éema/éê *$m der yvrniewwintj Garage Schuppert officieel in gebruik genomen De Trekkers naar Zwitserland Jaarvergadering Hengelaarsvereniging Laat jonge reeën ongemoeid Goede schutters Schoolreisjes Dorpsschool Auto met bruidspaar tweemaal over de kop 1 geittda VIERSCH0LEH-SP0RTDAG Filmnieuws - Burgerlijke Stand Druk fesiögfiig Jeiigddag vm het flJ.f Samenzang, toneel, declamatie, muziek, volksdans Examen handmelken Zaterdag 30 mei 1964 No. 22. Jaargang 17 NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2.— per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05488 - 234 Adv.-prijs 115 mm. a contant) f 3.Iedere mm. meer 0.12 De nieuwe garage van het Automobiel bedrijf Schuppert in de Oranjestraat is donderdagmiddag onder grote belangstel ling van de zijde der plaatselijke autori teiten, zakenrelaties en buurtgenoten of ficieel in gebruik genomen. De openingsplechtigheid werd verricht door de burgemeester, mr. W. H. Enklaar, die, nadat hem de schaar was aangeboden door de 4-jarige Mieke Schuppert, een kleindochtertje van de stichter van het bedrijf, de heer Joh. Schuppert, een lint doorknipte, waardoor de laatste „versper ring", die bestond uit een groot doek, wegviel. In de ruime garage was alles keurig voor de ontvangst ingericht en prijkte een groot aantal prachtige bloemstukken, die met de verschillende nieuwe auto's hét ge heel een feestelijk aanzien gaven. TOESPRAAK BURGEMEESTER ENKLAAR Nadat namens de firma Schuppert een woord van welkom was gesproken door de heer H. Klein Velderman, werd het woord gegeven aan burgemeester mr. W. H. Enk laar, die wees op de lange en moeilijke weg die moest worden afgelegd voordat men tot de opening kon komen. Het garagebedrijf moest de laatste jaren draaiende worden gehouden in een pand dat niet aan de eisen van de tegenwoor dige tijd voldeed. Men moest zich behel pen en roeien met riemen die veelal te kort bleken. Gelukkig heeft men dé moei lijkheden overwonnen. Er is als 't ware met de dag van vandaag met deze opening een nieuwe periode aangebroken. Er is een geheel ontstaan, dat als voorbeeld kan dienen voor wat op dit terrein een eis des tijds geworden is. Dit prachtige moderne bedrijf nodigt de mensen uit om binnen te komen. Het ge meentebestuur hoopt, dat het er zeer ve len zullen zijn en wenst U van harte veel geluk en voorspoed. RIJ VAN SPREKERS Na de burgemeester sprak als eerste de directeur van Simca Nederland N.V., de heer J. J. Osché, die wees op de prettige samenwerking tussen Schupperts Auto mobielbedrijf als dealer voor Holten en omstreken en Simca. De heer W. F. Zuydervelt te Arnhem kwam geluk wensen namens de Kon. Shell en hij bood aan de heer Joh. Schup pert en zijn zoon Albert een fraaie kris tallen asbak aan, die werd overhandigd door de inspecteur, de heer Y. G. Smit te Deventer, die reeds meer dan 30 jaar met Schuppert zaken deed. Verder voerde nog het woord de archi- De wandelsportvereniging „De Trek kers" gaat met een groep wandelaars- (sters) deelnemen aan de internationale tweedaagse in Zwitserland te Bern. De uitzending van de deelnemers naar de Zwitserse tweedaagse mars geschiedt onder auspiciën van de Koninklijke Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding (K.N.B.L.O.). Er zullen dit jaar ongeveer 4 groepen uit Nederland aan deelnemen, w.o. „De Trekkers" uit Holten met 11 personen, n.l. de dames W. Pasop, A. Drent, J. Lubber- sen en M. Voortman-Bekkernens en de heren H. Menkhorst, G. Brands, H. Pin- kert, G. Nijland, H. ten