Uil Hollens hislorie Inkoopcombinatie „Nederland" in 't goud Grootscheepse viering van vijftigjarig bestaan Holten ging te vroeg op haar lauweren rusten Schaakwedstrijd Filmnieuws Wat zullen we nu weer eten? Simavi-collecte Hdverteert in dit blad eens schudt het leven je wakker Zaterdag 4 april 1964 HOI,TENS NIEUWSBLAD De grootste inkoopmacht, de Inkoop combinatie „Nederland", bestaat 50 jaar en dit feit is voor de directie van deze grote N.V. een reden om de bloemetjes buiten te zetten. Bloemetjes in de vorm van tal van voordelige aanbiedingen, die door de vele honderdduizenden klanten in ons land zo maar geplukt kunnen wor den in één van de 652 zaken gevestigd in 350 steden en dorpen. Buiten deze voordelige aanbiedingen heeft men nog de kans om één of meer van de prachtige prijzen te winnen door' loten te kopen a één kwartje per stuk. De loterij, die wordt gehouden ten gunste van het Prinses Beatrix Fonds, heeft aan prijzen een totale waarde van tachtig duizend negenhonderd twee en veertig gulden en vijftig cent. De 400 prijzen, die door de leden van de combinatie gratis beschikbaar werden gesteld, bestaan uit luxe auto's, bromfiet sen, naaimachines, t.v.-ontvangers, stof zuigers, automatische wasmachines enz. De loten zijn in Holten verkrijgbaar bij de Firma Gebr. Schuppert, waar men u Holten 1 en Langeveen 1 speelden zon dagmiddag in het Sportdal te Holten een matige wedstrijd, welke echter nog een spannend slot kreeg doordat de bezoekers in het laatste kwartier een 3-0 achter stand wisten om te zetten in een gelijk spel (3-3). In de eerste helft wist Wim Nijenhuis na pl.m. 2-0 minuten spelen met een fraai schot van uiterst links, dat via de paal in het net verdween, zijn club de leiding te 'geven (1-0). Na de hervatting maakte Henk Wan- sink met een fraaie kopbal uit een vrije trap er 2-0 van en scoorde Jalvimg uit een strafschop het derde doelpunt voor Holten (3-0)/ De Holtenaren dachten zeker, dat ze op rozen zaten, want hun aanvallen verslap ten aanzienlijk, waarvan Langeveen een dankbaar gebruik omaakte om de Holten- se achterhoede fel te bestoken. Een kwar tier voor het einde scoorde Rikthof uit een vrije trap het eerste tegenpunt (3-1) en toen scheidsrechter Busschers enkele ■minuten later, wegens een al te fors in grijpen van Jonkman, een penalty toe kende, miste Hagedoorn niet en bracht de stand op 3-2. Vijf minuten voor het einde bracht H. Schreuder met een fraai en voor doelman Vincent onhoudbaar schot de partijen op gelijke voet (3-3). De stand in afdeling IA ziet er als volgt uit: Nïjverdal 15 14 1 0 29 47—7 SOS 15 6 5 4 17 33—26 RSC 15 7 2 6 16 32—36 KOSC 14 5 5 4 15 24—23 Holten 14 4 6 4 14 35—33 Langeveen 14 5 4 5 14 2930 UD 14 4 3 7 11 24—39 KSCV 13 4 2 7 10 28—29 Twenthe 15 3 3 9 9 2534 Rijssen V. 15 3 3 9 9 2540 PROGRAMMA Zaterdag: SVVN a—Holten a 2.30 Holten bRKSV a 3.30 SVVN d—Holten c 3.10 Zondag: Twenthe 1Holten 1 La Première 3Holten 3 Holten 2De Zweef 3 3.30 11.30 2.30 ARM GEBROKEN De 9-jarige Paul van der Meulen uit Deventer die bij de familie H. J. Aan stoot in de Look logeerde kwam bij het spelen zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn linkerarm brak. Hij werd op advies van dokter Nagelhout naar het St. Geer truiden Ziekenhuis te Deventer vervoerd, doch mocht, nadat een gipsverband was aangebracht, met moeder mee naar huis. graag inlichtingen zal verstrekken over het gouden feest van de Inkoopcombina tie „Nederland" en de verschillende extra- tjes, die in de loop van de maand april nog