Leo Halle, de leeuw van Deventer êmarh *sm Vakantie programma Uit de voetbalkrant van „Het Vrije Volk" Fokdagen Duif van G. Steunenberg eerste uit Neufvilles Voetbal lelft wil ii 1983 aangeschafte personenauto's tweedehands eens schudt het leven je wakker Zaterdag 22 augustus 1964 Het is merkwaardig hoeveel mooie herinneringen vergeelde krante knipsels en toto's kunnen oproepen. Je komt dan als sportliefhebber weer eens tot de ontdekking, dat er een mooie tijd vol interessante gebeurtenissen achter je ligt, die destijds de nationale geestdrift tot maximale hoogten deden opzwepen. En we behoeven niet zo vreselijk ver terug te grijpen om een stukje glorie van het Nederlands voetbalelftal aan de vergetelheid te ont rukken. Mensen, sportlieden die aan deze glorie gouden glans heb ben verleend, zijn er gelukkig nog te vinden. Vandaar dat we een paar weken geleden ten huize van Leo Halle, die in een rustige, wijk van Deventer woont, hebben zitten snuffelen in een aantal plakboeken, voor zien van fraaie actiefoto's en suggestieve krantekoppen uit de jaren dertig, zoals: „Deventer reus stopt strafschop" of „Halle brengt de Ieren tot wanhoop". De thans 56-jarige Leo Halle is trots op zijn docu mentatie, omdat het hier gaat om een tastbaar overblijfsel van een indrukwek kend voetbaltijdperk waaraan zijn naam tot in lengte van dagen verbonden blijft. Leo Halle herinnex-t zich de tijd waarin hij als doelverdediger van Go Ahead en van het Nederlands elftal grote triomfen oogstte. Zijn lichtblauwe ogen fonkelen als hij op z'n eigen rustige manier vertelt van de grandioze successen van zijn Go Ahead, waarmee hij twee nationale titels en een groot aantal afdelingskampioen schappen veroverde. Maar nog enthou siaster wordt hij bij het opsommen van prachtige overwinningen van de Oranje- ploeg zo om en nabij de tijd van de in de geschiedenis van het nationale voetbal met gulden letters opgetekende „We gaan naar Rome-periode". Dat was in de jaren dertig, maar het lijkt allemaal als de dag van gisteren. Zeventien keer droeg Leo Halle de na tionale keeperstrui, zeventien keer ook toonde hij zich een uiterst betrouwbaar doelverdediger die met spectaculaire red dingen de aandacht op zich vestigde. Een mooie tijd? „Wis en waarachtig", zegt Leo Halle, „het was een prachtige tijd met een elftal dat ongecompliceerd dus echt Hol lands voetbal speelde. Met spelers, die stuk voor stuk hun plaats waard waren en die het als een eer beschouwden het oran jeshirt te mogen dragen en die door elke Europese voetbalnatie terecht werden ge vreesd". Van de vele hoogtepunten in het rijke voetballeven van Leo Halle springen er een paar levensgroot uit. Hij herinnerde zich bijvoorbeeld, die adembenemende wedstrijd tegen de Ieren in Dublin, begin december 1935. Drie-drie was de stand met nog ongeveer een kwartier te spelen, toen 't noodlot zich over de Nederlanders scheen te voltrekken. De Ier O'Reilly werd volgens de scheidsrechter wat te zwaar aangevallen door Mauk Weber en de toegestane strafschop zou O'Reilly "hoogstpersoonlijk in een doelpunt gaan omzetten. Leo Halle grijnst, grijpt naar zijn wat dunner geworden grijzende kuif en ver telt: „Ik zie hem de bal nog zorgvuldig op de stip leggen. Toen voelde ik intuïtief in welke hoek de bal zou komen. Ik dook en kreeg de glibberige knikker tegen m'n arm. In een flits zag ik O'Reilly toestor- men en sprong voor de tweede maal naar de bal, die ik had moeten loslaten. De botsing kostte mij een pijnlijke arm, maar