Geen kans op grote werken in 1964 C.O.C. herdacht 2e lustrum Soberheid in de gemeentelijke huishouding lijkt geboden „Vliegtuig vermist" werd verdienstelijk gespeeld Geen boete betaald Veldloop V oetbalprogr amma Burgerlijke stand De Film van Holten Veemarkt Rijssen eens schudt het leven je wakker Zaterdag 8 februari 1964 IIOLTENS NIEUWSBLAD De gemeentebegroting voor het dienst jaar 1964, die de raad vrijdagmiddag heeft behandeld met een vijftal bedrijfs- begrotingen, biedt maar heel weinig perspectief voor het uitvoeren van kapi- taalswerken in het thans lopende jaar. In dat opzicht biedt zij geen ander beeld dan de begrotingen van vele andere ge meenten in Nederland. Zolang het Rijk niet beter afschuift oi' geen eigen ge meentelijk belastinggebied van enige be tekenis gecreëerd wordt, zal hierin ook weinig verandering komen. In hun begeleidend schrijven wijzen bur gemeester en wethouders er dan ook op, dat voor nieuwe investeringen, welke als vorige jaren niet in de begroting zijn op genomen, slechts een gering bedrag be schikbaar is, zodat een keuze zal moe ten worden gemaakt uit een lijst van nog uit te voeren kapitaalswerken, wel ke de raad zo spoedig mogelijk zal wor den aangeboden. Het aanvankelijk ontwerp der begro ting vertoonde een tekort van rond f31.000,hetwelk noopte om maatre gelen te treffen om in ieder geval het evenwicht tussen inkomsten en uitga ven te herstellen. Deze maatregelen heb ben inmiddels bestaan uit het invoeren van de woonforensenbelasting' en de ver hoging van de wegen- en rioolbelasting. De oorspronkelijke raming van f 27.000,- is wat te optimistisch geweest en dient te worden teruggebracht tot f 22.800,-. Met enkele kleine bezuinigingen is thans een sluitende begroting verkregen met een post voor „onvoorziene uitgaven'' van f24.212,59, waarin is begrepen d» be schikking over 1/30 gedeelte van de saldi- reserve en de bestemmingsreserve tot een bedrag van f 10.000,-. Voof „onvoorzien" dient een minimum bedrag van f 1,50 per inwoner te wor den opgevoerd of tenminste 6270 x f 1,50 is f 9.405,-. Vorenstaande cijfers wijzen er op, dat voor kapitaalslasten, voortvloeiende uit investeringen, een bedrag van plan. f 15.000,- beschikbaar zou zijn. Met de gewone uitgaven staat het er niet helemaal zo ongunstig voor, want een vluchtige blik in de begroting leert ons, dat b. en w. bij tal van posten reeds met een verhoging rekening hebben ge houden. Een vergelijking met de inkomsten en uitgaven over 1963 laat bij de uitgaven de volgende hogere uitgaven zien: jaar wedden f 59.000,-, subsidie kraamcen- trum Z.W. Overijssel f 2.400,-, kapitaals- lasten f70.000,-, verlichting en verwar ming nieuwe Ulo-school f 4500,-, subsidie uitleenbibliot'heek f 2000,-, krankzinni gen zorg, sociale voorzieningen en gezins verzorging f 16.000,-, subsidie WV f 1600. Hiertegenover staan hogere inkomsten van het zwembad f 1000,-, werken voor derden f 3500,-, diverse belastingen f 31.800.- en wegens uitkering uit het ge meentefonds van pl.m. f 100-000,-. PROVINCIALE WEGEN Aardig is het te vermelden, dat aan onderhoudsbijdragen voor de provinciale wegen, waartegen de raad zich reeds ja renlang heeft gekant, door een maatre gel van de Provinciale Staten thans pl.m. f 9000,- minder kan worden uitgetrokken. Deze te verwachten vermindering van de onderhoudsbijdragen houdt verband met 'het vervallen van de provinciale bij drage in de kosten der verpleging van behoeftige krankzinnigen en deze kos ten zullen straks