Uit het Plaatselijk Parlement Paardenfonds behoudt zijn taak B/oncfi Heffen Ondanks mechanisatie Burgerlijke stand Staatsinrichting en gemeentepolitiek Zendingsfilmavonden Bijenhouden nuttige liefhebberij Wereld-Gebedsdag 1S64 Wandelsport Zaterdag 15 februari 1964 Begroting 1964: weinig perspectief. Verlanglijstjes: als voren. Burgemeester Enklaar: Gemeentefonds lijdt aan ondervoeding. H. Klein Velderman: Miljoenen over de balk. Structuurplan: 900 woningen. HOLTENS NIEUWSBLAD De voltallige gemeenteraad heeft zich vrijdag 7 febr. onder voorzitterschap van burgemeester mr. W. H. Enklaar in een zitting die van 2 tot plm. 5 uur duurde bezig gehouden met de behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor het jaar 1964 en de afdoening van enkele minder belangrijke zaken. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Van de door de Voorzitter geboden ge legenheid om algemene beschouwingen te houden maakte als eerste gebruik de heer H. Klein Velderman. De heer Klein Velderman die sprak na mens de fracties van de VVD en Alge meen Belang zag geen verschil in deze be groting en die van het vorige jaar. Het is weer een nuchter overzicht van inkom sten en uitgaven en biedt weinig perspec tief. De post „Uitgaven" steeg weer en om enigszins gelijke tred te houden met de post „Inkomsten" moesten verschil lende bronnen worden aangeboord en moest zo links en rechts worden „aange past" en zien wij ons gestoken in een pak dat op tal van plaatsen knelt. Mogelijk zijn er bij een extra diepe duik nog wel enkele kleine extra'tjes te vinden maar het zet geen zoden aan de dijk. Wat wij nodig hebben is een aangepaste ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds. Dit is zeer wel mogelijk als men maar stopt met de geldsmijterij. Er worden mil joenen „over de balk gegooid". Wat de gemeentebegroting 1964 betreft zijn de WD en Alg. Belang fracties niet zo zeer pessimistisch gestemd. Uiteraard zijn hierin geen kapitaalswerken opge nomen maar uit de bijgevoegde stukken blijkt toch duidelijk dat naar uitvoering van enkele werken gestreefd wordt en onze fracties hebben in B. en W. het vol ste vertrouwen dat zij voor zover de mid delen het zullen toelaten, hard zullen meewerken aan de verdere ontwikkeling van deze gemeente. Mijn beschouwing zou onvolledig zijn als ik geen verlanglijstje indiende al is het dan ook dat op dit lijstje „cadeautjes" voorkomen die er vijf jaar geleden ook al op stonden. De absoluut onvoldoende sportaccommodatie is geble ven en jaar in jaar uit moeten we ons be helpen met het „Sportdal". De Ned. Sport Federatie (N.S.F.) heeft de terreinen in het Sportdal onderzocht en de grond niet geschikt geacht. Nadien schijnt het Sportdal met omge ving van de lijst te zijn geschrapt als zijnde ongeschikt voor het aanleggen van speelvelden. Aangenomen dat dit besluit aanvaard baar is is een nadere toelichting hierop gewenst omdat de raad indertijd in prin cipe accoord ging met het aanleggen van sportvelden annex het bouwen van een muziektent. Het bouwen van een eenvoudige aula op de Nieuwe Begraafplaats (voor twee jaar van de begroting afgevoerd) is drin gend noodzakelijk evenals de bouw van een openbare kleuterschool in het Kolcom- plex. De jeugd heeft dringend behoefte aan speelterrein en er is in het dorp veel te weinig gelegenheid om te parkeren. Een middel om de nijpende woningnood te lenigen zag de heer Klein Velderman in het bouwen van een Bejaardentehuis. Kleinere gemeenten en plaatsen in de om geving van Holten hebben reeds een te huis gebouwd. Het bouwen van een tehuis zou voor de gemeente geen financiële las ten meebrengen en het is zeker de moeite waard eens te peilen. De heer Klein Vel derman besloot