Damp®bevrijdf Agenda Stichting van een onderwijsgemeenschap Nieuwe mogelijkheden voor het ULO-onderwijs Feestavond Volksonderwijs Gevonden en verloren voorwerpen De nieuwe directeur van gemeentewerken Ontwikkelings- en Saneringsfonds V rouwen-Wereldgebedsdag Zaterdag 8 februari 1964 No. 6. Jaargang 1Ê HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2.— per kimrtaal J Uitgave van de Stichting „Hóltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^88 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 De gemeente Holten wil haar openbare ulo-school over enkele weken onder te brengen in een hypermodem schoolge bouw in de Gaarden een nieuwe status geven door het stichten van een z.g. on derwijsgemeenschap, aldus blijkt uit een voorstel van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad. Deze school, ruim 10 jaar geleden op initiatief van een aantal vooruitziende in gezetenen gesticht als een plaatselijke ulo, is onder de voorbeeldige leiding van de heer J. Sinnema, thans inspecteur bij het l.o., en momenteel van de heer H. J. Hid- dink en zijn medewerkers, uitgegroeid tot een streekschool met 396 leerlingen, af komstig: uit 17 omliggende gemeenten. Sedert 1957 wordt aan deze school ge- experimenteerd met nieuwe vormen van onderwijs, onder leiding van het Alge meen Pedagogisch Centrum te Amster dam. De gemeente heeft er reeds veel geld aan ten koste gelegd en het resultaat van dit experiment is geweest, dat er naast de bestaande 4-jarige ulo-opleiding een drie jarige afdeling is gevormd en een afdeling voor economisch en administratief onder wijs, vooruitlopend op het z.g. M.E.A.O., genoemd in de nog niet van kracht zijnde Wet op het Voortgezet Onderwijs, de z.g. Mammouthwet. Er is weinig verloop in het totale leer lingenaantal, aldus de toelichting van b. en w. Vele leerlingen, die anders de school tussentijds verlieten, ontvangen nu een af geronde opleiding in de 3-jarige afdeling. Er is voor goede leerlingen, die'in de 3- jarige afdeling de handeisrichting gevolgd hebben nog gelegenheid aan de school zelf verder onderwijs te volgen in de afdeling voor economisch en administratief onder wijs en de 4-jarige afdeling is zuiverder geworden, doordat er veel minder doublu res zijn. Bovendien kan een positieve se lectie plaats vinden, hebben de klassen een behoorlijke leerlingenbezetting, waar uit blijkt, dat dit experiment volledig de belangstelling heeft van de ouders en is de school, mede door dit experiment, zoals reeds gezegd, een streekschool geworden. VERDERE ONTWIKKELING. De behoefte doet zich thans gevoelen deze school verder te ontwikkelen tot een school voor voortgezet onderwijs, zowel omvattend algemeen als beroepsonderwijs. Hierdoor wordt de mogelijkheid ge opend nog meer te differentiëren dan nu het geval is en kunnen de leerlingen dat onderwijs ontvangen, waartoe zij naar be gaafdheid en belangstelling in staat zijn. Een dergelijk onderwijsinstituut voor voortgezet onderwijs kan, vooruitlopend op de z.g. Mammouthwet, gezien worden Dinsdagavond had de afdeling Volks onderwijs te Holten een feestavond voor haar leden belegd en daarvoor de Rede rijkerskamer „Eensgezindheid" te Henge lo gecharterd voqr het opvoeren van een blijspel in drie bedrijven, geschreven door Max Andrea „Zwart schaap en witte lam meren". De korte inhoud is als volgt. Oom Willem, die vroeger als een verschoppe ling van de familie naar Amerika vertrok, heeft bij testamentaire beschikking aan enige neven en nichten ieder 100.000, toegewezen. Voor de uitkering kan plaats vinden, moeten de erfgenamen moeilijke en dwaze opdrachten uitvoeren