Hendrik Willem Twenhaar en Berendina Vessebeid gaan Immn „Brulfteneugers" gaan rond langs de gasten V.V.V.-vakantieprogramma De BP Jeugd Grand Prix in 1964 in 20 plaatsen Arbeidsaanbod daalt nog steeds Botsing in Oranjestraat Leo HaHe trainer van „Holten" PI|ÜC|I.HSuperïeure Geslaagd voor mulodiploma Voetbal Uitreiking getuigschriften landbouwhuishoudschool eens schudt het leven je wakker Zaterdag 18 juli 196 IIOLTENS NTCTJWSQLAD Het wordt een groot feest in de tent op „Kalfstermansweido" bij het huwelijk van Hendrik Willem Twenhaar en Berendina Vossebeld, met een ouderwetse boerenbruiloft, waarbij alle bezoekers brui loftsgasten zullen zijn. Het zal niet alleen een ouderwetse, maar ook een bijzondere brui loft worden, want het jonge paar zal behalve van familie en buren, bezoek krijgen van de Larense boerendansgroep „De Schotsers" en de Boerenkapel ,,De Hutentuuters". Het huwelijk zal worden voltrokken door burgemeester Berend Willem Dapper, die zich nu reeds voorbereidt op zijn toespraak tot het jonge paar dat van zuiver Holtense origine is. KRENTENBROOD MET ROOMBOTER Er zal een gx-oot aantal z.g.n. „wijn tafels" zo als men die vroeger bij brui loften gebruikte in de tent worden opge steld en men zal o.m. zorgen voor „boe renjongens" en „boerenmeisjes" als brui loftsdrank. Bovendien ontvangen alle gas ten op vertoon van hun entx-eebewijs een kop koffie en een snee krentenbrood met roomboter, want de lezer zal inmiddels begrepen hebben dat het hier gaat om een bruiloft die door de Braderiecommissie in samenwerking met de Toneelclub „O.C.H." en de plaatselijke muziekveren. „H.M.V." in scène wordt gezet. De vreugde zal er echter niet minder om zijn, want na enkele demonstraties van de boerendansgi'oep zullen de gasten ook in de gelegenheid worden gesteld om een dansje te maken met de mannen en vrouwen in boerenkostuum. De kostuums alleen al vormen een stuk folklore^ maar daai'bij komt nog als fol kloristisch evenement het z.g. „anhöln" van de „broedskoe" en het „meut'n" van de „broedswagens" voor de Coöp. Boeren leenbank in de Gaardenstraat en in de Sta tionsstraat. Dit „anhöln" en „meut'n" wordt even als vroeger beloond met een slokje. Vroe ger werd bij zulke gelegenheden weieens te veel gedronken en zag men de „broeds koe" zonder de „noabers" door het dorp lopen terug naar z'n oude stal. „BRULFTENEUGERS" De „brufteneugers" gaan dinsdagavond rond langs de hotels, bungalowbedrijven en kampeertereeinen om de zomergasten uit te nodigen tegen betaling van een kleine entree waarin begrepen de kos ten van koffie en krentenbrood op het bruiloftsfeest aanwezig te zijn. Het jonge paar verwacht dan ook zeker vijfhonderd a zeshonderd gasten. Het zal de grootste bruiloft worden die men hier de laatste jaren heeft meegemaakt en ze ker zullen er heel wat gasten zijn die dit Behalve de boerenbi*uilóft, welke woens- avond gehouden zal worden in de feest tent in Kalfstermansweide en waaraan en kele oude gebruiken als de rondgang van de bruidskoe en het aanhouden van de bruidswagens vooraf zullen gaan, bevat het VVV-vakantieprogramma niet zulke spectaculaire evenementen, maar het is opvallend hoeveel belangstelling de vreem delingen aan de dag leggen voor het be zoek aan de kaasboerderij van de familie Cats in de Beuseberg, aan het bezoek aan het nat. hist, museum „Piet Bos" op de Holterbergrit. Er is nu op veler verzoek een nieuw punt