jgfaiA Agenda Volgend jaar in gebruik Nieywe LT.S. te Rijssen wordt een modern complex Gevonden en verloren Drumband naar Ommen CHR0ESJTSJ0W IN DENEMARKEN BOSBRAND IN DE H0LTERBERG Snel en gecoördineerd optreden voorkwam een ramp Jeugd verzekerd op Safari Zaterdag 20 juni 1964 No. 25. Jaargang 17. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf88 - 23h Adv.-prijs 115 mm. a contant3.Iedere mm. meer 0.12 Als het volgend jaar de nieuwe Lagere Technische School in gebruik zal kunnen worden genomen heeft Rijssen een enorm probleem minder op onderwijsgebied. Het schrikbarende ruimtetekort, waar mee de directeur van de Lagere Techni sche School met zijn lerarenkorps nu al weer verschillende jaren heeft moeten kampen, kan onmogelijk bevorderlijk zijn voor het goed functioneren van dit be langrijke onderwijs voor de jeugd van Rijssen en omgeving. Men werkt in noodlokalen, zoals een ge deelte van de v.m. gasfabriek, in een lo kaal van de fa. Mensink, aan de Boom kamp, in een lokaal van gebouw Jeruel in een lokaal van de Oranjeschool, in een lokaal aan de Enterstraat en in een nood gebouw aan de Dr. Stokkersstraat. Hoeveel ongerief hiervan het gevolg is, zal wel moeilijk in woorden uit te drukken zijn. Men gaat wat het ruimtekort betreft echter het laatste seizoen tegemoet. Het beschikbaar komen van de Chr. ULO- school aan de Jan ter Horststraat geeft weer wat verlichting, omdat hier de ver schillende klassen voor algemeen vor mend onderwijs kunnen en worden onder gebracht. Als deze mogelijkheid er niet was geweest, dan was het ruimtepro bleem voor de directeur van de L.T.S. een wel bijzonder moeilijke zaak geworden. 200 NIEUWE LEERLINGEN Voor het nieuwe leerjaar verwacht men meer dan 200 aanmeldingen. Daarom zul len met ingang van het nieuwe seizoen niet minder dan 8 klassen algemeen voor bereidend onderwijs moeten worden ge vormd. De belangstelling voor de. LTS in Rijssen stijgt nog steeds en ook het le rarenkorps zal nog moeten worden uit gebreid. De heer P. T. de Ridder, die de ont wikkeling van de Lagere Technische School vanaf „het eerste uur" heeft mee gemaakt, is natuurlijk ingenomen met de vlucht, die het vakonderwijs in Rijssen heeft genomen. Hn 1949 kwam deze gemoedelijke „Hol lander" naar Rijssen, waar één klas tim meren werd geformeerd, die werd ge leid door de heer Klaver. Deze eerste timmerklas was ondergebracht in de Schildschool, maar reeds het volgende jaar (1950 dus) kon de huidige school aan de Dr. Stokkersstraat in gebruik ge nomen worden. 'De school voldeed aanvankelijk goed aan alle eisen. Er wei-den 4 timmerklas- sen geformeerd, terwijl er ook vakoplei dingen kwamen voor metselen, schilde ren en metaalbewerken. PROBLEEM OPGELOST Maar de ruimte was maar enkele ja ren voldoende; het ruimtetekort werd steeds nijpender tot dit uitgroeide tot gen enorm onderwijsprobleem. Dit zal dan opgelost zijn, als de nieu we school, die verrijst aan de Wierden- sestraat, tussen het RV-terrein en de limonadefabriek van de fa. Tijhuis, ge reed zal zijn. Er zijn met de bouw al goede vorde ringen gemaakt en de verwachting is, dat de school het volgend jaar gereed zal zijn. SYMBOOL VAN VOORUIT GANG De school onder architectuur van de heer J. ter Haar, wordt een prachtig modern project, dat een symbool zal Geboren: Grietus, zv J. Abma en J. Olijve, A. J. Goldsteinstraat 10. Hilde Geralda, dv K. Dekker en G. A. Veld man, Markepad 5. Ondertrouwd: iG. J. Bosschers, 30 jaar en G. Ezeman, 20 jr., beiden te Holten. H. Paans, 40 jr., Sprang Capelle en C. E. Molanus, 27 jr., Holten. Gehuwd: G. M. Bannink, 23 jr. en W. H. Smale, 23 jr., beiden te Holten. R. Venema, 25 jr., Raalte en H. G. Paal man, 24 jr., Holten. Overleden: F. M. Müller, 83 jr., La- renseweg 36. M. Oolbekkink, 57 jaar, Kolweg '5, overleden te Deventer. BEVOLKING: Ingekomen: A. J. C. Kemper v. Wier den naar Espelo 9. J. W. Krekel van Deventer naar Oude Deventerweg 13. J. Crans van Amsterdam naar Holter- berg 51. Vertrokken: W. van den Brink en ge zin van Bessinkpasstraat 