Wolthuis, M. Kers en G. Voortman. De kosten voor deze reis zijn door de leden zelf gespaard, daar de vereniging deze niet kon bekostigen. De afstand, die per dag zal moeten worden gewandeld, bedraagt 30 km. Het vertrek is bepaald op donderdag 4 juni. „De Trekkers" zullen woensdag 10 juni weer uit Zwitserland terugkeren. Op de maandag j.l. gehouden veemarkt te Rijssen waren aangevoerd 1405 stuks vee, n.l. 43 runderen en 1362 varkens. De prijzen van vette koeien waren van f 4,tot f 4,50 per kg. slachtgewicht; van melk- en kalfkoeien f 1100 tot f 1350 per stuk; pinken van f 650 tot f 825; graskalve ren van f 450 tot f 550; drachtige zeugen van f375 tot f475; en biggen van f70 tot f85. De handel in rundvee was gewillig en de prijzen waren staande. Voor zeugen was de handel traag en voor biggen ge reserveerd, met dalende prijzen. tect, de heer L. G. van den Bovenkamp, die dankte voor het vertrouwen, dat uiter mate groot was. Er moesten nog al enkele moeilijkheden overwonnen worden en deze zijn overwonnen, mede dank zij de stuwende kracht van de heer Klein Vel derman. Nadat nog een kort woord van geluk wens was gesproken door de heer G. W. Kruitbosch namens de firma Kruitbosch en De Weerd te Deventer, door de heer W. ten Berge namens de Holtense Han delsvereniging en de collega Simca dea ler Boessenkool te Almelo, dankte de heer A. Schuppert met enkele woorden voor de betoonde belangstelling en ca- deaux. Hij richtte zich tot de buren, van wie veel steun en medewerking werd ondervonden; in 't bijzonder van de naaste buren de fam. J. Aaftink. Voor het geschenk van de buren, een bedrag onder enveloppe, zal een blijvende herinnering worden gekocht. Door de gezamenlijke aannemers werd een electrische klok aangeboden. De Hengelveren. „De Rietvoorn" hield donderdagavond haar jaarvergadering in hotel Hoiterman onder leiding van de vice- voorzitter, de heer G. L. Scholten, aange zien de voorzitter, de heer H. Hilverink, door dienstaangelegenheden verhinderd was de vergadering bij te wonen. In zijn jaarverslag herinnerde de secre taris, de heer H. J. Oolbekkink Hzn. aan het overlijden van de penningmeester, de heer W. Oolbekkink die de vereniging plotseling ontvallen is. Er werd een ogen blik stilte in acht genomen. Uit zijn verslag bleek, dat de vereniging momenteel 136 leden telt. De waarnemend-penningmeester, de heer H. J. Oolbekkink, bracht het finan cieel verslag uit, waaruit bleek, dat er een klein batig saldo was, maar dat de vereni ging een bezit van ruim duizend gulden heeft voor het pachten van viswater en het eventueel aanschaffen van pootgoed. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. J. Oolbekkink Hzn herkozen, terwijl in de plaats van de wijlen heer W. Oolbek kink werd gekozen de heer H. J. G. Brinks. Besloten werd op zondag 14 juni a.s. een reisje te maken naar Langweer in Friesland, terwijl nog nader beraad zal volgen voor een reisje op zaterdag. De datum van de clubwedstrijd werd be paald op 19 augustus a.s. Zij zal worden gehouden van 19-21 uur in de Schipbeek bij de Wippert. Ondanks herhaalde waarschuwingen, zelfs in het laatste nummer van „Blijdorp- Geluiden" bracht men het nog weer eens uitgebreid onder de aandacht, zijn er nog altijd mensen die uit onwetendheid een jonge ree, die zij ergens in de bossen vinden, „onder hun arm" slaan en mee naar huis nemen, denkende dat de moe der het diertje heeft verlaten. Thuis ge komen komt men dan al gauw tot de ont dekking dat men er geen raad