tpü tjtanb DE NIEUWE ULO-SCHOOL Landelijke Ruiters hielden jaarvergadering Fümnieuws Holten, 21 februari 2064 Personeelsavond was gezellig In de greep van het oerwoud Voetbal r. Mannus Scholman won boskop Schakers verloren met 4-6 eens schudt het leven je wakker Zaterdag 22 februari 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Aanstaande maandag is voor de leer lingen van de ulo-school te Holten een belangrijke dag. Zij zullen dan hun nieuwe schoolgebouw in de Gaarden gaan betrekken. De bevolking van ons dorp en de be langstellenden uit de ('omgeving zullen over enkele weken in de gelegenheid ge steld worden dit hypermoderne school gebouw te bezichtigen. Om straks ten volle te kunnen profiteren van de be zichtiging, vermelden wij alvast enige typische bijzonderheden die dit ultra moderne schoolgebouw kenmerken. Wat de oplettende bezoeker van deze school onmiddellijk opvalt, is de aanwezig heid van een groot rechthoekig bord, voor zien van een 30 kleine lampjes, dat in elk lokaal rechts aan de muur is aangebracht. Dit z.g. „vingerbord" correspondeert met een op elke bank aanwezige knop, die door simpel indrukken op het „vinger bord" een rood lampje doet branden. Elk lampje heeft een nummer, dat overeen komt met een nummer op het bord voor de klas, zodat de onderwijzer onmiddellijk kan zien welke leerling de knop heeft in gedrukt. De betekenis hiervan is de volgende: Zoals u weet geven de kinderen op school door een eenvoudig vingeropsteken te ken nen dat zij het antwoord op een vraag we ten, of dat zij door moeder natuur worden gedwongen het klasselokaal te verlaten. Welnu, het N.B.M.O.S. (Nederlands Bu reau voor Medisch Onderzoek op Scholen) heeft zich reeds jarenlang met dit z.g. vingeropsteken beziggehouden. Het is tot de conclusie gekomen, dat door het verti caal gesterkt houden van de arm een te grote hoeveelheid bloed uit de vingers stroomt. Dit heeft tot gevolg een te grote concentratie van het bloed in de andere lichaamsdelen, tengevolge waarvan sto ringen in 't fysische fenomeen kunnen optreden. Het N.B.M.O.S. dringt er dan ook bij de leiders van onderwijsinstellin gen op aan, het invoeren van dit „vinger bord" te bevorderen. Een tweede opvallende bijzonderheid is de aanwezigheid van z.g. helium-accumu- latoren. Dit is een Russische vinding, waarover de laatste tijd druk wordt ge sproken. Opgemerkt dient te worden dat 't geheel zich nog in een experimenteel stadium bevindt. Des tc groter is daarom de voldoening voor de gebruikers van dit schoolgebouw, dat zich in deze school reeds een groot aantal van deze accumu latoren bevindt. Wat is hiervan de bedoeling? Op zon nige dagen zijn de accumulatoren in Het personeel van de Verenigde Bak kerijen „De Halm" was zaterdagavond in het restaurant „De Wielen" enkele uren gezellig bijeen tijdens de jaarlijkse per soneelsavond, die geopend werd door de voorzitter van het bestuur, de heer D. J. Wansink, die een hartelijk woord van wel kom sprak, waarbij hij zich in het bij zonder richtte tot de heren W. Beldman en G. Bulsink, die van ziekte zover her steld waren, dat ze deze avond aanwezig konden zijn. Helaas moesten enkele per soneelsleden wegens ziekte verstek laten gaan, een feit, waarover de heer Wan sink zijn spijt uitdrukte. De mededeling dat de zieken werden verrast met een fruitmand ontlokte een spontaan applaus. Nadat voorziter Wansink de personeels leden en hun dames een