Mevr. Heersink sprak voor Chr. Plattelandsvrouwen Folkloristische groepen naar Groningen Het nut van een varkenskern De Holtense bejaardensocieteit Voordrachten gemeente-arbeiders Nieuwe uniformen voor „H.M.V." Eindresultaat van de biljartcompetitie Bij zittend werk een passende voeding Programma Oranjefeest De wildtoren wordt dit jaar weer opengesteld eens schudt het leven je wakker Zaterdag 25 april 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD De leden van de afdeling Holten van de Bond van Chr. Plattelandsvrouwen en meisjes kwamen donderdagavond in ver gadering bijeen in gebouw Rehoboth. Dit was de laatste vergadering van het seizoen. De presidente, mevr. J. Rietberg van Lindenberg, liet bij de aanvang Psalm 133 zingen, waarna ze voorging in gebed. Hierna las ze uit de Bijbel Gen. 24 1-27 en 67. Allen werden hartelijk welkom ge heten, in 't bijzonder mevr. A. Heersink uit Vroomshoop, de spreekster van dezp avond. De notulen werden door de algemeen adjuncte, mevr. Reilink-Bronsvoort, ge-' lezen en vervolgens goedgekeurd, waarop de pauze volgde. Tijdens de koffie werden nog enkele mededelingen gedaan. Hierna kreeg mevr. Heersink het woord. Deze had een Bijbels onderwerp en als tekst gekozen Prediker 9:9: „Geniet het leven met de vrouw, die gij liefhebt, al de dagen des ijdelen levens, die Hij u geeft onder de zon, al uw ijdele dagen, want dat is uw deel onder de levenden en bij het zwoegen, waarmee gij u aftobt onder de zon". Het eerste huwelijk, aldus spreekster, was net een schilderij, zo volmaakt, de na tuurlijke liefde. Maar dan dat vreselijke, dat de mens z'n eigen baas wilde zijn, waarna ze ontdekken dat ze naakt zijn. Vanwege dit gedeelte uit de Bijbel achtte men het vroeger zondig om over sexuali- teit te spreken. Maar gelukkig staat ook het Hooglied in de Bijbel, waarin het huwelijksleven staat beschreven. Wanneer de sexualiteit zondig was, zou God dat nooit in de Bijbel hebben laten schrijven. Huwelijksleven is een samenspel tussen man en vrouw. Je moet liefde geven, dan kun je het ook ontvangen. De eerste span ningen bij de vrouw zijn, dat ze haar baantje moet opgeven en nu thuis moet zijn. Bij de man zijn er ook vaak span ningen, b.v. dat hij graag hoger op wil. Als vrouw moeten we zorgen, dat de man no. 1 blijft en wanneer ons huwelijk met kinderen wordt gezegend, deze niet op de eerste plaats komen, want hieruit kan jaloezie ontstaan, waardoor man en vrouw van elkaar verwijderen. Wees als- vrouw actief, vooral samen in het gebed; dat is een geestelijk genieten samen. Je vreugde en je verdriet samen te brengen voor de Heiland. Een man mag ook lichamelijk van een vrouw genieten en wanneer er zich om standigheden voordoen dat dit niet zou kunnen, moet daar het gesprek zijn. Wan neer een huwelijk zonder kinderen blijft, kan dit een groot gemis zijn, maar God leert ons, dat we per slot niet voor ons zelf leven, maar Hij heeft ons, niettegen staande dat, toch een taak gegeven. Niet getrouwd zijn is een groot gemis. Aan de andere kant zijn dit vaak mensen die dichter bij God leven en wanneer Jezus dit in handen neemt, leren zij te rusten tegen Zijn schouder en komt het gebed: „Gebruik mij voor de taak, die Gij voor mij hebt bedoeld". Mevr. Heersink ging tenslotte in op de binnengekomen schriftelijke vragen. Na een dankwoord van de presidente voor de mooie bespreking volgde de rond vraag. Gezongen werden 2 verzen van Ge zang 282, waarna mevr. Heersink deze avond met dankgebed eindigde. De boerendansgroep „De Larense Schot- sers", die hier al vele malen op de brade rie is opgetreden, zal met de Boerenkapel uit Markelo en de Vendelzwaaiers uit Zei- hem op Koninginnedag optreden op de Oranjefeesten te Groningen. Er komen daar nog twee boerendansgroepen en een dertigtal muziekkorpsen om de feestelijk heden op te luisteren. Het folkloristisch optreden vindt plaats 's middags van 3-5 uur op de Grote Markt. De drie genoemde groepen zullen onder leiding staan van d^ heer G. Plekkenpol te Laren (Gld.). De Oranjemanifestatie zal- voor de Rono te beluisteren zijn. In de donderdag j.l. gehouden leden vergadering van de P.J.G.O. afd. „Jong Holten" sprak de heer J. W. Lubbersen, rayon-assistent van de Rijks Landbouw- voorlichtingsdienst, over: „Het nut van een varkenskern". Na een hartelijk welkomstwoord van de voorzitter, de heer G. J. Beldman, werd door hem medegedeeld, dat 2 mei de alge mene voorjaarsvergadering van de PJGO te Zwolle zal worden gehouden. Over de weekend-uitwisseling naar Duitsland was nog niets bekend. De heren H. Slijkhuis en H. Klaasses' werden belast met het regelen van de voetbalwedstrijden, die „Jong Holten" in de kringvoetbalcompeti tie moet spelen. In september of oktober hoopt men met de kring een bezoek te brengen aan de Tweede Kamer. Op 16 mei zal de kring-sport- en technische wedstrij dendag worden gehouden. Bij de bestuursverkiezing werd gekozen in de vacature van de heer A. D. Janssen, welke aftredend en niet herkiesbaar was, de heer G. D. Klein Hegeman, en in de vacature van de heer L. H. Rensen, even eens aftredend en niet herkiesbaar, de heer D. J. Janssen. Na het huishoudelijke 1 gedeelte kreeg de heer Lubbersen het woord voor zijn uiteenzetting over het nut van een var kenskern. Spreker begon zijn betoog met het stel len van de vraag: wat is eigenlijk een varkenskern? Dit is een groep boeren, die gezamenlijk proberen de resultaten van de varkenshouderij te verbeteren, aldus spreker. Zo'n 7 a 8 jaar geleden is o.a. te Oot- marsum een groep boeren overgegaan tot de oprichting van een varkenskern. Dit ook al omdat deze boeren meenden, dat de uitkomsten van de varkenshouderij toch niet bevredigend waren. Van de zijde van het Productschap voor Vee en Vlees was men toen ook al tot de conclusie gekomen dat een goede kwaliteit van de slachtvar- lcens een eerste vereiste is, vooral met het oog op het feit, dat nog een groot gedeelte van de slachtvarkens moet worden geëx porteerd. Wil men in de E.E.G. een goede positie op de markt krijgen en houden, dan is een eerste klas kwaliteit hier zeker geboden. Het Productschap voor Vee en Vlees sti muleert dit werk door het verlenen van subsidies. Van het kwartje heffing per slachtvarken wordt o.a. een gedeelte be steed aan voorlichting op dit gebied. Hoe komt zo'n kern nu tot stand? Als een groep boeren samen zo'n kern willen oprichten, dan kan men dit doen via het Provinciaal Veevöederbureau. Er moet dan een commissie benoemd worden, die meestal bestaat uit leden van landbouw organisaties, Jongerenorganisaties, Var- kensfokverenigingen e.d., aldus spreker. Deze varkenskern moet dan een hier voor speciaal geschikte voorlichter aan trekken, maar dit kost geld. Dit wordt meestal verkregen uit subsidies en steun van landbouworganisaties, veevoederhan delaren, coöperaties e.d. De resultaten van de kern hangen hoofdzakelijk af van de capaciteiten en werkzaamheden van de voorlichter. Het nut van de kern is in de eerste plaats ver betering van de slachtkwaliteit en ten