Bgaiamm TWUma JAAR OELEKN IN DIT BLRD 1MLAME IS WIMST Van 17-26 september 1944 woedde de siag om Arnhem Wedvlucht vanaf Maastricht Stijging arbeidsaanbod door jeugdige werknemers Leo Halle met training begonnen Voetbal „De Waardenborchgroep" Kegelsport bracht geld op eens schudt het leven je wakker Zaterdag 15 augustus 1964 II01,TENS NIEUWSBLAD Inlichtingen van Nederlandse verzetsbeweging werden genegeerd. Twee uren na de eerste landing waren de Britse aanvalsplannen bij de Duitsers al bekend. Poolse parachutisten-generaal moet nog steeds een inreisvisum kopen om de graven van zijn gevallen soldaten te bezoeken. Op een dag in september van het jaar 1949 gaat zoals op iedere andere dag in Hoek van Holland een aantal passagiers van de Harwichboot aan wal. De groep wandelt geanimeerd pratend over de loopplank naar de kade. Terloops laten de reizigers hun papieren aan de douane ambtenaren zien. De controle van het paspoort duurt voor iedere reiziger slechts enkele seconden, zodat deze noodzakelijke formaliteit spoedig wordt afgehandeld. Plotseling ontstaat echter een opstopping in de rij van passagiers. De waakzame grenspolitie houdt de papieren van één persoon wat langer vast, hij vergelijkt de foto op het document nauwkeurig met het gezicht van de man, die voor hem staat. Dan zegt hij: „Het is wel erg jammer, me neer, maar Umag Holland niet binnen „Waarom niet vraagt de aange sprokene. „Omdat U niet in het bezit bent van een inreisvisum.U zult met de boot terug moeten keren. „Nou, dat gaat hier wel een beetje an ders toe dan toen ik de vorige keer in Holland was. „Wanneer was dat...,?" vraagt de ambtenaar. „In september 1944. „September 1944De ambtenaar is nu bepaald argwanend geworden. „Hoe kan dat „Wel, toen sprong ik met mijn parachu tisten bij Arnhem af De thans geheel onthutste ambtenaar leest de naam van de hem onbekende man nog eens aandachtig over Stanislaw Sosabowski. De „ongewenste vreemdeling" is nie mand minder dan de commandant van de iste Poolse Parachutisten brigade, die bij Driel, een plaatsje ten zuiden van de Rijn, onder de rook van Arnhem, tijdens die enerverende dagen van september 1944, is geland en daar dagenlang heeft standge houden. Nu deze Poolse generaal de graven wil bezoeken van zijn soldaten, die gesneu veld zijn voor de bevrijding van ons land, moet hij eerst een visum kopen. En hoe wel in Hoek van Holland de zaak spoedig is opgelost en de autoriteiten de bezoeker een goede reis toewensen, is voor deze militair een inreisvisum voor Nederland nog altijd voorschrift gebleven. Generaal Sosabowski vindt het feit, dat hij een dergelijk document moet kopen elke keer als hij ons land wil bezoeken, het land, dat hij heeft helpen bevrijden, wel een beetje pijnlijk. Bound by friendship and gratitude Verbonden door vriendschap en dankbaarheid. Veel beter dan over het officiële, amb telijke Nederland is de Poolse comman dant te spreken over de Nederlandse be volking. Hij bewaart nog altijd de leven digste en dierbaarste herinneringen aan de dapperheid van ons volk, een dapper heid, welke hij vooral aantrof bij de ge wone mannen en vrouwen en zelfs bij kinderen, die bun leven waagden om de Polen te helpen, iets, dat hij nimmer zal vergeten. Maar de generaal zegt nog meer over het contact met de Hollanders. Hij ge waagt van de vele rapporten, die werden ontvangen van de Nederlandse „onder grondse", waarin geheime gegevens van de grootste betekenis werden verstrekt be treffende Duitse eenheden en hun