'éematéó Duizenden ogen Afl BroncSii letten Filmnieuws ra Variatie in de voeding Bloedplasma actie Roode Krois 'n Heitje voor een karweitje Reclame van de „randstad" Twente Computerkimde bij bet M.E.A.O. Twee kostbare puntjes gingen verloren eens schudt het leven je wakker Veiligheid bij gebruik van electriciteit Onrustige Zenuwen? Meimarkt zonder biggen Prachtige opbrengst IsBiMid- Postjes Gevonden en verloren Zaterdag 18 april 1064 HOLTENS NI !iUWS'.LAD Woensdag 15 april ifcwamen ongeveer 70 leden van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afd. Holten met enkele gasten in „Amicitia" ibijeen om voorge licht te worden boe de buisvrouw zoveel mogelijk variatie in de dagelijkse maal tijden kan brengen. Na door de presiden te, mej. M. ter Borg, welkom geheten te zijn, werd meteen het woord verleend aan de heer G. Douwstra, propagandist van bet „Bureau Voorlichting Merkarti kelen". De beer Douwstra hield eerst een kor te inleiding, waarin de aanwezige dames verteld werd wat eraan vooraf gaat voor dat dergelijke produkten bij ons op tafel staan. Vooral het bekend maken van de ge bruiksmogelijkheden kost enorm veel tijd en geld. Toch is reklame een 'economische nood zaak, want wanneer een produkt niet bij de konsument bekend wordt, is er geen afzet en zal bet dus hoog in prijs blijven en voor de meesten onbetaalbaar zijn. Hierna werden kleurendia's vertoond van het produktieproces; in dit geval was het van de Heinz-produkten. te Eist (Gld.). Er werd een kijkje genomen op de kwekerijen waar de plantjes gekweekt worden, in de laboratoria, in de keukens, hoe het geblikt wordt etc. De heer Douwstra werd bijgestaan door zijn echtgenote en mej. Lageweij, die hierna alle aanwezigen een proefje aan boden, wat bij de dames wel in de smaak viel. Ook het ontbijt werd onder de loupe genomen. Immers: het ontbijt hoort een goede gewoonte te zijn met de nodige va riatie. In de pauze werden door de presiden te enige zakelijke mededelingen gedaan. Zo was er van de provinciale tuincom- missie een schrijven binnengekomen, dat het in het voornemen ligt om op 12 mei in Zwolle en op 28 mei in Goor een „'ka merplantendag" te houden. Van de afde ling Rouwerderhem uit Friesland was een verzoek binnengekomen voor uitwis seling met de afdeling Holten. Verder was opgave mogelijk voor het reisje naar Den Haag en voor de provinciale voor jaarsvergadering in Zwolle op 23 april a.s. Voor het reisje is de bus bijna vol en voor 23 april gaven zich een tiental da mes op. Na de pauze was aan de hand van kleu rendia's te zien wat eraan voorafgaat voordat een pakje koffie in de winkel ver schijnt, of liever gezegd: voordat de huis vrouw een lekker bakje koffie kan zetten. Dat een sigaar de gezelligheid verhoogt, bleek aan het slot van de avond, toen de dames een sigaar aangeboden werd voor de thuiszittende echtgenoten. En wie weet: misschien zijn er wel dames, die er zelf de brand in steken; immers er zijn steeds meer dames, die hiertoe overgaan, omdat het roken van een sigaar gezon der is dan het roken van een sigaret. Nadat aan alle dames een aantal proef- zafcjes en receptenboekjes was aangebo den, dankte mej. Ter Borg de heer en mevr. Douwstra en mej. Lageweij harte lijk voor deze gezellige en smakelijke avond. Voor de bloedplasma-aktie van het Roo de Kruis in het Volkspark te Rijssen loopt maandag bij voldoende deelname een extra bus, die om 19.30 uur vertrekt vanaf de Smidsbelt. Zorgt dat U er bij komt. De gezonde voor de zieke. U kimt er misschien een leven mee redden. Zie de aankondiging in dit nummer. De dezer dagen gehouden afctie van de padvinders „Een heitje voor een karwei tje" heeft in totaal