot kledingmagazijn, maar de deur was nog dicht. Dan eerst maar elders wat inkopen doen, besloot ze. Een half uur later par keerde ze weer voor de kledingwinkel, die nu geopend was. Binnen vroeg ze een paar costuums te zien en toen de verko per naar de maat informeerde, keek Roe lie verlegen. Ellendig, daar had ze natuur lijk helemaal niet aan gedacht. Ze wist het vroeger niet eens van Dolf, want die droeg alleen maatkleding. Ze dacht een poosje na en zei: „Als ik een waarborg som stort, kan ik dan enkele costuums op zicht meekrijgen?" De man veronderstelde, dat daartegen geen bezwaar zou zijn en Roelie zocht vier pakken uit, die ze dacht wel ongeveer zijn maat te zijn. Ze betaalde het verschul digde bedrag en kreeg de mededeling, dat ze terug mocht brengen, wat niet paste. Om half tien had ze zo ongeveer alles, wat ze die nacht nog op een lijstje had gezet. Toen reed ze in snelle vaart naar Oisterwijk. Ze had hem de sleutels gelaten en moest nu bellen. In zijn ochtendjas opende hij de deur en ze glimlachte, toen ze hem zag, maar op hetzelfde ogenblik bestierf de lach op haar gezicht. Wanke lend deed hij een paar stappen terug. „Komt u verder, mevrouwlalde hij met doorslaande tong. „Welkom in uw eigen zomerwoningik zeg maar zo: de morgenstond heeft goud in de mond.... en als dat goud dan nog vloeibaar is Ze torste de zware doos en ging naar binnen, waar ze hem op de grond zette. Meteen liep ze door naar het keukentje en zag twee flessen op de tafel staan. De ene was al leeg, de ander net aangebro ken. Natuurlijk, dacht ze, ik had het moe ten weten. Er stond nog Martini in de kelder, het lievelingsdrankje van Dolf. De man was haar zo goed en zo kwaad als het ging naar de keuken gevolgd en leunde in de deuropening. „Verrekt aardig van u, om zo aan een arme drommel als ik ben te willen denken Ze draaide zich naar hem toe en stond tegen de tafel. „Waarom deed je dat. nu, Tom?" Er klonk een hevige teleurstel ling in haar stem. „We hadden toch zo afgesproken Talingen schudde langzaam, doch be slist zijn hoofd. „We hebben niks afge sproken, helemaal niks. We hebben nog nooit samen een afsprakie gehad." Hij grinnikte. „Stel je voorik een af sprakieHij keek haar met knippe rende ogen aan en misschien kreeg hij een beetje ontzag voor haar verwijtende blik, toen hij vervolgde op koppige toon: „Alleen maar, dat ik hier zou blijven Nou dan? Ik ben er toch? En een mens moet toch wat hebben? Ik dacht vanmor gen: laat ik eens in de kelder kijken, of er wat te bikken is en toen vond ik die flessen. Dat is duur spulheel duur spulvloeibaar gouden de mor genstond heeft goud in do mond, zeg ik altijd .Iiij boog zich voorover om de volle fles Op maandag 12 oktober zal Modehuis Wonnink haar modeshow 's middags en 's avonds houden in zaal „Amicitia". Dan is het weer zover om aan onze win- tergarderobe te gaan denken. Wij zouden het allemaal wel graag anders willen, maar er is nu eenmaal niets aan te veran deren: we gaan het najaar en de winter tegemoet. Gelukkig hebben de vrouwen één troost: bij een nieuw jaargetijde hoort een nieuw japonnetje. Als wij de collecties van de buitenlandse en Nederlandse Con- fectie-industriën bekijken, vinden wij daar in geen ingrijpende veranderingen. Elke vrouw kan dan ook rustig de kleren dra gen van het vorig seizoen uiteraard met de nodige aanvulling!) zonder op te val len, want de verlegde accenten op soms iets meer taille, hogere bontkragen zijn te weinig opvallend om uw garderobe onmo dieus te doen gelijken. Het is algemeen bekend, dat onze da- mesconfectie internationaal hoog aange schreven staat. Maar is u er zich wel van bewust hoe bevoorrecht de Nederlandse vrouwen zijn op het gebied van de con fectie in het algemeen? Wij kunnen hier zéér goede confectie kopen, waarvoor wij, sen moeten gemeenten kunnen samenko men voor verkondiging, lofprijzing, in keer en gebed. Op tenminste vierhonderd plaatsen moet een gebouw komen dat doordeweeks de gemeente dienen kan als werkplaats voor de arbeid die haar is toevertrouwd. Maar een kerk die luid roept om haar leden te bereiken, wordt ook elders ge hoord. Ze roept daarmee misschien weer standen op. Maar vooral: ze kan er zeker van zijn dat het verloop van „Antwoord '64" met aandacht wordt gevolgd. Dat betekent dat door „Antwoord '64" de positie van de kerken in de samenle ving - ook die van uw kerk - op twee ma nieren op het spel staat. De eerste is natuurlijk dat door een grote opbrengst in de nieuwe woongebie den - niet alleen daar - kan worden mee gewerkt aan een tijdige aanwezigheid van kerkgebouwen. Maar de tweede is. dat reeds door de actie zelf een antwoord wordt gegeven: een antwoord dat een getuigenis is. Dat eist hard werk. Van de veertigdui zend die in oktober overal in het land een grote verantwoordelijkheid dragen. Het legt ook een taak op de schouders van hen die op wellicht andere manieren bij dat antwoord