Directeur Steutel van Deventer Ziekenfonds bij afscheid gehuldigd Holtense Boekhandel in andere handen Opbrengst Filmactie Blindenbond Filmnieuws Burgerlijke Stand Film over Holten twee duizend trok meer dan bezoekers Gevonden en verloren V oetbalprogramma Nationale inzameling 1964 Leger des Heils Vrij goede uitkomsten van de M.R.IJ.-fokkers eens schudt het leven je wakker Zaterdag 7 maart 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD De heer J. C. Steutel, direkteur van het Deventer Ziekenfonds „D.O.Z. van 1860", waarin sedert 1957, toen tot fusie met het Deventer fonds besloten werd, ook de Holtense ziekenfondsleden zijn onderge bracht, is per 1 maart met pensioen ge gaan en heeft daarmede zijn levenswerk, waarvan hij een zeer hoge opvatting had, neergelegd. De scheidende direkteur is zaterdag middag in de foyer van de schouwburg op spontane wijze gehuldigd, waarbij niet alleen veel waarderende woorden tot hem werden gericht, maar ook zeer ve len hem een stoffelijk blijk van hun sympathie kwamen aanbieden. Tussen de prachtige (bloemen stapel den de cadeautjes zich op en de heer Steutel en zijn echtgenote werden bijna beduusd van al die warme genegenheid. De voorzitter van D.O.Z.notaris mr. W. F. J. Fischer, releverde, dat de heer Steutel zich toen hij in 1931 iri dienst trad van D.O.Z., met hart en ziel heeft ingezet voor de belangen van de verze kerden. Het fonds droeg' toen nog de naam van ziekenfonds voor de arbeiden de stand. Die naam onthult, dat het fonds zich in het bijzonder de zorg aantrok van dat deel van het volk, dat in die perio de het zwakst stond. Bij dat werk toon de de heer Steutel, dat hij de juiste socia le instelling had. Hij liet zich niet door •medelijden, maar door een sterk gevoel voor rechtvaardigheid leiden. Daarbij toonde hij zich niet een strijdlustig, maar wel een strijdbaar mens. Hij ontpopte zich ook als een krach tige en doelbewuste fun'ktionaris, die fel en strijdbaar werd, wanneer de belan gen van het fonds en van de verzeker den in het geding kwamen. Bovenal leg de de heer Steutel in zijn werk beschei denheid en eenvoud aan de dag. In het organisatieleven trad hij ongewild op de voorgrond. Het kwam door zijn helder oordeel, zijn nauwgezetheid en zijn des kundigheid. Mr. Fischer dankte de heer Steutel voor de wijze waarop hij D.O.Z. heeft ge leid en tot een fonds van naam heeft ge maakt. Het Ziekenfondsbestuur heeft zich niet onbetuigd (gelaten en de heer Steutel 's avonds in een feestelijke bijeenkomst met de commissarissen een cadeau on dei- couvert aangeboden. Tal van sprekers voerden nog het woord, waarvan wij enkele noemen: De voorzitter van de Ziekenfondsraad, de heer Ph. J. van der Burg, benadrukte, dat de heer Steutel in de ziekenfonds wereld een heel bijzondere plaats heeft ingenomen. Wie iets concreets over fondsaangelegenheden wilde weten, wist, dat hij moest gaan praten met de heer Steutel. De heer C. J. van Lienden, voorzitter van de Centrale Bond van Onderlinge Ziekenfondsen, gewaagde van het voor treffelijke werk, dat de heer Steutel in het hoofdbestuur en in commissies van de bond heft verricht. Hij heeft vooral gestreden voor de eigen instellingen van de fondsen. Het tandheelkundig centrum, de apotheek en het centrum voor heil gymnastiek en massage hadden zijn gro te liefde en hij heeft er met al zijn krach ten voor gestreden. Wethouder W. H. A. Vrieling van So ciale Zaken prees de grote verdiensten van de scheidende direkteur op sociaal