sterkte. De Britse geheime dienst echter trok geen profijt uit deze rapporten, maar legde ze, als onbetrouwbaar, ter zijde. Sosabowski zelf stelde wel vertrouwen in de inlich tingen, temeer, daar na de landing bleek, dat deze met de werkelijkheid klopten. Burgers vertelden de generaal, waar de Duitsers zich bevonden, welke wegen nog vrij waren, welke bruggen al dan niet door de vijand waren bezet. Zo dra hij geland was, deelde bijvoorbeeld een koerierster van de verzetsbeweging de Poolse commandant mede, dat de over steekplaats aan de Rijn, waarheen hij moest oprukken, en welke volgens de En gelse inlichtingendienst in handen van de Britten moest zijn, werd bewaakt door Duitse soldaten, die de veerboot reeds tot zinken hadden gebx-acht. Ook generaal Urquhart, de leider van de gehele operatie bij Arnhem, die evenals Sosabowski zijn belevenissen later te boek heeft gesteld, vertelt over de inlichtingen van Nederlandse verzetsmen sen omtrent aanwezigheid van pantser eenheden in de buurt van 't gebied, waar de landingen zouden plaats hebben. Ook hier wordt geen waarde gehecht aan de rapporten uit Nederland. En ook deze commandant eenmaal bij Arnhem geland trok voordeel uit de inlichtingen van de Hollanders. Zo meldde een aan de parachutisten toege voegde Nedexdandse officier, Wolters, per telefoon hij had op het telefoonkantoor in Arnhem de beschikking gekregen over het normale burgernet aan de Engelse genei'aal, dat zestig tanks uit het Noor den in de richting van Arnhem oprukten. Verder spreekt de Engelse commandant over koeriei's en verzetslieden, die telkens om inlichtingen op pad gingen. De te laat opgemex-kte Duitse tankeen heden vormen een factor, die de slag om Arnhem deed mislukken. Eén factor er waren meer factoren. Gedurende de stiijd, die de Engelsen en de Polen, neergelaten per parachute of zweefvliegtuig, negen dagen temidden van de Nederlandse bevolking voerden tegen de Duitsers, is er een hechte band gesmeed tussen geallieerden en Nedex-lan- ders. Die band is daarna nog verstevigd toen, met behulp van de bevolking, nog tientallen Engelse soldaten illegaal over de Rijn naar bevrijd Nederland werden gebracht. Die band is blijven bestaan en bestaat nu nog; zowel Urquhai-t als Sosa bowski gewaagt hiervan. Voor de luchtlandingstroepen zijn mo numenten opgericht. Aan de militaire lei ders zijn vele geschenken en ei'eburger- schappen aangeboden. Het uniform van Sosabowski wordt gesierd met vele onder scheidingen, echter geen enkele Neder landse decoratie wordt door hem gedra gendie is hem nimmer uitgereikt. Ook hier heeft de Nederlandse ambtelijke molen stilgestaanDe militaire ambte lijke molen in Engeland ging voor deze Pool zelfs teruglopenwant kort na de gevechten bij Arnhem werd deze gene raal die wegens zijn dapper gedrag zeer wordt geprezen ontheven van zijn posthij werd voor de Engelse leger leiding te lastig Waardoor werd Arnhem een mislukking? Toen de Engelse generaal Urquhart vroeg hoe lang de operatie „Market Gar den" de codenaam voor de slag om Arnhem zou duren antwoordde ge neraal Montgomery„slechts twee dagen, dan zullen we jullie hebben bex'eikt". „We", dat was het Tweede leger, dat in België ten Zuiden van Valkenswaard, aan het Maas-Scheldekanaal stond. In Brabant zou de 101e Amerikaanse Airborne-divisie worden gedropt en rond Nijmegen Ameri kaanse parachutisten van de 82e airboime- divisie. Bij Arnhem zouden de Polen en de Britten landen en inmiddels zou het 30e korps van het Tweede leger door de smalle