aan dit programma toe gevoegd „Op zoek naar wild", een vroege wandeling onder leiding door de bossen in de omgeving van Holten, met een rust punt voor het drinken van een kopje kof fie in een oude boerderij of taverne. Voor de kaasboerderij is zelfs een middag en een avond-bezoek gepland. Het program ma vindt men elders in dit nummer. evenement op foto of film zullen vastleg gen. De feestelijkheden beginnen om kwart voor zeven met een rondgang van de „Hu tentuuters" vanaf het plein bij de O.A.D. in de Bux-g. v. d. Borchstraat. Vanaf dit plein vertrekken om 7 uur de buren met de „bi'oedskoe" waarna om half acht de bruidswagens volgen met de naaste fa milieleden. De route die hierbij gevolgd wordt is voor de boerenkapel, de „broedskoo" en de bruidswagens dezelfde n.l.: busstation OAD, Gaaxtlenstx-aat, (anhöln voor de Coöp. Boerenleenbank) Schoolstraat, Riet molenstraat, Oranjestraat, Dorpsstraat, Stationsstraat meut'n Kalfstermans weide. De „Hutentuutei's" hebben inmiddels plaatsgenomen op het podium in de wei om de vele gasten muzikaal welkom te heten op de bruiloft van Hendrik Willem en Berendina. In juli 1962 organiseerde de BP (Bri tish Petroleum Conpany) voor de eerste maal een „Jeugd Gx-and Prix" in Assen. Dit drie dagen durende evenement werd die zomer gevolgd door nog twaalf Grand Prix in verschillende delen van ons land. Op de finalé in Amersfoort kwamen de dertien plaatselijke winnaars tegen el kaar uit. In totaal hadden toen 7000 kin deren aan de Grand Prix deelgenomen. In 1963 ontwikkelde de BP een grote aktiviteit: toen in Arnhem de landelijke finale werd gehouden, hadden in 23 plaatsen verspreid in geheel Nedextand 13.000 kinderen deelgenomen. Dit jaar zullen er tenminste 20 Gx-and Prix worden gehouden. Drie evenemexi- ten vonden in de Pinkstervakantie plaats. Tijdens de maanden juli en augustus wordt een onafgebroken toernee gehou den, totdat op 29 augustus de landelijke finale in Apeldoorn plaats vindt. Dan zullen ook weer ongeveer 18.000 kinde ren hebben deelgenomen. De Jeugd Grand Prix in Markelo wordt gehouden op 30, 31 juli en 1 augustus a.s. op het Schoolplein aan de Stations straat. De finale vindt plaats op zatex-dag 1 augustus. Aanvang 14 uur. In Markelo wordt de Jeugd Grand Prix georganiseerd in samenwerking met de Markelose 'Motorclub „Ons Genoegen". GROOTSLEUTELDIPLOMA Aan de Hofkampschool te Almelo slaagde J. H. M. Toren uit Holten voor het z.g. grootsleuteldiploma van 't IVIO. NAAR DE H.B.S. Tot de eerste klas van de R.K. H.B.S. „Pius X" te Almelo werden toegelaten Joke Brands en Charles Reeves te Holten.. GETUIGSCHRIFT VORMINGSKLAS De tweelingzusters Dinie en Minie Koopman, Kerkhofsweg, alhier, slaagden aan de Nijverheidsschool voor meisjes te Deventer voor het getuigschrift Vormings klas. Overeenkomstig de verwachting daalde het geregistreerde aanbod van mannelijke werknèmex-s in het gebied van het gewes telijk arbeidsbureau Deventer gedurende de maand juni opnieuw, zij het in ge ringe mate van 145 tot 127. In dit aanbod zijix 111 minder geschikten begx-epen, zo dat het valide aanbod slechts 16 bedraagt. Aangenomen mag worden, dat hiermede het laagste punt van dit jaar wel bereikt zal zijn, omreden verwacht wordt, dat evenals vorige jaren meex-dex~e jeugdigen die dezer dagen de diverse scholen zullen verlaten, direct nog geen plaats in het ax-- beidsproces zullen kunnen vinden. Gezien