mee weet en dan holt men er mee naar een dieren tuin met het verzoek of men het daar maar wil opfokken. Afgelopen week maakte men het weer mee in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg. Daar ver zorgt mevrouw Radema zo'n „moederloos hertje". In de regel is zo'n hertje niet moederloos, maar men maakt het moeder loos. De kitsen, zoals de kalfjes worden genoemd, verplaatsen zich maar weinig in de eerste levensdagen. De moeder is dan echter steeds in de buurt en verliest haar jongen nimmer uit het oog. Waren de wandelaars nu maar zo verstandig door te lopen wanneer zij een jonge ree aan treffen, dan komt de moeder vanzelf weer terug. Raakt men het diertje aan, dan is er al een grote kans, dat de moeder er niets meer van wil weten. Het is niet een voudig een ree van een paar dagen oud op te fokken. Bij Ouwehand doet men alles om het diertje in leven te houden. Men had echter nóg meer willen doen wanneer de vinders het ongemoeid in het bos hadden gelaten. Op de maandag te Vorden ter gelegen heid van de jaarlijkse feestdag van de af deling Gelderland van de Nod. Vereniging van Jachtopzieners gehouden schietwed strijden behaalden enkele Holtense jagers bij het jachtschieten enkele opmerkelijke successen. De heer Fr. Russ behaalde een le prijs op de binnenkomende (klei)duiven en een 2e prijs op doubletten, waarop de heer Joh. Löhr een 3e prijs behaalde. De heer Joh. van Geenhuizen behaalde een 3e prijs op dwarsvliegers. Vorige week donderdag hebben de 4e en 5e klas van de Dorpsschool hun school reisje gemaakt. In Kampen werd een korte wandeling gemaakt langs enkele oude poorten. Nadat in Emmeloord de toren was beklommen, ging 't naar Lem mer, waar met dichtgeknepen neuzen een palingrokerij bezocht werd. Via Oranjewoud kwamen de kinderen in Giethoorn. Na de traditionele punter- tocht (in de regen) kwam de verrassing: pannekoeken eten in een hotel. Op de terugweg werd met groot en thousiasme een speeltuin bezocht. Tegen 8 uur was deze prachtige tocht ten einde en konden de wachtende ouders op het schoolplein him kinderen begroe ten. Een dag later stapten de 3e klassen in de bussen. In Zutphen werd de Librije van de Sint Walburgiskerk bezocht. De dikke boeken aan de ketting en de sporen van de duivel in de vloer maakten diepe indruk. In het Openlucht-museum in Arn hem prikkelde de oude Drentse plaggehut de fantasie wel het meest. Een van de hoogtepunten was ongetwijfeld 't zwem bad Doorwerth, met zijn attractieve golf- Na de Westerbouwing ging het per boot naar Arnhem. Uit volle borst zongen de kinderen mee met de muzikanten. Op de terugweg werd in de Velpse bos sen nog op (meegenomen) ranja getrak teerd. Onder het zingen van het klassieke ,,'t Is drommels mooi geweest" waren al len tegen half 6 weer bij school. Het bruidspaar, Johan Schuppert uit Holten en Henny Haasjes uit Dedems- vaart, dat woensdagmiddag in de woon plaats van de bruid in het huwelijk trad en zich na afloop van de receptie per auto op weg begaf naar hotel Hoiterman, al hier, waar het trouwdiner plaats vond, is onderweg bijna verongelukt. Door de hevige slagregens, in verband met een zich om pl.m. 7 uur aldaar ont lastend onweer, raakte de auto, die be stuurd werd door een vriend van de brui degom, Chris Tromop uit Holten, bij de Nieuwe Brug over de Regge, even voorbij Ommen, door het slechte zicht, in de berm van de weg, waardoor de wagen tweemaal over de kop sloeg. In de stro mende regen moesten het bruidspaar en de bestuurder met zijn