17 naar Stou- tenburg (Achterveld). kunnen zijn van de vooruitgang, die zich de laatste jaren ook in Rijssen manifes teert. De school moest uiteraard vol doen aan specifieke eisen, die aan het moderne vakonderwijs worden gesteld en de heer Ter Haar is er in geslaagd een harmonieus modern complex te ont werpen. In de rechtervleugel is een schilders- lokaal geprojecteerd, met spuitkamer, lak- en droogkamer en een lokaal voor constructie-bankwerken; voorts een lo kaal voor elektrisch en autogeen lassen en 2 lokalen voor bankwerken. De les lokalen hebben een afmeting van 8 bij 15 meter. In de linkervleugel zijn 2 timmerloka- len ontworpen en een afdeling voor de machinale houtbewerking van 80 m2. Voorts wordt er een stellokaal inge richt van 200 m.2, te gebruiken zowel door de metsel- als de timmerafdeling. Verder is op de tekening een metsel- lokaal geprojecteerd. Het gebouw zal, als het gereed is, enorm veel glaspartij en laten zien. Er zullen 2 handvaardigheidslokelen komen in de frontvleugel, 3 tekenzalen, 4 lokalen voor algemeen vormend onder wijs, terwijl op de eerste verdieping 5 lokalen voor algemeen vormend onder wijs zijn geprojecteerd. Er komt een kamer voor de direkteur en één voor de adjuncht-direkteur, een afdeling voor de administratie, een spreekkamer en een bedienden en lera- renkamer. GROOT OVERBLIJFLOKAAL Een grote plaats is ingeruimd voor het z.g. overblijflokaal. Deze ruimte, die ook benut kan worden als ontspanningslo kaal, heeft de afmetingen van 12 bij 28 meter en hier kunnen de leerlingen van buiten 's middags pauzeren onder het genot van koffie of thee. Een belangrijk onderdeel van de nieu we LTS is ook zeker de grote gymnas tiekzaal en het sportveld, dat niet de grootte heeft van een normaal voetbal terrein, maar waarop toch verschillende balspelen kunnen worden beoefend. TUINCOMPLEX Het tuincomplex, ontwerp van het tuinarchitectenbureau Kingskotten te Enschede, zal het prachtige gebouwen complex op positieve wijze markeren. Er komt een prachtig tuincomplex met een prachtige vijver, die de nieuwe moderne Lagere Technische School een fleurig aanzien zal geven. Dat men reikhalzend uitziet naar het moment waarop de nieuwe school in ge bruik zal kunnen worden genomen, mag vanzelfsprekend woeden geacht. Gevonden: benzinedop; zelf binder; wit kinderschoentje; regenjas met riem en das; boodschappentas; portemonnaie met inhoud. Verloren: abonnement zwembad; school- etui met inhoud; gabardinejas; abonne ment zwembad; gouden speld met drie parels; bril in etui; polshorloge, merk Pontiac; geldsbedrag; ceintuur van jurk; tortelduif; bankbiljet. Inlichtingen dagelijks tussen 8 en 22 uur aan het groepsbureau der rijkspolitie (doch niet tussen 13 en 14 uur), Dorps straat 22 te ïlolten, telef. 352. De drumband van HMV gaat zaterdag 20 juni (heden) naar Ommen om deel te nemen aan een groot concours, georga niseerd door de plaatselijke muziekver eniging. In de bus, die om kwart over twaalf van Smidsbelt vertrekt, zijn nog enkele plaatsen vrij! Gaarne wensen we de band in Ommen het succes, waarop wordt gehoopt. LASEXAMENS Voor het lasexamen, afgenomen dooi de Nederlandse Vereniging voor Lastech niek slaagden aan de L.T.S. te Rijssen: H. Veldkamp (electrisch lassen beginners) en H. Brinks, L. J. Bunt, J. W. Veneklaas en F. J. Haan (electrisch lassen gevor derd). Premier Nikita Chroesjtsjow is dinsdag ochtend met zijn echtgenote in Kopenha gen aangekomen. Op de foto wordt het echtpaar Chroesjt sjow verwelkomd door de Deense premier Jens Otto Krag. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor elf brak door onbekende oorzaak bos brand uit op de Holterberg bij de grens van de buurtschap Lichtenberg, een brand, die zich in verband met de droogte en de hoge temperatuur aanvankelijk ern stig liet aanzien. Een paar padvinders, die door de berg onderweg waren naar Denekamp, waar schuwden de familie Ulfman aan de Lich- tenbergerweg, die op haar beurt de heer J. Zomer, jachtopziener van de heer J. J. ter Horst te Rijssen en groepscommandant van de brandweer alarmeerde, die aan dezelfde weg woont. Tal van boeren leden van de bos- brandweergroep aldaar verlieten het hooiland en spoeden zich met schoppen gewapend naar het terrein van de brand. Inmiddels alarmeerde de rijkspolitie te Holten door middel van de sirene de Hol- tense brandweer, die door middel van de mobilofooninstallatie de brandweren van Hellendoorn, Nijverdal en Rijssen ter as sistentie opriep, zodat zich vier tankwa gens op weg begaven. De heer Zomer stond er met een paar buurtbewoners aanvankelijk alleen voor, maar allengs arriveerde er hulp en wer den de bosbrandweermensen prachtig ge holpen door een groep van plm. 25 kin deren van omstreeks 14 jaar, die blijkbaar met een leerkracht een fietstochtje maak ten. Deze klas heeft zich bijzonder uitge sloofd om het vuurt tegen te houden en men zou alsnog gaarne willen weten, wie deze scholieren zijn geweest. Inmiddels arriveerden ook de jachtop zieners, de heren D. Smit, plaatsvervan gend groepscommandant en G. Hegeman, met leden van de bosbrandweergroep ter plaatse. De nevelbluswagens, die op het terrein van de brand verschenen namen ieder een saillant van het terrein voor hun re kening en door een goede verdeling van krachten wist men, onder leiding van de heer A. G. Teerink, bosbouwkundig amb tenaar van het staatsbosbeheer te Nijver dal en technisch leider van de bosbrand- weer, de schade tot pl.m. 2 hectare te be perken. Even leek het er nog op, dat men de zaak niet in de hand kon houden toen een jonge aanplant met dicht aaneengesloten begroeiing vlam vatte, maar de jonge dennen waren te groen en met vereende krachten wist men ook hier het vuur te smoren. De brand is waarschijnlijk ontstaan aan de Nijverdalse weg, een paar honderd me ter voor de plaats waar het wildhek toe gang geeft tot de Lichtenbergerweg. Zij heef t voornamelijk gewoed op een perceel dennen met opslag van de Gemeente En schede en in een jonge aanplant van de fa. ter Horst te Rijssen. Hoe de brand ont staan is, is niet bekend. Opmerkelijk was echter, dat even voordat de padvinders bij de familie Ulfman kwamen waarschuwen er vier jongens werden waargenomen aan de Lichtenbergerweg bij het wildhek, die blijkbaar uit dezelfde richting kwamen. Toen men de heer Zomer niet telefonisch kon bereiken, omdat deze ook aan het hooien was, is mevr. Ulfman hem per soonlijk gaan waarscuwen. 's Middags heeft de heer Js. Hegeman, op aanwijzing van de technisch leider, om het afgebrande terrein enkele voren ge ploegd en zijn er wachten uitgezet, omdat zich overal nog kleine vuurhaarden be vonden. Men was de brand net meester toen de vier tankwagens hun inhoud in de vuurhaard hadden leeggespoten. De regen, die 's nachts gevallen is, heeft het vuur volledig gedoofd. Deelnemers aan de 'Jeugd Safari '64' zwerftochten per fiets of bromfiets voor jongens van 14 tot 18 jaar zullen col lectief tegen ongevallen en wettelijke aan sprakelijkheid worden verzekerd. De Ne derlandse Bouwnijverheid heeft de kosten op zich genomen van het 72 pagina's tel lende Safari-deelnemersboekje, waardoor de benodigde middelen zijn vrijgekomen voor deze verzekering. Het Comité Jeugd Safari '64 is er ver der in geslaagd op meer dan veertig van de zestig terreinen, waar kan worden ge kampeerd, voor toezicht te zorgen. Ter reineigenaren, beheerders en padvinders leiders verlenen hierin hun bemiddeling. De Inspecteur-Generaal van de Rijks politie heeft het personeel van de Rijks politie op de hoogte gesteld van de Safari en garandeert de jeugdige trekkers steun en hulp, zo dit nodig mocht zijn. Een soortgelijk verzoek heeft de ANVV ge richt tot de V W-kantoren in geheel Ne derland. Voor de Jeugd Safari '64 hebben reeds honderden jongens, padvinders en niet- padvinders, ingeschreven. De vele facili teiten, die de deelnemers onderweg wor den geboden, kregen nog een uitbreiding doordat de mogelijkheid is geopend een bezoek te brengen aan de Hoogovens en de projecten van de Nederlandse Gasunie. Bij