prettige avond had gewenst, droeg hij de leiding over aan de directeur van „De Halm", de heer J. Hospers, die op onderhoudende en leuke manier zorgde voor een vlot ver loop van het programma. Er werden tal van leuke spelletjes gedaan en de kennis zowel van dames als heren werd op de proef gesteld in een quiz, waarmee aar dige prijzen waren te winnen. De heer F. Hospers gaf met accordeon- muziek aan de geslaagde avond een fees telijk tintje. staat de geproduceerde zonnewarmte te bewaren, om ze op niet zonnige dagen in de lokalen te verspreiden. Het grote voor deel hiervan springt onmiddellijk in het oog: de kachels behoeven alleen maar te branden als de „voorraad zonnewarmte" is uitgeput. Een enorme besparing van de brandstof. Op 't ogenblik branden de twee grote kachels voor de centrale verwarming, die zich in de kelder van het gebouw bevin den, nog op olie, maar het zal door een eenvoudige ingreep mogelijk zijn de ka chels om te bouwen, zodat ze op kern energie kunnen branden. De aandachtige lezer zal het intussen niet ontgaan zijn dat de z.g. „aardgas-fase" wordt overge slagen. Het is niet onze bedoeling alles aan de reeds nieuwsgierig geworden lezers te ver klappen, maar één ding willen we u be slist niet onthouden. Zoals op elke school gebruikelijk is, wor den het begin en het eind van de lessen aangekondigd door een zoem-, bel-, of hoorngeluid. Aanvankelijk gingen voor deze school de gedachten uit naar een zoemgeluid, maar men 'heeft het weder om aan het N.B.M.O.S. te danken, dat deze school het nieuwste op dit gebied gekre gen heeft. Het onverwacht veroorzaken van ge noemde geluiden veroorzaakt bij kinde ren, vooral in de leeftijd van 12-16 jaar, schrikeffecten. Het is daarom dat de keus is gevallen op de z.g. „musical-player", vrij vertaald: de muziekspeler. De kinderen zullen door het laten ho ren van een bekend melodietje, geatten deerd worden op het feit dat de les begint of eindigt. Om sleureffecten te voorko men, en het zogeheten schrikeffect niet weer op te roepen, beschikt de school over een uitgebreide hoeveelheid bekende lied jes. Elke maand zal een ander wijsje ge bruikt worden. Wij laten het hierbij. Veel is nog onver meld gebleven. U zult t.z.t. in de gelegen heid worden gesteld dit met eigen ogen te aanschouwen. (Zie agenda). Op uitnodiging van de gezamenlijke vrouwenverenigingen in deze gemeente sprak de bekende ontdekkingsreiziger en voordrachtkunstenaar Loode van Gent donderdagavond in Amicitia over het on derwerp: „In de greep van het oerwoud". De avond werd geopend door de pre sidente van de afd. Espelo van de Bond van Plattelandsvrouwen mevrouw Hol- Groothoff, die er in haar begroetings woord op wees, dat de causerie van de heer Van Gent zeker actueel zou zijn, omdat Afrika momenteel wel zeer in de belangstelling staat. Loode van Gent vertelde vervolgens zijn gehoor, dat hij ieder jaar met het oog op zijn wetenschappelijk werk en kele maanden in de oerwouden van Afri ka vertoeft en dat dit jaar zijn bezoek de pygmeeën gold in het Itoeriwoud, een dwergvolk, dat nog in het stenen tijd perk leeft. Om met deze kleine mensjes op goede voet te leven bracht hij ge schenken mee. Het zijn hele goede oli fantenjagers, maar zij worden uitgebuit door de negers, aan wie zij hun buit voor een appel en een ei verkopen. De heer Van Gent liet de dames een paar messen zien, die deze dwergmensjes hadden vervaardigd van spijkers, en