terrein. Hij noemde hem een zeer mee levend funktionaris, die met volle inzet van zijn gaven zijn taak vervuld heeft. De heer Reierkerk, voorzitter van de Vereniging van direkteuren, betreurde het, dat dit afscheid betekent, dat de heer Steutel ook het zakelijk contact met zijn collega's zal gaan verliezen. Onder de direkteuren gold de heer Steutel als de vraagbaak voor velen. Hij bood een ca deaucheque aan. De heer R. van Neck uit Enschede kwam met drie gschenken: een van de collega's uit de districten Oost en Noord, een van het zogenaamde „Twentse overleg" en een van het zie kenfonds Enschede en Lonneker. KWALITEIT Dr. F. M. Meijers, die de afdeling De venter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst vertegenwoordigde, ge waagde van de problemen, die ontstaan bij massaficatie van de geneeskunst. Daarbij dient er bovenal voor gewaakt te worden, dat de kwaliteit op peil blijft. Hij prees zich gelukkig met de ervaring, dat de heer Steutel altijd goed beseft heeft, dat reglementen er zijn om de zaak te dienen en dat een zaak er niet is om de reglementen. De persoon van de heer Steutel wordt het best gekenmerkt door de uitspraak in zijn bewogen dankwoord: „Uw hulde wil ik slechts aanvaarden wanneer ik die mag delen met allen, die voor het ziekenfonds gewerkt hebben, het bestuur, de commissarissen en de medewerkers. In zijn dankwoord gaf de heer Steutel zijn opvolger, de heer Th. A. Alsemgeest, het advies mee, dat de scheidende direk- tur ontving van de toenmalige voorzit ter, nu wijlen wethouder Kelderman. „Vraag niet hoe het fonds er zich met zo weinig mogelijk af kan maken, maar zoek naar mogelijkheden om voor de ver zekerden zoveel mogelijk te doen". De zorgen van de heer Steutel gingen ook uit naar de Holtense verzekerden, vandaar dat uit Holten op deze receptie aanwezig waren de bestuursleden de he ren G. Brands en A. Jalink, de verte genwoordigers in de ledenraad, de he ren A. Scheperman en B. J. Meijer, dok ter J. P. Nagelhout, mevr. A. Soer-Stuk- ker en het oud-bestuurslid, de heer W. Beijers. TWEE WENSEN De heer Steutel besloot zijn dankwoord met twee wensen te uiten. „Ik hoop, dat •minister Veldkamp» -zijn ziekenfondswet zal laten rusten en dat hij eerst eens komt met een wet' op de grote risico's. Hij hoopte voorts, dat de overheid de handen af zal houden van de eigen in stellingen van de fondsen. Als tweede wens uitte de heer Steutel een afschaffing van het ziekenfonds spreekuur. Hij meende, dat zulks binnen het bereik der mogelijkheden ligt, wan neer de artsen een praktijk-assistente nemen. In de honoreringsregeling van de ziekenfondsen zou met de aanstelling van assistentes rekening kunnen worden gehouden. (ged. Deventer Dagblad). De Holtense Boekhandel zal met in gang van 23 maart a.s. in andere han den overgaan. De heer P. M. van Walra ven, die destijds de zaak van mevr. S. Bos-Metzger overnam, gaat zich na die datum als uitgever vestigen in Vaassen (Gld.), waar hij zich speciaal gaat toe leggen op het uitgeven van schoolboeken voor het voortgezet onderwijs, een branche, die hij ook hier reeds beoefen de, maar waaraan nu een belangrijke uitbreiding zal worden gegeven. Zijn op volger en nieuwe eigenaar van de boek handel is de heer H. Heusinkveld, woon achtig in Maassluis, die thans als filiaal houder een boekhandel aldaar drijft. Er is nog niet precies te zeggen, hoe groot de bruto opbrengst van de verto ningen op het filmscherm ten bate van de Blindenbond is, doch in