tweede verbetering van de financiële re sultaten. Hoe bereiken we dit en welke factoren spelen hierbij een belangrijke rol? Deze factoren zijn in de eerste plaats de erfe lijke aanleg. In dit opzicht doen het Var kensstamboek en de selectie-mesterij al verdienstelijk werk. Men kan nu beter selecteren en de erfelijk betere dienen in de fokkerij meer op de voorgrond brengen. In de tweede plaats de voedermethode, welke ten nauwste verband houdt met het voederverbruik en de groeisnelheid. Aan dit punt wordt door de varkenskern dan ook veel aandacht besteed. Verdere facto ren, die van belang zijn, zijn o.a. de ge zondheid, dit vooral bij de tegenwoordige grotere eenheden. Vooral de isolatie en de ventilatie zijn van belang. Bij nieuwbouw en verbouwing worden hiervoor adviezen gegeven. Van al deze factoren hangen de financiële resultaten voor een groot gedeelte af. Door de boer en de voorlichter worden samen het jaar door verschillende gege vens opgeschreven en bijgehouden. Na een jaar wordt er een totaal overzicht van de verkregen cijfers samengesteld. De gegevens van de verschillende bedrijven worden dan (onder nummer) met elkaar vergeleken en de uitkomsten besproken. De man van de voorlichting kan dan de nodige adviezen geven over verandering van voedermethode e.d. De nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van de varkenshouderij, o.a. over voeding en huisvesting, worden via deze kernen snel aan de varkenhouders door gegeven. Men kan er bij de aankoop van biggen op letten, dat men biggen krijgt van fokkers, die bewezen hebben goede biggen te fokken. De heer Lubbersen maakte verder aan de hand van een bord met cijferwerk dui delijk waar de verschillende gegevens toe dienen, hoe ze worden vergeleken en wat men er uit kan halen. Nadat spreker nog enkele vragen had beantwoord, werd hij door de voorzitter bedankt voor zijn interessant betoog. De voorzitter bedankte verder allen voor de opkomst en wenste hen wel thuis. Op de op dinsdagmiddag j.l. gehou den bijeenkomst van de bejaardensocie teit vertoonden de dames Wolters tal van kleurendia's van oude boerderijen in Hol ten en omgeving en van bloemen. De aan wezigen hebben van deze prachtige dia's bijzonder genoten. Er is verder druk beraadslaagd over het maken van een reisje. Besloten werd om op donderdagmiddag 21 mei een bus tocht te maken naar de Havesathe Everlo nabij Weerselo. Men zal 's namiddags 2 uur vertrekken vanaf Irene en aldaar 6 uur weer terugkeren. De reis zal voeren langs Tubbergen, Vasse, Ootmarssum, Denekamp, Olden- zaal, Delden. De kosten, waarvoor in de afgelopen tijd reeds druk is gespaard, bedragen f4,50 per persoon, waarin een kopje thee of koffie is inbegrepen. Tot nu toe meldden zich reeds 24 be jaarden aan, doch als er bejaarden zijn, die ook van de partij willen zijn, dan zijn zij van harte welkom, mits zij zich maar vóór 2 mei opgeven by de heer G. H. Kers op het V.V.V.-kantoor, waar men tevens de kosten kan voldoen. Voor de benoeming van twee gemeente arbeiders in vaste dienst op een proeftijd van één jaar hebben burgemeester en wethouders de volgende voordrachten op gemaakt: A. 1. J. A. Achterkamp, Veenweg 7 te Markelo; 2. H. Lodeweges, Borkeld 51 te Holten. B. 1. G. J. Tuitert, Industriestraat 18 te Holten; 2. H. Lodeweges, Borkeld 51 te Holten. LOMPEN-INZAMELING IN DE BUURTSCHAPPEN Op zaterdag 25 april (heden) zal in de buurtschappen de jaarlijkse inzameling worden gehouden en hoogst waarschijn lijk zal reeds des voormiddags hiermee