zijn beschouwing met een woord van dank tot de ontwerpers en sa menstellers van de begroting. De heer J. Rietberg, sprekend namens de fractie van de CHU deed het deugd dat de begroting enkele maanden eerder kan worden behandeld dan het vorige jaar en dit wekt de hoop dat men de begroting voor 1965 ook dit jaar nog kan behande len. Spr. betreurde het dat liet voor het gemeentebestuur nog steeds op de plaats rust geblazen is. De grote investeringen die de laatste jaren gedaan moesten wor den belasten de gemeentelijke balans in ongunstige zin. Er zijn wel enkele mee vallertjes door verhoging van belasting maar deze wegen niet op tegen de steeds stijgende uitgaven. Dit in aanmerking ne mende komt Holten als z.g. „garantie gemeente" in een uitermate ongunstige positie te verkeren. Den Haag wil van ons dat we roeien met de riemen die we hebben maar om te kunnen roeien zal men moeten zorgen voor riemen waar mee men kan roeien. Met ingekorte rie men kan men geen partij geven en heeft men al verloren voordat de wedstrijd is begonnen. De CHU hoopt dat ondanks soberheid en voorzichtigheid die betracht moeten toch nog wat gedaan kan worden aan ver harding van zandwegen, (de Sangeldijk staat al jaren op de wachtlijst), verbete ring van de verkeerssituaties aan het be gin van de Beusebergerweg, het aanleg gen van sportvelden met behoorlijke ac commodatie en een snellere oplossing van het woningprobleem door de bouw van goedkopere woningen. De heer A. Jansen (P.v.d.A.) noemde zich gaarne aan te sluiten bij de wensen van z'n partijgenoot Rietberg. Verbete ring van sportaccommodatie is dringend noodzakelijk. Jongelui die om principiële redenen tegen voetballen op zondag zijn kunnen niet spelen omdat het terrein in het sportdal zaterdagmiddag wordt ge bruikt door de juniorenelftallen van de zondagclub „H.V.C." Ook zou de heer Westerik het stichten van een Dorpshuis eens onder ogen willen zien. Er zouden dan eens beroepstoneelgezelschappen en grote orkesten kunnen optreden. Spreker wil hiermee niets zeggen ten nadele van de plaatselijke amateurgezelschappen. In tegendeel voor hun prestaties alle lof en waardering maar het zo af en toe optre den van beroepsgezelschappen zou het cul turele leven ten goede komen. De heer A. Jansen (P.v.d.A.) noemde de begroting een mooi stuk werk dat uit munt door goede documentatie. Jammer dat we niet wat meer kunnen doen. Een speeltuin in het Kolplan, een aula op de Nieuwe Begraafplaats, verharding van zandwegen en een centraalgebouw waar al het rijdend materiaal etc. van de ge meente kan worden ondergebracht. Als laatste hield de heer G. Landeweerd (A.R.) een korte beschouwing. Hij sloot zich wat de verschillende wensen betreft volgaarne bij de andere sprekers aan en vestigde de aandacht op de bijzondere po sitie die Holten inneemt t.o.v. andere ge meenten van gelijke grootte. Holten is door zijn ligging zwaarder belast met een extra hoge wegenpost en heeft zoveel meer ver plichtingen vanwege de centrumfunctie voor recreatie en onderwijs. De uitkering uit het gemeentefonds moet hoger wor den. ANTWOORD BURGEMEESTER Nadat burgemeester mr. W. H. Enklaar zijn dank had uitgesproken voor de woor den van waardering die tot het college waren gericht en hij namens het college een woord van dank had gesproken tot de pers en samenstellers van de begro ting waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de heren van de afdeling „Financiën" stond hij vrij uitvoerig stil bij de wensen die door de verschillende sprekers namens hun fracties werden geuit. Evenals voor gaande jaren staan ook thans weer op het verlanglijstje de aula op de Nieuwe Begraafplaats, verbetering en uitbreiding van sportaccommodatie, verharding