de grote vraag, zal de stijging van het aan bod vermoedelijk van tijdelijke aard zijn. Vergeleken met de situatie per eind juni 1963 toen er 145 mannen als wexkloos in geschreven stonden (waaronder 105 min der geschikten 1 ligt het huidige aanbod niet onaanzienlijk lager, waaruit blijkt, dat de behoefte aan personeel de afgelopen 12 maanden is toegenomen ondanks de te werkstelling van meerdere buitenlandse arbeidskrachten. Tengevolge van de be hoeftepeiling van jeugdige kr-achten, die binnenkort de diverse scholen zullen vex-- laten, steeg de geregistreerde vraag afge lopen maand van 623 tot 666, doch zij zal volgende maand zeker nog aanzienlijker stijgen, aangezien dagelijks aanvragen binnenkomen. Verwacht wordt, dat het to taal aaxxtal aanvragen het peil van vorig jaar (790) vér zal overschrijden. VROUWEN Het geregistreerde aanbod van vrouwen gaf ten opzichte van de vorige maand een geringe stijging te zien (17-20) doch ligt in vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorige jaar 50% lager (40-20). De vraag steeg ten opzichte van de vorige maand eveneens (407-418, doch ligt vergeleken met juni 1963 beduidend lager (510-418). Dit vindt zijn oox-zaak in het feit, dat in tegenstelling tot 1963 alle aanvragen om jeugdige vrouwelijke krachten, die dezer dagen de scholen zul len vexlaten nog niet binnen en/of geboekt werden, y er wacht mag worden, dat ge durende de maand juli de geregistx-eerde vraag beduidend zal toenemen en zeker boven het peil van 1963 (510) zal uitko men. De verdeling van het aanbod aan man nen over het gewest was als volgtDeven ter 96 (v.j. 104), Bathmen 1 (2), Diepen veen 3 (7),' Holten 4 (5), Olst 5 (6), Raalte 18 (21), totaal 127 (145). Per 1000 loontrekkend en: Deventer 6 (7) Bathmen 3 (6), Diepenveen2 (3), Hol ten 5 (6)-, Olst 3 (4), Raalte 8 (9), per rayon 6 (7), provincie 8 (8) en het rijk 6 (7. De 18-jarige J. M, W. uit Holten is woensdagavond xn de Oranjestraat met een bestelauto, doordat hij waax-schijnlijk door de rem heentrapte, op een personen auto van de Amerikaanse sergeant W. R. F. uit Baden-Baden gereden, wiens auto weer in botsing kwam met de rustig voor hem rijdende pex-sonenauto van mevr. J. ter N.-O. uit Zutphen. Deze kleine ket tingbotsing veroorzaakte geen persoon lijke ongevallen, maar beide eerstge noemde wagens werden flink beschadigd. Later in de nacht omstreeks half één ging een persófxenaulo, bestuux-d door G. B. A. uit Borne, op de Deventerweg en kele keren over de kop en bleef met de wielen in de lucht in de berm steken, doordat de bestuurder een bestelwagen, die een vrachtauto zou opslepen en die eveneens uit de richting Deventer waren gekomen, niet tijdig genoeg opmerkte. A. remde zo hai'd en gooide het stuur zo om, dat hij slipte en uit zijn wagen ge trokken moest worden. Hij bekwam won der boven wonder geen letsel, maar de auto was er niet zo best aan toe. Een vrachtauto met pannen van J. K. uit "VTiezenveen had panne en zou juist op gesleept worden door de groente-expedi teur T. G. W. Z. uit Poeldijk. De voetbalvereniging „Holten" zal het komende seizoeix als trainer voor haar hogere elftallen de beschikking krijgen over de bekende oud-international en Go Alxead-speler Leo Halle uit Deventer-. Al dus werd besloten in de donderdagavond in hotel Vosman onder voorzitterschap vaxx de heer H. Klein Velderman gehou den ledenvergadering. iNadat de vergadex'ing