gepresenteerd zullen worden. De Holtense Schaakclub „De Pioniers" speelde woensdagavond in haar clublo kaal, hotel Holterman, een wedstrijd voor de 3e klasse A van de T.S.B. tegen „De Pioniers" uit Den Ham. De Holtenaren bleken aanmerkelijk sterker dan de Ham- mer-pioniers en wonnen met 7h>2Vz. De uitslagen aan de verschillende borden als volgtP. M. van WalravenL. Huigen 1-0, F. J. HolE. v. d. Zwaag V2-%, G. A. BrandsL. Schonewille V2-V2, H. Roelofs W. Bartes %-%, A. J. C. Brands-G. Poel 1-0, J. BroereH. Kamphuis - V2 G. J. HoeveA. Soepenberg 1-0. H. H. J. StukkerJ. Tempelman 1-0, F. Groene- vvoudtJ. Kaanstra V2-V2, mevr. H. J. I-Iol-GroothoffH. Blekkenhorst L0. In gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de zeldzaam spannende en realistische oorlogsfilm „De laatste aan val", met in de hoofdrol de populaire ac teur Jack Palance. Het ongemeen boeien de verhaal van een eenzame parachutist in bezet Italië, het pakkende sobere relaas van vier dappere kerels, die hun leven op het spel zetten in de strijd tegen de Duitse overweldigers. Zij vochten met leeuwenmoed en ware doodsverachting voor de vrijheid van hun bezette land. „De laatste aanval" is een oorlogsfilm, die de laatste grote wereldbrand in al zijn hevigheid laat zien. Mijnenvelden en bij kans onneembare barrières weerhielden deze helden niet de ongelijke strijd tot een goed einde te brengen. Twee van hen moesten hun heldendom met de dood be kopen. Deze harde oorlogsfilm toont de oorlog in al zijn hevigheid, realisme en ver schrikking en zal op iedere toeschouwer stellig diepe indruk achterlaten. Maak eens een weekmenu Vindt u het, zoals zoveel huisvrouwen, iedere dag opnieuw een probleem te be denken wat u zult eten? Maak dan een eens voor een week of voor 10 dagen tegelijk het menu op. Het heeft diverse voordelen, één: u behoeft niet steeds weer te puzze len over het menu; twee: u behoeft niet iedere dag opnieuw de deur uit om boodschappen te doen. Vooral voor ouderen en gezinnen met kleine kinderen belangrijk. Groenten en fruit b.v. kunt u voor een paar dagen of langer) tegelijk nemen. Ook vlees en vleeswaren kunnen voor een paar keer in eens gekocht worden, om van de kruide nierswaren niet te spreken. Het zal dan niet meer voorkomen, dat u op het laatst naar de slager of groenteman moet hollen én alleen aangewezen bent op artikelen waarvan de bereiding heel weinig tijd vergt; drie: het menu kan meer variatie bieden; vier: als u van te voren weet, wat u klaar te maken hebt kunt u uw werk beter in delen èn voor een drukke dag kunt u vast een gemakkelijk menu bedenken; vijf: u kunt de voedingsuitgaven gemak kelijker over de week verdelen en u komt aan het eind van de week niet voor onver wachte verrassingen te staan. Misschien vindt u vijf voordelen al vol doende. tegenover geen enkel nadeel. Een nadeel is er alleen als u het weekmenu zó star volgt, dat u geen gevolg geeft aan de lokroep van goede en voordelige aanbie dingen. Dat is ook weer niet de bedoeling. Een serie menu's van meer dan 7 dagen kan een paar keer achter elkaar afgewerkt worden. Hoe maken we ons weekmenu? De minste tijd kost 'het opmaken van het menu, wanneer u nagaat wat u de af gelopen week gegeten hebt. U weet dan nog of al deze menu's u goed bevallen zijn. U kunt zien hoe het met de variatie in groenten en in vleessoorten gestaan heeft, of aan vis, eieren of peulvruchten een plaatsje was ingeruimd. Moet u op een of meer van die punten nee zeggen, dan zal het een kleine moeite zijn het menu te veranderen. Een