.fflanb I Agenda Burgemeester Enklaar in Canada bruining Fiemaderm f2.95 Uit de Wijde Wereld De Spaanse troén Sluiting Winterwerk wordt bijzondere kerkdienst Jaarverslag Provinciale V.V.V. Overijsselse heuvelrug is prima georganiseerd Nog veel onvervulde wensen Auto verdween in nachtelijk duister Naar hofbal Helpt uw Roode Kruis helpen Zater'dag 23 mei 1964 No. 21. Jaargang: 17 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2.— per kwartaal XJitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf88 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. d contant3.Iedere mm. meer 0.12 Zaterdagavond om half zes is onze burgemeester, mr W. H. Enklaar, met een DC-8 van de KLM voor een tien daags bezoek vertrokken naar Canada, waar hij op uitnodiging van de Royal Canadian Legion als vice-voorzitter van het Ned. Oorlogsgraven Comité van 18- 21 mei de convention, dat is het jaar lijks congres van deze oud-strijdersorga- nisatie, in Winnipeg zal bijwonen. Mr Enklaar maakt deze reis in gezelschap van de voorzitter van het NOGC, de heer H. Götzen, bankier te Amsterdam. Het congres zal geopend worden door de minister-president van Canada, Les ter Pearson, en zal zich o.m. ook bezig houden met het grafbezoek van ouders en verwanten van gesneuvelde militai ren, die in Nederland op de Canadese en andere kerkhoven begraven liggen. De drie grote bekende Canadese begraaf plaatsen bevinden £ich zoals bekend te Holten, Groesbeek en Bergen op Zoom. Bijna twintig jaar na de laatste we reldoorlog is het bezoek van ouders aan de graven van hun gevallen zoons niet meer de meest urgente zaak. Yele ouders zijn inmiddels overleden. Iets anders is het met de overige verwanten. Toch zijn er nog tal van ouders, die nog gaarne een bezoek aan de graven in Nederland zouden willen brengen. De reis van de beide leiders van het NOGC is dan ook tevens een goodwill-missie om het daar heen te leiden, dat juist de ouders, die niet in staat zijn de kosten van hun ver blijf in Nederland te dragen, voor reke ning van het Oorlogsgraven Comité hier naar toe te krijgen. Door middel van de jaarlijkse Klaproos-collecte worden hier voor immers de gelden door het Neder landse volk op zo gulle en liefderijke wijze bijeen gebracht. De leiders van de Royal Canadian Le gion, de partners voor het grafbezoek van het NOGC, zien ook ideeële achter- en bescherming Hoewel er de laatste maanden veel over de Spaanse troon werd geschreven, werd de juiste toestand, zoals deze in Spanje gel/it, toch niet vermeld. Deze is als volgt: Vooreerst kan de aanspraak op de troon van de zijde der Habsburgers als niet se rieus ter zijde worden gelaten. Ongetwij feld hebben de Habsburgers voorheen in Spanje geregeerd, maar dit eindigde, toen de laatste Habsburgse koning zijn troon vermaakte aan de Boubonner Philips van Anjou, kleinzoon van Lodewijk XIV, wiens wettige erfopvolging werd vastgesteld bij de vrede van Utrecht in 1713, waarbij Phi- lippus V (Bourbon) internationaal als wet tige koning van Spanje werd erkend, ook door de Habsburgers, die schadeloos wer den gesteld met Sardinië, Napels, Milaan en de Zuidelijke Nederlanden. Hiermee eindigden eventuele Habsburgse aanspra ken op de Spadnse troon. De Habsburgers zelf weten dit ook terdege goed en meng den zich meer uit amusement in het jong ste debat. Maar de nakomelingen uit het Bour- bonse huis zijn serieuze candidaten. Er zijn zes belanghebbenden. In de eerste plaats komen de beide