worden begonnen. De mannen van de inzamelingsploegen zouden graag zien, dat de lompen even werden gebundeld of in een oude of pa pieren zak gestopt. Aangezien de ver schillende scholen geregeld oud papier inzamelen, zal dit niet worden ingeza meld. De inzameling, die 14 dagen geleden in het dorp werd gehouden, heeft f 934, opgebracht. Of de buurtschappen de duizend gul den zullen halen? Als men geeft wat men heeft, zeker. We zijn ibenieuwd. De plaatselijke biljartverenigingen heb ben in het afgelopen seizoen de volgende competitiestanden bereikt in de biljart bond „Ons Genoegen", terwijl wij hieron der ook een overzicht van de persoonlijke prestaties laten volgen. Kalf sterman 1: 2e plaats in de le klasse, 89 matchpunten uit 18 wedstrijden, ge middelde 3.55. Kalf sterman 2: 3e plaats in de 3e klasse, 95 matchpunten uit 18 wedstrijden, ge middelde 2.28. Kalfsterman 3: Voorlaatste (9e) plaats in de 3e klasse, 42 matchpunten uit 18 wedstrijden, gemiddelde 1.66. VOP 1: 7e plaats in de 2e klasse, 69 matchpunten uit 18 wedstrijden, gemid delde 2.36. VOP 2: 5e plaats in de 4e klasse, 77 matchpunten uit 18 wedstrijden, gemid delde 1.45. PERSOONLIJKE GEMIDDELDEN: Kalfsterman seiz. '63-'64 seiz.'62-'63 M. Kalfsterman 3.92 4.08 W. Muller 3.82 4.51 G. Muller 3.63 3.58 H. Dekker 3.03 2.83 Th. Poppe 2.95 3.07 W. Wennekes 2.62 2.54 J. Aaftink 2.23 1.99 J. Wansink 2.09 2.16 J. Arfman 1.90 1.86 A. Stukker 1.80 1.72 W. Schutrups 1.67 1.65 H. G. Jansen 1.67 2.06 P. A. Muller 1.44 1.51 H. Stukker 1.25 De hoogste serie werd gescoord door G. Muller en H. Dekker, beiden met een serie van 30. VOP seiz. '63-'64 seiz. '62-'63 G. Wegstapel 3.07 3.03 H. Jalving 2.52 A. Nijenhuis 2.27 2.33 W. Nijenhuis 2.25 1.75 H. Aaftink 2.21 1.99 D. Nijenhuis 1-84 M. Hofman 1.69 1.62 J. Paalman 1-32 1.60 H. Menkhorst 1.31 1-45 H. Kappert 1-13 1-02 De hoogste serie werd gescoord door H. Jalving met een serie van 25. In het algemeen hebben mensen die zit tend werk doen minder eetlust en ook minder behoefte aan voedsel dan anderen. Onder mensen met zittend werk vallen niet alleen degenen, die op kantoor zitten, maar ook zij die op een fabriek of atelier werk verrichten dat letterlijk uitsluitend „handen-arbeid"' is (inpakken, sorteren, naaien en (ander) lopende band werk) en niet te vergeten zij, die de hele dag zit tend in een of ander vervoermiddel langs de weg zijn. Het is mogelijk, dat zittend werk bij zonder inspannend is en veel van de mens vergt, vooral geestelijk. Maar dat bete kend niet, dat mensen die veel aan hun hoofd hebben, meer moeten eten dan an deren. Wij gunnen iedere huisvader zijn stukje vlees, maar bepaald nodig is het niet dat hij het grootste stukje krijgt, alléén omdat hij op kantoor zo hard moet werken. Als vriendelijkheidsgebaar is het echter heel aardig. Speciaal voedsel voor de hersenen is er (nog) niet. Dit neemt niet weg dat degenen, die zittend werk doen, wel dege lijk op hun voeding moeten letten. Vooral bij het ouder worden is het be langrijk ervoor te zorgen, dat men niet te zwaar wordt. Was men gewend borden- vol aardappelen en brood te eten, dan is het verstandig de porties daarvan wat kleiner te maken. De voeding moet vooral ook geleidelijk-aan minder vet en vetrijke spijzen gaan bevatten en minder suiker en zoetigheid. Van vlees, melk, groente en fruit echter dient men niet minder te gaan eten. Brengt het beroep mee, dat men bui tenshuis rijkelijk moet drinken en/of eten, dan is uitkijken dubbel en dwars geboden. Ook al blijft het