ERHARD HOUDT VOET BIJ STUK Rijssense vakantie-evenementen Keningsn reikt vaandel uit aan eüdenesdienst Wielerronde met sterk rennersveld Concours-hippique op de „Eschhorst" te Rijssen Wedvlucht vanaf Tours Zaterdag IP juli i'JL' HÜLTENS NIEUWSBLAD Bondskanselier Erhard heeft zich niet laten intimideren door de aanvallen van de oppositie in zijn eigen chr.-democra tische partij op zijn Europese politiek. Deze oppositie, gevormd door zijn voor ganger Adenauer, de leider van de Bei erse C.S.U., en enkele aanhangers van deze politici, neemt het Erhard zeer kwa lijk, dat hij niet harder vecht voor een Europese politieke unie, welke het samen gaan met Frankrijk nog nauwer zou ma ken. Wanneer de andere partners in de E.E.G. dan niet willen, zegt Adenauer, voor wie Nederland het zwarte schaap is, dan moeten wij de politieke unie maar met de weiwillenden maken, desnoods alleen met Frankrijk. Deze Frans-Duitse bond zal dan wel de kern worden, waarbij de anderen zich zullen aansluiten. Strauss en baron Guttenberg lieten zich in dezelfde geest uit. Bondskanselier Erhard is vorige week op bezoek geweest in Denemarken. Daar is het bestaande handelsverdrag tot 1970 verlengd en daar heeft Erhard duidelijk gemaakt, dat zijn doel is en blijft een zo soepel mogelijk samengaan van de landen van de E.E.G. en de door Engeland opge richte vrijhandelszone, de E.V.A. Hij acht een politieke unie wenselijk ook al zou Engeland niet onmiddellijk willen toetre den. In het bijzonder waarschuwde hij ech ter tegen een apartje van Duitsland en Frankrijk. Zondag beet Erhard van zich af op het congres van Strauss' C.S.U. in München, dus in het hol van de leeuw. Met klem zei Erhard, dat hij en hij al leen de bevoegdheid had de richtlijnen van de buitenlandse politiek vast te leggen. Het was goed, dat hij dit zeer nadrukke lijk stelde, want alle activiteit van de op posanten was er op gericht de indruk te wekken, dat ook zij een zegje hierin had den. Erhard verweerde zich tegen de be schuldigingen, dat hij de vriendschap met Parijs op het spel zette door een al te grote afhankelijkheid van de Verenigde Staten. De Franse vriendschap is belang rijk, aldus Erhard, maar evenzeer is het belangrijk zich ten nauwste verbonden te blijven gevoelen met de Verenigde Staten, de voornaamste verdediger van de vrij heid. In het kernpunt van de Franse po litiek, de onafhankelijkheid van de Ver enigde Staten, wijkt Erhard dus welbe wust van De Gaulle af, hetgeen ook blijkt uit zijn voorstel om na de verkiezingen in de Verenigde Staten en Engeland, een top conferentie van regeringsleiders van de NAVO-landen te beleggen. Alle problemen wil Erhard dus meer in Atlantisch dan in Europees verband zien. LIBERALE EN SO CIALISTISCHE STEUN In zijn eigen kring mag hij dan sterk worden aangevallen, zijn liberale coalitie genoten hebben bij monde van Mende ver klaard slechts met zijn zessen in een poli tieke unie te willen en te weigeren een keuze te maken tussen Frankrijk en Duitsland. De socialistische oppositie laat derge lijke geluiden horen: een bond met zijn tweeën is geen bouwsteen, maar spring stof. Een politiek, welke niet op de Ver enigde Staten is gebouwd, is onmogelijk in socialistische ogen. GOLDWATER Het belang, dat de Verenigde Staten hebben voor Europa, kan men ook aflezen uit de intensiteit, waarmede de Europea nen partij aan het kiezen zijn in de strijd om de republikeinse candidatuur voor het presidentschap. De Europeanen hellen heel sterk naar een kant over, zij tonen een felle afkeer van senator Barry Gold- water van Arizona, die deze week op de conventie in San Francisco zijn tegen standers ruimschoots achter zich heeft ge laten ondanks het feit, dat een opinie onderzoek heeft uitgewezen, dat andere candidaten bij de kiezers populairder wa ren. Doch de ongeveer 1300 gedelegeerden ter conventie hebben er anders over ge dacht. Zij zien in Goldwater de inspire rende kracht, die de republikeinen weer aan de overwinning kan helpen door zijn