ronde getallen uit gedrukt is het ongeveer als volgt Dijker- hoek met Espelo 500,Holten 1500, Voor zakenreclame werd 575,ontvan gen van 13 adressen. Met deze 2500 a 2600 ligt Holten voor dit filmseizoen ten bate van de Nederl. Blindenbond aan de top! Verschillende personen hebben ver zocht om nogmaals een avondvoorstelling te geven. Dit zal aan de filmleiding wor den voorgelegd. In Gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de zeldzaam spannende avonturenfilm in kleuren getiteld „De dief van Damascus" met in de hoofdrollen de bekende actiesterren Paul Henreid, John Sutton, Jeff Donnell en Lon Cha- ney. Het befaamde viertal, dat er voor zorg draagt, dat de toeschouwer tot het laatste einde toe in enerverende en onge kende spanning zal meeleven in deze grootse adembenemende avonturenfilm. U ziet hoe de rotsen van Ali Baba's grot zich sluiten achter een ten dode gedoemd regiment ruiters. U ziet de bevrijding van de op het schavot knielende prinses door de „ondergrondse" van het jaar 684. Kortom, „De dief van Damascus" is een kleurenfilm rijk aan spanning, actie en sensatie, echt een rolprent waarvan de jeugd met volle teugen zal genieten. HOLTEN Geboren: Elisabeth, dv. J. Potkamp en A. van Unen, Gaardenstraat 5; Gerrit Jo hannes, zv. G. Stam en G. Dijkink, Beuse- berg 44; Johan, zv. C. M. Kissing en C. Meijjers, Dorpsstraat 58. Ondertrouwd: G. H. Avereseh, 22 jr, te Rijssen en A. M. Arfman, 21 jr, te Holten. Overleden: W. Oolbekkink, oud 57 jr, Kerkstraat 11. BEVOLKING Ingekomen: H. A. Tax en gez. van Indo nesië naar Holterberg 26; F. Crawfurd en gez. van Indonesië naar Holterberg 26; W. Leemans en gez. van Goor naar We versstraat 33. Vertrokken: A. Pijlman en gez. van di rectiekeet Jachtweg naar Velsen; II. R. Ackerman van Dorpsstraat 12 naar Onst- wedde. De runderfokvereniging „Holten en om streken", waarin de fokkers van het rood bonte M.R.IJ.-veeslag zijn verenigd, hield maandagavond haar jaarvergadering in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman onder voorzitterschap van de heer H. W. Wegstapel. De geringe be langstelling was voor de voorzitter aan leiding om te constateren, dat zich een vergadermoeheid openbaart, welke valt te betreuren. De heer Wegstapel wees er in zijn openingswoord op, dat 1963 voor de vereniging en voor de fokkers een vrij goed jaar is geweest. Het voorjaar was niet hoopvol, maar de zomer en de herfst brachten stijgende veeprijzen, zodat men over het algemeen toch weltevreden kan zijn. Er is echter een dalende tendens merkbaar. Nadat de secretaris, de heer J. G. Toor- neman, het behandelde in de vorige jaar vergadering had weergegeven, bracht de penningmeester, de heer J. W. Jansen het financieel verslag uit, waaraan wij ont lenen, dat de inkomsten 761,76 en de uit gaven ƒ662,10 hebben t/edragen, zodat er een batig saldo was van 99,66.. De ver eniging heeft echter nog een reserve van ruim 1300 gulden. Door de vereniging werd een veebeoordelingscursus gesubsi dieerd, gegeven door de inspecteur van het stamboek, de heer H. N. Landeweerd, waaraan 16 cursisten deelnamen. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer H. Landeweerd, die reglementair niet herkiesbaar met bijna algemene stemmen gekozen de heer J. W. Wesseldijk. De administrateur der vereniging, de heer J. W. Jansen, bracht hierna een uit voerig verslag uit van de werkzaamheden der vereniging, die 150 leden telt met 1498 koeien, waarvan 465 in het N.R.S. opge nomen. Het aantal gecontroleerde roodbonten bedroeg 1987 (v.j. 2023) die een gemid delde melkproductie bereikten van 4311 kg over 308 dagen (v. j. 4329 kg over 311 dagen» met een gemiddeld vetgehalte van 3.62 r/c (v.j. 3.63UDe gemiddelde hoe veelheid botervet bedroeg 156 kg (v.j. 157). Ingeschreven werden in het keurstam- boek 3 koeien met een gemiddeld punten tal van 79, in het stamboek 48 koeien met De film over Holten die in de afgelopen zomer door het filmbureau Adolfs te En schede in het kader van de landelijke film actie van de Nederlandse Blindenbond werd opgenomen heeft tijdens voorstel lingen in zaal „Het Bonte Paard" te Dij- kerhoek en gebouw „Ii'ene" meer dan 2000 bezoekers getrokken. De film met als titel „Hoe het hier reilt en zeilt" werd vrijdagmiddag in zaal „Het Bonte Paard" vertoond voor de school jeugd uit Espelo en Dijker-hoek en 's avonds voor ouderen uit deze buurtschap pen. Voor de avondvoorstelling bestond een zo grote belangstelling dat verschillende bezoekers met een staanplaats genoegen moesten nemen. Ook in Holten waar de film werd ver toond in gebouw „Irene" was de belang stelling enorm. Zaterdag kwam eerst de schooljeugd aan bod en 's middags om kwart voor vier was er een voorstelling voor de bejaar den. Ook voor de beide avondvoorstellin gen resp. om 6.45 uur en 9 uur bestond veel belangstelling en er bleef dan ook geen plaats onbezet. „Hoe het reilt en zeilt" is zoals in het voorwoord op het witte doek werd gezegd geen camerawerk, dat men met een kri tisch oog moet bekijken, maar een rol prent, die het leven in al zijn eenvoud en gemoedelijkheid laat zien. Zij vormt een kaleidoscopisch overzicht van alle aspec ten van het gemeenteleven, waarbij het alleen maar jammer is, dat het geen spre kende film is, want dan zou men heel wat reacties van al die gefilmde mensen, die zich onder het oog van de camera heel on wennig voelden, kunnen horen. gem. 76,9 punt en 12 R. koeien met ge middeld 76,8 punt. Er werden 700 vaars- en 29 stierkalve ren geschetst. Verdeeld over enkele dei- belangrijkste stieren bedroeg dit aantal van Sjaak 240 vaarskalveren, 12 stierkal veren, Boris van Roza 90 en 2, Boris 51 en 2, Elites Sjaak 58 en 1, Prins 45 en 2, Tilda's Maurits 43 en 2 en Tilda's Paul 2 26 en 2. De heer Jansen besprak uitvoerig de uitkomsten en hoedanigheden van de af stammelingen van verschillende dieren, waarbij Mj in het algemeen constateerde, dat het vetgehalte bij roodbonten nog wel wat te wensen overlaat. De voorzitter bracht de heer Jansen dank voor zijn belangrijke arbeid voor de vereniging. De beloning van de kalverschetser zal met 25 ct per kalf verhoogd worden te be talen uit de kas der vereniging. Gezien de vrij hoge kosten, welke hieraan verbonden zijn besloot de ver gadering niet toe te treden tot de Twense Bond van Fokverenigingen. Men vond het beter het geld voor de fokdoel- einden in eigen gemeente te besteden, waarbij aan een jaarlijkse fokveedag de voorkeur wordt gegeven boven een twee jaarlijkse. Na de pauze vertoonde de heer J. G. Ruiterkamp, veevoederdeskundige van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging een groot aantal dia's van de studiereis welke hij met andere leden van de V.V.L.C. van 24 t/m 28 september j.l. maakte naar West-Duitsland, waarbij men tal van be drijven in ogenschouw kon nemen van zeer uiteenlopende grote en structuur. De voorzitter bracht- de heer Ruiter- kamp hiervoor dank, terwijl hij zich ook met enkele waarderende woorden richtte tot