Van het erf der kerk gesloten E, J. Westerik BEELAME IS WINST Voor sport- en vrije tijd» kleding 3 ha. grasland G. VAN ion Auto-verhuur SCHIPPERT gesleten HAVER- en TARWESHG GERR, SOEPENBERG Wegens vaeantie gesloten Holtense Veevoeder- en Eierhandel Zaterdag 5 september 1964 HENDRIK JAN NIJENHUIS ALBERTHA MEERMAN hebben de eer U mede na mens wederzijdse ouders kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op vrijdag 11 september 1964 des namiddags om 2.30 uur ten gemeentehuize te Hol ten. Rijssen, Graaf Ottostr 15 Holten, Beuseberg 157 september 1964 Voorlopig adres: Beuseberg 157 Gelegenheid tot feliciteren op vrijdag 11 sept. na 7.30 uur in hotel „Vosman". JAN ALBERT SLOTMAN ARENDJE MAGRETHA VELDHUIZEN hebben de eer, mede na mens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op dinsdag, 15 sept. a.s. des voormidags 10.30 uur ten gemeentehuize te Holten. Kerkelijke inzegening om 2.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Holten, door de Weleerw. Heer ds J. H. Israël. Holten. Oranjestraat 73 Beerzerveld, Westerweg 48 september 1964 Toekomstig adres: Oranje straat 73, Holten. Receptie van 4.00-5.30 uur in hotel Vosman, Oranje straat, Holten. In plaats van kaarten Vrijdag 4 sept. a.s. Hhopen onze lieve ouders^ en grootouders H. J. SMIJS i W. SMIJS-KEVELAM hun 40-jarig huwelijk te herdenken. Dat zij nog lang ge- j spaard mogen blijven is de wens van hun Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van be langstelling bij ons huwe lijk ondervonden. B. J. Barvelink W. H. Barvelink Pieffers Holten, sept. 1964 Neerdorp 64 Bij inschrijving te koop: (1 perceel) en pl.m. 3V2 ha bouw- en grasland (aan elkaar grenzend). Briefjes inl. vóór zaterdag 12 sept. a.s. bij A. Bronsvoort, Beu seberg 116, Holten. WEGENS VAKANTIE maandag, dinsdag en woensdag a.s. ZELFBEDIENING Oranjestraat. Te koop: beste biggen, waaronder beste fokzeug- jes met certificaat bij H. J. Rensen, Espelo 82. W. G. ten Velde-Bos, Raal- terweg 14, vraagt MEISJE voor anderhalve dag of 3 halve dagen per week. Te koop: g.o.h. herenrijwiel H. J. Beltman, Kolweg 19. Vanaf heden Zonder chauffeur. Automobielbedrijf Telefoon 363 Biggen te koop H. J. Oosterveld, Neerdorp 28. Te koop: een g.o.h. fornuis Wed. Kromdijk, Look 67. Zij die iets verschuldigd zijn of te vorderen hebben van de Braderiecommissie worden vriendelijk ver zocht te betalen c.q. hun rekening in te dienen vóór 13 september a.s. bij de heer H. Klein Velderman, Industriestraat 5-7. Enige wollen Smyrna VLOERKLEDEN door Groothandel op Jaar beurs gebruikt; f 150,p. stuk. Grote maten. Niet van nieuw te onderschei den. Evt. thuis te bezichti gen. Brieven onder nr. 59 bureau van dit blad. Te koop: prima braadhaantjes f 1,50 per stuk. D. J. Mars man, bij café „de Wippert" telefoon 05731-353. Bij voldoende deelname Cursus Engels voor beginners Aanmeldingen bij G. E. Kamperman. onderwijzer ULO. A. J. Goldsteinstr. 16, Holten. Tel. 735. WEGENS VAKANTIE vanaf 5 tot en met 12 sept. SMEDERIJ GEVRAAGD: EEN MEISJE voor 2 halve dagen p. w. Mekenkamp, Oranjestr. 40 bij directe bestelling lage prijzen. DEN HAM - telefoon 05495-400 en 293. Zaterdag 12 t.e.m. zaterdag 19 september a.s. Voor afhalen van gas geopend. Groothandel in gas- en aardolieprodukten. Markeloseweg B 163 De preek van dr. Martin Luther King. DE KLOP TE MIDDERNACHT De boodschap van het Evangelie, die op aangrijpende wijze in het RAI-ge- bouw te Amsterdam werd gebracht door de negerpredikant dr. Martin Luther King is voor ons aanleiding om de samen vatting van de preek, zoals deze beschik baar werd gesteld, weer te geven. Wie van u zal een vriend hebben, die midden in de