bij drinken, want een flink aantal „flesjes" of kopjes koffie met suiker vertegenwoordigen een respectabel aantal calorieën. De alcoholhoudende dran ken zijn wat dat betreft nog gevaarlijker. Zware mensen die niet veel snoepen en matig eten hebben heel vaak hun overge wicht te danken aan een teveel aan bier tjes, borrels en wat dies meer zij. Een glas bier of een glaasje sherry, port of jenever levert gemiddeld 100 calorieën, dat is evenveel als 6 klontjes suiker. Een ruim gebruik van groente is zeer gewenst voor iedereen, die het grootste deel van de dag zit. Heel dikwijls laat de stoelgang te wensen over. Rauwe groente en fruit, vruchtesap, bruin- volkoren- en roggebrood en stroop zijn goede middel tjes tegen verstopping. Er is nog een reden, waarom het goed kan zijn, een flinke portie groente en fruit te eten. Mét de aardappel zijn deze twee onze rijkste vitamine-C-bronnen. Wie wei nig aardappelen eet, en dat is bij „zit tende werkers" nog wel eens gewoonte, moet zijn vitamine C dus uit groente en fruit halen. De beide plaatselijke Oranjeverenigin gen hebben met het oog op de wisselval lige weersomstandigheden op Koningin nedag, donderdag a.s., geen buitenfeeste lijkheden op touw gezet, maar 's avonds zal er wel wat te doen wezen. De feestdag wordt op de gebruikelijke wijze geopend met klokgelui en met een aubade van de kinderen der beide dorps scholen om 9 uur voor het bordes van het gemeentehuis. Dit jaar zal ook de muziek vereniging H.M.V. hieraan haar medewer king verlenen. De Dorpsschoolleerlingen gaan dan naar Amicitia voor een voorstelling van de be kende goochelaar Herbe Maison en de leerlingen van de School met de Bijbel krijgen 's morgens een filmvoorstelling in Irene, terwijl de jeugdtoneelgroep van C.O.C. 's middags in het gebouw Reho both een toneelspel voor hen zal opvoe ren. 's Avonds voert O.C.H. in Irene een blijspel op voor de leden van de Chr. Oranjevereniging naar 't bekende toneel stuk „Potasch en Perlemoer", dat men de titel gegeven heeft van „Firma Avesaath en de Keizer", terwijl voor de Holtense Oranjevereniging in Amicitia optreedt de eerder genoemde goochelaar prof. Herbe Maison, terwijl de avond besloten wordt met een dansje. Indien nog plaatsen beschikbaar zijn, zullen deze voorstellingen ook voor niet- leden toegankelijk zijn. Verwezen wordt naar de aankondigingen in dit nummer. Het gadeslaan in de vrije wildbaan van herten, reeën en wilde zwijnen vanaf de wildtoren in het staatswildreservaat te Hoenderlo voorziet in een grote behoefte. Bij wijze van proef is vorig jaar van mei tot september twee avonden in de week gelegenheid gegeven, onder leiding van de rijkshoofdjachtopzichter, een bezoek aan de wildtoren te brengen. Hiervan heb ben meer dan 3000 personen gebruik kun nen maken. De directeur van het Faunabeheer (mi nisterie van landbouw en visserij) heeft mede gezien de enorme animo onder het wildminnende publiek besloten, dit jaar het georganiseerde bezoek aan de wild toren weer toe te laten. De capaciteit is van 120 tot 450 bezoekers per week ver hoogd. Van 5 mei aanstaande tot septem ber zal de wildtoren vijf avonden per week en wel maandag tot en met vrijdag geopend zijn. Vele reserveringen voor groeps- en individuele bezoeken hebben reeds plaats gehad. Inlichtingen worden verstrekt door de V.V.V. te Ugchelen, Ugchelseweg 191, tel. 06760 - 13660. De prijzen zijn vastgesteld op 2,50 voor volwassenen en ƒ2,voor kinderen in de leeftijd van 6 t./m. 14 jaar. Deze tarieven gelden inclusief het bus vervoer vanaf het V.V.V.