de heer Landeweerd, die als bestuurs lid aftrad. DRUMBANDCONCOURS OP ZATERDAG 4 JULI De commissie die het vorige jaar in samenwerking met de Supportersclub van „H.M.V." en het muziekkorps voor de eerste keer een concours voor drumbands organiseerde heeft in haar maandag avond gehouden vergadering besloten om deze zomer weer een concours te houden. Als datum werd vastgesteld zaterdag 4 juli. Een uitgebreid overzicht van de gehele gemeente werd op de filmband vastgelegd, waarbij het publiek veel vreugde beleefde als eens een stukje film werd terugge draaid en b.v. de zwemmers in het na tuurbad Twenhaarsveld zo uit het water weer terugzweefden op de springplank of de schooljongens achterwaarts haasjeover sprongen. Bij het maken van de film werd ruime aandacht besteed aan het zakenleven en de operateur maakte leuke opnamen in Slotmans Levensmiddelenbedrijf, in de fa briek van Vaessen-Schoemaker v. h. Tara Union, Machinefabriek G. Kooiman, fa. Wonnink, kapper Drent, fa. J. G. van Lindenberg, gebr. Wansink, Coöp. Fabriek van Melkprodukten „De Vrijheid", de Coöp. Boerenleenbank Raiffeisenbank, cafe „Het Bonte Paard", hotel „De Die ken" en het bungalowbedrijf „De Bor- keld" van de heer Bos. Voor deze reportages alsmede voor de gesproken reclametekst werd door deze zakenmensen en bedrijven een bepaald be drag betaald aan de Nederlandse Blinden bond. Aan het slot van de voorstelling sprak de heer Hembrecht een hartelijk woord van dank tot de heer B. H. Brouwer die in verband met de opname en vertoning veel voorbereidend werk verrichtte en tot de heer J. Wiggers voor verleende assistentie bij de opname en het commentaar bij de vertoning. Gevonden: meialen duimstok; br. mo torhandschoen; lichtgrijze jongenshand schoen; zilveren schakelarmband; geel achtig konijn; plastic speelgoedbeest je; bruin kinder-regenjasje; 1 grijze hand schoen. Verloren: bruine portemonnee m. inh.; gestreept jasje; grijze pet; gouden ring. Inlichtingen dagelijks aan het rijkspoli tie te Holten. Uitsluitend van 8-13 en van 14 tot 22 uur. Zaterdag: SVVN aHolten a 2.40 Holten b—RK-SV a 4.15 Holten cHaarl. Boys c 3. Zondag: Holten 1-KSCV 1 2.30 De Zweef 2Holten 3 12.— Holten 4RKSV 3 12.— 1964 is voor het Leger des Heils „CON TACTJAAR". Het zoekt contact met u om u te vertellen van het Evangelie van Jezus Christus. Maar het zoekt óók (en dat doet het eigenlijk elk jaar) contact met uw porte monnee om het werk der barmhartigheid te kunnen voortzetten, dat van "dat Evan gelie zulk een wezenlijk deel is. Van 9 tot 21 maart a.s. zal in Holten de traditionele Nationale In zameling van het Leger des Heils weer worden gehouden. Met collectebussen en intekenlijsten zullen de heilssoldaten huis aan huis, op kantoren en in fabrieken, een bijdrage vragen. Er zijn geen grote prijzen mee te win nen. Het is ook geen chantage op uw „kwade geweten". Het is heel eenvoudig de barmhartige Samaritaan, die het al leen nietm eer af kan. In die zin zal zoals u terecht van het Leger des Heils mag verwachten uw geld ook worden gebruikt. En voor wie mocht twijfelen, volgt hier nog het slot van de accountantsverklaring bij de jaarlijkse étaat van inkomsten en uitgaven: Dat ons van alle ontvangsten en uitgaven bescheiden worden overlegd, aan de hand waarvan wij konden constateren, dat de u toevertrouwde gelden werden be steed voor de doelen, waarvoor zij be stemd waren." Wie zou dan nog nee! willen zeggen? door Leida Graafland Dolf wist, dat hij met Talingen een lot