nacht bij hem komt en tot hem zegt: vriend, leen mij drie broden, want een vriend van mij is op reis bij mij aangekomen en ik heb niets om hem voor te zetten? Lukas 11 5-6. In deze gelijkenis is het midden in de nacht, evenals in onze wereld. Het is middennacht in de samenleving. De mens beschikt nu over de mogelijkheid om zichzelf te vernietigen. Wanneer wij in vroeger tijden in duisternis verkeer den, riepen wij de wetenschap te hulp, geneeskunde, techniek, het vrije denken bracht dan licht. Helaas kan de weten schap nu geen uitkomst brengen, want ook zij verkeert in de nacht. Het is middernacht in het innerlijke, individuele leven. Angst kwelt de mens overdag en bij nacht. Het aantal geeste lijk gestoorden is groter dan ooit. Boe ken wijzen ons de weg tot „vrede voor de ziel", de populairste predikant preekt over; „Hoe word ik gelukkig?" Het is middernacht in de zedelijke sfeer. In de nacht verliezen de 'kleuren hun helderheid; goed en kwaad is een kwestie geworden van wat de meerder heid doet. Het enige gebod dat absoluut geldt is: „gij zult u niet laten betrap pen". De hoofddeugd is: „er door te slip pen". Niet de flinkste, maar de „linkste" houdt het hoofd boven water. Evenals in de gelijkenis wordt ook vandaag een klop gehoord. Miljoenen kloppen aan de deur van de kerk: in de Verenigde Staten, maar ook in Sovjet Rusland. Veertig jaar onderdrukking en atheïsme hebben niet kunnen verhinde ren dat daar vandaag veertig miljoen mensen kloppen aan de deur van de kerk. Toch overschatte men dit niet. Getal waarborgt geen geloofskracht, kwanti teit geen kwaliteit. Bijna altijd is het de bezielende, toegewijde minderheid ge weest die de wereld beter maakte. Toch vormt voor miljoenen de kerk het enige punt waarop zij zich in de nacht kunnen oriënteren. Zij vragen om het stukje brood om voort te kunnen. De reiziger verzoekt om drie broden: in de eerste plaats het brood van het ge loof, in de tweede plaats het brood van de hoop. In het begin van deze eeuw be stond er weinig honger naar dit brood. Een stralend optimisme overheerste. Men knielde voor het altaar van de vooruitgang. Toen kwamen de wereld oorlogen en zij doofden het licht van de hoop. Voor velen werd het levert zinloos, maar zelfs in ogenblikken van volkomen hopeloosheid riepen en roepen de men sen om het brood van de hoop. In de derde plaats hunkert men naar het brood van de Liefde. Vele mensen hebben het gevoel dat zij nergens bij ho ren in deze wereld die benauwend on persoonlijk is geworden. Verbijsterd zoekt de mens die nummer, systeem-1 kaart is geworden naar het brood van de liefde. De man in de gelijkenis kreeg ten ant woord: „Val mij niet lastig". Hoevelen hebben dat gehoord als zij klopten aan de deur van de kerk! Afrikanen op zoek naar het brood van de sociale gerechtig heid, Amerikaanse negers hunkerend naar het brood van de vrijheid, werden genegeerd of met onverschilligheid be groet. Zelfs die blanke leiders die in hun hart wel anders zouden willen, heb ben er vaak de moed niet toe. Het is tra gisch, dat veelal juist de kerk meewerkt aan het bestendigen van de rassenschei ding. Tallozen vragen om het brood van de vrede. Maar vaak heeft de kerk hen teleurgesteld. Zij zwijgt of hecht haar goedkeuring aan de bewapeningspropa- ganda, heeft zelfs in de wereldoorlogen wapens en legers gewijd en geïnspireerd en de oorlog daarmee zedelijk gesanctio neerd. Anderen komen naar de kerk om het brood van materiële rechtvaardigheid, maar vonden geen gehoor. Dikwijls plaatste de kerk zich op een lijn met de bevoorrechten, in Rusland zelfs zo zeer, dat de kerk met de oude orde moest on dergaan. De kerk