VaderdagGeef vader een BOEK SEiETMUSEEitBE TEXTIEL tttKI EU EIEREN UKLPMT A»?**; Autocross RAALTE öanadees Iseieek aan Holten UIT OVERIJSSEL Duiven vlogen weer Duitsland: problemenland voor Europese landbouw SiSSi^1^' f «piaïsfjes Onrustige Zenuwen? eens schudt het leven je v/akker Zaterdag 13 juni 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD In Nederland is voor het'*eerst tér we reld het metalliseringsproces, zoals het al bekend is voor papier en plastic film, toe gepast op textielmaterialen. Dit is ge beurd bij Verolme, die ook de machines bouwt die voor het uitvoeren van dit pro ces nodig zijn. Een staaltje van Neder lands vernuft en vakmanschap, dat aller- wege bewondering zal afdwingen! Door de textiel gemaakt uit polyes ter garens door een luchtledige tank te leiden, waar aluminiumdraadtot damp vorm wordt verhit, slaat op de textiel- baan een zeer dun laagje aluminium neer, dat glanst als een spiegel en zo dun is 1/10.000 mm), dat de textiel zijn eigen schappen behoudt. Dit spiegelende laagje heeft een zeer groot reflectievermogen voor licht- en warmtestraling. Deze ge metalliseerde textiel kreeg de naam meta- lon. METALEN ZONWERING Er zijn vele toepassingsmogelijkheden waarvan, vanaf juni a.s. als eerste de me talen zonwering op de markt zal komen. Deze bestaat uit drie verschillende weef sels, die warmtereflectiecijfers ge.ven van 40 tot 80%, waarbij tegelijkertijd de licht- doorlaatbaarheid (en dus het doorzicht) afloopt van 50 tot 10%. Wat gebeurt er? Door het spiegelende laagje wordt van de in zonlicht aanwezige warmte, die door de ruiten een kamer binnenkomt, van 40 tot 80% weer naar buiten teruggekaatst, waardoor het 's zomers binnen koel blijft. Dit metalen laagje kaatst 's winters een groot deel van de kamerwarmte die naar buiten wil terug, wat zal schelen in de verwarmingsfekening. De metalonweefsels kunnen worden ge bruikt als vitrage, als schuifgordijn en als rolgordijn. De goedkoopste kwaliteit is verkrijgbaar in breedten van 85 en 110 cm; de andere twee zijn 120 cm breed. De prijzen variëren van 8,05 tot 16,75 per meter, waarbij er keus is uit 12 kleuren. VOORDELEN Het uitzicht van binnen naar buiten wordt niet belemmerd. Het zijn sterke, soepel vallende, dunne weefsels, die be stand zijn tegen langdurige inwerking van zonlicht, licht- en motecht, kreuk- en krimpvrij en gemakkelijk in onderhoud. Aangeraden wordt de gordijnen thuis te wassen, maar daarbij vooral geen soda te gebruiken, ook niet voor het weken of zaehtmaken van het water. Soda zou de metaallaag vernietigen. In een badkuip of wastrog (minimale hoeveelheid water ong. 30 liter) wordt een zwak wassop ge maakt. Nadat alle korreltjes van het was- poeder zijn opgelost moeten de metalen gordijnen, zo weinig mogelijk gevouwen, enige tijd weken en daarna met de hand Metalon zonwering toegepast in „woning 1970" in 't Bouwcentrum. voorzichtig door het sop worden geslagen. Nat ophangen. Het vervaardigen en ophangen van deze zonwering moet deskundig gebeuren. De metalonweefsels moeten minder ruim han gen dan andere gordijnen of vitrages. Zo wel boven, als onder als aan de zijkanten dienen ze zo goed mogelijk aan te sluiten aan muur of vloer. Raadpleeg dus een deskundige. De rolgordijnen, öf met de hand verstelbare óf automatisch wer kende, zijn gebonden aan de breedte van de metalon weefsels. De naam metalon is in vele landen gede poneerd, terwijl Verolme internationaal voor vrijwel alle landen ter wereld de ex clusieve toepassingsrechten heeft verwor ven. Op de maandag j.