andere methode is om onder elkaar alle groenten van het seizoen op te schrij ven en daarnaast het aantal malen, dat u vlees en een ander hartig gerecht, zoals vis, kaas en ei, op tafel wilt brengen. Eventueel of u eens rijst of macaroni in- plaats van aardappelen wilt eten. Een hulpmiddel hierbij kan zijn de groenteka lender (folder 131) van het Voorlichtings bureau voor de Voeding of de uitstalling van de groenteman. Om u een handje te helpen geven wij een lijstje voor de maand april, waarin u enkele combinaties kunt opzoeken. U zult ze naar eigen smaak nog wel kunnen aanvullen. Het lijstje kunt u als volgt gebruiken. Stel, dat u op een be paalde dag peulvruchten inplaats van vlees wilt eten. Onder het hoofd „met peulvr." kunt u aan de kruisjes van boven naar beneden zien welke groentesoorten goed smaken bij een peulvruchtenmaal tijd: rauwe groente, bieten enz. met met met met met vlees vis ei kaas peulvr rauwe groente x X X X X gek. groente andijvie X X bloemkool X X savooiekool X X X X knolselderij X X X X koolraap X X bieten X X X postelein X X X prei X X X X raapstelen X X X X rode kool X X spinazie X X X X uien X X X X winterpeen X X X witlof X X X Het toetje Eet u liefst altijd fruit of altijd pap of pudding toe, dan is de keuze van de toe spijs geen probleem. Het is in ieder geval gewenst om als er geen vlees, vis of ei in het hoofdgerecht voorkomt, een melkge- recht of kaas toe te geven. Fruit is na elke niet-zure hoofdschotel geschikt. Na zuurkool, rode kool, bieten e.d. is c-en zoet nagerecht (zoete pap of pudding) of gebakken nagerecht, zoals drie-in-de-pan, beter op zijn plaats. Was de hoofdschotel overwegend zacht (stampot, dikke soep) geef dan iets voor af of toe, waarop goed gekauwd moet worden. Als besluit van een zware maaltijd is iets zuurs en fris (fruit, yoghurt e.d.) het meest passend. van 6 t.m. 11 april 1964 Het SIMAVI-comité hier ter plaatse komt voor de a.s. SIMAVI-collecte weer een warm beroep doen op de harten en beurzen van de ingezetenen. Een stem uit de praktijk is wel de vol gende aanhaling uit een brief van een dankbare verpleegster van een leprozen- inrichting aan haar vader. Zij schrijft o.a.: „Toen ik erg vermoeid van een drukke polikliniek thuiskwam, zag ik drie enorme kisten voor het hek staan met de woor den: „Gift-zending SIMAVI Haarlem, Holland". Ik schoot naar binnen. Wat een prachtige dingen! Een operatie-tafel, twee onderzoektafels, zes waskommen op wiel tjes, bedscherm, verbandtrolley, instru menten, laboratorium-benodigdheden enz. enzHet is allemaal even mooi en degelijk,Verrukte kreten van blanken en zwarten. Ik was plotseling niet zo moe meer en we praatten de hele verdere dag over niets anders.Als je nog eens wat geld hebt, Vader, of vrienden met geld, denk dan aan SIMAVI.Wij zijn maar één van de velen, die zij helpt en hóe helpt." Deze ontroerende dankwoorden spreken voor zichzelf. Steunt dus de a.s. collecte voor SIMAVI. Iedere gift is welkom! HELLE JAN DE BODE Het was 1649. Het beloofde zeer warm te worden die dag. Ofschoon de oorlog, die tachtig jaar geduurd had, sinds het vorig jaar ten einde was, droeg Holten nog de sporen van een smartelijk ver leden. De huizen waren voorzover dit mogelijk was weer bewoonbaar gemaakt Helle Jan, de bode, stond voor de deur van zijn huisje, midden in het dorp. Het was het dorp en de huizen aan te zien, dat het nog behelpen was. Maar vandaag was het voor Helle Jan een grote dag: er kwam een nieuwe schout. En dat be tekende een extra goede dag voor