8 Nieuwe U.LO.-school officieel in gebruik genomen Inspecteur Dubel verrichtte de plechtigheid Zaterdag 21 maart 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Het was dinsdag, 17 maart voor Holten en omgeving een dag om met trots op terug te zien. In tegenwoordigheid van vele genodigden werd 's middags de nieuwe monumentale ulo-school in de Gaarden door de heer A. L. Dubel, inspecteur van het lager onderwijs te De venter officieel in gebruik gesteld. In de vele toespraken, die deze middag gehouden werden klonk niet alleen grote dankbaarheid, maar ook een groot vertrouwen in de toekomst door. Het openbaar ulo-onderwijs in onze gemeente heeft een dynamische ontwikkeling doorgemaakt en maakt die nog door. In materiële zin vindt zij in deze nieuwe school een voorlopige afronding, op het gebied van het onderwijs zelf is het proces nog in volle gang. Dat alles was aanlei ding tot een feestelijke stemming. ken aan de heer Dubel op een fluwelen kussen de sleutel aanbood om de officiële opening te verrichten, onthulde het oud- hoofd van de ulo, de heer J. Sinnema, thans inspecteur van het l.o. in de inspec tie Kampen, op verzoek van Holtens bur gervader een gedenksteen, welke te zijner ere in de zijgevel van het trappenhuis is aangebracht en welke als opschrift draagt „J. Sinnema, De hac Schola bene meri- tus", hetgeen betekent: J, .Sinnema, die zich jegens deze school verdienstelijk heeft gemaakt. In de aula van de school, waar het da gelijks bestuur der gemeente met zijn voornaamste gasten op het podium had plaats genomen en waarop veel bloem stukken prijkten, werden in een onge dwongen sfeer tal van toespraken gehou den. Burgemeester Enklaar zei in zijn toe- Ondanks de gure voorjaarswind was het ook zeer feestelijk in de Gaarden, de nieuwe wijk., waarin deze moderne school een pronkstuk van bouwkunde vormt. Overal hingen de vlaggen uit. Ruim drie honderd leerlingen van de o.l. Dorpsschool met veel vlaggetjes, vormden een erehaag voor de gasten van het gemeentebestuur. Hoewel de school al een paar weken ir. gebruik is, hadden de „r.aobers", de nieuwe buren, een verhuizing op touw ge- kleedwagens mei muziek van H.M.V. en de drumband voorop, van de oude naar hun nieuwe school werden gereden. Acht tien ulo-leerlingen droeg'" - v.- e van de gemeenten, waaruit de jongens en meisjes, die de school bevolkomen, af- Voordat de 4-jarige Ger.Aanr. de Diessenplasstraat onder fanfareklan- spraak o.m.: Het is voor het gemeentebestuur en voor allen, die zich in de loop der jaren heb ben ingespannen om de openbare U.L.O.- school te Holten tot leven te wekken, op te bouwen en uit te bouwen hedenmiddag een groot moment met U allen samen te mogen zijn ter gelegenheid van de in ge- bruikstelling van dit schoolgebouw, dat gestalte geeft, aan de dynamische ontwik keling, welke het U.L.Ö.-onderwijs in de achter ons liggende jaren heeft doorge maakt. Het is mij een voorrecht U, allen, die op enigerlei wijze bij deze U.L.O.-school zijt betrokken en cp grond hiervan zijt gequa- lificeerd, om dit feestelijk ogenblik mede te beleven, te zeggen dat U ons zeer wel kome gasten zijt. Met name Uw aanwezigheid hier, mijn heer de hoofdinspecteur van het lager on derwijs in de derde hoofdinspectie ver heugt ons bijzonder. Het feit, dat slechts bij hoge uitzonde ring de hoofdinspecteur van zijn belang stelling kan blijk geven bij de opening van een school accentueert de betekenis van Uw komst. Vergis ik mij niet, dan bedoelt U met Uw aanwezigheid meer te zeggen dan Uw vreugde over de totstandkoming van een nieuw schoolgebouw in Uw hoofdinspec tie, maar geldt deze vooral het onderwijs, dat te Holten aan de U.L.O.