ï. te Rijssen gehouden veemaz'kt waren aangevoerd 969 stuks vee, n.l. 13 runderen en 956 varkens. De prijzen van de melk- en kalfkoeien beliepen van f 1050 tot f 1250 per stuk; van graskalveren f 300 tot f 550; drachtige zeugen f375 tot f475; biggen van f65 tot f77. De handel in rundvee was matig tegen prijzen, die prijshoudend waren. Zeugen werden kalm verhandeld voor staande prijzen, terwijl de biggen met dalende prijzen redelijk werden verhandeld. „De Bergvliegers" te Holten namen met 76 duiven deel aan de vlucht vanaf St. Quentin (Fr.), afstand 349 km, lossing 10 uur. Aankomst le duif, eigen. J. Schone- veld 14.40.17 uur. De volledige uitslag was. 1, 6, 8, J. Schone veld; 2, 5, 7, .15, 16, 17, L. Gazan; 3, 11, H. J. Aaftink; 4, 9, 14, G. Veldhuis; 10, 18, 19, G. Steunenberg. Prijs en poulewinnaar J. Schoneveld. De stand is thans 1. J. Schoneveld 127.1 pt; 2. L. Gazan 124.5 pt; 3. G. Veldhuis 114.4 pt; 4. H. j. Aaftink 111.8 pt en 5. G. Steunen berg 95.3 pt. GESLAAGD Aan de - Chr. Kweekschool te Almelo slaagde voor het onderwijzersexamen de heer G. H. A. M. Landeweerd, Beuseberg. Te Deventer slaagden onze oud-plaats- genote mej» L. Sinnema te Kampen en de heer Joh. Nijendijk. U W T? De verbeten pogingen om binnen de Euromarkt tot een gezamenlijk landbouw beleid, te komen zijn opnieuw op een hin dernis gestuit. Begin juni gaf Duitsland een van de zes partners in de Europese Economische Gemeenschap opnieuw te kennen, plat het maar heel weinig voelt voor het idee van de (Nederlandse) EEG- lancibouwdeskundige, dr. Sicco Mansholt, om een gemeenschappelijke Europese graanprijs als basis te nemen voor een prijsbeleid voor alle lidstaten van de Euro- markt. De Duitsers hebben de afgelopen maan den voortdurend verzet gepleegd tegen dit, door de andere partners wel aan vaarde plan. Ook een nachtelijke vergade ring van de EEG-ministerraad kon begin deze maand geen oplossing brengen, on danks de sterke druk van de Franse en Nederlandse bewindslieden op de Duitse delegatie. De bedoeling is dat een accoord wordt bereikt vóór de nieuwe graanoogst. Men is in Brussel niet al te optimistisch over de mogelijkheid of dit tijdstip volgende maand al wel gehaald zal worden. De Duitsers hebben nu de Europese Commis sie een aantal vragen voorgelegd, die eerst door de commissie beantwoord moe ten worden. Pas daarna kunnen beslissin gen worden verwacht. Intussen moeten de andere partners afwachtend toezien. De oorzaak van het Duitse verzet is de situatie in de eigen landbouw. De Duitse boeren kunnen hun graan slechts produ ceren tegen hoge prijzen. De door dr. Mansholt voorgestelde gemeenschappe lijke prijs ligt ver beneden het Duitse prijsniveau. Dit betekent, dat de Duitse boeren, als de stand van zaken zo blijft, weinig kans maken in de concurrentie te gen de goedkoper werkende boei-en in de andere EEG-landen. Het zou eerst over onze Oostgrens tot een drastische sane ring moeten komen. En dat lijkt voor de Duitsers vooralsnog een te groot offer. De Duitse tegenstand wordt in de Euro- markt als zeer nadelig gevoeld. Een ge meenschappelijk landbouwbeleid ook op het punt van de granen is hard no dig. De tijd dringt. De EEG moet een ge meenschappelijk beleid hebben om eens gezind de Amerikanen