behoort het geweten van de staat te zijn, niet haar werktuig. Wan neer de kerk haar profetische bezieling niet herwint, wordt zij een gezelligheids club. Wanneer zij niet actief deelneemt aan de strijd om vrede en recht zal zij de trouw van miljoenen verbeuren, maar wanneer zij zich bevrijdt uit de kluisters van de status quo dan zal de verbeel ding van de mensen doen ontvonken en hen doordringen van een vurige liefde voor vrede, waarheid en recht. Ook de zogenaamde negerkerk heeft in de middernacht mensen laten staan. Eigenlijk kunnen er geen afzonderlijke neger- of blanke kerken bestaan. Som mige negerkerk en staan in brand van emotionaliteit, daar wordt de eredienst amusement, andere zijn bevroren in con servatisme, daar is de eredienst koud en hol en de preek gaat over de dingen van de dag. Te middernacht is er zelfs geen brood voor hongerige zielen, de mensen worden genegeerd of zij krijgen brood dat hard is geworden. In de gelijkenis gaat de man door met kloppen en tenslotte brengt hij zijn vriend er toe de deur te openen. Ook dat gebeurt vandaag met de kerk. De mensen gaan door met kloppen, omdat zij weten dat daar het brood des levens is. De kerken worden opgeroepen om Jezus Christus uit te roepen tot de hoop der mensen. Vele jonge mensen, verbijsterd door de onzekerheid van het leven, moeten voorzien worden van het verse brood van de hoop: God kan uit het slechte het goede laten voortkomen. Anderen worden gemarteld door schuld besef, zij moeten van Christus het verse brood van de vergeving ontvangen. Hen, die de avond van hun leven nade ren, moeten we voorzien van het brood van het eeuwige leven. In de verwarring van middernacht hunkert de vermoeide reiziger in wer kelijkheid naar de dageraad. De slaven hebben dat altijd geweten. Te midder nacht zongen ze: „Nobody knows the trouble I've seen". Maar vertrouwend op de komende morgen klonk het: „I'm so glad trouble don't last alway". Het geloof in de dageraad houdt in dat God goed is en rechtvaardig. Wie dit ge looft kan in de duisternis voortgaan in de zekerheid dat voor hen die God lief hebben alle dingen medewerken ten goede. De dageraad komt. De psalmist zegt: des avonds vernacht het geween maar tegen de morgen is er gejuich. WERELDBOND VAN HERVORMDE KERKEN Algemene vergadering in Frankfurt. Onafhankelijk van de door de encycliek opgeworpen vragen heeft de Hervormde Wereldbond in een zorgvuldig geformu leerde verklaring zijn houding tegenover de roonis-katholieke kerk bepaald. Met dankbaarheid wordt „het nieuwe klimaat" begroet waar in plaats van vijandschap en verwijdering nieuwe contacten zijn ge komen. Met waardering wordt melding gemaakt van de vooruitgang van de kant van de rooms-katholieke kerk, die thans de protestantse kerken „als belangrijke leden van de christelijke gemeenschap" erkent. Aan de horizon tekent zich de mogelijkheid af, dat door wederzijds be grip en vertrouwen ook een oplossing zal zijn te vinden voor oude tegenstellingen en moeilijkheden. De in dit verband ge noemde katholieke praktijk van de ge mengde huwelijken is een gevaar voor de interkerkelijke betrekkingen. In een ver klaring wordt op de protestantse waarne mers bij het concilie een dringend beroep gedaan bij het secretariaat van kardinaal Bea in Rome een verzoek in te dienen en daarin duidelijk te maken dat een derge lijke politiek van de gemengde huwelijken slechts een uitbreiding van de saeculari- satie bevordert en een verzwakking van de kerk van Christus tot gevolg heeft. De verklaring verzwijgt echter evenmin dat veel hervormde kerken altijd nog te lij den hebben onder beperkingen van de vrijheid van godsdienst. Het