Uil Holtens historie %$m BAL wmm i BEKLAMË IS Gladheid veroorzaakte persoonlijke ongevallen en veel materiële schade Geallieerde oorlogsnabesiaanden voor grafbezoek naar ons land Jaarvergadering zwartbontfokkers i r~ .J „Draagt Elkanders Lasten" jaarlijkse collecte Gebouw „Irene" - Holten Jerry als huisknecht'9 g Gebr. Wansink HARRY GAZAK en In. Kijk eens wat een goede aanbiedingen er in de advertenties staan Vertoningen van de film van Holten Zaterdag 22 februari 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD DE BERGEVAARDER TRAANKOKER WERD IN BATHMEN ZIEK Zij hebben mij vergiftigd, riep de ber- gevaarder. Breng mij gauw terug naar Deventer! Maar de voerman, de Batse, had daar geen zin in. Meneer is helemaal opgebla zen, zei hij. Ik ben bang, dat je door het stoten van de kar barst, zo oordeelde Jiij. Daarbij dacht de Batse zeer lelijk: Barst voor mijn part maar. Maar de boerman van Bathmen, die zo veel als burgemeester was, had een op lossing. Rijd meneer naar de haven, dan kan hij met de schuit naar huis terug. Dat ging aan. De schipper De Mispel uit Gelselaar, lag klaar om af te varen. Wat schort er aan? vroeg de Mispel. Toch geen pest of zo? Meneer Traankoker heeft een oploop, zo werd hem geantwoord. Hij heeft het zeer benauwd. Nu was de Mispel uit Gelselaar niet al leen schipper, maar ook een soort heggen- dokter. Hij bekeek het geval. Hij riep zijn roerganger Jan met de Beentjes en Roelof de scheepsjongen moest 't roer hanteren. De Mispel ging in het vooronder en be gon een drank te koken. Het werd hoog tijd, want Traankoker werd hoe langer hoe dikker en 't schuim stond hem voor de mond. Houd het nog vijf minuten uit, riep de Mispel. Ben je dan nog heel, dan gaat alles goed. Traankoker hield het en de Mispel goot hem medicijnen in de keel. Tien minuten later kwam er wat. Horen en zien ver ging je op de schuit. Jan met de Beentjes werd woedend en riep: Houd op, hij be vuilt de hele schuit. Dat duurde zo twintig minuten en toen werd Traankoker weer wat normaler. Hij kreeg weer praats, maar had niet gere kend op de durf en de brutaliteit van de schipper. Wat ben ik u schuldig, vroeg hij de schipper. Kalm maar aan, riep deze. Uw leven is in mijn handen. Maar de schraperige Traankoker wilde toch graag weten waar hij aan toe was. Nou, als je het toch wilt weten, voor het meesteren, de schuit schoon maken en de vracht naar Deven ter eis ik tien dukaten. Liever mijn kop er af, gilde de berge- vaarder. Dat kan ook, riep de Mispel. Jan, geef mij het mes eens aan. Meneer wil de kop kwijt. Wil je door de keel gesneden wox1- den of door de nek? Het kan van beide kanten. De Mispel stroopte de mouwen op en legde het mes klaar. Moeizaam trok Traankoker zijn geld buidel en haalde er de vereiste dukaten uit, waarna hij ze de schipper uittelde. Schipper, riep hij, dat vergeef ik je nooit. Dat hoeft ook niet, zei deze. Zaken zijn zaken, en hij schipperde verder. De Batse had intussen de plaat ge poetst en reed rustig naar Holten, waar hij zonder bijzonderheden aankwam. Beesten Berend, de nieuwbakken com mandeur, had overal posten uitgezet en aan de Deventer kant stond Spring-Wil- lem, een achterneef van de Batse. Nog iets bijzonders? vroeg Willem aan de Batse. De laatste vertelde uitvoerig wat er was gebeurd. Ga naar Berend en breng ver slag uit. In de Vergulde Boer was het alles feest wat de klok sloeg. Beesten Berend zong met de schaddenstekers van Rijssen Ulf- ten Willem en Jan van het Rode Veld, dat Holten nooit verloren zou gaan. Jan van het Rode Veld gaf de maat aan met de grepensteel. Sijsjes Brom was al van de stoel gevallen en lag voor mirakel. Daar kwam spoedig verandering in. Een afgedankte bende Brunswijker soldaten kwam van de kant van Raalte opzetten. Het was een hele karavaan. Twee en ze ventig boerenwagens reden Holten bin nen. Zever-Berend van Luttenberg zat op de eerste wagen en naast hem zat Sieg fried Teufel, die