van wegen etc. etc. B. en W. zijn het met de raad van harte eens dat al deze dingen van het grootste belang zijn maar het mankeert aan de dubbeltjes. Wij missen het geld om op korte termijn al deze wen sen te vervullen en zullen alleen dan meer kunnen doen als de ministers van Binnen landse Zaken en van Financiën dieper in de buidel tasten. Het gemeentefonds wordt door de regering onvoldoende ge voed. Men heeft te weinig oog voor de no den die in tal van gemeenten heersen. De sport heeft de volle aandacht van B. en W. en verbetering van de accommo datie moet er komen doch niet in het Sportdal omdat dit te klein is en boven dien de grondslag niet deugd. In het structuurplan komt de sport ruim aan haar trekken. Over dit plan dat voorziet in de bouw van negenhonderd wo ningen zal de raad binnenkort informeel met de stedebouwkundige kunnen praten. Een aula op de Nieuwe Begraafplaats is dringend noodzakelijk. De zich snel wij zigende tijd vraagt een andere vorm van begrafenis althans de mogelijkheid moet hiervoor worden geboden. Wanneer of met het bouwen van een aula kan worden begonnen is absoluut niet te zeggen en evenmin bestaat er ze kerheid over het verharden van zandwe gen o.a. de Sangeldijk. De laatste jaren zijn verschillende wegen verhard die toe zijn aan een onderhoudsbeurt. Verharden van zandwegen is prachtig maar laten we er met onderhoud op tijd bijzijn en conso lideren wat wij hebben. Sanering van de Smidsbelt en omgeving heeft de blijvende aandacht en de stede- bouwkundige heeft opdracht gekregen voor het maken van een plan. De oude openbare school aan de Dorpsstraat, thans in gebruik als ULO zal worden afgebro ken. Voorlopig zal het vrijkomende ter rein worden gebruikt als parkeerruimte doch te zijner tijd zal hier een winkelgale rij verrijzen. In de behoefte aan een kleuterschool in het Kolcomplex zal worden voorzien door het plaatsen van een noodlokaliteit die bij ingebruikneming van de nieuwe ULO- school vrijkomt en waarschijnlijk zal er op de Kol speelgelegenheid komen voor de jeugd. Het. bouwen van een tehuis voor bejaar den was ook reeds een onderwerp van ge sprek voor het dagelijks bestuur waarbij men zich heeft afgevraagd of lüervoor in Holten de belangstelling voldoende zou zijn. B. en W. zijn gaarne bereid om naar de mogelijkheden tot stichting een onder zoek in te stellen en zullen dit doen in nauw overleg met de kerkeraad der Her- •vonnde gemeente en de kerkeraad der Ge reformeerde kerk. Men zal beginnen met het peilen van de behoefte onder de inwo ners van Holten. De suggestie van de heer Westerik om een Dorpshuis te bouwen vond bij mr. Enklaar een gesloten deur. In 't verleden traden op uitnodiging van het gemeente bestuur en met financiële steun beroeps toneelgezelschappen op doch de belang stelling was bepaald niet om over naar huis te schrijven. Met het bouwen van een Dorpshuis zou men de kerken, die beide behoorlijke verenigingsgebouwen hebben, in de wielen rijden. Men kan van de kerkbesturen niet vragen of zij hun lo kalen op slot willen doen. Bij het plan „Verbetering begin Beuse bergerweg" doen zich moeilijkheden voor omdat enkele aangelanden de door hen beschikbaar te stellen grond betaald wil len hebben als bouwterrein. Zij gaan niet accoord met de zeer acceptabele prijs van ƒ1,— per m2. Deze eigenaren tonen wei nig burgerzin en stellen hun eigen porte monnee boven het algemeen belang. BEHANDELING BEGROTING Bij de artikelsgewijze behandeling van de begrotingen kwam aan de orde een ver zoek van de Oudercommissie van de o.l. Dorpsschool om subsidie in verband m. h. verstrekken van melk aan de kinderen. Het verzoek moest worden afgewezen omdat men niet zou weten waar men de