O'Reilly had het nakijken, want ik maak te er corner van." Die afgeslagen corner vormde meteen de inleiding van de Nederlandse overwin ning; de uittrap van Leo Halle mondde uit in een voorzet van Van Nellen, die Bep Bakhuijs meteen meedogenloos af rondde. Dezelfde Bakhuijs maakte er ten slotte ook nog 3-5 van." „Kijk," zegt Leo Halle, „zo'n wedstrijd vergeet je nooit". Ook mevrouw Halle niet, want die kreeg kort na afloop van deze wedstrijd een taart thuisbezorgd, waarop de heldendaad van haar man in sierlijke letters werd beschreven. NIETS IS TE GEK Al pratende komt Leo Halle tot de con clusie, dat het voetbalgeslacht van nu het honorarium belangrijker vindt dan de eer. •Niets is te gekwie verbaast zich nog iets in een tijd van s3'steemvoetbal over hoge transfersommen. „De zogenaamde sterren van tegenwoordig willen niet eens hun voetbalkoffer dragen. Daar hebben ze hun mannetjes voor En met stem verheffing: „In mijn tijd hadden de jon gens er iets voor over. We trainden stug, we waren vrienden van elkaar, we dach ten niet aan geld als we het Wilhelmus hoorden, maar alleen aan de eer van Ne derland. Daarvoor streden we." Leo Halle die fit is gebleven van wege zijn activiteiten op het sportveld; hij is o.a. oefenmeester van de zaterdagclub Excelsior '31 en o.m. van Holten windt er geen doekjes om. Als erelid van Go Ahead bezoekt hij, als het maar even kan de thuiswedstrijden van de Deventer ere divisieclub. „Maar", zo zegt hij „de sfeer die je vroeger aantrof, mis je iedere keer opnieuw". Gevonden: een pop; fototoestel met flitsapparaat; regenbroek en alpinomuts je; tas met gereedschappen; zilverkleurig asbakje (souvenir); wit kinderschoentje; plastic bal; rode portemonnaie met inh.; bankbiljet van f25,-; plastic, uittrekbaar kinderzwaard; transistor-radio; porte monnaie zonder inhoud; bril (licht mon tuur); bedrag van f3,75; crusifix met ro zenkrans. Verloren: regencape (militair); verzil verd 4 kleuren-potlood (merk Super Norma); groen-bruin windjack; zwarte plastic regenjas; bankbiljet van f 10,-; ro de plunjezak met kokskleding; grijze re gencape met capuchon; portemonnaie, inh. zwemabonnement; ring met 6 sleu tels; gouden schakelarmband; bruine por temonnaie, inh. ong. f20,-; dameshand tasje met inhoud; zijden damessjaal (wit- blauw-groen). Weggelopen: schildpad „Toon", zwart halsbandje met wit touwtje. Komen aanlopen: bruin gespikkelde staande Duitse jachthond (teef). Inlichtingen op het Groepsbureau te Holten tussen 8 en 22 uur. Echter niet tussen 12.30 en 14 uur. In de maand september zullen de vol gende fokveedagen worden gehouden; de Paardenfokdag van „Holbatheo" te Dij- •kerhoek op woensdag 9 september; de runderfokdag te Holten op donderdag 17 september en de runderfokdag te Espelo op zaterdag 26 september a.s. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt werden aangevoerd: 20 runderen en 906 varkens. Totaal 926. Prijzen: 2 vette koeien van f4.- tot f4,30 per kg slachtgewicht; 13 melk- en kalfkoeien van f 1050,- tot f1200,- per stuk; 2 pinken van f600,- tot f850,- per stuk; 3 graskalveren van f 350,- tot f 550,- per stuk; 24 drachtige zeugen van f280,- tot f400.- per stuk; 882 biggen van f54,- tot f70.- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel stug, prijzen hoog. Zeugen: Handel kalm, prijzen lager. Biggen: Handel redelijk vlot, prijzen hetzelfde niveau. De leden van „De Bergvliegers" namen met 94 jonge duiven deel aan de vlucht vanaf Neufvilles, afstand 256 km., lossing om 9.15 uur. Aankomst eerste duif om 13.53.14 uur. De volledige uitslag was: 1 G. Steunenberg 13.53.14 u.; 2 G. Veld huis 14.15.00; 3 J. Schoneveld 14.17.03: 4 J. W. Willems 14.19.01; 5 J. Schoneveld 14.20.48; 6, 10 en 13 C. W. Reeves; 7, 14 en 21 G. Steunenbei'g; 8 en 18 H. J. Aaftink; 9 L. Gazan; 11 en 12 G. Veldhuis; 15 li. Wansink; 16, 20 en 22 J. W. Willems; 17 en 19 J. Schoneveld; 23 W. Aaftink. Prijswinnaar de heer G. Veldhuis; pou le-winnaars de heren C. W. Reeves en J. W. Willems. De stand in deze afdeling luidt thans: 1 C. W. Reeves 452.1 pnt.; 2 G. Veldhuis 422; 3 G. Steunenberg 421.9; 4 J. W. Wil lems 419.6; 5 H. J. Aaftink 417.4; 6 J. Schoneveld 405.8; 7 L. Gazan 393.2: 8 W. Aaftink 344.3; 9 G. D. Muller 280: 10 W. v. d. Pluym 273.4; 11 M. Lodeweges 211.3; 12 H. Wansink 197.2 pnt. Holten 1-Twente 1 Zondagmiddag om 2.30 uur zal Holten 1 in het Sportdal een vriendschappelijke ontmoeting hebben tegen Twente 1, dat evenals de Holtenaren met een verjongd elftal in het veld zal komen. Het belooft een aardige wedstrijd te worden. De opstelling van het Holtense elftal is als volgt: Doel: L. J. Bunt. Achter: G. H. Brands en A. Westerik. Midden; J. G. Veneklaas, G. G. Kwin- tenberg en G. Paalman. Voor: J. W. Nijenhuis, H. J. Jansen, H. J. Nijenhuis, M. den Heijer en H. J. Hom mes. Holten 1-Heeten 1 4-3. Deze vriendschappelijke ontmoeting gaf in de eerste hejft een matig spel te zien van de speler^ der thuisclub, die door slecht plaatsen, en elkaar niet vol doende begrijpen niet aan scoren toe kwamen. Heeten daarentegen wist met lange passes op de vleugels haar voor hoede aan het werk te zetten, hetgeen resulteerde in een 0-2 voorsprong bij rust. 'In een gewijzigde opstelling gingen de Holtenaren de tweede helft in, hetgeen een belangrijke verbetering van het spel peil te zien gaf. Door een steeds toene mend aanvallend spel werd binnen een kwartier de stand gelijk gemaakt (2-2). De Holtenaren namen zelfs de leiding (3-2), maar dat was slechts van korte duur, want de bezoekers scoorden wel dra de gelijkmaker (3-3). In de laatste minuten was het geluk echter aan Hol- tens zijde en wist men het winnende doelpunt te scoren (4-3). Holten 2 voor halve finale uitgeschakeld. Op de serie wedstrijden van Hector in Goor wist Holten 2 haar eerste wedstrijd tegen Delden 2 met 2-1 te winnen. In de tweede ronde moesten de rood-zwarten echter in RKSV uit Rijssen hun meerdere erkennen en werden zij met de eindstand 0-2 voor de halve finale uitgeschakeld. IIOLTENS NIEUWSBLAD nuJ^ren dK 2™.e5«astf,n' die als vakantieoord hebben uitgekozen, ook weer een hartelijk welkom toe. Het vakantieprogramma laten we hier volgen: nBEZOEK AAN KAASBOERDERIJ Dinsdag 2o augustus, van 19—20 uur, zal een bezoek gebracht worden aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het enige zelfkazende bedrijf a j™TSeVms en de zullen daarover en over hun verdere land bomvbednj, bij hun rondleiding iets vertellen, dat velen zal interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de VVV 'de heer Kers, aan wiens bureau bij het spoorwegviaduct men zich zo spoedig mogelijk voor deelname moet opgeven, telefoon 533. De kosten bedragen f 1- pfrTersoon ook ZSdTntMen °nlVanÊt een kleine attentia in da vorm van een zakTe met verschillende kaassoorten, om te proeven. VVV HOLTERBERGRIT ''US-.!4 UUr' W01'dt Wi voldoenlic deelname de bekende VVV autobus tocht Oeor„aniseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalse berg met prach- tige vergezichten over Salland en Twente. lanes v" verb°"den van P1-"". 