am. ff vjs DODENHERDENKING Legerplaats Steenwijkerwold nu Johannes Post-kazerne Feestelijke eindles Lagere Landbouwschool Bathmen Agenda Stille tocht naar het monument Weer een „Pinkster-appèl" in Markelo Zes Holtense leerlingen behaalden einddiploma Burgerlijke stand Grote drukte op Hemelvaartsdag Canadezen brachten grafbezoek Zaterdag 9 mei 1964 No. 19. Jaargang 16 HOLTEN!! NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraaqt f 2.— ver kwart nul Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf88 - 23 k Adv.-prijs 115 mm. a contantf 3.Iedere mm. meer 0.12 De herdenking der gevallenen in de laatste wereldoorlog had maandagavond plaats door de stille tocht naar het monu ment aan de Molenbelterweg, waar, nadat een minuut stilte in acht was genomen, ds. J. H. Israël een korte meditatie hield naar aanleiding van 't Bijbelwoord „Here, onze God, andere heren dan Gij hebben over ons geheerst; Uw naam alleen hul digen wij" (Jesaja 26 vers 13). WIJ GEDENKEN! Dat is de uitdruk king, die juist op deze dag en morgen nog al eens gebruikt wordt en een samenzijn rondom dit gedenkteken getuigt ervan. Al het verleden wordt weer heden. Wij her inneren ons die dagen, die zich moeizaam door leed en spanning aaneenregen tot vijf bange jaren. Bang en toch ook bijzonder, omdat er door velen een enorme dosis moed en vertrouwen aan de dag werd ge legd. Een moed, een taaie volharding, die zeer velen met hun leven hebben moeten betalen. WIJ GEDENKEN onze eigen geliefden, de jongere en de oudere dorpsgenoten. Maar het was één grote strijd van bijna heel ons volk en de geallieerden. Daarom gaan onze gedachten ook uit naar die dui zenden en nog eens duizenden burgers en militairen, die soms in een wanhopige si tuatie toch hebben volgehouden. Mede daardoor mogen wij nu een vrij land en een vrij volk zijn. WIJ GEDENKEN ook hen, die na de oorlog in het huidige Indonesië hun leven hebben gelaten. Wij gedenken alle nabe staanden. Zo zijn wij hier bijeen, óók als jongeren, die de verschrikkingen van de oorlog niet of slechts onbewust hebben meegemaakt. Oók de jongeren zullen in grote dank baarheid en diepe eerbied mogen en moe ten gedenken. Alleen hoe gedenken wij? Het wordt tegenwoordig steeds duidelijker, dat je er als mens niet uitkomt, zo lang je bij jezelf en 't leed blijft staan. Zelfs het gedenken als zodanig van hen die gestorven zijn, geeft geen voldoening. Integendeel, het werkt verzet. Het geeft je een gevoel van enorme machteloosheid. Goddank, dat we niet bij ons zelf hoeven te blijven stil staan, maar alles mogen zien in dat licht, dat zelfs de diepste duisternis doet op klaren. Dat is het bijbels licht. Als er één volk geleden heeft, vroeger en in onze eeuw, dan is dat wel het Jood se volk. Nota bene: Gods volk! Jesaja was één van die mensen, die lange tijd geleden door God geroepen werden Zijn boodschap te verkondigen in een tijd, even uitzichtloos en wanhopig als de pe riode 1940-'45. In die chaos klinkt de oproep: Ver trouwt op de Here. Jesaja is de man, die politiek sterk geïnteresseerd is. Hij laat uitkomen, dat God is de Heer van alle volken. Hij heeft het voor 't zeggen. Nu wordt Israël onderdrukt. Volkeren woe den! Maar God zal Zijn waarheid nimmer krenken, doch eeuwig Zijn Verbond ge denken. Dat is het wat Jesaja nadrukke lijk stelt. Zo is God. Hij is zo getrouw als sterk en daarom zal Hij richten over Is- raëls vijanden, die Gods vijanden zijn. Jesaja weet, dat Gods genade voor Zijn volk zal triumferen. Ja, eens zal Jeruza lem de plaats zijn, waar voor alle volke ren het leed en de dood worden uitgeban nen en het feestmaal