toch goed bruikbaar bleken te zijn. Aan de hand van heel veel dia's ver telde spreker van de negerkunst, bestaan de o.a. uit de vervaardiging van maskers en bekers van hout en ivoor, ingelegd met schelpen en parels. Uit zijn rijke ervaring deed hij een greep en vertelde van de vele negerstam men, waarvan de kleinste mensen 1.23 m en de grootste 2.30 meter lang zijn. De presidente van de Herv. Vrouwen vereniging, mevr. Israël-Hofmeijer, zeide aan het slot van de avond zeker de tolk te zijn van alle aanwezigen, als zij Loode van Gent dank bracht voor de prachtige avond, die hij de dames geboden had. Holten speelde slechte wedstrijd. In een zeèr matig gespeelde wedstrijd heeft Holten op eigen terrein in R.S.C., waarvan zij 'bij het begin van de compe titie in Rossum met 5-2 won, haar meer dere moeten erkennen. Het werd, dank zij een paar .blunders van de Holtense doelman, 3-4, maar uit alles bleek, dat de .bezoekers veel betere uit de gedwon gen rustperiode, die .inmiddels twee maand heeft geduurd, zijn gekomen dan de thuisclub. Het rammelde bij de Holte naren van alle kanten en wij hebben ze in deze competitie nog niet zo'n slechte wedstrijd zien spelen. Toch was het spel van de Rossumers, die onder aan de rang lijst staan, ook niet >zo bijzonder, maar zij waren veel trapvaster en beschikten over een ibetere balcontrole, zodat hun aan vallen veel gevaarlijker waren. Met de vrij sterke en ijzige wind in de rug wist middenvoor J. Wiger, na twin tig minuten spelen, van een fout van de Holtense doelman te profiteren en zijn club te leiding te geven (0-1). Nog geen twee minuten later zond G. Meijer een ver schot in, dat Ab Vincent volkomen verraste, zodat de bal via de binnenkant van de paal in het doel belandde (0-2). Nu gingen de Holtenaren inzien, dat het ernst begon te worden en er werd harder aangepakt met het gevolg, dat er tal van corners moesten worden gegeven, die echter niets opleverden, omdat het spel van de voorhoede te onsamenhan gend was. Na 34 minuten gelukte het Jansen uit een scrimmage voor het Ros- surnse doel het eerste tegendoelpunt te scoren, maar de vreugde was van korte duur, want bij een aanval van R.S-C. be landde de bal via de voet van linksback Westerik in eigen doel (1-3). Na de hervatting leek het er op, dat de Holtenaren toch nog kans zouden zien om de wedstrijd te winnen. De bezoekers, die waarschijnlijk afgesproken hadden hun voorsprong te verdedigen, werden een tijdlang ingesloten, maar dit maakte het voor de aanvallers des te moeilijker om door die verdediging heen te breken. Een penalty wegens hands in het straf loos in de touwen gejaagd en zes minu ten later was het Nijenhuis, die een over treding op de rand van het strafschopge bied benutte door met een prachtig schot langs een muurtje van spelers de partijen op gelijke voet te brengen (3-3). De spanning bij publiek en spelers her leefde, want de vraag was nu: wie zal het winnende doelpunt scoren? Wiger van R.S.C. maakte, door een slechte afweer van de Holtense verdediging, aan alle onzekerheid een eind door zijn club weer de leiding te geven (3-4). Hoe de Holte naren zch de laatste miputen ook inspan den, in deze stand kwam geen verande ring. Scheidsrechter Van Klaveren had de wedstrijd, waarbij het nog wel eens fel toeging, op uitstekende wijze geleid. 