Agenda Flitsen uit het leven van Irene 1 g D.A.T. bracht voor 2e keer 'n Zeemang ging passagieren Het verloofde paar Op kraomvisite Opschudding rond de Prinses Zaterdag 15 februari 1964 So. 1. Jaargang 16 HOLTEWS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f2.ver kwartaal I Uitgave van de Stichting }floltens Nieuwsblad I te Holten. Telefoon 051/88 - 231/ j Adv.-pnjs 1—15 mm. a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 Zaterdag 15 februari, 7 uur: Dansen in café ,,De Wippert" (zie adv.). Zaterdag 15 februari: Groot Trekkersbal in „Amicitia" (zie adv.). Dinsdag 18 februari in gebouw „Irene": bijeenkomst bejaarden. Dinsdag 18 februari van 7.30-9 uur: Kaartverkoop PJGO-afdelingen in ho tel Holterman voor ontspanningsavon den. Woensdag 19 februari, 10 uur: Houtver koop notaris Pluimers in ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Woensdag 19 februari, 19.30 uur: Zen- dingsavond in „Irene" met kleuren film: „Land aan het eind van de we reld". Woensdag 19 februari, 's avonds om half acht in Hotel „Vosman": Jaarvergade ring Landelijke Rijvereniging „Berg- ruiters". Woensdag 19 februari, 's avonds om 8 uur in café Kalfsterman; Ledenverga dering Fokvereniging „De Fries-Hol landse". Donderdag 20 februari, 19.30 uur: Zen dingsavond in „Bethanië" met kleuren film; „Land aan het eind van de we reld". Donderdag 20 februari, 7.45 uur: Gecom bineerde bijeenkomst afd. Holten, Dij kerhoek en Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Christ. Bond van Plattelandsvrouwen en Her vormde Vrouwengroepen in „Amicitia" met Loode van Gent over: „In de greep van het oerwoud". Vrijdag 21 februari, pl.m. 7 uur: Drop ping van de WSV „De Trekkers" vanaf clubhuis „De Waag" (zie adv.). Vrijdag 21 februari, 19.30 uur: Zendings avond in school te Espelo met kleu renfilm: „Land aan het eind van de wereld". Vrijdag 21 februari, 's avonds om 8 uur: Ledenvergadering afd. Holten van het Chr. Nat. Vakverbond (CNV) in het lokaal der Geref. Kerk. Zaterdag 22 februari; Kapsalon W. Drent na 4 uur gesloten (zie adv.). Zaterdag 22 februari: Ontspanningsavond van de P.J.G.O.-afdelingen in „Amici tia". Maandag 24 februari, 8 uur: Dorpsschool- filmkringavond in de Dorpsschool. Woensdag 26 februari, 7.45 uur: Verga dering Bedrijfsvereniging „Holten" in hotel Holterman. Woensdag 26 februari, 8 uur: Jonge Kerk ten huize van de fam. Podt. Dorpsstr. 56. Woensdag 26 februari, des avonds om 8 uur in café ,,'t Bonte Paard" te Dijker- hoek: Lezing door de heer De Veer op uitnodiging van de Buurtvereniging en de afdeling Plattelandsvrouwen. Vrijdag 28 februari, 8 uur: Film over Holten in zaal ,,'t Bonte Paard" te Dij- kerhoek. Zaterdag 29 februari: Ontspanningsavond P.J.G.O.-afdelingen in „Amicitia". Zaterdag 29 februari, 18.45 en 20.30 uur: Film over Holten in gebouw „Irene". Dinsdag 3 maart, 7.45 uur: Ouderavond o-l. Dorpsschool. Zaterdag 7 maart, 7.45 uur: Optreden van „De Notenkrakers" voor de Holtense Bestuurdersbond in „Amicitia". Zaterdag 7 maart: Dansen in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Donderdag 12 maart, 8 uur: Filmavond School met de Bijbel in de hal van de school („Eeuwig zingen de bossen"). Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart: Uitvoe ring Gymnastiekvereniging „BATO" in „Amicitia". Dinsdag 17 maart, 7.30 uur: Jaarverga dering van de School met de Bijbel in de hal der school. Vrijdag 20 maart, 8 uur; Vergadering af deling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De heer M. van Aken spreekt over: „De vrouw en de opvoeding van het kind". Op uitnodiging van de Buurtvereniging te Dijkerhoek heeft vrijdagavond in de zaal van ,,'t Bonte Paard" de Dijker- hoekse Amateurtoneelclub „D.A.T." opge voerd het blijspel in drie bedrijven van de auteur Koos Beswino ,,'n Zeeman ging passagieren". Evenals bij de uitvoering op 14 decem ber werd het stuk verdienstelijk vertolkt en de spelers oogstten na elk bedrijf een hartelijk applaus. Jammer dat de belang stelling niet wat groter was. Het stuk ging onder regie van Johan Nikkels en de grime was door kapper Drent goed verzorgd. Aan het begin van de avond sprak de waarnemend voorzitter de heer B. J. Paal man een hartelijk woord van welkom en hij wenste de leden van de vereniging die in 't ziekenhuis zijn opgenomen een voor spoedig herstel. Op vrijdagavond 26 februari zal in de zaal van ,,'t Bonte Paard" voor de Buurt vereniging en de afdeling Plattelands vrouwen