uit de loterij had. Derhalve beloonde hij hem overeenkomstig, want een man, die dag in dag uit met zoveel geld moest rondspringen, mocht zelf geen finan ciële zorgen hebben, want dat bracht een mens, hoe sterk overigens, maar in verleiding. En waar Dolf Burger tegen woordig niet meer op een paar centen behoefde te kijken, had Talingen een vorstelijk salaris, wat hij dat moet gezegd worden ten volle verdiende- Omdat de man zich niets aantrok van een 48-urige werkweek en als het nodig was 's avonds ook nog wel een paar uurtjes overwerkte, wanneer hij dit no dig achtte. Feitelijk was er4geen wanklank in het leven van de Burgers. Maatschappelijk en financieel ging het Dolf zo goed als het in deze naoorlogse jaren maar gaan kon. Dolf en Roelie stonden hoog in aan zien, niet alleen in het dorp, maar in wiide omgeving. De kinderen waren gezond, bij geen van hen openbaarden zich bijzondere ondeugden, zodat er niets was, dat dit gezapige leven kon verstoren. Er was echter één man, voor wie Roe lie een hartgrondige afkeer koesterde. En dat was de beroemde Talingen, het financiële genie, waarmee Dolf, haar man, zo hoog liep. HOOFDSTUK 3 Mevrouw Burger bemoeide zich nim mer met het werk van haar man- Na tuurlijk deelde ze vaak genoeg mee in de betuigingen van hulde en dankbaar heid, die Dolf van tijd tot tijd ten deel viel. Op de verschillende feestelijke jaarvergaderingen, waarbij ook vrou wen werden uitgenodigd, zat Roelie op een van de ereplaatsen. Gaf de plaat selijke fanfare, waarvan Dolf bescherm heer was, een uitvoering, dan zat Roelie met haar man in de fauteuils. De jaar lijkse opvoering door de toneelvereni ging werd door het echtpaar trouw be zocht, want Dolf was de eerste dona teur, die bovendien het grootste bedrag per jaar betaalde- Bij het afscheid van de oude burgemeester was ook me vrouw Burger in de raadszaal. Tijdens de processies liep Roelie met de dames van de andere dorpsnotabelen in de eerste rij achter de mannen in het zwart. En toen de middenstand zich verstout had om een grote driedaagse winkelbeurs te houden, werd Roelie Burger aangezocht om de officiële ope ning te verrichten, want zij was im mers de vrouw van de wethouder voor de bedrijven? Al die sociale verplichtingen vervulde zij zonder enige reserve, altijd vriende lijk lachend en altijd uitstekend gekleed en keurig gekapt, ondanks het feit, dat ze in korte tijd vijf kinderen ter wereld had gebracht- Al deed ze niet meer mee aan de slanke lijn, ze was ontegenzegge lijk een knappe vrouw en zich vol komen bewust van de plaats, die ze in het dorpsleven innam. Zij het dan ook bij de gratie van haar man. En daar ze zich van nature gemakkelijk bewoog in alle kringen, altijd een zekere waardig heid ten toon spreidende, zag iedereen hoog tegen haar op en vond haar sym pathiek- Hoewel men in het dorp over het algemeen weinig standsverschil kende, namen enkele prominenten een afzonderlijke plaats in, die hen als van zelfsprekend werden toegemeten. Daar toe behoorden als eersten Dolf en zijn vrouw. Roelie wist, wat zij verschul digd was aan zichzelf als vrouw van wethouder Burger en de dorpsgemeen schap aanvaardde dit als vanzelfspre kend. Dit alles was in de loop der jaren ge leidelijk aan zo ontstaan- De Dolf Bur ger, die kort na de bevrijding in een dumpauto zel£ zijn kolen haalde aan het naburige station en dan na enkele uren zwart terugkwam, die zelf de zak ken brandstof bij de klanten in de kel der stortte en tegen zijn pet