benodigde 6000,vandaan zou moeten halen. Met de heer Westerik was de raad het eens dat het verstrekken van sehool- melk alleszins prijzenswaardig is maar zo zei burgemeester Enklaar de ouders hebben toch in eerste plaats de verant woordelijkheid voor hun kroost. We moe ten toch niet te veel op de weg van ver zorging van de wieg tot het graf gaan lopen. De heer Jansen adviseerde nog om maar minder te snoepen en wat minder gebakjes te „smikkelen". Een beker melk is veel gezonder en kost minder. Eveneens werd afwijzend beschikt op een verzoek van de Holtense Accordeon club. Deze club had geen bepaald bedrag gevraagd doch de heer Ten Berge stelde voor om honderd gulden te verlenen. Bij het bespreken van het verzoek was het niet moeilijk om de mening van de raads leden te peilen doch de heer Ten Berge verlangde toch stemming waarbij hij al leen gesteund werd door de heer Meer man. De heer Klein Velderman zou een volgend jaar een aanvrage om subsidie nog eens willen bekijken. Hopenlijk is de fi nanciële positie van de gemeente dan wat gunstiger. Burgemeester Enklaar noemde het subsidiëren van verenigingen een „griezelig" experiment en bij deze mate rie moet de grootst mogelijke voorzichtig heid worden betracht. Aanvragen van bijv. de Holtense Mu ziekvereniging en de gymnastiekvereni ging „Bato" scheppen geen problemen, hoogstens over het bedrag dat zal worden verleend, maar welwillend beschikken op een verzoek van deze accordeonclub waar van de overgrote meerderheid van de raad van het bestaan niet op de hoogte was zou bepaald onjuist zijn en gevaarlijke conse quenties scheppen. De heren Rietberg en Sprokkereef verklaarden het met deze zienswijze volkomen eens te zijn en juist daarom hun stem aan het voorstel heb ben onthouden. De heer Ten Berge zou van de verenigingen die subsidie ontvan- geij elk jaar een overzicht van inkomsten en uitgaven op tafel willen zien. De voor zitter deelde hem mede dat dit ook wordt gevraagd. KOLKENZUIGER TE DUUR De heer Westerik was geschrokken van het bedrag ad ƒ6750,— dat betaald moet worden aan de gemeente Deventer voor het vier maal per jaar schoonmaken van alle trottoirkolken, straatkolken en put ten en hij zou voor de gemeente een kol- kenzuiger willen aanschaffen. De Voorzitter deelde hem mede dat ge zien de kostprijs van een zuiger aankoop niet verantwoord zou zijn en hij deelde n.a.v. een opmerking van de h.h. Lande weerd en Rietberg mede dat met de zui ger van een plaatselijk loonbedrijf een proef zal worden genomen. Slaagt deze proef dan zal men mogelijk tot zaken doen kunnen komen. B. en W. willen ech ter eerst de nieuwe schoenen aanpassen voordat de oude worden weggedaan. KLEUTERSCHOOL IN DUKERHOEK? Bij het vaststellen van het schoolgeld bij het kleuterondèrwijs deelde de voor zitter mede, dat het stichten van een kleu terschool in de buurtschap Dijkerhoek zal worden bekeken. Het hoofd van de Dij- kerhoekse school, de heer Witmer, zal in de schoolgemeenschap een enquête in stellen. Persoonlijk, aldus de voorzitter, geloof ik niet dat men aan het minimum aantal kleuters zal komen, maar dat zal het onderzoek uitwijzen. Een verzoek van het bestuur van de Bejaardensociëteit „Holten" om subsidie, viel bij de raad in goede aarde en een voorstel om per jaar honderd gulden te verlenen ontmoette geen enkel bezwaar. Het feit, dat bij het samenstellen van de begroting van het Keurings-, Waag- en Slachtbedrijf wat betreft het laatste kwar taal van dit jaar reeds gerekend werd met het in exploitatie zijn van het nieuwe bedrijf, was voor de heer Sprokkereef aanleiding tot het stellen van de vraag: „Is dit wel reëel?" Volgens de voorzitter is dit wel het geval, want het tempo, waarin gebouwd