-kantoor te Ug chelen visa versa. Voor groepsreizen gel den speciale tarieven. door Leida Graafland ,Mens, loop rond.zo'n mirakel is dat toch zeker niet? Nu ja, uit overwe gingen van prestige kon je natuurlijk niet anders handelen. Dat kun je niet tolereren, anders is het hek van de dam Wie was die vent? Nooit geweten, dat ze verkering had." Ze haalde haar schouders op. „weet ik 't," loog ze andermaal. Hij schoot in een lach. ,,'k Wou, dat ik 't gezien had „Dolf!" Ze rechtte haar rug en keek hem met vlammende blikken aan. „Sorry, Roel, dat past natuurlijk met. Neem me niet kwalijk, maar een man is in dit opzicht nu eenmaal anders dan een vrouw. Enfin, we praten er niet meer over. Ik weet, dat je een verstan dige vrouw bent. Wat dat betreft, héb ik het"toch maar goed met je getroffen." Hij zoende haar in de hals, maar ze ont week hem en zei: „Denk een beetje om het decorum." In de keukendeur was een meuw slot gezet en Jopie promoveerde ze tot eer ste meisje. Ze had haar bij zich laten komen in dezelfde kleine salon, waar ze enkele avonden tevoren haar voorgang ster had ontslagen. „Ik hoop, dat je vol doende doordrongen bent van de ver antwoording, die ik nu op je schouders heb gelegd. Ik verwacht van je, dat je je ook buiten de werkuren zo zult ge dragen, dat niemand er aanmerkingen op kan maken. Je hebt vanaf dit ogen blik mijn volle vertrouwen. Zorg er voor, dat het met jou niet gaat als met Lena, want anders ga je dezelfde weg." „U zult over mij niet te klagen heb ben, mevrouw." „Daar reken ik ook op. Je krijgt van af deze maand hetzelfde loon als Lena had. Draag jouw werk aan Greetje over. Morgen begint ze. Ik hoop, dat ik het allemaal aan je kan overlaten." „Zeker mevrouw. En dank u wel voor het opslag." Ze knikte ten teken, dat het gesprek afgelopen was en stak een sigaret op. Zo, Dolf wist er nu ook van. Misschien vertelde hij het wel aan Talingen, die kwal. Dan kon hij weten, dat de baas er in ieder geval ook van op de hoogte was. Het betekende in haar strijd met Talingen althans weer een klein winst puntje. De verstandhouding tussen haar en de procuratiehouder was precies als voorheen. Met dit verschil, dat hij in derdaad wat minder bij Burger over- huis kwam. Op verjaardagen was zijn aanwezigheid evenwel onvermijdelijk en als altijd boog hij even, als hij haar hand drukte en feliciteerde, terwijl zij haar gereserveerde glimlach toonde en de stereotiepe vraag stelde: „Hoe maakt u het, meneer Talingen?" Voor de rest bemoeide ze zich de ver dere avond niet meer met hem. Meestal zat ze tussen enkele vrouwen in, met wie ze zich onderhield, keek naar de twee meisjes, die bedienden en moest toegeven, dat Jopie op voortreffelijke wijze de weggejaagde Lena verving. Jopie zag er altijd keurig uit, onberispe lijk gekleed van top tot teen, hetgeen Roelie bijzonder waardeerde, omdat ze ook in dit opzicht een uitstekende naam had. In de aanwezigheid van de gasten was ze altijd bijzonder vriendelijk te gen de meisjes. De eerste avond, dat de nieuwste aan winst een blad met glazen liet vallen, schrokken de meeste aanwezigen en de gesprekken verstomden onmiddellijk. Roelie kwam echter waardig overeind, liep naar de onthutste Greet en legde beschermend haar arm om de schouders. „Alle begin is moeilijk," zei ze zo, dat iedereen het kon horen. „Haal maar even een stoffer en blik, hè? Het had mij ook kunnen overkomen. Jopie, haal jij andere glazen?" En zich met een glimlachje tot de gasten wendend, zei