tikte, als hij het geld ervoor kreeg, bestond niet meer. Evenmin de Roelie, die haar buurvrouwen nog wel eens met de kof fie een half uurtje op visite kreeg en dan de dorpsnieuwtjes of kinderproble men besprak. De kolenboer had plaats gemaakt voor meneer Burgex*, die het dorp door reed in zijn zeegroene Chrys ler. Die als wethouder de mensen wel willend te woord stond op zijn spreek uur en die het niet alleen bij woorden liet, als hij wat beloofde, maar dan ook alle pogingen in het werk stelde, om zijn belofte te verwezenlijken- De meneer Burger, die in. de raad had medege deeld, dat hij nu genoeg had van de krentewegerspolitiek van Den Haag ten aanzien van de woningbouw en dat B. en W. zouden uitzien naar een andere oplossing, zodat er binnen enkele jaren althans in het dorp een einde kon ko men aan de heersende woningnood, want de 9 woningwetwoningen, die Den Haag had toegewezen, waren ternau wernood voldoende om de meest ur gente gevallen aan een huis te helpen. Dolf was naar een paar grote onderne mingen gestapt, had lang en breed ge sproken en kwam weer terug in het dorp met toezeggingen, welke geen an der dorp in de wijde omgeving had kunnen bereiken- De gemeente zorgde voor goedkope grond en enkele maan den later werd begonnen met de bouw van een paar blokken huizen met een winkelgalerij, die anderhalf jaar later geopend kon worden door de burgemees ter, waarbij deze in zijn redevoering ge tuigde van het vruchtbare initiatief van onze voortvarende wethouder Burger, en onze gemeente nu een van de eerste in den lande zou zijn, waarin de wo ningnood zo goed als geheel tot het ver leden zou behoren. En inplaats van de Roelie, die heer lijk roddelde met haar buurvrouwen, heerste er nu een vrouw in huis, die de •supervisie had over vier meisjes, die op gezette tijden op visite ging bij de vrouw van de notaris en de vrouw van de nieuwe burgemeester, die als presi dente zitting had in diverse comité's, die bazaars organiseerde voor bedel- paters en het initiatief nam tot het hou den van een jaarlijkse tocht voor de ouden van dagen. Die na lang redeneren haar man ervan had overtuigd van de noodzaak om zijn vrouw ook een auto- tje te geven, want de vrouw van de no taris reed en de vrouw van de dokter en die, en die.... Zodat ze haar Morrisje kreeg, nadat ze bij een rijschool in de stad het nodige praktische en theore tische onderwijs had gekregen en reeds na het eerste examen slaagde. De verstandhouding tussen de beide echtgenoten was er in de jaren van hun huwelijk evenwel niet beter op ge worden- Na de geboorte van de twee ling stelde Roelie haar eisen, waarover Dolf eerst hartelijk had gelachen, toen woedend had geprotesteerd en tenslotte morrend had berust. Natuurlijk was ze zijn vrouw en behield hij zijn rechten. Maar Roelie vond het na vijf kinderen in vier jaar welletjes en er werden grenzen getrokken. Per slot van reke ning leefde men niet meer in de Mid deleeuwen, maar in de moderne twin tigste eeuw, waarin de vrouw niet meer alleen plichten, doch ook rechten had- Misschien wilde Dolf daar nu wat meer rekening mee houden? En Dolf Burger, die in zijn leven al tijd precies gedaan had, wat hij zelf wilde, die zich doorgaans door niets en niemand liet tegenhouden, als hij een bepaald doel voor ogen gesteld had, die immers bereikte, wat hij wilde, zwichtte ditmaal voor de onverbiddelijke wil van zijn vruuw en schikte zich naar haar wensen. (WoJ*dt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2