Agenda Eindles Lagere Landbouwschool te Markelo Holtense leerlingen ontvingen diploma Herdenking Sint Joris Krentenbossen bloeien De heer Leferink onderscheiden RAADSAGENDA Nieuwe groepscommandant Begin van wijksanering Experimentele Jeugddienst Burgerlijke stand Zaterdag 25 april 1964 No. 17. Jaargang 16 HÓLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.— per lewartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf88 - 23 lf Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 3.Iedere mm. meer 0.12 Op donderdag 16 april werd in Markelo de eindles gehouden van de Lagere Land bouwschool. In zijn openingswoord betrok de voorzitter van het schoolbestuur, Jhr. Mr. A. J. de Beaufort, speciaal de afge vaardigde van 't hoofdbestuur der O.L.M. de heer H. Kottelenberg, de directeur van de Middelbare Landbouwschool te Hen gelo de heer J. Valkeman, de heren direc teuren van de Coöp. Landbouwvereniging, Coöp. Zuivelfabriek en Boerenleenbank, de heren afgevaardigden van de P.J.G.O. afd. Markelo en de oud-directeur van de Lagere Landbouwschool de heer M. G. de Groote. In zijn inleiding noemde de directeur der Lagere Landbouwschool de heer A. J. Harkink, dat als afsluiting van 't school examen in de toekomst zal het een cen traal examen voor alle lagere landbouw scholen worden de leerlingen een on derwerp hadden uitgewerkt, dat door de volgende leerlingen werd besproken: G. Leuverink: Van opfokbig tot opfok- zeug. J. Stokreef: Het grondonderzoek op de zandgrond. J. Ooibrink en J. Vinkers: Ons pluim vee en enige practische wenken. In 't Hoff: De kuikenmesterij. Hierna werd er een forum gevormd door enige jongens. Dit forum behandelde op vaak komische manier de vragen, die uit de zaal kwamen. Ze oogstten veel suc ces hiermee. Na het forum ging Jhr. Mr. de Beaufort over tot de uitreiking van de diploma's en getuigschriften. Hij deelde mee, dat de leerlingen, die geslaagd waren voor de examens het diploma ontvingen. Die leer lingen echter, die niet in staat waren een 6 gemiddeld te halen ontvingen een ge tuigschrift als bewijs, dat ze de Lagere Landbouwschool doorlopen hebben. Het diploma heeft slechts waarde als het niet in de kast wordt opgeborgen, maar als het in de practijk getoetst wordt, aldus de voorzitter. Hij ging toen over tot de uit reiking van 16 diploma's en 5 getuig schriften. De heer Kottelenberg sprak hierna de jongens toe namens de O.L.M. Dit onder wijs is te zien als een fundament, waarop verder gebouwd moet worden. De beste leerling J. Vinkers ontving het boek van de O.L.M. Maar ook J. Boode ontving, om dat hij vlak onder Vinkers bleef, 't prach tige fotoboek „Overijssel". De heer De Groote wenste de jongens veel succes toe in hun verdere loopbaan. De heer Worsink nodigde alle jongens uit lid te worden van de P.J.G.O., want de boer is naast ondernemer ook gemeen schapsmens. Versterk de gelederen van de P.J.G.O. om je theoretisch en practisch te ontwikkelen. G. Wevers, de klassevertegenwoordiger, bood het personeel namens alle jongens een leren voetbal aan, te gebruiken als sportattribuut in de nieuwe school. De heer Valkeman sprak de jongens en ouders vervolgens toe. Hij memoreerde, dat de lessen van de lagere landbouw school een goede basis zijn voor de ver dere studie aan de M.L.S. Hij hoopte dan ook, dat hij veel jongens op zijn school kon begroeten in het nieuwe cursusjaar. De heer Harkink deelde mee, dat dit de eerste maal was, dat het onmogelijk bleek alle jongens een diploma te geven. Een De welpen en verkenners van de Waar- denborch-groep hebben donderdag voor de eerste maal de Sint Joris-herdenking meegemaakt. Om 6.30 uur is