ze: „We zullen maar denken: scherven brengen geluk. Een ogenblikje alstublieft, Jopie zorgt wel voor nieuwe voorraad." „Terug in haar kring, vroeg de vrouw van de burgemeester: „Laat je het haar betalen?" Roelie schudde haar hoofd. „Dat is m'n zwakheid, Evelien, ik kan dat niet over m'n hart verkrijgen." En iedereen vond, dat Roel Burger ook in dit opzicht een voortreffelijke vrouw was. De enige, die haar misschien door had, was Tom Talingen. En in stilte had hij bewondering voor de diplomatieke wen ding, die ze aan dit voorval wist te ge ven. Ze buit alles uit in haar voordeel, was zijn conclusie. Ze ziet altijd kans haar populariteit te verhogen. In het bijzijn van anderen behandelt ze haar dienstboden als haar eigen kinderen. Ze betaalt de hoogste lonen en als er al eens een vacature is, dan vechten ze bij tientallen om er te komen. Zo'n uitgere kende kat. Enkele weken na de vakantie reed ze naar Eindhoven en vroeg op het detec tivebureau naar resultaten. Die kreeg ze in de vorm van een aantal getypte vellen. Ze installeerde zich in een hoek van het vertrek, stak een sigaret op en verdiepte zich in de lektuur. Ze las ach ter elkaar het rapport en keek toen naar de man achter zijn schrijfbureau en knikte voldaan. „Dit is heel goed werk, meneer," apprecieerde ze. „Hetgeen u schrijft over zijn periode bij de heer Burger, is mij bekend. Maar dat be hoefde u niet te weten. Ik kan zodoende controleren, of u er inderdaad serieus werk van gemaakt hebt, dan wel of u aan het fantaseren bent geslagen." „En hoeveel fantasie hebt u gevon den?" vroeg de man glimlachend. „Voor wat het laatste deel betreft: niets. Ik neem dus aan, dat het andere ook met de waarheid klopt. Mijn com pliment. Dit is inderdaad het resultaat van een gedegen onderzoek." „Wij hebben alles zeer grondig laten onderzoeken, mevrouw." Ze vouwde het rapport dicht en borg het weg in haar tas. Daarna keek ze de man vragend aan. „Hoeveel ben ik u nog verschuldigd?" De man noemde het bedrag en nadat ze voor haar geld opnieuw een kwitan tie had ontvangen, nam ze met een handdruk afscheid. Thuis, in haar boudoirtje op de eerste verdieping, deed ze de deur op slot en installeerde zich bij het raam. Opnieuw bladerde ze door het rapport. Zo, zo, de nette meneer Talingen heeft dus een verleden. Gescheiden echtgenoot en geen eiser. Veroordeeld tot een maan delijkse alimentatie van honderd vijf tig gulden voor zijn gewezen vrouw en twee kinderen. Verschillende affaires gehad met vrouwen, waaronder gehuw den. Eenmaal een stevig pak slaag ge had van een belaagde echtgenoot en zo ging het maar door. Van zijn vijftiende jaar af al spelen vrouwen een rol in zijn leven. Desondanks had hij kans ge zien om een behoorlijke opleiding te volgen ter verkrijging van de nodige diploma's. Een jaar gewerkt in Eindho ven en een jaar in Best. Sinds 1950 werkzaam als procuratiehouder bij de firma Burger, handel in brandstoffen en fourageartikelen. Sinsdien niets meer vernomen over affaires met vrouwen. Schijnt integendeel zijn leven te verbe teren en staat in het dorp zeer gunstig bekend. Geniet een vertrouwenspositie en is sinds 1955 niet meer alimentatie plichtig wegens het tweede huwelijk van zijn vroegere echtgenote. Tweemaal las Roelie het rapport door en knikte toen zelfvoldaan. Naam en toenaam van zijn gewezen vrouw, de beide kinderen, enkele andere vrouwen, waarmee hij in een schandaal betrok ken was geweest.alles was vermeld. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2