zich aanvoerder noemde. Albert van 't Schuurken stond op wacht aan de Heetense weg met Lammert van de Papscholte. Halt!, riep Albert. Waar moeten de heren naar toe? Eten in Holten voor zevenhonderd man, riep Siegfried Teufel. Wij hebben in twee dagen geen warm eten gehad en nu zal het wezen. Vooruit boer, rijd Holten bin nen en wij zullen zien, wat de pot schaft. Lammert van de Papscholte had de koster-schoolmeester gewaarschuwd en weldra klepperde de noodklok over het dorp. De boeren van het kerspel Raalte, die de soldaten hadden vervoerd, waren blij, dat zij konden afladen om weer terug te keren naar huis. Maar zo glad ging dit niet. Siegfried Teufel commandeerde de boeren te blijven waar ze waren, want wanneer de bende in Holten niet voldoen de eten kreeg, namen zij het. Siegfried vroeg, waar de commandeur van Holten was. Ja, die was in de Ver gulde Boer. Siegfried zocht twintig van de bekwaamste mannen uit om vredig overleg te plegen met Beesten Berend om Holten leeg te vreten. Onderwijl zat Mizaantje op de uitkijk; zij had weer een van haar visioenen. Toen zij klaarheid had, liep zij naar de zigeunerbaron en vertelde wat er gaande was. De Rijssense schaddenstekers ver keerden in groot gevaar en onder hen be vond zich de Bolle, haar minnaar. De zi geunerbaron was van mening, dat men 't goede volk van Holten niet in de steek kon laten en zestig van de beste mannen trokken ijlings naar Holten, waar ze bijna tegelijk met de Brunswijkers aankwamen. De zigeuners wisten in Holten de weg als in hun eigen kamp. Je komt als ge roepen, riep de commandeur Beesten Be rend. We hebben hulp nodig. De Batse was intussen in Goor aange komen en waarschuwde de jonker van de Blankenvoorde, dat Holten wel andermaal in de fik zou gaan. De jonker kroop in het harnas en zijn vrouw gaf hem de raad mee, flink van zich af te slaan en bij zijn terugkeer moest hij even bij Iemkers Derk aan lopen. Zij moest twintig Deventer ponden honing hebben. De jonker van de Blankenvoorde stoof op zijn hengst naar Holten. Op de Bor- keld stond Mizaantje, de zigeunerin. Stop, lieveling, riep ze. Ik rijd met je mee. De hengst stond als een paal stil. Wie zijt ge, vrouwmens, wilde de jonker weten, maar hij kreeg niet de gelegen heid, want behendig wipte Mizaantje ach ter de ridder op het paard en voort ging het naar Holten. In de Vergulde Boer deelde Beesten Berend de lakens uit. Het was in de groot ste herberg van Holten een complete pan. Van de ene zijde kwam de zigeunerbaron met zijn mannen en van de andere kant de Brunswijkers en in de herberg zaten de schaddenstekers, die een ogenblik op hun lauweren rustten. Daar steigerde de hengst van de jonker van de Blanken voorde. Beesten Berend liet juist bevelen geven om op de Brunswijkers in te slaan. De boeren van Raalte werden intussen ongeduldig. Van de hen beloofde maaltijd zagen zij nog niets. Daar kwam Turf Triene de weg naar Heeten oprennen. Vot, vot, gilde zij, zee vermoordt oe! De boe ren losten gauw hun wagens. Er was eerst echter nog iets anders ge beurd. Het volk van Holten had namelijk een nieuwe aanvoerder gekregen. Het was niet wat, dat een beestenkoper zich aan het hoofd stelde van een dorpsgemeen schap. Dit kwam de jonker van de Blan kenvoorde toe, die dadelijk de beesten koper aan het verstand bracht, dat hij in kon rukken. Berend verzette zich. Zijn grootvader, ook Beesten Berend, had eens een bis schop van Utrecht aan het mes willen rij gen, toen deze de rechten van Holten aan Deventer had verklungeld. Vader Arend was wat sulachtig geweest, een goede beestenkoper overigens, maar Berend, de kleinzoon, had het volle pond van zijn grootvader mee gekregen. Hij wierp zich dus op de jonker, maar de zigeunerbaron greep Berend in de kraag. Men sloeg el kaar waar wat te raken was, maar de ge wone man Berend moest het onderspit delven. VAN COEVERDEN. De gladheid van de weg in verband met ijzel en sneeuwval heeft maandag ook in deze omgeving tal van ongelukjes en slip partijen veroorzaakt, die, behoudens vrij ernstige materiële schade in enkele ge vallen, zónder ernstig persoonlijk letsel zijn afgelopen. 