verloofde de auto door de voorruit verlaten. Het bruidspaar kwam met de schrik vrij, maar het bruids toilet van de bruid en het trouwpak van de bruidegom waren, danig gehavend. Mej. Evelien Smoes uit Vriezenveen werd vrij ernstig aan het gezicht gewond en moest zich in het Ireneziekenhuis te Almelo on der medische behandeling stellen. Zij kon later naar huis terugkeren. De vader van de bruid, die even later de plek van het ongeval passeerde en hoorde, dat een bruidspaar een ongeluk had ge had, kreeg de schrik van zijn leven. Maar gelukkig kon hij in een in de nabijheid staande woning zijn dochter en schoon zoon in goede welstand aantreffen en hen naar het diner in Holten brengen, dat door de gelukkige afloop van het ongeval, tot vreugde van alle gasten, wel doorgang kon vinden. Donderdag, 28 mei, t./m. zaterdag, 30 mei, Sirnca-automobiel-show in Gar. Schup pert, Oranjestraat, izie adv.). Zaterdag. 30 mei, 7.30 uur Grote dans- en showavond in Amicitia. Zondagavond 31 mei 7.30 uur: Filmvoor stelling in „Irene". (Zie adv.) Maandag, 1 en dinsdag, 2 juni, Herensalon Joh. v. Geenhuizen gesloten, (zie adv.). Woensdag, 3 juni, 6.15 uur v.m. Reisje O.L.M.-leden naar Sauerland. Zaterdag, 6 juni, Dansen in 't Bonte Paard (zie adv.). Dinsdag, 9 juni, 8 uur. Aanvang belijdenis catechisatie Herv. Gemeente, (zie Herv. Holten). Zondag, 519 juli, Jaarlijkse inzameling vaste bijdragen en giften voor Holtens Studiefonds voor Papoea-jongeren. De leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen van de scholen voor ge woon lager onderwijs hebben de gelegen heid, die hun woensdag werd geboden om in het bezit te komen van het sportdiplo- ma, ingesteld door de Derde Hoofdinspec tie van het L.O., met beide handen aan gegrepen en graag meegedaan aan de wedstrijden, die plaats hadden in het Sportdal. Het betrof geoefendheid in 60 meter snelloop, verspringen, balwerpen en hin dernisloop. Uit de aard der zaak konden de presto- ties voor meisjes en jongens uiteenlopen bij het behalen van een diploma. De sportdag werd gehouden onder lei ding van het onderwijzend personeel der vier scholen, terwijl de tel- en administra tie-commissie in de hal van de „School met de Bijbel" was aangevuld met de he ren J. H. Assink, dr. H. de Groot, H. v. d. Houwen en W. G. v. d. Hurk. Voor het vervoer van spelmateriaal en het gereedmaken van het wedstrijdterrein zorgde de dienst van gemeentewerken. De organisatie van de vierscholen-sport- dag berustte bij de heer J. Kroon en was tot in de finesses voorbereid. PRESTATIENORMEN De 60 meter baan moest door de jon gens worden gelopen in 14, 12,6, 11,4, 10 of 9,6 seconden om resp. een A, B, C, D of E te behalen en voor de meisjes gold als minimum eis 14, 13, 12, 10,8 en 10,4 seconden. Voor het verspringen waren de normen voor jongens 200, 230, 275, 325 en 375 cm. en voor de meisjes 200, 220, 255, 300 en 325 cm. Kastiebalwerpen: jongens 16, 22, 30, 35 en 40 meter; meisjes 12, 16, 20, 22 en 25 meter. Voor de hindernisbaan werden 5 proe ven geëist. Het aantal goed afgelegde proeven bepaalde de graad der prestatie. Het betrof edfi lenigheidsoefening, een evenwichtsoefening, een vangoefening met de grote bal, een werp- en vangoefe ning met de kleine bal en een slagpresta tie met de tennisbal. Als regel geldt, dat de laagste prestatie bepaalt welk diploma kan worden uitge reikt. Zo geeft C-D-D-D dus een C-diplo- ma. Tegenwoordig mag echter een com- pensatieregel worden gehanteerd en mag een lagere prestatie