zoons van de laat ste koning Alphonsus XIII, don Jaime de Bourbon y Battenberg, oud 75 jaar, en zijn jongere broer don Juan de Bourbon y Battenberg. De1 oudste zoon werd in de laatste maanden niet genoemd, doch telt wel mee. Hij is doofstom en deed onder de indruk van deze omstandigheid in 1933 afstand van zijn aanspraken ten gunste van zijn zoon, maar herriep deze later op grond van het feit, dat het Spaanse parle ment deze handeling nimmer heeft goed gekeurd. Hij handhaaft zijn rechten. Hoe wel doofstom is hij niet achterlijk; bewijs hiervan is, dat hij in staat is in zes talen „lip te lezen". En de erfgenaam van zijn aanspraken is zijn zoon Alfonso de Bour bon y Dampierre, 28 jaar oud, die in een bank te Madrid werkzaam is, vermoede lijk juridisch dus de meest rechthebbende. Generaal Franco, die verklaarde, dat hij vóór zijn dood de constitutionele monar chie (die nog steeds als de wettige rege- ringsvorm in de Spaanse grondwet staat) zou herstellen (verklaring van 1947) schonk echter zijn voorkeur aan de tweede zoon van Alphonsus XIII, de bovenge noemde don Juan. Spoedig echter bleek deze in het geheel niet te harmoniëren met Franco, zodat de generalissimus zijn voor keur overdroeg op de zoon van don Juan, don Juan Carlos (gehuwd met Sophia van Griekenland)deze echter weigerde de troon te aanvaarden buiten de toestem ming van zijn vader, die niet wenst te capituleren. Hiermee is de toestand moei lijk geworden. De Carlisten hopen, dat het genoemde hun kans biedt. Zij beroepen zich op de rechten van Carlos, de broeder van Ferdinand VII, die onterfd werd ter wille van Isabella II, een steeds dubieus gebleven aangelegenheid. De rechte lijn van afstamming van deze Carlos stierf in 1936 met de dood van de kinderloze Al fonso Carlos uit. Hij vermaakte bij testa ment zijn neef prins Xavier de Bourbon gronden, n.l. het nauwer aanhalen van de banden tussen beide volkeren en wil len het werk van de Legion overhevelen op de jeugd. Mr Enklaar en de heer Göt zen staan hier zeker niet afwijzend te genover, maar willen toch eerst de min der gefortuneerde ouders en verwanten een kans geven om naar Nederland te komen. Holtens burgervader zal van dit be zoek aan Canada gebruik maken om be kenden te ontmoeten, die reeds in Neder land zijn geweest en o.m. een privé-be- zoek brengen aan de secretaris-generaal van de oudstrijders-organisatie, D. M. Thompson. Vóór zijn vertrek uit Canada, op woensdag 27 mei, zal hij de lunch ge bruiken ten huize van de Nederlandse Ambassadeur in Canada, dr Lovink. Mr Enklaar hoopt op 28 mei weer per KLM in Nederland terug te zijn. Het Hervormde Jeugdwerk houdt elk jaar aan het einde van het winterseizoen een sluitingsdienst in de kerk. Zondagavond a.s. om half acht wordt zo het seizoen 1963-1964 afgesloten. Elk jaar zorgt de Herv. Jeugdraad voor iets bijzon ders in deze dienst. Dit jaar belooft het wel iets zeer bijzonders te worden. Er zal geen preek gehouden, maar de bekende voordrachtkunstenaar Tob de Bordes zal met zijn voordrachten onder de titel „Blijft bij mij Heer" het Evangelie op een zeer indringende en boeiende wijze brengen. Behalve de leden van de diverse vereni gingen en catechisanten worden ook veel niet-leden en ouderen verwacht. Per abuis werd in Hervormd Holten ver meld dat deze bijzondere dienst zou aan vangen om 7 uur, dit móet echter 7.30 uur zijn. Het jaarverslag van de Provinciale VW over 1963 constateert, dat de zwakke zij den van het plaatselijke WV-apparaat in het afgelopen jaar duidelijk naar voren zijn gekomen. „Men zou het zo kunnen stellen," aldus het verslag, „er zijn teveel VW's en verscheidene hunner zijn te zwak in financieel opzicht. Een gevolg hiervan is, dat de toch al zo bescheiden middelen worden versnipperd." De oplos sing is volgens de samenstellers van het verslag niet zo simpel als wel wordt aan genomen, want „V.V.V.