deze dag be gonnen met horderoep, gevolgd door het hijsen van de vlag door de verkenners. Hierna vertelde de hopman de jongens over de betekenis van Sint Jorisdag, waarna de uitreiking plaats vond van de rode tulp. Hij wekte de jongens op in het voetspoor van Sint Joris te gaan. Ga de moeilijkheden niet uit de weg, doch zie deze als goede welpen en verkenners on der ogen. De welpenwet zegt o.a.: „een welp is moedig en houdt vol". Ga met open ogen door het leven. Zie, wat om je heen ge beurt. Help, waar je kunt. Doe je best op school. Begin deze dag met de gedachte eens een extra goede daad te doen. Hierna werd gezamenlijk gezongen: „Hoort, zegt het voort". Het was de bedoeling 's avonds met de groep een kampvuur te houden, maar de weersgesteldheid liet dit niet toe. Daarom werd snel het troephuis in gereedheid ge bracht om die avond toch gezamenlijk bij elkaar te kunnen zijn. De avond werd gevuld met het zingen van kampliedjes, het vertellen van het Sint Joris-verhaal door akela mej. G. Post, het herhalen van de belofte en besloten met het zingen van het le en 6e couplet van het Wilhelmus GROOT KRENTENBROOD Het gezamenlijk personeel der P.T.T. heeft dinsdagavond de familie G. Nijen- huis-Brink, die zich dezer dagen verheu gen mocht in de geboorte van een zoon, een groot krentenbrood aangeboden. Het had een lengte van 145 cm. De heer Nijenhuis is als collega-em ployé werkzaam op het postkantoor alhier. jongen met een getuigschrift zal een goede practische boer kunnen worden, al is de weg naar de M.L.S. niet voor hem open. Een verdere differentiatie is in de naaste toekomst nog wel te verwachten. Voor de jongens is dit nog niet 't einde van de schoolperiode. Velen zullen name lijk nog deelnemen aan de uitwisseling met Dwingelo en Oosterwolde; een uitwis seling, waarbij de jongens op andere land bouwbedrijven gedurende twee tot drie weken gaan werken. In de afgelopen drie jaar hebben dan een 50-tal jongens hier aan deelgenomen. De heer De Beaufort sloot, na een ieder bedankt te hebben voor zijn woord, deze zeer geslaagde eindles. De volgende jongens ontvingen een di ploma: W. Aanstoot en J. Wansink te Hol ten; J. Harmsel en G. Scholte in 't Hoff te Diepenheim; J. Boode, A. Heuten, J. Kevelham, J. Kranenberg, G. Leuverink, J. Ooibrink, H. Oosterkamp, J. Stokreef, J. Vinkers, H. Vruwink, G. Wevers en H. Wolters, allen te Markelo. Een getuigschrift ontvingen: J. Altena, J. Bekkenkamp, H. J. Berendsen, H. Ren- gerink en H. J. Wissink. Zaterdag en zondag zullen de krenten bossen in volle bloei staan. Door het wat gure weer van de laatste dagen is de bloei wat afgeremd, maar de witte bloemblaad jes vertonen zich nu allerwege aan de struiken, zodat de volle bloei spoedig zal intreden. De Oude Deventerweg zal zich voor een groot gedeelte, voornamelijk ter hoogte van het Erve „Hengeveld" en „De Weuste", in een wit bruidskleed steken, dat de moeite van een fietstochtje of auto ritje waard is. Trouwens, de natuur be gint zich door het jonge groen van berken en andere vroege heesters op z'n mooist te tooien. BEVORDERING BIJ DE P.T.T. De heer J .Mossink, rijksambtenaar D (besteller le klas) ten postkantore alhier, is bij beschikking van de directeur-gene raal der P.T.T. ingaande 1 mei 1964 be noemd tot rijksambtenaar C in gelijke functie, zulks met een benoemingsancien- niteit vanaf 1 januari 1964. TONEELUITVOERING OP ANDERE DATUM De toneeluitvoering, die door de CJV- Dorp zou worden gegeven op zaterdag 25 april, is verschoven naar zaterdag 9 mei. Dezer dagen kamen de afdeling Holten van de Ned. Vereniging voor de Bijen teelt in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman bijeen ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum als bijen houder en lid der vereniging van de heer G. J. Leferink te Markelo. Hiervoor was naar Holten gekomen het lid van het hoofdbestuur, de heer J. Frens, gemeentesecretaris van Ommen, die de heer Leferink met een toepasselijk woord de eremedaille der vereniging op de borst speldde. De heer Frens noemde het een grote eer een medaille te mogen uitreiken aan iemand, die zijn kwaliteit als imker zo wel als zijn trouw aan de vereniging wel bewezen heeft. De heer Leferink is ruim 40 jaar lid van verschillende afdelingen geweest en heeft in 1936, o.a. met de heren R. Schipper, Joh. Arfman en wijlen de heer H. W. Overmeen, de stoot gegeven tot de oprichting van de afdeling Holten, die hij eerst als penningmeester en latei- als bestuurslid trouw gediend heeft en waarvan hij nog steeds deel uitmaakt. De voorzitter der afdeling, de heer C. v. d. Berg, feliciteerde de heer Leferink ook namens de afwezigen en noemde hem een gezellig mens, die al pratende over allerlei onderwerpen, maar vooral over de imkerij, de suiker precies wist af te wegen. De heer G. J. Rietberg noemde de heer Leferink een trouw kameraad, die veel deed voor de afdeling en raad wist te geven in moeilijke omstandigheden, o.a. tijdens de bezetting. Hij was bijzonder blij met deze huldiging van een veteraan op het gebied van de bijenteelt. Tenslotte voerde nog de heer J. W. Aal- tink het woord, die de jubilaris niet al leen prees voor zijn kwaliteiten als imker, maar ook als landbouwer. Zijn veestapel draagt bijna geheel het predicaat „stam boek". Ook leverde hij een bijdrage aan landbouwtentoonstellingen door verschil lende soorten handwerk in de vorm van bijenkorven enz. De heer Leferink heeft ten slotte allen bedankt voor de goede woorden en de hulde, die men hem bewezen heeft. De gemeenteraad komt maandag 27 april a.s., des avonds om 7.30 uur, ten ge meentehuize in openbare zitting bijeen ter -behandeling van de volgende agenda: 1 Notulen van de openbare vergade ringen van 7 februari en 20 maart 1964. 2 a Ingekomen stukken, b Mededelingen. 3 Voorstel tot het aangaan van de vol gende grondtransakties: a verkoop stukje grond aan de Wa terleiding Mij. „Overijssel" te Zwolle; b verkoop strookjes grond aan de Kol weg; c ruiling strookjes grond met de Staat der Nederlanden; d verkoop (in principe) van een bouwterrein aan de heer J. Hof- steenge te Rolde; e wijziging raadsbesluit tot aankoop strookje grond van de heer C. H. Rietdijk, alhier; f ruiling strookjes grond aan de Kolweg met de heer E. Schipper, alhier; g verkoop van een bouwterrein aan de heer G. H. Kromdijk, alhier. 4 Voorstel tot het vaststellen van de huur van het. hulppostkantoor. 5 Voorstel tot het in gebruik geven van grond aan de heer C. G. Bal, al hier. 6 Voorstel tot het verpachten van het jachtrecht aan de heer K. Bos, alhier. 7 Voorstel tot het wijzigen van de ge meentebegroting '64 (kredieten voor inrichting noodibestuurspost, aan brengen dichtingslaag op Doorlopen de Dijk, leermiddelen o.l. school Es- pelo, aankoop motorgrasmaaimachine en kantenmaaier en verharden Inco- retwegen). 8 Voorstel tot het- aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage. 9 Voorstel tot het benoemen en bevor deren. van enkele personeelsleden. 10 Voortstel tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invorde ring van een woonforensenbelasting. 11 Voorstel tot het vaststellen van een partiële herziening van het uitbrei dingplan in onderdelen „Holterberg". 12 Voorstel tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte: a van de voormalige autoweg over de Holterberg; b van de Nieuwendijk. 