wordt wettigt de hoop, dat dit najaar het nieuwe slachthuis in bedrijf kan worden genomen. De begrotingen van het elektriciteits bedrijf, het woningbedrijf, het gasbedrijf en het grondbedrijf, die hierna aan de orde kwamen, leverden geen stof voor discussie en werden evenals de gemeen tebegroting goedgekeurd en vastgesteld. ENKELE ANDERE PUNTEN. Voordat met de begrotingsbehandeling werd begonnen kwamen enkele andere punten aan de orde. Als 2e waarnemend gemeente-ontvan ger werd, nadat de vereiste eden waren afgelegd, benoemd de heer C. Karmelk, terwijl als bestuurslid van de Bestuurs- school Overijssel werd benoemd de heer G. J. Langenbarg, gemeente-secretaris. STICHTING ONDERWIJS- GEMEENSCHAP. Een voorstel van b. en w. om in prin cipe te besluiten tot het stichten van een scholengemeenschap (wij schreven hier over uitvoerig in ons blad van de vorige week) werd z.h.st. aangenomen en het college zal thans een verzoek tot de Kroon richten. Hoestdrank in fabletvorm. 95ct HOLTEN Geboren: Albertha Willemina d.v. J. W. Pinkert en A. Kolkman, Dijkerhoek 71. Overleden: E. R. ter Maat-Sandvoort, 55 jr, Deventerweg 21; G. J. Noteboom, 64 jr, Dijkerhoek 93, beiden overleden te Deventer. BEVOLKING Ingekomen: G. J. Koetsier van Epe n. Oranjestraat 38; H. van Kampen en gez. van Pijnacker naar Look 40b. Vertrokken: J. H. Hoevink en gez. van Borkeld 72 naar Rijssen; J. Hoevink en gez. van Borkeld 72 naar Rijssen; J. F. Aaftink van Burg. v. d. Borchstraat 3 n. Enschede; M. Miedema en gez. van Beuseberg 178 naar Bathmen. De steeds voortschrijdende mechanisa tie in de landbouw drukt niet alleen haar stempel op de wijze van de bedrijfsvoe ring, maar heeft ook haar gevolgen voor de fondsen, waarin de landbouwers zich verzekeren tegen het risico van sterfte aan bedrijfspaarden, aldus bleek in de j.l. maandagavond in café Jansen gehouden jaarvergadering van de Onderlinge Paar- denverzekering Mol ten en Omstreken", die onder leiding stond van de heer J. Aal tink. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. H. Sprokkereef, bleek n.l., dat 25 leden in het afgelopen jaar moesten wor den afgeschreven wegens het aanschaffen van een tractor of wegens bedrijfsbeëin diging, waartegen slechts 3 nieuwe leden werden ingeschreven. Als men kennis neemt van het aantal trekkers, dat wordt aangeschaft, aldus de secretaris, dan blijkt dat het aantal paar den toch geleidelijk kleiner wordt, al kan gezegd worden, dat de basis voor het be staansrecht onzer verzekering niet is aan getast. Het aantal leden bedroeg aan het einde van het verslagjaar 342 met 411 verze kerde paarden met een verzekerde waar de van f319.175,of een gemiddeld be drag van f780,per paard. De vereniging had een bijzonder gun stig jaar, daar slechts 4 paarden (3 ge storven en 1 afgekeurd) behoefden te worden onteigend, waarvoor f 3225, werd uitgekeerd. De opbrengst bedroeg f 802,20. Daar steeds meer de slachtwaarde de prijs bepaalt van de paarden, komen er steeds minder afgekeurde paarden ten laste van de verzekering. Dit is wel eens anders geweest, want in 1946 bedroeg dit aantal 24 en in 1947 zelfs 26 stuks. Uit het financieel verslag van de boek houder, de heer H. Vosman, bleek, dat slechts 1 premie behoefde te worden geheven, waarvan de opbrengt f3200,35 bedroeg. De inkomsten bedroegen f4961,73 en de uitgaven f4154,24, zodat er een batig sal- In de druk bezochte en zeer geanimeer de vergadering van de P.J.G.O.