Vakantie- programma Agenda Opruimingsactie „Bosbal" gestart Burgerlijke Stand Drie stropers na dolle jacht gepakt Predikbeurten Bijzondere zang- en muziekavond Zater3ag 27 juni 1964 So. 20. Jaargang 11 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.— per kwartoxü Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf88 - 28 Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 8.Iedere mm. meer f 0.12 De opruimingsactie „Bosbal". een initia tief van de heren Cor Bal, eigenaar van de ijstent „de 15 manden" en Kees Bos, eigenaar van het nat. hist, museum „Piet Bos", om de Holterberg vóór het vakantie seizoen -vrij te hebben van picknickresten is zaterdagmiddag van start gegaan. Ruim dertig padvinders en een even groot aantal scholieren hebben de bossen en heidevelden tot aan de Panoramaweg gezuiverd van al het afval, dat in de na tuur niet thuis behoort. Deze grootscheepse actie werd ingeluid met een kort woord van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, tevens voorzitter van de plaatselijke V.V.V., die de jongens roemde om de steun, die zij aan deze actie willen geven. Mr. Enklaar zeide tot de heren Bal en Bos, dit particuliere initiatief bijzonder op prijs te stellen, temeer daar het gepaard gaat met een oproep aan het publiek om de natuur vrij te houden -van alle „ontspanningresten". Daarna ging de burgemeester over tot de symbolische daad, enige papieren met een prikstok op te nemen, waarvoor hem door mevr. Bal het eerste diploma werd uitgereikt, een diploma dat aan allen, die naar netheid in de natuur streven zal worden uitgegeven. Hierna begon de grote schoonmaak actie, die een enorme hoeveelheid papier en andere resten opleverde. Zakken vol zijn naar de vuilnisbelt gegaan. De initiatiefnemers hebben 10 grote oude melkbussen van de zuivelfabriek op verschillende plaatsen in de grond gegra ven en de uitstekende koppen rood ge schilderd. De vakantiegangers kunnen bij de ijstent en het museum prikstokken krijgen, indien zij aan deze actie mee wil len doen. De eerste zomergast aan wie een diplo ma is uitgereikt, was de heer van Zwol uit Rotterdam, die hier al tal van jaren met zijn gezin de vakantie doorbrengt. Op verschillende plaatsen zijn gedrukte kaarten opgehangen met het verzoek om melding te maken van afval in de natuur bij de ijstent en het museum, opdat maat regelen kunnen worden getroffen, deze rommel te verwijderen. De heren hebben de zaak met grote voortvarendheid aan- Padvinders bezig- met de opruimingsactie „Bosbal". gepakt en zich daarvoor financiële offers getroost. De beloning voor de jongens was een ijsje en een toegangsbewijs voor het museum. De padvinders zullen de ko mende herfst als groep door de heer Bos worden rondgeleid. Het diploma, dat zij ontvingen is een keurig stukje drukwerk met als plaatje een reegeit. De zomergas ten kunnen tevens hun naam in een regis ter plaatsen. De heer Bal, die de geestelijke vader is van de operatie „Bosbal", heeft zich al ge ruime tijd ingespannen om de natuur van afval te zuiveren. Hij was secretaris van de voormalige Bond voor Vreemdelingen verkeer „Twente". Zijn motief is: „wij leveren de berg schoon aan de vakantie gangers af en deze zorgen, dat de berg schoon blijft". Een lofwaardig streven, dat algemene aandacht verdient. TWINTIG NEDERLANDSE OORLOGSGRAVEN WORDEN BEZOCHT DOOR BRITSE NABESTAANDEN Op 3 juli om 18.00 uur arriveert met de boot in Hoek