hem. Zijn loon was niet hoog. Hij had het bodehuisje vrij ter bewoning met een paar akkers land en mocht ganzen drij ven in het broek. Niet veel, vijf in het geheel. De boeren in de buurtschappen dreven er veel meer in. In 1647, twee jaar geleden, was er veel om te doen geweest. Gedurende de lange oorlog was er veel verbijsterd en verwilderd, het aanzien van de marke had in de laatste jaren veel aanstoot geleden. Veel armen hadden zich schuldig gemaakt om stiekum meer turf te steken dan was toegestaan. Ook hielden zij clandestieen meer scha pen dan was toegestaan en Helle-Jan, de bode, had meermalen moeilijkheden ge had. De schoutsdienaren hadden met de armen te veel één oog dicht gedaan, net als de schout. De markerichter had de oude Helle-Bats er vaak op afgestuurd. Maar Bats was een man van vijf-en-ze ventig jaar. En de boeren deden de hon den van de ketting om de oude man schrik aan te jagen. Maar in mei was de oude Bats gestorven, en Jan bij provisie aan gesteld. En Jan maakte de repen recht. Nog vorige week had hij gevochten met de kotters in de Beuzeberg, die de marke te kort deden met ongeoorloofde hout hak. De markerichter had de goede moed beloond met dertig cent in het vooruit zicht, dat Jan in zijns vaders plaats zou komen. Men zal zeggen: dertig cent, dat is niet veel. Maar de markerichter ging van het standpunt uit, dat de armen arm moesten blijven. Dat hoorde nu eenmaal zo. Maar gisteren had Jan dan toch de vaste aanstelling gekregen en dat bete kende dat hij nu trouwen kon. Zijn vader zaliger was pas op vijf-en-veertig jaar getrouwd, omdat de oude Helle-Jan vier- en-fcachfig jaah oud, idoor de Spaanse benden doodgeschoten was, toen hij geen berichten wilde overbrengen voor de vijand als bode van Holten. Maar nu was Jan dertig jaar oud. De zon scheen vrolijk en gidteren en eergisteren hadden de Holtenaren hun dorp een goede beurt gegeven. De drek was van de straat ge stoken, het hooi en stro uit de lindebo men geharkt. De dorpsmannen hadden toegezien dat alles goed ging en de grijze kater van Helle-Jan had in het hoender gat in de zon gezeten en had zich opge poetst. Dit vind Jan een goed teken. En het bleek waar te zijn. Hij had nu het beste zwarte pak aan, dat zijn vader heel zijn leven lang bij bijzondere gelegen heden gedragen had. Eerst had men nog willen hebben, dat hij met de weduwe van Broek-Jan, de armenjager, zou trou wen. Dan was de diakonie van de we duwe af geweest. Broek-Jan was een zeer ferm en geacht markejager geweest, maar vorige winter in december had men hem in Loo, onder het ijs vandaan gehaald. Men had wel een onderzoek ingesteld, maar dat was vruchteloos gebleven. Men dacht wel dat de man op de een of an dere manier onder het ijs verdwenen was, maar daar was het bij gebleven. De weduwe nu was vijftien jaar ouder dan Helle-Jan. Daar kon deze niet aan be ginnen. Hij had het op Kaatje Janszoon uit de Heihuizen voorzien, die diende bij Foezel-Jannes in de Prins van Oranje. Die naam was veranderd, want Foezel- Jannes draaide met alle winden mee. Kaatje was blij dat haar Jan nu een vaste aanstelling had. Het was weliswaar geen vetpotf, maar dan toch in ieder geval vaste armoede. Zij had haar dienst op gezegd bij de Prins van Oranje. Jannes had woest, geroepen dat zij met haar acht-en-twintig jaar nog maar een blaag was en veel te jong om te trouwen. Maar dat was het hem niet. Kaatje was een zeer handige dinestbode, die het de rei zende gste naar de zin maakte. Haar loon bedroeg zeven gulden per jaar en een nieuw