meetellen bij de bere kening van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Bij de vorengenoemde hogere uitgaven aan jaarwedden is nog geen rekening ge houden met de per 1 januari 1964 in wer king getreden uniforme loonsverhoging van 10 procent. Deze zal worden gecom penseerd door een verhoging van voren genoemde uitkering uit het gemeente fonds. KAPITAALSLASTEN De boekwaarde van de nog niet afge schreven kapitaalsuitgaven bedroeg per 1 januari 1964: f 11.515.376,04 (1 januari 1963f 8 339 225,19dit is per inwoner een bedrag van rond f 1.838,- (vorig jaar f 1-412,-). De stijging van deze bedragen wordt voornamelijk veroorzaakt door de vol gende investeringen: a bouw Ulo-school b aanleg toeristenweg c bouw slachthuis. Voor de financiering van de investe ringen beschikt de'gemeente over de vol gende middelen: vaste geldleningen f 10.124.632,57 eigen kapitaal - 69.263,24 reserves - 939.627,56 waarborgsommen - 67.142,39 Totaal f 11.200.665,76 De totale kapitaalsuitgaven van deze investeringen bedragen f831.563,60 (vo rig jaar f640.365,54); dit is per inwoner f 132,60 (vorig jaar f 102.10). Ten aanzien van de toekomst wijzen b. en w. in hun brief nog op de in voorbe reiding zijnde regelingen ter verruiming van de gemeentelijke inkomstenbronnen t.w. a. een billijke regeling voor de we genfinanciering en b. een behoorlijke uit breiding van het plaatselijk belastingge bied. In hoeverre dit op de uitkomst van cle begroting voor het dienstjaar 1965 nog van invloed zal zijn, daaromtrent bestaat op dit moment nog geen zekerheid. Resumerend zegt het college, dat het met het oog op de loon- en prijsstijgin gen, welke in het begin van dit jaar zijn opgetreden, vooralsnog geboden blijft de uitgaven nauwlettend in het oog te hou den en de nodige soberheid in de gemeen telijke huishouding te betrachten. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid v. d. red.) Een bericht in een dagblad als zou Van Schooten of familie uit Holten de boete betaald hebben en daarna in vrijheid zijn gesteld, is bezijden de waarheid. Van Schooten is in het Huis van Be waring meermalen gevraagd zijn boete te betalen, maar heeft dit tot de avond toe geweigerd. Ooi? een halve boete, die ze hem wilde laten betalen en dan vrij laten, weigerde hij. Tenslotte vroeg de Officier van Justitie of hij een rekwest aan de Koningin wilde tekenen, waarmede hij accoord is gegaan. Hij heeft dat getekend en is zonder boete te betalen op vrije voeten gesteld. 's Avonds om 8 uur is hij per bus in Holten aangekomen. De fam. H. W. van Schooten. Door enkele jongens van de Borkeld werd zaterdagmiddag op de Borkeld in de omgeving van de boerderij van de heer H. Beldman een veldloop georgani seerd, waaraan door zes jongens en vijf meisjes werd deelgenomen. Er moest zo wel door de jongens als door de meisjes pl.m. 1000 meter worden gelopen. De jongens hadden een iets zwaarder par cours, omdat ze door een zandkuil moes ten. De chronometers 'gaven de volgende tijden: 1 Gerrit Nijland 3 min. 27,4 sec.; 2 Geert Beldman 3 min. 32,8 sec.; 3 Har ry Reterink 3 min. 34,6 sec.; 4 Gerrit Leetink 3 min. 48.8 sec.; 5 Herman Kap- pert 3 min. 53,2 sec.; 6 Mientje Stegeman 3 min. 59,4 sec.; 7 Gerrie Reterink 4 min. 3 sec:; 8 Ria Prins 4 min. 13,2 sec.; 9 Man- nie Deijk 4 min. 14 sec:; 10 Marinus Kap- pert 4 min. 25 sec.; 11 Janna Nijland 4 min. 27 sec. Zondag 9 februari: Holten 3—Heracles 5 11.00 Holten 4Omhoog 2 12.45 Holten 2—MVV 4 14.45 Geboren: Willem Herman, zv W. Aal pol