om te le ren inzien hoe moeilijk erfoom het ge had heeft. Hieruit komen allerlei scènes voort. In het derde bedrijf komt de ont knoping. Nadat allen de weerzinwekkende opdrachten hebben voltooid om de 100.000,te kunnen bemachtigen, ver schijnt oom Willem in levende lijve ten tonele en zijn grap wordt duidelijk. Hij wilde de lammetjes, die zich zelf zo wit waanden, eens laten zien dat ook zij stuk voor stuk bereid waren zwart te worden, als daar wat mee te verdienen was. Als troost kregen ze al vast een voorschot op de erfenis. In het stuk speelden 5 dames en 5 he ren. Zij ontvingen respectievelijk bloemen en sigaren voor hun spel en oogstten langdurig applaus van het publiek. De toneelaankleding was verzorgd door de firma Wonnink. De avond stond onder lei ding van de voorzitter van de afdeling „Volksonderwijs", de heer B. H. Brouwer. MET BROMFIETS GESLIPT De 16-jarige Herman Bekkernens uit Espelo is zondagavond om plm. 9 uur op de Deventexweg ter hoogte van de boer derij van de wed. Meijerman met z'n bromfiets geslipt en tegen het beton van het fietspad gesmakt. Hij liep hierbij een hersenschudding op en schaafwonden en werd na een eerste onderzoek door dr. J. P. Nagelhout per ziekenauto naar het Sint Geertruiden zie kenhuis te Deventer overgebracht. HOOFDLEIDSTER TE MARKELO Mej. J. G. Roelofs, alhier, hoofdleidster aan de openbare kleuterschool te Wesepe (gemeente Olst), is benoemd tot hoofd leidster aan de openbare kleuterschool te Markelo. wijsgemeenschap, welke meer is dan een aantal los naast elkaar staande scholen organisatorische, pedagogische en didac tische voorzieningen moeten worden ge troffen, waarvoor binnen de vigerende wettelijke bepalingen geen ruimte is. Het zal noodzakelijk zijn gebruik te maken van artikel V van de Wet tot het verlenen van grotere vrijheid van inrich ting van onderwijs. Öp grond van dit artikel kan de Kroon, de Onderwijsraad gehoord, verklaren, dat bestaande onderwijswetten geheel of ten dele niet van toepassing zijn of het onder wijs aan een school geheel of ten dele niet in een der onderwijswetten is geregeld en beslissen, dat en op welke wijze de school voor een bepaalde tijd of tot wederopzeg ging geheel of gedeeltelijk uit 's Rijks kas wordt bekostigd. Onder bijvoeging van een uitgewerkt leerplan en een begroting van uitgaven, kan hiertoe een verzoek tot de Kroon worden gericht. Een advies van het Alge meen Pedagogisch Centrum is overge legd. Omdat zij grote waarde hechten aan de verdere uitbouw van de ulo-school tot een dergelijke scholengemeenschap, stellen b. en w. de raad voor in principe daartoe te besluiten, waarna het college een verzoek tot de Kroon zal richten, als een scholengemeenschap, voorlopig omvattend: middelbaar algemeen voortge zet onderwijs (Mavo), hoger algemeen voortgezet onderwijs (Havo) en lager en middelbaar economisch en administratief onderwijs (Leao en Meao). Teneinde nu reeds tot uitvoering van dit plan te kunnen overgaan, aldus b. en w., zullen voor de opbouw van een onder- Gevonden en verloren voorwerpen in de periode van 30 jan. '64 tot 6 febr. '64. Inlichtingen dagelijks op het groepsbu- reau tussen 8.00 uur en 22.00 uur, echter niet tussen 12.30 en 14.00 uur. Gevonden: apparaat voor het meten van spanning electrische stroom; fietspompje; pr. dames-glacéhandschoenendames polshorloge; grolse want. Verloren: grolse want; wit fietspompje; grolse want; jongensfiets; marokaans le deren portemonnaie. De heer T. Prak te Beerta, die met ingang van 1 april a.s. is benoemd tot directeur van gemeentewerken, werd op 15 juni 1923 te Winschoten geboren. In Groningen bezocht