de Minjon-afdeling van de Avro wordt momenteel gewerkt aan de samen stelling van een radio-patrouille, die zwer vend en trekkend door Nederland in de zomermaanden reportages zal verzorgen van de Safari. GESLAAGD Aan de Chr. Kweekschool te Almelo slaagde voor het eindexamen 2e leerkring (onderwijzersakte) en het diploma K (Nuttige handwerken), mej. B. Schup- pert, Stationsstraat. Zij werd met ingang 'van maandag 22 juni benoemd tot onder wijzeres aan de Geref. School te Wierden. Zondag, 5—19 juli, Jaarlijkse inzameling vaste bijdragen en giften voor Holtens Studiefonds voor Papoea-jongeren. Zaterdag 20 juni: Drumband „HMV" naar z.g. „vrij" concours te Ommen. Zaterdag 20 juni: 2.30 uur Bejaardensocië teit in Irene. Zaterdag 20 juni: van 3-5 uur uitbetaling vakantiebonnen ANAB, ten huize van de heer J. Klouwen, Oranjestraat 68. Zondag 21 juni: 7.30 uur film in Irene, (zie adv.). Maandag 22 t/m maandag 29 juni: Jan Reinaardus, vishandel, wegens vakantie gesloten, (zie adv.). Dinsdag 23 juni: 19-19.30 uur zitting Tho massen Drijver in café Kalfsterman, (zie adv.). Woensdag 24 juni: 8 uur Modeshow N.V. Confectiefabriek „Heka" in Amicitia (zie adv.). Zaterdag 27 juni: Drumband „HMV" naar Nationaal Federatief Muziekconcours te Markelo. Woensdag 8 juli: 's avonds om 8 uur in de Ned. Herv. Kerk. Bijzondere Zang avond Bijbel-Kiosk-vereniging met mede werking van Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria"; Hervormd Kerkkoor; Holtens Gemengd Koor; Kees Deenik, solo-zang; Anton Koopman, orgel; Eg- bert Voordes, trompet. Zaterdag 11 juli: Dansavond van de P.J.G.O. in zaal 't Bonte Paard. Dinsdag 14 juli: Excursie Bedrijf vereni ging naar Noord Brabant. Donderdag 16 juli: 2 uur afsluiting Cur susjaar Landbouwhuishoudschool in het schoolgebouw. Woensdag 22 juli: Ouderwetse Boeren bruiloft in de grote tent in „Kalfster- mans weide". Zaterdag 25 juli: Grote wielerronde voor Amateurs. Maandag 27 juli: 's avonds 8 uur Verkie zing Braderie-koningin. Dinsdag 28 t./m donderdag 30 juli: 2e Lus trum Braderie, georganiseerd door de Braderie-commissie. Zondag, 21 juni 1964 Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10 uur ds Addink. In beide diensten collecte Provinciaal Kerkewerk. Dijkerhoek: 9.30 uur ds Israël. Collecte Provinciaal Kerkewerk. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds A. Bos van Almelo. In beide diensten is het éne offer voor de kerk. Bij de uitgang collecte voor Eigen Kerkbouw. R.K. Kerk: Rijssen: 7 en 8.30 uur Mis; 10 uur Hoog mis. Nieuw-Heeten: 7 en-8.30 uur Mis, 10 uur Hoogmis. OFFICIËLE PUBLIKATIES ZWEMLESSEN Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend dat de chef-zwemmees ter, de heer G. van Lemel, vanaf maan dag 22 juni a.s. een aanvang zal maken met het geven van zwemlessen in het na tuurbad „Twenhaarsveld". Met het oog op de indeling van het les rooster is het gewenst dat zij, die voor deze lessen in aanmerking wensen te ko men, zo spoedig mogelijk een leskaart aanvragen bij het bad. Holten, 17 juni 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester G, J. Langenbarg, secretaris ONTEIGENING VOOR VERBETERING RIJKSWEG 44a GED. HOLTEN—RUSSEN Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt een afschrift van het proces-verbaal van het besprokene in de zitting van de com missie tot het aanhoren van de bezwaren van belanghebbenden tegen het plan van onteigening voor verbetering van Rijks weg 44a, gedeelte Holten-Rijssen, alsmede een afschrift van het door de commissie uitgebrachte advies als bedoeld in artikel 10 van de onteigeningswet. Holten, 18 juni 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. HUÏSNUMMERLIJST Burgemeester en wethouders van Hol ten vestigen de aandacht van belang hebbenden er op, dat ter secretarie een geheel nieuw bijgewerkte huisnummer- lijst verkrijgbaar is tegen betaling der kosten ad f 3,-. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester G. J. LANGENBARG, secretaris

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1