en J. G. Stevens, Beuseberg 113. Jan Gerrit, zv H. W. Ren sen en A. Reij- link, Espelo 79. Gerard Johan, zv G. J. Bekkernens en G. J. Groteboer. Borkeld 2. Pieter Adam, zv G. Baan en W. Mul ler, Zwartepad 3. Ondertrouwd: H. Stam, 30 jr., Holten en J. Veldhuis, 28 jr., Rijssen. BEVOLKING: Ingekomen: M. G. Twellaar van Die penveen naar Dijkerhoek 102. Vertrokken: J. Roelvink en gezin van Holterbroek 65 naar Rijssen. Zoals eerder gemeld werd, zal de film van Holten, opgenomen door de Ned. Blindenbond, te Dijkerhoek en Holten vertoond worden op respectievelijk 2'8 en 29 februari. Hoewel de bovengenoemde bond nog een circulaire in de vorm van een krantje huis aan huis zal laten be zorgen met allerlei gegevens en bijzon derheden, volgen hier al enige medede lingen, die verschillende personen of ver enigingen van dienst zullen zijn. De filmvoorstellingen zijn aldus ge pland: a. vrijdagmiddag, 15.30 uur, voor schoolkinderen te Dijkerhoek en Espelo; b vrijdagavond om 8 uur voor ver dere belangstellenden te Dijker hoek (en desgewenst Espelo). Bei de voorstellingen vinden plaats in de zaal ,,'t Bonte Paard", c Zaterdagmorgen, 10.45 uur, voor leerlingen der o.l. Dorpsschool en der openbare Kleuterschool, d Zaterdagmiddag, 13.30 uur, voor leerlingen van de School met de Bijbel, de Chr. Kleuterschool, de Landbouwhuishoudschool en de Ulo-school, e Zaterdagmiddag, 15.45 uur, voor bejaarden, voor personen, die 's avonds moeilijk kunnen 'komen en voor scholieren, die te Holten wo nen, maar elders onderwijs ontvan gen (ambachtsschool, HBS enz.), f Zaterdagavond, 18.45 uur, voor ver dere belangstellenden, g Zaterdagavond, 20.30 uur, voor ver dere belangstellenden. Alle voorstellingen te Holten worden ge houden in het gebouw „Irene". Om praktisch iedereen in de gelegen heid te stellen de film van Holten te gaan zien en mede daardoor de Ned. Blinden bond te steunen, wordt de film zeven keer gedraaid. De toegangsprijs is ge steld op f 1,50 voor volwassenen, op f 1,- voor bejaarden, mits ze als groep 'komen (en dan als vrij grote groep), voor scho lieren op f 0,40, als ze in schoolverband komen. Bejaarden, die niet als groep komen, betalen f 1,50. Scholieren, die niet in schoolverband komen, betalen f 0,50. Scholieren, die naar de avondvoorstel lingen gaan, betalen f 1,50. Om de zaal niet overbelast te krijgen, behoren schoolkinderen naar de voorstelling te gaan, die voor hen gepland is. Om 's avonds één van beide voorstellingen niet overbelast te krijgen, worden kaarten in voorverkoop gegeven in verschillende kleuren, op tijd en plaats als in het huis- aan-huis-krantje zal worden vermeld. Mocht er nog een kwartier verschuiving plaats vinden bij één der genoemde voor stellingen e of g, dan ziet men de defini tieve aanvangstijd in genoemd krantje te zijner tijd. Aangevoerd 742 stuks vee, runderen 39, varkens 703. Prijzen: 32 melk- en kalfkoeien van f 900,tot f 1200,per stuk. 7 pinken van f 700, tot f 850,per stuk. 7 drach tige zeugen van f 500,tot f 600,per stuk. 696 biggen van f 80,tot f 95,per stuk. Overzicht handel: rundvee: handel vrij vlot, prijzen hoog. Zeugen: handel vlug, prijzen hoger. Biggen: handel vlot, prijzen wederom hoog. De Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." heeft vrijdagavond in gebouw „Rehoboth" het feest herdacht dat 10 jaar geleden, om precies te zijn op 8 december 1953, de vereniging werd opgericht en bij gelegen heid van dit jubileum op verdienstelijke wijze over het voetlicht gebracht, Wim