-afdelin- gen „De Plattelandsmeisjes" en „Jong Holten" heeft Holtens burgervader, Mr. Enklaar donderdagavond in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman een causerie gehouden over „Staatsin richting en de gemeentepolitiek", 't laat ste in die zin, dat verschillende facetten van de gemeentelijke taak werden be sproken. Wat de staatsinrichting betreft besprak de burgemeester in grote lijnen het wezen van onze constitutionele monarchie, de onschendbaarheid van de Koning mo menteel in de persoon van onze Koningin de ministeriële verantwoordelijkheid, de totstandkoming van de wetten en de in de Grondwet gewaarborgde vrijheden ten aanzien van de drukpers, vereniging en vergadering, de godsdienst en het on derwijs, waaronder enkele onderwerpen, welke juist de laatste dagen in verband met de verloving van Prinses Irene zo in de belangstelling hebben gestaan. Verder vertelde de burgemeester zijn jeugdig gehoor iets over het bestuur der provincie en van de gemeente, waarbij hij in het bijzonder stilstond bij de taak van de raad, van burgemeester en wet houders en van de burgemeester. Enkele onderwerpen kregen daarbij de bijzondere aandacht, zoals de volkshuis vesting, de grondpolitiek, het vaststellen der uitbreidingsplannen, het onderwijs, de recreatie en de industrievestiging. Met betrekking tot de vaststelling van uitbreidingsplannen vertelde de burge meester, dat het streven van b. en w. er in de toekomst vooral op gericht zal zijn om speculaties met gronden te voorko men, doordat de gemeente zelf de gronden wil aankopen, wanneer zij door het geven van een kleurtje op de kaart in verband met een bepaalde bestemming aanzienlijk in waarde zouden stijgen. Mr. Enklaar wees er daarbij op, dat gronden in het zomerhuisjesterrein, die vroeger voor 75 ct per m2 verkocht werden, momenteel voor f 10,de meter bijna niet meer te koop zijn. Niet de boeren-eigenaren heb ben van deze waardestijging geprofiteerd, maar de makelaars en andere speculanten en dit moet in de toekomst zoveel moge lijk vermeden worden. Met betrekking tot de recreatieterreinen in de gemeente is aan de planologen, die voor de gemeente werkzaam zijn, ver zocht een inventarisatie te verrichten, op dat het gemeentebestuur zich tijdig kan beraden over de bestemming van de gron den. do was van f807,49. De vereniging kan bogen op een niet onaanzienlijk bezit van f20.243,81, inclusief genoemd saldo. De kascommissie bracht bij monde van de heer Joh. Bekkernens een gunstig rap port uit over de boekhouding. De heer H. J. Haverslag werd opnieuw aangewezen als kascommissielid, terwijl als tweede lid werd aangewezen de heer J. Meijer. De voorzitter bracht hierna secretaris en boekhouder dank voor hun arbeid en uitvoerige verslagen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren H. Bronsvoort, J. Lubbersen en J. H. Sprok kereef met bijna algemene stemmen her kozen, hetgeen ook geschiedde met de heer A. Kolkman, die als taxateur perio diek aftrad. Na een korte rondvraag, waarin nog enkele huishoudelijke zaken ter sprake kwamen, sloot de voorzitter de vergade ring. De zendingscommissie der Hervormde Gemeente brengt ons weer de nieuwste Zendingsfilm, getiteld: „Land aan het eind van de wereld", een prachtige kleu renfilm, die ons het gelaat en de ziel ont hult van Madagascar, waar Zending en Internationale Hulpverlening beide werkzaam zijn. Deze Zendingsfilmavonden worden ge houden: op woensdag 19 februari a.s. in „Irene" te Holten, op donderdag 20 fe bruari in „Bethanie" te Dijkerhoek en op vrijdag 21 februari in de School te Espelo. Aanvang telkens half acht. De toegangs kaarten zijn in voorverkoop tot woensdag 19 februari, 12 uur verkrijgbaar bij: H. J. Beltman, Dorpsstr. 