corridor snel oprukken over de bruggen bij Nijmegen en Arnhem. Aldus zouden de geallieerde troepen een door braak over de Rijn forceren. Men hoopte kort daarna het IJsselmeer te bereiken en, zodoende, de in West-Nederland gele gerde Duitse eenheden te isoleren. Tevens zou men doordringen naar de Duitse laag vlakten, om de sterk verdedigde Siegfried- linie heen. De eerste twee operaties, in Brabant en bij Nijmegen, gelukten. Bij Arnhem is het misgegaan In plaats van twee dagen hebben de Engelse en Poolse luchtlandingstroepen negen dagen volgehouden. Wel hebben de Engelsen de brug be reikt, drie dagen hebben een bataljon, on der leiding van de luitenant-kolonel Frost en een verkenningsgroep, onder bevel van de majoor Cough de brug bezet ge houden. Deze soldaten waren echter van de andere gescheiden door het Duitse front, en uiteindelijk konden zij het tegen de toenemende Duitse druk, met behulp van zware artillerie en moderne pantser wagens en tanks, niet langer volhouden. Over het hoe en waarom van de Arn hemse nederlaag, waax'door de oorlog met een voor ons Nederlanders zeer zwaar winterhalfjaar is verlengd, is veel te doen geweest. Er is gesproken over ver raad, maar dat schijnt niet waar te zijn, al is het wel zo, dat de Duitse legerleiding al twee uren nadat de eerste landing was begonnen, op de hoogte was van de ge allieerde operatieplannen, gevonden op het lijk van een Amerikaanse soldaat in een zweefvliegtuig, dat even buiten Vught was neergestort. Ook heeft het gebrek aan goed radio contact tussen de tx-oepen ondexding de apparatuur was ontoereikend en het be- richtenverkeer werd sterk gehinderd door het zwaai'-bebost teri-ein een ge coördineerd optreden van de parachutis ten belemmerd. Gaat men na wat de ge neraals Ux-quhart en Sosabowski verder als oorzaken van de mislukking opgeven, dan ziet men een merkwaardige overeen komst van opvatting. Beiden zijn van me ning, dat de Duitse tegenstand is onder schat. Hier heeft, zo zeggen zij, de Britse inlichtingendienst gefaald. Meer vertrou wen in de burgerbevolking, vooral in het begin, zo meent de Engelse generaal, zou de opei-atie niet hebben bepei-kt tot de hoofdwegen, welke door de Duitsers ge makkelijk onder vuur waren te nemen. De landingsterreinen waren, volgens beider inzicht, te ver verwijderd van het aanvalsdoel, dat niet moeilijk door de vij and te raden viel. De Engelse deskundigen hadden landin gen dichter bij ontraden vanwege de bo demgesteldheid van het polderland rond de brug en wegens de stei'ke Duitse lucht afweer aldaar, de commandanten wijzen deze Britse zienswijze af. Bovendien zijn de twee leiders van me ning, dat het Tweede leger, voox^al na het bei'eiken van Nijmegen, te traag voor waarts is gegaan. Wel is er contact ge weest met de Polen in Driel, maar het laatste tiental kilometers werd niet afge legd. Gebi-ek aan eigen luchtsteun na de snelle Duitse reactie is het verwijt van Urquhart aan de R.A.F. Wat ook de oorzaak moge zijn van het verliezen van de Slag-om Arnhem, deze lag niet bij de soldaten. Plet was, zoals Chur chill het kenmerkte: „Door hun gedurfde aanvallen, hun listige verdediging, hun prachtig volhouden, hebben zij een wapen- I feit verricht, dat herinnerd en verteld zal worden zolang deugden, zoals moed en vastberadenheid, nog de harten van de mensen kunnen inspireren en verwarmen. De leden van „De Bergvliegers" namen met 120 jonge duiven deel aan de wed vlucht vanaf Maastricht. Afstand 166 km. Lossing 10.30 uur. Aankomst eei*ste