7 Geboren: Nicolaas Johannes Paulus, zv H. J. Deten en J. G. Kolkman, Dijker- hoek nr. 88 Petra Marie, dv B. Span en T. M. van den Berg, Gaardenstraat 23. Jolanda Gerharda, dv J. Broekmaat en H. C. Schlahmilch, Look 43. Jan Johannes, zv G. H. Aanstoot en J. Beld man, Diessenplasstraat 5. Overleden: H. J. Stukker, oud 7 weken, Oranjestraat 70, overleden te Deventer. Gehuwd: H. Stam, 30 j., Holten, en J. Veldhuis, 28 j„ Rijssen. BEVOLKING Ingekomen: J. Sanders en gezin van Gouda naar Zomerhuisjesterrein F 3b. J. W. Hulsman van Emmen naar Dijker- hoek 84. Vertrokken: H. Wansink van Look 28 naar Hellendoorn. A. M. Rietberg van Neerdorp 78 naar Amersfoort. De leden van de Landelijke Rijvereni- ging „Bergruiters" kwamen woensdag avond in hotel „Vosman" in jaarvergade ring bijeen onder voorzitterschap van de heer H. Beldman, die deze goed bezochte vergadering opende met een hartelijk woord van welkom. De secretaris de heer E. Aaltink las hierna de notulen en hij bracht tevens het jaarverslag uit waaruit o.m. bleek dat de vereniging op 31 december j.l. 21 wer kende (rijdende) leden telde w.o. enkele dames. Het jaar 1963 bracht voor de Bergrui ters weer een aantal mooie successen en op verschillende concoursen en wedstrij den werden de edele viervoeters van Berg ruiters met het ere-lint getooid. Op het concours hippique te Enter wist het achttal beslag te leggen op de eerste prijs en een bijzonder fraai succes werd behaald op de provinciale kampioenschap pen te Raalte. Het achttal werd hier re serve-kampioen in de klasse dressuur M met slechts 2 punten achterstand op het kampioens-achttal van de Delta-ruiters uit Kampen. Individueel werden ook mooie resulta- ten behaald. Henk Vruwink bezette met „Still Better" een zeer eervolle 4e plaats op het Internationaal Concours „C.H.I." te Enschede en verder werden in Dalfsen en Hellendoorn eerste prijzen behaald door Wim Aaltink, Teun Beldman Jr en Jan Müller. In het kader van het VVV-Vakantie- programma werden een 2-tal demonstra ties gegeven in „Kalfstermansweide" waarvoor helaas maar matige belangstel ling bestond. Bestuursverkiezing Bij de gehouden bestuursverkiezing werd inplaats van de heer Joh. Brons voort, die zich wegens drukke werkzaam heden niet herkiesbaar had gesteld, ge kozen mevr. N. Brouwers-Vosman. De heer Bronsvoort die drie jaar als pen ningmeester fungeerde werd door voor zitter Beldman hartelijk dank gezegd voor het vele en belangrijke werk dat hij voor de vereniging verrichtte. Als opvolger van de heer Bronsvoort werd benoemd de heer G. Bolink. Financiën Uit het door de penningmeester gelezen financieel overzicht over het afgelopen jaar bleek dat de boeken konden worden afgesloten met een voordelig saldo van 2246,—. De controlecommissie die bestond uit de heren H. W. Veneklaas, A. H. Vruwink en J. Wiggers verklaarde bij monde van 'Door enkele jongens van de Borkeld werd zaterdagmiddag op de Borkeld in de omgeving van het pluimveebedrijf van de heer Barvelink een bosloop georgani seerd, waaraan door 20 jongens en meis jes werd deelgenomen. De kleine prijsjes beschikbaar 'ge steld door de Holtense winkeliers wer den als volgt gewonnen: 1 Mannus Scholman 4 min. 26,2 sec. 2 Geert Beldman 4 min. 31 sec. 3 Herman Smit 4 min. 31 sec. 4 Egbert Beldman 4 min. 57 sec. 5 Tonny Prins 4 min. 59 sec. 6 Theo Beldman 5 min. 06 sec. (20 sec. handicap) 7 Hans Pr-ins 5 min. 14,8 sec- (20 sec. handicap) 8 Gerrit Nijland 5 min. 12,8 sec. 9 Henk Achterkamp 5 min, 17,2 sec. (20 sec. handicap) 10 Henk Ebrecht 