wordt aangericht. Vanuit deze visie is het mogelijk te ge denken. Andere heren zij brachten slechts nameloos leed. Dood en verderf! Jesaja wijst ons gelukkig de weg uit dit alles. Het klinkt kort en bondig: Uw naam alleen huldigen wij! Want God is de Eni ge, die vrede kan en wil schenken. Terwijl ieder volk vervuld is van eigen glorie en menigeen denkt, dat we het heb ben moeten van 't machtsevenwicht, zegt de Bijbel ons en heel de mensheid: Alleen Gods naam hebben wij te huldigen. Dat is de naam van Jezus Christus. Juist hier bij het monument woi'dt het ons gezegd: Gedenkt, dat deze Jezus uit de doden is opgestaan! Hij lééft! Er is slechts dan een blijde toekomst mogelijk, indien wij deze éne naam huldigen. WIJ GEDENKEN! Vanuit het geloof in Jezus Christus mogen wij ook hen die vie len dankbaar gedenken, worden wij opge roepen mee te bouwen aan de vrede onder de volkeren, opdat God zal zijn alles in allen. KRANSLEGGING. Na de toespraak van ds. Israël werden, terwijl de Holtense Muziekvereniging het bekende „Blijf bij ons Heer" speelde, kransen gelegd door de burgemeester mr. W. H. Enklaar namens het gemeentebe stuur, door de heer J. Wiggers namens de oud-strijders, de oud-Indonesiëstrijders en het voormalig verzet, en door Jannie Ulf- man en Henk PaalmÜn namens het Chr. Jongeren Verbond (C.J.V.). De heer G. v. d. Bos, onder wiens lei ding de stille tocht naar het monument plaats had, herdacht de gevallenen door hun namen één voor één te noemen. De plechtigheid, waarvoor grote belang stelling bestond, werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. |l m Evenals voorgaande jaren belegt de Jeugddienstcommissie van Markelo ook dit jaar met Pinksteren weer een „Pink ster-appèl". Deze bijzondere kerkdienst zal weer worden gehouden op le Pink sterdag, des avonds om half acht, in de Hervormde Kerk van Markelo. De leiding van dit appèl berust bij Ds. T. H. L. Beernink, de bekende Hervorm de predikant uit Hengelo (O.). Hij is ja ren lang werkzaam geweest bij de Prot.- Evangelische Kerken in België, met als standplaats de Vlaams-Nederlandse Ge meente van Brugge. Ds. Beernink brengt het Evangelie op boeiende en klare wijze, zodat ouderen zowel als jongeren er door getrokken worden. Het onderwerp van zijn toespraak voor het „Pinkster-appèl" in Markelo luidt: „De brand er in Aan het „Pinkster-appèl" wordt boven dien nog meegewerkt door de zang- en muziekgroep „Familie Tent" uit Emmen. Er werkten reeds muzikale echtparen mee aan de bijzondere jeugddiensten in Mar kelo, maar nu heeft de Jeugddienstcom missie de medewerking weten te verkrij gen van een hele muzikale familie. De familie Tent is vooral in het Noorden en Noord-Oosten van ons land zeer bekend en geliefd. Zij werken daar mede aan allerlei bijzondere interkerkelijke kerk diensten en samenkomsten en zijn overal steeds zeer graag-gehoord. Zij begeleiden zichzelf op guitaar, ukelele en elektronisch orgel. Zij brengen al zingende het Evan gelie van Jezus Christus op een bijzon dere, maar boeiende en imponerende ma nier. Zij zijn steeds uiterst bezet, maar door bijzondere omstandigheden en mede door het feit, dat de Jeugddienstcommissie reeds zeer vroegtijdig met hen in contact is getreden, is het mogelijk geworden deze veel-gevraagde groep te contracteren voor 17 mei, voor le Pinksterdag dus. Al met al belooft het weer een prach tige dienst te worden op de avond van le Pinksterdag in de Hervormde Kerk van Markelo. Verwacht wordt, dat zeer velen, zowel uit Markelo zelf alsook vanuit de omliggende gemeenten, dit unieke „Pink ster-appèl" willen bijwonen. In zaal Braakhekke te Bathmen vond dezer dagen de feestelijke openbare les plaats van de lagere landbouwschool. Af gevaardigden van velerlei organisaties ga ven van hun belangstelling blijk, w.o. de inspecteur en de commissie van het land bouwonderwijs, de directeur van de mid- delbax-e landbouwschool te Hengelo, O.L.