duif 12.20.09. De volledige uitslag was: 1. L. Gazan 12.20.09; 2. G. Veldhuis 12.20.19; 3. W. Aaftink 12.24.22; 4. C. W. Reeves 12.24.28; 5 en 22 L. Gazan; 6. W. v. d. Pluym; 7, 9 en 18 C. W. Reeves; 8, 11, 12 en 29 H. J. Aaftink; 10, 13, 15, 17 G. Steunenberg; 14. H. Wansink; 16, 27 en 28 W. Aaftink; 19, 20, 21, 24 en 25 J. W. Willens; 26 G. D. Muller. Prijswinnaar L. Gazan, poule winnaar C. W. Reeves. De stand in deze afdeling luidt thans: I. C. W. Reeves 365.6 pt; 2. L. Gazan 349.9 pt; 3. H. J. Aaftink 345.3 pt; 4. J. W. Willems 340.6 pt; 5. G. Veldhuis 333.6; 6. W. Aaftink 318.7 pt; 7. G. Steunen berg 313.2 pt; 8. J. Schoneveld 311.1 pt; 9. G. D. Muller 280 pt; 10. W. v. d. Pluym 273.4 pt; 11. M. Lodeweges 211.3 pt en 12. PI. Wansink 160.2 pt. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen over de maand juli bij het gewes telijk arbeidsbureau Deventer vertoonde een aanzienlijke stijging ten opzichte van de vorige maand (127-319). Deze is bijna geheel veroorzaakt door inschrijving van jeugdigen, die zojuist de L.T.S. en andere scholen hebben verlaten. Zo nam het aan tal ingeschrevenen in de sector bouw toe met 83 jeugdigen en in de metaalsector met 93. Vrijwel allen zijn inmiddels naar werkgevers verwezen, maar wegens va kanties en dergelijke konden deze veinvij- zingen nog niet geïdealiseerd woi'den. Aan genomen kan worden, dat per eind augus tus het thans geregistreerde aanbod weer belangrijk zal zijn gedaald. De geregi- streerde vraag steeg eveneens aanzienlijk (666-983). Rond 70% van de vraag heeft betrekking op jeugdige krachten en is hoger dan in juli 1963. Het geregistreerde aanbod van vrouwe lijke ax-beidskrachten bleef de afgelopen maand ondanks meerdex-e mutaties vrij wel gelijk (20-22). Hoofdzakelijk als ge volg van de vraag naar jeugdige krachten steeg de geregistreerde vi'aag in de afge lopen maand van 418 tot 597. Rond 60% heeft betrekking op jeugdige krachten. Verdeeld over de gemeenten bedi'oeg het aanbod van mannelijke arbeiders: De venter 206 (vorig jaar 178), Bathmen 3 (4), Diepenveen 27 (24), Holten 11 (7), Olst 22 (12) en Raalte 50 (34). Per 1000 mannelijke loontrekkenden was dit aan tal Deventer 14 (12), Bathmen 8 (11), Diepenveen 18 (17), Holten 14 (9), Olst 13 (.7), Raalte 21 (15) in het gewest 15 (12), provincie 12 (12) en in het rijk 8 (8). Woensdagavond is Leo Halle met de training van „Holten" begonnen. Van de 28 uitgenodigde spelers, waren er 8 we gens vakantie afwezig. Die wel op de weide aanwezig waren hebben zich wel even de ogen uitgekeken over de wijze, waarop de bekende oud-international tal van staaltjes van balbehandeling weggaf. Zijn gehele methode van trainen was nog wel iets andex*s dan men tot nu toe ge wend was. Er werd deze avond direct al flink aangepakt. De spelers van het eerste elftal kunnen het geleerde zaterdagavond reeds in de praktijk brengen, dan speelt Holten I in het Sportdal een vriendschappelijke ont moeting tegen Heeten I. De wedstrijd be gint om half zéven. Holten 2 speelt zondagmorgen om 9.45 uur op de seriewedstrijden van Hector in Goor een wedstrijd tegen Delden 2. De competitiewedstrijden van de afde ling Twente van de KNVB zullen op 5 en 6 september a.s. aanvangen. Holten I bezat nog geen uithoudingsvermogen. In de seriewedstrijden van Hector te Goor speelde Holten I zondag tegen R.V.I. aanvankelijk een aardige wedstrijd. Er werd goed gecombineerd en ook het schie ten liet weinig te wensen over. Na de thee zakte het spelpeil echter aanmerke lijk en was het plaatsen beslist slecht. De eindstand kwam met 2-2, zodat de wed strijd door middel van strafschoppen be slist moest worden. Holten wist slechts 1 van de 5 penalty's te scoren en R.V. twee, zodat de Rijssenaren met de eer gingen strijken. Het was nog maar een begin. Er is alle reden om straks betex'e resultaten te verwachten, als er maar voldoende am bitie is. Inbrekers hebben het voorzien op vleesbewerkingsbedrijven. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in het gemeentelijk slacht huis, het darmenbewerkingsbedrijf van de heer J. J. Godeschalk en in de Vleeswa- renfabriek Enkco, gelegen aan de Spoor straat en de Kerkhofsweg. In het slachthuis heeft men zich toe gang verschaft door het indrukken van een ruit en is door het forceren van een slot een bedi'ag van pl.m. 100 tot 150 meegenomen uit de ontsmettingskas van veewagens. Of in de andei-e panden geld of goede ren zijn ontvreemd was bij het ter perse gaan van de krant nog niet bekend. Het onderzoek was toen nog in volle gang en er zou een speurhond worden ingescha keld van de xdjksrecherche. Ongeveer een jaar geleden werd ook al ingebxmken in deze panden, waarbij ook kleine geldbedragen werden ontvx-eemd. Onderscheidingen chauffeurs Men deelt ons mede, dat ter gelegen heid van de afdelingsvergadering van de Kon. Toeristenbond A.N.W.B. aan chauf feurs, die 12 Vs jaar of 25 jaar in dienst zijn geweest bij dezelfde werkgever we derom ondex^scheidingen zullen worden uitgereikt". Werkgevers, welke chauffeurs 12hz of 25 jaren bij zich in dienst hebben gehad worden in de gelegenheid gesteld zulks bij de consul, Mr. W. H. Enklaar, kenbaar te maken. Op de onlangs gehouden braderie had ook de padvindersgroep een standplaats ingenomen met twee kegelbanen. De hoofdprijs, zijnde een prachtige pop, werd geschonken door onze plaatsgenoot, de heer J. van de Berg. Er was veel animo voor de kegelspoi-t. De bruto opbrengst bedi'oeg 570, De pop werd met een scox*e van 25 pun ten gewonnen door een vakantieganger uit Hengevelde. Al met al een mooi x-esultaat waarmee het bouwfonds voor het Groepshuis is vergroot. De 37-jarige gevangene Charles Har- ker in Philadelphia heeft officieel toestemming gekregen om een dag langer in de gevangenis te blijven, omdat hij dan tegelijkertijd met de andere gevangenen zijn diploma middelbaar ónderwijs kan ontvan gen. Op de plaats van het oude Babyion, op 115 km. ten zuiden van Bagdad, zal een begin worden gemaakt met de herbouw van de toren van Babel, die in 479 voor Christus door de Per zen werd verwoest. De nieuwe toren, die precies zal worden als de oor- spi-onkelijke, zal ruim honderd meter hoog worden en een prachtig uit zicht bieden. Een oude dame in Houston kon het niet langer aanzien, dat vijf jongens tussen 9 en 16 jaar dagelijks haar katten kwelden. De knapen wilden er wel mee ophouden, mits de dame hen van extra zakgeld voorzag.' De dame betaalde, maar de politie kwam er achter en sprak een hartig woord je met de jeugdige afpersers. door Leida Graafland Na het eten trok ze haar jasje uit en voelde de brief. Ook dat nog. Alsof ze nog niet genoeg aan haar hoofd had. Maar eerst vertoefde ze nog een uurtje bij haar andere dochters, controleerde het huis werk van Maria, die taken opkreeg van de huishoudschool, en verwonderde er zich deze avond over, dat de tweeling deze dag blijkbaar geen stunten uitge haald had. Toen de kinderen naar bed waren, zocht ze zuchtend van vermoeidheid haar bou doir op, schopte haar schoenen