enige ogenblik ken stilte in acht genomen had in ver band met het overlijden van het be stuurslid, de heer W. Oolbekkink, en de jeugdige speler van het tweede elftal Gerrit Brinks, wees de voorzitter er op, dat de uitkomsten in het afgelopen sei zoen niet voor alle elftallen bepaald roos kleurig zijn geweest en dat het bestuur daarom wil trachten door het brengen van een financieel offex*, dat het aantx-ek- ken van een goede trainer meebrengt, hierin verbetering te brengen. Er zullen maximaal 26 spelex-s voor deze training worden uitgenodigd, die winter en zo mer in de openlucht, zal plaats vinden op het grote terrein, waarheen de ver lichting, op verzoek van de heer Halle, zal worden overgebracht. Holten 1 eindigde als derde van onde- ren op de x-anglijst, het tweede en derde elftal verwierven resp. een tweede en vierde plaats op de ranglijst. Holten 4 bleef halverwege steken, tex-wijl van de junioren Holten a op de derde plaats en b en c onderaan op de ranglijst eindig den. De heer Klein Velderman bracht dank aan de leiders van de senioren en aan de jeugdleiders voor de arbeid, welke zij zich in het afgelopen seizoen weer ge troost hebben. Ook de elftalcommissie en zijn medebestxxursleden betrok hij in zijn dankwoord. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer H. W. Tulier, bleek, dat de vereniging financieel gezond is. Zij boek te een batig saldo van f 135,38. In het ledental viel in vei'band met de vex-hoogde contributies en een aantal mutaties nogal enige teruggang te be speuren. Het aantal senior-leden daalde van 129 tot 102 op het einde van het ver enigingsjaar en het aantal junioren van 62 op 55. Niettemin blijft het nog een moeilijke taak om allen voldoende in de sportieve genoegens van het voetbalspel te doen delen. De secretaris-penningmeester Tulier werd dank gebracht voor zijn uitstekend beheer, nadat de kascommissie, bestaan de uit de heren G. Wissink en J. Traan man, verklaard hadden de boekhouding keurig in orde te hebben bevonden. In plaats van laatstgenoemde werd tot kas- commissielid aangewezen de heer H. F. Klein Velderman. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, de heren L. Meinsma en H. W. Tuller, met bijna al gemene stemmen herkozen, terwijl in? de plaats van wijlen de heer W. Oolbek kink gekozen werd de heer J. H. Schuur man. Als lid van de elftalcommissie werd herkozen de heer W. Dijkslag, terwijl in de plaats van de heer G. M. Traanman, die als zodanig bedankte, gekozen werd de heer G. Bannink. In de rondvraag werden tenslotte nog enkele huishoudelijke zaken en de ter reinverlichting besproken. blijft altijd nieuw KLEERMAKERS VAKDIPLOMA De heer Jan Beltman te Holten slaagde te Enschede voor het kleermakers vak diploma, gezel A. K ALVERDRIELING Een koe van de landbouwer D. J. Schoo ien, Groenland, Roudaalterweg 10 heeft het leven geschonken aan 3 kalveren. Bij de te Deventer gehouden mulo-exa mens slaagden van de Holtense openbare Ulo-school de volgende leerlingen voor het diploma a met Middenstandsdiploma: Bertha Schippers en Minnie Nieuwenhuis te Holten, G. Beldman en Willy Muiler man te Bathmen, Dinny Bex-endsen te Markelo, Gerda Meijer te Lettele, H. Ste- geman te Okkenbroek en voor het diplo ma A: Gerry Beunk te Rijssen en Grietje Brondsvoort te Bathmen. Afgewezen wer den 4 candidaten. Te Deventer slaagden de volgende leer lingen van de Holtense openbare ulo