Gemarkt *sm Agenda T. Beldman Jr. won cross country „Joke" van Johanna Veldhuis (Rijssen) snelste pony H 4t „Jeugd-appel" in Markelo Plattelandsvrouwen vergaderden in Espelo E-8 komt naderbij E. Paalman jubileerde en nam afscheid Bouw nieuw troephuis padvinders schiet goed op Schaakuitslagen fluroerfi/kë 3e donderdag van oktober WERELD-RAIFFEISEN9A6 2ater3ag 3 oktober 1964 No. 40. Jaargang 18 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.— per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05488 - 284 Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 8.Iedere mm. meer 0.12 BS*S«m£. -33T"- Een paar ponyruitertjes uit Rijssen nemen een terreinhindernis tijdens de cross-country van „De Bergruiters". Op de Hoge Borkeld werd zaterdagmid dag onder ideale weersomstandigheden door het bestuur van de Landelijke Rij- vereniging „Bergruiters" een cross-coun- try georganiseerd, waaraan werd deelge nomen door leden van de Bergruiters en een flink aantal jongelui van de pony- en jeugdruiterclub „De Oosterhofruitertjes" te Rijssen (instructeur de heer G. Beld man te Holten). In het parcours, dat een lengte had van 1500 meter zowel voor senioren als juni oren, waren voor de senioren een 5-tal hindernissen aangebracht. De jongelui op de pony's reden een parcours van plm. 500 meter. De uitslag luidt als volgt: Zware cross: 1 T. Beldman Jr. op Puszta Koning 3 min.; 2 G. Beldman op Barry 3.4.02; 3 Hettie Krekel op Kartou- che 3.35.02; 4 W. Aaltink op Wuzello 3.48.02; 5 J. J. ter Horst op Heros 4.02.02. Lichte cross: 1 Henk Witten op Sjakie 3.51.08; 2 Ankie Kettin op Silver Moon 4.08.08; 3 Jan Nijhuis op Alison 4.22; 5 Gerrit Velten op Corry 4.26.02; 5 Henk Bakker op Jonny 4.37; 6 Riki Bronsvoort op Goudhaantje 4.49; 7 Alice Ceulemans op Patrick 4.53.04; 8 Dinant Wolterink op Roland 4.58.02; 9 Pie Vogelaar op Canza 5.10.08; 10 Henk ter Avest op Nelly 5.12.06; 11 Jannes Fuit op Olga Lowina 5.18.02; 12 Hendrik Baan op Noortje 5.25.02; 13 Herman Nijkamp op Blacky 5.39.04; 14 Marion Derksen op Roland III 5.51.08; 15 Grietje Vink op Bruintje 5.52.02; 16 Annemieke ten Bolscher op Sylva 5.59; 17 Herman Ruiterkamp op Fjord 6.05; 18 Harrie Slaghekke op Sjon- nie 6.06.02; 19 Gerrit Jan ten Hove op Kareltje 6.37.04; 20 Henk van Pijkeren Op zondag, 4 oktober aanstaande, is er des middags om drie uur in de Her vormde Kerk van Markelo weer een bij zondere kerkdienst. Die middag wordt daar namelijk een „Jeugd-appèl" gehou den, dat evenals voorgaande jaren ook nu weer wordt georganiseerd en voorbereid door de Jeugdcommissie van Markelo. De leiding van dit „Jeugd-appèl" berust bij Ds C. v.d. Vlies, de bekende Hervorm de Predikant van Arnhem. Dit is een spreker, die op een vlotte, eenvoudige, maar steeds zeer boeiende wijze het Evan gelie verkondigt. Hij zal een toespraak houden over het onderwerp: „Durf het le ven aan....!!". Aan dit „Jeugd-appèl" zal verder nog medegewerkt worden door de muziek- en zanggroep „Die Rooiroks" uit Markelo. Dit zijn een 10-tal jongens en meisjes van de CJV-Markelo, die op vocale en instru mentale wijze luister zullen bijzetten aan deze bijzondere kerkdienst. Dit soort kerkdiensten in Markelo ver heugt zich steeds in een grote belangstel ling, zowel uit Markelo zelf, als ook uit de omliggende plaatsen. Ongetwijfeld zul len ook uit onze gemeente vele jongeren en ouderen naar dit „Jeugd-appèl" toe willen gaan. Op dinsdag 29 september hielden de Espelose Plattelandsvrouwen hun eerste bijeenkomst in dit seizoen. Deze avond die onder leiding stond van mevr. Hol-Groothoff werd geopend met allen hartelijk welkom te heten. Hierna werd het huishoudelijk gedeelte