jak en een paar klompen. Maar trots op, dat Helle-Jan hun dochter tot vrouw gekozen had. Verbeeld je, een bode van Holten, dat was niet mis. Foezel- Jannes was nog druk in de weer zijn taveerne in gereedheid te brengen. Het was voor onze begrippen geen luxueus hotel, zoals wij die nu Holten vinden. De riezebessem moest het hoofdzakelijk doen, de keitjesvloer werd eenmaal per week geschrobt. Een staartklok likte hard de tijd stuk en verder wemelde het er van vliegen en dat was geen wonder, want bij de Prins van Oranje kwam men op de deel binnen. Men kon er met een flinke wagen zo binnen rijden en dan was men met paard en wagen meteen onder de kap. De ruiten stonden vol na men gekrast en ook aan de hoge balken waren namen ingesneden. De koning van Hannover vluchtte bij een onweerbui bij Foezel-Jannes binnen, het vuur brandde hard en Jannes stookte ter ere van de hoge gast het vuur flink op. De koning had trek in iets hartigs. Het menu was die middag bonensoep met een halve varkenskop. De koning at een bord soep en sloeg zeker twintig vliegen mee naar binnen. Het heeft hem zeker niet gehin derd, maar toen de zon weer kwam, riep de vorst: Roelof, fertich! En Roelof was vaardig en het rijtuig ratelde de weg naar Deventer op. Maar nu had Kaatje de dienst opgezegd om met Helle-Jan de bode te trouwen, en Foezel-Jannes was spinnijdig, want zijn huisvrouw kon niet prinselijk koken. De waard dacht na: zou hij de bode er bij nemen? En dan het echtpaar Helle-Jan in zijn dienst nemen? Dat was gauw bekeken. Helle-Jan wei gerde. Hij zag schone visioenen, vooral met de nieuwe schout. In de loop van de dag zou de nieuwe schout komen. Onder aanvoering van Bungei-Willem, de voor- naamstevoerman van Holten, waren van morgen zeven wagens naar Deventer ge reden om de nieuwe schout te ha len. De predikant Pistorius was al dagen bezig geweest met de koster-schoolmees ter om de schout een hartelijk welkom te bereiden. De klokluider-doodgraver- straatveger-nachtwacht en ophaler van 't miskoren stond des morgens op de uitkijk en Helle-Jan de bode moest in het dorp blijven om de voornaamste ingezetenen van Holten van de straat te jagen, zo de honden, ganzen en varkens. Jan kweet zich uitstekend van zijn taak. De wagens kwamen een half uur te laat aan. De nieuwe schout zou met zijn vrouw en kinderen eten in de Prins van Oranje. Nu, dat werd een formidabele flater. Het was weer bonensoep. Kaatje had zich als gewoonlijk zeer van haar taak gekweten, want er zouden hoge gas ten meekomen uit Deventer. Foezel-Jan nes zelf had ervaring dat de soep nooit aan de zoute kant was. Daarom zoutte hij zelf. Kaatje had als gewoonlijk de soep gezouten. En als laastte troef gooide de waardin ook nog zout in het eten. De grote ronde klinktafel stond in het mid den van de grote keuken-woonkamer. Fris linnen dekte de tafel. De beste en mooiste borden prijkten er en het tinnen eetgerei blonk als een spiegel. Voor het mindere volk stond een vierkante tafel met roggebrood en koude pannekoek. Helle-Jan zat aan de vierkanüe tafel. Even later ontstond aan de ronde tafel een groot tumult. Een der Deventer heren spuwde de soep op de vloer. De anderen volgden zijn voorbeeld. De waard in de Prins werd zo rood als een kreeft. De soep bleef staan. Zelfs de vliegen lieten verstek gaan. De consternatie was groot. Het gezelschap verliet de Prins en ging naar de nederige Halve Maan. De schout riep: bode, ga mee! En Helle-Jan greep nog een halve pannekoek op de vuist en volgde. VAN COEVERDEN. door Leida