13 Voorstel tot het vaststellen van: a de vergoeding bedoeld in art. 73 der kleuteronderwijswet over het jaar 1963 ten behoeve van de Ghr. Kleuterschool; b het voorschot op deze vergoeding voor het jaar 1964. 14 Rondvraag. RADIO-KERKDIENST UIT OKKENBROEK Door het IKOR zal zondagmorgen 26 april om 10 uur via de zender van de NCRV (Hilversum I) een kerkdienst worden uitgezonden uit de Ned. Herv. Kerk te Okkensbroek. Voorganger is ds J. Roldanus, Hervormd predikant te Ok kenbroek. Het orgel zal worden bespeeld door de heer J. W. Noteboom te Dijker- hoek. ADJUDANT E. KRUIT Tot groepscommandant van de Rijks politie is in de vacature ontstaan door de pensionnering van adjudant Petter be noemd, de heer E. Kruit, adjudant der rijkspolitie en groepscommandant te Wil- dervank. De nieuwe groepscommandant is 50 jaar en begon zijn politieloopbaan op 9 april 1935 bij het wapen der Konink lijke Marechaussee te Apeldoorn. Na op 1 september 1940 te zijn bevorderd werd hij op 2 juni 1941 overgeplaatst van de brigade Meppel naar de post De Wijk (Dr.). Na zijn bevordering tot opper wachtmeester, werd de heer Kruit op 1 februari 1947 overgeplaatst naar de groep Wildervank, als postcommandant te Stadskanaal. Op 1 oktober 1954 volgde zijn benoeming als opperwachtmeester tot groepscommandant der Rijkspolitie te Wildervank en op 1 januari 1957 werd de heer Kruit bevoi'derd tot adjudant. De nieuwe groepscommandant zal op 11 mei in functie treden. OFFICIËLE PUBLICATIE Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat in een op 23 april 1964 gehouden openbare vergadering van hun college zijn uitgeloot, de obligaties nrs. 7 en 19 van de obligatielening 1952, oorspronkelijk groot ƒ60.000, Het bedrag dezer obligaties is op 1 mei a.s. betaalbaar gesteld bij de gemeente ontvanger tegen inwisseling van de uit gelote obligaties. De rente van deze lening is op 30 april a.s. betaalbaar tegen inwisseling van rente-coupon m\ 12. Holten, 24 april 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris Sinds gisteren hebben verschillende in gezetenen in het dorp een andere melk venter. Door personeelsvertrek heeft de heer G. Vruggink zijn melkhandel moeten inkrimpen en heeft hij, in overleg met de Coöp. Zuivelfabriek ,De Vrijheid", zijn melkwijk beperkt. Hierdoor is een begin gemaakt met een wijksanering van de melkhandel in onze plaats, waarnaar men ï'eeds enkele jaren gestreefd heeft, maar waarover geen voldoende overeenstem ming was te bereiken. De heer Vruggink heeft zich uit de Gaarden teruggetrokken en enkele andere straten en daarmede pl.m. 150 klanten aan de zuivelfabriek overgedaan en deze heeft zich o.m. van de Boschkamp teruggetrokken en daar mede pl.m. 90 klanten aan de heer Vrug gink overgedaan. In een schrijven hebben beide melkleveranciers hun cliëntéle van deze gang van zaken op de hoogte gesteld en gezegd een nog betere service na te streven. Waarschijnlijk zal binnenkort een soortgelijke regeling getroffen worden tussen de zuivelfabriek en de melkzaak van de familie Nijland, zodat dan van een volledige sanering sprake zal zijn en het niet meer voor zal komen, dat men de melkwagens van drie handelaren in de zelfde straat kan aantreffen. Een kortere venttijd zal daarvan het gevolg zijn en de consumenten zullen de melk eerder en beter thuis hebben. Een resultaat waar mede iedereen gediend zal zijn. Ds. Maas met zijn „Spiritual Group" van het Chr. Lyceum uit Almelo komt weer in Holten. Degene die het de vorige keer hebben meegemaakt, zullen ongetwij- felt nu ook weer van de partij willen zijn, en ze zullen zeker