afgehan deld en het winterprogramma besproken dat er aantrekkelijk uitzag. Na de pauze werden er dia's vertoond over Joegoslavië waar mevr. Hol met haar man deze zomer met de vakantie voor het vijfde, jaar is geweest. Mevr. Hol vertelde op bloeiende wijze van haar belevenissen die door de aanwezige da mes met grote belangstelling werden ge volgd. op Welsje 6.44.04; 21 Gerrit de Wilde op Roland II 6.52.08: 22 Herman van Pijke ren op Goodwill 11.43. Pony's: 1 Johanna Veldhuis met Joke 1.48; 2 Dick Fuit met Corrie 2.26.04; 3 Gerhard Tiehuis met Jonny 2.31.02; 4 Jan ter Harmsel op Goofie 2.49.04; 5. Dick Bakker op Fury 2.50; 6. Wim Rutterkamp op Polard 3.22.08; 7 Wieke Nijhuis op Reinie 9.02 sec. Toen Wieke (7 jaar) plm. 100 meter had gereden viel ze van haar kleine vier voeter die er alleen tussen uitging. „Rei- nie's" vrijheid was echter van heel korte duur en na gepakt te zijn werd ze terug gebracht naar Wieke die de cross verder uitreed. Bravo! Ze kreeg bij de prijsuit reiking een welverdiend applaus. De prijsuitreiking had in cafe „De Poppe" plaats door de voorzitter van de Berg ruiters, de heer H. Beldman, die woorden van dank sprak tot hen die prijzen be schikbaar stelden, tot hen die met de controle waren belast, tot de grondeige naren en tot de heer J. Wiggers die als tijd waarnemer fungeerde. Zateïdag 3 oktober zullen leden van de Bergruiters starten in de cross die gehou den wordt door de land. rijveren'iging Ceres" te Zuidwolde (Dr.). OFFICIËLE PUBLIKATIES OPENBARE KENNISGEVING Uitbreidingsplan in hoofdzaak Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat 't besluit van de raad d.d. 4 november 1963, nr. 2800, tot vaststelling van een herzie ning van het uitbreidingsplan in hoofd zaak voor de gemeente Holten, bij be schikking van 7 september 1964, 4e afde ling, nr. 4759 van gedeputeerde staten der provincie Overijssel is goedgekeui-d. Holten, 30 september 1964. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR OPENBARE KENNISGEVING Uitbreidingsplan in onderdelen villaterrein Look Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat het besluit van de raad d.d. 4 novem ber 1963, nr. 2802, strekkende tot vast stelling van een uitbreidingsplan in on derdelen villaterrein Look, met de daar bij behorende bebouwingsvoorschriften, bij beschikking van 7 september 1964, 4e afdeling, nr. 96236, van gedeputeerde sta ten der provincie Overijssel is goedge keurd, behoudens voorzover dit strekt tot vaststelling van de onderdelen van het plan met de bestemming bos, waaraan goedkeuring is onthouden. Holten, 30 september 1964. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR Zitting woonruimte-commissie De voorzitter van de woonruimte-commis sie maakt bekend, dat de zitting der com missie niet op dinsdag, 6 oktober 1964, maar op dinsdag, 13 oktober d.a.v. zal worden gehouden, des avonds van 7.30 uur tot 8.30 uur. Holten, 2 oktober 1964. De voorzitter voornoemd, J. KROON Gevonden: gestreepte boodschappen tas; Prisma-herenhorloge; een gulden; rechter kinderschoentje (wit); zware re genbroek en groene regenjas. Verloren: groen herenrijwiel (merk Ralley); zonnebril (optisch) in koker. Inlichtingen dagelijks op het groepsbu- reau der Rijkspolitie te Holten tussen 8 en 22 uur. Echter niet tussen 13 en 14 u. De zo lang verwachte E 8 zal in 1970 tot Holten zijn aangelegd. Het verdere ge deelte tot aan de Duitse grens zal, volgens het nieuwe rijkswegenplan eerst na 1970 worden verwezenlijkt. Vóór 1970 zal er een rondweg zuidelijk om Delden worden gebouwd, waardoor een belangrijk knelpunt in de E 8 route is opgeruimd. In Goor zal de moeilijke si tuatie over het „schild" blijven bestaan. In Markelo is door aankoop en afbraak van hotel De Zwaan een eveneens bekend knelpunt gedoemd te verdwijnen. De kaart geeft verder aan een rondweg ten noorden van Holten, ook vóór 1970 te verwezenlijken, evenals een rondweg ge projecteerd om Denekamp. Na 1970 komt ook rijksweg 15 door de Gelderse Achter hoek richting Bremen. Commentaar: Het bovenstaand bericht in het dagblad „Tubantia" lijkt ons nogal onwaarschijn lijk. Een noodoplossing ten zuiden van Holten zou aannemelijker zijn indien van uit Twente begonnen wordt. Het ge meentebestuur zal er zeker voor waken, dat de enkgronden ten noorden van de spoorlijn niet door een rondweg aangetast zullen worden. Wat zal men er overigens te zoeken hebben als er eenmaal een weg is vanuit Twente door de Beuseberg, die het grote verkeer zal absorberen? De heer E. Paalman, plantsoenarbeider der gemeente herdacht woensdag zijn 25- jarig dienstjubileum en nam tevens af scheid wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Een en ander was aanleiding, dat hem een zeer hartelij ke huldiging ten deel viel door het dage lijks bestuur der gemeente, de wegencom missie, de collega's van gemeentewerken en een afvaardiging van de personeelsor ganisatie waarhij bij is aangesloten. Met zijn echtgenote en naaste familie werd de jubilerende en scheidende func tionaris 's middags ontvangen in de raad zaal, waar burgemeester, Mr. W. H. Enk laar, zijn grote plichtsbetrachting schetste en hem een rustige man noemde, die met inzet van zijn gehele persoon, zijn arbeid verrichtte. In tal van functies heeft hij een nuttige taak verricht, om tenslotte bij de plantsoendienst te werk te worden ge steld. De burgemeester sprak de hoop uit, dat voor de heer Paalman en zijn echtge note, die nu in het dorp gaan wonen, nog vele goede jaren zijn weggelegd en bood hem als herinnering een bord van Makku- mer aardewerk met het gemeentewapen aan. Bij de aankomst op het gemeentehuis waren mevr. Paalman bloemen aangebo den. De directeur van gemeentewerken, de heer T. Prak, zegde de woorden van de burgemeester ten vólle te kunnen onder- Sinds enige maanden wordt er hard ge werkt aan de bouw van het nieuwe troep- huis van de padvinders in de Beuseberg. Zeer vele ouders hebben al gegraven, stenen gesjouwd, stenen gebikt, gemet seld en andere karweitjes opgeknapt. Mede dank zij de spontane hulp van zeer vele Holtense en ook niet-Holtense metselaars is het werk goed opgeschoten. Trouwens van vele kanten wordt de nog jonge padvindersgroep geholpen. Zelfs het weer werkt mee! Deze week kan begon nen worden met het aanbrengen van de planken van de buitenwand. Iedereen die een hamer kan hanteren, is dus van harte welkom. Het is uiteraard ook wel gewenst dat er enig tempo betracht wordt, want het ge bouw moet zeker vóór de winter klaar zijn. Er wordt een goed stuk jeugdwerk mee verricht in onze gemeente. De belangstelling voor de vierde ronde van de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pioniers" donderdag avond in het clublokaal, hotel Holterman, was niet .groot. Er werden maar drie par tijen gespeeld. De uitslag was: F. J. Groenewoudt-G. J. Kromdijk 10 G. W. Knapen-C. van Geerestein 01 W. D. Koopman-J. Broere BEVOLKING: Ingekomen: J. C. Hoogenraad en gezin van Almelo naar Neerdorp 55. H. J. Dikkers van Rotterdam naar Dorpsstraat 18. A. W. Kemper van Bathmen naar Beuseberg 20. M. J. de Lange van Hen gelo naar Pastoriestraat 46. H. J. de Jonge van Hengelo naar» Pastoriestraat 46. A. P. W. Remy en gezin van Indo nesië naar Holterberg 26. J. M. Rich ter en gezin van Indonesië naar Holter berg 26. Vertrokken: J. B. Hakkert van Neer dorp 