hij de H.B.S. en later de M.T.S., waar hij de diploma's „Weg- en Water bouwkunde" en „Bouwkunde" be haalde. Regeling voor de bedrijfsbeëindiging in hoofdzaken gereed. Overdracht van grond langs twee wegen. Het bestuur van het „Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw" heeft overeenstemming bereikt over de grote lijnen van een regeling inzake be drijfsbeëindiging. V'oor de kant van de ontwikkeling voor zover deze niet tot uitdrukking komt bij de sanering met po sitief karakter zijn de beraadslagingen in het bestuur nog niet zover gevorderd. In de thans reeds verschenen memorie van antwoord voor de Eerste Kamer bij het wetsontwerp tot wijziging van de land- begroting-1963 25 miljoen voor het fonds) geeft minister Biesheuvel nader in zicht in de door het bestuur van het fonds voorgestelde regeling inzake de bedrijfs beëindiging. Wel zullen verschillende onderdelen van deze regeling nader moeten worden uit gewerkt in een voor de besluitvorming vatbare vorm met nauwgezette formule ring voor de vele detailpunten. Het gaat immers over een zaak, die voor de betrok ken boeren en tuinders en hun gezinnen van zeer grote betekenis is en die voor een lange reeks jaren gevolgen zal heb ben. Het streven is er met grote kracht op gericht deze arbeid op korte termijn tc volbrengen, aldus de minister van land bouw. De regeling bedrijfsbeëindiging. Volgens de memorie van antwoord staat het bestuur de volgende regeling voor ogen. Om voor een beëindigingsvergoe ding in aanmerking te komen zal de on dernemer het hoofdberoep in de land- of tuinbouw moeten hebben en sedert een bepaalde peildatum als zodanig ook zelf standig ondernemer zijn geweest. Zijn in komen moet de laatste jaren gemiddeld een bepaald maximum (gedacht wordt aan 6.500) niet hebben overschreden. Aan de grootte van zijn bedrijf en van zijn eventueel vermogen zal geen grens wor den gesteld. Het bedrijf moet liggen bui ten een uitbreidingsplan, waarbij de grond een niet-agrarischc bestemming heeft ver kregen. Hij zal zijn bedrijf definitief moe ten opheffen en de land- en tuinbouw niet meer bedrijfsmatig gaan uitoefenen. De vrijkomende grond zal een verantwoorde bestemming moeten krijgen (ofwel door toevoeging aan bestaande bedrijven ofwel een niet-agrarisch gebruikt en de bedrijfs gebouwen zullen hun agrarische bestem ming moeten verliezen. Voor de bedrijfsvergoeding wil het be stuur voorshands in aanmerking doen ko men ondernemers van 55 jaar en ouder, die aan de voorwaarden voldoen en hun bedrijf onder afstoting van de bij hen in gebruik zijnde grond willen beëindi gen. De hoogte van de vergoeding zal af hankelijk zijn van de leeftijd van betrok kene. Naarmate een ondernemer nog jon ger is, zijn de mogelijkheden immers om na de bedrijfsbeëidiging een zeker inko men te verwerven, groter. Het bestuur denkt de hoogte van de vergoeding uit te drukken in een bepaald percentage van het op het moment van de uitkering gel dende landarbeidersloon. Tenslotte de regeling voor de vrijko mende grond: buiten ruilverkavelingsge- bieden zijn ondernemers, die hun bedrij ven beëindigen, vrij gegadigden te zoe ken voor de vrijkomende grond. Dit ech ter onder goedkeuring van het bestuur, daarbij geadviseerd door een provinciale commissie. Binnen ruilverkavelingsgebie- den wordt gedacht aan overdracht uitslui tend aan de Stichting Beheer Landbouw gronden (SBL) tegen verkeerswaaixle, met beroep t.a.v. de prijs op het bestuur, wederom geadviseerd door een provin ciale commissie. De reden waai om voor de vrijkomende gi'onden verschil is gemaakt, ligt in de omstandigheid dat in ruilverkavelings- verband