school voor het diploma A met wiskunde: P. T. Talens, Nijverdal, Willy Dollekamp, Markelo, J. A. Stukker, Holten, Geke Bx'onsvoort, Wim Bronsvoort en W. Traanman te Bathmen. Bij de te Deventer gehouden mulo-exa mens slaagden de volgende leerlingen van Holtense openbai-e ulo-school voor het di ploma A met handelskennis: J. Slot, Hol- ten, Wietske Bouma en J. Gijsbers te Rijs sen, Tineke Lubbinge te Bathmen, J. H. Bolink te Laren <G.en B. Schreurs te Markelo. Twee candidaten werden afge wezen. Te Deventer slaagden de volgende leex-- lingen van de Holtense openbax-e ulo school voor het achter hun xxaam ver melde diploma: Alied Bouwhuis en A. F. Egbex-s te Holten, W. Krijgsman en J. I-Iendriksen te Markelo, H. Dikkers te Gooi-, R. Bloemendal te Rijssen, diploma A met Middenstandsdiploma; Margreet Heek te Holten, diploma A met Handels kennis. UNIVERSAL KLOPTE METALU Het elftal van de Machinefabriek „Uni versal" heeft vrijdagavond op het terrein van de V.V. „Markelo Vooruit" bij café „De Poppe" een verdiende overwinning behaald op het team van „Metalu Holten". Technisch en tactisch speelden de „Lini- versalisten" (gestoken in een splintex-- nieuw shirt en broek, geel/rood), beter en hun score van zes doelpunten zou zeer zeker belangrijk hoger zijn geweest als keeper Woltman van Metalu niet zo voor treffelijk z'n doel had verdedigd. De fx-aaie beker werd na afloop van de wedstrijd in cafe „De Poppe" door de heer M. Pasop met een sportief speechje uit gereikt aan de aanvoerder van 'Univei-sal' Wim Eshuis. In een enigszins feestelijke bijeenkomst in de landbouwhuishoudschool „Den Noordenbarg" heeft de secx-etax-esse der Commissie voor het Landbouwhuishoud- onderwijs der OLM, mej. Scheffer uit Zwolle de getuigschriften uitgereikt aan de meisjes, die hun opleiding met goed gevolg beëindigden. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van de Commissie van Bijstand der School, onder voorzitter schap van de heer J. H. Sprokkereéf en de leerkrachten. De volgende leerlingen behaalden het getuigschrift voor de primaire opleiding: T. J. ten Dam, D. H. Luggenhorst, J. W. Rensen, J. G. Markvoort. H. Stegeman, J. W. Kettelarij, E. Reilink, A. Tiekink, J. A. Paalman, M. M. Hupkes, H. B. Bx-onsvoort, M. J. Bolink, J. A. Podt, J. H. Hofman, H. A. Baltus, D. J. Ulfman, H. Paalman en E. Fikkert te Holten; W. G. Beltman, H. Sluiter, J. H. Haarman, H. Roetex-dink. G. J. Nijland, J. W. Den- neboom, F. W. Marsman, G. Roeterdink en L. Pasman te Bathmen; E. M. van Bx-eemen te Nijverdal; II. Haverslag en J. B. Bouwhuis, Raalte-'Heeten; J. Brons voort, Diepenveen-Okkenbroek en G. J. Brinkman te Markelo. Het getuigschrift assistente in de huis houding (art. 29 N.O.-wet) behaalden: E. J. te Winkel, E. A. Toorneman, M. J. E. Kloosterboer te Bathmen; C. A. Bolink, A. J. Bosman, J. Wegstapel, G. Klein Horsman, G. Pasop en J. J. Wansink te Holten; W. v. d. Hulst, Raalte-Heeten; G. W. Niemeijer, Diepenveen-Okken broek; Zw. J. Twellaar en St. W. Hols- horst te Gorssel. door Leida Graafland Ze trok zenuwachtig aan haar sigaret. Inwendig was ze razend van woede om deze streek, om alles wat Dolf haar aan gedaan had, al het bedrog kwam haar nu opnieuw weer voor de geest. Ze probeerde zichzelf in bedwang te houden en tenslotte sprak ze, haar keel half dichtgeknepen van woede: „Dit is namelijk niet het ge val, meneer pastoor. Ik weet niet, in hoe verre de