van Holland een gezelschap van 86 Britse oorlogsnabestaanden, die zijn uitgenodigd voor een bezoek aan ons land door bet Nederlandse Oorlogsgraven Comité, het zogenaamde „Klaprooscomi té". Dit zijn alle familieleden van Britse militairen, die in de oorlogsjaren van 1940-1945 boven Nederland met hun vliegtuigen werden neergeschoten of eind 1944 en begin 1945 sneuvelden bij de be vrijdingsgevechten. Het hoofddoel van de reis is het be zoeken van hun graven. Vanuit Nijme gen, waar zij in Nederlandse gezinnen gastvrijheid genieten, zullen de Britse Het resultaat van de „Bosbal-actie". Geboren: Teunis, zv. H. Woltman en W. Martijn, Diessenplasstraat 21 Hendrik, zv. G. J. Kolkman en O. Stöcker, A. J. Goldsteinstraat 5 Gerrit Jan, zv. G. J. Blumink en H. A. Elbersen, Dijkerhoek 94. Gehuwd: G. Stroeve, 30 jr. en B. H. Ke- velam, 26 jr., beiden te Holten. Een enorm spannende achtervolging van een personenauto heeft zondagmor gen om half vijf tot de arrestatie geleid •van drie stropers, door de jachtopzieners, de heren J. Sluiter en H. Sluiter vader en zoon wonende in de Pieriksmars on der de gemeente Bathmen. De 50-jarige wegenbouwarbeider G. P. en de 28-jarige metselaar L. J. B. uit Rijs- sen, waren zondagmorgen heel vroeg met een auto van een zwager van laatstge noemde, de 25-jarige koopman A. J. v. L. uit Deventer, op stap gegaan om met een 6 mm flobertbuks hazen te schieten, die in dit weidelijk uur vrij gemakkelijk te benaderen zijn. Op hun rit van Rijssen naar de kruising van Stationsweg te Dij kerhoek en de Dorperdijk hadden zij reeds vier langoren weten te bemachtigen. Dit kruispunt werd hun noodlottig, want daar hadden beide wildschutten zich met een auto opgesteld, omdat reeds lang bekend was, dat in de wijde omgeving tel kens stropers met auto's opereerden, die zelfs voor de ogen van in de weide mel kende landbouwers de hazen doorschoten. De vliegende brigade van de Rijkspolitie, andere politiemannen en jachtopzichters uit de omgeving waren telkens al in actie geweest om aan deze stroperij paal en perk te stellen zonder dat zij daarbij tot nu toe resultaten hadden kunnen boeken. De beide Sluiters hadden deze morgen wel succes. Om kwart voor vier hadden zij zich op genoemd kruispunt verdekt op gesteld en om goed vier uur naderde uit de richting Holten over de Dorperdijk een auto, waarvan de inzittenden hen zo ver dacht voorkwamen, dat zij omdat zij niet meer vóór de wagen konden komen de achtervolging inzetten. In de Stationsweg, een hobbelige zand weg. werd al spoedig een snelheid van over do 90 km bereikt en dwars over de grote verkeersweg HoltenDeventer re den de beide wagens met. enorme snel heid via de Beumersteeg in de richting Okkenbroek. Als de achtervolgenden links wilden afslaan zetten zij de rechter richtingaanwijzer uit en zo probeerden zij met allerlei trucjes hun achtervolgers kwijt te raken. Dat lukte hen niet, zelfs toen zij een zak met drie hazen uit de wa gen wierpen, werd, na het oprapen van de buit, de achtervolging stug voortgezet, totdat op de harde weg tussen Heeten en Nieuw-Heeten, de auto van v. L. het opgaf en de drie inzittenden zonder zich te verzetten konden worden ge arresteerd. In de auto bevond zich een ge laden buks en vond men meer dan 40 hulzen van afgeschoten bukskogeltjes. Ook werd dicht bij de wagen nog een vierde haas gevonden. De stropers werden naar Holten over gebracht en voorgeleid voor