Graafland Roelie zat voor haar kaptafel en maakte zich gereed voor de nacht. „Je weet, dat ik me nooit met je zaken be moei. Ik heb genoeg te doen in huis en verder eisen mijn sociale verplichtingen me op. Toch zou ik je nu wel eens één ding in alle ernst willen vragen." Hij lachte geamuseerd. „Ik ben nieuwsgierig". „Wat weet je van zijn verleden?" Dolf haalde zijn brede schouders op. „Hij komt ergens uit het Kempenland. Hij had uitstekende getuigschriften en de vereiste diploma's. En mij dunkt, het is nu v/el bewezen, dat ik de juiste man op de juiste plaats gezet heb. Hij zal in zijn jonge jaren ook wel eens katte- kwaad hebben uitgehaald." „Nu ja, je moet het natuurlijk zelf weten. Als het eens een keer mis gaat, weet dan, dat ik je gewaarschuwd heb." Hij keek haar van terzijde aan en leunde tegen de kaptafel. „Dacht jij soms, dat ik geen voorzorgsmaatregelen genomen heb? Hij weet nooit vooruit, wanneer zijn boeken gecontroleerd wor den. Meer als tienduizend heeft hij nooit in kas. want het meerdere moet dan naar de bank. Voor iedere betaling, gro ter dan duizend gulden, heeft hij mijn handtekening nodig. Ik heb de sleutels van alle bureaus, kasten en kluis. Nee, Roelie, die man is zo safe als de bank zelf. Bovendien, weet je, wat hij bij mij verdient? Net zoveel als een Kamerlid plus een aandeel in de winst. Ik heb me wel eens afgevraagd, wat hij met al zijn geld doet, want hij moet de laatste jaren een kapitaal hebben overge spaard. Maar dat is mijn zaak niet. Neem jij maar van mij aan, dat ik on danks alles nooit risico's neem. En dat weet hij." Er werd niet meer over gesproken en Roelie raakte er zo langzamerhand mee verzoend, dat Tom Talingen ongrijpbaar was. Persoonlijk kon ze hem ook niets maken, maar dan ook absoluut niets. Al tijd v/as hij even correct tegenover haar als gastvrouw in haar woning of als medelid in een of ander comité. Hij was hoffelijk, vriendelijk en hartelijk voor de kinderen, zelfs beleefd tegen de dienstmeisjes en in gezelschap een aan gename prater, die zich toch nooit op de voorgrond stelde. Tot die dag in Eindhoven. Op een avbnd, toen haar man op de raadsver gadering was, had ze aan een plotse linge inval gehoor gegeven, gaf de meis jes, die dienst hadden, instructies, stapte in haar wagentje en reed het dorp uit. Met volle snelheid reed ze de lange weg naar Heeze en bereikte via de nieuwe rijksweg Eindhoven. Ze besloot ergens in de stad een kop koffie te drinken en via een andere weg weer huiswaarts te rijden. Plotseling zag ze in de stad zijn wa gen gaan. Er reden tientallen zwarte Opeis in het land, maar ze zag even het kenteken en wist toen, dat het de auto van Tom was. En in dat éne ogenblik ontdekte ze ook de vrouw, die naast hem zat. Dit feit gaf haar plotseling een schok en bovendien een triomfantelijk gevoel. Instinctmatig voelde ze eindelijk zijn zwakke zijde ontdekt te hebben, hoewel ze er natuurlijk nog geen enkel bewijs voor had. Want als Tom Talingen in Eindhoven of waar dan ook verkoos om met een meisje te gaan toeren, was dat zijn zaak. Tenslotte was hij een vrijgezel van onbesproken gedrag. Evenwel voor voelde ze, dat ze iets ontdekt had over zijn geheim. Ze probeerde de zwarte wagen te vol gen. En daar ze wel wist geen enkele ervaring te bezitten in het schaduwen van een voor zich uit rijdende auto, pro beerde ze zo dicht mogelijk achter hem te blijven, mede ook met het oog op de stoplichten. De zwarte Opel verliet de stad en sloeg de richting in van het Wilhelmina- kanaal. Dus min of