een weloverwogen opzet kan wor den gemaakt voor de kavelindeling en de OFFICIËLE PUBLICATIE AANGIFTE HONDENBELASTING 1964 Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen houders van honden in de zin van de verordening op de heffing van hondenbelasting in deze gemeente nog maals in herinnering hun verplichting, van het hebben van honden elk jaar aan gifte te doen vóór 1 maart en wel ter ge- meente-secretai-ie afdeling financiën van maandag tot en met vrijdag tus sen 8.30 en 12.30 uur (ingang achter het gemeentehuis). Betaling der belasting dient gelijktijdig te geschieden ten kantox"e van de gemeen te-ontvanger ter zelfde plaatse. De aandacht wordt daarbij gevestigd op de volgende -bepalingen: le Onder het vei-laagde tarief vallen enkel honden, uitsluitend gehou den ten dienste van de landbouw of enig bedrijf van nijverheid of ter bewaking van gebouwen of er ven; 2e Zij, die in de loop van het jaar hou der van één of meer -honden wor den of zij, wier hond in .de loop van het jaar een bestemming krijgt, niet genoemd onder ten eerste, zijn verplicht daarvan bin nen 14 dagen aangifte te doen ter gemeente-secretarie; 3e In geval van verzuim van tijdige aangifte of in geval van een on juiste aangifte kan, ongeacht de mogelijkheid van strafvervolging, de aanslag worden verviei-voudigd. Holten, 7 februari 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllillllllllllllllllllliiiiiiiiiiin Op vrijdag 14 febnirai zullen in 145 landen Christen-vrouwen in gebedsdien sten bijeenkomen om samen tot God te bidden ter leniging van de noden van de ze wereld. Deze Wereldgebedsdag, die in 1887 door een Amerikaanse vrouw begonnen is, heeft zich uitgebloeid over de gehele we reld. Dit jaar is de tekst der liturgie afkom stig van een Franse vrouw, dr Madeieine Barot. Wij hopen, dat op vrijdag 14 februari alle Christen-vrouwen, ouderen en jon geren, in Holten in het gebouw „Reho- both" deze gebedsdienst zullen bijwonen. Het comité. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll neus. keel en borst van vastzittend slijin bedrijfsvex-groting, waarbij het van belang is over een zo groot mogelijke „grond- pot" te beschikken. Buiten ruilverkave ling is dit niet, althans in veel mindere mate het geval, zodat men daar de vrij heid van de eigenaar om over zijn eigen grond te beschikken, zo min mogelijk heeft willen beknotten. GRONDPRIJZEN Zolang de regering voor bediijfsbeëindi- ging nog niet is uitgewerkt, kan de minis ter geen verantwoorde raming opstellen van de kosten voor de eerste tien jaren. Een door de Eerste Kamer verondersteld aantal van 4000 jaarlijkse beëindigingen onder de regeling is enigszins hoger dan de eerste globale schattingen van het be- stuur. Voor de grondprijzen moet men uit gaan van de consequenties van het stand punt, ingenomen bij het niet verlengen van de Wet Vervreemding Landbouw gronden. Dit houdt in dat een grondprijs regulatie ook door de SBL niet plaats heeft. Deze stichting zal aankopen tegen de verkeerswaarde,, maar er daarbij wel scherp op toezien, dat zij niet prijsopdxüj- vend te werk gaat. Zaterdag 8 februari, 7.30 u.: Groot teen agerbal in „Amicitia". Zaterdagavond 8 februari: Grote dans avond in zaal Smit te Markelo (zie ad vertentie). Zondag 9 februari. 7.30 uur: Feestavond Loo en omstreken in Zaal Braakhekke te Bathmen (zie adv.)