-school wordt gegeven. Wij hebben in de achter ons liggende jaren bij herhaling mogen ervaren hoe zeer de wijze, waarop aan deze school baanbrekend werk wordt verricht, Uw sympathie heeft en hoezeer wij daarbij op Uw steun mogen rekenen. Wanneer ik U, Mijnheer de Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Deventer, wel zeer in het bijzonder wel kom heet, vindt dit niet alleen zijn oor zaak in het feit dat U onze Inspecteur zijt, maar bovenal omdat U vandaag onze ere gast zijt. U zijt echter niet onze eregast, omdat U onze inspecteur zijt, die zich voor deze school, die U zojuist hebt geopend, bij zonder veel verdiensten verworven hebt. In de 10 jaren van haar bestaan, zijt U immers één van de energieke medebou wers van deze U.L.O.-school geweest. U hebt hét onderwijs, dat aan deze school in nieuwe banen werd geleid, niet alleen met actieve belangstelling gevolgd en begeleid, U hebt het verkrijgen van bouwvolumen op korte termijn voor de bouw van deze school mogelijk gemaakt, U hebt bij het ontwerpen der plannen een werkzaam aandeel gehad. Gedreven door Uw enthousiasme over de ontwikkeling van het U.L.O.-experi- ment aan de Holtense U.L.O.-school, hebt U niet nagelaten, daar waar U helpen kon, te helpen. Wij zijn U daarvoor zeer veel dank ver schuldigd, Uw verdiensten voor deze school hebben wij dan ook gaarne tot uit drukking willen brengen door tot U het verzoek te richten, deze school te willen openen. Als herinnering aan deze officiële daad, moge ik U dit bord van Makkums aarde werk aanbieden, waarop het wapen van Holten voorkomt. Het moge U tot in verre toekomst blij ven zeggen, dat Uw inspanningen voor de U.L.O.-school te Holten, bij gemeentebe stuur en schoolpersoneel een dankbaar hart naliet. Natuurlijk zou de dag van heden, zon der Uw aanwezigheid, mijnheer Sinnema, niet goed denkbaar zijn. Ik begroet U hier gaarne als het eerste hoofd van deze school, als de man, die de architect is van het U.L.O.-onderwijs in Hol ten. Wij zijn hier vanmiddag bijeen, omdat wij willen stilstaan bij het fraaie school gebouw dat tot stand kwam. Wij willen daarvoor de architect en de aannemers lo ven, wij willen daarvöor ook allen prij zen, die op het administratieve niveau een taak hebben vervuld, maar in wezen is dit schoolgebouw maar bijzaak en gaat het om de inhoud. Zonder te kort te doen aan de kunde en het scheppend vermogen van architect en bouwlieden, bepaalt deze feestelijke in ge- bruikstelling ons evenwel toch in de eer ste plaats bij het onderwijs, dat in deze school moet worden gegeven. Welnu het is Uw grote verdienste, mijn heer Sinnema, dat U in de eerste 9 jaren gezorgd hebt voor een onderwijsinrich ting, welke om dit fraaie schoolgebouw vroeg. Het programma van eisen voor de bouw is afgeleid van de wijze, waarop op de U.L.O.-school te Holten onderwijs werd gegeven. Gij waart de eerste architect, de archi tect van de Bovenkamp had tot taak voor wat U had gemaakt een passend huis te maken. Dat wij hedenmiddag hier bijeen zijn is mede te danken aan hen, die in 1952 zich, verenigd in het z.g. U.L.O.-comité, sterk hebben gemaakt voor de stichting van een U.L.O.-school. Zij hebben daarmede duidelijk geïllu streerd hoe een goed overheidsbestuur niet mogelijk is, zonder dat uit de bestuur den initiatieven voortkomen. Als de voornaamste initiatiefnemer voor deze U.L.O.