beroep op de in bepaalde kringen heer sende onvrede. Onvrede met het ingrijpen van de federale overheid in Washington op steeds meer terreinen, waardoor de Amerikanen in verder afgelegen staten zich bemoederd gevoelen. Verzet tegen in breuken óp persoonlijke vrijheden ten bate van de gemeenschap, verzet tegen sociale maatregelen met verplichtingen, verzet tegen het streven van de regering in de Zuidelijke staten de rassenscheiding, ongedaan te maken. Dat laatste vooral kan Goldwater in de Zuidelijke staten stemmen doen winnen, misschien zelfs in het Noorden, maar daar staat tegenover, dat het extreme conservatisme en de ge vaarlijke politieke denkbeelden op buiten lands terrein, een deel van de liberale kie zers stellig naar de weer wat naar rechts geschoven democraten zullen voeren. Goldwater, en dat interesseert de Euro peanen, is een felle voorvechter in de koude oorlog tegen het communisme. Hij zou de banden met de Sovjet Unie het liefst willen verbreken en het commu nisme terug willen drijven. De soep wordt altijd minder heet gegeten dan zij wordt opgediend, maar het blijft een feit, dat de verkiezing van Goldwater tot president in november een militante periode in de bui tenlandse politiek zou inluiden. De kan sen op een overwinning van Goldwater op Johnson lijken bijzonder klein. De oorlog in Zuid-Vietnam duurt nog steeds voort en ook hier wil Goldwater feller van leer trekken dan de regering op het ogenblik aandurft. Er wordt ongetwij feld druk op de Amerikanen uitgeoefend door de Zuidvietnamese regering, wan neer de premier verklaart, dat er een in vasie van Noordvietnamese strijdkrachten in Zuid-Vietnam gaande is. GEMENEBEST In Londen zijn de achttien leden van het Britse Gemenebest bijeen gekomen om over allerlei problemen te praten. Van Afrikaanse zijde is, met name door pre mier Nkroemah van Ghana, sterk aange drongen om de kwestie Zuid-Rhodesia centraal te stellen. Zuid-Rhodesia is nog een Britse autonome kolonie, waar de blanke minderheid vecht voor haar be- 17 Juli a.s. geeft Rika Jansen in het Am sterdamse Rembrand theater de première van haar nieuwe One Woman Show. Tot de première is zij iedere dag druk bezig met de repetities. Voor de verandering van de gevelreclame op het theater behoefde men niet -veel kosten te maken. Foto: Rika Jansen met de enige letter, die veranderd moest worden. voorrechte positie. De Afrikaanse landen dringen nu aan op een grondwet, die alle burgers volledige gelijkheid geeft, wil Zuid-Rhodésia de onafhankelijkheid kun nen verwerven. Ghana streefde naar een conferentie hierover van het Gemenebest, maar tenslotte hebben de premiers toch de verantwoordelijkheid van Engeland voor de gang van zaken erkend, al zal Engeland rekening houden met de ziens wijze van de Afrikaanse landen. Het vol gende punt was een nauwere economische samenwerking tussen de landen van het Gemenebest. Vooral president Ajoeb van Pakistan had de Engelsen voor de confe rentie begon gewaarschuwd, dat het Wes ten meer industriële goederen uit de on derontwikkelde landen zal moeten betrek ken, willen deze ook profijt hebben van de economische hulp, die er in wordt ge stopt. THOREZ OVERLEDEN Op weg naar Jalta, aan boord van een Russisch schip, is op 64-jarige leeftijd over leden Maurice Thorez, de mijnwerkers- zoon, die 34 jaren lang aan het hoofd van de Franse communistische partij heeft ge staan. Stalin heeft Thorez steeds hogelijk gewaardeerd, maar de Fransman toonde toch voldoende souplesse, dat radio Mos kou hem nu een vastbesloten leninist kon noemen. De destalinisatie is in de Franse partij, mede door de invloed van Thorez, die in 1950 zijn eerste aanval van hersen- trombose had gehad, zeer soepel verlopen. Twee maanden geleden had Thorez het secretariaat-generaal aan Waldeck-Rochet overgedragen, die nu met de dood van de ere-voorzitter, de voornaamste man in de Franse communistische partij is. TSJOMBE GESLAAGD In de Kongo is Tsjombé er in geslaagd een regeling te vormen. In zijn