f293,62 opgebracht. Dit 'bedrag werd door de groepen als volgt ingebracht: Welpen Horde I f90,68; Horde II f49,20 en de Verkenners f 153,74. Van dit bedrag gaat 30 pet. naar het dis trict Deventer of f 88,08, zodat de jon gens met hun aktie de. kas van de „Waar- denboroh.groep" met f 205,54 verrijkt heb ben. Een mooi resultaat. „Ziet wat de „randstad" Twente U biedt" is de titel van het visitekaarje, dat de V.V.V.'s van Almelo, Enschede en Hen gelo uitgeven om het vreemdelingenver keer naar deze steden en hun contreien te bevorderen. Wie het woord „randstad" leest, denkt onwillekeurig aan de Rand stad Holland en de gedachte zal postvat ten, dat de inhoud van het omslagje iets heeft te vertellen over het stedenschoon, het cultuurpatroon en de logiesaceommo- datie van deze Twentse steden. Niets is minder waar. Het woord rand stad is tussen haakjes geplaatst als wilde men zeggenzover is het met Twente nog niet, wij hebben de toeristen gelukkig nog wel iets anders te bieden, dan onze stede lijke agglomeraties met hun rook en smook, om .er de vakantie door te bren gen. Tot die randstad, zonder aanhalings tekens, zal het, gezien de snelle bevol kingsaanwas en de daarmede gepaard- gaande industrialisatie al bestaat er over dit laatste nu nog wel enige onze kerheid toch beslist, zelfs binnen af zienbare tijd, wel komen. De snelle groei van deze steden zal ze op den duur tot één groot industriegebied vormen. Maar dat is nu nog niet aan de orde. Als men het omslagje verwijdert, ko men er in harmonicavorm enkele mooie plaatjes te voorschijn met de onderschrif ten „kastelen en havezaten", „watermo lens", „toeristische wegen" (over de Hol- terberg), „rustieke plekjes" en „moderne steden". Die „moderne steden" komen helemaal onderaan. Men weet wel, dat de toerist dat „andere" zoekt en men pronkt even met andermans veren; met de schoonheid en de rust van het Twentse landschap. Het is ,even „profiteurtje" spe len, maar het zij de V.V.V.'s vergeven, de vreemdelingen en heel Twente zullen er baat bij hebben. De opvouwbare plaatjes zijn geplakt op een kaartje in zwart-wit met kleine kaar tjes van Twente en Nederland, omgeven door minuscule gravures uit het Twentse landschap. Een aardige vondst om de be langstelling te trekken. Sinds een drietal jaren is aan de Ulo school alhier venbonden een afdeling voor economisch en administratief on derwijs. De opleiding duurt twee jaar. Tot het eerste leerjaar van deze oplei ding kunnen worden toegelaten leerlin gen, die 3 klassen van een Ulo-school hebben doorlopen. Tot de tweede 'klas worden leerlingen toegelaten, die in het bezit zijn van een Mulo-diploma. Deze nieuwe vorm van onderwijs, wel ke aan slechts enkele Ulo-scholen in den lande verbonden is, heeft reeds zijn waarde bewezen. In 1962 en 1963 deden leerlingen voor ihet eerst examen. Al de ze leerlingen zijn op een goede plaats in het bedrijfsleven terecht gekomen. In de tweede klas van deze opleiding is het mogelijk een keus te doen uit twee programma's: ten eerste de comptabele richting, waarbij onderwijs wordt gege ven in Nederlands, twee vreemde talen, maatschappijleer, organisatie en techniek van de handel, bedrijfsleer, rechts- en wetskennis, bedrijfsrekenen, boekhouden, steno, typen en in het werken met mo derne kantoormachines, o.a. boekhoud machines, rekenmachines, adresseer- machines enz. Als een van de modernste vakken is daar nu nog bijgekomen: com- puterkunde. Ten tweede de taalkundige richting, waarbij in plaats van bedrijfsrekenen en boekhouden, de derde vreemde taal, Frans, wordt onderwezen. De compta bele richting is reeds twee jaar aan de ze opleiding verbonden. Bij een voldoend