- M., de Coöperaties, P.J.G.O. en verschei dene plaatselijke notabelen. De voorzitter van het schoolbestuur B. J. J. Gx'oot Bronsvoort wees in zijn ope ningswoord op het belang van een goede agrax-ische opleiding, juist nu er sprake is van een enigszins verminderde belang stelling. Een aantal goed opgezette en uitge- werkte inleidingen van een vijftal leex-- lingen vormden het begin van de avond. Jan Ulfman besprak de voordelen van de melkcontröle, Gerrit Nijkamp gaf een verslag van de excursie naar de land bouwtentoonstelling in de RAI te Amster dam, Teunis Kloosterboer en Wim Meule- man behandelden resp. de opfok van big gen en de veranderingen in de rundvee stal, terwijl Gerrit Markvoort een bijzon der goed vex-slag gaf van de voorlichtings dag van de bedx-ijfsvex-enigingen Diepen veen en Bathmen in 't begin van dit jaar. Bij de hierna volgende hersengymnas tiek werden alle leerlingen aan de tand gevoeld door de heren De Boer, Brinkhuis en Lok over veeteelt, melkmachines en motorenkennis, waarbij de kruipen, als onderdeel van vrouwelijke machinerie, de jongens nog wel voor een raadsel zette. Na de pauze reikte burgemeester Bazen de diploma's uit. Hij merkte op, dat de school mooier zou kunnen zijn en dat men in de toekomst op een permanent school gebouw mag hopen. Vervolgëns overhandigde de heer Kor- telenberg namens het hoofdbestuur van de O.L.M. een boekwerk uit aan de beste leex-ling van de school, Wim Meuleman, waarna de heer Groot Bronsvoort uit naam van het schoolbestuur een boek uit- ï'eikte aan Gex-rit Nijkamp, die slechts een kwart punt minder had behaald. De heer Van der Wal, inspecteur van het landbouwonderwijs, had bijzonder waarderende woorden voor de prestaties van deze school, waar interesse is voor iedere leerling apart en waar het onder wijs verder reikt dan het klaarstomen voor een diploma. Hij vroeg ook begrip van de ouders voor deze nog jonge jon gens, die graag het geleerde in de praktijk willen toepassen en dan vaak vergeten rekening te houden met de kosten van een en ander. Toch moet men hen een kans geven te laten zien wat zij kunnen en hen leren alleen te lopen, waardoor de kans op spanningen in het bedrijf ook vermin deren. De heer Muilerman, sprekende namens de standsorganisaties, loofde de goede verstandhouding, die steeds met de school bestaat en wees op het belang van de la gere landbouwopleiding, die in de prak tijk van zoveel nut is. De heer Valkeman, directeur middelbare landbouwschool, kreeg uit deze hoek altijd vele en serieuze leerlingen, die de ontwik keling van de boer tot ondex-nemer door hun verdergaande opleiding het nodige reliëf kunnen geven. Herman ten Dam bedankte namens de leerlingen de directeur en de leerkrachten voor hun hulp in de afgelopen jaren. De heer Wisselink wees er op, dat wils kracht en verantwoordelijkheidsgevoel vaak van meer belang zijn dan intelligen tie, al is het noodzakelijk de vergaarde kennis bij te houden. Toch moet men niet op zichzelf blijven staan, maar aansluiting zoeken o.a. in het verenigingsleven. De sociale aanpassing van de boer is trou wens over de hele linie gelukkig goed merkbaar. Hij bracht tenslotte dank aan alle sprekers voor hun waardei-ende woor den en felicitaties. De namen van de gediplomeerden zijn de volgende: G. Bieleman, G. Boode, H. ten