waren vooral de minderheidskerken in overwegend r.kj landen die waarschuw den voor een al te groot optimisme. De inhoudvan de verklaring „past niet bij de situatie waarin wij ons bevinden" zo zei een afgevaardigde uit Portugal. Evenals vijf jaar geleden in Sao Paulo was ook in Frankfurt het probleem van de godsdienstvrijheid een belangrijk punt van bespreking. Een overzicht van de situatie in ver schillende landen die op een van de dage lijkse persconferenties door enkele spre kers uit minderheidskerken uit Italië, Spanje, Griekenland, Polen en Pakistan werd gegeven was niet zeer bemoedigend. Op zeer concrete wijze heeft het con gres zich uitgesproken over het rassen vraagstuk toen het zich in een verkla ring aldus uitsprak: „Christenen moeten niet alleen met woorden, maar ook met daden protesteren tegen rassendiscrimi natie. Zjj zijn geroepen in de maatschappij te getuigen voor gerechtigheid en moeten hulpvaardig de zijde kiezen van hen, die vanwege ras of huidskleur worden onder drukt". Het is in strijd met de ware aard van de kerk zo zegt de verklaring verder op grond van ras, kleur of volksaard iemand uit te sluiten van een gemeente of van het kerkelijk leven. Wie anders handelt verduistert het Evangelie voor de wereld en maakt het getuigenis van de kerk krachteloos. In ieder geval weten de Christenen, dat zij als zij opkomen voor gerechtigheid tussen de rassen dit moeten doen vanwege de dienst der verzoening. Enkele vertegenwoordigers van kerken uit Zuid-Afrika maakten bezwaar tegen de uitspraak dat niet alleen in het grote verband der kerken, maar ook in de plaat selijke gemeenten niemand vanwege zijn ras of kleur buiten de gemeenschap mag worden gehouden. Zij wilden dit alleen zien toegepast op de kerk als geheel. Een motie hierover werd evenwel slechts door enkelen ondersteund. Tot nieuwe president van de Wereld bond van Presbyteriaanse Kerken is in Frankfurt benoemd de Duitse theoloog, dr. W. Niesel. Dr. E. Emmen, secretaris-generaal van de N.H. Kerk was een van de negen vice- presidenten die gekozen werden. Mejuffrouw Dr. W. Timmermans, se cretaresse van de Hervormde Vrouwen dienst is gekozen tot presidente van het comité voor de Vrouwenarbeid van de We reldbond. WEET WAT U KOOPT „Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen". Meestal komt hij er echter niet toe de diverse wetboeken door te lezen en meestal weet hij niet precies welke maatregelen de overheid getroffen heeft om ons leven te beveiligen, te ver gemakkelijken en ingewikkelder te ma ken.. In enkele artikelen willen wij een en ander uit de doeken doen over de praktijk van onze levensmiddelenwetge ving: over de kwaliteitseisen die aan ons voedsel worden gesteld. Misschien vindt U het wel zo interessant dat U de eerstvol gende keer dat U een boekhandel binnen stapt een Warenwet gaat bestellen. Onze levensmiddelenwetgeving beoogt die levensmiddelen uit de handel te weren die schadelijk kunnen zijn voor de ge zondheid (bijvoorbeeld besmette melk, schadelijke conserveermiddelen of kleur stoffen) en die niet aan bepaalde mini mum eisen voldoen. Dit laatste beoogt zij onder meer door het voorschrijven van bepaalde kwalitei ten van levensmiddelen waardoor mislei ding cn dus oneerlijke concurrentie voor komen wordt. De fabrikanten van levensmiddelen kennen deze wetsbepalingen natuurlijk op hun duimpje, de huisvrouw in het alge meen niet. Voor een huisvrouw is „vruchtensaus" misschien hetzelfde als „puddingsaus" het zijn alle twee pro- dukten die zij over de pudding of in de yoghurt kan gieten. Waaróm het ene duurder is dan het andere weet zij ge- dankbare kinderen en kleinkind. ft