aantal leerlingen zal ook getracht wor den een taalkundige richting in te stel len. Omtrent de aanmelding voor deze opleidingen vindt men een aankondi ging in dit blad. Behoudens ministeriële goedkeuring zal aan de Holtense Ulo een derde afdeling worden verbonden en wel voor hoger al gemeen voortgezet onderwijs, het Havo, met ingang van het schooljaar 1965-'66. In een aantrekkelijke wedstrijd met vaak spannende momenten heeft KSCV de beide puntjes mee naar Vasse geno men, die de Holtenaren nog ontbreken om buiten degradatiegevaar te komen. De thuisclub 'had haar elftal aanzienlijk verjongd. Behalve Wirn Nijenihuis be stond de Holtense voorhoede geheel uit de aanvalslinie van het tweede elftal en deze jonge krachten hebben zich uitste kend geweerd. Door goede combinaties en mooi open spel stichtten zij vooral na de pauze vaak verwarring in de KSCV- verdediging. Dat de wedstrijd in een 3-2 overwinning voor de bezoekers eindigde, was dan ook beslist niet hun schuld. De doelman der Vassenaren was uitstekend op dreef, maar de Holtenaren hadden ook wel peoh met hun vaak goed gerichte schoten. Na pLm. tien minuten spelen was het Joh. Veneklaas, die de score opende en Holten de leiding gaf (10). Een kwar tier Tater gevolgd door Evers, die van een misverstand in de Holtense verdedi ging' profiteerde en de gelijkmaker scoor de (11). In de 35ste minuut zond Hol- linik een ver schot in, dat doelman Vin cent volkomen verraste en waardoor KS CV de leiding nam? In de laatste minuut van de eerste helft scoorde Henk Wan- sink uit een voorzet van links met een fraai schot de gelijkmaker (22). In de tweede helft verkeerden beide doe len in groot gevaar, maar waren het toch vooral de Holtenaren, die het meest aan vallend optraden, zónder dat zij kans za gen te doelpunten. De uitvallen van de Vassenaren waren soms gevaarlijk. Bij een vrije trap wist de Holtense defensie de ibal niet goed weg te werken. Masse- Tink stond ongedekt en aarzelde niet toen de bal 'hem werd toegespeeld om met een fraai schot zijn club de leiding te hergeven en haar de overwinning te be zorgen, want hoe er ook door de rood zwarten gezwoegd werd, in deze stand kwam geen verandering. Opvallend was het goede spel in deze wedstrijd van Hennie Jalving en ook de jonge Paalman deed het in de verdedi ging vaak keurig. Als Gerrit Soer nog wat beheerster speelt, za'l bij een goede stopper worden. Holten is zondag vrij, maar er moet wel getraind worden. Het weer is er nu geschikt voor. De stand in afdeling 1 A is nu als volgt. Geen reden tot juichen voor onze jon gens, maar ook niet om dé moed te laten zakken. Het hoofd er ibij in de twee nog komende wedstrijden en het zal zeker wel gaan. Nij verdal 16 15 1 0 31 48-7 RSC 16 8 2 6 18 34-37 KOSC 15 6 5 4 17 26-28 SOS 16 6 5 4 17 33-27 Langeveen 16 6 4 6 16 31-32 Holten 16 4 6 6 14 38-38 KSCV 14 5 2 7 12 31-31 Twenthe 16 4 3 9 11 27-35 UD 16 4 3 9 11 24-42 Rijssen Vooruit 15 3 3 9 9 25-40 Programma: Zaterdag: Holten a-De Zweef a 4.15 uur Sp. Rijssen a-Holten b 3.30 uur Holten c-DES d 3.— uur Zondag: Haarlese Boys 3-Holten 2 2.30 uur Holten 3-PH 3 2.30 uur Holten 4-SDOL 2 12.— uur VOETBALLEN BIJ DE POPPE „Markelo Vooruit" speelt zondag thuis tegen het eerste van SDOL te Lutten- berg. De Markeloërs, die de laatste wed strijden steeds de volle winst wisten te behalen, moeten in,staat zijn om de Lut- tenbergers met legb banden huistoe te sturen. De wedstrijd begint om half drie. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct door Leida Graafland Het vlamde in Roelie op en gedu rende enige ogenblikken wist ze geen antwoord. Tenslotte siste ze: „Je bent een schoft!" Hij grinnikte vergenoegd, kwam over eind en begon met zijn handen op de rug door het vertrek te lopen. ..We kun nen deze affaire van twee kanten be kijken. De ene zijde hebt u al belicht. Nu kan ik het heel anders gaan voor stellen. Laten we eens aannemen, dat u me, vóór u vertrok, een tip gegeven hebt: kom maandagavond omstreeks tien uur naar mijn woning. Hier heb je de sleutel van de achterdeur." Gelijk haalde hij een sleutel te voorschijn en keek er kwasi-verbaasd naar. „Laat ik dat ding nu nog hebben ook? Toevallig, vindt u niet? Goed, Tom Talingen doet dit op zeer omzichtige wijze, omdat hij mevrouw Burger natuurlijk niet wil compromitteren, vat u? Ze hebben een prettig uurtje met elkaar, dat wreed verstoord wordt door de onverwachte binnenkomst van Lena. Mevrouw is woedend en ontslaat haar op staande voet en ze draagt Tom Talingen op er voor te zorgen, dat het meisje binnen drie dagen voorgoed uit het dorp ver dwenen zal zijn, zodat ze haar mondje niet kan voorbijpraten. Nu mogen, voor wat mij betreft, beide verhaaltjes be kend worden in het dorp. Moet u eens opletten welke van de twee men dan wel zal geloven en welke niet." Roelie dacht na en kwam tot de con clusie, dat ze op het moment de verlie zende partij was. Ondanks haar triomf. De dorpelingen kennende, belust op ieder schandaal, en zeker als de familie Burger daarin betrokken zou zijn, be greep ze, dat de vooi'stelling van zaken door Talingen als de meest voor de hand liggende zou worden aanvaard. Talingen betrapt met Lena Rooijakkers? Die keurige man, waarop nooit dat aan te merken is, en de aardige Lena, die al vier jaar bij Roelie Burger werkt? Kom nou, dat geloof je toch zeker niet? En neem het Roelie eens kwalijk, dat ze op haar manier een beetje verliefd is geworden op de 'knappe Tom en gebruik maakte van haar mans afwezigheid om gauw even uit haar vakantieverblijf plaats over te wippen voor een herders uurtje met de procuratiehouder van haar man? Ze zijn toch zeker van de zelfde leeftijd? Aan Dolf zal ze ook zo veel niet meer hebben, die man is on derhand al 55. Toch wilde ze zich niet gewonnen ge ven, „Ik ben, vanavond meer dan ooit, Donderdag kwamen de plattelandsmeis jes weer bijeen in Hotel Hol terman. Mej. Albertha Wegstapel opende deze vergade ring en richtte zich in het bijzonder tot de heer Nauta van de IJsselcentrale te Hen gelo. De heer Nauta hield een inleiding met dia's over „Het veilig gebruik van elek triciteit in de huishouding. Hij wist op interessante, maar soms tragische wijze dingen te vertellen, hoe allerlei foutieve kleinigheden, kunnen leiden tot grote gevolgen. Dat je bv. een stop niet repareren kunt met een ijzer draadje of geen elastiekje om verleng snoeren om deze bij elkaar te houden. Al deze dingen kunnen fatale gevolgen hebben aldus de heer Nauta. Verder werd medegedeeld dat de tuin- commissie een kamerplantdag op 28 mei te Goor zal organiseren. Ook kan men meedoen met een cursus voor bloemschik ken welke in handen is van de Platte landsvrouwen. Nadat de heer Nauta nog enkele vragen had beantwoord sloot de presidente deze vergadering met een woord van dank tot de heer Nauta en wenste allen welthuis. ervan overtuigd, dat je een zeldzame schoft bent. Daarom ben ik realist ge noeg om te beseffen, dat jouw voorstel ling van zaken als de meest aanvaard bare zal worden geaccepteerd, als het bekend zou worden. Met alle konse- kwenties, die daaruit kunnen voort vloeien. We houden het zo als ik gezegd heb. En verdwijn nu alsjeblieft.Je verpest hier de lucht. Hij boog, nog" steeds met een zelfver zekerde glimlach om zijn mond. „We worden het samen nog wel een keer eens, Roelie. Met een ruk kwam ze overeind, liep