's Morgens sneuvelde er op de Raai ter- weg een lichtmast van de straatverlich ting, die werd aangereden door een wa gen van de expediteur O, alhier. Een per sonenauto, die daarachter reed botste op de geslipte wagen. Enige tijd later slipte een personenauto bestuurd door J. T. H. uit Wierden op de Bekkenkamp van de Deventerweg en ramde een aantal geparkeerde personen auto's van de heer Willems, die bij diens woning voor de verkoop stonden opge steld, waardoor grote materiële schade ontstond. 's Middags om half vijf slipte op de zelfde weg ter hoogte van het timmerbe drijf van de heer Vukkink een bestelauto van J.'E. uit Nunspeet. Van vier ulo-leer lingen die op het rijwielpad naar huis toe reden werd Wirn Wassink uit Bathmen meegesleurd. Hij kwam onder de auto terecht, die op de taluds van de sloot kwam te rusten, waardoor onder de wa gen nog juist zoveel Ruimte overbleef, dat de jongeman niet werd platgedrukt. Hij kon met moeite het hoofd boven water houden tot omstanders hem door het op richten van de bestelwagen uit zijn be narde positie konden bevrijden. Hij klaagde over pijn in de rug en een be zeerde knie. Op advies van dokter Nagel hout heeft het hoofd der school, de heer IT. J. Hiddink hem per auto naar huis ge bracht. De patient heeft geen ernstige ge volgen ondervonden van dit ongeluk. Bijna gelijktijdig had een verkeersonge luk plaats in de Stationsstraat ter hoogte van de Kerkhofsweg waar de heer G. S. E. V. uit Holten doordat hij geen voor rang verleende in botsing kwam met de auto van de heer J. G. R. uit Raalte, die uit laatstgenoemde straat de Stations straat in kwam rijden. Deze aanrijding beperkte zich tot materiële schade. 's Avonds om half negen reed een vrachtauto met aanhangwagen, die bij de spoorwegovergang in de Rijssenseweg bij Sigger aan het slingeren raakte een knip perlicht en delen van het spoorweghek in diggelen. De heer H. H. S. uit Eindhoven die juist met z'n personenauto passeerde zag gevaar en stuurde z'n wagen de rails op, waardoor enkele treinen moesten wor den opgehouden, die vertraging kregen, doordat de auto niet direct van de spoor lijn verwijderd kon worden. De Groepscommandant van de Rijks politie, verzoekt hen die mededelingen kunnen doen omtrent de identiteit van de vrachtauto met aanhanger daarvan aan hem mededeling te doen (tel. 05483-352). Te zelfder tijd slipte de heer R. K. uit Almelo op de Deventerweg bij de woning van de heer G. Vincent met zijn auto en kwam met zo'n kracht tegen een boom aan, dat de wagen bijna totaal vernield werd en per kraanwagen moest worden weggesleept. De bestuurder is per zieken auto naar zijn woning in Almelo ver voerd. Hij had het er wonder boven won der vrij goed afgebracht. Dank zij de opbrengst van de in novem ber 1963 gehouden „Klaprooscollecte" kan het Nederlands Oorlogsgraven Comité ook dit jaar weer aan vele honderden nabe staanden van geallieerde gevallenen gast vrijheid in ons land aanbieden. Waren het in het verleden vooral de ouders, vrouwen, broers en zusters der gevallenen, die de graven der in Neder landse bodem ter aarde bestelde gealli eerde gesneuvelden bezochten, thans ko men ook vele kinderen mee. Al deze mensen zijn financieel niet vol doende draagkrachtig om de tocht naar en het verblijf in ons land te kunnen be kostigen. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité biedt hun daarom gastvrijheid in Nederland aan. Meestal logeren zij in Ne derlandse gezinnen, soms worden zij ook in hotels ondergebracht. Aan de bevrijding van Nederland in 1944 en 1945 leverden de Canadezen een grote bijdrage. Vele duizenden vonden daarbij de dood en werden in het zuiden en oosten van ons land begraven. Vandaar De runderfokvereniging „De Fries-Hoi- landse" hield woensdagavond haar jaar vergadering in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman, onder voorzit terschap van de heer E. Aaltink. Deze herinnerde in zijn openingswoord aan de laatste periode, n.l. de afschaffing van de eigen stieren en het betrekken van sperma van de K.I.