spreken de heer De Veer over het onderwerp „Dropping in bezet ge bied." JEUGDDIENST A.s. zondag is er in de Hervormde Kerk weer een jeugddienst, waarin voorgaat ds Wiersma, legerpredikant te Breda. Ds Wiersma is geen onbekende in Holten, want hij leidde hier reeds eerder een jeugddienst en sprak indertijd op één der tentsamenkomsten op Kalfstermans- weide. Het onderwerp voor a.s. zondag avond is: „Rijken en armen ontmoeten elkander". Hel kerkkoor verleent in deze dienst zijn medewerking. Vrijdag 7 februari gingen enkele be stuursleden van de wandelsportvereni ging „De Trekkers" op kraomvisite bij het gelukkige echtpaar Pinkert te Dijker hoek om hen van harte te feliciteren met de geboorte van hun dochter. Namens de wandelsportvereniging werd de familie Pinkert een prachtige fruitmand aange boden. De heer J. Pinkert is bestuurslid en leider van de juniorengroep van „De Trekkers". BEJAARDENSOCIëTEIT In de bijeenkomst van de bejaarden op dinsdagnamiddag a.s. in gebouw „Irene" zal mevr. R. Bolink-Landeweerd enkele liederen zingen, terwijl mevr. Is- raël-Hofmeijer zal zorgen voor een vrije bijdrage- Alle bejaarden zijn heel harte lijk welkom. Haar volle, officiële naam is: Haie Ko ninklijke Hoogheid Irene-Emma-Elisa- •beth, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau. Prinses van Lippe Biesterfeld. Zij is 24 jaar. De laatste we ken is haar naam over alle telexnetten van de grote, internationale persbureaux gegaan. Verslaggevers hebben dag en nacht voor Paleis Soestdijk en voor het kabinet van premier Marijnen op het Binnenhof gestaan om een glimp van nieuws over haar op te vangen. Haar te rugkeer -met haar verloofde, prins Carlos Hugo de Bourbon Panna op Paleis Soest dijk, veroorzaakte zaterdagavond 8 fe bruari een laaiende geestdrift onder de massa, waaronder de paleiswacht geheel werd bedolven Het 'bericht op woensdag 29 januari dat de Prinses een half jaar geleden tot het Rooms-Katholieke geloof was over gegaan, sloeg in Nederland in als een bom. Anderhalve week later kwam de officiële bevestiging na nachtelijk be raad op Soestdijk van haar verloving met de 33-jarige Spaans-Franse Prins. Prinses Irene zal in het buitenland gaan wonen. Zondag, .9 februari, toonde de Prinses haar verloofde aan het Neder landse volk. Die middag wandelde zij met prins Carlos tot voor de hekken van het Paleis Soestdijk, waar tienduizenden toe schouwers zich hadden verzameld. Wij liepen die middag als één van de weini gen, die toegang tot het paleis hadden ge kregen, met haar mee. De Prinses scheen alle moeilijkheden, alle opschudding ook rond haar jonige geluk volkomen te boven. Rustig en zelfverzekerd, steeds vriende lijk glimlachend, wandelde zij hand in hand met haar prins door de tuin. Haar eerste officiële daad verrichtte prinses Irene in Londen, op 23 juli 1950. Zij was toen bijna 11 jaar. Zij legde toen de eerste steen voor de wederopbouw van de in de oorlog verwoeste Nederlands Hervormde Kerk in Londen. Op één van de gebrandschilderde ramen is haar beeltenis vastgelegd. Prinses Irene weid geboren op 5 augustus 1939. De voorte kenen van de tweede wereldoorlog wa ren toen -al duidelijk. Irene werd in Lon den gedoopt, in de particuliere kapel van Buckingham Palace, op 31 mei 1940. Ko ningin en Prins waren destijds met hun ■beide kinderen, Beatrix en Irene, ge vlucht voor de Duitse bezetter. Al vroeg bleek, dat de Prinses een gro te belangstelling heeft voor vreemde ta len. In 1957 volgde zij in Lausanne een cursus Frans. Zij had eindexamen ge daan aan het Baarns Lyceum, met goe- d.e tot zeer goede cijfers. In november van het vorig jaar is zij voor de Utrecht se rechtbank beëdigd als tolk in het Spaans. Het Spaans heeft zij geleerd van prof. C. van Dam van de Utrechtse Uni versiteit. De Prinses studeerde in Utrecht ook kunstgeschiedenis en rechten. Haar studies in Utrecht begonnen in 1958. In datzelfde jaar werd zij aangenomen als lidmaat van de Hervormde Kerk. De plechtigheid had plaats in de „Chapelle des Mousquines" in het Zwitserse Lau sanne. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix vlogen over uit Ne derland. Op het bordes van de kapel om helsde de Koningin na afloop haar doch ter. Prinses Irene is bijzonder intelligent. Dat bewijzen niet alleen haar studies- Haar kennissen uit haar vroegere stu dentenwereld waren steeds vol lof over haar conversatie en de zorgvuldige for mulering van haar gedachten. Haar ka rakter heeft de trékken van dat van alle jongeren. Soms is zij onstuimig; maar vooral heeft zij een duidelijk beeld van haar plaats in de wereld. In een inter view met een Engelse journalist zei zij vorig jaar: „Ik reageer zoals de meesten van mijn generatie. Wij zijn bang voor hetgeen deze wereld verdeeld houdt en vijandschap wekt. Tenslotte wordt zij onze wereld en wij willen er een, die waard is om in te leven. Het ophelderen van verschillen, langs de paden, welke de oecumenische beweging, volgt, wekt hoop voor de toekomst. Zo gevoelen de meeste jonge mensen het, zelfs wanneer zij dikwijls niet helder voor de geest hebben wat er precies moet worden ge daan. Goede menselijke verhoudingen zijn voor mij het belangrijkst. Ik houd van mensen. En daarom wil ik mijn bes te 'krachten geven om verdeeldheid uit de wereld te helpen en er verdraagzaam heid voor in de plaats te brengen. Ik voel, dat ik dat werk moet doen", aldus prinses Irene. De Prinses heeft veel gereisd. Door Europa, door andere werelddelen. Zo was zij in Mexico en Canada, het land, waar zij ook in haar eerste levensjaren was geweest. Over haar kennismaking met de Prins, met wie zij zich nu heeft verloofd, is weinig bekend. Wel heeft prins Carlos dikwijls bezoeken gebracht aan Kasteel Drakesteyn, het paleisje, waarin nu prinses Beatrix woont. Zeker is, dat prinses Irene de Prins in Neder land heeft Ieren kennen. Prinses Irene heeft de volgende onder scheidingen: Grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw, Grootkruis der Orde van Leopold van België, Grootkruis dei- Orde van Pleiade van Iran, Groot Gou den Ereteken aan lint voor verdiensten jegens de republiek Oostenrijk, Groot kruis der Orde van de Zon van Peru, Grootkruis der Orde van Chula Chom Klao van Thailand. DE VERLOOFDE VAN PRINSES TRENE Veel onzekerheid heeft geheerst over de man met wie prinses Irene zich zou gaan verloven. Bij de eerste toespraak van Koningin Juliana, via de radio, waar- „Foto An Tydeman" Dinsdag 18 februari hoopt H.K.H. Prinses Christina haar zeventiende verjaardag te vieren WVWWWWWVWWVW in zij mededeelde, <kt een verloving niet zou doorgaan, was' oe naam nog steeds niet bekend. Officieel kwam in Neder land de naam pas vrij, toen prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma reeds lang en breed op Soestdijk was. Op het paleis hebben wij zondag met hem kunnen ken nismaken. Hij is precies even groot als prinses Irene en ziet er bijzonder jeug dig, zelfs jongensachtig uit, ondanks zijn 33 jaren. In Nederland ontstond aanvankelijk verwarring over de juiste naam van prins Carlos. In de officiële communi ques, welke in de nacht van zaterdag op zondag werden verspreid, was sprake van een prins „De Borbon-Parma". Zon dagavond laat bleek echter, dat de juiste naam toch prins Carlos Hugo de Bour bon-Parma was. Prins Carlos is op 8 april 1930 in Parijs ■geboren. Hij is de oudste zoon van prins Xavier en prinses Madeleine van Bour- bon-Parma. Voor haar huwelijk heette zij prinses Madeleine van Bourbon-Bus set. Prins Carlos heeft een jongere broer, prins Sixtus Henri, en vier zusters. Hij diende als luitenant in het Franse leger. Hij studeerde ook in Parijs. Volgens Franse zegslieden heeft de Prins, die aanspraken maakt op de Spaanse troon, de Franse nationaliteit. Volgens Neder landse zegslieden is dit nog een louter juridische kwestie. De Prins heeft de laatste tijd gewoond bij zijn vader op het familielandgoed Lignieres in het departement Cher in Midden Frankrijk. Zijn 75-jarige vader, prins Xavier, zou volgens sommige Spaanse carlisten de enige zijn, die rech ten op de Spaanse troon heeft. Gezien zijn leeftijd, zou prins Carlos dan de be langrijkste kandidaat zijn. Prins Carlos heeft enige tijd als mijn werker gewerkt. Hij was ook werkzaam op de Duitse ambassade in Parijs. Hij heeft veel aan sport gedaan. Zijn lief hebberij is vliegen. Zondag 16 februari 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Israël en 19 uur ds Wiersma (Jeugddienst) m.m.v. kerk koor. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". In alle diensten is de Diaconie collecte bestemd voor Internationale Hulpverlening. Dijkerhoek: 10 uur ds Addink (Bed. H. Doop). De Diaconie-collecte is be stemd voori Internationale Hulpverle ning. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer voor de Dia conie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw".

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1