op hem toe en sloeg hem op de wang. „Voor jou blijf ik mevrouw Burger, wil je daar goed aan denken? Verdwijn! An ders sla ik je er uit!" De zich altijd, onder alle omstandig- den beheersende Roelie, die nooit ook maar de geringste emotie in haar bin nenste etaleerde, was nu door het dolle heen. Ze keek rond in het kleine ver trek, ontdekte bij de haard de koperen siervuurtang, liep erheen en greep het gevaarlijke wapen, waarme,e ze begon te zwaaien. Dit alles imponeerde de man echter niet het minst. Hij wachtte, tot ze vlak bij was, greep toen bliksemsnel haar op geheven arm en draaide die naar achte ren, zodat de tang kletterend op het zeil viel. Eén ogenblik hield hij haar dicht tegen zich aan, de" machteloze arm nog steeds op haar rug en voelde haar hij gende borst op en neer gaan. Meteen liet hij haar los en schopte de tang een eind heen. „Ik kan je maken en breken, als ik wil," zei hij zacht, terwijl hij zijn das recht trok en zich verder even inspec teerde in een zakspiegeltje, maar daar- Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 147 runde ren. De prijzen van vette koeien waren van f3,80 tot f4,20 per kg. slachtgewicht; van melk- en kalfkoeien f950 tot f1150 per stuk; van pinken ±'650 tot f800; van graskalveren f 400 tot f 550. De handel in rundvee was vlot met hoge prijzen. In vei'band met mond- en klauwzeer was er geen aanvoer op de varkensmarkt. Mljnhardt's Zenuwfnbiéften De donderdagmorgen gehouden mei- markt bleef beperkt tot een kramenmarkt en aanvoer van bloemen, planten en heesters. Door het vervoerverbod van- varkens als gevolg van het in de aangrenzende ge meenten -heersende mond- en klauwzeer miste zij de echte sfeer van de biggen- rnarkt, welke in normale omstandighe den ten getale van enkele honderden worden aangevoerd. Het aantal kramen was groter dan voorgaande jaren en de dames, die in vrij grote getale aanwezig waren, blekert over het algemeen wel kooplustig. Vooral de bloemenkoopman uit Apel doorn deed buitengewoon goede zaken. De voorjaarswerkzaamheden en het ver voerverbod van varkens 'hadden tot ge volg, dat slechts weinig boeren deze meimarkt bezochten. De schooljeugd, die even voor elf uur vrijaf kreeg, had bij de verschillende kramen volop gelegenheid om het van moeder meegekregen dubbeltje of kwart je te „verzoeten". BEJAARDENSOCIëTEIT Alle bejaarden worden dinsdagmiddag 21 april om half drie in -gebouw „Irene" verwacht op de april-bijeenkomst van de Bejaardensociëteit. De commissie -heeft weer gezorgd voor een gezellig program ma. VOOR „SIMAVI" De collecte voor „Simavi" heeft ze gemeente f 256,16 opgebracht. De lompeninzamel'ing, die zaterdag in het dorp en de naaste omgeving is gehou den ten bate van het Uniformfonds van de Holtense Muziekvereniging, 'heeft in totaal f934,- opgebracht Zaterdag 25 april zal in de buurtschap pen de jaarlijkse inzameling worden ge houden en hoogst waarschijnlijk zal reeds des voormiddags hiermede begonnen worden. De mannen van de inzamelings- •ploegen zouden graag zien, dat de lom pen even werden gebundeld of in een oude of papieren zaïk gestopt. Aangezien de verschillende scholen geregeld oud papier inzamelen, zal dit niet worden in gezameld. PU ROL-POEPER Gehoorgevend aan de vele verzoeken draait deze week zondagavond in Gebouw Irene de zeldzaam spannende avonturen film „Jungle Jim in het verboden land" met in de 'hoofdrol de ook hier bijzonder populaire ster Johnny YVeismuller. Een film, die alles heeft om de toe schouwer van begin tot eind te boeien. Adembenemende gevechten en sensatio nele achtervolgingen zijn in deze rolprent schering en inslag met daarbij fantas tische onder-water opnamen