moeder rechten heeft, maar ik ben vast van plan dit morgen meteen uit te zoeken. De heer Talingen wordt als toeziend voogd over mijn kinderen door mij onder geen beding geaccepteerd. Ik ben niet van plan wie dan ook me te la ten opdringen. Ik stel mij morgen meteen met een advokaat in verbinding en dan zullen we eens zien, of ik als moeder ook nog wat te zeggen heb. En dat u zich, in uw kwaliteit als pax-ochie-herder, daar voor hebt laten lenen!" Hij keek haar stomverbaasd aan. „Maar mevrouw, wat kon er op tegen zijn? Wat hebt u eigenlijk tegen Talingen?" Ze keek hem nijdig aan. „Mijnheer pas toor, dit zijn mijn zaken en ik duld in dit opzicht geen inmenging van derden, zelfs niet van u. Is dat duidelijk?" Hij haalde zijn schouders op. „Mevrouw, ik ken u niet meer. Ik zal maar aannemen, dat het verdriet over het heengaan van uw echtgenoot er oorzaak van is, dat u niet zichzelf bent op dit ogenblik. En ik kan ook niet begrijpen dat u de wil van wijlen uw echtgenoot, voor wat de keus van een toeziend voogd betreft, niet wilt eerbiedigen. Volgens mij had uw man geen betex-e keuze kunnen doen. Talingen, een man, die twaalf van zijn beste le vensjaren gegeven heeft voor de gx-oei en de bloei van een zaak, die uw man van de grond af aan heeft opgebouwd, waarvoor hij geslaafd en gezwoegd heeft van de vroege morgen tot de late avond en „Houd op!" Ze schreeuwde het uit. „Wat weet u daarvan? Dat hebt u alle maal maar van horen zeggen. Die paar jaar, dat u hier bentU denkt, dat u heel wat weet en verbazend veel mensen kennis bezit, maar u weet niets en u kent niets. U gaat allemaal maar af op wat de mensen in het dorp hier u verteld hebben en daaruit tx-ekt u gevolgtrekkingen. Maar van de finesses weet u totaal niets. Als u de biechtvader was geweest van Dolf en zijn voortreffelijke procuratie- houder, dan kon u misschien meepraten, hoeweluw biechtgeheim zou u ver bieden het officieel te weten. En dan zoudt u weten, dat het allemaal leugen en bedrog is geweest, van het allereerste be gin af. Maar ze zullen beiden wel zo link geweest zijn om ver hier vandaan hun zonden te biechtenals ze het gedaan hebben. Komt u bij mij nooit meer aan boord om hun voortreffelijkheden op te sommen, want ik walg ervan, verstaat u? Alleen de gedachte maakt me al misse lijk Ze hijgde van opwinding en opnieuw stak ze een sigaret aan en sloeg haar be nen over elkaar. Geruime tijd was het stil, tot de geestelijke langzaam ant woordde: „Dat zijn zwax-e beschuldigin gen, mevrouw Burger. En ik vind het unfair ze nu te uiten, omdat de één zich niet meer kan verdedigen, omdat hij over leden is, en de ander wie weet waar rond zwerft." Ze keek hem met vlammende blik aan. „U gelooft, mij niet, hè? Ik had niet an ders verwacht. Maar als u mij niet belieft te geloven, moet u morgenochtend maar eens op mijn kantoor komen. Dan zal ik u een stel documenten laten zien, welke stuk voor stuk mijn woorden kunnen be wijzen. En zelfs al zou u me dan nog niet willen geloven, zoekt u dan uw voortref felijke Talingen maar op, en vx-aag hem, of dit allemaal echt en waar is. Hij wist al jaren van al dat bedrog, maar hij heeft er over gezwegen. Documenten, die na de dood van Dolf verbrand hadden moeten worden door meneer de procuratiehouder, maar die sufferd vergat het en ik vond ze." Ze boog zich vooi'over en dempte haar stem: „Geen cent had hij, meneer pas toor, geen cent, alleen