gecompenseerd wor den door een verrichting, die tenminste 2 graden hoger ligt. Zo wordt bijv. voor A-B-C-D- een B-diploma uitgereikt, om dat de A wordt gecompenseerd door de C of de D. Deze regel mag slechts eenmaal per leerling worden toegepast. UITSLAG Er namen 329 leerlingen aan de wed strijden deel. Uitgereikt werden 231 diplo ma's, t.w. 13 A's, 60 B's, 96 C's, 52 D's en 10 E's. Greetje Bos kwam met een prachtige sprong van 4 meter 20 centimeter ver bo ven alle andere meisjes uit en deze pres tatie werd zelfs door geen van de jongens geëvenaard. Geen enkele van hen haalde de 4 meter. Bij het hardlopen muntten Egbert Beldman en Joop Meerman uit door de 60 meter af te leggen in 8,4 sec. Joop domineerde met een prachtige worp van 48 meter ook bij het kastiebalwerpen. Voor de meisjes was 25 meter ook al een hele gooi, doch Rikie Haverslag en Joke Harbers kwamen zelfs tot 35 meter. Geen diploma werd uitgereikt, wanneer de prestatie gelijk was aan die van het vorig jaar of daar beneden bleef. E-prestaties voor alle onderdelen wer den geleverd door de volgende leerlingen: Reina Volkerink, Joke Harbers, Albert Jansen, Jenny Beldman, Joop Meerman. Hans ten Bos, André Dekker, Meintje Lo- deweges, Alie Koopman, Coba Malaihoho en Alie Markvoort, die verleden jaar reed een E-diploma behaalde. In gebouw „Irene" draait deze week zondagavond een programma, dat de jeugd tot enthousiasme zal brengen en dat als hoofdfilm vermeldt de super-mo derne twistfilm „Twist around the clock", met in de hoofdrollen de wereldberoemde twiststerren van nu Chubby Checker en de bekoorlijke Dion. Een moderne film boordevol twist, waarbij de zaal davert van het nieuwe rithme, met daarbij een alleraardigst en luchtig verhaaltje, dat het bijzonder goed doet. Een programma, dat de jeugd in grote getale zal weten te trekken en hen voor de volle honderd procent zal bevrediger. Zondag 31 mei 1964 Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds Jacobs van Enter en 10 uur Ds Jaco b (Bed. H. Doop). In beide diensten Diaconie-collecte voor Kinderbescherming. Aan de uitgang collecte voor Gezinsverzorging. Irene. 10 uur Jongerendienst. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds Addink (Bed. H. Doop). Diaconie-collecte voor Kinderbescher ming. Bij de uitgang extra collecte voor „Bethanië". Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is he; éne offc-r be stemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Geboren: Johan Hendrik, zv. H. Blan- kena en J. F. Veneklaas, Dijkerhoek 100 Herman Albertus, zv. G. H. Bosman en M. G. Twellaar, Dijkerhoek 102. Ondertrouwd: E. Haverslag. 25 jr.. Hol ten en M. A. Haverslag, 23 jr., Raabe G. M. Bannink, 23 jr. en W. H. Smale. 23 jr., beiden te Holten H. Schoneveid. 28 jr. en A. Paalman, 23 jr., beiden te Holten. Gehuwd: H. J. Overmeen, 23 jr., Holten en W. Hekkert, 23 jr., Diepenveen. Overleden: G. Oolbekkink, wed. van J. S. Tukkers, 84 jr., Larenseweg 26 H. Koopman, wed. van G. J. Schooien. 