uit en ont kleedde zich gedeeltelijk, waarna ze een kimono losjes aantrok en zich gemakke lijk installeerde op een bank bij het raam. Opnieuw herinnerde ze zich de brief, keek naar de stoel, waarover het jasje hing en kwam overeind om de brief er uit te ha len. Na enige aarzeling scheurde ze de en velop open en haalde er vijf dicht beschre ven vellen papier uit. Na een blik op de regels geworpen te hebben, lachte ze bitter. „De tweede le vensschets van onze zeer gewaardeerde vriend Talingen. Auteursrecht mevrouw van Schijndel, geboren Talingen. Het zal wat wezen." Ze stak een sigaret op en dook opnieuw op de bank, waarna ze begon te lezen. „Zeer geachte mevrouw Burger, „Mag ik voor éénmaal een ernstig be roep op u doen deze brief in zijn geheel te lezen? Misschien dat het nut heeft. Misschien dat u dan toch nog met andere ogen mijn broer wilt bezien. Bij voorbaat hartelijk dank. Ik vexfrouw er tevens op, dat u dit schrijven als zeer vertrouwelijk zult willen beschouwen. Tom en ik, zijn zuster, zijn geboren en getogen in Lage Mierde. Mijn vader was een dronkaard, waaraan Tom en ik maar weinig goede herinneringen hebben. Onze moeder was een sloofje, die geslagen werd als vader met een kwade dronk thuiskwam, maar die hem weer in genade aannam, als hij de volgende morgen, ont nuchterd, zijn spijt betuigde. In het dorp merkten wij als kinderen al, dat men ons zoveel mogelijk uit de weg ging, omdat onze vader immers de drinker Talingen was? Dat manifesteerde zich al op school. Desondanks werd Tom die goed leren kon, door bemiddeling van de hoofdonderwij zer in de gelegenheid gesteld verder te leren, en wel in Tilburg, want in ons dorp was geen Ulo. Aangezien er thuis geen gelegenheid was om huiswerk te maken, liet meester van Grinsven Tom bij hem overhuis komen, waar hij zijn lessen kon maken en leren. Meester Grinsven had een dochter, Ans, die drie jaar ouder was. Het kon niet anders, of Tom en Ans kwamen met elkaar in kontakt en daar Tom voor zijn leeftijd groot was, viel het leeftijdsverschil nauwelijks op. Ze werden vexdiefd op elkaar en van leren kwam niet zoveel meer. Natuuxdijk kwam meester van Grinsven er achter en zijn woning werd daarna voor Tom taboe. Doch Ans en Tom bleven elkaar ontmoeten en toen van Grinsven zijn dochter opsloot, schaakte Tom haar en ging drie dagen met haar door het land zwerven. Ergens in de buurt van Roosendaal werden ze op gepikt en naar huis gebracht. Omdat Tom nog minderjarig was, kwam hij er met een geduchte waarschuwing af en werd onder toezicht gesteld van de reclassering. Deze vond het nodig, dat Tom uit het dorp werd verwijderd, want ondanks het verbod bieef hij met Ans omgaan. Toen vader van Grinsven Ans naar een kloos ter bracht, stemde Tom er tenslotte in toe en vertrok naar Goirle, waar hij bij een weduwe in huis werd opgenomen. Hij bleef leren in Tilburg, reisde heen en weer, behaalde zijn diploma en ging naar de H.B.S. Op 18-jarige leeftijd had hij zijn drie-jarige cursus voltooid en kreeg een kantoorbaan in Tilburg. In zijn kosthuis was ook een meisje van zijn leeftijd, Elsje, die hem geleidelijk aan het hoofd op hol bracht. Aangezien de weduwe hem wel als schoonzoon wenste, moedigde ze de omgang van het tweetal zoveel mogelijk aan en gaf ze daartoe ruimschoots gele genheid. Toen Ans in het klooster haar gelofte aflegde, wist hij, dat ze voor goed verloi'en was. Toen kon het hem niets meer schelen. Het gevolg was een ge dwongen huwelijk met Elsje, zijn eerste grote stommiteit. Want