-school eren wij nog steeds wijlen de heer H. J. Beltman. Nu vandaag het door hem genomen ini tiatief in een zo tastbare vorm gestalte heeft gekregen in dit schoolgebouw, moge zijn naam in eerbied en dankbaarheid wor den genoemd. Uw aanwezigheid, mevrouw Beltman, heeft daardoor een bijzondere betekenis gekregen. Weest U er van overtuigd, dat wij blij zijn, dat U vanmiddag in ons midden zijt. Zo zou ik in mijn welkomstwoord nog velen onder U kunnen noemen, wier aan wezigheid bijzonder op prijs wordt ge steld. DYNAMISCHE ONTWIKKELING De elf jaren van het bestaan van deze U.L.O.-school, hebben zich van de eerste dag af, ^gekenmerkt door een dynamische ontwikkeling. Cijfers spreken vaak een duidelijke taal, ik moge U er daarom enige geven, om daarmede de groei van deze U.L.O.-school te kunnen illustreren. 1 september 1953: Opening U.L.O.-school met 3 leerkrach ten, 66 leerlingen en de beschikking over 3 leslokalen, welwillend ter be schikking gesteld door het hoofd van de O.L. Dorpsschool. 17 maart 1964: In gebruikstelling nieuw Schoolgebouw met 15 leerkrachten, 3 vakleerkrachten en 16 leslokalen en 388 leerlingen. Waarom heeft de U.L.O.-school in de achter ons liggende jaren die enorme groei doorgemaakt, waarom fungeerde deze school als een magneet voor de leer lingen uit wijde omtrek, die U.L.O.-onder wijs begeerden te ontvangen, waarom kon deze U.L.O.-school uitgroeien tot een scho lengemeenschap van U.L.O.M.E.A.O. en H.A.V.O. Het zijn vele factoren, die hiertoe heb ben geleid. In de eerste plaats mag ik stellen, dat het de heren Sinnema en Wittermans zijn geweest, die aan deze school een frisse start hebben gegeven, doordrongen als zij waren van het feit, dat het onderwijs op de U.L.O. een nieuwe aanpak behoefde. De door het Paedagogisch Centrum van het N.O.V. gelanceerde nieuwe ideeën, waarmede dit wenste te experimenteren aan een aantal U.L.O.-scholen beant woordde geheel aan de gedachten, welke beiden t.o.v. het U.L.O.-onderwijs koester den. Ik prijs mij gelukkig, dat de U.L.O.- school te Holten werd aangewezen als school, waarin met deze nieuwe gedach ten zou worden gewerkt en geëxperimen teerd. Ik geloof, dat het Paedagogische Cen trum op zijn beurt niet minder gelukkig was, dat het het team van leerkrachten van deze U.L.O.-school bereid vond zijn krachten aan dit experiment te wijden. Het is een gelukkig samenspel gewor den, dat beide partijen ten voordeel heeft gestrekt. Ik wil vandaag in dit verband met bij zondere erkentelijkheid de naam van de heer van Trotsenburg noemen, die door de wijze, waarop hij deze school begeleidt, Toen wij dan ook voor de opgave ston- den onderdak te vinden voor deze nieuwe vorm van onderwijs, meenden wij voor lopig een afdoende oplossing te hebben ge vonden, door de O.L. Dorpsschool in een nieuw gebouw te huisvesten en aan het U.L.O.-onderwijs het toen 80-jarig oude gebouw ter beschikking te stellen. Deze oplossing is nog gelukkiger geble ken te zijn, dan wij aanvankelijk dachten, nu het U.L.O.-onderwijs te Holten geheel nieuwe wegen is ingeslagen. De nieuwe opbouw daarvan met zijn 3- jarige afdeling, met zijn middelbaar eco nomisch onderwijs en straks met zijn H.A.V.O.-afdeling is geleidelijk aan bij zondere eisen gaan stellen aan het ge bouw, dat tot onderdak van deze samen gestelde vorm van onderwijs moest die nen. Doordat wij derhalve gedurende een 8- tal jaren hebben kunnen waarnemen in welke richting de U.L.O.