regering zitten alle belangrijke richtingen in het land, ook het extreme nationale bevrij dingscomité, dat in Brazzaville zetelt en de touwtjes in handen heeft van de op standige beweging in de provincies Kwi- loe en Kivoe. De ervaringen in de Kongo hebben ons geleerd voorzichtig te zijn met nationale verzoeningen. De tweede Holtense wielerronde zal van start gaan met een sterk rennersveld. Ondanks het feit, dat op verschillende plaatsen in ons land op zaterdag, 25 juli wielerrondes worden georganiseerd, zijn reeds 55 inschrijvingen binnengekomen en elke dag worden nog aanmeldingen ont vangen. Onder deze meer dan vijftig amateurs bevinden zich tal van favorieten, o.a. Theo Oudshoorn, de winnaar van de ronde van Twente, Henk Hoekstra uit Ureterp, die de eerste ronde van Holten op zijn naam bracht en dus zijn titel te verdedigen zal hebben, Piet Schreur uit Wolvega, Jan Fransen uit Halfweg, de bekende Friese crack Anne Koster uit Leeuwarden en niet te vergeten Jan Fransen uit Halfweg, die dit jaar reeds verschillende rondes op zijn naam bracht. Op het parcours over het Industrieter rein zullen de renners 100 km krijgen te verwerken, verdeeld over honderd ronden. Een parcours dus van precies 1000 me ter. Er is reeds een zeer groot aantal prij zen voor deze wedstrijd beschikbaar ge steld, zodat het een course wordt onder het hoogste prijzenschema I. Voor een perfecte geluidsinstallatie wordt gezorgd, zodat het publiek langs het gehele parcours de wedstrijd op de voet zal volgen. Deze keer zal de winnaar de hulde van de braderiekoningin moeten missen, om dat die op 25 juli nog niet gekozpn zal zijn, maar wij twijfelen er niet aan, dat de organisatoren een van de Holtense schonen als „Tour-miss" zullen uitroepen, zodat de gebruikelijke beloning niet ach terwege zal blijven. BEVORDERING De heer J. Dekker, thans hoofdemployé der PTT (kantoorhouder) te Holten, is bij beschikking van de directeur-generaal der PTT ingaande 1 augustus 1964 benoemd tot hoofdemployé le klasse der PTT (kan toorhouder), zulks met een benoemings- anciënniteit vanaf 1 januari 1964. De Rijssense VVV toont zich jaarlijks zeer actief! Men doet al het mogelijke om de vakantiegangers, en uiteraard ook de mensen uit eigen plaats(l), elk wat wils te bieden. Zo staat er in de week van 20 tot en met 25 juli dagelijks weer iets op het programma dat er zijn mag. Eén van de hoogtepunten van komende week is de eerste Grote Ronde van Rijs- sen, die a.s. dinsdagavond (aanvang zeven uur) wordt verredon op het knusse par cours van Plan Zuid. Afstand 80 km. De VW heeft het Wielerkomité „Rijs- sen", dat bestaat uit de heren H. en G. v. d. Berg, F. Dommerholt en J. Ligtenberg, opdracht gegeven in nauwe samenwer king met enkele deskundigen in de wie lersport, dit wielerfestijn op poten te zet ten. Wel, het is een wielerevenement van formaat geworden! Nog maar nauwelijks was de inschrij vingsdatum opengesteld of de amateurs stuurden hun startkaarten naar Rijssen. Het gevolg was, dat een strenge selectie toegepast moest worden. Er prijken nu ruim zestig namen op het programma. Verheugend is het te noemen, dat deze amateur-wielerronde een inter nationaal tintje krijgt! DRIE ENGELSE RENNERS! Drie Engelse renners, die in eigen land tal van wedstrijden op hun naam brach ten, komen a.s. dinsdagavond naar Rijs sen. Het zijn Jack Anderson, Mick Duffy en Vic Rowe. Of zij tenslotte met de bloemen zullen rijden betwijfelen we want er prijken tal van renners van naam op het program ma! Om al die namen te noemen zou te ver voeren. We bepalen ons daarom tot de cracks. Zo noemen we de gebroeders Cees en Jan van Amsterdam uit Leiderdorp, de Drentse kampioen Henk Benjamins (Hollandscheveld), de sterke Jan Boode uit Nijverdal, die onlangs zo van zich deed spreken in de Internationale tweedaagse van Wierden, Gep Cuvelier uit Nw. Ven nep, de gebrs. C. en P. Fontijn, Wormer, C. v. d. Leek, Enkhuizen, de winnaar van de Ronde van Twente 1964,. Gijs Ouds hoorn uit