5 min. 19,6 sec. (20 sec. handicap) 11 Truusje Aanstoot 5 min. 20 sec. 12 Gerry Klein Nagelvoort 5 min. 23 sec. 13 Jacob van Lindenberg 5 min. 25-2 sec. 14 Mannie Deijk 5 min. 36,2 sec. 15 Herman Kappert 5 min. 41 sec. 16 Mientje Leetink 5 min. 42,8 sec. 17 Ria Prins 5 min. 53,2 sec. 18 Gerrit Leetink 5 min. 58 sec. 19 Herman Beldman 6 min- 44 sec. 20 Dini Scholman 7 min 4 sec. laatst genoemde boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. In de controle commissie 1964 werden benoemd de he ren G. S. E. Vegter, A. H. Vruwink en J. Wiggers. Werkplan 1984 Bij het bespreken van het „Werkplan 1964" verklaarde de vergadering zich con tent met de aanvrage van het bestuur om op 22 juli in samenwerking met de pony club te Rijssen een groot concourship- pique te Rijssen te houden. Verder zal worden deelgenomen aan de Provinciale Kampioenschappen en mogelijk aan een streekconcours. Gezien de geringe belangstelling voor de demonstraties in het kader van het vakantieprogramma van de VVV „Holtens Belang" werd hierover geen definitief be sluit genomen. Verschillende leden staken hun mening niet onder stoelen of banken maar verklaarden ronduit tegen het ge ven van demonstraties te zijn doch ande ren zouden er mee door willen gaan om dat de jongere leden bij zo'n evenement de kans krijgen om hun kunnen te tonen. Gevonden: ballpoint; portemonnaie m. inhoud; jongensdas. Verloren: handschoen (want); porte monnaie met inhoud; een paar •glacé-he- renhandschoenen; sjaal; dop van benzi netank; pet; vulpen; loonzakje met inh. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten tussen 8 en 22 uur, doch niet tussen 13 en 14 u. Donderdagavond werden in hotel Hol- terman de twee partijen uitgespeeld, die bij de ontmoeting tussen „De Pioniers" en de Goorse Schaakclub voor de com petitie van de 3e klasse A van de Twent se Schaakbond op 6 februari j.l. waren afgebroken. De voorlopige uitslag was toen 3%4Yz. De uitslagen waren G. A. Brands H. J. Reef 01 en P. M. van Walraven J. Caudron Vs'a. Dit betekende dat Goor de wedstrijd won met 46. Enkele afgebroken partijen van de on derlinge clubcompetitie eindigden als volgt: F. GroenewoutH. H. Koopman 01, P. M. van WalravenW. D. Koop man 10 en F. J. HolJ. Steenbergen 1—0. In Gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de grote en dolle klucht „Jerry als huisknecht", met in de hoofd rol de wel bijzonder populaire ster Jerry Lewis. Een kolderfilm bij uitnemendheid. Want de dwaasheden van Jerry, de Ko ning van de Hollywood Komieken, die verzeild raakt in een pension met bij zonder knappe meisjes, veroorzaken zo veel hilariteit om zelfs de meest ver stokte zuurpruim aan het lachen te bren gen. Want Jerry als enig mannelijk per soon in een hotel met zo'n dertig beeld schone meisjes zet de hele boel op z'n kop, doet natuurlijk alles precies ver keerd, zodat situaties ontstaan die der mate lachwekkend zijn, dat de zaal meer malen op haar grondvesten zal dreunen van het lachen. „Jerry als huisknecht" is een waar feestprogramma van de lach, waarvan de jeugd ongetwijfeld heerlijk zal genieten. VOOR DE T.B.C.-BESTRIJDING De door de Holtense Bestuurdersbond door middel van enkele meisjes .georga niseerde collecte voor het N.V.V.-t.b.c.