Dumond's spannende spel „Vliegtuig ver mist" Deze avond waarvoor flinke belang stelling bestond in 't bijzonder van de zijde van de jeugd werd door de voorzitter de heer Js. Beldman met gebed geopend. Na een hartelijk woord van welkom, waar. bij de heer Beldman zich in 't bijzonder richtte tot ds en mevr. Hoogkamp, tot de afgevaardigden van de kerkeraad der Ger. Kerk, de ontspanningsclub „O.C.H." de Chr. Oranjevereniging en de Vereni ging van Bejaarden te Hulzen, ging het doek open voor het eerste bedrijf van „Vliegtuig vermist". Zoals reeds is gezegd werd het stuk verdienstelijk gespeeld doch men heeft de mogelijkheden die er waren om een maxi mum aan spanning te brengen niet geheel benut. Ook vonden we de keuze van de costuums niet altijd even gelukkig. Lie ver hadden we de chef van de luchthaven in een licht grijs pak gezien met in z'n vestzak een gouden horloge met dito ket ting. Dat mej. D. Stam (de moeder van le piloot Kareis) een dame op leeftijd en van goede huize was, kwam beslist on voldoende in haar kleding uit. Al met al een uitvoering die door de plm. 200 bezoe kers zeer werd gewaardeerd en met spon taan applaus dat na elk bedrijf werd ge bracht, was volkomen verdiend. De regie was bij de heer Js. Beldman in goede handen, al moet het gezegd, we hadden graag in het geheel wat meer vaart gehad. Kapper Drent was met z'n grime goed geslaagd, geluidsverzorging en lichteffec ten van de fa. Joh. Aanstoot demonstreer den vakmanschap evenals de toneelaan kleding van fa. Gebr. Schuppert. KORTE INHOUD Op de Vlieghaven „Gelre" heerst veel bedrijvigheid. Vliegtuigen vertrekken en landen, alles onder de straffe leiding van de chef van de luchthaven, van Maarle- veld (J. Aanstoot). Twee van de beste piloten, do marco nist en de stewardes, die we onder meer op deze luchthaven aantreffen zijn trouwe vrienden. De oorlog bracht hen samen, en vanuit Engeland hebben ze schouder aan schouder helpen strijden voor de vrijheid van land en volk. In die vriendschapsverhouding hebben ze hun werk in het vrije vaderland aan vaard. Alleen de le piloot Dolf Kareis (H. Landeweerd) is een desillusie rijker, want zijn verloofde, Rie van Maarleveld (Gerrie Rietman) heeft dit lange wachten niet kunnen opbrengen en heeft gespeeld met de zuivere liefde die Dolf voor haar had. De verloving werd verbroken. Onder deze omstandigheden begint de schrijver Wim Dumont zijn stuk op te bouwen. Er is een prachtige nieuwe ma chine bijgekomen, de „Gibson". Deze ma chine moet een paradevlucht maken. Wie zal hem moeten vliegen. Algemeen wordt verwacht dat hiervoor Dolf de aangewe zen persoon is. Doch in stilte bepleit Rie bij haar vader ook Dick Haverlaar (G. H. Aanstoot) een kans te geven, om zo doende de verbroken verloving met Dolf te wreken. Van Maarleveld vind deze test gerecht vaardigd en besluit hen allebei een proef vlucht te laten maken. Degene die dan volgens het oordeel van de chef het best met het vliegtuig overweg kan krijgt het commando. Hoewel Dolf dit een waanzinnig idee vindt om twee vrienden in een proefvlucht tegen elkaar uit te laten komen, besluit hij op nadrukkelijk aandringen van zijn chef, hierop in te gaan. Als eerste start dan Dick. Hij maakt echter een slechte beurt, hij kan het toe stel niet tijdig genoeg van cle grond krij gen waardoor hij veel te lang zeer laag blijft vliegen. Een beroerde start voor Dick die ook niet ontgaan is aan de me- cano Stef van Beers (D. Bosschers). Hij mag Dolf niet, want Dolf wijst hem meer