-werk is voor eigen plaats en daardoor uitzonderlijk chauvi nistisch". Dit mag echter geen reden zijn om de ogen te sluiten voor ongewenste toestanden. Mede op initiatief van de Provinciale VW wordt in verscheidene delen van Overijssel naar een oplossing gezocht. Men meende die jaren geleden gevonden te hebben in de contactcommissies, die toen werden opgericht, maar het succes van deze commissies was niet overal even groot. De gedachten gaan thans uit naar twee vormen: a) een streek-VVV, dus een ge-, heel zelfstandige stichting met behoud van de autonomie der aangesloten VW's; b) een VW-combinatie in losser verband, waarbij enige kleinere VW's worden ge groepeerd om een grote WV met volledig geoutilleerd bureau en eigen directeur, die dan secretaris van de combinatie kan zijn. Wat de combinaties in het oostelijk deel 'van Overijssel betreft, wordt in het jaar verslag opgemex-kt, dat de Overijsselse Heuvelrug prima georganiseerd is. De combinatie Almelo zuid-west Twente boette sterk aan waarde in: dit jaar zou men zich beraden over de te volgen ge dragslijn. In het gebied van Oldenzaal-de Lutte-Losser, Denekamp en Ootmarsum streeft men nog naar nauwe samenwer king en aanstelling van een directeur. De oplossing is hier nog niet gevonden. TEVREDEN Over het bezoek aan Overijssel in 1963 is de Provinciale VVV blijkens het jaar verslag tevreden. Het dagbezoek ver toonde een goede vooruitgang. Het ontbre ken van „opvangcentra"" voor gi'ensbezoek liet zich geducht gelden. Het buitenlands bezoek steeg over het algemeen, doch niet in ruime mate. Een nieuwe kastel en folder thans uitgebreid tot kastelen- en water molenfolder zag het licht. In Essen heeft de VW px'opaganda kun nen maken voor een vakantie in Overijs sel. Hierover staat in het jaarverslag het volgende te lezen: „Ofschoon we er dan waren, was onze tevredenheid niet erg OFFICIËLE PUBLICATIE STORTEN VAN VUIL OP DE GEMEENTELIJKE STORTPLAATS Bui'gemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis dat het storten van vuil op de gemeentelijke stort plaats op de Holterberg voor particulie ren uitsluitend is toegestaan óp elke dins dag en donderdag van 14 tot 17 uur. Men dient daarbij de aanwijzingen op te volgen, welke van gemeentewege gegeven zullen worden. De aandacht wordt er nog eens nadruk kelijk op gevestigd, dat het ingevolge de bepalingen van de Algemene Politiever ordening dezer gemeente ten strengste verboden is afval, vuilnis, hooi, stroo en andere voorwerpen op wegen of in sloten te deponeren en dat hiertegen met kracht zal worden opgetreden. Holten, 22 mei 1964. Bui'gemeester en wethouders voornoemd, B. J. Veeneklaas Slots, loco-bui'gemeester G. J. Langenbarg, secretaris Gevonden: wieldop, portemonnee met inh., i'ode sjaal, blauwe paraplu, wit kin derschoentje, pr. zwarte motorhandschoe nen, bruin kinderschoentje (links), kin- dex'sok. Aan komen lopen: bruin/wit gevlekte jachthond. Verloren: 1 bankbiljet a 25,dames- polshoidoge, rode damesportemonnee m. inh., leesbril in etui. Weggevlogen: tortelduif met ring nr. 833426. Verwisseld: 1 .damesrijwiel merk „In- vecta". Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau te Holten, uitsluitend tussen 8-12 en 14-22 uur. groot: het bleek, dat het materiaal uit Overijssel gx'Otendeels niet het gewenste niveau had. Het was het oude lied: we moeten materiaalverbeteïing, maar vrij wel overal ontbreken de gelden voor een foi'se aanpak". Het financieel verslag over 1963 ver meldt een batig saldo van 96,79. De voor jaarsledenvergadering van de Provinciale VW wordt op 9 juni in hotel Roskam in Zwartsluis gehouden. Paxrna y Braganza zijn rechten en be noemde hem tot „regent" van Spanje. Prins Xavier is 74 en delegeerde zijn rech- tcn eveneens aan zijn zoon prins Charles Hugucs. Eigenaax'dig is, dat zodoende de di'ie serieuze pretendenten alle drie hun zoon vooropschuiven. Maar genei'aal Franco is niet erg gelukkig met dit dub bele di'ie-koningen-tal, Spanje evenmin. Het prikkelt de trotse Spanjaai'den. En waarschijnlijk is, dat genei'aal Franco de zaak uitstelt. Wijst hij geen koning aan, dan wordt zijn opvolger de vice-premier Grandes Munjos, momenteel in Spanje het meest als houdbare oplossing gepro pageerd. BRASILIA De 1000 km noordwestelijk van Rio.de Janeiro ten koste van enorme kapitalen gebouwde nieuwe hoofdstad Brasilia dreigt een spookstad te worden. De rege- ring zetelt al weer in Rio en de neiging om naar Brasilia te trekken daalt regel matig. De kostbare stad loopt leeg. Het is voor het land met zijn onoplosbare pro blemen een zeer aangename mislukking geworden. De heer Bram ter Harmsel, boekhou der bij de fa. A. Pagrach, verzendgros- siers in vlees alhier, is erg sneu van zijn auto afgekomen. Hij had zijn nog vrij nieuwe DKW dinsdagavond x-eeds vroeg voor zijn woning in de Boschkampsstraat geparkeerd en heeft bij het naar bed gaan vergeten het contactsleuteltje er uit te nemen en de wagen te sluiten. Toén hij 's nachts om drie uur met het oog op zijn vx-oege werkzaamheden, zijn auto wilde gebruiken, was deze verdwe nen. 's Morgens werd in de Dorpsstraat bij garage EHAG een beschadigde en onbe heerde auto aangetroffen, welke bleek toe te behoren aan de heer B. Beumer uit Hengelo. De heer B. was die avond om 11 uur uit Enschede gekomen, ging een kopje koffie drinken en toen hij even later zijn auto binnen wilde zetten, stond die er niet meer. De joy-rijder(s) had- De Prinsessen Bcatxix en Margriet bij het vertrek van Schiphol naar Kopenhagen, waar zij het hofbal hebben bijgewoond, dat ter ere van Prinses Margarethe van Dene marken in kasteel Frederiksborg werd ge houden. den de kabels achter het dashbord on klaar gemaakt en de wagen op gang ge kregen. Voordat Hengelo werd verlaten, had eerst nog in de straat waar de wagen ge kaapt werd, een aanrijding met een lan- tarnpaal plaats, zoals later uit verkla ringen van omwonenden bleek. Het vermoeden bestaat, dat de be stuurder van de gestolen auto om één of andere reden in Holten een betere wa gen heeft gezocht en uit de overal in «het dorp geparkeerde wagens de „bedrijfs klare" auto van de heer Ter Harmsel heeft uitgekozen. Het was beslist geen moeilijke keuze. De heer Ter H. is „all risk" verzekerd. Maandag 18 t./m. zaterdag 23 mei, collecte voor de beide Protestants Christelijke Sanatoria „Sonnevanck" en „Zonneglo ren". Zaterdag, 23 mei, 2.30 uur, installatie wel pen en verkenners van 'de Waarden- borchgi-oep' in het groepshuis aan de Rijssenseweg. Zaterdagavond, 23 