tegemoet te kun nen treden in de „Kennedy-ronde", de handelsbesprekingen over het gedeeltelijk afbreken van de tolmuren tussen de Ver enigde Staten en Europa. De VS hebben al laten weten, dat de Kennedy- ronde alleen een succes kan worden als Europa conces sies doet op het gebied van de landbouw. Maar dergelijke concessies kunnen niet worden gedaan ;als( er geen basis is voor een gemeenschappelijk Europees beleid. Het moeilijke Duitse landbouwprobleem wordt en daji vooral in Nederland ook op een ander punt gevoeld. Duitsland heeft de laatste jaj n de pluimvee-produk- tie sterk opgevoert met behulp van over heidssteun. De directeur van de grote Ne derlandse eieren-verkoopcoöperaties, de heer Breuker, heeft hierover onlangs in Roermond een ernstige klacht laten horen. Hij beschuldigde de Duitse regering van het knoeien met de produktiecijfers, waar door men binnen de EEG nooit een juist inzicht heeft gehad in de werkelijke ver houdingen. Duitsland heeft altijd een pro- duktie van 168 eieren per kip per jaar op gegeven. Volgens de Nederlandse deskun digen moet dit cijfer echter minstens bo ven de 210 worden gesteld. Ook het aantal leghennen moet in Duitsland veel groter zijn dan officieel wordt opgegeven. De gevolgen van de Duitse eierenstroom zijn voor Nederland op een pijnlijke ma nier voelbaar. De export naar Duitsland PUROL-POEDER is vrijwel tot stilstand gekomen. Ook de Duitse pluimveehouders zelf kampen ove rigens met afzetproblemen. De eierenprij- zen in Nederland zijn aanzienlijk gedaald. Zij bedragen nu rond één gulden per kilo. De pluimveehouders lijden grote verlie zen. Zij hebben de regering al om steun maatregelen gevraagd, die bijvoorbeeld door het geven van een toeslag zouden kunnen worden gegeven. Minister Bies heuvel (landbouw) heeft dit verzoek moe ten afwijzen. De EEG-bepalingen verbie den nationale ondersteuningsmaatregelen. Als Nederland er toch toe zou overgaan zou hét direct leiden tot handelspolitieke wraakmaatregelen door andere landen, waarschuwde Minister Biesheuvel in Den Haag. De vraag is wel, hoe het in Duits land zover is kunnen komen zonder ingrij pen van de EEG. NAAR DE H.B.S. Joke Brands, Boschkampstraat en Char lie Reeves, Kolweg hebben met goed ge volg examen afgelegd en zijn toegelaten tot de R.K. H.B.S. te Almelo. Internationale Amerikaanse Zondag 14 juni, aanvang 2.30 uur. SENSATIE - SPANNING!! Mnphardfs Zenuwtab letten MUTATIES TER SECRETARIE De heer J. Brands, adjunct-commies A ter gemeentesecretarie van Holten is be noemd tot commies ter secretarie van De venter-. BEVORDERING TER SECRETARIE ic De heer A. Vincent, klerk ter secretarie, alhier, momenteel wonende te Markelo, is met ingang van 16 augustus a.s. bevor derd tot adjunct-commies. Veertien van de zesentachtig Canadese grafbezoekers, die onder auspiciën van Ned. Oorlogsgraven Comité -het zoge naamde Klaprooscomité - een acht daags bezoek aan ons land brengen en bij Nederlandse families in Nijmegen en Groesbeek logeren hebben dinsdagmiddag de Canadese begraafplaats op de Holter- berg bezocht. In verband met de zomervergadering van de provinciale V.V.V. was burgemees ter Enklaar, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het N.O.G.C. verhinderd de buitenlandse gasten te ontvangen. De secretaris van het plaatselijk oor- logsgravencomité, de heer J. Kroon, trad in zijn plaats als gastheer op. Ds