betrokken zijn. Daarom richten de kerken zich tol u. Misschien behoort u niet tot ae veertig duizend. Maar u vervult een plaats in het werk dat rondom de kerk wordt verricht in verenigingsleven en onderwijs. En op die plaats kunt u de taak van veertigdui zend prachtig helpen verlichten. Door uw hulp aan te bieden, als dat zo uitkomt. Door een raambiljet in verenigingsge bouw, schoollokaal of eigen huis voor het raam te hangen. Ook in Holten gaat de kerkbouwactic van start. De gereformeerde kerk doet mee. Ook de hervormde kerkeraad besloot gisteravond officieel mee te doen! U krijgt eerstdaags een folder per post thuis bezorgd. Hopelijk zullen velen zich spontaan melden om de 2e folder tijdig te bezorgen en daarna het antwoord op te halen. Volgende week zullen U nadere gegevens bereiken. Doet allen mee aan deze geweldige actie! te pakken, maar in een opwelling greep Roelie hem, liep ermee naar de gootsteen en leegde hem. De man keek verschrikt toe, strekte even zijn handen uit en schudde zijn hoofd. „Maar dat is „Ga zitten," beval ze. „Ik zal een kop sterke koffie voor je maken." En terwijl ze daarmee bezig was, dacht ze: Ik ben er nog lang niet met hemhoe krijg ik hem van het drinken af? Wat moet dat met hem worden? Enkele minuten later zette ze een kop koffie voor hem neer en een paar sand wiches, die ze van huis had meegenomen. „Zo, eet en drink. En als je klaar bent, ga je je eerst scheren." Ze legde het scheerapparaat voor hem neer en liep toen naar de auto, om de costuums en andere kledingstukken, die ze gekocht had, op te halen. Nadat ze nog een kop koffie voor hem klaar gemaakt had, raakte hij enigszins ontnuchterd. Ze wees hem de spiegel en beval: „Vooruit, ga je scheren." Terwijl hij met trillende handen bezig was, stak Roelie een sigaret op en keek naar hem. Hoe maak ik weer een mens van hem, dacht ze wanhopig. Hoe krijg ik hem toch van die drank af? Ik kan toch moeilijk als een bewaker dag en nacht bij hem blijven? Ik heb toch m'n zaak Na het scheren waste hij zich en droogde zich af. Terwijl hij zijn haren kamde, keek hij door de spiegel naar de vrouw en toen hij daarmee gereed was, pakte hij een sigaret uit het pakje, dat ze op tafel gelegd had en begon te roken. Hij speelde met het pakje sigaretten en zei op norse toon: „Ik heb u toch gewaar schuwd, dat het boter aan de galg is bij mij? Ik snap niet, waarom u zich zo uit slooft. Wat denkt u eigenlijk van me? - in verhouding tot andere landen (vooral Duitsland) - een bescheiden prijs betalen, Iedere vrouw kan, ook al beschikt zij over een smalle beurs, smaakvol en goed gekleed gaan. Vooral de mantels vormen het visite kaartje van onze confectie-industrie. Mo dieus, vol variatie, prachtige warme tin ten en degelijke afwerking. Vermeld zij nog, dat er veel bont ge bruikt wordt. De tendens is een eenvoudi ge, soepele lijn. Bij de japonnen zien we een flauw getailleerde lijn met gérende rok. We zagen zéér exclusieve „Elrei" en „Tweka" modellen. Ook brengt de Fa. Wonnink de complete „First Lady"-collec- tie, waarvan zij de alleen-verkoop heeft. Veel aandacht is er geschonken aan de teenager-kleding. Speciale aandacht vra gen vooral de mooie sporttruien in Noorse dessins, de Helanca pantalons en niet te vergeten de sportieve cabans. Voor verdere bijzonderheden betreffen de deze show verwijzen wij naar een an nonce in dit blad. Dat ik me als een speelbal laat gebrui ken? Om me naar uw believen heen efc weer te laten trappen?" „Je hebt me gisteravond beloofd, Tom „Ach wathecht maar niet te veel waarde aan mijn beloften, daar geeft de kastelein nog geen drup voor. Ik kan het immers toch niet laten En ik wil het ook niet meerhet kan me allemaal niets meer schelen, verstaat u? Maar dan ook niets! Geef me een pak kleren en een paar centen en laat me dan alsjeblieft mijn eigen weg gaan, want aan mij is toch geen eer meer te behalen. Absoluut niet. Allemaal vergeefse moeite." Ze keek hem een poosje aan en ten slotte knikte ze. „Goed", antwoordde ze op een vreemde toon en wees naar de ka mer. „Daar liggen kleren, ondergoed, sok ken, overhemden, schoenenvan alles. Kies uit, wat je wilt. Ik zal je geld ge venZe keek rohd naar haar tasje, dat ze bij de deur op een tafeltje zag lig gen en liep er heen. Zé opende het en greep er enkele biljetten uit, die ze voor hem neerlegde. „Alsjeblieft, Tom. Kleed je aan en neem mee, wat je zelf wilt. Steek het geld in je zak. Hier links om de hoek is een caféze zullen al wel open zijn. Sorry, dat ik die fles heb leeg gegooid, maar ginds hebben ze ge noeg Hij stond in de keuken bij de tafel en keek neer op de blauwe en rode bank biljetten, die half verkreukeld voor hem lagen. En toen naar de stapel kleren, die Roelie op de grote tafel in de kamer had gelegd. Zelf stond ze naast de deur en rookte heftig, terwijl ze voor zich keek. (p3[OA.T9A ip.iOM)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2