20 minuten door de schone dreven Janös de westelijke helling van de berg. vw°Ö?n bedragen, 11>75 en m°et zich zo spoedig mogelijk opgeven bij het VW-mformatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat De tocht duurt van „Lm. 2-5.30 uur. De administrateur gaat mee voor explicatie. n OP ZOEK NAAR WILD Dondeidag 27 aug., v.m. 6 uur: „Op zoek naar wild", een vroege wandeling onder Krnbf' e" m <l° 0mgevinS van Holten- Vertrek 6 uur van VVV-k'antoor Ongave flV volwaaserl™ 1 Geen deelname voor kinderen beneden 10 jaar 2-emIm woensdag bi, het VVV-bureau. De tocht gaat alleen door bij voldoende deelname en droog weer. Kans om reewild te ontmoeten is niet uitgesloten. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG Vrijdag 28 aug., en vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 uur, wordt in het Sen^r Si eUm °P dC H°"erberg ™<"«d">g gehouden door de De heer Eos is een gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer SÏÏS bekorfngf3Una e" °mgeVing' Het ia KOPJE KOFFIE NA DE KERKDIENST Evenals d,t het vorige jaar gedurende het vakantieseizoen gebruikelijk was zal de zomergasten na de tweede kerkdienst in de Herv. Kerk gelegenheid worden ge! predikst D gt ÏW fa ee" kopje koffie te drinken en kennis te maken met de vaktmï kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen, die hier met vakantie vertoeven, gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerkdienst die om 10 uur degmt, van deze gelegenheid gebruik te maken. Het gebouw Irene'bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. 6 e Devmdt TOURINGCARTOCHTEN A U U1UDI UVzAUl U tniüiJN wekelijks verschillende dagtochten naar toeristencentra en andere plaatsen in ons land als Amsterdam-Schiphol, Hondsrug-Emmen en Valken burg, en naar Duitsland als Sauerland, Königswinter, Tecklenburg, Bad-Rothenfeld Th!er0V,eri. ^01'den gaarne verstrekt door het bureau van de V.V.V. (telef. 533 of door het O.A.D.-kantoor (telef. 241). Blijkens het resultaat van een in september 1963 door het Cen traal Bureau voor de Statistiek ingestelde enquête, is het park van personenauto s sinds september 1960 sterk uitgebreid. Op 1 aug. 1960 was het aantal 522.000, drie jaar later was het met 66 pet ge stegen tot 866.500. Deze enorme groei is gepaard gegaan met ver schuivingen in het gebruik van de personenauto's. Uit de gegevens blijkt dat van de in 1963 aangeschafte personen auto's ongeveer de helft nieuw en de helft tweedehands was. Van het totaal aantal auto's werd bijna 59 procent aangeschaft voor zakelijke doeleinden, voor de nieuwe auto's ligt dit percentage zelfs op 70. De gemiddelde aanschaffingsprijs voor de nieuwe auto's blijkt te liggen op 7100 gulden. De gemiddelde prijzen van tweede hands auto's variëren van 800 gulden tot 5000 gulden. Voorts dui den de gegevens van het CBS nog op de volgende ontwikkeling: terwijl van de totale km-prestatie in 1960 67 procent werd afgelegd voor de uitoefening van beroep of bedrijf, daalde dit in 1963 tot 57 piocent. Het particuliere autogebruik nam in deze periode sterk toe en is zelfs meer dan verdubbeld, aldus het CBS. door Leida Graafland En wij, mijn man en ik, waren ook erg blij, dat alles nu in orde was. Later her trouwde Elsje, en zodoende behoefde hij ook niet iedere maand dat geld te betalen. Er was geen vuiltje meer aan de lucht, hij had ccn vorstelijk salaris en kon veel geld wegleggen. Wij vroegen hem wel eens: Waarom hertrouw je niet? Je hebt