malen, op zijn plichtsopvattingen, die vaak ver te zoeken zijn. Daarom stelt hij aan Dick voor met medeweten van Dick's va der Haverlaar Sr <G. Stam), om de ma chine voordat Dolf moet starten in zoverre onklaar te maken, dat ook Dolf een mis lukte start zal krijgen. Hoewel Dick eerst hiervan niets wil we ten, weet Stef op een listige wijze de va der hiervoor warm te maken en zo vat te krijgen op Dick. Dan moet Dolf starten, zijn chef wenst met een handdruk hem een goede start, wat gevolgd wordt met de handdruk van de stewardes Ellen de Graaf (mej. Jo Stam), die niet alleen hem een goede start wenst maar hem ook zegt dat als hij terugkomt zijn verloofde op hem wacht. Met deze wetenschap klimpt Dolf vol moed in cle cockpit, niet vermoedend van wat zich in die korte tussentijd in de machine heeft afgespeeld. De start is in één woord af, maar nog maar nauwelijks in de lucht zwenkt het toestel, en komt met een smak aan de grond. De woede van de havenmeester kent dan geen grenzen, en wordt nog groter als Dolf spreekt van knoeierij aan het toestel. De slag is gevallen, Dick wordt be noemd tot gezagvoerder van de „Gipson". Enkele weken later maakt het toestel zijn eerste vlucht. Het geraakt daarbij in bar slecht weer en de gezagvoerder over weegt een noodlanding. Het weer wordt zo slecht dat deze noodlanding onvermij delijk wordt, daarbij komt nog dat alle contacten verbroken zijn en cle marconist, Niek van Gemert (A. Meijerink), geen enkel contact meer kan krijgen. Wie moet de „Gibson" zoeken? De chef van de luchthaven weet dat Dolf dit zou kunnen, doch hij is er niet toe te bewegen, om zijn vrienden, door wie hij zo gemeen is behandeld, de hand der redding toe te steken, zelfs niet als zijn moeder (mej. D. Stam) dit van hem vraagt.. Koppig houdt hij vol, dat hij daar geen enkel belang meer bij heeft. Is niemand of niets dan in staat' hem tot deze daad van opofferende liefde over te halen? Ja, toch! Als Mieke (mej. M. Reinink), de se cretaresse van de havenmeester, in haar nood en zorg om haar verloofde, de 2e piloot Han Peters (E. Beldman)), die ook in dit toestel zit, smeekt om op te stijgen, dan breekt bij Dolf het verzet en snelt hij naar een snelle jager en vliegt door het noodweer naar de plaats van de ramp. Doordat hij z'n jager in brand steekt wijst hij andere zoekende vliegtuigen de weg naar het wrak, en daalt zelf per para chute op een kokende zee. Het wrak wordt clan spoedig gevonden en cle mannen die nog in leven zijn worden snel gered. Alleen over het leven van Dolf is men nog in het onzekere. De spanning wordt tenslotte verbroken als de R.A.F. Dolf be houden terugbrengt op 'de luchthaven „Gelre". Wat dan nog volgt laat zich gemakke lijk verklaren. Aan Dolf wordt in sobere bewoordingen excuus aangeboden voor de gemene daad, die men jegens hem, heeft aangedaan. En daarmee is Dolf in zijn oude eer en recht hersteld. Aan het einde van het 2e bedrijf kregen de afgevaardigden gelegenheid om hun gelukwensen aan te bieden en achtereen volgens werd het woord gevoerd door de heer J. Oosterkamp, namens „O.C.H." door cle heer D. Beldman namens de ker keraad der Geref. Kerkeraad, en door de heer J. Kroon namens de Chr. Oranjever eniging. Allen deden hun felicitatie vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Dooi de vereniging van Bejaarden te Hulzen werd een krentenbrood aangeboden. De geslaagde uitvoering werd, nadat de heer Beldman in dankgebed was voorgegaan, besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus, dit