van de ge vechten op leven en dood die Jim moet le veren tegen het ras der geheime bergen, die half roofdier half mens zijn, maar ook de opnamen waarin Jim een in paniek voortstormende olifantenkudde tot staan brengt, dragen er toe bij, dat de toeschou wer in ademloze spanning zal meeleven. „Jungle Jim in het. verboden land" is een film die de jeugd een genotvolle avond ontspanning biedt. Ge-vonden: 1 zijden hoofddoek; 1 gabar dine regenjas; 1 pakje shag; padvinders dolk; bankbiljet; 2 sleutels aan ring. Verloren: wieldop van Fiat; sierring met dop van V.W.; groen kinderbeursje met inhoud; groen zomerjasje. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau, uitsluitend van: 8-13 en van 14 tot 22 uur. zien en lezen gaarne ons blad. Ook Uw adver tentie. Daarom beeft zij zo n grote waarde. voor ben ik teveel heer, zie je? Mede daarom zal ik gebruik maken van de sleutel, die ik heb en via de achterdeur vertrekken. Ik wil je onder geen enkele omstandigheid compromitteren, zie je? Ik stel veel te veel prijs op jouw en mijn goede naam. Maak je om Lena maar geen zorg, die vertrekt uit het dorp, voorgoed. En houd verder je mond, dan doe ik het ook. Tot ziens en verder veel plezier tijdens de vakan tie." Tom Talingen was al lang verdwenen, toen ze nog in de stoel zat, waarin ze neergevallen was na het vertrek van de man. Op een gegeven ogenblik welde er een snik in haar op en gelijk brak al haar zelfbeheersing. Woedend van schaamte over de vernedering, die hij haar had doen ondergaan, brak ze in een zenuwachtig gesnik uit. En in stilte zwoer ze dure eden: ik zal hem vernie tigen. eens zal de tijd komen, dat ik hem zal kunnen breken! Eens. HOOFDSTUK 7 Het plotselinge ontslag van Lena Rooijakkers en haar overhaast vertrek uit het dorp gaf dagenlang stof tot gis singen en veronderstellingen. Maar nie mand wist de juiste toedracht en na enige tijd zakte de rel in elkaar, even vlug als hij gekomen was. Roelie had na de vakantie een aant?.l maatregelen genomen, die èn de meis jes èn haar man verwonderde. Het feit al, dat ze Lena op staande voet had ont slagen, zat hem dwars. „Denk je een beetje om onze naam?" had hij gezegd, toen ze hem voor het voldongen feit plaatste en weigerde het waarom van deze maatregel te zeggen. „Ik bemoei me niet met jouw zaken," was haar korte antwoord geweest. „Ik verlang mijn recht om meisjes te ont slaan en aan te nemen, wanneer mij dat goed dunkt en ik dat noodzakelijk acht. Jij zult niet tekort komen en of Jopie de tafel dekt of Lena, maakt voor jou geen verschil. En de mensenZe trok minachtend haar neus op. „Jawel, maar wij moeten van ze eten. Ik heb een zaak en ik heb tal van func ties in het openbare leven. In dit op zicht zijn we tamelijk kwetsbaar." Ze was nog altijd slecht gehumeurd om de nederlaag, die ze tegen Talingen geleden had. Daarom beet ze hem toe: „Vindt jij het soms goed, dat ze van je huis een rendez-vous gelegenheid ma ken tijdens je vakantie? Nou?" Dolf keek haar met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Wil jij beweren, dat. „Precies. En niet alleen beweren, ik heb haar op heterdaad betrapt. Maan dagavond, toen jij in Den Haag was. En wat zou jij dan gedaan hebben?" „Tja, dat.dat verandert de zaak natuurlijk. Maar heb jij ze betrapt? Wat moest je dan thuis doen?" „Ik had nog enkele dingen vergeten en doordat jij toch weg was, had ik een mooie gelegenheid om het te halen," loog ze. „En je betrapte ze? Hier in huis?" Ze knikte. „Op haar kamer, boven." Hij dacht een poosje na en begon te lachen. „Die Lena.die smiespel." „Je schijnt het nogal lollig te vinden," snibde ze. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2