een mooie baan, aardig wat geld en je hebt zelf gezegd, dat je baas voor een huis wil zorgen, als je trouwplannen hebt. Waarom doe je dat niet? Maar hij was van mening, dat ieder een dan te weten zou komen, dat hij ge scheiden was en dat wilde hij niet. Boven dien, zei hij, houd ik van een knappe, bij zonder gedistingeerde vrouw, maar ze is niet voor mij; ze is getrouwd. En ik denk er niet aan, mijn gevoelens bekend te ma ken. Laat mij maar. Ik ben al gelukkig, als ik haar af en toe kan ontmoeten. Voor de rest heb ik geen verlangens. Jarenlang hebben wij niet geweten, wie die vrouw was. Tot meneer Burger stierf en u geleidelijk aan Tom er uit ging wer ken. En als u hem nu nog maar normaal zijn ontslag gegeven had met een getuig schrift, dan had hij in ieder geval nog een zekere kans gehad om ergens anders te solliciteren. Inplaats daarvan gaf u hem ziekteverlof, één dag nadat een nieuwe boekhouder in uw dienst kwam. U hebt ongetwijfeld een in uw ogen goede reden gehad om hem zo te haten. Misschien kwam dat wel door de fout, die Tom maakte, door tijdens uw vakantie te gaan scharrelen met een der dienstmeis jes in uw woning. Hoe het ook zij, het zal u nu wel voldoening geven, dat uw opzet ten volle geslaagd is: Tom is weer geheel aan lager wal gehaakt. Hij werkt nauwe lijks en drinkt, zwerft met louche kame raden rond en heeft al een voorwaardelijk vonnis op zijn naam staan wegens land loperij. Iedere dag kan hij voor de tweede maal opgepakt worden en clan gaat hij voor een paar jaar naar een rijkswerkin richting. Dan is zijn val wel voltooid, om dat hij dan een getekende zal zijn. Voor altijd. Zelfs ik, zijn zuster, in wie hij altijd zoveel vertrouwen heeft gehad, kan niets meer bij hem bereiken. Wij hebben alles gedaan, wat maar enigszins mogelijk was. Hij wil niet anders meer. Wij zijn aan het eind van ons vermogen. Daarom, mevrouw Burger, doen wij bij deze een laatste beroep op u. Durft u dit allemaal op uw verantwoording te ne men? U bent toch ook een christen? Spreekt het gebod van Christus, dat wij onze naaste net zo lief moeten hebben als onszelf, niet meer tot u? Het pastmij niet u te beschuldigen. Evenmin mag ik u ver oordelen. Ik bid iedere dag nog voor mijn broer en ik zal ook voor u bidden, me vrouw. Ik heb u vandaag ontmoet en ge sproken en ik kan niet geloven, dat er geen menselijk gevoel, geen medelijden meer in u overgebleven is. U bent de enige nog, die Tom kan redden. Alstu blieft, mevrouw, probeert u het. Wij sme ken het u. Hij zwerft in Tilburg rond. Als hij geld heeft, kunt u hem doorgaans vin den in een kroeg aan de Misterstraat. Er is er maar één, dus het kan niet missen. En als u me telefonisch bereiken wilt, vindt u hieronder ons nummer. Vergeeft u alstublieft datgene van hem, dat hij ver keerd gedaan heeft en waarom u zo kwaad op hem bent. Maar laat hem niet helemaal verongelukken. Het is nog niet te laat Roelie had de lange brief achter elkaar uitgelezen en nu nam ze de bril van haar gezicht en keek voor zich. Eens heb je wraak gezworen, Roel, beneden in de kleine salon, toen hij je daar zo intens be ledigde. En toen heb je tot jezelf gezegd: Er zal een dag komen, dat ik hem zal vernietigen. Die dag is gekomen. Je hebt je doel bereikt. Hij is vernietigd. Hij is terug in de goot, waaruit hij gekropen is. En daar hoort hij thuis, nergens anders. Ze keek nog eens naar de brief en in een opwelling van woede frommelde ze hem in elkaar. Stikken jullie voor mijn part allemaal, jij daar in Lage