-vereniging „Hellen- doorn". Het bestuur van de Fries-IIol- landse meent in het belang van de leden gehandeld te hebben door tot aansluiting bij Hellendoom over te gaan en zodoen de meer keuze in stieren te hebben, het geen de fokkerij ten goede zal komen. Door de penningmeester, de heer A. Ribbink, werd het financieel verslag uit gebracht, waaraan wij ontlenen, dat de inkomsten f 117.02 en de uitgaven f255.07 bedroegen, zodat er een nadelig saldo is van f 138.05. Dit nadelig saldo is voorna melijk ontstaan doordat de vereniging de kosten van het vervoer van de runderen naar de fokveedag heeft betaald. Door de commissie voor het nazien der boeken, de heren A. Lubbersen en H. Reilink, werd alles keurig in orde be vonden. Op voorstel van het bestuur werd be sloten de contributie per koe met 50 ct. te verhogen. De controleur, de heer J. W. Jansen, bracht vervolgens het foktechnisch ver slag uit. In het N.R.S. werden 43 koeien ingeschreven met gemiddeld 77 punten. 196 vaars- en 6 stierkalveren werden ge registreerd. De gemiddelde productie over de laat ste periode bedroeg 4463 kg melk met 3.92 vet over 310 dagen. dat door het Nederlands Oorlogsgraven Comité ook gastvrijheid wordt verleend aan drie grote groepen Canadese nabe staanden van 87 personen elk. Zij zijn in ons land van 1 t.m. 8 mei (Nijmegen en Groesbeek), 8 t.m. 15 juni (eveneens Nij megen en Groesbeek) en van 18 t.m. 25 september (Holten). Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer E. Aaltink, die perio diek aftrad en statutair niet herkiesbaar was, gekozen de heer G. J. Klaasses. Het bestuurslid, de heer Stegeman, voor het goede werk, dat hij voor de vereniging gedaan heeft. Na de pauze kreeg de hoofdinsemina- tor, de heer Miedema, het woord, die een schema van de voornaamste bloed lijnen in de Friese veefokkerij ver toonde. Door de heer J. Koopman, stierenver zorger van de K.I.-vereniging „Hellen- doorn", die met een besturslid dezer ver eniging aanwezig was, werd daar nog dieper op ingegaan. Spreker betoogde dat voorop moet staan bij de veefokkerij een goede gebruikskoe te fokken. Daar voor behoeft men niet altijd de duurdere fokstieren te gebruiken. De fokker dient bij de stierenkeuze zelf te beslissen, wel ke stier bij een bepaalde koe past. Hij dient daarvoor te weten van welke moe ders de stieren afstammen en te letten op goede uier, melkbaarheid enz. Verschillende stieren van de K.I.-ver. „Hellendoorn" werden besproken. Zowel de minder goede als de goede eigen schappen werden duidelijk naar voren gebracht. Voorzitter Aaltink bracht de heer Koopman hartelijk dank voor de duide lijke uiteenzetting en vooral ook voor de prettige wijze, waarop hij dit gedaan had. Op de j.l. maandag gehouden veemarkt waren aangevoerd 709 stuks vee, n.l. 30 runderen en 679 varkens. Dc prijzen waren: melk- en kalf koeien van f 1000 tot f 1150 per stuk; pinken van f 650 tot f 800; drachtige zeugen van f 500 tot f600; biggen van f90 tot f 115. De handel in rundvee was vlot met hoge prijzen, wat ook gezegd kan worden van de handel in zeugen. De biggen werden zeer vlot verhandeld, eveneens tegen hoge prijzen. De gladheid belemmerde de aanvoer door veehouders. (Algemene kennisgeving) Heden de 16e febr. 1964 nam de Heer geheel on verwachts onze lieve ERIK weer tot Zich. Hij werd ons zeven we ken toevertrouwd. H. H. J. Stukker J. H. Stukker Koopman Ali en Tom Anton en Wenda Herman Mike Holten, Oranjestraat 70 De begrafenis heeft don derdag plaats gehad op de Nieuwe Begraaf plaats. Te koop: zeer goed onderhouden SKODA, SUPER DE LUXE 1961, slechts 60.000 km gelopen. Tevens