ter ere van prinses Beatrix die deze dag jarig was. GESLAAGD De heer A. Kruissink, onderwijzer aan de „School met de Bijbel", is te 's-Gra- venhage geslaagd voor de akte Wiskun de L.O. door Leida Graafland Dan had Grand zelf moeten beslissen, of hij alleen wilde doorgaan met zijn zaak of samenwerken met Dolf. Maar nu stond Roelie alleen op de wereld en waar wilde ze van leven? Wat kon ze? Roelie moest er maar eens rustig over nadenken- O ja, er waren nog wat schulden te betalen, maar die zou Dolf wel voor zijn rekening nemen. Daar kon Roelie van opaan, als ze met hem trouwde. Roelie Grand dacht er precies tien da gen over. Reeds de dag, volgende op het aanzoek van Dolf, was ze naar de pastoor gestapt en had gevraagd, wat hij er van dacht- Ze zette de hele situ- tié uiteen en erkende, dat er geen geld meer was om voorraden in te slaan. En Dolf kende ze immers al zoveel jaren? Jawel, maar dat was een moeilijke op gaaf voor meneer pastoor. Hij mocht die hardwerkende Dolf Burger wel, die altijd nog kans had gezien om in de donkere oorlogswinter een paar zakjes kolen op de pastorie te bezorgen. En die een flinke schep geld geschonken had voor het bouwfonds van het Dorpshuis- Burger behoorde langzamerhand tot de notabelen van het dorp en daar moest je rekening mee houden. Als het inder daad zo was, dat de oude Grand niet veel meer had nagelaten dan een eigen huis en wat schulden, dan zou dit een prachtige oplossing zijn voor Roelie. Waarbij nog kwam, dat ze uit maat schappelijk oogpunt bezien een schitte rend huwelijk deed. Goed, laat die Bur ger heel wat jaartjes ouder zijn, maar de pastoor wist wel van meer huwelij ken met een groot leeftijdsverschil, die toch goed waren- Hij had zorgvuldig zijn woorden ge kozen, toen hij tenslotte antwoordde: „Kind, ga je hart te rade. Houd je van hem? Vergeet niet, dat in een huwelijk veel dingen nodig zijn: wederzijds be grip voor elkaar, aanpassingsvermogen, het verdragen van eikaars ondeugden en gebreken, en er moet genegenheid voor elkaar zijn. Je kent hem lang ge noeg, want ik herinner me nog, dat hij je vaak meenam, toen je nog maar een peuter was. Op de bok van de wagen- Misschien ken je zijn fouten en gebre ken en goede hoedanigheden veel beter dan ik. Overweeg dit alles maar eens rustig en baseer dan daarop je besluit. Want rals het moet, zullen er ook wel andere wegen voor je zijn-" Roelie Grand had het advies van de oude pastoor opgevolgd. Dagenlang overwoog ze alle voor- en nadelen, en was tenslotte van mening dat, alhoewel ze niet bepaald verliefd was op de grote Dolf Burger, ze hem altijd graag mocht lijden en goede vrienden met hem was. En misschien gaf het feit, dat hij de enige in het dorp was, die zich haar lot aantrok en haar wilde helpen, wel de doorslag. Want Dolf had geld en ze was, hoewel niet bepaald straatarm, toch wel zo ongeveer zijn tegenvoeter- Maar dat had hem niet weerhouden haar ten hu welijk te vragen. Na tien dagen stemde ze toe. Dolf Burger had haar rustig gekust en ge zegd: „Mooi, Roelie, dan gaan we mor gen aantekenen en naar mijnheer pas toor." En dat was gebeurd- De huwelijksdag zelf was voor haar een bittere teleurstelling. Alles zo ver schrikkelijk eenvoudig, dat zelfs de dor pelingen er over spraken. Dolf was, na haar toestemmend antwoord, degene geweest, die alles besliste: geen bruiloft, geen drukte met deftige kleren en zo, want daar waren de tijdsomstandighe den niet naar- Geen reisje, dat kon later altijd nog. Geen