102 naar Ede. W. Bakker en ge zin van Neerdorp <55 naar Deventer. I. J. Krisifu van Deventerweg 15 naar Wa- geningen. W. J. H. Wansink van Dorps straat 17 naar Bonn (Dutsland). A. M. Jansen van Neerdorp 55 naar Brielle. H. Slagter en gezin van H. J. Wansink- straat 13 naar Meppel. schrijven. Hij vergeleek de arbeid van de gemeente met een groot bedrijf, waar elk voor zijn werk belangrijk is. Paalman heeft ten volle aan zijn werk beantwoord, dat hem Voor alles ging. Namens de ploeg van gemeentewerken bood hij hem een enveloppe met inhoud aan. Opzichter Holterman noemde de schei dende functionaris een man van de oude stempel, die zich ten volle van zijn plich ten bewust was en nooit sprak over rech ten. Namens de afdeling van de A.B.V.A., sprak haar secretaris, de heer Beijers, die wees op de goede verhouding van de personeelsorganisaties en het gemeente bestuur, waardoor een rechtspositierege ling kon worden opgebouwd, waarvan de scheidende collega nu de vruchten plukt. Hij noemde hem een trouw lid en over handigde hem eveneens een geschenk on der couvert. Van de mensen van de plantsoendienst ontving de heer Paalman bij monde van de heer D. J. Pekkeriet een foto-album, waarin tal van aardige foto's die in de loop van de laatste maanden van hem ge nomen waren. Van Eppie van Til, die bij de familie Paalman zal komen inwonen, ontving hij eveneens nog een aardig ge schenk. Zaterdag 3 oktober: Dansen in ,,'t Bonte Paard". Zaterdag 3 oktober, 7.30 uur: Dans- en showavond in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 5 oktober, 8 uur: Bijeenkomst Jonge Kerk in „Irene". Dinsdag 6 oktober om half drie: Bejaar densociëteit in gebouw „Irene". Dinsdag 6 oktober, 8 uur: Ouderavond van de Ulo-school in „Amicitia". Woensdag 7 oktober, 8 uur: Filmavond en kleine expositie van de ANWB in „Amicitia" (zie adv.). Woensdag 7 oktober, 8 uur: Opgave voor cursus lanbouwbedrijfseconomie in ho tel Holterman (zie adv.). Woensdag 7 oktober, 's avonds om 8 uur: Hervatting repetities Chr. Gem. Zang vereniging „Soli Deo Gloria". Woensdag 7 oktober: Aanvang van de EHBO-lessen. Maandag 12 oktober t.m. 16 okt.: Spaar- aktie Coöp. Raiffeisenbank „Holten" (zie adv.). Maandag 12 oktober, 2.30 en 8 uur: Na jaarsmodeshow fa. E. Wonnink in „Amicitia" (zie adv.). Donderdag 15 oktober: Openbare keu kendag van de Bond van Plattelands vrouwen in „Amicitia". Vrijdag 16 oktober, 's avonds om 7.45 uur in gebouw „Rehoboth": Jaarvergade ring A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje". Zaterdag 17 oktober, 7.30 uur: Heropvoe ring Dijkerhoekse revue in zaal ,,'t Bon te Paard". Prijsuitreiking „Holbatheo". Zondag 4 oktober 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10 uur ds Israël. Extra collecte voor „Kerk en Israël". Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Addink (Bed. H. Doop). Extra collecte voor „Kerk en Israël". Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor het evangelisatiewerk in Israël en de geestelijke arbeid onder studerenden. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Donderdag 15 oktober a.s. wordt het feit herdacht; dat F. W. Raiffeisen in 1849 zijn eerste coöperatieve spaar- en krediet bank stichtte. Een grote gebeurtenis in het licht van het toenmalige tijdsbeeld. Groot genoeg ook om in de geschiede nis te blijven voortleven als het werk van een onvergetelijk pionier. Want uit de eerste bank van Raiffei sen zijn in vele landen in Europa en daar buiten Raiffeisenorganisaties met dui zenden aangesloten banken gegroeid. In steden en stadjes, dorpen en dorpjes zijn spaarbanken volgens het idee Raiffeisen gevestigd. F. W. Raiffeisen burgemeester