de hulp-offi cier van Justitie, de opperwachtmeester J. P. Poll Jonker. De auto werd op diens last in beslag genomen, evenals de buks en de vier hazen. De stropers werden na een verhoor later weer op vrije voeten ge steld, maar zullen het zonder auto moe ten doen, waarvan de inbeslagneming niet is opgeheven. MIDDELBARE AKTE HANDENARBEID De heer J. W. Witmer, hoofd der o.l. school te Dijkerhoek slaagde te Gronin gen voor de middelbare akte (voortgezette studie) handenarbeid. Aan deze studie waren in de loop van de jaren 10 tenta mens verbonden. AKTE LICHAMELIJKE OEFENING Mej. M. J. Boonstra, lerares aan de landbouwhuishoudschool te Holten, slaag de te 's-Hertogenbosch voor de akte N gy voor het geven van onderwijs in lichame lijke oefening aan lagere nijverheidsscho len voor meisjes. Ingekomen: Ha Wansink van Hellen - doorn naar Look 28 Ja. W. Krekel van Deventer naar Oude Deventerweg 13 A. J. C. Kemper van Wierden naar Espelo 9 Ha J. Paalman en gezin van Hooge- veen naar Neerdorp 87 G. J. Sluiter van Bussum naar Oranjestraat 49. Vertrokken: H. van Bruggen en gezin naar Leeuwarden, Prof. Mr. P. S. Ger- brandystraat H. J. Volkerink naar Zeist, Julianalaan 56. nabestaanden over geheel Nederland uit- zwerven voor grafbezoek op twintig be graafplaatsen: Nederweert, Horssen, Ber gen op Zoom, Oosterbeek, Venray, Hol ten, Slijk-Ewijk, Overloon, Groesbeek, Noordwijk, Valkenswaard, Dongen, IJs- selmuiden bij Kampen, Woensel, Mierlo, Gorssel, Arnhem, Bergen (N.H.), Vlissin- gen en „Jonkerbos" bij Nijmegen. Ook zijn er nabestaanden, die op die dag een bezoek zullen brengen aan de graven van hun familieleden op de grote Gealli eerde oorlogskerkhoven Rheinberg en Reichswald, juist over de Nederlandse grens bij Nijmegen. Op 5 juli zullen ze 's morgens om 11.30 uur een herdenkingsdienst bijwonen op het Britse Militaire Kerkhof „Jonker- bos" bij Nijmegen. Voor de volgende dag staat een boottocht van Arnhem naar Oosterbeek, langs de slagvelden van de Slag om Arnhem, op het programma en op 7 juli vertrekt het gezelschap weer met een speciale trein uit Nijmegen naar Hoek van Holland, vanwaar de nabe staanden met de nachtboot naar Enge land terugkeren. De oudste deelneemster aan deze tocht is Mrs. J. Crooks uit Engeland. Zij is 78 jaar en komt naar Nederland om het graf van haar zoon in Woensel te bezoe ken. Mooi succes voor drumband De drumband van de Holtense Muziek vereniging „H.M.V." behaalde zaterdag op het door de Muziekvereniging „Crescen do" te Ommen georganiseerde concours met 83 punten een eerste prijs. Voor de lopende mars en de stilstaande mars kende de jury resp. 41 en 42 pt. toe. Lopende mars: Klankvolume 8V2, Tech niek 8, Tempo 8, Ordelijk en gericht mar cheren 8V2, Algemene indruk 8. Staande mars: Klankvolume 8Y2, Tech niek 8V2, Tempo 8, Orde 8V2, Algemene indruk 8V2. Bij de „lopende mars" maakte de jury de aantekening „goede uitvoering, cres cendo's kunnen beter, meer aanzwellen". Notities bij „staande mars": „vrij goede uitvoering, crescendo's beter dan in de lo pende mars". Zaterdag 27 juni (heden) neemt de band deel aan het Nationaal Federatief concours van „Markelo's Fanfare". Wij roepen onze zomergasten, die Holten als vakantieoord hebben uitgekozen, een hartelijk welkom toe. Het vakantieprogramma is nog niet op gang gekomen waar blijft het V.V.V.