hij hield helemaal niet van Elsje en zij niet van hem. Na een half jaar werd er een zoon geboren en toen ging het nog enige tijd goed. Doch Elsje hield het met andere mannen en zo doende ging Tom ook aan de boemel. Hij was op 21-jarige leeftijd een knappe jon gen, die zich daarvan ook terdege bewust was, en zodoende had hij van tijd tot tijd affaires met andere wouwen, waaronder getrouwde. Een paar malen, met mede- werking van de pastoor, verzoende het echtpaar zich weer, er werd ook nog een dochtei'tje geboren, maar op een gegeven ogenblik sloot Elsje de deur voor hem. Hij kwam zelden of nooit meer thuis, gaf ook geen geld meer af en Elsje diende een eis tot echtscheiding in. Öm maar weer zo spoedig mogelijk vrij te kunnen zijn, stemde hij er in toe alle schuld op zich te nemen. De kinderen werden aan de moeder toegewezen en Tom werd veroor deeld tot betaling van 150 gulden per maand om zijn gewezen vrouw en kinde ren te onderhouden. Inmiddels was ik, zijn jongere zuster, ook getrouwd. En omdat Tom na zijn scheiding ontzettend dronk en helemaal aan lager wal raakte, haalden mijn man en ik hem op uit Tilbux'g en namen hem mee naar huis. Ik zal u alle details bespa ren, maar het duurde geruime tijd, voor we Tom zover kregen, dat hij weer een behoorlijk mens wilde worden. We lieten hem verder leren en geleidelijk aan kreeg hij zijn zelfrespect terug. Nadat hij dc nodige diploma's had behaald, solliciteerde hij bij een grote zaak in Eindhoven als boekhouder en werd aangenomen. Daar heeft hij een klein jaar gewerkt, maar toen kwam men daar te weten uit welk milieu hij afkomstig was, zijn scheiding en zijn vrouwenaffaires, die hij achter de rug had, met als gevolg, dat hij werd ge degradeerd tot kantoorbediende, omdat men hem niet langer een vertrouwens functie durfde te geven. Wij hebben toen ontzettend veel moeite moeten doen om hem staande te houden, want hij was daardoor, zo gedesillusioneerd, dat hij op nieuw ging drinken. We kregen hem ech ter zover, dat hij opnieuw solliciteerde en werd ditmaal in Best aangenomen, even eens als boekhouder. Daar werkte even wel familie van zijn vi'ocgere vrouw en op de duur werd zijn positie ook daar on mogelijk. Op ons advies ging hij voor de 'derde maal sollieitci'en en zodoende kwam hij bij u in het dorp, in het bedrijf van wijlen uw echtgenoot aan het werk. Daar heeft hij gedurende twaalf jaar plichts getrouw zijn werk gedaan. Ik hoef hier over niet in bijzonderheden te treden, want dit zult u beter weten dan wij. Meestal bracht hij de weekeinden bij ons door in Lage Mierde en de drank had op hem gelukkig geen vat meer. Toen hij eenmaal zijn rust weer gevonden had, kon hij best van de drank afblijven. Van het begin af aan heb ik ervoor gezorgd, dat hij uitstekend gekleed ging, tot hij zover was, dat hij het zelf kon bekosti gen. En hij was overgelukkig, toen hij ons vertelde, dat meneer Burger hem een vertrouwenspositie had gegeven. Die heeft hij al die jaren op eervolle wijze be kleed, want de zaak van meneer Burger was zijn levensdoel geworden. Dikwijls zei hij tegen ons: Nu ben ik pas gelukkig. Nu heb ik prettig werk, de baas vertrouwt me geheel, ik ben zelfstandig en de men sen in het dorp mogen mij. Ik heb al een paar functies in het verenigingsleven ge kregen en als er een bazar of iets dex*ge- lijks is, word ik aangezocht om de finan ciële afdeling te verzorgen. Voor dit alles ben ik ontzettend dankbaar, zei hij vaak. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2