van het Duitse dorpje Flammersfeld (West- falen) was ambtshalve gezagdrager, doch tevens in zeer menselijke zin „bur gervader". Een onderscheiding, die hem meer dan rechtmatig toekwam om de nimmer aflatende zorg en toewijding, die hij had voor de minder-bedeelden in zijn gemeente. Hij beijverde zich het alge meen welzijn te bevorderen en de armoe de te bestrijden door de noodlijdende be volking naar draagkracht financieel bij te staan. Hoewel het begin van de vorige eeuw diverse aspecten vertoonde, die duidden op een economische vooruitgang, heersten in de streek waar Raiffeisen leefde en werkte, erbarmelijke toestanden. Tengevolge van hongersnoden, misoog sten en sociale ontreddering was de fi nanciële nood groot en de invloed van woekeraars en geldschieters bracht me nige kleine ondernemer tot de bedelstaf. Sociale voorzieningen van staatswege ter bescherming en ondersteuning van de economisch zwakkeren bestonden nog niet. Om de ergste nood te kunnen lenigen, riep Raiffeisen de hulp in van enige fi nancieel draagkrachtige bewoners van de gemeente. Zijn doel was te komen tot de oprichting van een niet-commerciële co- operatieve spaar- en kredietinstelling van waaruit leningen tegen betrekkelijk lage rentevergoedingen konden worden ver strekt aan hulpbehoevende inwoners. Daarbij was zijn eerste zorg, de op woe kerwinsten beluste geldschieters uit te schakelen. Reeds eerder had Raiffeisen bewezen moedig en vasthoudend te zijn waar het hulpvaardigheid betrof. Daarmee had hij zich veel sympathie verworven. Het kostte hem dan ook weinig overre dingskracht om enthousiasme te vinden bij een aantal dorpsnotabelen, die bereid waren hem daadwerkelijk te steunen in de vorm van spaargelden tegen rentever goeding. Op 1 december 1849 vond de officiële oprichting plaats. En deze eerste unieke bankinstelling, waar niemand eigenbelang in zocht, groeide uit tot een hechte in stelling, waar aanvankelijk velen toe vlucht vonden in hun financiële nood, doch waaruit spoedig ook een stimulance groeide, die de gemeenschap aanmoedig de tot sparen. Raiffeisen had iets groots verricht! Hij had bewezen dat spaarzaam heid tot grote dingen in staat stelt. Overal in Duitsland vonden zijn denk beelden weerklank en weldra breidden zij zich uit tot ver over de grenzen. In Nederland kwam de Raiffeisengcdachte eind vorige eeuw tot werkelijkheid en is thans uitgegroeid tot een Raiffeisen-orga- nisatie met meer dan duizend aangesloten banken en bijkantoren. Het totaal aantal spaarders bedraagt momenteel ruim 1.750.000 met een totaal aan ingelegde spaargelden van ruim f 4.000.000.000,-. Over de gehele wereld wordt burge meester Raiffeisen jaarlijks op de derde donderdag van oktober herdacht. In ons land is dit de „Raiffeisendag", die de laatste jaren wegens grote belangstelling van nieuwe spaarders uitgebreid is tot „Raiffeisen-spaarweek" (de week van 12- 17 oktober a.s.). In Amerika vindt de herdenking plaats op dezelfde datum met de Credit Union Day", waarbij het gebruikelijk is, dat de President van de United States een spe ciale boodschap uitgeeft. Op de j.l. gehouden veemarkt te Rijs sen werden aangevoerd: 37 runderen en 888 varkens. Totaal 925. 6 vette koeien van 3,90-/4,20 p. kg slachtgewicht; 23 melk- en kalfkoeien v. 1000-/1250 p. st.; 5 pinken van ƒ650- ƒ800 p. st.; 3 graskalveren van 375- 475,- p. st.; 11 drachtige zeugen van ƒ350- tot 425 p. st.; 877 biggen van 60-72 per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel matig vlot, prijzen staande; Zeugen: Han del rustig, prijzen staande; Biggen: Han del lui, prijzen dalende.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1