C. C. Addink, herv. predikant, ver zorgde een korte herdenkingsplechtigheid voordat de bezoekers de graven bezoch ten. In hotel Holterman werd de Canadezen een diner aangeboden, waarna zij om plm. half acht weer naar hun logiesadressen vertrokken. Donderdag verwacht men een groep van 44 Canadese oorlogsveteranen, die op 6 juni de herdenkingsplechtigheden in Normandië hebben bijgewoond en die een officiële delegatie vormt van de „Royal Canadian Legion" onder leiding, van Mr. F. O'Brecht en Mr. D. M. Thompson, resp. voorzitter en secretaris van de oud-strij ders-organisatie. Op vrijdag, 12 juni te 16.30 uur vindt op het Canadese oorlogskerkhof te Groes beek een grote herdenkingsplechtigheid plaats, waaraan ook verscheidene autori teiten zullen deelnemen o.a. de Minister of Veterans Affairs uit'Canada, de Staats secretaris van Defensie, de Canadese Am bassadeur in Nederland, de Commissaris der Koningin in Gelderland en de burge meesters van Groesbeek, Holten, Bergen op Zoom, enz. Gedurende hun verblijf in Nederland zullen de Canadezen tochten door ons land maken en o.a. officieel ontvangen worden door de Canadese Ambassadeur op het buiten „Groot Haesebroek" te Wassenaar. Van 1825 september zal wederom een Canades pelgrimage naar Holten plaats vinden en gastvrij worden ondergebracht bij Holtense ingezetenen. m llllllilllllllill!ll!!!ilillllllll!l!lll!!llll!llllllllllllllllllll!lllllllllllllllli!llill!llllll|||||||||li!|||||||!!!lllllll||||||||||||||||||| V W-F OLDER De Provinciale VW in Overijssel heeft een herdruk van haar museumfolder het licht doen zien. Hierin zijn met korte be schrijvingen en parate gegevens betref fende toegangsprijzen en openingstijden, de volgende musea opgenomen: nat. hist, museum Denekamp; museum De Waag en museum voor tropische landbouw, bei den te Deventer; in Enschede nat. hist, museum en vivarium, oudheidkamer Twente, Twents-Gelders textielmuseum alsmede Rijksmuseum Twenthe; oudheid kamers in Gramsbergen en in Harden- berg; nat. hist, museum Piet Bos in Hol ten, kasteel Het Nijenhuis in Heino-Wijhe; stedelijk museum, de Koornmarktspoort., de schepenzaal, de Ver. Gasthuizen en het Frans Walkatearchief in Kampen; mu seum in Oldenzaal; oudheidkamer in Om men; museum voor de IJsselmeerpolders op Schokland (N.O.P.); Zwartsluis en Prov. Overijssels museum in Zwolle. Deze geïllustreerde folder is gratis verkrijgbaar bij de Provinciale VVV in Overijssel, Wal- straat 38, Zwolle. Tel. 05200 - 16267. EXPOSITIES Hengelo. Kunstenaars uit Israël ex poseren t.e.m. 21 juni in de Hengelose Kunstzaal in Hengelo. Inlichtingen: mevr. Douwes Dekker-Sijpkens, Ennekerdijk 19, Borne, tel. 05409-619. Deventer. Van 13 t.e.m. 21 juni stel len mej. Slegter en de heren Hendriks, Van Dijk en Aalders hun schilderijen, teke ningen en beeldhouwwerk tentoon in de Muntentoren te Deventer. Inlichtingen: VVV Deventer, tel. 05700 - 16200. Enschede. „Antiek damast, modern gedekt" heet de tentoonstelling over 5 eeuwen damast in liet Textielmuseum te Enschede. De expositie loopt op 21 juni af. In het Rijksmuseum Twenthe in En schede exposeert van 13 juni t.e.m. 12 juli de veelzijdige Duitse kunstenaar Ewald Mataré. In hetzelfde museum in Enschede wordt van 16 t.e.m. 21 juni een foto-tentoonstelling ingericht van de „Magnum Groep". De samenstelling is in handen van het Stedelijk museum Am sterdam. door Leida Graafland Ze gaf het