- fonds „Zonnestraal" heeft f 135,15 opge bracht. door Leida Graafland Dat begreep hij dan ook al heel spoedig. Iedere beslissing, die hij nam, moest ge- sanctionneerd worden door „de" baas en in de meeste gevallen volgde Dolf de adviezen van zijn bedrijfsleider, al of niet gewijzigd op. Dolf had een scherpe kijk op iedere nieuwe mogelijk heid, en als Talingen met een of ander plan op de proppen kwam, bekeek en overdacht Dolf het kort of lang en gaf dan doorgaans zijn fiat er op- Na een half jaar wist Dolf, dat hij met Talin gen een goeie gooi had gedaan. Roelie had aanvankelijk nauwelijks een daadwerkelijk aandeel aan de maatschappelijke stijging van haar man. Slechts zelden vergezelde ze hem, als hij ergens uitgenodigd was aan een diner of een belangrijke bijeenkomst en Dolf vond het dan ook alleen maar goed, als ook andere vrouwen uitgenodigd waren. Voor de rest hoorde de vrouw thuis, was zijn oordeel- Daar had ze ge noeg te doen. Dit laatste was inderdaad waar, want ruim een jaar na de geboorte van de kleine Jan schonk Roelie het leven aan een welgeschapen dochter en Dolf gaf haar bij de burgerlijke stand op als An nie Burger. Ook ditmaal protesteerde Roelie, omdat ze graag haar moeder, Leontien, had vernoemd, maar Dolf had haar hartelijk uitgelachen en gezegd: „Mens, zeur niet over een naam. We be ginnen gewoon bij het alfabet, dan komt jouw naam ook wel een keer aan de beurt- En als we bij de Z. zijn, zien we wel verder." Op zulke ogenblikken haatte Roelie haar man, hoewel ze nooit iets van haar gemoedstoestand ten opzichte van hem liet merken. Had ze vroeger misschien wel enige genegenheid gehad voor de oude knecht van haar vader, de fy sieke vernederingen, die hij haar op re gelmatige tijden liet ondergaan, had tenslotte geen enkele plaats meer over gelaten voor een greintje sympathie. Ze was zijn vrouw, dat wist ze, en als zo danig zou ze zich gedragen- Maar voor de rest had ze langzamerhand een eigen wereldje gevormd, waar ze haar man geheel buiten liet. In huis zwaaide zij de scepter, onverbiddelijk. Na lang aanhouden had Dolf er tenslotte in toe gestemd, dat ze een meisje voor hele dagen in dienst mocht nemen, omdat ze het met twee kinderen nu behoorlijk druk had. En hoewel ze in menig op zicht haar man nog onderdanig was, wist ze geleidelijk aan een zekere macht te veroveren, als het haar huishouden en de woning betrof- Als hij al eens aan merkingen maakte op de steeds hoger wordende kosten, die zij moest maken, dan antwoordde ze kort en bondig: „Je bent een man van aanzien in ons dorp en heb je vorige week niet vijfhonderd gulden gegeven aan de Missiepaters? En wil jij dan op twee tientjes meer in de maand gaan beknibbelen? Of ben ik, als je vrouw, minder dan die paters?" Tegen zoveel logica was Dolf in de re gel niet bestand en mopperend ver hoogde hij het maandelijkse huishoud geld. Een keer had hij geopperd, dat ze een huishoudboekje zou aanleggen, zo dat hij haar uitgaven zou kunnen con troleren, maar ze had hem hoofd schuddend aangekeken en geantwoord: „Voor zover ik weet, ben ik niet bij je in dienstbetrekking. Als je je eigen vrouw niet vertrouwt, zeg het dan en geef het geld voortaan aan Mientje- Dan kan zij iedere maand rekening en verantwoording aan je afleggen. Moet je eens opletten, hoe gauw ze dat in het dorp te weten zullen komen. Burger vertrouwt ziin eigen vrouw niet meer met het geld voor de huishouding- Nou?" Zodat Dolf daar wijselijk nooit meer over sprak. Ja, zoals het aanzien van Dolf Burger in het dorp groeide, zo werd Roelie langzaam maar zeker de alleenheerseres in huis. Met zijn