mei, Show- en Dans avond in zaal Plargeerds te Markelo. Dinsdag, 26 mei, 19-19.30 uur Zitting Tho massen Drijver in café Kalfsterman, (zie adv.). Woensdag, 27 mei, 8.45 uur voorm. Scho lensportdag in het Sportdal. Woensdag, 27 mei, Uitstapje Plattelands vrouwen, afdeling Holten. Donderdag, 28 mei, t./m. zaterdag, 30 mei, Simca-automobiel-show in Gar. Schup- pert, Oranjestraat, (zie adv.). Donderdag, 28 mei, 8 uur Film „Kring loop" der Ned. Vei", voor Sexuele Her vorming in zaal Vosman, (zie adv.). Donderdag, 28 mei, Verenigde Bakkexijen „De Halm" wegens uitstapje personeel gesloten, (zie adv.). Vrijdag, 29 mei, 8 uur Bindingsavond van de bosbrandweer in Amicitia met caba ret-gezelschap. Zaterdag, 30 mei, 7.30 uur Gi-ote dans- en showavond in Amicitia, (zie adv.). Woensdag, 3 juni, 6.15 uur v.m. Reisje O.L.M.-leden naar Sauerland. Aanmel den uiterlijk 19 mei. Zondag, 519 juni, Jaarlijkse inzameling vaste bijdragen en giften voor Holtens Studiefonds voor Papoea-jongeren. Dinsdag, 9 juni, 8 uur. Aanvang belijdenis catechisatie Herv. Gemeente, (zie Herv. Holten). zondag 24 mei 1964 Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10 uur ds Addink. In beide diensten extra collecte voor Inwendige Zending. Om 19.30 uur sluiting winter werk met medewerking van de heer Tob de Bordes. Dijkerhoek: 9.30 uur ds Israël. Extra collecte voor Inwendige Zending. Om 19.30 uur: zie Holten. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Broek van Enschede. In beide diensten is het éne offer be stemd voor de Diaconie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten; 7.30 uui" H. Mis, 10 uur Hoogmis. HOLTEN Geboren: Hendrika, dv. H. G. Aanstoot en D. Tuintjer, Kol weg 17. Johannette Elisabeth, dv. G. Veldhuis en D. Th. Wes- sels, Larenseweg 12. Ondertrouwd: J. Stegeman, 21 jr, te Holten en J. Oolbekkink, 19 jr, te Holten. Gehuwd: G. Meulman, 24 jr, te Markelo, en H. W. Paalman, 21 jr, te Holten. J. A. Jansen, 34 jr, te Holten, en H. J. Ag- tei-kamp, 24 jr, te Holten. J. Vasters, 21 ji", te Markelo, en D. Overmeen, 21 jr, te Holten, J. G. C. Vegter, 91 jr, te H. Vincent, 53 ji-, te Hol- Overleden Leeuwarden, ten, Holterbroek 12. BEVOLKING Ingekomen: F. Mailahollo en gez. van Wijhe naar Holterberg 26. P. Akker man en gez. van Schiedam naar Wevers straat 13. H. Raad, van Borne naar De- venterweg 61. Vertrokken: N. van Lindenberg, van Kolweg 6 naar Hellendoorn. P. M. van Walraven, van Dorpsstraat 62 naar Vaas- sen. H. W. Paalman, van Espelo 5 naar Markelo. J. Trotsenburg en gez. van Dorpsstraat 20 naar Zwolle. Het bestuur van de afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis heeft aan alle in gezetenen weer de gebruikelijke collecte zakjes doen toekomen met het viiendelijk verzoek een bijdrage te offeren voor het belangrijke werk, dat door deze wereld omvattende organisatie wordt verricht voor de lijdende mensheid. Als enkele van de vele taken worden genoemd de bloedtransfusiedienst, hoorn vliestransplantatie waardoor velen weer hun gezichtsvei-mogen terug ontvingen, de leetuurdienst, welfaredienst, boottoch ten voor zieken en invaliden, enz. De heren H. Bosman, G. J. Nekkers, H. Oolbekkink en H. J. Pinkert hebben zich bereid verklaard de geldzakjes weer op te halen. Mocht U geen .aanschrijving ontvangen hebben, dan wordt Uw gift toch gaarne door een van deze collectanten in ont vangst genomen. Helpt Uw Roode Kruis helpen!

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1