-school te Holten zich ontwikkelde, kon een gebouw wor den ontworpen, dat weliswaar alweer te klein is gebleken, maar dat mogelijkhe den biedt om het onderwijs aan deze school volkomen tot zijn recht te laten ko men. Een woord van hulde aan het adres van onze Inspecteur, die de urgentie van onze bouwplannen doeltreffend heeft onder steund aan het departement van O.K. en W., dat dit pleidooi op de juiste waarde heeft geschat, mag hier niet ontbreken. Op 12 februari 1962 werd aan de aanne mers Roelofs en Haase de bouw opge dragen van dit schoolgebouw, het glas- en schilderwerk werd toevertrouwd aan de fa. Schilders wacht te Almelo, terwijl de fa. Emsbroek de aanleg van de centrale verwarming voor haar rekening nam. Bouwkosten, inrichtingskosten en grond- kosten ontnamen aan de gemeentekas het bedrag van rond ƒ870.000, De architect van de Bovenkamp, die reeds meer scholen te Holten op zijn naam heeft staan, had een niet eenvoudige op dracht te vervullen. Nu ons heden door hem dit gebouw is opgeleverd, kan zondermeer worden ge constateerd, dat hij in zijn opdracht ten volle is geslaagd. Deze school vertoont een aantrekkelijke architectuur, de indeling is goed door dacht en praktisch, de constructie is goed doortimmerd. Ik wens U geluk met het volbrengen van dit goede en fraaie stuk werk, dat een zoveelste bewijs van Uw kunnen is. Dank wil ik ook gaarne brengen aan de opzichters Glade en Span, die gedurende de bouwtijd namens de architect, de be langen van ons, als principaal, op uitne mende wijze hebben behartigd. FUNCTIE De kunstenaar Berend Hendriks heeft op treffende wijze op de gevel de functie weergegeven, welke deze school in onze streek wil vervullen. De herder staande in het land van Schipbeek en IJssel symboliseert het we zen van deze school, die haar schapen uit wijde omtrek onder haar hoede heeft. Het zijn witte schapen en zwarte schapen, het zijn schapen met 5 poten en schapen, die de woestijn in worden gezonden. Inderdaad in deze scholengemeenschap, Met kleedwagens werden de leerkrachten naar de nieuwe school verhuisd. door de grote werkkracht welke hij aan de ontwikkeling van het onderwijs aan deze school besteedt, telkens weer bewijst, dat de U.L.O.-school van Holten zijn ge hele hart heeft. In de tweede plaats is in mijn ogen de gunstige ontwikkeling van deze school te danken aan het feit, dat de beide pioniers van het eerste uur, Sinnema en Witter mans, een team van enthousiaste hard werkende leerkrachten om zich heen ver zamelden, die liefde voor hun werk paar den aan liefde voor het kind, dat aan hun zorgen werd toevertrouwd. Ik wil in dit verband gaarne met grote waardering constateren, dat deze allen zonder onderscheid veel tijd, veel werk lust en veel aandacht hebben willen geven aan de school welke zij te dienen hadden. Wanneer ik dan nog een derde reden mag noemen, waarom de wel zeer tere plant, welke de U.L.O.-school Holten in 1953 inderdaad was, niettemin wortel heeft geschoten, dan is het deze, dat deze school gevestigd werd, in het plattelandse Holten een geografisch middelpunt van de streek, waar het mogelijk was dat zelfs op een school met 400 leerlingen, het per soonlijke contact tussen leerkrachten en leerling bewaard kon blijven, waar het kind geen nummer, maar voorwerp van toegewijde aandacht kon blijven. MERKWAARDIGE DINGEN In die oude dorpsschool, ongeveer 90 jaren oud, zijn in de laatste 10 jaren van haar bestaan merkwaardige dingen ge beurd. Bij de stichting van de U.L.O.