Dam, A. J. A. Marsman, G. J. Teese- link en G. J. Ulfman uit Holten; H. J. Brilman en A. J. Muilex-man uit Bathmen; G. A. Haverslag, G. J. Nijkamp en J. W. Twellaar uit Okkenbroek; T. G. Klooster boer uit Colmschate; W. G. Meuleman uit Wesepe en G. W. F. Mark voort uit Gorssel. Een getuigschrift ontvingen G. H. Ool- bekkink en J. Tuitert uit Holten. Geboren: Fredrika Janna, dv. G. van Zon en A. J. Tijman, Look 56 Jetty Hermina dv. G. H. ten Dam en H. E. Har- melink, Gaardenstraat 49 Berendina Theodora, dv. H. Heusinkveld en B. Th. Heusinkveld, Dorpsstraat 62 Gerrit Wil lem, zv. W. Hulsman en J. Veldhuis, Beu- sebei'g 135 Johannes Hendrik en Mari- nus Gerardus, zv. D. Nijland en J. J. Klein Horstman, Deventerweg 36 (geb. te Deventer). Ondertrouwd: G. Stroeve, 30 jr. en B. H. Kevelam, 26 jr., beiden te Holten J. A. Jansen, 34 jr. en H. J. Agterkamp, 24 jr., beiden te Holten. Gehuwd: A. G. Vukkink, 23 jr. en G. Stegeman, 23 jr., beiden te Holten H. J. Plekkenpol, 24 jr., Holten en H. G. Greu- tink, 23 jr., Laren (Gld.). Overleden: J. Deten, ev. W. A. Kern- per, 74 jr., Espelo 13. Ingekomen: F. ter Hoeven van Hengelo (O.) naar Oude Deventerweg (salon wagen). In aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard, de staatssecretaris van Defensie de heer Haex, en familieleden van de ver zetsstrijder Johannes Post, heeft mevr. D. Post-Salomons dinsdag de legerplaats Steenwijkerwold herdoopt in de Johannes Post-kazeme. Na onthulling van een monument ter ere van de verzetsman, hield Prins Bernhard een toespraak. De foto toont v.l.n.r. mevr. Post, kapitein adjudant A. A. V. Vught en Z.K.H. Prins Bernhard. Een enorme verkeersstroom, zoals die nog niet eerder is gesignaleerd, bewoog zich op Hemelvaartsdag door ons dorp, maar voornamelijk door de Holterberg, waarheen het verkeer zich van alle kan ten concentreerde. De rijkspolitie moest herhaaldelijk regelend optreden om deze stroom in goede banen te leiden, want zonder haar hulp was het op de vele zij wegen niet mogelijk voor de automobilis ten en andere voertuigbestuurdèfs om in de file te worden opgenomen. Wat de situatie dikwijls gevaarlijk maakte waren de vele fietsers die zich op de recreatieweg in beide richtingen voort bewogen. Hier demonstreerde zich duide lijk de dringende behoefte aan rijwiel paden aan beide zijden van deze toeris tische weg. Door de goede vei-keersdicipline van de weggebruikers zijn geen ernstige onge lukken voorgekomen, hoewel nog wel enige materiële schade werd geleden, 's Morgens om half elf moest de heer J. W. E. uit Lichtenvoorde in de nabijheid van hotel 't Lösse Hoes plotseling uitwij ken voor enkele jongelui op de fiets. Hij kwam daax-bij in botsing met een boom waardoor zijn auto flink werd beschadigd. 's Middags stak een jonge reebok, dooi de dx-ukte in de bossen waarschijnlijk in zijn rust gestoord, de recreatieweg over, met het gevolg, dat hij tegen de auto van de heer M. K. uit Hengelo opbotste en z'n nek brak, zodat het beest op slag dood was. De heer K. kreeg een flinke deuk in z'n auto. Een andere automobilist wilde de spitsbok in zijn bagagekoffer meene men, maar daar stak de politie een stokje voor, die het wild in beslag nam. Om pl.m. half zeven toen de drukte al weer wat wegebde is de 11-jarige Men- tink uit Schalkhaar met zijn fiets aan de voet van de steile Motieweg komen te val- Woensdag 6 t.m. zaterdag 16 mei: Tand arts H. F. Steunenberg afwezig (zie adv. Zaterdag 9 mei van 1.30-3.30 uur: Open- (foare les Textielvaksdhool, Weverstraat 4a te Nijverdal (zie adv.). Zaterdag 9 mei, des avonds om 3 uur in gefbouw „Irene": toneeluitvoering CJV- Dorp. Zaterdag 9 mei: Slotinzameling van lom pen ten bate van het Unifox-mfonds van de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." Zatex-dagavond 9 mei 7.30 uur Bal in Café Smit, Markelo, (zie adv.). Zondagavond 10 mei 7.30 uur Filmavond in li-ene, (zie adv.). Maandag 11 mei, 8 uur: Ledenvergade ring vereniging „Het Groene Kruis" (zie adv.). Dinsdag 12 mei, 8 uur, vergadering Hol tense Handelsvereniging in café Kalf- sterman. Dinsdag 12 mei om 8 uur in gebouw „Be- thanie" te Dijkerhoek, bijeenkomst Her- voi-mde Vrouwengroep. Op deze laatste vergadering in het seizoen zal o.a. een verloting worden gehoudén. Woensdag 13 mei, 8 uur, Jaarvergadering Plattelandsmeisjes in hotel Holterman. Woensdag, 13 mei tot pl.m. 2 juni dokter Nagelhout afwezig, (zie adv.). Zaterdag 16 mei om 4 uur Internationale Voetbalwedstrijd bij café „De Poppe", (zie adv.). v Zatex-dag, 16 mei, 7.30 uur Grote dans- en showavond in Amicitia, (zie adv.). Maandag 18 tot en met zaterdag 23 mei kapper W Drent wegens vakantie ge sloten. Zaterdag 16 mei om 4 uur ge sloten, (zie adv.). Maandag 18 mei (Pinkstermaandag) Lan delijke Rijver. „Bergruiters" naar con cours hippique te Hattem. Maandag, 18 mei (2e Pinksterdag), 7.30 uur, Grote dans- en showavond in Ami citia. Woensdag, 3 juni, 6.15 uur v.m. Reisje O.L.M.-leden naar Sauerland. Aanmel den uiterlijk 19 mei. Zondag 10 mei 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10 uur ds Addink. Extra collecte Jeugdwerk. Dijkerhoek: 10 uur ds Jacobs van Enter. Extra collecte Jeugdwerk. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Bovendorp van Wijhe. In beide diensten is het ene offer voor de kerk. Bij de uitgang kollekte voor Eigen Kerkbouw. KINDEROPPASDIENST Op Eerste Pinksterdag om 10 uur wordt U in de gelegenheid gesteld Uw kinderen t.m. 5 jaar naar de kinderoppasdienst in „Irene" te brengen. Twaalf van de zesentachtig verwanten van Canadese gesneuvelden uit de' tweede wereldoorlog, die op uitnodiging van het Ned. Oox-logsgraven Comité gedurende acht dagen in ons land vertoefden en bij Nijmeegse families zijn ondergebracht hebben zaterdagmorgen een bezoek ge bracht aan de Canadese begraafplaats op de Holterberg te Holten Hier wei-den zij ontvangen door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, als vooratter van de afdeling Holten van het N.O.G.C. en de secretaris van het comité, de heer J. Kroon. Door ds C. C. Addink. hervormd predi kant werd bij het kruis op het hoogste punt van de prachtige begraafplaats een gebed uitgespi-oken. Er werden bloemen gelegd op de graven en foto's en films ge maakt van het keui*ig vei-zorgd kerkhof. Na de lunch in hotel Holterman werd een kleine tocht door de Holterberg gemaakt en werd een tweede bezoek gebracht aan de gx-aven der verwanten. Te ruim 3 uur zijn de Canadese gasten weer naar Nij megen verti'okken. In de maand september zal weer een pelgrimage naar Holten plaatsvinden. De grafbezoekers zullen evenals voorheen per K.L.M. ax-riveren. len, waardoor hij een sleutelbeen brak. Dokter Rietdijk verleende de eex-ste hulp, zodat de jongeman op eigen gelegenheid naar huis kon komen. GOEDE ZAKEN De hotels en restaurants in de Holter berg en in het dorp hadden het bijzonder druk. Door de heerlijke weersomstandig heden konden de dagjesmensen op de teri-asjes van het uitzicht en het drukke verkeer genieten. Ook de verschillende stalletjes hebben een drukke klandizie ge had vooral ook door de vele jongelui die op weg waren en overal in de bossen van de natuur hebben genoten.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1