rijtuigen, want dat was maar weggegooid geld. Ze woonden bei den op een steenworp afstand van het gemeentehuis en de kerk. Ze gingen ge woon lopen- En na afloop een eenvoudig etentje in „De Koene Boer" bij Ties Verdaasdonk, de enige hotelhouder van het dorp. Met een paar kennissen en toevallig gekomen familieleden. En 's avonds gewoon naar huis. De oorlog en het overlijden van de oude Grand vormden goede excuses en enerzijds kon Roelie dit ook wel begrijpen- Ze was toch immers ook nog in de rouw? In hun woning had Dolf voor het eerst zijn vróuw onstuimig beetgepakt en een gloeiende zoen op haar mond ge drukt. Ze was zo overrompeld, dat ze verder geen enkele tegenstand bood. Doch toen Dolf al lang in een diepe slaap was verzonken, lag Roelie Grand, die zich zoveel van het- huwelijk had voorgesteld, nog lange tijd zacht te hui len. HOOFDSTUK 2 Het leven gaat verder en de zuinige trouwerij van Burger met de dochter van Grand was alweer vergeten. In deze na-oorlogse maanden, waarin het economische leven weer op gang ge bracht moest worden, zijn er tal van fei ten en voorvallen, die belangrijker zijn. De busdienst kwam weer op gang, zij het dan ook in een omgebouwde leger wagen, maar er was tenminste weer een verbinding met de beide steden, waar ook de treinen weer reden. Weliswaar met een samenraapsel aan materiaal, half Duits, half Nederlands, met soms een gammele locomotief ervoor, maar het reed weer- Dolf Burger kocht zijn tweede auto en nam een knecht in dienst. Een maand na zijn huwelijk met Roelie was hij naar zijn vrouw gekomen met enkele papie ren. „Teken dit even," had hij kort en bondig gedicteerd. „Het zijn de beschei den voor de verkoop van je huis- We zullen er een zo hoog mogelijke prijs voor zien te krijgen, wat wel zal luk ken, nu er zo'n woningnood is." Roelie keek even naar de documen ten en toen naar haar man. „Mag ik het niet eerst lezen?" vroeg ze bedeesd. Dolf haalde ongeduldig zijn schouders op- „Ik heb weinig tijd. Natuurlijk mag je het lezen, maar wat heeft het voor zin? Het meeste begrijp je toch niet. Het behelst alleen, dat je je toestem ming geeft tot verkoop van je huis. Apropos, dat geld krijg jij natuurlijk. Ik heb het niet nodig- Ik zet het wel op een spaarbankboekje voor je. Kun je er mee doen, wat je wilt." En Roelie had getekend: vier docu menten. Dolf had ze netjes afgevloeid, dichtgevouwen en in zijn zak gestoken- „Met een paar weken is de zaak wel beklonken," veronderstelde hij. De woning bracht meer op dan ze verwacht had: Dolf legde op een mid dag tijdens de maaltijd het spaarbank boekje bij haar neer. „Ik heb het geld al gestort. Het is natuurlijk geheel voor jou-" Roelie keek het boekje in en kreeg een kleur van het grote bedrag. Zoveel had ze niet verwacht: 23.000 gulden. Daar kon ze heel wat mee doen- En dat was allemaal alleen voor haar. Dolf had geld genoeg, die had het hare niet no dig. Ja, dat dachten de dorpelingen ook al, dat Burger wel goed in zijn slappe was zat. Want wat geen mens in dit eerste na-oorlogse jaar voor elkaar kreeg, lukte hem: Hij mocht zijn schuur uit breiden en er een garage aanbouwen voor zijn wagens- Hij had sedert korte tijd een knecht en nam er nu nog één in zijn dienst. Bovendien kocht hij van de militairen een luxe wagen, waarmee hij nu de klanten afging, alleen maar orders noteerde en de knechten voerden ze dan uit. Zelf deed Burger niet veel werk meer, of het moest erg druk zijn. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2