-bestuur met haar plannen? maar enkele mededelingen zijn toch wel te doen. Wij laten ze hieronder volgen: BEZOEK AAN KAASBOERDERIJ Dinsdag 30 juni, tussen 7 en 8 uur 's avonds, zal een bezoek gebracht worden aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het enige zelfkazende bedrijf in de verre omgeving en de bewoners zullen daarover ien over hun verdere landbouwbedrijf bij hun rondleiding iets vertellen, dat velen zal interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de V.V.V., de heer Kers, aan wiens bureau bij het spoorwegviaduct men zich zo spoedig mogelijk voor deelname moet opgeven, telefoon 533. De kosten bedragen f 1,per persoon, ook voor kindex'en. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. OPVOERING „BOKKEN EN GEITEN'' Donderdag 2 juli a.s., des avonds om 8 uur, voert de Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." in het gebouw „Rehoboth" aan de Stationsstraat een klucht op, getiteld: „Bokken en geiten", een luchtig spel van de auteur Joh. P. Zonruiter, dat de bezoekers een vrolijke avond zal bezorgen. „C.O.C." bestaat ruim 10 jaar en is niet alleen in Holten vele malen voor het voet licht getreden, maar heeft ook tal van uitvoeringen in omliggende plaatsen gege ven. Niet alleen de zomergasten, maar natuurlijk ook onze plaatsgenoten willen wij een bezoek aan de voorstelling gaarne aanbevelen. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG Vrijdag 3 juli en vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 uur; wordt in het Natuur-Historisch Museum op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar Kees Bos. De heer Bos is een gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het museum is van een bijzondere bekoring. VVV HOLTERBERGRIT Woensdag 8 juli en volgende woensdagen wordt des middags bij voldoende deel name de bekende VVV autobustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland ten Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. De kosten bedragen f 1,50 en men moet zich zo spoedig mogelijk opgeven bij het VVV-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. De tocht duurt van pl.m. 25.30 uur. De administrateur gaat mee voor explicatie. BIJZONDERE ZANG- EN MUZIEKAVOND Woensdag 8 juli a.s., des avonds om 8 uur, is er in de Ned. Herv. Kerk een bij zondere zangavond van de Bijbel Kiosk Vereniging, waaraan de plaatselijke koren hun medewerking verlenen. Solisten zijn: Kees Deenik, bariton; Anton Koopman, orgel en Egbert Voordes, trompet. Verwezen wordt naar een uitvoerig bericht over deze avond. KOPJE KOFFIE NA DE KERKDIENST Evenals dit het vorige jaar gedurende het vakantieseizoen gebruikelijk was, zal de zomergasten na de tweede kerkdienst in de Herv. Kerk gelegenheid worden ge boden in het gebouw Irene een kopje koffie te drinken en kennis te maken met de predikant. De kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen, die hier met vakantie vertoeven, gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerkdienst, die om 10 uur begint, van deze gelegenheid gebruik te maken. Het gebouw Irene bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. Maandag 22 t/m maandag 29 juni: Jan Reinaardus, vishandel, wegens vakantie gesloten. Zaterdag 27 juni: Drumband „HMV" naar Nationaal Federatief Muziekconcours te Markelo. Dinsdag 30 juni: 7.30 uur raadsvergade ring. Dinsdag 30 juni en woensdag 1 juli: Win kel Gebr. Dikkers N.V. gesloten (zie adv.). Woensdag, 1 juli: 19.30 uur Officiële ope ning Eerste Holtense