meer terug naar huis. Bij de brug naar Eeneind ging hij naar de andere, stille kant van het ka naal rijden en verloor ze hem uit het oog. Hem over de mulle zandweg te vol gen vond ze te riskant, zodat ze door reed naar de volgende brug, die haar naar het voormalige station Nuenen bracht. Daar sloeg ze linksaf het bos in en vertrouwde verder op haar intuïtie, die haar ditmaal niet in de steek liet, want tussen de bomen door zag ze een zwarte auto schemeren. Onmiddellijk stopte ze, doofde haar lichten, omdat het snel donker begon te worden en sloot de wagen af. Te voet ging ze be hoedzaam verder. Na een kwartier vond ze het tweetal, diep in het bos, half in een kuil. Ze na derde zo dicht als ze durfde en bij het laatste daglicht, dat nog spaarzaam door het dichte gebladerte drong, zag ze het tweetal in een uiterst gênante houding. Vol walging wendde ze zich af en ver liet even behoedzaam als ze gekomen was het bos. Ze ontsloot haar wagen, stapte in en reed snel weg. Een half uur later was ze thuis. Dat hij zoiets doet, is nog daaraan toe, dacht ze vol woede, maar dan uitgerekend met mijn beste dienstbode, dat is wel het toppunt. De volgende dag liet ze niets merken. Lena Rooijakkers, die al vier jaar bij Roelie in betrekking was, deed haar werk rustig en nauwgezet als andere da gen. Talingen kwam aan het eind van die week op de verjaardag van Jan, de oudste zoon, schonk hem een prachtig boek over straaljagers, de moderne hobby van bepaalde jongelui en toen Lena met de drankjes rondging, verried zelfs geen blik, hoe intiem beiden tot elkaar stonden. Het was: „alstublieft, meneer", en „dank je wel, Lena", en verder bestond er voor Tom geen Lena meer en voor Lena geen Tom. Hij had haar natuurlijk scherpe instructies ge geven en Lena was wel zo verstandig om ze prompt op te volgen. Een week voor het gezin Borger met vakantie zou gaan naar de Oisterwijkse vennen, waar ze een eigen bungalowtje hadden, moest Dolf twee dagen op reis. Van die gelegenheid maakte Roelie ge bruik om in Eindhoven een detective bureau in de arm te nemen. Ze ver schafte alle mogelijke gegevens over Tom Talingen, vertelde, dat hij afkom stig was uit een der vele Kempense dor pen en wilde alles weten, wat men over hem te pakken kon krijgen. Roelie wei gerde haar naam te noemen, be taalde een belangrijk bedrag vooruit, waarvoor ze een kwitantie kreeg en zei, dat ze over enkele weken wel eens langs kwam. Twee dagen voor de vakantie kreeg ze opeens een origineel idee. Tenminste, zelf vond ze het 't ei van Columbus. Als ze alles eens pasklaar voor hem in ge reedheid bracht? Geen mooiere gelegen heid als de vakantiedagen. Dan waren Dolf en zij met de kinderen ver weg en had Lena het rijk alleen. Kon ze doen, wat ze wilde. Eén van de meisjes ging mee naar Oisterwijk. De drie overgeblevenen zou den dan één voor één dienst kunnen doen. Dat zou betekenen, dat op een be paalde avond Lena helemaal alleen zou zijn in het grote huis. En wat doet een verliefd meisje, als ze weet, dat ze tij dens de vakantie bij toerbeurt één dag en één nacht in het huis zou moeten blijven. Roelie had intussen al een sche ma klaar gemaakt en overhandigde dat. Vrijdagsmiddags zou de familie ver trekken en Roelie had het zo opgesteld, dat Lena voor het eerst de gehele maan dag en nacht in huis zou zijn. De meisjes vonden het geweldig, want dit betekende, dat ze twee dagen vrij zouden hebben en dan één dag werken, waarna weer twee vrije dagen hen wachtten. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2