terug. „Oké. Meenemen naar huis. Dat wil ik hier, op kantoor, niet meer hebben." Vak voor vak kwam leeg: dozen siga retten en pijpen met een zakje tabak, een boek, een zeepbakje, een nagelgarnituur en een schoenenborstel met een doosje crème, alsmede een paar kleerschuiers. Verder een pakje brieven, die ze ook ter hand nam. Onmiddellijk legde hij zijn hand óp de hare en keek haar dreigend aan. „Correspondentie over mijn echtschei dingszaak, mevrouw," zei hij met donkere stem en iets in de klank deed haar op haar hoede zijn. Zonder meer legde ze het voor hem neer. „Meenemen naar huis of verbranden," beval ze. Tenslotte kwam van de bodem een grote map te voorschijn en hoewel Talin gen moeite deed om het opschrift voor haar te verbergen, zag ze wat er op stond: „Firma Grand". Met een ruk trok ze het uit zijn hand en vroeg spottend: „Soms ook privé-eigendom van je?" Hij werd rood tot zijn haarwortels. „Het is beter, dat u dit niet ter inzage krijgt, mevrouw." Ze legde de map naast zich neer en leunde er met haar arm op. „Zitten er privé-papieren van jou in?" vroeg ze langzaam. „Dat niet, maar „Bemoei je er dan verder niet mee. Nog meer spullen? Ze keek in de nu lege la. „Niets meer? Neem die rommel dan mee en verdwijn." Hij keek nog even naar de map, waarop Roelies elleboog rustte, haalde zuchtend zijn schouders op, pakte alles bij elkaar en ging terug naar zijn kantoor, waarvan hij de deur achter zich sloot. Die morgen had Roelie het druk met de afwerking van de correspondentie. Ze dicteerde een aantal brieven aan Marie en toen deze haar steno's begon uit te wer ken, stak Roelie een sigaret op en bekeek de bestellingen en nota's, die binnengeko men waren. Daarna verdeelde ze alles onder het personeel van de betrokken af delingen en trok toen de map naar zich toe, die met een metalen clip gesloten was. Nadat ze de map geopend had, nam ze het eerste papier er uit en begon te lezen. Na een kwartier was ze geheel en al vergeten, dat Maria in de andere hoek van het vertrek zat te tikken. Blad na blad las ze en toen ze eindelijk alles gele zen had, wiste ze zich het zweet van het verhitte gezicht. Want uit deze documen ten was ze te weten gekomen, dat de man, met wie ze vijftien jaar getrouwd was ge weest en die nu ternauwernood een maand begraven was, haar nog vóór haar huwe lijk bedrogen had. Ze was in het jaar 1945 niet arm geweest, toen haar vader was gestorven. Integendeel. Haar vader had haar een kapitaal van bijna honderddui zend gulden nagelaten, belegd in effecten en huizen, aandelen en baar geld op de Bank. Maar door haar vier handtekenin gen had ze Dolf toestemming gegeven om naar zijn eigen believen alles om te zetten in klinkende munt, alles van haar te ver kopen en te gelde te maken en alles te gebruiken voor zijn zaak, die dus in feite al die jaren haar zaak was geweest. En zij, de domme eenentwintig-jarige gans, had, onervaren in die dingen, vertrouwen gehad in haar man en hem gémachtigd met haar bezittingen te doen, wat hij wilde. HOOFDSTUK 11 's Avonds, toen Talingen aanstalten maakte om te vertrekken, riep ze hem in de gang terug. Hij betrad haar kantoor, zag de opengeslagen map liggen en keek haar aan. Roelie stak een sigaret op en wees naar een stoel aan de andere kant van haar bureau. „Ga zitten, Talingen." Hij legde de hoed naast zich neer en maakte de knopen van zijn regenjas los. Daarna ging hij