Vinkeveen, Harm Rutgers uit Gieten, Cees Smouter uit Nw. Amsterdam, de Amsterdammer L. Schulte (een neef van Gerrit Schulte!), en Ad. Veenendaal uit Zeist. KAMPIOENEN Van de kampioenen noemden we reeds de Drentse kampioen Benjamins, ook de kampioen van de drie noordelijke provin cies, Piet Schreur uit Wolvega zal starten evenals de rappe Henk Hoekstra uit Ure terp, welk tweetal meerdere malen van zich heeft doen spreken in Twentse ron den. Verder noemen we de Friezen H. Epe- ma uit Zwaagwesteinde, H. Ottema uit Dinsdagochtend heeft II. M. Koningin Ju liana in Den Helder een vaandel uitgereikt aan de onderzeedienst. Foto: De Koningin overhandigt het vaan del aan de commandant van de onderzee dienst, kapitein ter zee C. E. Woldering. Door de Rijssense ponyclub „De Ooster- hofruitertjes" en de Land. Rijver. „Berg- ruiters" te Holten wordt woensdag 22 juli op de „Eschhorst" aan de Enterweg een groot concourshippique georganiseerd waaraan zal worden deelgenomen door de Landelijke Rijverenigingen te Almelo, Tolbert en de grote favoriet Wiebe Boon stra uit Opende en de fietsende onderwij zer Roel Hendriks uit De Wijk, de ge broeders S. en W. van Dok uit Enkhuizen en Evert Hup uit Kampen. Henk Eikel boom uit Zutphen, Jan Brink uit Lutje broek, die onlangs verrassend won in Wol vega en Piet van Diemen uit Uithoorn be horen ook tot de kanshebbers, evenals de sterke Plarm Smit uit Groningen en Ko Zomer uit Halfweg. STREEKRENNERS Van de streekx-enners noemden we reeds de talentvolle Jan Boode uit Nijverdal, die wel eens voor „vuurwerk" kan zorgen. Ook de gebroeders Korrie en Fred Nie- meijer uit Hengelo en hun plaatsgenoten Wim Derkink, Jan Fransen en J. Leusink draaien mee in de vooi'ste geledei-en. We zijn voorts benieuwd hoe Gerrit v. d. Berg het er voor eigen publiek zal afbrengen Tot de plaatselijke favorieten behoort ook Gert Zwienenberg, die tegenwoordig in Almelo woont. Verder Dick Bossink uit Den Ham, de gebroedei's Hennie en Tonny ten Thije Boonkamp uit Haaksbergen, Dieks ten Berge uit Enter, Bennie Groen uit Steen wijk, Jan Koster uit Iloogeveen, Jan Olthof uit Vriezenveen, Gerard Sab- ting uit De Wijk en de Enschedeëi's G. Libbei-s, M. v. d. Meulen en H. Wiering. VEEL PREMIES Het Wielerkomité „Rijssen" heeft tal van premies weten te charteren van de plaatselijke middenstand, zodat het onge twijfeld talrijke publiek, vele premie sprints te zien zal krijgen. Dick van Berkum uit Zwolle zal als wie- Iercommentator optreden. De Holtense vereniging „De Bergvlie- gers" nam zaterdag deel aan de wedvlucht vanaf Tours, afstand 682 km, tijdstip van lossing der duiven 6 uur v.m. Aankomst eerste duif 15.29.15 uur. De uitslag luidde: 1, 3 en 4 H. J. Aaftink, 2, 11, 13 en 14 G. Steunenberg, 5, 9, en 12 G. Veldhuis, 6. J. W. Willems, 7. W. v. d. Pluym, 8 en 10 L. Gazan. Winnaar prijs en poule-prijs H. J. Aaftink. EINDDIPLOMA U.T.S. Voor het theoretisch eindexamen van de U.T.S. te Hengelo slaagden de volgende leerlingen uit Holten voor de achter hun naam vermelde vakken: J. Meerman, afd. Bouwkunde, G. Beldman, afd. electrotech- niek. Aan de avond-U.T.S. met 5-jarige cursus slaagden: A. G. Vukkink, bouwkunde. Vriezenveen, Wierden, Hellendoorn, Hol ten, Diepenheim, Delden en Markelo. Voormiddags zullen de dressuurproeven (individueel, acht- en viertallen) worden gehouden, terwijl 's middags een rijk ge varieerd programma zal worden afge werkt met niet minder dan 15 nummers. Het middagprogramma opent met een grote parade waaraan door alle verenigin gen zal worden deelgenomen. Deze parade staat o.l.v. de voorzitter-instructeur van de Bergruiters de heer H. Beldman. Het programma vermeld verder springebn- coui-s voor de jeugd, spi'ingen klasse L en Z en demonstraties van de Oosterhofrui- tertjes die hun kleine viervoetertjes te slapen zullen leggen op het grastapijt. Al met al een hippisch evenement dat ongetwijfeld een zeer groot aantal bezoe- kers zal trekken. M

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 4