Mierde en die broer van je in Tilburg. Wat heb ik met jullie te maken? Hij bestaat niet meer voor me! Langzaam kwam ze overeind en kwam lot de ontdekking, dat ze een barstende hoofdpijn had gekregen. Geen wonder, na zoveel emoties. Die ellende met Annie en de jongens, de streken van de tweeling, de achteruitgang in de zaak en de on mogelijkheid om werkelijk geschikt, vak kundig personeel te krijgeneen mens zou er het bijltje bij neerleggen. Ze zou maar vroeg naar bed gaan. Eerst een paar tabletjes, want die ellendige hoofdpijn ze kreeg er steeds meer last van. Die nacht sliep Roelie Burger heel slecht en telkens zag ze het beeld van Tom Ta lingen voor zich en heel langzaam begon er een zelfverwijt te knagen. De volgende morgen was ze al voor dag en dauw op, maakte zelf in de keuken een ontbijt gereed en ging na het eten naar haar kantooi-, waar ze probeerde zich in haar werk te verdiepen. Maar wat ze ook probeerde, ze kon Talingen niet meer uit haar gedachten bannen. Die verwenste brief ook. Om half vier was ze aan het eind van haar krachten. Opnieuw had ze een helse hoofdpijn. Ze belde haar procuratiehou der, doch die was niet op zijn kantoor. Van haar secretaresse vernam ze, dat hij naar de tandarts was en in een vlaag van woede beval ze het meisje de tandarts te bellen en Roest te bevelen onmiddellijk naar kantoor te komen. Het duurde even wel tot half vijf, dat de man in zijn kan toor terugkeerde. Roelie wachtte vijf minuten, doch toen hij niet verscheen, was ze wel genoodzaakt naar hem toe te gaan. Roest zat met een verstoord gezicht achter zijn bureau. „Als u weer naar de tandarts gaat, of waar dan ook heen, wilt u dan in ieder geval de égards in acht nemen en mij van te voren waarschuwen?" vroeg ze op kille toon. De man was in het minst niet geïmpo neerd en schudde zijn hoofd. „Kom nu, mevrouw, ik ben geen loopjongen of kan toorjuf. Eens per maand moet ik naar de tandarts en dat doe ik op deze middag. En wilt u voortaan een beetje aan mijn prestige denken en mij niet meer bellen, als ik daar ben? Wat moet men er wel van denken?" Roelie stond perplex. Afgezien nog van het feit, dat de man ternauwernood voor zijn taak berekend was, dat hij traag en veel te precies was, weinig tact bezat en niet bepaald gezien was bij het personeel en bij de klanten, zat hij haar een beetje de les te lezen. Al zal ik mijn bedrijf moe ten sluiten, dacht ze, razend van woede, maar voor ik me toch op m'n kop laat zitten door een ondergeschikte. „Meneer Roest, meer dan ooit ben ik op dit ogenblik versterkt in mijn mening, dat u zit op een plaats, waarvoor u de capaci teiten ten enemale mist. Uw aanstelling hier is een grote vergissing van mij ge weest. Ik wil dit ruiterlijk erkennen. U bent vanaf dit ogenblik ontslagen. Ik zal de kas machtiging geven u nog een maand salaris uit te betalen. En voor de rest zult u mij verplichten door onmiddellijk te ver trekken." Zonder zijn commentaar af te wachten, sloot ze de deur achter zich en vertelde de secretaresse, dat ze vertrok. „Eventuele telefoontjes doe jij maar af en als je geen beslissing kunt nemen, vraag je meneer Bakker maar".. Ze reed naar huis, deelde daar aan Jopie mede, dat ze de eerste paar uur niet ge stoord wenste te worden en ging naar haar kamer. Ze nam een paar hoofdpijn- tabletten in, ontkleedde zich en ging dou chen. Terwijl ze het water over zich heen liet gaan, maakte ze haar plan. Er was niet meer aan te ontkomen. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2