degenen die het niet hebben meegemaakt, aansporen mee te gaan. Dit keer heeft men weer vele nieuwe liederen ingestudeerd. Het onderwerp is ook zeer interessant, n.l. „Geloof jij wat er allemaal in de Bij bel staat". Deze dienst die in Irene ge houden wordt, begint om half acht, zaal open 7 uur. Zaterdag 25 april: Inzamelen van lompen in de buurtschappen ten bate van het Uniformfonds van de Holtense Muziek vereniging. Zaterdag 25 april, 7 uur: Jaarlijkse uit voering leerlingen muziekschool Rijs- sen-Holten in gebouw „Jeruël" te Rijs- sen (zie adv.). Zaterdag 25 april, 8 uur: Grote Teen agershow in „Amicitia" (zie adv.). Zaterdag 25 april: Toneeluitvoering CJV- Dorp in gebouw „Irene". Donderdag 30 april: Alle zaken de ge hele dag gesloten (zie adv.). Donderdag 30 april, 9 uur: Auibade voor het gemeentehuis van schooljeugd en HMV. Donderdag 30 april, 7.30 uur: Feestavon den van de beide Oranjeverenigingen in „Amicitia" en „Irene" (zie adv.). Zaterdag 2 mei: Dansen in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Vrijdag 8 mei. 8 uur: Discussie-bijeen komst Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Holterman onder leiding van mevr. E. Bervoets-Wlersma over: „De huisvrouw in en buiten haar huis". Maandag 11 mei, 8 uur: Ledenvergade ring vereniging „Het Groene Kruis" (zie adv.). Zondag 26 april 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten. 8.30 uur Ds Addink en 10 uur Ds Addink (Bed. H. Doop). Extra collecte Inwendige Zending. 19.30 uur Jeugddienst in „Irene". Voor ganger Ds Maas van Almelo, met mede werking van Spiritual-groep van Chr. Lyceum. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Extra collecte Inwendige Zending, Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer voor de diaconale arbeid en Geref. Sociale arbeid. Bij de uitgang collecte voor de actie „Een miljoen voor Kameroen". Gevonden: handschoen met bontrand; kinderportemonnaie zonder inhoud; zil veren gulden: regencape; autoped; kin derportemonnaie met inihoud. Verloren; 2 autosleuteltjes; 2 papieren rijksdaalders; jongens-windjack; fiets- sleuteltje. Komen aanlopen: klein bruin hondje; hond (bastaard kollie); tam konijn. Inlichtingen: dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten tussen 8-22 uur. doch nief tussen 13 en 14 uur. Geboren: Jenneken, dv. E. Vukkink en H. F. Tempelman, Pastoriestraat 1 Jo hannes Albertus, zv. D. J. Tuitert en J. Strokap, H. J. Wansinkstraat 12. Ondertrouwd: H. J. Plekkenpol, 2.3 jr., Holten en H. G. Greutink, 23 jr.. Laren (Gld.). Gehuwd: B. Meijerink, 21 jr. en H. Beldman, 23 jr., beiden te Holten. Overleden: G. Rensen, wed. van E. Ve neklaas, 89 jr., Holterbroek 46. Ingekomen: mevr. G. E. H. C. Spoor van Indonesië naar Holterberg 26 mevr. Y. E. van Dijken en gezin van Indonesië naar Holterberg 26 H. van Bruggen en gezin van Indonesië naar Holterberg 26. Vertrokken: P. C. Messak en gezin van Holterberg 26 naar Oldenzaal - E. Lapod en gezin van Holterberg 26 naar Rotter dam G. Nijland van Holterbroek 51 naar Diepenveen. GESLAAGD VOOR ZWEMBAD-ONDERWIJZER De heer E. Voordes, Oranjestraat al hier slaagde te Utrecht voor het diploma „Zwembad-onderwijzer" van de Konink lijke Nederlandse Zwembond. OFFICIËLE PUBLIKATIE ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belanghebben den, dat zij voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen een gedeelte van de Stevenssteeg, weg nummer 72 van de wegenlegger, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kun nen binnen 30 dagen na heden schriftelijk bij hun college worden ingebracht. Holten, 24 april 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1