maar schulden. Hij was schoon aan de lat, toen hij me tx-ouwde en hij liet het voorkomen, alsof het tegenovergestelde het geval was. Dat mijn goede vader, die zijn hele leven hard gewerkt heeft voor zijn zaak en voor xnij, zijn enige dochter, een kapitaal had opge spaard, praktisch failliet was, zo zei Dolf toen. Hoewel mijn vader hem geheel in vertrouwen had genomen en het beheer van zijn kapitaal had opgedragen. En ik, de stommeling, had een blind vertrouwen en tekende alle documenten, die hij me vooi'legde, daarmede toestemming ge vende, dat hij al mijn effecten en aande len kon verkopen en zodoende al mijn geld in zijn zaak kon stoppen, zodat hij grootscheeps kon beginnen. Bestolen en bedrogen heeft hij me, nog voor ik met hem getrouwd was. En ezel die ik was, ik dacht dat mijn vader nagenoeg arm ge storven was en ik voelde me blij en dank baar, dat Dolf met me wilde treuwen. Dat hij dan die zogenaamde schulden van va der zou willen betalen. Nota bene zijn .eigen schuldenKomt u morgenoch tend maar op mijn bureau, dan zal ik u de bewijzen onder uw ogen brengen. Kunt u het zélf zwart op wit lezen. Het zal zijn kwade geweten wel geweest zijn, dat hij al die jaren door deze documenten be- waard heeft. En weet u, wat dit alles be tekent, meneer pastoor? Dit: dat alles van mij, maar dan ook absoluut alleen van mij is. Tot de laatste cent was het mijn geld, waarmee hij is begonnen. En omdat het nu mijn zaak is, zal ik die drij ven, zoals ik dat verkies. En zal ik mensen aannemen en ontslaan, die ik verkies. En zal ik me daarin door niemand laten dwars zitten, verstaat u? Door niemand." De pastoor knikte begrijpend. „En daax-- om moest Tom Talingen verdwijnen. Langzaam maar zeker maakte u hem het leven zuur, tot hij waarschijnlijk enige dagen geleden door kreeg, wat uw uit eindelijke bedoelingen waren." Ze lachte wrang. „Alles, wat me aan het velleden herinnert, ga ik liquideren, ja. En vindt u dat soms nog gek? Kunt u niet begrijpen, dat ik mijn bedrijf mijn bedrijf, verstaat u goed? wil zui veren?" „Wie zonder zonde is, werpe het eei-st de steen Ze lachte schaterend, maar het klonk vals in het kleine vertrek. „Komt u alstu blieft niet met uw bijbel aandragen. Re serveert u die maar voor de zondag, dat lijkt me ex-g nuttig. In zaken gelden even wel andex-e spelx-egels, maar daar hebt u toch geen verstand van. Enfin, u weet nu, wat oox-zaak en gevolg is. En onthoudt u één ding goed: ik heb Talingen niet ont slagen. Hij heeft alleen maar voorlopig voor twee maanden ziekteverlof. Daatoe had ik mijn redenen en ik vexkies hierin geen inmenging van derden. Zelfs niet van u." De man stond op en zuchtte. „Vex'der redeneren heeft geen zin, mevrouw. Mis schien spreken we er later nog wel eens over. En wat die documenten betreft, ik ben bei-eid u op uw woord te geloven, al vind ik het verschrikkelijk, wat ik van avond gehoord heb. Heel ontzettend. Ik kan me op dit moment in uw gedachten- gang verplaatsen. Desondanks ben ik de rotsvaste overtuiging toegedaan, dat u momenteel op de verkeei'de weg bent. Herinnert u zich nog het gesprek, dat we eens hadden tijdens een feestavond je ter gelegenheid van uw verjaai'dag? U hebt zoëven het bewijs gegeven van uw eigen stelling, die u toen verkondigde: dat er altijd wel iets blijft hangen van het oexinstinct, dat de mens eens bezat. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2