-school in 1953 meenden wij, dat een groeien daar van tot een vier of vijfmanschool de best haalbare kaart zou zijn, welke de U.L.O. van Holten per 1 septem ber 1964 gaat worden, willen wij gaarne onderwijsmogelijkheden bieden aan alle kinderen, al zullen zwarte schapen, wan neer zij niet wit willen worden ook hier de woestijn ingezonden moeten worden. Het zal echter een belangrijke taak zijn voor hoofd en onderwijzers dit te voor komen. Ik geloof, dat deze school in zuid-west Overijssel een bijzonder belangrijke taak zal kunnen gaan vervullen. Het betekent voor het kind, groot ge bracht en opgevoed op het platteland, meestal een grote overgang, wanneer het na het doorlopen van de lagere school naar de stad moet gaan om middelbaar onderwijs te gaan volgen. De praktijk wijst uit, dat het dorpskind bij de nieuwe vorm van onderwijs, meer aanpassingsmoeilijkheden heeft te over winnen dan het stadskind. Vaak komt het voor, dat kinderen, die op grond van hun verstandelijke vermo gens zeer wel het middelbaar onderwijs zouden kunnen volgen, hiervan verstoken blijven, omdat het de stap naar de stad niet aandurft of niet aan kan. Bij de toekomstige opbouw van deze U.L.O. met een H.A ,V.O.-afdeling zal nu de mogelijkheid geschapen worden, dat het kind, na het volgen van een prope deuse in de brugklasse, die richting van het onderwijs gaat volgen, die het beste overeenkomt met zijn aanleg en geaard heid. Op deze wijze wordt bereikt, dat geen intellect braak blijft liggen, dat niet hoger wordt gegrepen, dan mogelijk is, kortom, dat het kind een opleiding kan ontvan gen, welke bij hem past. Hierdoor zal het voor hem mogelijk kun nen worden, datgene in de maatschappij te bereiken, wat binnen het bereik van zijn kunnen is gelegen. Het gemeentebestuur pijst zich geluk kig dat het dankzij de bemanning van deze school in staat is, deze dienst aan het plattelandskind van Holten en om streken te bewijzen. Dames en heren, ik wil de beschouwing, waartoe de ingebruikneming van deze U.L.O.-school mij aanleiding gaf gaan be sluiten. Ik moge dit doen met aan U, mijnheer Hiddink, dit fraaie gebouw in gebruik over te dragen. Sedert IV» jaar staat U op de brug met naast U als le stuurman de heer Witter mans. Ik weet dat wij een prima bemanning aan boord hebben. Het gemeentebestuur stuurt als reder U met dit zeewaardige vaartuig met groot vertrouwen de volle zee op. U zult, daar ben ik van overtuigd, een goede koers varen, dit te meer omdat U loods van Trotsenburg aan boord hebt. De liefde voor de taak, waarvoor U ge steld zijt, Uw hoog verantwoordelijkheids gevoel, Uw kennis van zaken, Uw be kwaamheid maken U geschikt om de ver antwoordelijkheid voor het plattelands kind van Holten en omstreken te di'agen. Wees gelukkig met deze school, wees gelukkig met de belangrijke taak, welke U in Holten hebt te volbrengen. Moge onder Uw leiding in dit fraaie schoolgebouw een scholengemeenschap tot ontwikkeling komen, die onze streek ten zegen zij en beantwoorde aan de hoge verwachtingen, welke wij daarvan koeste ren. Tijdens zijn toespraak bood de burge meester mevr. van de Bovenkamp en mevr. Hiddink bloemen aan. DE INSPECTEUR SPREEKT In zijn toespraak, mede namens de hoofdinspecteur en de consulent voor de lichamelijke opvoeding, zei de heer Dubel, dat de Holtensè U.L.O. zonder discri minatie van anderen een bijzondere plaats in zijn hart inneemt. Tussen het ge meentebestuur en de inspectie bestaan ambtelijke en persoonlijke contacten. Bij de behartiging van de belangen is de cen trale overheid niet altijd bereid aan alle verlangens te voldoen. Als rijksambtenaar is het sprekers