- Zondag 9 februari, 7.30 uur: Filmavond in „Irene" (zie adv.). Maandag 10 februari, 8 uur: Vergadering Herv. groep in ...Bethanië" te Dijker- hoek. Maandag 10 februari, des avonds om 8 uur in café Jansen: Algemene Leden vergadering Onderlinge Paardenver- zekering (zie adv.). Dinsdag 11 februari, des avonds om 8 u.: Ouderavond openbare kleuterschool in het schoolgebouw. Dinsdag 11 februari, 8 uur: Vergadering Varkensfokvereniging Holten e.o. in café M. Kalfsterman. Donderdag 13 februari, 7.45 uur: Gecom bineerde ledenvergadering PJGO-af- delingen „Jong Holten" en Plattelands meisjes in café Kalfsterman. Donderdag 13 februari, 8 uur: Filmavond School met de Biybel in de hal van de school („Dreimadlerhaus"). Vrijdag 14 februari, 7.30 u.: Vergadering van de afd. Holten van de GOS in iho- tel Holtei-man. Vrijdag 14 februari, 8 uur: Vrouwen-we reldgebedsdag in „Rehoboth". Zaterdag 15 febi*uari, 7 uur: Dansen in café „De Wippert" (zie adv.). Zaterdag 15 februari: Groot Trekkersbal in „Amicitia" (zie adv.). Dinsdag 18 februari in gebouw „Irene": bijeenkomst bejaarden. Woensdag 19 februari, 19.30 uur: Zen dingsavond in „Irene" met kleuren film: „Land aan het eind van de we reld". Donderdag 20 februari, 19.30 uur: Zen dingsavond in „Bethanië" met kleuren film: „Land aan het eind van de we reld". Donderdag 20 februari, 7.45 uur: Gecom bineerde bijeenkomst afd. Holten, Dij ker-hoek en Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Christ. Bond van Plattelandsvrouwen en Her vormde Vrouwengroepen in „Amicitia" met Loode van Gent over: „In de greep van het oerwoud". Vrijdag 21 februari, pl.m .7 uur: Drop ping van de WSV „De Trekkers" vanaf clubhuis „De Waag" (zie adv.). Vrijdag 21 februari, 19.30 uur: Zendings avond in school te Espelo met kleu renfilm: „Land aan het eind van de wereld". Zaterdag 22 februari: Ontspanningsavond van de P.J.G.O-afdelngen in „Amici tia". Maandag 24 februari, 8 uur: Doi~psschool- filmkringavond in de Dorpsschool. Vrijdag 28 februari, 8 uur: Film over Holten in zaal ,,'t Bonte Paard" te Dij- kerhoek. Zaterdag 29 februari: Ontspanningsavond P.J.G.O.-afdelingen in „Amicitia". Zaterdag 29 februari, 18.45 en 20.30 uur: Film over Holten in gebouw „Irene". Dinsdag 3 maart, 7.45 uur: Ouderavond o.l. Dorpsschool. Donderdag 12 maart, 8 uur: Filmavond School met de Bijbel in de -hal van de school („Eeuwig zingen de bossen"). Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart: Uitvoe ring Gymnastiekvereniging „BATO" in „Amicitia". Dinsdag 17 maart, 7.30 uur: Jaarverga dering van de School met de Bijbel in de hal der school. Vrijdag 20 maart, 8 uur; Vergadering af deling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De heer M. van Aken spreekt over: „De vrouw en de opvoeding van het -kind". Zaterdag 21 maart, 's avonds om ƒ7.30 uur in gebouw „Irene": Uitvoering Holtens Gemengd Koor en het Hervormd Kerk koor te Goor met medewerking van Riek Bolink-Landeweerd, sopraan. Donderdag 26 maart, 's avonds 7.30 uur: Consumentenavond Slotman's Levens- middelenbedrijf in zaal „Amicitia". Zondag 9 februari 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Stoutjesdijk van Hel- lendooxm en 7 uur ds v. d. Neut. Bij de uitgang collecte voor het Jeugdwerk. Dijkerhoek: 10 uur ds Israël. Bij de uitgang; collecte voor het Jeugdwerk. Ds Addink is van 30 januari-11 februari afwezig. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Hoogkamp. In -beide diensten is het éne offer bestemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor Eigen Kerkbouw. VERKOOP VAN GROND EN GEBOUWEN De heer J. H. Bosschei-s, Holterbroek 82 heeft zijn boerderij met schuur ver kocht aan de heer G. J. Honcoop, Neex*- dorp 46. De landbouwgrond <3 la ha gras- en ha bouwland) wex-d verkocht aan de landbouwers T. Ebrecht, Hbk 81 en H. W. Luggenhorst, Hbk 83.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1