Supermarkt van Gebr. Dikkers N.V., daarna gelegenheid tot bezichtiging, (zie adv.). Donderdag 2 juli: 's avonds om 8 uur in gebouw „Rehoboth", Stationsstraat, to neeluitvoering door „C.O.C.", (zie adv.). Zaterdag 4 t/m Zaterdag 11 juli: Schoen makerij H. J. Volbekkink, Oranjestraat, wegens vakantie gesloten, (zie adv.). Zaterdag 4 t/m zaterdag 11 juli: Rijwiel handel H. Haan en Zn. wegens vakantie gesloten. Voor gas geopend, (zie adv.). Maandag 6 t/m zaterdag 11 juli: wegens vakantie gesloten, Bets v. d. Bos, Rij wiel- en Bromfietshandel, Smidsbelt. (Zie adv.). Woensdag 8 juli: 's avonds om 8 uur in de Ned. Herv. Kerk. Bijzondere Zang avond Bij bei-Kiosk-vereniging met mede werking van Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria"; Hervormd Kerkkoor; Holtens Gemengd Koor; Kees Deenik, solo-zang; Anton Koopman, orgel; Eg- bert Voordes, trompet. Zaterdag 11 juli: Dansavond van de P.J.G.O. in zaal 't Bonte Paard. Dinsdag 14 juli: Excursie Bedrijfvereni- ging naar Noord Brabant. Donderdag 16 juli: 2 uur afsluiting Cur susjaar Landbouwhuishoudschool in het schoolgebouw. Woensdag 22 juli: Ouderwetse Boeren bruiloft in de grote tent in „Kalfster- mansweide". Zaterdag 25 juli: Grote wielerronde voor Amateurs. Maandag 27 juli: 's avonds 8 uur Verkie zing Braderie-koningin. Dinsdag 28 t/m donderdag 30 juli: 2e Lus trum Braderie, georganiseerd door de Braderie-commissie. Zondag 28 juni 1964 Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur en 10 uur (Bed. H. Doop) Ds Israël. Extra collecte voor Gezinsverzorging. „Irene". 10 uur Jongerendienst. 19.30 uur Ds De Roest van Arnhem. (Jeugddienst.) Dijkerhoek. 9.30 uur Ds Addink. Extra collecte voor Gezinsverzorging. Geref. Kerk. 9.30 uur (Voorb. H. Av.) en 3 uur (bevestiging ambtsdragers) Ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer voor de Evangelisatie in de classis Deventer en de provincie Overijssel. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk: Rijssen: 7 en 8.30 uur Mis, 10 uur Hoog mis. Nieuw-Heeten: 7.30 uur Mis, 10 uur Hoog mis. MIS EN TOCH RAAK! Bij het toelatingsexamen tot een mid delbare school moesten de candidaten bij de opgaven voor Nederlands het volgende zinnetje invullen: „Als de nood het hoogst Eén van hen schreef: „Als de nood het hoogst is, is de kerk te klein". BOUWKUNDIG OPZICHTER De heer H. Jansen Rzn. te Espelo slaag de te Amsterdam voor het diploma bouw kundig opzichter. LERAAR A.V.O. Tot leraar voor het algemeen vormend onderwijs is aan de Landbouwhuishoud school te Holten benoemd de heer N. A. J. Lagerweij te Deventer. DAT ONS LOFLIED VROLIJK RIJZE De Bijbel Kiosk Vereniging te Amster dam biedt onze gemeente een zang- en muziekavond aan op woensdag 8 juli in de Hervormde Kerk. De bekende radiozan ger Kees Deenik zal enkele liederen zin gen en de samenzang leiden. Verder wordt medegewerkt door de Chr. Gem. Zangvereniging „Sole Deo Gloria", het Hervormd Kerkkoor en Holtens Ge mengd Koor (H.G.K.), Anton Koopman, organist en Egbert Voordes, trompettist. De massale koorzang (totaal 6 liederen) zal worden geleid door de dirigent van het Kerkkoor, de heer J. op den Dries te Nijverdal. De predikanten ds J. H. Israël en ds R. A. Hoogkamp zullen een kort woord spre ken. Iedereen is hai'telijk welkom en wordt uitgenodigd met het thema van deze avond „Dat ons loflied vrolijk rijze" in te stemmen.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1