taak om de harmonische samenwerking te bevorderen. Deze har monisatie is er in het gehele land om de doelen waarnaar wij streven zo vlug mo gelijk te bereiken. U weet, aldus de heer Dubel, dat de hoofdinspecteur en ik ge aarzeld hebben U positief tot oprichting te advisex-en. Als wij ons ooit in onze aan vankelijke inzichten hebben vergist, dan is het ixier geweest. Spreker acht het een voorrecht ten overstaan van alle gemeentenaren te vex'- klaren, dat deze school er nooit zou zijn gekomen, zonder het inzicht, de activiteit en de werkkracht van de burgemeester. Als het er op aankomt, aldus de heer Du bel, moet men U beschouwen als de op lichter van de school. Na er op gewezen te hebben, dat de stichting van deze school past in het onderwijsbeleid van het ge meentebestuur o.a. nieuwe dox-psschool, chr. school en kleuterscholen zei de heer Dubel, dat de gemeente Holten zich voor een ongrijpbaar iets ontzaggelijke op- offexingen heeft getroost. Men heeft zich daarvoor heel wat harde wegen moeten ontzeggen. Hij bx-acht daarvoor een ere saluut aan de gemeenteraad. Na te heb ben gewezen op de grote verdienste van de heer Sinnema er was een onwrik baar vertrouwen bij alle ouders voor deze man en van de leerkrachten, verklaarde spreker, dat de Holtense school een duide lijke open gemeenschap is. De zorg van de school gaat uit naar de leerlingen en zelfs daarna. Grote waardering had de heer Dubel voor de ar-chitect van de nieuwe school de heer van de Bovenkamp, die heel wat weet te px-esteren. Spreker bracht hulde aan de hele gemeenschap en bracht dank voor schaal van Makkums aardewerk hem aangeboden. HET KIND CENTRAAL Na de inspecteur sprak de heer Sinne ma, die een uitvoerig resumé gaf van het ontstaan en de ontwikkeling van de school. Het fascinerende van het ulo-on- dexwijs was de bewegelijkheid. Men heeft het wel een zich ontwikkelend waagstuk genoemd. Wij hebben ons echter niet aan een waagstuk gewaagd. Er bestond altijd die realiteit bij het pei*soneel, dat het kind niet het slachtoffer mocht worden van experimenten. Het kind heeft altijd een centrale plaats ingenomen. Spi'eker bracht dank voor de eer hem door de aan brenging van de gedenksteen bewezen. Hij deed het werk niet alleen, het wai'en vaak de leex-krachten, die met goede ideeën aankwamen. Het gemeentebestuur heeft voor deze school kosten nog moeite gespaard, de heer Dubel was veel meer de deskundige vaderlijke inspecteur dan de controlerende ambtenaar, en aan het pedagogisch cen trum, en dan met name aan de heren van Gelder en drs van Trotsenburg, heeft deze school heel veel te danken. Waax-devol en bemoedigend noemde de heer Sinnema het contact met de ouders op het weke lijkse spreekuur. Het werd soms zelfs be angstigend, want zij legden de opvoeding van hun kindex'en in onze handen. Met vreugde denkt hij terug aan de goede samenwerking met de oudercom missie. De heer Sinnema gaf ten slotte uiting aan zijn dankbaax-heid voor de onthulling van de gedenksteen. Die steen is voor mij veel grotei-, want naast mij zie ik nog vele andere namen in die steen. Hij ziet in de latijnse spreek een streven naar een onderwijsgemeenschap waarin de kinde ren ook het latijn nog zullen leren. SCHUIT TE ZWAAR GELADEN*/ Vex-volgens sprak het hoofd der school de heer H. J. Hiddink, die naar aanleiding van de door de burgemeester getrokken vergelijking de vrees uitsprak dat de schuit wel te zwaar geladen kon zijn en (Vervolg op pagina 5.)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 4