zitten. Roelie wees op de papieren en zei: „Wist jij hiervan? Ken je de inhoud?" Hij knikte. „Ik was enuee op de hoogte." „Heb je begrepen, wat dit allemaal in hield?" Hij dacht een poosje na. „In bepaalde opzichten was meneer Burger slordig. Een paar jaar geleden, toen we aan het reorganiseren waren, vond ik deze map. Mijn functie in aanmerking nemende, bla derde ik er in. U hebt, kort na uw huwe lijk, alles in de zaak gestopt, als ik het goed begrijp." Ze keek hem een poosje aan en in een opwelling schoof ze haar pakje sigaretten naar hem toe. „Steek maar op." Nadat hij vuur in zijn sigaret gezogen had, en rookte, vroeg ze verder: „En wat heb je er toen mee gedaan?" „Een paar dagen later liet ik de map aan meneer zien en vroeg, wat ik daar mee moest doen. Meneer begon toen te lachen en antwoordde: Berg maar op. En na m'n dood verbrand je alles. Ik heb de map toen in m'n bureau gelegd en daar lag hij vanmorgen nog. U hebt het zelf kunnen constateren." Roelie knikte en keek nog eens naai de papieren. „Zo, zo, dus je moest alles verbranden. Waarom heb je dat niet ge daan?" Hij haalde zijn schouders op. „Verge ten. Ik heb, eerlijk gezegd, helemaal niet meer aan het bestaan van deze documen ten gedacht, tot ze vanmorgen op de prop pen kwamen. Het is ook al weer een paar jaar geleden, dat ze ter sprake kwamen." „En nu is het te laat." I-Iij knikte. „Inderdaad, nu is het te laat." Ze dacht een poosje na. „Je ziet dus, dat deze zaak in feite altijd mijn eigendom is geweest. Ileb je alles nagelezen?" Hij knikte opnieuw. „In het belang van de zaak meende ik me van alles op de hoogte te moeten stellen, dus heb ik alle documenten gelezen." Ze tipte de as van haar sigaret en dacht na. Misschien was het maar beter om Ta lingen in de waan te laten, dat ze willens en wetens haar handtekeningen had ge zet, waardoor Dolf de beschikking kreeg over een vrij aanzienlijk kapitaal. Tenmin ste voor die tijd. Maar toch wilde ze wel weten, in hoeverre hij zelf op de gedachte was gekomen, dat een en ander niet hele maal in orde was. Doch ze moest voorzich tig zijn met haar woorden, want zakelijk was Talingen vast niet achterlijk. Lang zaam begon ze: „Het verwondert me, dat Dolf opdracht gaf na zijn dood dit alles te verbranden. Wat had dat voor zin?" „Tja, dat heb ik me toen ook even afge vraagd, maar verder heb ik me er niet in verdiept. Houdt u me ten goede, mevrouw, maar soms gaf meneer Burger wel vaker van die eigenaardige opdrachten. Per slot van rekening lag het niet op mijn weg om de beslissingen van meneer te becritise- ren." Ze ging in gedachten alles nog eens na, wat ze die morgen gelezen had. In feite had Dolf Burger persoonlijk geen cent be zeten, toen de bevrijding was gekomen. Alles, wat hij gedaan had in de oorlogs jaren, geschiedde met een groot bankcre- diet, dat zelfs in 1945 nog niet geheel was afgelost. Ze had toen in de veronderstel ling verkeerd dat haar vader, op het huis na, nagenoeg failliet was. Doch toen was Dolf Burger al in het bezit geweest van de eigendomspapieren, die haar vader hem in goed vertrouwen enkele weken voor zijn dood in bewaring had gegeven. Hem had vader dus het lot van zijn doch ter in handen gegeven, vol vertrouwen in de vroegere knecht, die wie weet wat be loofd had, toen de oude man al op zijn ziekbed lag, wat zijn doodsbed zou wor den. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2