zaken bemoeide ze zich in het geheel niet. Dat het hem in ieder opzicht goed ging, interesseerde haar in zoverre, dat ze voor zichzelf en de huise lijke aangelegenheden steeds hogere eisen kon gaan stellen- Voor de rest kon het haar niets schelen. Als andere vrou wen haar feliciteerden, omdat Dolf weer eens in een of andere vereniging tol be stuurslid was benoemd, dan lachte ze vriendeliik en antwoordde: „Ja, hij heeft altijd moeilijk iets kunnen weige ren. Zo is hij nu eenmaal." Dat hij er doorgaans ook wel de capaciteiten voor bezat, daarover zweeg ze- Na de geboorte van het derde kind, door Dolf Maria genoemd, waarbij Roe lie dacht: hij slaat gelukkig een heel stuk van het alfabet over, bleef ze lang zwak. Een verpleegster kwam overhuis, omdat Mientje al genoeg te doen had in de keuken en Roelie zelf halve dagen moest liggen. In augustus 1948 werd Maria geboren en het duurde tot het voorjaar van 1949, voor Roelie weer wat opgeknapt en aangesterkt was. Toen verdween' ook de verpleegster weer, maar Roelie nam, ditmaal zonder haar man er in te kennen, een tweede meisje aan, die haar hielp met de kinderen- Per slot van rekening was een huis vrouw geen molenpaard, dat maar dag en nacht kon werken, als dat zo uit kwam. Ze was vast van plan het zich wat gemakkelijker te maken, omdat ze wel begreep, dat het bij dit drietal niet zou blijven. Twee dagen, nadat Dolf Burger met grote meerderheid gekozen werd alls wethouder, werd zijn gezin uitgebreid met twee dochters en Dolf, die zo in de wolken was met zijn tweeling, vond het ditmaal goed, dat een der meisjes ge noemd werd naar Roelie's moeder: Leontien. De ander werd ingeschreven als Liesbc'th: Veertien dagen was de verpleegster overhuis, toen maakte deze plaats voor een derde meisje, terwijl Mientje ge promoveerd werd tot kindermeisje, wat ze maar al te graag aanvaardde. Vijf kinderen in precies vier jaar tijd. Roelie vond het welletjes en vertelde dat rustig, doch op besliste toon op een avond aan haar man. Voor het eerst in hun huwelijk gaf Dolf haar wel een beetje gelijk- Hjj lachte verlegen en ant woordde grinnikend: „Wat zul je er aan doen? Je komt er vlugger aan als aan de honderdduizend." Waarop Roelie droog pareerde: „Met jou weet ik dat zo net nog niet. Ik neem aan, dat je in die vier jaren wel meer als een half miljoen gemaakt zal hebben, of niet?" Dat antwoord zat slecht. Dolf werd rood, keek haar onderzoekend aan en beet haar toe: „Wat bedoel je daar mee?" „Precies wat ik gezegd heb," ant woordde Roelie, die al lang niet meer bang voor haar man was- „Mij dunkt, over een paar jaar ben je de eerste mil jonair in het dorp." Het bleef bij dit vijftal, dat het hele huis vervulde van gelach en gehuil, van lawaai en bedrijvigheid. Want er was nu ook geen enkel kind, dat in enig op zicht de natuur had van de rustige moe der. Allen leken meer op Dolf dan op haar cn vooral Jan ontpopte zich bij het groeien der jaren als een echte stam houder- In vrijwel alles leek hij op zijn vader: hij commandeerde Mientje en de beide andere meisjes en soms zelfs zijn moeder. Roelie trok er zich doorgaans niet veel van aan, lachte een beetje en als hij het haar al te bont maakte, pakte ze hem kort en bondig beet en gaf hem dan bij hoge uitzondering een tik, want slaan stond niet in het opvoedingspro gramma van Roelie. Dat vond ze ouder wets en onnodig. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2