Bathmen, sept. 1964 4 Loo 81. ft Receptie op maandag R 7 sept. van 10.00-17.00 m uur aan huis. OS>}P8Qg&P8D8>»g&6>XttJtP x De elfde september V hopen onze geliefde ff ouders en grootouders a H. BRONSVOORT ft en I H. BRONSVOORT— VINCENT ft hun 40-jarige echt- el vereniging te herden- ft ken. o Hun dankbare kin- ft deren en kleinkin- S deren en verloofde. ft Markelo, sept. 1964 Borkeldweg 1 X Gelegenheid tot feli- citeren op 11 sept. des avonds van 7-10 uur ft in café „De Poppe". woonlijk niet het is haar misschien wel nooit opgevallen dat zij naast elkaar bestaan. Wanneer de huisvrouw prijs- en kwali- teisbewust wil kopen is het goed, dat zij de aanduidingen op de verpakking goed bekijkt: zowel de naamsaanduiding als de eventuele gewichtsaanduiding, en dat zij beseft welk houvast zij daaraan heeft. Bij het kiezen van levensmiddelen dient zij te bedenken dat het nu eenmaal nodig is dat diverse groepen produkten in verschillen de kwaliteiten en uitvoeringen gemaakt worden, zowel duur als goedkoop. Het zou niet reëel en ook niet mogelijk zijn om al leen het beste van het beste in de handel toe te laten, of om alleen goedkope artike len te produceren. Wel kan men er op re kenen dat om b.v. in de zomerse sfeer te blijven ook het goedkoopste limonade water met een smaakje en een kleurtje) onschadelijk is en men kan wanneer- men er goed op let van buiten zien dal? het geen produkt is dat van eerste klas natuurlijke grondstoffen is gemaakt Voor verschillende kwaliteiten limonade zijn verschillende aanduidingen voorge schreven. Aan de verplichte aanduiding kan de goede verstaander zien met wat voor produkt hij te maken heeft. Van duur naar goedkoop noemen wij: Vruchtesap of most b.v. sinaasappelsap, appelsap, appelmost een produkt be staande uit werkelijk vruchtesap. Voor bepaalde dieetpatiënten kan het van be lang zijn te weten dat dit sap niet gezoet is, tenzij op het etiket is vermeld „gezoet met ..u/o suiker' 'of iets van dien aard. Komt U naast de merknaam de aandui ding vruchtendrank (of b.v. sinaasappel drank of appeldrank) tegen, dan weet U dat het een verdund sap is, dat voor ten minste 35 tot 50% uit sap bestaat. Vruchtenlimonade of -kwast b.v. sinaas appellimonade, citroenlimonade, citroen kwast bevat tenminste 10% sap. Komt in een limonade minder dan 10% tot helemaal geen vruchtesap voor dan mag op het etiket van zo'n limonadefles geen afbeelding van een vrucht voorko men en ook het gebruik van het vóór voegsel (vrucht(en) is verboden. Het produkt draagt dan naast zijn merknaam de aanduiding „limonade" zonder meer of met eronder de naam van de smaak (bv. limonade, sinaasappel). Het kan prima in de smaak en in het budget passen, maar met vruchten heeft het weinig of niets te maken. Om nog even op de saus bij de pudding terug te komen ziet U de benaming vruchtcsaus (of b.v. abrikozensaus) op het etiket staan, dan hebt U te maken met een produkt met vruchten bereid. Staat er op puddingsaus met de naam van de smaak eronder, dan bevat deze saus wei nig of geen vruchtenbestanddelen. Het is maar een weet! In de regel zullen de meeste van deze produkten niet om hun voedingswaarde worden gekocht maar alleen omdat zij verfrissend en lekker zijn. Toch is het wel goed dat men zich realiseert, dat praktisch alleen vruchtesap en niet de andere dran ken waarde voor de voeding hebben. bieden wij U volop keuze o.a. in: WEEKENDSHIRTS PULLOVERS MOHAIR VESTEN SUèDE VESTEN PANTALONS SPORTKOLBERTS enz. enz. VOETBALSHIRTS VOETBALBROEKEN VOETBALKOUSEN TRAININGSPAKKEN PADVINDERSKLEDING STEEDS VOORRADIG! KLEDiNGHUiS CENTRUM longcns

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 3