9; W. Drent, Oranje straat 18; H. A. Schutte, Dijkerhoek 62; H. Slijkhuis, Espelo 31. In voorverkoop kosten de toegangskaar ten ƒ1,aan de zaal ƒ1,25; in elk geval geen geld om u deze mooie film te ont zeggen. De afdeling Holten van de Vereniging tot bevordering der bijenteelt hield dins dagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer C. v. d. Berg, in welke bijeenkomst de heer J. van Aarst, leraar in algemene dienst bij het Rijksbijenteeltconsulentschap aanwe zig was om de mogelijkheden ter plaatse eens te bespreken. Voordat deze aan het woord kwam bracht de secretaris, de heer H. J. Pin kert, verslag uit van de toestand der af deling, waaruit bleek, dat er een nadelig saldo is, hetwelk echter uit de aanwezige reserve kon worden bestreden. Boeken en rekeningen werden door de kascommissie in orde bevonden, waarna de heer Pinkert onder dankzegging werd gedechargeerd. De heer v. Aarts sprak vervolgens over drachtmogelijkheden, 't reizen,, de wijze van imkeren en de mogelijkheid anderen met het houden van bijen in kennis te- brengen. De imkerij is historisch diep in het Nederlandse volk geworteld en het is zeer jammer, dat de bekendheid met het omgaan met bijen steeds geringer is ge worden. Dit klemt te meer nu de laatste tijd het belang van de bijen een grotere bekendheid heeft gekregen in verband met het bestuiven van diverse cultuurgewas- sen, zoals b.v. het fruit. Het is, aldus de heer van Aarts, van grote betekenis, dat van verschillende zij den de mogelijkheid tot het houden van bijen wordt gestimuleerd, waardoor deze nuttige liefhebberij, die de mens op aller lei wijzen met de natuur in aanraking brengt, weer tot bloei zou kunnen komen. Na een onderlinge gedachtenwisseling bracht voorzitter van den Berg de spreker dank voor zijn komst naar Holten en voor de beantwoording van de vragen en dankte hij de heer H. J. Pinkert voor zijn belangloze arbeid voor de afdeling. Heer, mijn handen rouwen, Want mijn schuld is groot. Heer, maak mij getrouwe, Trouw tot in den Dood. Heer, mijn handen zoeken, Zoeken naar Uw Kind. Heer, wijs mij Zijn doeken, Want mijn dag is blind. De burgemeester wees er ten aanzien van dè industrievestiging op, dat het geenszins de bedoeling van het gemeente bestuur is om van Holten een industrie centrum te maken, maar om zoveel indu strie aan te trekken als voor de behoefte aan arbeid voor de eigen ingezetenen en met name voor de agrarische jongeren, die in de landbouw geen taak zullen vin den, noodzakelijk is. Daarom is men b.v. bijzonder blij met de vestiging van de vleesindustrie van de Fa. Udema annex het nieuwe gemeentelijk slachthuis. De burgemeester adviseerde de jonge lui maar eens op een raadsvergadering te komen om dit facet van het gemeentelijk bestuur van meer nabij mee te maken. De voorzitter van „Jong Holten", de heer G. J. Beldman, bracht Mr Enklaar, nadat deze nog enkele vragen had beant woord, dank voor zijn causerie en bood hem een presentje aan. Hij vestigde tenslotte nog de aandacht op de ontspanningsavonden van de P.J.- G.O.-afdelingen, welke op 22 en 29 febr. a.s. in Amicitia gehouden zullen worden, en waarvan hij de entreeprijzen bekend maakte. Heer, mijn handen wachten, Wachten op Uw Wil. Leven van mijn leven, Maak mijn handen stil! febr. 1964. Ben Onie. De wandelsportveremging „De Trek kers" heeft zaterdag op de jaarvergade ring van de NUW toestemming ontvan gen voor 'het organiseren van een wan deltocht en wel op zaterdag 19 septem ber a.s- Het bestuur zal dan ook binnen kort beginnen met de nodige voorberei dingen, die aan zo'n tocht verbonden zijn. Want „De Trekkers" zullen ook dit jaar weer trachten om honderden wan delaars naar Holten te laten komen om hen te laten genieten van het prachtige natuurschoon rond Holten. „De Trek kers" hopen dit jaar op deelname van de plaatselijke scholen te mogen reke nen, evenals zulks in andere plaatsen het geval is.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 3