78 jr.. Borkeld 60. Ingekomen: T. J. Jongedijk van Oost- stellingwerf naar Dorpsstraat 3 J. Vas- ters van Markelo naar Beuseberg 73D. Harting van Markelo naar Weversstraat 21 E. Kruit van Wildervank naar We versstraat 15 P. J. J. M. Eijkman van Nijmegen naar Holterberg 46 H. J. Haasjes van Avereest naar Kerkstraat 1. Vertrokken: T. Wassenaar van Dorps straat 8 naar Ooststellingwerf J. Sinne- ma van Holterberg 24 naar Kampen De jeugddag, die de Prov. Commissie van het Chr. Jongeren Verboni zaterdag middag in Holten organiseerde, is een groot succes geworden. Meer dan 500 jongens en meisjes kwamen met hun lei ders en leidsters in het gebouw „Irene" bijeen en hebben daar genoten van de vertel- en voordrachtkunstenaar J. B. Oosterwelder uit Amsterdam en van het afwisselende programma, dat door de ver schillende groepjes werd gepresenteerd. Korte schetsjes, volks- en rhytmische dansjes, declamatie en muziek van een boerenkapel werden in vlot tempo ge bracht en telkens weer met" een spontaan applaus beloond door de jeugd, die geko men was uit Enter, Schalkhaar, Belt- Schutsloot, Deventer, Bergentheim, Raal- te, Markelo, Bathmen, Okkenbroek, Colmschate, Nieuwleusen, Wilp, Hellen- doorn en Holten. Een belangrijk onderdeel van het pro gramma van deze jeugdsamenkomst was de samenzang, die geleid werd door Jenny Slatman te Zwolle, prov. secretaresse van het C.J.V. Een groepje meisjes uit Markelo speel de heel verdienstelijk het schetsje „Gierig Bontje", tien meisjes uit Bathmen brach ten een volksdansje en acht meisjes van de afdeling Holten oogstten groot succes met een rhytmische dans. Dat hierbij de hoge zij op z'n plaats bleef was alleen reeds een applaus waard. Annie Meilink van de Espelose afdeling kreeg een hartelijk applaus voor haar leuke voordracht en de knapen van de afdeling te Dijkerhoek brachten de lach spieren duchtig in actie met een toneel spel (in dialect), waarbij het in hoofdzaak ging om een halve cent meer voor de melk. Het actie-comité bracht zowaar het kabinet ten val en de voorzitter van „Dorpsbelangen" kwam op de stoel van de minister van landbouw, en dit was voor de boerenkapel (ook uit Dijkerhoek) een reden om van de longen het uiterste te vergen. Het optreden van de heer Oosterwelder bestond uit een spannende vertelling, die als titel droeg: kapel". „De schrik uit de witte» Meer dan een uur wist deze begaafd^ kunstenaar z'n jeugdig gehoor te boeien met het historisch verhaal over Thorn Spear, een jongen uit een Londcnse ach terbuurt, die geld ging stelen om zijn vrome moeder te helpen, die in zeer be hoeftige omstandigheden verkeerde omdat vader aan de drank was verslaafd. In het leven van Thom komt heel plot seling een keer ten goede, als hij een op hol geslagen span paarden tot staan brengt, die het eigendom zijn van de eer ste minister, die zonder letsel te hebben bekomen uit het rijtuig stapt. Zijne excel lentie beloont Thorn's moedige daad met een flink bedrag aan geld en hij zorgt er tevens voor, dat Thom een school gaat bezoeken en later een baan krijgt op een kantoor. Thom, die later in zaken gaat. wordt een groot man, die financieel van niemand meer afhankelijk is, maar die zich in alles afhankelijk weet van die God, bij wie zijn vrome moeder steun en troost vond in de moeilijkste omstandigheden van haar leven. Dit historische verhaal, met verve voor gedragen, maakte diepe indruk op de jon gens en meisjes. Aan het slot van de middag sprak de voorzitter van de Jeugdring, Henk Riet berg, bij wie de leiding van deze samen komst berustte, een hartelijk woord van dank tot allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen van deze jeugddag. Op de te Raalte gehouden examens in het handmelken slaagden de volgende leerlingen: H. J. Slijkhuis, G. J. Ulfman J. A. Wegstapel, E. Krikkink, B. J. Mark voort, mej. G, H. A. Boode, mej. H. G. Ebrecht, G. J. H. Stegeman, mej. G. J. Reilink, H. W. Aanstoot, G. W. Stevens en Joh. Wansink.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1