g.o.h. BERINI-bromfiets. Garage E.H.A.G. Fa T. Stokkers Zonen, telefoon 226 Te koop: 2 prima motoren DKW 200 cc, NSU 200 cc. Paalman, Oude Deventer weg 15. Te koop: nest jonge Collies m. stamboom. Nest jonge collies zonder stamboom. Paalman, Oude Deventer weg 15. Heer vraagt: net kosthuis Brieven onder nr. 222B Bureau Holtens Nieuws blad, Kolweg 19. Kosthuis gezocht voor jongeman, 22 jaar oud. Br. onder nr. 222A aan het bureau van dit blad, Kolweg 19. Te koop: 8 zware biggen bij G. J. Meilink, Neerdorp Te koop: 2 drachtige BB zeugen met Certificaat a.d.t. 1 en 10 maart en 1 nuchter stierkalf. H. Oolbekkink, Espelo 41. Holten. Te koop: 4 beste dr. varkens a.d.t. 9 en 10 maart. H. J. Nijland, Borkeld 49, Hol ten. HOLTENAREN! In de week van 24 tot en met 29 februari a.s. zal weer de houden om gezinnen te helpen die door ziekte in financiële moeilijkheden geraken. Helpt ons voor dit goede doel met een goede gift. Het Plaatselijk Bestuur. IQEROKZILMETA ZONDAG 23 FEBRUARI des avonds 7.30 uur §1 vertonen wij de dolle en daverende kolderfilm M in kleuren g met in de hoofdrol de bekende komiek JERRY H LEWIS. Uw lachspieren worden weer danig op de proef gesteld en U zult schateren van het lachen als U §f JERRY als huisknecht aan het werk ziet. Jerry jg zal U doen brullen van het lachen. g Toegang 15 jaar. g Kaarten in voorverkoop tot zaterdagavond 7 u. g bij Beltman's Kledinghuis. lllüllililllllllllillliilillllllllülllllllllllll! Zaterdag 22 febr. a.s. Café Smit, Markelo Muziek „The Swinging Stars" Aanvang 8 uur. Alleenverkoop voor Holten: A.S. MAANDAG, DINSDAG, WOENSDAG EN DONDERDAG 500 gram magere speklappen 183 500 gram gehakt 198 500 gram verse worst -220 500 gr doorregen runderlappen 255 Groot blik soepballetjes 60 500 gram schoudercarbonade 245 500 gram ribcarbonade 255 500 gram haascarbonade 270 Slagerij DE CONCURRENT-' ORANJESTRAAT - TELEFOON 372 De op initiatief van de Nederlandse Blindenbond opgenomen plaatselijke film zal op vrijdag 28 februari en zaterdag 29 februari vertoond worden. Zoals voor de opnamen ook reeds werd medegedeeld heeft de film niet de preten tie een kunstzinnige documentaire over de plaats te zijn doch, zoals de bedoeling was, meer een leuk familie-album met le vende beelden. Het is begrijpelijk dat elke rechtgeaarde inwoner de film zal willen zien omdat het een interessante belevenis wordt een rol prent te aanschouwen waarin de inwo ners de hoofdrollen hebben. Koddige mo menten zullen dan ook zeker niet ontbre ken b.v. hoe ome Willem" en „tante Sie" zich gedragen als zij plotseling tot film sterren gebombardeerd worden. De initiatiefnemers hebben al met al een aardig initiatief genomen waarbij niet vergeten mag worden te memoreren dat de film in latere jaren zeker een histori sche waarde zal hebben. De Ned. Blindenbond die dit soort films laat vervaardigen, is een organisatie van blinden van alle gezindten, welke geen geldinzamelingen houdt omdat een be roep op de liefdadigheid tegen zijn prin cipes indruist. De bond heeft met het laten opnemen en vertonen van deze films voor om bij de voorstellingen een kort moment aan dacht voor zijn werk te vragen en daar door belangstelling er voor te wekken. BOEKBESPREKING Zo juist verschenen: Aftrekposten Inkomsten- en vermogensbelasting. JaaiTijkse uitgave, Editie 1964, 15e druk. In de editie 1964 van deze bekende hand leiding hebben de auteurs B. Schippers en J. L. van Hedel weer een aantal nieuwe „tips" verwerkt. Toegevoegd werden weer enige nieuwe hoofdstukken t.w. Aftrekmogelijkheden voor studerende kinderen, wat kost een vergeten aftrekpost, mogelijkheden m.b.t. de loonbelasting en regelingen t.b.v. het sparen. Het bezit van de nieuwste „Af trekposten" geeft steeds het veilige ge voel een voox'delige aangifte te doen en men komt bij meningsverschillen met de fiscus beslagen ten ijs. Uitgave Numij-Leiden prijs 3,75.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 3